Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πρόβλημα: πάω στο e-banking της ελβετικής μου τράπεζας για να στείλω ένα ποσό στο λογαριασμό μου στην Αγροτική, επιλέγω την αποθηκευμένη συναλλαγή, και μου γράφει με μεγάλα κόκκινα γράμματα:

 

Banque non SEPA. Les frais ont été modifiés

(Τράπεζα μη SEPA. Τα έξοδα τροποποιήθηκαν).

 

Και κάνοντας κλικ στο swift όπως το είχα πάντα (ABGRGRAAXXX) μου εμφανίζει ως τράπεζα "PIRAEUS BANK SA, EX AGRICULTURAL BA ATHENS".

Έκαναν καμια κοτσάνα με την αλλαγή;

Ή μας έβγαλαν ήδη από το SEPA επειδή σύντομα βγαίνουμε και από το ευρώ; :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα: πάω στο e-banking της ελβετικής μου τράπεζας για να στείλω ένα ποσό στο λογαριασμό μου στην Αγροτική, επιλέγω την αποθηκευμένη συναλλαγή, και μου γράφει με μεγάλα κόκκινα γράμματα:

 

Banque non SEPA. Les frais ont été modifiés

(Τράπεζα μη SEPA. Τα έξοδα τροποποιήθηκαν).

 

Και κάνοντας κλικ στο swift όπως το είχα πάντα (ABGRGRAAXXX) μου εμφανίζει ως τράπεζα "PIRAEUS BANK SA, EX AGRICULTURAL BA ATHENS".

Έκαναν καμια κοτσάνα με την αλλαγή;

Ή μας έβγαλαν ήδη από το SEPA επειδή σύντομα βγαίνουμε και από το ευρώ; :p

 

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Μάλλον είναι στα πλαίσια της εξαγοράς της ΑΤΕ από την ΠΕΙΡΑΙΩΣ......

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Μάλλον είναι στα πλαίσια της εξαγοράς της ΑΤΕ από την ΠΕΙΡΑΙΩΣ......

Το θέμα είναι ότι ακόμα και αν επιλέξω αυτήν την Τράπεζα (PIRAEUS BANK SA, EX AGRICULTURAL BA ATHENS), το μήνυμα ότι οι χρεώσεις θα είναι non-SEPA δεν εξαφανίζεται... :worry:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είχα την Ολυμπιακός Citibank Visa και μου την μετέτρεψαν υποχρεωτικά σε Mastercard! Από την Visa είμαι απόλυτα ικανοποιημένος τα τελευταία 10 περίπου χρόνια που την χρησιμοποιώ. Νομίζω και η Mastercard είναι το ίδιο αξιόπιστη και διαδεδομένη. Το πρόβλημα όμως είναι ότι με την Visa μπορούσα να κάνω συναλλαγές σε διαδικτυακό στοιχηματικό τόπο ενώ με την master μπορώ να κάνω μόνο καταθέσεις αλλά ΟΧΙ αναλήψεις. Έτσι χάνω σε ταχύτητα και ευελιξία αφού πρέπει τώρα να κάνω μεταφορές σε τραπεζικό λογαριασμό (με 5€ προμήθεια) κι από κει να παίρνω τα χρήματα και να τρέχω στα easypay της Πειραιώς για να πληρώσω την πιστωτική μου, που γενικώς έχω μάθει να την χρησιμοποιώ πολύ. Όποιος έχει μια εικόνα της αγοράς των πιστωτικών καρτών ας μου δώσει κάποια πρόταση για πιστωτική Visa (χωρίς ετήσια συνδρομή) γιατί η Master απ' ότι βλέπω δεν με εξυπηρετεί πια...
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι για να βγαλω μια χρεωστικη visa στην Γερμανια. Ξερω πως ολες οι τραπεζες κραταν καποια χρηματα καθε μηνα για παγια εξοδα καπου στα 2-5 ευρω. Εχω μαθει πως υπαρχουν μεσω ιντερνετ χρεωστικες καρτες visa οπου δεν εχουν μηνιαια εξοδα, γνωριζει καποιος κατι?

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα: πάω στο e-banking της ελβετικής μου τράπεζας για να στείλω ένα ποσό στο λογαριασμό μου στην Αγροτική, επιλέγω την αποθηκευμένη συναλλαγή, και μου γράφει με μεγάλα κόκκινα γράμματα:

 

Banque non SEPA. Les frais ont été modifiés

(Τράπεζα μη SEPA. Τα έξοδα τροποποιήθηκαν).

