Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

μολις ειδα τον λογαριασμο της πιστωτικης και εχω 56 ευρω εκπτωση στον λογαριασμο του κινητου καθολου ασχημα:lol:

 

Την τσάκισες την κάρτα :Ρ

Και τι "προνόμια" έχει η νέα ΟΤΕ κάρτα? Ακόμη μεγαλύτερο επιτόκιο?

Έτσι είχα ανοίξει παλιά μια Citibank Vodafone για έκπτωση στο λογαριασμό κινητού κ είδα πως έχει φτάσει 20% επιτόκιο...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ; Στο τηλέφωνο μου είχαν πει ότι δεν έχουν κανένα ATM τέτοιο πουθενά

 

μισο...μην τυχον δεν εχω καταλαβει.....

....ζητας μηχανημα ΑΤΜ για καταθεση μετρητων σε λογαριασμο ή κάρτα -σαν αυτα που εχει η περιραιως και η εθνικη-;;;...

στην στουρναρη είχε εναν τετοιο....το εχω χρησιμοποιησει....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Την τσάκισες την κάρτα :Ρ

Και τι "προνόμια" έχει η νέα ΟΤΕ κάρτα? Ακόμη μεγαλύτερο επιτόκιο?

Έτσι είχα ανοίξει παλιά μια Citibank Vodafone για έκπτωση στο λογαριασμό κινητού κ είδα πως έχει φτάσει 20% επιτόκιο...

βασικα πληρωνω πραγματα συγγενων και ετσι δεν ξοδευω τιποτα αφου μου δινουν τα λεφτα επιτοκιο εχω 17,5% η νεα καρτα δινει 3% επιστροφη 1,5% στον λογαριασμο του ΟΤΕ και 1,5% στην cosmote υστερα αμα εξοφλεις στην ωρα σου δεν σε νοιαζει το επιτοκιο
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

υστερα αμα εξοφλεις στην ωρα σου δεν σε νοιαζει το επιτοκιο

 

Ακριβως αυτο. Αν παιρνεις πιστωτικη καρτα και σκοπευεις να πληρωνεις μερος της εκαστοτε οφειλης τοτε καλυτερα ξανασκεψου το

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βασικα πληρωνω πραγματα συγγενων και ετσι δεν ξοδευω τιποτα αφου μου δινουν τα λεφτα επιτοκιο εχω 17,5% η νεα καρτα δινει 3% επιστροφη 1,5% στον λογαριασμο του ΟΤΕ και 1,5% στην cosmote υστερα αμα εξοφλεις στην ωρα σου δεν σε νοιαζει το επιτοκιο

 

Κι εγώ το κάνω αυτό.. Οχι μόνο για να εκμεταλευτώ τα προνόμια αλλά και για ευκολία.. Αν πχ έχεις γονείς χωρίς κάρτα και σου λένε να τους πληρώσεις τον ΟΤΕ, κοσμοτέ κτλ.. Ε πιο εύκολο ειπναι απο το Ίντερνετ και κρατάς εσύ τα λεφτά. Αλλά δεν ξέρω τωρα τι γίνεται με την εφορία. Πχ αν δουν το εκκαθαριστικό σου με 12.000 ευρώ ετήσιο εισόδημα και παράλληλα έχεις κάνει 30.000 ευρώ έξοδα με την κάρτα.. Μήπως σου δημιουργηθεί κανένα θέμα;

Link to comment
Share on other sites

εγω κανω ακομα κοινη με τους γονεις μου δεν μπορεις να ισχυρηστεις στην εφορια οτι σου εδιναν αλλοι τα λεφτα?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

εγω κανω ακομα κοινη με τους γονεις μου δεν μπορεις να ισχυρηστεις στην εφορια οτι σου εδιναν αλλοι τα λεφτα?

 

 

Ξέρω γω.. Φαντάζομαι θα μπορείς..

Αλλά όπως ξερεις τιποτα δεν ειναιψλογικό με το ελληνικο κράτος :p

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω γω.. Φαντάζομαι θα μπορείς..

Αλλά όπως ξερεις τιποτα δεν ειναιψλογικό με το ελληνικο κράτος :p

θα βρεθουμε και με μαυρο χρημα..:lol::lol:
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση. Σε πιστωτική που υπάρχουν άτοκες δόσεις για ποσό 3000 ευρώ κι έχει μείνει υπόλοιπο 2400, αν μπούνε επιπλέον δόσεις έντοκες από αγορά 300 ευρώ, θα επιβαρυνθεί όλο το ποσό με τόκους; Εννοείται πως οι πληρωμές είναι συνεπείς.
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση. Σε πιστωτική που υπάρχουν άτοκες δόσεις για ποσό 3000 ευρώ κι έχει μείνει υπόλοιπο 2400, αν μπούνε επιπλέον δόσεις έντοκες από αγορά 300 ευρώ, θα επιβαρυνθεί όλο το ποσό με τόκους; Εννοείται πως οι πληρωμές είναι συνεπείς.

 

Οχι δεν θα επιβαρυνθει ολο το ποσο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το νέο φορολογικό, ο φόρος στους τόκους (15%) αυξάνεται από 1.12.2012, για όσους ενδιαφέρονται.
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το νέο φορολογικό, ο φόρος στους τόκους (15%) αυξάνεται από 1.12.2012, για όσους ενδιαφέρονται.

