Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Μήπως στην αναβάθμισαν μόνοι τους και θα σου στείλουν κάποια από τις νέες Aegean κάρτες;

Αυτο φανταζομαι γιατι γραφει οτι ειναι οι Νεες Aegean Bonus αλλα και παλι ενα μηνα μετα την ανανεωση της παλιας. Το θεμα ειναι οτι εχω δωρεαν συνδρομη για παντα οταν εκανα την αιτηση και σκεφτομαι οτι με τις καινουριες θα κοτσαρουν και καμια συνδρομη καθε χρονο


Sent from my iPhone using Tapatalk
Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vangelakis4 said:


Αυτο φανταζομαι γιατι γραφει οτι ειναι οι Νεες Aegean Bonus αλλα και παλι ενα μηνα μετα την ανανεωση της παλιας. Το θεμα ειναι οτι εχω δωρεαν συνδρομη για παντα οταν εκανα την αιτηση και σκεφτομαι οτι με τις καινουριες θα κοτσαρουν και καμια συνδρομη καθε χρονο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Υπάρχουν παλιές και καινούργιες ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ κάρτες Aegean visa?

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites


Αυτο φανταζομαι γιατι γραφει οτι ειναι οι Νεες Aegean Bonus αλλα και παλι ενα μηνα μετα την ανανεωση της παλιας. Το θεμα ειναι οτι εχω δωρεαν συνδρομη για παντα οταν εκανα την αιτηση και σκεφτομαι οτι με τις καινουριες θα κοτσαρουν και καμια συνδρομη καθε χρονο


Sent from my iPhone using Tapatalk
Οι νέες έχουν συνδρομή. Εμένα έτσι μου έκαναν με τη νέα aegean bonus visa και κράτησα τη παλιά με αντιλογισμο συνδρομής με έξοδα 2500 το χρόνο που ειχα
Link to comment
Share on other sites

Οι νέες έχουν συνδρομή. Εμένα έτσι μου έκαναν με τη νέα aegean bonus visa και κράτησα τη παλιά με αντιλογισμο συνδρομής με έξοδα 2500 το χρόνο που ειχα

Καλα το καταλαβα. Θα πρεπει να τους παρω καποιο τηλεφωνο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2022 at 9:46 ΜΜ, boban3 said:

Άλλη μια ερώτηση αναμένοντας τη διαπραγμάτευση. Έχει κανείς ιδέα για τον αποταμιευτικο λογαριασμό Εθνικη Παίδων. Από αυτά που διάβασα μπορείς να συνδέσεις πιστωτικη χωρίς συνδρομή με επιβράβευση 1% στο σύνολο των αγορών. Ξέρει κανείς αν παράλληλα ισχύει και το πρόγραμμα ανταμοιβής go4more της υφιστάμενης πιστωτικής?

Ουτως η άλλως έχω αποταμιευτικο για τα παιδιά. Ίσως αυτό με συμφέρει καλύτερα...στα 10.000 π.χ. αγορές δίνει 100 ευρώ στο λογαριασμό του παιδιού. 

Που είναι η φάκα ψάχνω?

Δεν εχει κάποια φάκα. Εγω άνοιξα το 2009 για το γιο μου και βαζω καθε μηνα 50 ευρω. Την επιβραβευση την βλέπεις δεσμευμένη αλλα θα προστεθεί στο διαθεσιμο οταν το παιδι γινει 17 ετών . το 1% μπαίνει στο διαθέσιμο υπολοιπο. Το βασικό είναι να μη χρεωσεις ποτε το λογαριασμο  αλλιως χάνεις την επιβραβευση των καταθεσεων για το ετος που χρεωσες νομιζω. Να διαβασεις τους ορους του προγραμματος για να εισαι σιγουρος

https://www.nbg.gr/el/idiwtes/apotamieusi-ependuseis/apotamieutika-programmata/gia-paidia/ethniki-paidwn

Εθνικη παιδων.png

Εθνικη παιδων 2.png

Edited by dimitriska
Link to comment
Share on other sites


Καλα το καταλαβα. Θα πρεπει να τους παρω καποιο τηλεφωνο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Πάρε ναι
Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2022 at 8:22 ΜΜ, Vangelakis4 said:

Καλησπερα σε ολους. Ξερει κανεις τι γινεται με τις καρτες της alpha bank? Πριν ενα μηνα παρελαβα την Aegean Bonus Visa ως ανανεωση της προηγουμενης.
Ξαφνικα σημερα λαμβανω email απ την τραπεζα οτι εκδωθηκε η νεα καρτα με αλλο αριθμο αλλα με ιδιο pin.

