Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα, είχα δει πέρσι έναν ανεμιστήρα χωρίς έλικα της dyson, που με είχε εντυπωσιάσει.

Ήταν κάτι σαν αυτό

Θέλω να πάρω έναν ανεμιστήρα και σκέφτομαι να δώσω κάτι παραπάνω να πάρω έναν τέτοιο,design-άτο!

Βέβαια όταν λέω να δώσω κάτι παραπάνω δεν εννοώ να δώσω 300 ευρώ.

Θέλω να δώσω λιγότερα από 100.

Έχω βρει αυτά εδώ,μπας και έχει κανείς εμπειρία με κάποιο από αυτα ή κάποιο άλλο να μου πει?

 

έχω βρει και αυτό εδώ σε πιο μικρούλι

Link to comment
Share on other sites

Έχει ανεμιστήρα στη βάση του και στέλνει τον αέρα επάνω, στον κύκλο, ο οποίος έχει άνοιγμα περιμετρικά του...
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει ο Αγιωργίτης!

Το θέμα είναι ότι της dyson τουλάχιστον που είχα δει από κοντά,εβγαζαν πιο κρύο αέρα από ένα τυπικό ανεμιστήρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχω ένα κομμωτήριο και σκέφτομαι να πουλήσω την επιχείρηση.

 

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

Α.Νοικιάζω το οίκημα κι έχω 12ετή συμβόλαιο. Για να πουλήσω την επιχείρηση χρειάζομαι και τη συγκατάθεση του ιδιοκτήτη ή όχι;Κι αν όντως χρειάζεται η συγκατάθεση, τί γίνεται σε περίπτωση που αρνηθεί;

Β.Τι κόστος έχει το κλείσιμο των βιβλίων;

 

Ευχαριστώ,

Ηλίας.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρκετό τρέξιμο αλλά για να είσαι και σίγουρος γιατί είναι σοβαρά θέματα αυτά.. συμβουλέψω δικηγόρο και λογιστή..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχω ένα κομμωτήριο και σκέφτομαι να πουλήσω την επιχείρηση.

 

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

Α.Νοικιάζω το οίκημα κι έχω 12ετή συμβόλαιο. Για να πουλήσω την επιχείρηση χρειάζομαι και τη συγκατάθεση του ιδιοκτήτη ή όχι;Κι αν όντως χρειάζεται η συγκατάθεση, τί γίνεται σε περίπτωση που αρνηθεί;

Β.Τι κόστος έχει το κλείσιμο των βιβλίων;

 

Ευχαριστώ,

Ηλίας.

 

Αν δεν εχει προβλεφτει στο συμβολαιο, ναι ο ιδιοκτητης εχει το πανω χερι.

Μπορει να ματαιωσει την πωληση και μπορει να σου ζητησει και νοικια αν κλεισεις χωρις ειδοποιηση εγγραφη.

Αλλα στη πραξη ομως, αν παρει κι αυτος ενα ποσοστο απο το τιμημα, συμφωνει σε ολα.

Προσοχη ομως γιατι θελει προσεκτικες κινησεις να μην αντιληφθει την κινηση. Πες του οτι θελεις να φυγεις κι οτι αν βρεθει καποιος να δωσεις τον εξοπλισμο κλπ κλπ να κλαφτεις δλδ ωστε να δεχτει να κανει συμβολαιο στον καινουργιο.

Τωρα στην εφορια τα βιβλια τα κλεινεις χωρις κοστος, εκτος αν εχεις χρεη και χρειαζονται ρυθμιση.

Μη ξεχνας και τον ΟΑΕΕ..πρωην ΤΕΒΕ.

παντως εδω ο λογιστης σου θα σε βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κι τους 2 σας για τις συμβουλές!Σίγουρα θα μιλήσω με δικηγόρο και πρέπει να δω και το συμβόλαιο μιας και ο ιδιοκτήτης είναι λίγο...περίεργος...:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Οσο περιεργος και αν ειναι θα βρεθει μια λυση γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι και κανεις δεν θελει ενα ξενοίκιαστο μαγαζι στο κεφαλι του
Link to comment
Share on other sites

Κατά τον εμπορικό νόμο, μπορείς να αποχωρήσεις από το μίσθιο, μετά πάροδο έτους από ενάρξεώς της μισθώσεως, καταβάλων στον εκμισθωτή αποζημίωση ίση με ένα μίσθωμα..τα αποτελέσματα μιας τέτοιας καταγγελίας επέρχονται μετά από τρεις μήνες από την γνωστοποίησή της...

 

Επομένως, εάν αποχωρήσεις άνευ των ανωτέρω διατυπώσεων, υποχρεούσαι σε καταβολή όλων των μισθωμάτων μέχρις λήξεως της μισθώσεως και για όσο χρονικό διάστημα παραμένει κενό το μίσθιο άνευ υπαιτιότητος του εκμισθωτού...

