Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

On 22/2/2023 at 10:25 ΜΜ, pexths said:

https://www.moneyonline.gr/news/miniea-chreosi-se-olous-tous-logariasmous-isagi-i-eurobank-pii-ekserounte/

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μόλις μου ήρθε mail ότι από 13.3 κάθε λογαριασμός πληρωμών που διαθέτω θα συνδεθεί αυτόματα με το πακέτο My blue advantage!!!! Έχω 5 λογαριασμούς, άρα θα πληρώνω 3€ κερατιάτικα κάθε μήνα!!! Ωραίοι εκεί στη Eurobank!!!! Κάποιος τρόπος να αποφύγουμε τη χρέωση υπάρχει? Σκέφτηκα να μηδενίσω το υπόλοιπο στους 4 από τους 5, τουλάχιστον να χρεώνομαι μόνο 0,60€ το μήνα...

Link to comment
Share on other sites

Και μετά αν υπάρξει υπόλοιπο σε κάποιο λογαριασμό θα σου τα τραβήξει αναδρομικώς...

Σκέψου αρχικά αν όντως θέλεις τόσους λογαριασμούς πληρωμών και δες από το e-banking αν σου επιτρέπει την μετατροπή σε αποταμιευτικό.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι μου επιτρέπει τη μετατροπή σε "Αποταμιεύω" αλλά τότε δεν θα μπορεί να γίνει κάποια συναλλαγή. Και ουσιαστικά με αυτό τον τρόπο καταργείς το πρόγραμμα επιστροφή... 

Link to comment
Share on other sites

Κλεισιμο λογαριασμού online μπορουμε να κανουμε; Σε Alpha bank, σε Eurobank και σε Πειραιώς;

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το έχω δει κάπου, τι γίνεται με τους λογαριασμούς (eurobank) οι οποίοι είναι για εξυπηρέτηση δανείου;

Quote

 

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ ΔΑΝΕΙΟΥ

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, alfeios said:

Κλεισιμο λογαριασμού online μπορουμε να κανουμε; Σε Alpha bank, σε Eurobank και σε Πειραιώς;

 

Σε Πειραιώς και Eurobank, ναι, αρκεί να έχεις internet banking.

Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2023 at 8:39 ΜΜ, katsiletra said:

Ανοιχτό έχω το ίντερνετ. Τώρα έχω θέμα μετά την τελευταία ενημέρωση. Το quick login δουλεύει. Εμένα όχι. Τι ενεργοποιώ κανονικά και μετά όταν μπαίνω στις ρυθμίσεις το δείχνει κλειστό. Μόνο με πιν δουλεύει. 

Αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα εδώ και λίγο καιρό. Νόμιζα ότι πήρε χαμπάρι το κρύψιμο του root που έχω κάνει με το magisk hide αλλά δεν έχω πρόβλημα με καμία άλλη τραπεζική/πληρωμών εφαρμογή (από τις καμιά 20αριά που έχω). Εφόσον το έχετε κι άλλοι κάτι δεν πάει καλά -πάλι- με τη ρημαδοεφαρμογή της Πειραιώς...

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, theo1973 said:

Αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα εδώ και λίγο καιρό. Νόμιζα ότι πήρε χαμπάρι το κρύψιμο του root που έχω κάνει με το magisk hide αλλά δεν έχω πρόβλημα με καμία άλλη τραπεζική/πληρωμών εφαρμογή (από τις καμιά 20αριά που έχω). Εφόσον το έχετε κι άλλοι κάτι δεν πάει καλά -πάλι- με τη ρημαδοεφαρμογή της Πειραιώς...

Μια τελευταία ιδέα, άμα έχετε app firewall?  ξηλώστε το.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, kiriakos_GR said:

Μια τελευταία ιδέα, άμα έχετε app firewall?  ξηλώστε το.

Δεν έχω firewall. Έφτιαξε μόνο του τελικά. Το ωραίο είναι ότι χάλασε το Google Pay μετά και χάθηκαν οι κάρτες. Μπήκα από τον υπολογιστή τις έσβησα μία μία, τις πέρασα ξανά και τώρα δουλεύει πάλι. Μπορεί να είχαν θέμα τα Google Services. 

