Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Μια λύση δεν είναι να μειώσουμε το όριο αγορών; Ή να την έχουμε σε λογαριασμό με πολύ λίγα χρήματα; Μιλώντας πάντα για χρεωστική. Εγώ π.χ. μέχρι χθες που δεν το είχα σκεφτεί, είχα τη χρεωστική μου συνδεδεμένη με λογαριασμό πολλών χρημάτων ενώ την έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές για αγορές μέσω ίντερνετ. Τρελή χαζομάρα. Χθες το έψαξα λίγο παραπάνω και μείωσα το όριο αγορών, αν και δεν είμαι βέβαιος ότι αυτό είναι λύση. Ίσως η μόνη "λύση" είναι ένας δεύτερος λογαριασμός με λίγα.

 

γιατι δεν ειναι λυση η μειωση του ιριου?

σιγουρα καλυτερα ειναι να εχεις μια χρεωστικη μονο για αγορες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν ειναι λυση η μειωση του οριου?

σιγουρα καλυτερα ειναι να εχεις μια χρεωστικη μονο για αγορες.

 

Δεν είναι γιατί 1) αλλάζει και με ένα τηλεφώνημα στην τεχνική υποστήριξη (και σκέψου κάποιον που χάνει όλο του το πορτοφόλι με την ταυτότητα μέσα, άρα άνετα μπορεί να δώσει τα απαραίτητα στοιχεία και να ταυτοποιηθεί στον έλεγχο), 2) δεν είμαι σίγουρος ότι αφορά και τις συνδρομές σε site, δεν το διευκρινίζει και 3) αν π.χ. έχω βάλει σαν όριο 50€ και επιλέξω να κάνω μια αγορά των 60€, δεν μπορώ να είμαι απόλυτα βέβαιος ότι δεν θα αφαιρέσει από το λογαριασμό και τα 60€ (άλλωστε τα 50€ είναι ημερήσιο όριο άρα ποιός μου λέει ότι τα υπόλοιπα 10 δεν θα τα τραβήξει την άλλη μέρα;). Γενικά είναι κάποια πράγματα που αν δεν τα δοκιμάσεις και δεις εσύ ο ίδιος ότι δεν γίνονται, δύσκολα πείθεσαι. Όσο πιο πολύ το συζητάω, τόσο περισσότερο βλάκα με θεωρώ που ακόμα δεν έχω ανοίξει δεύτερο λογαριασμό για να χώσω εκεί την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι γιατί 1) αλλάζει και με ένα τηλεφώνημα στην τεχνική υποστήριξη (και σκέψου κάποιον που χάνει όλο του το πορτοφόλι με την ταυτότητα μέσα, άρα άνετα μπορεί να δώσει τα απαραίτητα στοιχεία και να ταυτοποιηθεί στον έλεγχο), 2) δεν είμαι σίγουρος ότι αφορά και τις συνδρομές σε site, δεν το διευκρινίζει και 3) αν π.χ. έχω βάλει σαν όριο 50€ και επιλέξω να κάνω μια αγορά των 60€, δεν μπορώ να είμαι απόλυτα βέβαιος ότι δεν θα αφαιρέσει από το λογαριασμό και τα 60€ (άλλωστε τα 50€ είναι ημερήσιο όριο άρα ποιός μου λέει ότι τα υπόλοιπα 10 δεν θα τα τραβήξει την άλλη μέρα;). Γενικά είναι κάποια πράγματα που αν δεν τα δοκιμάσεις και δεις εσύ ο ίδιος ότι δεν γίνονται, δύσκολα πείθεσαι. Όσο πιο πολύ το συζητάω, τόσο περισσότερο βλάκα με θεωρώ που ακόμα δεν έχω ανοίξει δεύτερο λογαριασμό για να χώσω εκεί την κάρτα.

 

Κατά την ταυτοποίηση των στοιχείων, ζητάνε και άλλα πράγματα. Πχ στη Eurobank ζητάνε δύο από τα τέσσερα νούμερα ενός κωδικού που σου έχει δοθεί.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την ταυτοποίηση των στοιχείων, ζητάνε και άλλα πράγματα. Πχ στη Eurobank ζητάνε δύο από τα τέσσερα νούμερα ενός κωδικού που σου έχει δοθεί.

 

Ειναι ο τηλεφωνικος κωδικος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ο τηλεφωνικος κωδικος.