 

Αναφορικώς με το κλείσιμο της επιχειρήσεως, έχω την εντύπωση ότι εφ' όσον συνεχίσει να λειτουργεί ομοειδής επιχείρηση στο μίσθιο, θα πληρώσεις φόρο υπεραξίας που αναλογεί στο 20% της εκτιμηθείσης αξίας από την αρμοδία εφορία...φυσικά θα ρωτήσεις και λογιστή...

Link to comment
Share on other sites

Κατά τον εμπορικό νόμο, μπορείς να αποχωρήσεις από το μίσθιο, μετά πάροδο έτους από ενάρξεώς της μισθώσεως, καταβάλων στον εκμισθωτή αποζημίωση ίση με ένα μίσθωμα..τα αποτελέσματα μιας τέτοιας καταγγελίας επέρχονται μετά από τρεις μήνες από την γνωστοποίησή της...

 

Επομένως, εάν αποχωρήσεις άνευ των ανωτέρω διατυπώσεων, υποχρεούσαι σε καταβολή όλων των μισθωμάτων μέχρις λήξεως της μισθώσεως και για όσο χρονικό διάστημα παραμένει κενό το μίσθιο άνευ υπαιτιότητος του εκμισθωτού...

 

Αναφορικώς με το κλείσιμο της επιχειρήσεως, έχω την εντύπωση ότι εφ' όσον συνεχίσει να λειτουργεί ομοειδής επιχείρηση στο μίσθιο, θα πληρώσεις φόρο υπεραξίας που αναλογεί στο 20% της εκτιμηθείσης αξίας από την αρμοδία εφορία...φυσικά θα ρωτήσεις και λογιστή...

 

με απλά λόγια λοιπόν, του δίνω εγγράφως ότι θα αποχωρήσω μετά από 3 μήνες και όταν θα φύγω του δίνω ένα νοίκι. (Εκτός από αυτά που του έχω δώσει μπροστά). Σωστά;

 

Για τη τελευταία παράγραφο θα πρεπει όντως να ρωτησω δικηγόρο μιας και σκοπος είναι η πώληση της επιχείρησης αφού έχω ρίξει πολλά λεφτά μέσα και δε θα του το αφήσω τσαμπα.......

Ευχαριστώ!

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Σωστά..(όταν λέμε εγγράφως, εννοούμε με μία εξώδικη δήλωση που θα του κοινοποιηθεί διά ΔΙκαστικού Επιμελητού) απλώς κατά την αποχώρηση, θα σου επιστραφεί ατόκως η καταβληθείσα εγγύηση υπό τον όρο ότι έχουν εξοφληθεί οφειλές του μισθίου προς τρίτους (κοινωφελείς οργανισμοί, κοινόχρηστα κ.λ.π.)

 

Η πώλησις της επιχειρήσεως, (ουσιαστικώς πωλείται η ''άϋλη εμπορική αξία'') κανονικά θα έπρεπε να δηλωθεί ως τίμημα αποκτηθέν στην εφορία...εν πάση περιπτώσει, όμως σχεδόν κανείς δεν το κάνει αυτό και προς τούτο η εφορία βγάζει μία αντικειμενική υπεραξίας της επιχείρησης (θεός φυλάξοι με τέτοια κρίση αλλά τέλος πάντων)...περισσότερο θα χρειασθείς φοροτεχνικό παρά δικηγόρο...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά..(όταν λέμε εγγράφως, εννοούμε με μία εξώδικη δήλωση που θα του κοινοποιηθεί διά ΔΙκαστικού Επιμελητού) απλώς κατά την αποχώρηση, θα σου επιστραφεί ατόκως η καταβληθείσα εγγύηση υπό τον όρο ότι έχουν εξοφληθεί οφειλές του μισθίου προς τρίτους (κοινωφελείς οργανισμοί, κοινόχρηστα κ.λ.π.)

 

Η πώλησις της επιχειρήσεως, (ουσιαστικώς πωλείται η ''άϋλη εμπορική αξία'') κανονικά θα έπρεπε να δηλωθεί ως τίμημα αποκτηθέν στην εφορία...εν πάση περιπτώσει, όμως σχεδόν κανείς δεν το κάνει αυτό και προς τούτο η εφορία βγάζει μία αντικειμενική υπεραξίας της επιχείρησης (θεός φυλάξοι με τέτοια κρίση αλλά τέλος πάντων)...περισσότερο θα χρειασθείς φοροτεχνικό παρά δικηγόρο...

Μπορει να πωληθει ο εξοπλισμος μονο ως παγια επενδυση και να πληρωθει ο φπα που δεν πληρωθηκε. Στη πραξη απ τη στιγμη που δεν υπαρχουν κερδη, αλλα ζημιες, δεν υπαρχει υπεραξια.

