Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Εννοεί να δεις κάπου λέει ημερομηνία έκδοσης και ημερομηνία πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, johnnyman25 said:

Όταν λες ο προηγούμενος?
Δεν φαίνεται κάπου κάτι.
 

Το μηνιαίο statement κάθε κάρτας εκδιδεται συγκεκριμένη ημερομηνία.

Στην περίπτωσή σου, βλέπεις την ημερομηνία έκδοσης στα προηγούμενα statements.

Τα υπόλοιπα στα είπε ο Vasileios.

Link to comment
Share on other sites

Το μηνιαίο statement κάθε κάρτας εκδιδεται συγκεκριμένη ημερομηνία.
Στην περίπτωσή σου, βλέπεις την ημερομηνία έκδοσης στα προηγούμενα statements.
Τα υπόλοιπα στα είπε ο Vasileios.
Επειδή είναι η 1η δόση δεν έχει βγεί ακόμη κάποιο estatement.



My S20 Fe 5g is Awesome

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι στη συγκεκριμένη συναλλαγή, αλλά σε προηγούμενες, εκτός αν δεν έχεις ξαναχρησιμοποιήσει την κάρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι στη συγκεκριμένη συναλλαγή, αλλά σε προηγούμενες, εκτός αν δεν έχεις ξαναχρησιμοποιήσει την κάρτα σου.
Όχι δεν την έχω ξαναχρησιμοποιησει καινούρια είναι.
Οπότε αναμένω να βγεί το estatement?

My S20 Fe 5g is Awesome

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

  

On 22/1/2022 at 12:29 ΜΜ, DjTony said:

Μπορώ να ενώσω στη πιστωτική μου της Eurobank το λογαριασμό μισθοδοσίας να μπορώ να σηκώνω λεφτά από εκεί;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Ναι. Επειδή στην Eurobank επιτρέπεται να έχεις μόνο μια κάρτα συνδεδεμένη με τους λογαριασμούς σου θα πρέπει να ακυρώσεις την χρεωστική σου (ή τις χρεωστικές σου στην σπάνια περίπτωση που έχεις περισσότερες από μία για οποιοδήποτε λόγο) και μετά μπορείς να μετατρέψεις μία από τις πιστωτικές σου σε dual, δηλαδή να ενσωματώσεις και την λειτουργία ανάληψης από καταθετικούς λογαριασμούς.

On 22/1/2022 at 6:15 ΜΜ, katsiletra said:

Αυτό γίνεται και σε άλλες τράπεζες;

Έχω ρωτήσει στην Alpha Bank και μου έχουν πει πως γίνεται. Ωστόσο δεν το έχω δοκίμασει ακόμα. Μάλιστα στην Alpha Bank, αν έχω καταλάβει σωστά, μπορείς να έχεις ενσωματωμένη την λειτουργία ανάληψης από λογαριασμούς σε πιστωτικές κάρτες και ταυτόχρονα να έχεις και χρεωστικές κάρτες.

Στην Πειραιώς δεν γίνεται.

On 22/1/2022 at 8:22 ΜΜ, alfeios said:
On 22/1/2022 at 12:37 ΜΜ, paanos said:

Πιθανότατα ναι. Μπες από υπολογιστή ή κινητό μέσω browser στο e-banking, διάλεξε από πάνω δεξιά το προφίλ σου > ρυθμίσεις > συνδεδεμένοι λογαριασμοί. Από το μενού θα πρέπει να εμφανίζει την πιστωτική σου. 

Μονο τις χρεωστικες εμφανιζει εκει

Αν δεν υπάρχει καμία χρεωστική, τότε μόνο εμφανίζει τις πιστωτικές στο drop-down menu.

On 23/1/2022 at 10:54 ΠΜ, DjTony said:
On 23/1/2022 at 8:27 ΠΜ, drivth said:

Καλημέρα παιδιά. Βλέπω ότι και την Πειραιώς υπάρχει η επιλογή για σύνδεση της πιστωτικής στην καρτέλα των συνδεδεμένων προϊόντων της χρεωστικής κάρτας. Δεν έχω καταλάβει, που θα εξυπηρετούσε αυτό?

