Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας που ειμαι κι εγω φοιτητης πληροφορικης θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τις πιστοποιησεις της Cisco.Με ενδιαφερει αρκετα ο τομεας των δικτυων και σκευτομαι να παρακουλουθησω μαθηματα για καποια απο τις πιστοποιησεις της cisco.Εχει παρει κανεις παρομοια πιστοποιηση?Γενικα αξιζει τον κοπο?Και ποσο κοστιζει περιπου?
Link to comment
Share on other sites

Μιας που ειμαι κι εγω φοιτητης πληροφορικης θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τις πιστοποιησεις της Cisco.Με ενδιαφερει αρκετα ο τομεας των δικτυων και σκευτομαι να παρακουλουθησω μαθηματα για καποια απο τις πιστοποιησεις της cisco.Εχει παρει κανεις παρομοια πιστοποιηση?Γενικα αξιζει τον κοπο?Και ποσο κοστιζει περιπου?

 

Tο σεμηναριο για CCNA ειναι ενα καλο training για να μαθει καποιος πως να στηνει και να μοιραζει διευθυνσεις σε ενα δικτυο, να μαθει πως μπορεις να στησεις μικροτερα υποδικτυα και πως θα επικοινωνουν μεταξυ τους. Βεβαια αυτο το μαθαινει κανεις και μεσα στις σχολες αν ασχοληθει λιγο παραπανω. Απο εκει και περα τα labs γινονται με μηχανηματα της cisco οποτε μαθαινεις και τον τροπο λειτουργιας τους χωρις να ψαχνεσαι αν τα δεις για πρωτη φορα.

 

Γενικα σαν πιστοποιηση εχει ανταποκριση στην αγορα, κυριως γιατι θα εχεις δει πως δουλευουν και θα εχεις μια εξικοιωση αν το βρεις μπροστα σου. Που συνηθως οσες εταιρειες το ζητανε σε αγγελια σημαινει πως σιγουρα εχουν συστηματα της Cisco. Βεβαια εχει πηξει ο κοσμος απο το CCNA και λιγοι ειναι αυτοι ομως που το "κατεχουν" σαν αντικειμενο. Απο εκει και περα αν μπεις σε αυτη τη λογικη καλο θα ηταν να πας και ενα βημα παρακατω και να προχωρησεις και στις αλλες της Cisco που ειναι μεγαλο ατου γιατι μετα πας και σε θεματα security. Oι τιμες παιζουν μεταξυ 1000€~1300€

 

Γενικα η καθε εταιρεια βγαζει και τις δικες της πιστοποιησεις. Οσο αναφορα για το ποια θα διαλεξει καποιος να παρει εξαρταται απο το κομματι που θελει να ασχοληθει. Πχ αν στηνεις δικτυα κοιτας για certifications σε firewalls (αναλογα και ποια δουλευεις περισσοτερο), αν εισαι σεκιουριτας πας για certifications σε security, antivirus, ethical hacking. Αν εισαι IT-Αdministrator πας κυριως σε πιστοποιησεις λειτουργικων. Πχ εγω δουλευω κυριως MS συστηματα οποτε αυτες εχω παρει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω ενα θέμα για φιλόζωους και όσους έχουν μεγαλόσωμα σκυλιά σε εξωτερικό χώρο.

Έχω ενα 4μηνων Husky κ για την ώρα βολευόμαστε μέσα στο σπίτι.

Επειδή όμως υπάρχει αυλή κοπου κινείται και παίζει σκέφτομαι να το έχω μονιμά έξω σύντομα.

Εχετε να προτείνετε για σπιτάκι εξωτερικού χώρου;

Ευχαριστώ

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω ενα θέμα για φιλόζωους και όσους έχουν μεγαλόσωμα σκυλιά σε εξωτερικό χώρο.

Έχω ενα 4μηνων Husky κ για την ώρα βολευόμαστε μέσα στο σπίτι.

Επειδή όμως υπάρχει αυλή κοπου κινείται και παίζει σκέφτομαι να το έχω μονιμά έξω σύντομα.

Εχετε να προτείνετε για σπιτάκι εξωτερικού χώρου;

Ευχαριστώ

 

Πρώτα απ'όλα, να σου ζήσει.

Αυτές οι ηλικίες είναι οι πιο δύσκολες, αλλά και οι πιο όμορφες.