 

Και κάνοντας κλικ στο swift όπως το είχα πάντα (ABGRGRAAXXX) μου εμφανίζει ως τράπεζα "PIRAEUS BANK SA, EX AGRICULTURAL BA ATHENS".

Έκαναν καμια κοτσάνα με την αλλαγή;

Ή μας έβγαλαν ήδη από το SEPA επειδή σύντομα βγαίνουμε και από το ευρώ; :p

 

Λοιπόν, το Swift της Αγροτικής άλλαξε.

Τους έκαιγε να βάλουν παντού το PIR, χωρίς να σκεφτούν προβλήματα που μπορεί να προκληθούν σε όσους αποθηκευμένες συναλλαγές.

Το νέο είναι PIRBGRAA (αλλά ως όνομα της τράπεζας βλέπω Αγροτική στο e-banking μου). Πάντως το μήνυμα ότι θα χρεωθώ εξαφανίστηκε.

 

Και μου έμεινε η άλλη απορία, το ΙΒΑΝ μένει το ίδιο ή πρέπει να αλλάξει η αρχή του; Θα πάρω αύριο να ρωτήσω και θα σας ενημερώσω.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απο απλη καρτα σε gold γινεται να την κανουν μονοι τους την αλλαγη χωρις να εχεις βγαλει απο την αρχη gold?
Link to comment
Share on other sites

Απο απλη καρτα σε gold γινεται να την κανουν μονοι τους την αλλαγη χωρις να εχεις βγαλει απο την αρχη gold?

 

Ναι γινεται. Ξερω τετοια περιπτωση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο μήνας μπορεί να τέλειωσε αλλά τα...δώρα από τα ψιλά ακόμα να πιστωθούν από Εθνική. Είναι να μου πιστώσουν τουλάχιστον 8€ και μέχρι σήμερα τίποτα! Μήπως είδαν ότι έχουν μεγάλη χασούρα και το κατήργησαν πριν καν εφρμοστεί?
Link to comment
Share on other sites

Ο μήνας μπορεί να τέλειωσε αλλά τα...δώρα από τα ψιλά ακόμα να πιστωθούν από Εθνική. Είναι να μου πιστώσουν τουλάχιστον 8€ και μέχρι σήμερα τίποτα! Μήπως είδαν ότι έχουν μεγάλη χασούρα και το κατήργησαν πριν καν εφρμοστεί?

 

Μια του μηνος ειναι. Περιμενε λιγο ακομα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο μήνας μπορεί να τέλειωσε αλλά τα...δώρα από τα ψιλά ακόμα να πιστωθούν από Εθνική. Είναι να μου πιστώσουν τουλάχιστον 8€ και μέχρι σήμερα τίποτα! Μήπως είδαν ότι έχουν μεγάλη χασούρα και το κατήργησαν πριν καν εφρμοστεί?

 

Αληθεια για πες.. Σε τι καταστηματα την χρησιμοποιουσες; Βρηκες πολλα;

Link to comment
Share on other sites

Ο μήνας μπορεί να τέλειωσε αλλά τα...δώρα από τα ψιλά ακόμα να πιστωθούν από Εθνική. Είναι να μου πιστώσουν τουλάχιστον 8€ και μέχρι σήμερα τίποτα! Μήπως είδαν ότι έχουν μεγάλη χασούρα και το κατήργησαν πριν καν εφρμοστεί?

 

Μόλις άκουσα διαφήμιση στο ράδιο, επομένως δε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις άκουσα διαφήμιση στο ράδιο, επομένως δε νομίζω.

 

ισχυει. δεν καταργηθηκε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια για πες.. Σε τι καταστηματα την χρησιμοποιουσες; Βρηκες πολλα;

 

Ειχε γραψει καποιες μερες πριν σαν παραδειγμα οτι θα εκανε χρηση της καρτας για καυσιμα , που ηταν μια καλη ιδεα...

 

@kostas_v . δωσε μια με δυο μερες μεχρι να λογιστικοποιηθουν και οι τελευταιες συνναλαγες του μηνα..

Link to comment
Share on other sites

Μια του μηνος ειναι. Περιμενε λιγο ακομα

 

Όταν μια τράπεζα λέει "τέλος του μήνα" δεν μπορεί να εννοεί αρχές του επόμενου. Με την ίδια λογική ας καθυστερούν και οι οφειλέτες τα δάνειά τους ε; :p Και μιλάμε για την εθνική...