 

Πααααλι καλα. Κατι ακουγοταν για 17,5%

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τις πάγιες εντολές για την εξόφληση λογαριασμών κοινής ωφελείας με βολεύει να τις βάλω σε πιστωτική κάρτα (visa ή amex) ή προτιμότερο σε έναν απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση...

Έχω βγάλει φοιτητική πιστωτική εδώ και ένα μήνα στην τράπεζα πειραιώς κ ένας γνωστός μου είπε ότι θα πρέπει να αρχίσω να κάνω φορολογική δήλωση... ισχύει κατι τέτοιο; δεν έχω τιποτα στο όνομα μου κ θεωρούμαι προστατευόμενο μέλος στην φορολογική των γωνιών μου..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση...

Έχω βγάλει φοιτητική πιστωτική εδώ και ένα μήνα στην τράπεζα πειραιώς κ ένας γνωστός μου είπε ότι θα πρέπει να αρχίσω να κάνω φορολογική δήλωση... ισχύει κατι τέτοιο; δεν έχω τιποτα στο όνομα μου κ θεωρούμαι προστατευόμενο μέλος στην φορολογική των γωνιών μου..

όχι , δεν υπάρχει πρόβλημα, σε καλύπτει το τραπεζικό απόρητο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση...

Έχω βγάλει φοιτητική πιστωτική εδώ και ένα μήνα στην τράπεζα πειραιώς κ ένας γνωστός μου είπε ότι θα πρέπει να αρχίσω να κάνω φορολογική δήλωση... ισχύει κατι τέτοιο; δεν έχω τιποτα στο όνομα μου κ θεωρούμαι προστατευόμενο μέλος στην φορολογική των γωνιών μου..

Η υποχρέωση υποβολής φορολογικής δήλωσης δεν είναι συνάρτηση της κατοχής ή όχι πιστωτικής κάρτας, αλλά των εισοδημάτων σου. Δες εδώ σελίδα 4.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση:ποιες τραπεζες εχοτν στην ελλαδα nfc καρτες?

Έχω μία ανέπαφη ( nfc) κάρτα από την Eurobank

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η eurobank έχει βγάλει και μόνο στις MasterCard αν δεν κάνω λάθος. Τα τερματικά που τις δέχονται τα βλέπω να υποστηρίζονται όλο και περισσότερο. Τα έχω δει στα Starbucks, coffee time, jumbo, στο αεροδρόμιο, κοσμοτέ κ.ά.
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι μόνο στην Mastercard μου δώσαν ανέπαφη. Μόλις χτές μου ανανέωσαν την Visa Eurobank και δεν είναι ανέπαφη.
Link to comment
Share on other sites

Μιας κ γραφετε για τις ανεπαφες καρτες να κανω κ εγω μια ερωτηση εντελως πληροφοριακου χαρακτηρα.Εχω μια prepay eurobank που χρησιμοποιω μερικες φορες για αγορες μεσω ιντερνετ.Αυτη παιζει να ειναι η να γινει ανεπαφη καποια στιγμη?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω αυτη την πιστωτικη που δινει 1,5% επιστροφη αγορων σαν εκπτωση σε λογαριασμο ΟΤΕ και Cosmote η καρτα ειναι στο ονομα μου αλλα ο λογαριασμος ΟΤΕ στο ονομα του πατερα μου δικαιουμαι την εκπτωση η πρεπει να ειναι στο ιδιο ονομα? στο καταστημα ΟΤΕ δε γνωριζαν και στο 13888 ειναι διχασμενοι βαλαμε την καρτα ως τροπο εξωφλησης και θα δουμε αν παρουμε εκπτωση. υπογραψαμε και εγω και ο πατερας μου... εχει κανεις καμια ιδεα τι παιζει
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις...λιστα με μαγαζια/αλυσιδες που δεχονται ανεπαφες υπαρχει?εχω ψαξει στο site της eurobank αλλα τιποτα.με βολευει λογω ταξιδιων ειδικα αγγλια που ειναι αρκετα διαδεομενη η τεχνολογια.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις...λιστα με μαγαζια/αλυσιδες που δεχονται ανεπαφες υπαρχει?εχω ψαξει στο site της eurobank αλλα τιποτα.με βολευει λογω ταξιδιων ειδικα αγγλια που ειναι αρκετα διαδεομενη η τεχνολογια.

 

Για την Ελλάδα εδώ http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=1029&mid=693&lang=gr

 

Αλλά επιπλέον είναι και κάποια πολύ κεντρικά και μεγάλα mini markets όπως αυτό στο αεροδρόμιο που έχω δει.

Απλά θα πρέπει να προσέχεις να μην ξεπερνάς τα 25 ευρώ που είναι σαν όριο για τη συναλλαγή. Δεν είμαι σίγουρος αν τα τερματικά αυτά μπορεί να γυρίσουν και σαν κανονικά και να πάρουν όλες τις κάρτες (γιατί ανέπαφη συναλλαγή υποστηρίζεται μέχρι 25 ευρώ)

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...