Σηκώνεις χρήματα απο τη μισθοδοσία με μια κάρτα. Δηλαδή κουβαλάς τη πιστωτική πάνω, κάνεις αγορές κάνεις και αναλήψεις. Σε διαφορετική περίπτωση θα έπρεπε να έχεις 2 κάρτες μαζί σου συνέχεια. Μετά από επικοινωνία μου με την Eurobank μου είπαν θέλει επίσκεψη σε καταστημα για να ενώσω τη πιστωτική μου με τη μισθοδοσία. Οπότε άκυρο, δεν υπάρχει χρόνος για επίσκεψη σε καταστημα.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

 

Για την Πειραιώς απαντήθηκε από άλλο χρήστη. Εγώ προσωπικά κάνω όλες μου τις αγορές με πιστωτικές κάρτες και σπάνια χρειάζομαι μετρητά οπότε δεν έχω κανένα λόγο να έχω χρεωστική κάρτα. Ειδικά αφότου έχει κόστος επανέκδοσης €6 και δεν είναι δωρεάν όπως στο παρελθόν. Επειδή η Πειραιώς δεν παρέχει δυνατότητα μετατροπής πιστωτικής κάρτας σε dual, αν τυχόν χρειαστώ ανάληψη σε ATM υπάρχει η υπηρεσία Λεφτά στο Λεπτό.

Κάλεσες στην εξυπηρέτηση πελατών και σου είπαν αυτή την μ@λ@κί@ ή κάλεσες σε κατάστημα; Αν έχεις κωδικό τηλεφωνικής εξυπηρέτησης (EuroPhone Banking PIN όπως το λένε) μπορούν να σου το κάνουν και τηλεφωνικώς. Αν έχεις ακόμη χρεωστική κάρτα, κάλεσε στην εξυπηρέτηση πελατών για να ακυρώσεις την χρεωστική πρώτα, ώστε μετά να μπορεί να γίνει η σύνδεση των λογαριασμών στην πιστωτική που θέλεις.

Επιπλέον για να μην μπερδευτείς σε κανένα ATM και τραβήξεις λεφτά από το πιστωτικό όριο της κάρτας, μπορείς από τις Ρυθμίσεις Καρτών με την Υπηρεσία Cards Control να κλείσεις την επιλογή "Ανάληψη από Κάρτα" και να κρατήσεις ανοιχτή μόνο την επιλογή "Ανάληψη μετρητών σε ΑΤΜ"

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GraveDigger said:

  

Ναι. Επειδή στην Eurobank επιτρέπεται να έχεις μόνο μια κάρτα συνδεδεμένη με τους λογαριασμούς σου θα πρέπει να ακυρώσεις την χρεωστική σου (ή τις χρεωστικές σου στην σπάνια περίπτωση που έχεις περισσότερες από μία για οποιοδήποτε λόγο) και μετά μπορείς να μετατρέψεις μία από τις πιστωτικές σου σε dual, δηλαδή να ενσωματώσεις και την λειτουργία ανάληψης από καταθετικούς λογαριασμούς.

Έχω την εντύπωση ότι με αυτόν τον τρόπο δεν μπορεί να κάνει ανάληψη μετρητών από τον λογαριασμό του μέσω ΔΙΑΣ. Θα θεωρηθεί ανάληψη μετρητών με πιστωτική, η οποία είναι έντοκη.

Link to comment
Share on other sites

Όντως σε ATMs άλλων τραπεζών και σε POS εμπόρων η κάρτα αναγνωρίζεται ως πιστωτική. Αυτή είναι η κύρια λειτουργία της κάρτας άλλωστε.

Η δυνατότητα ανάληψης από καταθετικό λογαριασμό παρέχεται μόνο στα ATMs της ίδιας τράπεζας.

Και όπως είχα αναφέρει:

On 24/1/2022 at 6:28 ΜΜ, GraveDigger said:

[...] για να μην μπερδευτείς σε κανένα ATM και τραβήξεις λεφτά από το πιστωτικό όριο της κάρτας, μπορείς από τις Ρυθμίσεις Καρτών με την Υπηρεσία Cards Control να κλείσεις την επιλογή "Ανάληψη από Κάρτα" και να κρατήσεις ανοιχτή μόνο την επιλογή "Ανάληψη μετρητών σε ΑΤΜ"