 

Με όλο το σεβασμό και χωρίς να ξέρω πώς ακριβώς είναι η αυλή σου ή πού είναι το σπίτι σου, θέλω να πω τρία πράγματα:

 

1) Τα σκυλιά είναι κοινωνικά πλάσματα. Δεν είναι καλό για εκείνα να είναι ΜΟΝΙΜΑ σε ένα χώρο που δε θα έχουν την παρέα ανθρώπων. Προφανώς αφού υπάρχει αυλή, καλά θα κάνεις να το αφήνεις εκεί ελεύθερο ή να του έχεις ένα δικό του σπιτάκι ώστε να παίζει και να μπορεί εκεί μέσα να ξεκουράζεται. Όχι όμως μόνιμα. Ο σκύλος πρέπει να είναι μέλος της οικογένειας.

 

2) Αν έχει κοντά σπίτια, καλό είναι να σκεφτείς πριν το αποφασίσεις να το έχεις μόνιμα έξω ότι είναι δεδομένο πως κάποια στιγμή θα βαριέται και θα ενοχλεί.

 

3) Ειδικά τα Husky, είναι σκυλιά που δεν αντέχουν την πολύ ζέστη. H Ελλάδα είναι μια χώρα με υπερβολικά υψηλές θερμοκρασίες το καλοκαίρι. Δες εδώ για περισσότερες πληροφορίες.

 

Πέρα από αυτά, υπάρχουν πολλές επιλογές για σπίτάκι.

Αυτό που θα πρόσεχα εγώ στη θέση σου είναι να πάρεις κάποιο που θα το χωράει και όταν θα έχει φτάσει πια στο μέγιστο μέγεθός του και να μην είναι από υλικό που να θερμαίνεται υπερβολικά στη ζέστη - ξύλινο ίσως να είναι η καλύτερη επιλογή.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το σκυλάκι το έχω ελευθερο να συναναστρέφεται με όλους όσους βρίσκονται στο σπίτι.

Θα το είχα δεμένο στο σπιτάκι με νεράκι, μαξιλαράκια, παιχνίδια, όταν θα λείπαμε απο το σπίτι (που συνήθως πάντα κάποιος βρίσκεται σπίτι) ή το βράδυ που θα κοιμάται.

Edited by filippos

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Το σκυλάκι το έχω ελευθερο να συναναστρέφεται με όλους όσους βρίσκονται στο σπίτι.

Θα το είχα δεμένο στο σπιτάκι με νεράκι, μαξιλαράκια, παιχνίδια, όταν θα λείπαμε απο το σπίτι (που συνήθως πάντα κάποιος βρίσκεται σπίτι) ή το βράδυ που θα κοιμάται.

 

Καλό θα ήταν να μιλήσεις με κάποιον εκπαιδευτή αν σκοπεύεις τελικά να το κρατήσεις.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Ενδιαφερομαι για την αγορα στεγνωτηριου ενεργειακης κλασης Α++,ή Α+++, 8 ή 9 κιλα.

Αν καποιος εχει να προτεινει καποιο, με χαρα να τον ακουσω.

 

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να επιλεξεις ενα στεγνωτηριο με τεχνολογια συμπυκνωσης υδρατμων οπως π.χ. αυτο.Τα πιο φθηνα λειτουργουν με απλη θερμικη αντισταση,οπως του φουρνου, με αποτελεσμα να ειναι πολυ ενεργοβορα.Γενικα καλο ειναι να προτιμησεις μια γερμανικη φιρμα(π.χ. bosch,siemens,AEG) διοτι υπερεχουν αρκετα σε ποιοτητα κατασκευης.
Link to comment
Share on other sites

παιδια παιρνω επηδομα ανεργιας απο τον οαεδ και ξεχασα να παρουσιαστω απο 7/5/16 εως 6/6/16.

 

τι γινετε τωρα χανω τον τρεχω μηνα η μπορω να το σωσω με καποια δικαιολογια την δευτερα που θα παω στον οαεδ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια παιρνω επηδομα ανεργιας απο τον οαεδ και ξεχασα να παρουσιαστω απο 7/5/16 εως 6/6/16.

 

τι γινετε τωρα χανω τον τρεχω μηνα η μπορω να το σωσω με καποια δικαιολογια την δευτερα που θα παω στον οαεδ?