 

Αληθεια για πες.. Σε τι καταστηματα την χρησιμοποιουσες; Βρηκες πολλα;

 

Σούπερ μάρκετ και βενζινάδικα. Σε όσα πήγα την δέχτηκαν.

 

UPD

Τελικά πιστώθηκε σήμερα το ποσό από την εθνοcash.

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Όταν μια τράπεζα λέει "τέλος του μήνα" δεν μπορεί να εννοεί αρχές του επόμενου. Με την ίδια λογική ας καθυστερούν και οι οφειλέτες τα δάνειά τους ε; :p Και μιλάμε για την εθνική...

 

Οποια τραπεζα και να ειναι φτανει να ειναι στην Ελλαδα , το τελος του μηνα ειναι 2 του μηνος γι αυτους , οπως το " παιδια ξεκιναμε την επαγγελματικη συναντηση στις 5 η ωρα " και στις 5 ξεκινανε να μπαινουν στην αιθουσα , οπως επισης το πιανουμε δουλεια στις 9 και 9 παρα 1 ή και 1 λεπτο ακομη παρκαρουν ( μετα πρεπει να μπουν να κανουν καφε να βαλουν ταπερακι απο το σπιτι στο ψυγειο ) κτλ κτλ.

 

Παντως περα απο την πλακα υπαρχουν και συνναλαγες που μπορει να γινουν το βραδυ της τελευταιας μερας του μηνα και αυτες πρεπει να περαστουν στη επιστροφη του μηνα , και ο λογιστικοποιηση γινετε την επομενη οπως και να το κανουμε..

Link to comment
Share on other sites

Προβληματίζομαι με αυτά που διαβάζω παραπάνω περί λογαριασμού στην ΕΛΒΕΤΙΑ. Πόσο πατριωτικό είναι να βγάζεις τα χρήματά σου έξω; (Δεν αναφέρομαι στην περίπτωση που είσαι φοιτητής, σπουδάζεις, έχεις οικογένεια εκεί κλπ, αλλά στην περίπτωση που τα βγάζεις εκεί για να τα σώσεις / κρύψεις). Τελός πάντων, δεν θέλω να εμπλακώ σε μια συζήτηση ηθικολογίας, αλλά κάπως μου χτύπησε άσχημα αυτό. Υπάρχουν τόσες τράπεζες στην Ελλάδα και ο κάποιος επιλέγει να τα βάλει στην Ελβετία. Τι να πω..
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Προβληματίζομαι με αυτά που διαβάζω παραπάνω περί λογαριασμού στην ΕΛΒΕΤΙΑ. Πόσο πατριωτικό είναι να βγάζεις τα χρήματά σου έξω; (Δεν αναφέρομαι στην περίπτωση που είσαι φοιτητής, σπουδάζεις, έχεις οικογένεια εκεί κλπ, αλλά στην περίπτωση που τα βγάζεις εκεί για να τα σώσεις / κρύψεις). Τελός πάντων, δεν θέλω να εμπλακώ σε μια συζήτηση ηθικολογίας, αλλά κάπως μου χτύπησε άσχημα αυτό. Υπάρχουν τόσες τράπεζες στην Ελλάδα και ο κάποιος επιλέγει να τα βάλει στην Ελβετία. Τι να πω..

 

Ειναι τοσο πατριωτικο οσο κρινει ο καθενας. Οσοι μπορουν και κρινουν οτι ειναι σωστο για την περιπτωση τους, πολυ καλα κανουνε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προβληματίζομαι με αυτά που διαβάζω παραπάνω περί λογαριασμού στην ΕΛΒΕΤΙΑ. Πόσο πατριωτικό είναι να βγάζεις τα χρήματά σου έξω; (Δεν αναφέρομαι στην περίπτωση που είσαι φοιτητής, σπουδάζεις, έχεις οικογένεια εκεί κλπ, αλλά στην περίπτωση που τα βγάζεις εκεί για να τα σώσεις / κρύψεις). Τελός πάντων, δεν θέλω να εμπλακώ σε μια συζήτηση ηθικολογίας, αλλά κάπως μου χτύπησε άσχημα αυτό. Υπάρχουν τόσες τράπεζες στην Ελλάδα και ο κάποιος επιλέγει να τα βάλει στην Ελβετία. Τι να πω..