 

Ναι το ξέρω. Είναι του Europhone Banking. Το είπα για να δείξω ότι δεν μπορεί κάποιος έτσι εύκολα, έχοντας μόνο το πορτοφόλι σου, να μπορέσει να πάρει τηλέφωνο στην τράπεζα και να αποδείξει ότι είναι εσύ. Υπάρχει ασφάλεια σε αυτό το θέμα. Εκτός και αν κάποιος είναι τόσο χαζός που τα έχει γράψει όλα αυτά σε κάποιο χαρτί που είχε μέσα στο πορτοφόλι

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω. Είναι του Europhone Banking. Το είπα για να δείξω ότι δεν μπορεί κάποιος έτσι εύκολα, έχοντας μόνο το πορτοφόλι σου, να μπορέσει να πάρει τηλέφωνο στην τράπεζα και να αποδείξει ότι είναι εσύ. Υπάρχει ασφάλεια σε αυτό το θέμα. Εκτός και αν κάποιος είναι τόσο χαζός που τα έχει γράψει όλα αυτά σε κάποιο χαρτί που είχε μέσα στο πορτοφόλι

 

Ναι, ισχύει αυτό για τη eurobank αλλά στην Πειραιώς ας πούμε, δεν νομίζω να ρωτάνε κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο πολύ το συζητάω, τόσο περισσότερο βλάκα με θεωρώ που ακόμα δεν έχω ανοίξει δεύτερο λογαριασμό για να χώσω εκεί την κάρτα.

 

Σοφή κουβέντα. Εγώ το έκανα αυτό πριν ξεκινήσω οποιαδήποτε διαδικτυακή συναλλαγή, ανοίγοντας ένα λογαριασμό στην Πειραιώς με ελάχιστα χρήματα (ποτέ πάνω από 200-300 ευρώ. Χρησιμοποιώ σε κάθε διαδικτυακή συναλλαγή ή συναλλαγή εκτός Ελλάδας την Electron Visa της Πειραιώς και δεν είχα ποτέ πρόβλημα υποκλοπής. Στην ουσία έχω την ασφάλεια μιας προπληρωμένης χωρίς όμως το κόστος φόρτισης/επαναφόρτισης αυτής (αφού απλά καταθέτω χρήματα στο λογαριασμό της Πειραιώς όποτε χρειάζεται). Σε καθημερινές συναλαγές πολύ σπάνια χρησιμοποιώ κάρτα ούτως ή άλλως (μόνο μέτρητά).

 

Ο καθένας έχει το δικό του τρόπο να διαχειρίζεται τα χρήματα και τον τρόπο πληρωμών, ανάλογα με το τι τον εξυπηρετεί και με το τι νοιώθει πιο άνετα/ασφαλής.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να κάνω μια αγορά απο το amazon.co.uk. μπορώ να χρησιμοποιήσω την χρεωστική της Πειραιώς που είναι VISA ?γιατί απο την εθνική που έχω μια maestro δεν την δέχονται.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να κάνω μια αγορά απο το amazon.co.uk. μπορώ να χρησιμοποιήσω την χρεωστική της Πειραιώς που είναι VISA ?γιατί απο την εθνική που έχω μια maestro δεν την δέχονται.

 

Ναι μπορεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σας φαινεται λογική η προμήθεια 0,50 ευρώ ανά λογαριασμό για πάγια εντολή εξόφλησης λογαριασμου ΔΕΗ από πιστωτική κάρτα; Οι περισσοτερες τραπεζες δωρεαν δεν το εχουν;
Link to comment
Share on other sites

Σας φαινεται λογική η προμήθεια 0,50 ευρώ ανά λογαριασμό για πάγια εντολή εξόφλησης λογαριασμου ΔΕΗ από πιστωτική κάρτα; Οι περισσοτερες τραπεζες δωρεαν δεν το εχουν;

 

Οχι απλα δεν μου φαινεται λογικο, το θεωρω ντροπη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σας φαινεται λογική η προμήθεια 0,50 ευρώ ανά λογαριασμό για πάγια εντολή εξόφλησης λογαριασμου ΔΕΗ από πιστωτική κάρτα; Οι περισσοτερες τραπεζες δωρεαν δεν το εχουν;

 

Ποιες τράπεζες το έχουν δωρεάν ; Στην Eurobank πληρώνω 0,30 . Επίσης και στην Πειραιώς,

Αλλά την στιγμή που το εξοφλώ με 9 άτοκες δόσεις στην Eurobank , η προμήθεια των 0,30 μου φαίνεται εξαιρετικά χαμηλή .

Στην εξόφληση με χρέωση λογαριασμού , η προμήθεια είναι μηδενική

Link to comment
Share on other sites

Ποιες τράπεζες το έχουν δωρεάν ; Στην Eurobank πληρώνω 0,30 . Επίσης και στην Πειραιώς,

Αλλά την στιγμή που το εξοφλώ με 9 άτοκες δόσεις στην Eurobank , η προμήθεια των 0,30 μου φαίνεται εξαιρετικά χαμηλή .

Στην εξόφληση με χρέωση λογαριασμού , η προμήθεια είναι μηδενική

 

Βασιλη η αλφα μπανκ δεν κραταει προμηθεια αν πληρωσεις την δεη μεσω πιστωτικης καρτας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειχα μια και την σουταρα..

Κανω την δουλεια μου με 2-3 prepaid και ολα μια χαρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα μια και την σουταρα..

