Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δεν εχω ποτέ λεφτά πάνω μου και ποτέ δεν είχα θέμα, μόνο curve και 2 ελληνικές κάρτες για παν ενδεχόμενο. Το 95% πληρώνω με curve και το υπόλοιπο 5% με τις άλλες. Για την ακρίβεια φέτος εχω πληρώσει με μετρητά 40€ και δεν ήταν λόγω προβλήματος σε pos

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές στην Εθνική τράπεζα για πληρωμή με κάρτα στο ίντερνετ μου έστειλε το κάτω email.

Ευτυχώς έως 31/12/20 δεν αλλάζει κάτι .

33.png

2.png

40.png

41.png

5.png

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα επιβεβαιώνουμε τις συναλλαγές μέσω της εφαρμογής, όπως κάνουν εδώ και καιρό άλλες τράπεζες.

Κάλλιο αργά παρά ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα επιβεβαιώνουμε τις συναλλαγές μέσω της εφαρμογής, όπως κάνουν εδώ και καιρό άλλες τράπεζες.

Κάλλιο αργά παρά ποτέ.

 

Μετά από αυτό, ίσως σε μερικά χρόνια η Εθνική υποστηρίξει και ανέπαφες πληρωμές μέσω κινητού (NFC) - η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. :lol:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ας το κάνει και η alpha που εμένα ουτε καν viber δε μπορούν να μου στείλουν (απλά για να μπω στο λογαριασμό μου σε browser).

Δες στις ρυθμίσεις του viber αν έχεις βάλει σε αποκλεισμό τέτοια μηνύματα. Αλλιώς κάνε clear cache memory στον browser που χρησιμοποιείς ή άλλαξε browser.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Το otp sms δεν έχει σχέση αν το στέλνουν με sms/viber, φεύγει από το ίδιο σύστημα (όπως πχ στις κούριερ).

Η διαφορά (αυτό που θα κάνει η εθνική) είναι ότι πλέον δεν θα έρχεται μήνυμα (θα υπάρχει σαν επιλογή βέβαια), αλλά θα εμφανίζεται ειδοποίηση στην "αξιόπιστη" συσκευή για να επιβεβαιώσεις τη συναλλαγή με δαχτυλικο/pin στο e-banking app.

Αυτό το κάνει καιρό τώρα η eurobank και γίνεται και σε όλες τις τράπεζες που έχουν masterpass, όταν κάνεις συναλλαγή με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σημέρα μου ήρθαν δυο viber από alpha, χωρίς κάποια αλλαγή από εμένα. Μετά πάλι SMS όπως χτές-προχτές κοκ.

 

Γενικά όμως αναφέρομαι στο πολύ βολικό που έχει και η eurobank (και αυτό θα κάνει από το '21 η εθνική), να σου έρχεται το confirmation από την εφαρμογή της. Αυτό θα ήθελα να έχει και η alpha, από τη στιγμή που ζητάει επιβεβαίωση μέχρι και στο απλό login

Link to comment
Share on other sites

:cool: - μαλλον δεν εχεις πεσει σε αναβαθμιση-βλαβη του συστηματος οταν ειναι να πληρωσεις, εχω φουλαρει σχεδον 50 ευρω βενζινη και οταν παω μεσα να πληρωσω η συναλλαγη δεν εγκρινοταν, αλλαξα 3 χρωματα επειδη δεν ειχα τοσα μετρητα επανω μου, παρατησα το αμαξι εκει και ετρεχα να βρω ΑΤΜ και μετα απο πολλη ωρα μπορεσα να φυγω.

Εχεις πληρωσει πολλα συνοικιακα συνεργεια-πλυντηρια αυτοκινητων με καρτα?

 

 

φυσικά αλλιώς το γνωστό τηλεφωνάκι περι μη ύπαρξης pos (αρκεί να αναγράφουν στο ταμείο σε περίοπτη θέση οτι έχουν) και να δεις πως αλλάζουν χρώματα και αυτοί...

 

Να πω βέβαια οτι μου έχουν κάνει και δωρο πλύσιμο αυτοκινήτου και μου έχουν αλλάξει και λάδια δώρο..

δεν τους συμφέρει αλλιώς.

Το πρόστιμο είναι 100πλασιο..

Δεν υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε νοοτροπία σαν καταναλωτές αν δεν κοπούν καποιοι κ@λοι...

:)
Link to comment
Share on other sites

φυσικά αλλιώς το γνωστό τηλεφωνάκι περι μη ύπαρξης pos

 

Δεν υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε νοοτροπία σαν καταναλωτές αν δεν κοπούν καποιοι κ@λοι...