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Digital Onboarding πλέον και η Eurobank. Ακόμα απουσιάζει η δυνατότητα για υφιστάμενους πελάτες ανοίγματος λογαριασμού Ταμιευτηρίου ή έκδοσης/επανέκδοσης χρεωστικής online, ενώ άλλες τράπεζες έχουν χρόνια αυτές τις λειτουργίες.. 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Digital Onboarding πλέον και η Eurobank. Ακόμα απουσιάζει η δυνατότητα για υφιστάμενους πελάτες ανοίγματος λογαριασμού Ταμιευτηρίου ή έκδοσης/επανέκδοσης χρεωστικής online, ενώ άλλες τράπεζες έχουν χρόνια αυτές τις λειτουργίες.. 
Η τελευταία αναβάθμιση της εφαρμογής λέει για αυτά που γράφεις aa50a9437fbb5ad2925b9d10d8578170.jpg

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για νέους πελάτες (digital onboarding). Στους υπάρχοντες δεν έχει αλλάξει τίποτα 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ήδη πελάτης (και δεν έχεις παιδί που να ενηληκιώνεται) δεν σε νοιάζει τι κάνει η τράπεζα για να προσελκύσει νέους πελάτες! Το on-boarding νέων πελατών σε νοιάζει μόνο αν θες να γίνεις εσύ πελάτης. Κι αν το θες πραγματικά θα πας σε ένα κατάστημα, αλλιώς αν δεν σε καίει να γίνεις πελάτης μπορείς να βρεις μια άλλη τράπεζα ή ίδρυμα ηλεκτρονικού χρήματος στο εσωτερικό ή στο εξωτερικό.

Το ζήτημα είναι να μου προσφέρει εμένα που είμαι ήδη πελάτης ό,τι καλύτερο για τις ανάγκες μου, αλλιώς θα επιλέξω άλλη τράπεζα...

Τι εννοείς ρε @paanos με το digital onbparding υφιστάμενων πελατών; Τι είναι αυτό που θέλεις και δεν σου το προσφέρει; Αν είσαι ήδη πελάτης της τράπεζας και δεν έχεις e-banking ή ξέχασες τους κωδικούς του e-banking σου δίνει την δυνατότητα να φτιάξεις credentials κατευθείαν. Σε μια πρόχειρη αναζήτηση βρίσκω να το διαφημίζουν από τις 30/10/2018: https://www.facebook.com/tribeathens/videos/eurobank-digital-onboarding/902970483233988/

Για το άνοιγμα λογαριασμού ταμιευτηρίου υπάρχει εδώ και χρόνια από την Eurobank η δυνατότητα να ανοίξει κανείς λογαριασμό Live. Εγώ είχα ανοίξει έναν το 2016, αλλά σίγουρα υπήρχε από πολύ πιο παλιά. Εγώ ήμουν πελάτης της τράπεζας Εργασίας (λόγω του πρώτου μου εργοδότη) και νομίζω πως αποροφήθηκε από την Eurobank το 2002. Σίγουρα πριν το 2004 είχα βγάλει κωδικούς e-banking. Νομίζω πως από τότε μπορούσες να ανοίξεις live και μάλιστα στην αρχή ήταν μόνο on-line, αργότερα μπορούσες να τον ανοίξεις και από κατάστημα (επειδή είχε καλό επιτόκιο τον ζητάγανε και οι παππούδες που δεν ήξεραν από e-banking). Απλά δεν είχα τότε πολλά λεφτά για να έχω καλό επιτόκιο οπότε τα χρήματά μου τα είχα στην Alpha Bank με λογαριασμό 1|2|3 και στην Αγροτική (για συναισθηματικούς λόγους). Με μια πρόχειρη αναζήτηση βρίσκω ένα δελτίο τύπου με ημερομηνία 01/03/2010: https://www.eurobank.gr/el/omilos/grafeio-tupou/1434-news-page και να αναφέρει κάποιος την ύπαρξη λογαριασμού live στις 02/07/2010: https://www.adslgr.com/forum/archive/index.php/t-262100.html οπότε είσαι άδικος @paanos, ίσως να ήταν και η πρώτη που έδινε την δυνατότητα on-line ανοίγματος λογαριασμού σε υφιστάμενους πελάτες.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να προχωρήσεις σε έκδοση νέας χρεωστικής ή επανέκδοση της, ή να ανοίξεις απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου χωρίς επίσκεψη σε κατάστημα.

