Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

10 minutes ago, GREGORYMO said:

Οχι, δεν γίνεται.

Ευχαριστώ πολύ.

Θα μπορούσαν οι τράπεζες να σημειώσουν πρόοδο και στον τομέα αυτό, δηλαδή να μπορείς να ανεβάζεις τα δικαιολογητικά μέσω internet και να τελειώνει η υπόθεση, χωρίς να χρειάζεται επίσκεψη σε τράπεζα εν καιρώ πανδημίας.

 

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για προμήθειες είναι πρωτοπόρες, για υπηρεσίες ακόμα δεν έχουν πιάσει τη βάση. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Ξέρω ότι η eurobank, έχει ΟΡΙΟ ανάληψης μετρητών από τον γκισέ τα 1000€.

Έχουν και οι άλλες τράπεζες κάτι αντίστοιχο ?

Εννοεις απο 1000 και κατω; Νομιζω ειναι για ολες τις τράπεζες

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nikos_kallithea said:

Εννοεις απο 1000 και κατω; Νομιζω ειναι για ολες τις τράπεζες

ΝΑΙ.

1.000 και κάτω.

Έχουν όλες όριο και μάλιστα το ίδιο ?

1.000€ ?

Link to comment
Share on other sites

Το μετρο ειναι κυβερνητικό και ισχύει για όλες τις τραπεζες, αυτό που δεν ξέρω είναι το ακριβές ποσό που εχει σαν όριο η κάθε τράπεζα

Αλλά μπορείς με ενα τηλέφωνο στην αντίστοιχη τράπεζα να το λύσεις

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, nikos_kallithea said:

Το μετρο ειναι κυβερνητικό και ισχύει για όλες τις τραπεζες, αυτό που δεν ξέρω είναι το ακριβές ποσό που εχει σαν όριο η κάθε τράπεζα

Αλλά μπορείς με ενα τηλέφωνο στην αντίστοιχη τράπεζα να το λύσεις

Είναι (και καλα) λόγω κορονοιου αλλά δεν νομίζω να λήξει.

Οι τράπεζες θέλουν να διώξουν κόσμο από τα γκισέ.

Link to comment
Share on other sites

Το μέτρο εχει επιβληθεί λόγω SARS-CoV-2: https://www.hba.gr/Media/Details/422 και δεν καταλαβαίνω τι  μας ενοχλεί εμάς που χρησιμοποιούσαμε ούτως ή άλλως τα εναλλακτικά κανάλια εξυπηρέτησης; Απλά για να γκρινιάζουμε σαν τους παππούδες;

Στην Πειραιώς που χρειαζόμουν αύξηση πιστωτικού ορίου πριν 1½ χρόνο είχα καλέσει στην εξυπηρέτηση πελατών και δεν υπήρχε τρόπος οπότε έκανα αίτηση για νέα κάρτα μέσω του e-card. Παρεμπιπτόντως στην Eurobank η διαδικασία αύξησης πιστωτικού ορίου γίνεται και χωρίς επίσκεψη σε κατάστημα: https://www.eurobank.gr/el/retail/zitiste-auksisi-oriou-pistotikis-kartas

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, GraveDigger said:

Το μέτρο εχει επιβληθεί λόγω SARS-CoV-2: https://www.hba.gr/Media/Details/422 και δεν καταλαβαίνω τι  μας ενοχλεί εμάς που χρησιμοποιούσαμε ούτως ή άλλως τα εναλλακτικά κανάλια εξυπηρέτησης; Απλά για να γκρινιάζουμε σαν τους παππούδες;

Στην Πειραιώς που χρειαζόμουν αύξηση πιστωτικού ορίου πριν 1½ χρόνο είχα καλέσει στην εξυπηρέτηση πελατών και δεν υπήρχε τρόπος οπότε έκανα αίτηση για νέα κάρτα μέσω του e-card. Παρεμπιπτόντως στην Eurobank η διαδικασία αύξησης πιστωτικού ορίου γίνεται και χωρίς επίσκεψη σε κατάστημα: https://www.eurobank.gr/el/retail/zitiste-auksisi-oriou-pistotikis-kartas