Πως γινεται αυτο αφου πριν ενα μηνα ενεργοποιησα την καρτα που ληγει ξανα το 2026;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Απλά δεν ενεργοποιείς τη νέα κάρτα, εφόσον θέλεις να διατηρήσεις την παλιά (το οποίο εγώ θα έκανα αν ήταν χωρίς συνδρομή ή με απαλλαγή συνδρομής). Υπόψη όμως ότι αν την χρησιμοποιείς για μίλια της Aegean, από 1-4-2022 αλλάζει η αναλογία εξαργύρωσης και γίνεται πιο ασύμφορη. Περισσότερα εδώ:

https://el.aegeanair.com/oroi-kai-gnostopoiiseis/milesbonus-terms-and-conditions/#qaQ_0efa0bbb-6710-4de0-b6a8-81d5deacc121

https://el.aegeanair.com/milesandbonus/my-account/aegean-bonus-visa-upgrade/

Edited by tenderprey
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Πελάτη, Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι τις επόμενες ημέρες θα παραλάβετε

τη νέα σας κάρτα:   
AEGEAN BONUS VISA PREMIUM
 ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ
*0006
   που θα αντικαταστήσει την:   
AEGEAN BONUS VISA
 ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ
*0007


μου ήρθε και εμένα αυτό το μήνυμα πριν από λίγο. γνωρίζουμε αν με την αντικατάσταση της παλιάς κάρτας , ισχύουν και όροι που την συνοδευαν;

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pexths said:

Αγαπητέ Πελάτη, Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι τις επόμενες ημέρες θα παραλάβετε

τη νέα σας κάρτα:   
AEGEAN BONUS VISA PREMIUM
 ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ
*0006
   που θα αντικαταστήσει την:   
AEGEAN BONUS VISA
 ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ
*0007


μου ήρθε και εμένα αυτό το μήνυμα πριν από λίγο. γνωρίζουμε αν με την αντικατάσταση της παλιάς κάρτας , ισχύουν και όροι που την συνοδευαν;

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Προφανώς ισχύουν νέοι όροι. Ειδικά στη συνδρομή. Το θέμα είναι ότι δεν μας ρωτάνε. Απλά στέλνουν τη νεα

 

Κυκλοφορεί στο Facebook και κρύβει έναν δυναμισμό που έπρεπε όλοι να έχουμε! Ο φίλος -μανάβης στο κέντρο- έλαβε μια μέρα,στο ταχυδρομικό του κουτί μια πιστωτική κάρτα από την τράπεζα που είχε λογαριασμό. Ιδεολόγος εναντίον των πιστωτικών, τηλεφωνεί εκνευρισμένος στο διευθυντή της τράπεζας στη Θεσσαλονίκη. -Σας ζήτησα εγώ κάρτα, γιατί μου τη στείλατε χωρίς να με ρωτήσετε; -Εντάξει κύριε, δεν είναι υποχρεωτικό να την κρατήσετε. Αν δεν τη θέλετε ελάτε να την ακυρώσουμε, αλλιώς θα σας χρεώνεται ετήσια συνδρομή. Πράγματι, την άλλη μέρα πηγαίνει στην τράπεζα για να ακυρώσει την πιστωτική κάρτα. Αλλά όχι μόνος…. Είχε μαζί του και ένα μεγάλο τσουβάλι πατάτες! Πάνω από 40 κιλά! Μπαίνει μέσα, ακυρώνει την κάρτα και κατόπιν πηγαίνει στον διευθυντή. Του αφήνει τις πατάτες, πάνω στο γραφείο και του λέει: «Δεν είναι υποχρεωτικό να τις κρατήσετε. Αν δεν τις θέλετε, φέρτε τις πίσω στο μανάβικο, αλλιώς θα πρέπει να τις πληρώσετε».