 

Από ότι ξέρω δεν είναι μηνιαία η παρουσίαση στον οαεδ αλλά ανά τρίμηνο. Οπότε φοβάμαι ότι δεν θα χάσεις απλά το μήνα αλλά μήπως προχωρήσουν σε διακοπή όλου του επιδόματος. Για αυτό πάνε άμεσα τη Δευτέρα και βρες μια καλή δικαιολογία :O

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω δεν είναι μηνιαία η παρουσίαση στον οαεδ αλλά ανά τρίμηνο. Οπότε φοβάμαι ότι δεν θα χάσεις απλά το μήνα αλλά μήπως προχωρήσουν σε διακοπή όλου του επιδόματος. Για αυτό πάνε άμεσα τη Δευτέρα και βρες μια καλή δικαιολογία :O

 

ναι αυτο θα κανω, το ξερω οτι ειναι 3μηνη η παρουσιαση απλα αυτο το διαστημα που εγραψα επρπε να παρουσιαστω. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο θα κανω, το ξερω οτι ειναι 3μηνη η παρουσιαση απλα αυτο το διαστημα που εγραψα επρπε να παρουσιαστω. ευχαριστω.

 

Το ξέρω και εγώ σε επίδομα είμαι. Τι ανέφερα για να καταλάβεις ότι δεν είναι μήνας παρουσίασης και επίδομα. Ότι δηλαδή δεν αφορά η παρουσίαση τον εκάστοτε μήνα αλλά συνολικά το επίδομα. Επειδή δεν παρουσιάστηκες αυτόματα γι αυτούς θεωρεισαι μη άνεργος

Link to comment
Share on other sites

ααα μαλιστα , μπορω να δω ηλεκτρονικα αν ειναι ενεργη η καρτα ανεργιας μου? λογικα αν ειναι ενεργη δεν θα με θεωρουν οτι εργαζομαι.
Link to comment
Share on other sites

ααα μαλιστα , μπορω να δω ηλεκτρονικα αν ειναι ενεργη η καρτα ανεργιας μου? λογικα αν ειναι ενεργη δεν θα με θεωρουν οτι εργαζομαι.

 

Ναι αν έχεις τους κωδικούς μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή Προς όλους...

 

 

 

Εχθές 3 ιδια μυνήματα απο 5 ψηφίο νούμερο ΕΙΣΕΡΧΟΜΈΝΩΝ SMS με χρέωσαν 6,28 € Χωρίς να έχω γραφτεί πουθενά και χωρίς ΠΟΤΈ να βάλω κάποιο pin....

 

Πολύ Προσοχή....

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Kαλό θα ήταν αν μπορείς να αναφέρεις από ποιον αριθμό ήταν τα μηνύματα και περίπου τι έγραφαν ώστε να έχει το νου του κάποιος μην την πατήσει. Όπως επίσης να επαληθευτεί αν ήρθαν από μόνα τους και χρέωσαν χωρίς να έχει μεσολαβήσει ο κάτοχος/χρήστης του αριθμού.
Link to comment
Share on other sites

Των αριθμό δεν τον θυμάμαι τα έσβησα αμέσως...

 

ΚΑΜΙΆ Κίνηση δεν έγινε Από εμένα...

 

ΚΑΜΙΆ

 

Το θέμα θα φτάσει μέχρι ΕΕΤΤ...

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την εγγραφή μέσω εισαγωγής του αριθμού σου σε κάποια σελίδα και στη συνέχεια με ενεργοποίηση μέσω PIN, για να γραφτείς σε κάποια τέτοια υπηρεσία τρίτων(είναι συνδρομητικές) γίνεται και μέσω εξερχόμενου SMS που είναι δωρεάν ή με χρέωση απλού SMS. Είσαι απόλυτα βέβαιος ότι δεν έστειλες κάτι τέτοιο, ή δεν το έκανε κάποιος άλλος που ενδεχομένως χειρίστηκε τη συσκευή; Καλού κακού κοίτα και τα δικά σου εξερχόμενα.
Link to comment
Share on other sites

Των αριθμό δεν τον θυμάμαι τα έσβησα αμέσως...

 

ΚΑΜΙΆ Κίνηση δεν έγινε Από εμένα...

 

ΚΑΜΙΆ

 

Το θέμα θα φτάσει μέχρι ΕΕΤΤ...