Άρα, το όριο ανάληψης μετρητών είναι 400€.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

έχει καποιος θέμα με το digital onboarding της eurobank? δεν δέχεται την βεβαίωση απόδοσης αφμ λέγοντας ότι αναγράφει διαφορετικό επώνυμο ενώ όλα είναι σωστά, λέω να δοκιμάσω να βγάλω τα στοιχεία μητρώου απο το τάξις μια εκτύπωση

Link to comment
Share on other sites

Εχω όριο γι αγορές με δοσεις αυτή τη στιγμή 216€ σε classic mastercard της Eurobank. Θέλω να βάλω σε δόσεις κάτι που έχει 260. Τι μπορώ να κάνω για να μη περιμένω ένα μήνα ακόμα να ανέβει το όριο; αν κάνω πληρωμή τη διαφορά και αντί για 0 πάει πχ - 50€ η πιστωτική θα με αφήσει να κάνω την αγορά που θέλω;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βαλε 216€ δόσεις και τα υπολοιπα δώστα μετρητά στο μαγαζι

Αλλο κατ δεν μπορεις να κάνεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι μακριά το μαγαζί δε γίνεται. Θα περιμένω δε πειράζει. Ευχαριστώ

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημερα! Για αύξηση ορίου πιστωτικής εθνικης μετα απο 1 χρόνο κατοχής , πρέπει να καλέσω στην εξυπηρετηση ή γινεται και online μεσα απο το ebanking

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Ribopaido said:

Παιδιά καλημερα! Για αύξηση ορίου πιστωτικής εθνικης μετα απο 1 χρόνο κατοχής , πρέπει να καλέσω στην εξυπηρετηση ή γινεται και online μεσα απο το ebanking

Σίγουρα δεν γίνεται online μέσα από το Web Banking της Εθνικής, ίσω;ς μπορέσεις να βγάλεις άκρη τηλεφωνικά. Για κάποιο λόγο η Εθνική έχει μείνει στα '80s και θέλει να σε βλέπει πού και πού 😄 

2 ώρες πριν, hlias74 said:

καλημέρα.ειλικρινά δέν το γνώριζα.ισχύει ότι η Εθνική στο apple pay δέν έχει βάλει ακόμη την πιστωτική mastercard,;μου κάνει εντύπωση αυτό,ενώ όλες οι άλλες τράπεζες το έχουν.τον λογο δέν καταλαβαίνω.

 

 

Ποιο Apple Pay; Εδώ δεν μπορείς ακόμη και σήμερα να πληρώσεις ανέπαφα με πιστωτική της Εθνικής μέσα από την ίδια της την εφαρμογή! (υποστηρίζει μόνο χρεωστικές εδώ και καιρό).

Για να μην πω ότι μετά από κάθε αναβάθμιση της εφαρμογής της πρέπει να δηλώσεις εκ νέου την προεπιλεγμένη κάρτα για ανέπαφες πληρωμές (την πάτησα σε σημείο που δεν είχα data και πήγα να πληρώσω με το κινητό - με έσωσε το Wallet της Πειραιώς).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Ribopaido said:

Παιδιά καλημερα! Για αύξηση ορίου πιστωτικής εθνικης μετα απο 1 χρόνο κατοχής , πρέπει να καλέσω στην εξυπηρετηση ή γινεται και online μεσα απο το ebanking

Οχι μόνο δεν γίνεται αλλα μετα τα τηλέφωνα πρέπει να πας με ραντεβού και ραπιτ στο κατάστημα που συνεργάζεσαι να υπογράψεις την νέα σύμβαση, και με ολη την χαρτουρα που προβλέπεται αν δεν εχεις κανει πρόσφατα επικαιροποιηση.