Κανω την δουλεια μου με 2-3 prepaid και ολα μια χαρα. :)

 

καλύτερα κ έχεις κ το κεφάλι σου ήσυχο με τόσες π*****ές που γίνονται καθημερινά:lol::p

Link to comment
Share on other sites

Ποιες τράπεζες το έχουν δωρεάν ; Στην Eurobank πληρώνω 0,30 . Επίσης και στην Πειραιώς,

Αλλά την στιγμή που το εξοφλώ με 9 άτοκες δόσεις στην Eurobank , η προμήθεια των 0,30 μου φαίνεται εξαιρετικά χαμηλή .

Στην εξόφληση με χρέωση λογαριασμού , η προμήθεια είναι μηδενική

 

Μέσω e-banking λες; Η Πειραιώς κρατάει 0,30.

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζεται όμως η πληρωμή προς ΔΕΗ στα bonus των πιστωτικών;

 

στις μπονους της αλφα μπανκ που χρησιμοποιω εγω παιρνεις κανονικα ποντους οταν πληρωνεις την δεη μεσω πιστωτικης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια τωρα τελευτια παρατηρησα οτ δεν πληρωνω προμηθεια στις συνναλαγες μου στο e-banking της eurobank οπως οταν στελω λεφτα σε αλλη τραπεζα η οταν πληρωνω τη πιστωτικη της alpha παρολο που δεν εχω 3.000 ευρω στον live λογαριασμο καλο αυτο:happy:
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια τωρα τελευτια παρατηρησα οτ δεν πληρωνω προμηθεια στις συνναλαγες μου στο e-banking της eurobank οπως οταν στελω λεφτα σε αλλη τραπεζα η οταν πληρωνω τη πιστωτικη της alpha παρολο που δεν εχω 3.000 ευρω στον live λογαριασμο καλο αυτο:happy:

 

Δεν χρειάζεται να έχεις 3.000 στον λογαριασμό σου .

Αυτό που χρειάζεται είναι 3.000 μέσο υπόλοιπο λογαριασμών ( όλων σου των λογαριασμών ) τον προηγούμενο μήνα.

Αν αυτόν τον μήνα δεν τα έχεις , τον επόμενο θα πληρώνεις .

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας σήμερα το poll που έχει ξεκινήσει εδώ και καιρό θα ήθελα να πω μια ιδέα δεν ξέρω βέβαια αν συμφωνούν και αλλοι μαζι μου , τα συμπεράσματα απο τηγ δημοσκόπηση έχουν βγει εδώ και καιρό , δεν βλέπω καμιά μεγάλη μεταβολή , το ωραίο και πιο αντιπροσωπευτικό θα πιστευα αυτο τον καιρο θα ηταν να μηδενιστει η δημοσκόπηση και να ξαναψηφίσουμε για να δούμε πόσο έχουν αλλάξει τα δεδομένα , είμαι βέβαιος οτι πολλοί από αυτούς που ψήφισαν δεν ειναι πια κάτοχοι είτε γιατί έκλεισαν τις κάρτες τους είτε γιατι τους της ακύρωσαν τραπεζες , δεν τις ανανεωσαν κτλ κτλ πάντως σήμερα είναι γεγονός ότι δεν υπάρχουν τόσες κάρτες ΕΙΔΙΚΑ πιστωτικές και σίγουρα περισσότερες χρεωστικές.Μην πέσετε όλοι να με φάτε , μια ιδέα ρίχνω..
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να έχεις 3.000 στον λογαριασμό σου .

Αυτό που χρειάζεται είναι 3.000 μέσο υπόλοιπο λογαριασμών ( όλων σου των λογαριασμών ) τον προηγούμενο μήνα.

Αν αυτόν τον μήνα δεν τα έχεις , τον επόμενο θα πληρώνεις .

ουτε τον πρηγουμενο μηνα ειχα... ωραια δωρακια απο eurobank
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

ουτε τον πρηγουμενο μηνα ειχα... ωραια δωρακια απο eurobank

 

Μήπως έχεις μισθοδοσία μέσω eurobank; Εγώ παίρνω τον μισθό μου μέσω eurobank και ισχύουν οι δωρεάν συναλλαγές για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις μισθοδοσία μέσω eurobank; Εγώ παίρνω τον μισθό μου μέσω eurobank και ισχύουν οι δωρεάν συναλλαγές για πάντα.
μου βαζει ο ΟΑΕE ενα επιδομα που παιρνω δεν ξερω αν πιανεται για μισθοδοσια
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δεν θα έπρεπε να πιστωθούν οι τόκοι καταθέσεων για το Νοέμβριο; 1η του μήνα πέφτει αύριο (Σάββατο). Θυμάμαι προηγούμενους μήνες που έπεφτε η 1η σαββατοκύριακο και οι τόκοι πιστώνονταν την προηγούμενη μέρα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...