 

Αν έσβησες τα μηνύματα και δεν θυμάσαι το νούμερο, τι κινήσεις θα κάνεις για να φτάσει στην ΕΕΤΤ το θέμα;

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα λάβει και εγώ 2-3sms από πενταψηφιο νούμερο μέσα σε 2 ημέρες. Φοβόμουνα για χρέωση γιατί άλλα παιδιά που έλαβαν από τον ίδιο αριθμό χρεωθηκαν αλλά τελικά στο λογαριασμό που ήρθε ευτυχώς δεν υπήρχε χρέωση. Τελικά αποδείχθηκε ότι όσοι χρεώθηκαν κάποια στιγμή στο παρελθόν είχαν απαντήσει στα εν λόγω ή παρόμοιου τυπου sms ή είχαν πάρει μέρος σε κάποιο διαγωνισμό μέσω sms. Οπότε ψάξε μήπως έγινε κάτι τέτοιο. Σε κάθε περίπτωση παίρνεις.τηλέφωνο τον πάροχο και κάνεις φραγή εισερχομένων Για 5ψηφια νούμερα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Εχω τα απαραίτητα μορια για την εισαγωγη μου και στις δυο σχολες που αναφερονται στον τιτλο(ΠΑ.ΠΕΙ και ΟΠΑ). Είμαι σε τεράστιο δίλημμα και δεν ξερω πια να επιλεξω! Θα μπορουσε καποιος που γνωριζει ,να μου δωσει κάποιες πληροφοριες για τα παραπανω τμηματα? Θα ηθελα αντικειμενικες αποψεις και οχι αερολογιες (που εχω δει σε αλλα forum!). Ευχαριστω πολυ! Edited by Panos277
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , τελιωσα και εγω με τις πανελλαδικες φετος και εβγαλα μπολικα μορια . Εδω και αρκετες μερες ψαχνω περισσοτερες πληροφοριες για σχολες του πεδιου μου για να συμπληρωσω μηχανογραφικο . Προσωπικα ειμαι πολυ πορωμενος με την προροφορικη και ακομα περισσοτερο με τον προγραμματισμο οποτε εχω αποφασισει εδω και καιρο οτι μπω σε καποιο ΑΕΙ πληροφορικης και μετα μεταπτυχιακο και μετα βλεπουμε. Θα ηθελα τις γνωμες σας στα παρακατω τμηματα : ΕΚΠΑ πληρορικης και τηλεπικοινωνιων , πληροφορικη ΟΠΑ , πληροφορικη ΠΑΠΕΙ , πληροφορικη ΑΠΘ , πληροφορικη οπου αλλού εχετε να που προτεινετε. Συμφωνα με τις περσινες βασεις τα μορια μου επαρκουν για να μπω σε ολες τις σχολες που προανεφερα , επισης εδωσα με το νεο συστημα και δεν μπορω να μπω σε πολυτεχνικες σχολες και επισης δεν μπορω να μπω στο cs ηρακλειου κρητης γιατι δεν ειναι στο πεδιο μου ( δεν εχω ιδεα πως εγινε αυτο ) . Εχω κοιταξει τα προγραμματα των σχολων και στις περισσοτερες τα μαθηματα ειναι κατα το 90% ιδια , οποτε δεν μπορω να κρινω , εκτος απο το ΕΚΠΑ που εχει πολλες τηλεπικοινωνιες και δικτυα οπως και το ΟΠΑ που εχει μονο ενα - δυο υποχρεωτικα οικονομικα - λογιστικα μαθηματα .

 

Note : θα ηθελα να ασχοληθω περισσοτερο με software development και λιγοτερο με hardware , επισης ξερω οτι προγραμματιστης δεν γινεσε απο το πανεπιστημιο αλλα με προσωπικη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λαμβάνοντας τον λογαριασμό αυτού του μήνα διαπίστωσα ότι είναι αυξημένος κατά 2,73€ λόγω του φόρου συνδρομητικής τηλεόρασης. Το συμβόλαιο μου είναι για 24 μήνες με δέσμευση τιμής στα 25€/μήνα. θέλω να ρωτήσω εάν εγώ δεν μπορώ να αντεπεξέλθω στην αύξηση η οποία έγινε μπορώ να διακόψω το συμβόλαιο μου χωρίς να πληρώσω το πέναλτι? :(
fake! :X
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...