 

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Έχω ενώσει την πιστωτική με τον λογαριασμό μισθοδοσίας. Για να κάνω κατάθεση βάζω τη κάρτα στο ATM και πατάω κατάθεση μετρητών και θα μπουν στο μοναδικό λογαριασμό που θα δει η πιστωτική σωστά;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Πελάτη, Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι τις επόμενες ημέρες θα παραλάβετε

τη νέα σας κάρτα:   
AEGEAN BONUS VISA PREMIUM
 ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ
*0006
   που θα αντικαταστήσει την:   
AEGEAN BONUS VISA
 ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ
*0007


μου ήρθε και εμένα αυτό το μήνυμα πριν από λίγο. γνωρίζουμε αν με την αντικατάσταση της παλιάς κάρτας , ισχύουν και όροι που την συνοδευαν;

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Έχει άλλους όρους.
Έτσι μου απάντησαν από τη τράπεζα.
Επίσης η νέα έχει συνδρομή ενώ η παλιά έχει αντιλογισμο με κάποιες αγορές το χρόνο...νομίζω 2500.
Εγώ κράτησα τη παλιά γιατί η συνδρομή ήταν κάνα 80 νομίζω..δε θυμάμαι.
Βέβαια η καινούρια έχει πιο εύκολο μάζεμα πόντων αλλά δε με συμφερε.
Προτίμησα τη παλιά και ας μειώσουν λίγο το μάζεμα ποντων
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, takpanos said:

Έχει άλλους όρους.
Έτσι μου απάντησαν από τη τράπεζα.
Επίσης η νέα έχει συνδρομή ενώ η παλιά έχει αντιλογισμο με κάποιες αγορές το χρόνο...νομίζω 2500.
Εγώ κράτησα τη παλιά γιατί η συνδρομή ήταν κάνα 80 νομίζω..δε θυμάμαι.
Βέβαια η καινούρια έχει πιο εύκολο μάζεμα πόντων αλλά δε με συμφερε.
Προτίμησα τη παλιά και ας μειώσουν λίγο το μάζεμα ποντων

80€ συνδρομή;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

80€ συνδρομή;
Δε θυμάμαι ακριβώς γι αυτο είπα νομίζω.
Για μένα η συνδρομή ήταν λόγος να την ακυρώσω και να κρατήσω τη παλιά που είχε αντιλογισμο
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, takpanos said:

Δε θυμάμαι ακριβώς γι αυτο είπα νομίζω.
Για μένα η συνδρομή ήταν λόγος να την ακυρώσω και να κρατήσω τη παλιά που είχε αντιλογισμο

Για την κάρτα Aegean Bonus Visa: α) Κύριου μέλους: Ευρώ 40 β) Πρόσθετου μέλους: Ευρώ 0 Για την κάρτα Aegean Bonus Visa Premium: α) Κύριο μέλος: Ευρώ 80 β) Πρόσθετο μέλος: Ευρώ 0

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Θέλουν οι γονείς μου να μεταφέρουν ένα ποσό της τάξης των €30.000 από την Εθνική στην Πειραιώς, για να τα καταθέσουν εκεί.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει αυτό χωρίς χρεώσεις, και αν ναι, ποιος;

 

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Με τραπεζική επιταγή, θα μεταφέρετε τα χρήματα χωρίς καθόλου έξοδα.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vasileios said:

Με τραπεζική επιταγή, θα μεταφέρετε τα χρήματα χωρίς καθόλου έξοδα.

 

Νομίζω, και στην τραπεζική χρεώνουν, ΠΛΕΟΝ.