 

Παρότι δεν έχω βγάλει χρήματα έξω (ελάχιστα έχω στην τράπεζα ούτως ή άλλως), θα προβληματιζόμουν περισσότερο αν με την παρούσα κατάσταση το κράτος αποφάσιζε π.χ. να βάλει χέρι στις καταθέσεις και να δεσμεύσει ένα ποσοστό για την κάλυψη των αναγκών του κράτους, ή το κόστος από τις συγνχωνεύσεις των τραπεζών το μετέφεραν στους καταθέτες (αυτή τη στιγμή εσύ και εγώ πληρώνουμε ούτως ή άλλως την ανακεφαλαιοποίησή τους...). Το θεωρώ εξίσου ανήθικο και καθόλου απίθανο, με όσα βλέπω και διαβάζω καθημερινά, οπότε δεν θεωρώ αναγκαστικά ανήθικο το να προσπαθήσει να βγάλει κάποιος έξω τις καταθέσεις μιας ζωής για να τις προστατεύσει από τα αρπακτικά.

 

Αν βέβαια μιλάμε για παράνομα εισοδήματα, "ξεπλυμα" χρήματος κλπ, τότε έχεις δίκιο.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

αν δεν μιλαμε για μη δηλωμενη μεταφορα και για ''μαυρα'' χρηματα που ξεφευγουν εφοριας τοτε μιλαμε για εναν ευρωπαιο πολιτη που εχει ολο το δικιαωμα στον συγχρονο κοσμο να παει τα χρηματα του οπου θελει.ελευθερη αγορα εχουμε,ελευθερια εχουμε μπορει να τα κανει οτι θελει ,οπου θελει.αρκει να τηρει την νομιμοτητα και να ειναι ενταξει με τους θεσμους της χωρας του και της χωρας που τα καταθετει.

τωρα για το ποσο ηθικο και πατριωτικο ειναι ,ειναι τοσο πατριωτικο και ηθικο οσο τα σκανδαλα που εχουν κανει ολοι οι πολιτικοι και επιχειρηματιες του τοπου,οσο ηθικο ειναι να λαδωνει ο καθε ενας απο εμας για να μπει το παιδι του στο δημοσιο ενατνι καποιου αλλου παιδιου,οσο πατριωτικο ειναι να κοβοται ο μισθος μας στο μισο την ωρα που οι βουλευτες κανουν παρτυ και αγοραζουν θωρακισμενα αυτοκινητα,τοσο πατριωτικο οσο ειναι αυτοι οι πατριωτες που αφηνουν ανθρωπους με παιδια και νεους με ορεξη στην ανεργια για να οικονομησουν καποιοι γυπες περισοτερα....κ.λπ....κ.λπ. θες και αλλα?

Link to comment
Share on other sites

Το Θεωρώ απόλυτα πατριωτικό , όταν πατρίδα σου είναι η Ελβετία
Link to comment
Share on other sites

Είτε είναι είτε δεν είναι πατριωτικό (για ποιά πατρίδα ακριβώς μιλάμε? μήπως έχει πάει περίπατο ο πατριωτισμός σε όλα τα επίπεδα και δεν το 'χουμε καταλάβει?), θεωρώ...απολύτως λογικό όποιος έχει πολλά χρήματα να τα βγάλει έξω και να μην τα αφήσει σε ένα κράτος διαλλυμένο που κάθε 3 μήνες ακούγεται ότι θα χρεωκοπήσει και όλοι θα χάσουμε τις καταθέσεις μας. Αν τα αφήσει εδώ, θα είναι τουλάχιστον χαζός και αν τα αφήσει για λόγους πατριωτισμού θα είναι 2 φορές χαζός. Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο δίμηνο περίπου, στην περιοχή της Άρτας όπου βρίσκομαι, το ATM της ATEbank κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου δεν ενημερώνει για το υπόλοιπο σε πιστωτικές κάρτες ούτε βγάζει τελευταίες κινήσεις λογαριασμών και υπόλοιπα σε αποδείξεις, παρά μόνο υπόλοιπα λογαριασμών στην οθόνη του. Συμβαίνει και σε άλλες περιοχές αυτό, έχει τύχει σε κάποιον άλλο;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Απο φοιτητικη visa vodafone, με την αλλαγη σε mastercard μου την μετετρεψαν μονοι τους σε χρυσή.. Περίεργο για τετοιες εποχες και παρολο που ηταν φοιτητικη..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...