Αν είσαι ήδη πελάτης και έχεις κάρτα, μπορείς να κανεις εγγραφή χωρίς να πας σε κατάστημα αλλά είναι τελείως διαφορετικό από το digital onboarding. 

Το τελευταίο, αναφέρεται σε νέους πελάτες που θέλουν να δημιουργήσουν πρώτο λογαριασμό μέσω της εφαρμογής. 

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον live είναι ένας λογαριασμός ταμιευτηρίου. Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημά σου στο να τον ανοίξεις, αν τον χρειάζεσαι.

Βασικά στην Eurobank μπορούσες από παλιά να κάνεις πολλά πράγματα χωρίς να πας σε κατάστημα αν είχες κωδικό EuroPhone Banking PIN δηλαδή μπορούσες να φτιάξεις κωδικούς για το e-banking παίρνοντας τηλέφωνο. Απλά στα καταστήματα ήταν λίγο ζώα και δεν σου το έλεγαν (ούτε είχα δει να υπήρχε κανένα prospectus να το διαφημίζουν) οπότε όταν το χρειάστηκα (πίσω στο μακρινό 2011) αναγκάστηκα να ξαναπάω σε κατάστημα για δεύτερη συνεχόμενη ημέρα. Έκτοτε αναγκάστηνα να ξαναπάω σε κατάστημα μετά από χρόνια για να βάλω συνδικαιούχο σε λογαριασμούς την σύζυγό μου και να της βγάλω πρόσθετες κάρτες για τις πιστωτικές μου.

Εγώ αυτό θα ήθελα να μου προσφέρουν οι ελληνικές τράπεζες, χωρίς να ξέρω βέβαια αν γίνεται στο εξωτερικό. Να μπορώ να βάλω κάποιον ως συνδικαιούχο χωρίς να χρειαστεί να πάμε σε κατάστημα ή να του βγάλω πρόσθετη κάρτα στην πιστωτική μου. Το φαντάζομαι να δίνω μέσω του e-banking μου τα στοιχεία του τρίτου προσώπου και το τρίτο πρόσωπο να το αποδέχεται μέσω του δικού του e-banking. Καταλαβαίνω πως η ανάγκη μου είναι τόσο σπάνια περίπτωση που πιθανότατα δεν πρόκειται να το κάνει κανείς στο προσεχές μέλλον.

Εσένα ποια είναι η ανάγκη σου; Ειλικρεινά, δεν έχω καταλάβει...

Αν θέλεις νέα χρεωστική ή επανέκδοση δεν έχω δει να υπάρχει στο e-banking της Eurobank, αλλά σίγουρα μπορείς να το κάνεις τηλεφωνικά στο 2109555000. Νομίζω πως το ενδεχόμενο να έχεις e-banking, αλλά να μην έχεις χρεωστική κάρτα και να θες να αποκτήσεις είναι πιο σπάνια περίπτωση από την δική μου! Άποψή μου, ίσως να έχω άδικο.

Η Alpha που δίνει την δυνατότητα να παραγγείλεις χρεωστική κάρτα από το e-banking σου επιτρέπει να έχεις όσες κάρτες διαφορετικού τύπου θέλεις (δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει το ίδιο και στην Πειραιώς), ενώ στην Eurobank υπάρχει περιορισμός να έχεις μόνο μία κάρτα για όλους τους λογαριασμούς σου.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάποια η ανάγκη μου. Μια απλή παρατήρηση είναι, για το ότι δεν δίνει στους πελάτες της τη δυνατότητα να εκδώσουν νέα χρεωστική μέσω e-banking (δεν με νοιάζει το τηλέφωνο), ενώ δίνει τη δυνατότητα αν ανοίγεις πρώτη φορά λογαριασμό να πάρεις και χρεωστική κάρτα.

Δυστυχώς τηλεφωνικά επανέκδοση δεν γίνεται, μόνο ακύρωση. 

Ο λογαριασμός Live πράγματι είναι ταμιευτηρίου 🙂

Η προσθήκη συνδικαιούχων σαφώς και μπορεί να απλοποιηθεί, αλλά χρειάζονται πολλές δικλείδες ασφαλείας. Μόνο μια επιβεβαιωση μέσω e-banking δεν μου φαίνεται τόσο ασφαλής. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, paanos said:

[...]