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις ενεργοποιησει το IRIS λεει οτι σου ερχεται sms με Link για να βαλεις ενα ΙΒΑΝ. Σε ποια σελιδα σε κατευθυνει? Επισης υπαρχει τροπος να ξερεις σε ποιον λογαριασμο ενεργοποιησες τελευταια  το IRIS ή πρεπει να το θυμασαι καθε φορα που το αλλαζεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόνο η Eurobank στέλνει λινκ. Είναι της μορφής paf.Eurobank.gr

Όχι δεν μπορείς να ξέρεις εσύ. Αυτός που στέλνει με λίγο ψάξιμο (ανάλογα τη τράπεζα) μπορεί να δει σε ποια τράπεζα πήγε 

Link to comment
Share on other sites

πήγα τελικά στο viva wallet. την πέρασα στο google wallet οπότε εάν θέλω να πληρώσω σε κατάστημα πληρώνω από εκεί.
εάν θέλω να πληρώσω έναν πχ λογαριασμό ΔΕΗ κλπ πως τον πληρώνω και πόσο κρατάει προμήθεια ξέρετε;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ilka71 said:

πήγα τελικά στο viva wallet. την πέρασα στο google wallet οπότε εάν θέλω να πληρώσω σε κατάστημα πληρώνω από εκεί.
εάν θέλω να πληρώσω έναν πχ λογαριασμό ΔΕΗ κλπ πως τον πληρώνω και πόσο κρατάει προμήθεια ξέρετε;

Κανένας οργανισμός δεη οτε ευδαπ κλπ δεν χρεώνουν κάτι παραπάνω με καρτα απο αυτο που λεει λογαριασμός 

Link to comment
Share on other sites

Κανένας οργανισμός δεη οτε ευδαπ κλπ δεν χρεώνουν κάτι παραπάνω με καρτα απο αυτο που λεει λογαριασμός 
όχι λέω η viva δεν κρατάει προμήθεια για πληρωμή λογαριασμών; πχ η άλφα Bank κρατάει νομίζω 30 λεπτά για δεη

και πως πληρώνω τον λογαριασμό μέσω viva; αυτό ρωτάω. βάζω στην εφαρμογή της τον RF κωδικό; η στο σαιτ της viva;
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ilka71 said:

όχι λέω η viva δεν κρατάει προμήθεια για πληρωμή λογαριασμών; πχ η άλφα Bank κρατάει νομίζω 30 λεπτά για δεη

και πως πληρώνω τον λογαριασμό μέσω viva; αυτό ρωτάω. βάζω στην εφαρμογή της τον RF κωδικό; η στο σαιτ της viva;

Για πληρωμή ΔΕη, εδω, εντελώς δωρεαν με οποιαδηποτε καρτα https://epos.dias.com.gr/emerchant/dei-paybill/input.html?language=el

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ilka71 said:

πήγα τελικά στο viva wallet. την πέρασα στο google wallet οπότε εάν θέλω να πληρώσω σε κατάστημα πληρώνω από εκεί.
εάν θέλω να πληρώσω έναν πχ λογαριασμό ΔΕΗ κλπ πως τον πληρώνω και πόσο κρατάει προμήθεια ξέρετε;

Μπορείς και να βάλεις να πληρώνεται και με πάγια εντολή μέσω του παρόχου (χωρίς προμήθεια είναι), όχι μέσω της viva wallet. Και να σου έρχονται και push notifications για την πληρωμή.

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, pluss said:

Σε Πειραιώς και Eurobank, ναι, αρκεί να έχεις internet banking.