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2022 at 6:51 ΜΜ, DjTony said:

Εχω όριο γι αγορές με δοσεις αυτή τη στιγμή 216€ σε classic mastercard της Eurobank. Θέλω να βάλω σε δόσεις κάτι που έχει 260. Τι μπορώ να κάνω για να μη περιμένω ένα μήνα ακόμα να ανέβει το όριο; αν κάνω πληρωμή τη διαφορά και αντί για 0 πάει πχ - 50€ η πιστωτική θα με αφήσει να κάνω την αγορά που θέλω;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Μπορείς να ζητήσεις αύξηση ορίου πιστωτικής κάρτας ή να καλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών για να ζητήσεις ωρίμανση δόσεων αν υπάρχει κανένα ποσό λίγο πάνω από €44 σε εκκρεμείς δόσεις από συναλλαγή που να έγινε σε επιχείρηση συνεργαζόμενη με την Eurobank.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή αυτές οι τράπεζες το μόνο που ξέρουν είναι να χρεώνουν έχει καταφέρει κανείς να κάνει απαλοιφη σε ετησια ανανέωση πιστωτικής κάρτας?

(Παλιά στα πιστώναν μετά από παράπονα)

είναι δυνατόν να χρεώνουν ακόμα και σε τράπεζες με λογαριασμούς μισθοδοσίας?(ξέρω ότι είναι νόμιμο)χρέωση για επανέκδοση χρεωστικης,χρέωση για ετήσιες συνδρομές πιστωτικών και τόκοι 0,01 στις καταθέσεις και 17% στις πιστωτικές...κατά τα άλλα θα ζήταγε ο Μητσοτάκης εξορθολογισμο των χρεώσεων. 

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία ενημέρωση στο app της Eurobank εξαφανίστηκε η υπηρεσία digital onboarding , συμβαίνει και σε άλλες τράπεζες αυτό ; Οφείλεται μήπως στην διακοπή λειτουργίας των συστημάτων της ΓΓΠΣΔΔ για ταυτοποίηση ;

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, boban3 said:

Ρε παιδιά επειδή αυτές οι τράπεζες το μόνο που ξέρουν είναι να χρεώνουν έχει καταφέρει κανείς να κάνει απαλοιφη σε ετησια ανανέωση πιστωτικής κάρτας?

(Παλιά στα πιστώναν μετά από παράπονα)

είναι δυνατόν να χρεώνουν ακόμα και σε τράπεζες με λογαριασμούς μισθοδοσίας?(ξέρω ότι είναι νόμιμο)χρέωση για επανέκδοση χρεωστικης,χρέωση για ετήσιες συνδρομές πιστωτικών και τόκοι 0,01 στις καταθέσεις και 17% στις πιστωτικές...κατά τα άλλα θα ζήταγε ο Μητσοτάκης εξορθολογισμο των χρεώσεων. 

Κάθε χρόνο είναι η ανανέωση στις πιστωτικές ?

Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2021 at 2:52 ΜΜ, elpatronzak said:

Η αλήθεια είναι ότι έχω στην κατοχή μου σχεδόν αρκετές κάρτες που χρησιμοποιώ σχεδόν για όλα τα έξοδα μου.Απο πειρεως-ΑΒ MasterCard και πειρεως visa,από eurobank την Μασούτης visa και militaryclub,από εθνική μια gold MasterCard και μια dinner's που έχω σε αντικατάσταση της dynamic που είχα.

Εκτός από την Χρυσή της εθνικής που θα πάει και αυτή σε λίγο στον κάδο όλες οι άλλες έχουν δωρεάν συνδρομή με η χωρίς τον απαραίτητο τζίρο κάθε χρόνο.πχ η Αν χρεώθηκε και από χρεώθηκε άμεσα η ετήσια συνδρομή χωρίς να χρειάζεται να κάνω κάτι εγώ,και μιλάμε για ένα πολύ μικρό ποσό (για όποιον ενδιαφέρεται) στα 15€ ετησίως η με 2500€ κινήσεις.

Ψάχνοντας είδα το συγκεκριμένο post...ζήτησες αντιλογίας ετησιας συνδρομης σε όλες αυτές τις κάρτες η είχες και κάποιες από παλιά χωρίς συνδρομή εφ όρου ζωής?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...