Δυστυχώς τηλεφωνικά επανέκδοση δεν γίνεται, μόνο ακύρωση. 

[...]

Φυσικά και γίνεται τηλεφωνικώς. Πριν την πανδημία δεν ξέρω τι γινόταν, αλλά τώρα σίγουρα γίνεται για την αποφυγή επίσκεψης σε καταστήματα. Απλώς για τους περισσότερους ανθρώπους είναι πιο εύκολο και γρήγορο να πάρουν κάρτα την ίδια μέρα από κατάστημα παρά να περιμένουν να τους έρθει με το ταχυδρομείο. Υπάρχει βέβαια ενδεχόμενο να μην μπορούσε να γίνει επανέκδοση για ειδικούς λόγους στην περίπτωσή σου δηλαδή να μην είχες σωστή διεύθυνση για να σου στείλουν την κάρτα ή να μην είχες δηλώσει την καινούρια αστυνομική σου ταυτότητα.

Την μάνα μου που δεν έχει χρεωστική την πήραν τηλέφωνο να την ρωτήσουν αν θέλει να της στείλουν. Και νομίζω της έδωσαν ένα εξειδικευμένο τηλέφωνο να καλέσει αν αλλάξει γνώμη και θελήσει να της στείλουν ταχυδρομικώς.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, paanos said:

Digital Onboarding πλέον και η Eurobank. Ακόμα απουσιάζει η δυνατότητα για υφιστάμενους πελάτες ανοίγματος λογαριασμού Ταμιευτηρίου ή έκδοσης/επανέκδοσης χρεωστικής online, ενώ άλλες τράπεζες έχουν χρόνια αυτές τις λειτουργίες.. 

Ωραίο. Αν και θα ήταν καλύτερο αν χρησιμοποιούσαν το "KYC" για να λάβουν τα απαραίτητα στοιχεία, αντί να πρέπει ο (νέος) πελάτης να κάνει upload τα δικαιολογητικά.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά για να είναι εγγεγραμμένος κάποιος στο Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας (ώστε να κάνει χρήση του e-KYC) δεν πρέπει να έχει ήδη e-banking?

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό, αλλά μπορεί να έχει ήδη e-banking σε άλλη τράπεζα, οπότε ο συγκεκριμένος πελάτης θα μπορούσε να αποφύγει άσκοπες διαδικασίες (όχι φυσικά ότι προκαλεί καμία φοβερή ταλαιπωρία έτσι όπως είναι η διαδικασία, αλίμονο, απλά λέω ιδανικά πώς θα μπορούσε να ήταν).

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Τι εχει γινει με τα POS των επιχειρησεων τις τελευταιες δυο μερες; Καλλιθεα τουλαχιστον, ολοι λενε πως εχουν προβλημα. Σε κανεναν δεν λειτουργει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

είναι σαν να μας λέτε τώρα μακριά απο EUROBANK, προσπαθώ να επιλέξω την κατάλληλη τράπεζα σαν φοιτητής και δεν ξέρω για ρίξτε λίγο τα φώτα σας😂

Edited by dennis99
Link to comment
Share on other sites

Βάλε τα κάτω αρχικά με το τι τράπεζες χρησιμοποιούν οι γονείς σου - αν σου στέλνουν χρήματα κάθε μήνα - καθώς και με ποιες επιχειρήσεις (σούπερ μάρκετ, ρεύμα, πρατήρια καυσίμων κλπ) συνεργάζεσαι για να επιλέξεις την τράπεζα που τις περιλαμβάνει στο πρόγραμμα ανταμοιβής της.

Η Alpha και η Πειραιώς σου δίνουν τις περισσότερες δυνατότητες αν είσαι ήδη πελάτης τους, μέσω του e-banking, αλλά ή δεύτερη δεν έχει ακόμα δημιουργία λογαριασμού online. 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει η επιλογή αύξησης πιστωτικού ορίου σε πιστωτική κάρτα της Εθνικής και της Πειραιώς, χωρίς να χρειαστεί επίσκεψη σε κατάστημα ,δηλαδή να γίνει online. 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει η επιλογή αύξησης πιστωτικού ορίου σε πιστωτική κάρτα της Εθνικής και της Πειραιώς, χωρίς να χρειαστεί επίσκεψη σε κατάστημα ,δηλαδή να γίνει online. 

Οχι, δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...