Ακόμα κι αν υπάρχουν συνδικαιούχοι; Όχι υποθέτω ε;

Link to comment
Share on other sites

Για πληρωμή ΔΕη, εδω, εντελώς δωρεαν με οποιαδηποτε καρτα https://epos.dias.com.gr/emerchant/dei-paybill/input.html?language=el
Μπορείς και να βάλεις να πληρώνεται και με πάγια εντολή μέσω του παρόχου (χωρίς προμήθεια είναι), όχι μέσω της viva wallet. Και να σου έρχονται και push notifications για την πληρωμή.
οκ παιδιά ευχαριστώ. για την ΔΕΗ οκ. εάν θέλω να κάνω αγορά πχ από ηλεκτρονικο κατάστημα πληρώνω μέσω viva κάρτας οκ. θα πάρει προμήθεια; η είναι όπως όλες οι κάρτες θα πληρώσει μόνο το ποσό του προϊόντος;
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, geodimis said:

Ακόμα κι αν υπάρχουν συνδικαιούχοι; Όχι υποθέτω ε;

Ναι κανονικά στην Πειραιώς τουλάχιστον που έχω δοκιμάσει. Έκλεισα λογαριασμό που ήμουν συνδικαιούχος και μάλιστα "πρώτο όνομα" ήταν η μάνα μου. Αν έχει >0 υπόλοιπο σου ζητάει να το στείλεις σε κάποιον άλλο λογαριασμό που έχεις πριν τον κλείσει.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, geodimis said:

Ακόμα κι αν υπάρχουν συνδικαιούχοι; Όχι υποθέτω ε;

Ναι. Στην Eurobank σου ζητάει να τσεκαρεις ένα κουτάκι ότι έχεις ενημερώσει τους συνδικαιουχους

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2023 at 9:14 ΜΜ, thodoris85 said:

Επειδή δεν το έχω δει κάπου, τι γίνεται με τους λογαριασμούς (eurobank) οι οποίοι είναι για εξυπηρέτηση δανείου;

 

αναφέρομαι στη μηνιαία χρέωση τήρησης λογαριασμού που έχει ξεκινήσει η eurobank

Link to comment
Share on other sites

Αφήνεις μόνο έναν ενεργό λογαριασμό. Τουλάχιστον να χρεωθείς μόνο 0,60€ το μήνα. Ή αν δεν τον χρησιμοποιείς τον μετατρέπεις σε Αποταμιεύω

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mikepaltri said:

Αφήνεις μόνο έναν ενεργό λογαριασμό. Τουλάχιστον να χρεωθείς μόνο 0,60€ το μήνα. Ή αν δεν τον χρησιμοποιείς τον μετατρέπεις σε Αποταμιεύω

η απάντηση πάει σε εμένα; Γνωρίζω για τη χρέωση...

Ρωτάω αν στους χρεώσιμους λογαριασμούς περιλαμβάνονται οι παρακάτω λογαριασμοί που ανοίγει "μόνη της" η τράπεζα μαζί με τα δάνεια

Quote

ΤΥΠΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ

0104 ΤΑΜ.ΕΞΥΠ.ΔΑΝΕΙΩΝ

 

Link to comment
Share on other sites

 

On 7/3/2023 at 2:22 ΜΜ, paanos said:
On 7/3/2023 at 1:16 ΜΜ, dkostas said:

αν δεν εχεις ενεργοποιησει το IRIS λεει οτι σου ερχεται sms με Link για να βαλεις ενα ΙΒΑΝ. Σε ποια σελιδα σε κατευθυνει? Επισης υπαρχει τροπος να ξερεις σε ποιον λογαριασμο ενεργοποιησες τελευταια  το IRIS ή πρεπει να το θυμασαι καθε φορα που το αλλαζεις?

Μόνο η Eurobank στέλνει λινκ. Είναι της μορφής paf.Eurobank.gr

Όχι δεν μπορείς να ξέρεις εσύ. Αυτός που στέλνει με λίγο ψάξιμο (ανάλογα τη τράπεζα) μπορεί να δει σε ποια τράπεζα πήγε 

Για το δεύτερο θέμα: εγώ παλιά το έλεγχα από το i-bank Pay που μου έφερνε αστερωμένα τα στοιχεία του παραλήπτη μόλις έβαζα το κινητό (χωρίς να προχωρήσω) και από τον τρόπο που ήταν τα στοιχεία καταλάβαινα σε ποια τράπεζα είχα τελευταία φορά δηλώσει το κινητό μου για IRIS 24/7.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...