Link to comment
Share on other sites

Για την κάρτα Aegean Bonus Visa: α) Κύριου μέλους: Ευρώ 40 β) Πρόσθετου μέλους: Ευρώ 0 Για την κάρτα Aegean Bonus Visa Premium: α) Κύριο μέλος: Ευρώ 80 β) Πρόσθετο μέλος: Ευρώ 0
Έχεις δίκιο. Στη πριμιουμ ζητούσαν 80 που ήθελα να βγάλω. Ούτε τα 40 της βασικής πιστωτικής ήθελα να δώσω και κράτησα τη παλια
Link to comment
Share on other sites

Ναι , 80 ζητάνε , αλλά 

Με δύο δωρεάν βαλίτσες εξωτερικού.

Ένα δωρεάν εισιτήριο για συνοδό 

25 ευρώ έκπτωση σε ένα εισιτήριο 

Και κάτι επιλογές θέσεων και priority νομίζω ότι αξίζει να  τα δώσει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Vasileios said:

Με τραπεζική επιταγή, θα μεταφέρετε τα χρήματα χωρίς καθόλου έξοδα.

 

 

3 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Νομίζω, και στην τραπεζική χρεώνουν, ΠΛΕΟΝ.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Με βάση αυτές, μπήκα στο τιμολόγιο λοιπών εργασιών της Εθνικής και βλέπω ότι η έκδοση τραπεζικής επιταγής σε διαταγή του ιδίου, με χρέωση καταθετικού/επενδυτικού λογ/σμού του, κοστίζει 2‰ / min €15. 

Δεν καταλαβαίνω αν ισχύει αυτό ή το παρακάτω:

Αγορά Επιταγών στο Κατάστημα / Αγορά επιταγής σε ευρώ επί άλλης Τράπεζας εσωτερικού (ιδιωτικής / τραπεζικής): ίδιας πόλης, σε πίστωση λογ/σμού (καταθέσεων ή χρηματοδοτήσεων) που δεν έχει προμήθεια!

Αν όντως είναι σε αυτήν την κατηγορία, σημαίνει ότι για τα 30Κ που υπολογίζουν θα πρέπει να πληρώσουν €60 !! 🤯

Υπάρχει εναλλακτική? Μπορούν να σηκώσουν αυτό το ποσό σε μετρητά - και αν ναι, θα πρέπει να έχουν ειδοποιήσει την τράπεζα νωρίτερα;

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε και σε μένα μήνυμα για την νέα κάρτα Aegean bonus premium

80 ευρώ τον χρόνο δεν τα δίνω με καμμία δύναμη

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, geoponer said:

Υπάρχει εναλλακτική? Μπορούν να σηκώσουν αυτό το ποσό σε μετρητά - και αν ναι, θα πρέπει να έχουν ειδοποιήσει την τράπεζα νωρίτερα;

Προσωπικά, δε θα το πρότεινα σαν λύση αυτό.

Στραβώνω πολύ με τις χρεώσεις των τραπεζών, αλλά με 5 ευρώ που είναι το κόστος για μεταφορά από την Εθνική, θα τους τα έδινα για τέτοιο ποσό.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, HEO said:

Μόλις ήρθε και σε μένα μήνυμα για την νέα κάρτα Aegean bonus premium

80 ευρώ τον χρόνο δεν τα δίνω με καμμία δύναμη

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk
 

λήγει τώρα κοντά η κάρτα σου?

Link to comment
Share on other sites

λήγει τώρα κοντά η κάρτα σου?
Όχι λήγει Ιανουαρίο του 26

Τους έστειλα μέιλ στα παράπονα να μου απαντήσουν για την συνδρομή

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, thodoris85 said:

Προσωπικά, δε θα το πρότεινα σαν λύση αυτό.

Στραβώνω πολύ με τις χρεώσεις των τραπεζών, αλλά με 5 ευρώ που είναι το κόστος για μεταφορά από την Εθνική, θα τους τα έδινα για τέτοιο ποσό.

Εγώ να δεις πώς στραβώνω, ακόμη και όταν δεν πρόκειται για δικά μου χρήματα.

Τα €5 αφορούν σε ηλεκτρονική μεταφορά, από το i-bank? Αν ισχύει αυτό είναι μια χαρά - καμία σχέση με τα €60 που είδα για την επιταγή.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...