Χρειαζεται παντως γνωμη απο κσποιον που γνωριζει τα ακριβη στοιχεια της επιχειρησης και αυτος ειναι μονο ο λογιστης.

Link to comment
Share on other sites

8.7.2013 | 09:45 Ο κορέκτορας

32 απ' τις πιο αστείες ελληνικές αυτόματες διορθώσεις σε συνομιλίες...

 

Υπάρχει μια ελληνική σελίδα στο Facebook που λέγεται ο Κορέκτορας, και στην οποίο μπορείς να στέλνεις πράγματα όπως αυτό. Το σλόγκαν της σελίδας είναι "να μαζευτούμε μια μέρα όλοι εμείς που το autocorrector μάς βάζει λόγια στο στόμα και να κάνουμε ένα page".

 

http://www.lifo.gr/team/bitsandpieces/39669

 

:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο θεμα :)

 

προχθες μου εστειλε sms η αδελφη μου και μου εγραφε

''ελα απο το σπιτι μου, εχω γλυκο σαλαμινα'' :lol::lol: .

γλυκο σαλαμι ηθελε να γραψει :lol:

το διεγραψα, μακαρι να το ειχα να το ανεβαζα εδω.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο θεμα :)

 

προχθες μου εστειλε sms η αδελφη μου και μου εγραφε

''ελα απο το σπιτι μου, εχω γλυκο σαλαμινα'' :lol::lol: .

γλυκο σαλαμι ηθελε να γραψει :lol:

το διεγραψα, μακαρι να το ειχα να το ανεβαζα εδω.

Γλυκο σαλαμι?Υπαρχει τετοιο πραγμα?

Link to comment
Share on other sites

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!

θα ηθελα αν γνωριζει καποιος να μου πει που μπορω να βρω οικονομικα προσκλητηρια απο το ιντερνετ γιατι τωρα με τον μικρο δεν εχω και πολυ χρονο για να βγαινω στην αγορα! ευχαρισρω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έφτιαξα μόνος μου του έκανα θέμα στρουμφάκια και μου κόστισαν 0,18 το κομμάτι (εκτύπωση,ρυζόχαρτα,χαρτόνια,κορδέλες)όλα μαζί για 100 κομμάτια που έκανα μου βγήκαν 18 ευρώ.

 

http://imageshack.us/scaled/modthumb/4/4kjp.jpg

Έξυπνα Προϊόντα Έξυπνες Αγορές

www.realeshop.gr

Link to comment
Share on other sites

εγώ τα δικά μου τα αγόρασα απο ένα site που λέγεται appeler!!!!!

αν το ψαξεις στο google θα σου το βγάλει...

έμεινα πολύ ευχαριστημένη και όλοι μου λέγανε οτι τους άρεσαν πολύ!!!!

ελπίζω να βρείς αυτό που ψάχνεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είναι η δεύτερη φορά που ζητάω την βοήθειά σας σε μία έρευνα που πραγματοποιώ σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο του Aarhus στην Δανία στα πλαίσια της πρακτική μου άσκησης. Επειδή πήγε πολύ καλά η προηγούμενη έρευνα μου ανέθεσαν και δεύτερη διότι σκοπεύω να συνεχίσω με Master By Research.

 

Η έρευνα έχει να κάνει με την αντίληψη των Ελλήνων καταναλωτών σχετικά με τις διαφημίσεις και έχουμε ως ενδεικτικό προϊόν τα All Star της Converse. Η έρευνα αυτή γίνεται μέσα από ένα ερωτηματολόγιο που καλούνται να απαντήσουν οι έλληνες καταναλωτές. Το link του ερωτηματολογίου είναι αυτό: http://aarhus.eu.qualtrics.com/SE/?SID=SV_ebrezrR551WhOrb

 

Η συμπλήρωσή του διαρκεί γύρω στα 10-15 λεπτά. Η κάθε απάντηση είναι πολύ σημαντική, καθώς όσο μεγαλύτερο είναι το δείγμα, τόσο ξεκάθαρη άποψη θα έχουμε για το τι αντιλαμβάνονται οι Έλληνες καταναλωτές βλέποντας μία διαφήμιση. Το Aarhus University είναι ένα διακεκριμένο Πανεπιστήμιο το οποίο βρίσκεται στο Top 100 των καλύτερων πανεπιστημίων στον κόσμο με μια ερευνητική ομάδα με έντονη ερευνητική δραστηριότητα. Νιώθω τυχερός που μπορώ να εφαρμόσω μια τέτοιου βάρους έρευνες στην χώρα μου.

 

Σας Ευχαριστώ και πάλι

Νίκος Τζαγκαράκης

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...