 

:cool: - ΔΕΝ γινονται αυτα στην επαρχια συνφορουμιτη,η κοινωνια ειναι μικρη, εαν ''καψεις'' ετσι καποιον θα το μαθουν ολοι πως ''βαφεις'' και θα στην φερουν αν πεσεις στην αναγκη τους (αναποφευκτα κατι θα χρειαστεις κι εσυ απο καποιον αλλον πχ συνεργειο) ασε δε που θα στην λενε φραστικα και θα σε κανουν ρεζιλι παντου.

Τετοια γινονται οπου δεν σε ξερουν-δεν θα σε ξαναδουν ή σε αλλα κρατη πχ αμερικη.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπα και στην Αμερική σε μικρές πόλεις και χωριά οι ίδιοι κανόνες παίζουν.....

 

Καθότι όπως λέει και η παροιμία

Καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα....

:)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς έχει NFC εαν δεν απατωμαι

Η Πειραιώς πρέπει να ήταν η πρώτη που έφτιαξε εφαρμογή wallet με NFC στην Ελλάδα (νομίζω Αύγουστο 2016 και ακόμα τότε το Tap'n'Pay της Alpha έπαιζε μόνο με ακριβές Samsung συσκευές και SIM της Vodafone), αλλά αποφάσισε να καταργήσει το Winbank wallet app (πριν ~1 χρόνο) και νομίζω δεν υποστηρίζει αυτή τη στιγμή πληρωμές NFC από Android κινητά.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς πρέπει να ήταν η πρώτη που έφτιαξε εφαρμογή wallet με NFC στην Ελλάδα (νομίζω Αύγουστο 2016) αλλά αποφάσισε να καταργήσει το Winbank wallet app (πριν ~1 χρόνο) και νομίζω δεν υποστηρίζει αυτή τη στιγμή πληρωμές NFC από Android κινητά.

 

Είχα μιλήσει πριν λίγες ημέρες με το support της Winbank και μου επιβεβαίωσαν ότι δεν υποστηρίζουν πλέον NFC αλλά είναι στα άμεσα σχέδιά τους - μέσα στο επόμενο διάστημα δηλαδή - μου είπαν.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η πιστωτική κάρτα Helios είναι καλή?της τράπεζας Πειραιώς ψάχνω να βρω από επιτόκια τι παίζει αλλά δεν βρίσκω.

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η πιστωτική κάρτα Helios είναι καλή?της τράπεζας Πειραιώς ψάχνω να βρω από επιτόκια τι παίζει αλλά δεν βρίσκω.

 

Δεν νομίζω ότι εκδίδονται πλέον κάρτες Helios είναι παλιό προϊών της τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι εκδίδονται πλέον κάρτες Helios είναι παλιό προϊών της τράπεζας.

 

όχι την έβγαλε γνωστός μου με δωρεάν συνδρομή για πάντα και 16.4 % επιτόκιο

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

όχι την έβγαλε γνωστός μου με δωρεάν συνδρομή για πάντα και 16.4 % επιτόκιο

 

Άμα έχεις λογαριασμό ήδη στην Πειραιώς μπορείς να βγάλεις μια Απλή Πιστωτική μέσω της Winbank με δωρεάν συνδρομή και επιτόκιο 14,95%

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις λογαριασμό ήδη στην Πειραιώς μπορείς να βγάλεις μια Απλή Πιστωτική μέσω της Winbank με δωρεάν συνδρομή και επιτόκιο 14,95%

 

Οκ θα το δω δεν εχω λογαριασμό πάντως

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις λογαριασμό ήδη στην Πειραιώς μπορείς να βγάλεις μια Απλή Πιστωτική μέσω της Winbank με δωρεάν συνδρομή και επιτόκιο 14,95%
Μέσω της εφαρμογής;

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέσω της εφαρμογής;

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μέσω του site της WinBank.

Έφτιαξαν την υπηρεσία κάνεις την αίτηση online υπογράψεις και τα χαρτιά online και σου έρχεται η Κάρτα σπίτι!

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις λογαριασμό ήδη στην Πειραιώς μπορείς να βγάλεις μια Απλή Πιστωτική μέσω της Winbank με δωρεάν συνδρομή και επιτόκιο 14,95%

 

Δωρεάν συνδρομή για τον πρώτο χρόνο και στη συνέχεια ανάλογα με το συνολικό ύψος των αγορών. Με όρους δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Πώς υπογράφεις online?

 

Στέλνεις σκαναρισμενο το έγγραφο που έχεις εκτυπώσει και υπογράψει?

Με ηλεκτρονική υπογραφή γίνεται η σύμβαση όπως και στο e-loan.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δωρεάν συνδρομή για τον πρώτο χρόνο και στη συνέχεια ανάλογα με το συνολικό ύψος των αγορών. Με όρους δηλαδή
Δεν έχω διαβάσει τους όρους της κάρτας μάλλον έτσι θα είναι.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...