Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι συγκρίνεται η Google με τη Garmin σε θέμα αριθμού χρηστών. Είναι λογικό να έχει και λιγότερες προμήθειες.

 

 

 

Για το account aggregator: https://www.kathimerini.gr/economy/business/1034784/pos-proothoyn-oi-trapezes-ta-psifiaka-portofolia

 

https://www.insider.gr/epiheiriseis/trapezes/141589/psifiaka-portofolia-ola-se-ena-etoimazoyn-oi-trapezes

 

 

 

Για το Google Pay δεν σου βρηκα ξεκάθαρη πηγή, αλλά αν ψάξεις θα βρεις δεκάδες άρθρα που θα το φέρνανε και καλα το 2018, και τελικά τα σχέδια ναυάγησαν. Εξάλλου από όσο φάνηκε υπήρχε ηδη ενδιαφέρον (N26, Revolut, Viva) για να έρθει στην Ελλάδα, σύμφωνα με την διαθεσιμότητα από τη πρώτη ημέρα, άρα και οι συστημικές τράπεζες (αρχικά η Alpha Bank που είχε ηδη το tokenization) θα μπορούσαν να ενταχθούν στο Google Pay νωρίτερα ή σε μεταγενέστερο χρόνο, αν δεν αναπτύσσανε τις δικές τους εφαρμογές. Είναι σίγουρα πιο φθηνό όμως το να αναπτύσσουν τις δικές τους εφαρμογές, από το να κρατάει προμήθεια και η Google.

Δεν μου επιτρέπεται να μπω σε λεπτομέρειες αλλά τουλάχιστον μια τράπεζα έχει περάσει certification στα σχήματα (mastercard και visa) για google pay εντός του 20.

Δεν πρόκειται να πω κάτι άλλο.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την Εθνική το έπαθα χτες, είχα πληρώσει κάτι και δεν το εμφάνιζε στη κάρτα, το ποσό ήταν ανέπαφο και ήθελα να πληρώσω κάτι άλλο και δεν μπορούσα λόγω ανεπαρκούς υπολοίπου.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Για δόσεις πχ 3 άτοκες. Πρέπει να έχεις διαθέσιμο όλο το ποσό η μόνο το ποσό της δόσης για να εγκριθεί?
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Για δόσεις πχ 3 άτοκες. Πρέπει να έχεις διαθέσιμο όλο το ποσό η μόνο το ποσό της δόσης για να εγκριθεί?

 

Ανάλογα με την τράπεζα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερώτηση σε μηνιαία δόση πιστωτικής της εθνικής με βάζει να πληρώσει το 2%της ελάχιστης μηνιαίας καταβολής και επίπλεον με βάζει να πληρώσω και τους τόκους αντί να τους βάλει στο ποσό το συνολικό.

Δηλαδή για 500 ευρώ πληρώνω 10 ευρώ το έλαχιστο.

Και 5 ευρώ Τόκοι

Με χρεώνει 15 ευρώ. Τα 5 ευρώ δεν έπρεπε να τα βάζει στο κεφάλαιο και να βγαίνει ένα ποσό σωστά?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8097381#post8097381

 

Η τράπεζα σου έχει απαντήσει.

Οπότε το πρόβλημα δεν είναι ηθικό για να απαντηθεί το ερώτημα "έπρεπε "

Η τράπεζα έτσι το υπολογίζει και όχι με το πρέπει.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερώτηση σε μηνιαία δόση πιστωτικής της εθνικής με βάζει να πληρώσει το 2%της ελάχιστης μηνιαίας καταβολής και επίπλεον με βάζει να πληρώσω και τους τόκους αντί να τους βάλει στο ποσό το συνολικό.

Δηλαδή για 500 ευρώ πληρώνω 10 ευρώ το έλαχιστο.

Και 5 ευρώ Τόκοι

Με χρεώνει 15 ευρώ. Τα 5 ευρώ δεν έπρεπε να τα βάζει στο κεφάλαιο και να βγαίνει ένα ποσό σωστά?

Ο τρόπος υπολογισμούς της minimum καταβολής σου ήταν γνωστός όπως και ο τρόπος τοκισμου οφειλών όταν υπεγραφες τη σύμβαση για να βγάλεις κάρτα.

Επίσης το να πληρώνεις με ελάχιστη καταβολή είναι οτι χειρότερο για σένα και οτι καλύτερο για τις τράπεζες.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Χρεωστική σε εθνική και γενικά αγορές από όλο τον κόσμο, χωρίς προβλήματα εδώ και πολλά χρόνια και σωστή υποστήριξη και ενημέρωση στο ebanking
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μόλις το δοκίμασα, όντως είναι 1€ η προμήθεια.... Ευχαριστώ για την πληροφορία ..

 

Τελικά, μήπως δεν κατάλαβα καλά και η προμήθεια 12€ είναι όταν θα τα κάνει ανάληψη (πάλι σε €);

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μάλλον θα μπέρδεψες τα τιμολόγια. Υπάρχει ξεχωριστό κεφάλαιο στο τιμολόγιο για web banking και ξεχωριστό για εργασίες σε κατάστημα. Τα 12 ευρώ λογικά θα είναι όταν πας στο καταστημα στο γκισέ και κάνεις το έμβασμα με τη βοήθεια υπαλλήλου.

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα στη eurobank που πήρα επιστροφή χρημάτων για παραγγελία που είχα πληρώσει με δόσεις κάπως έτσι γινόταν. Γινόταν χρέωση της δόσης και μετά από ένα μήνα αν θυμάμαι καλά πίστωση.

 

Εσύ τουλάχιστον πήρες επιστροφή χρημάτων. Εμένα δεν μου επιστρέφουν τη δόση που πλήρωσα, απλά μου λένε θα την πάρω πίσω όταν τελειώσουν όλες οι δόσεις (σε 36 μήνες δηλαδή). Εκεί είναι το πρόβλημά μου.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τουλάχιστον πήρες επιστροφή χρημάτων. Εμένα δεν μου επιστρέφουν τη δόση που πλήρωσα, απλά μου λένε θα την πάρω πίσω όταν τελειώσουν όλες οι δόσεις (σε 36 μήνες δηλαδή). Εκεί είναι το πρόβλημά μου.

Δεν πήρα όλο το ποσό επιστροφή με τη μία. Κάθε μήνα χρεωνόμουν μια δόση και τον επόμενο μήνα την ίδια ημερομηνία επιστρεφόταν πίσω. Δηλαδή για 3 δόσεις που είχα βάλει, όλο το ποσό αθροιστικά το πήρα πίσω μετά από 6 μήνες. Εσενα δηλαδή σου είπαν ότι θα πάρεις όλο το ποσό επιστροφή με τη μία αφού περάσουν 36 μήνες? Ή κάθε μήνα θα χρεώνεσαι μια δόση και μετά θα σου την επιστρέφουν τον ίδιο ή τον επόμενο μήνα?

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν πήρα όλο το ποσό επιστροφή με τη μία. Κάθε μήνα χρεωνόμουν μια δόση και τον επόμενο μήνα την ίδια ημερομηνία επιστρεφόταν πίσω. Δηλαδή για 3 δόσεις που είχα βάλει, όλο το ποσό αθροιστικά το πήρα πίσω μετά από 6 μήνες. Εσενα δηλαδή σου είπαν ότι θα πάρεις όλο το ποσό επιστροφή με τη μία αφού περάσουν 36 μήνες? Ή κάθε μήνα θα χρεώνεσαι μια δόση και μετά θα σου την επιστρέφουν τον ίδιο ή τον επόμενο μήνα?

 

Εμένα πρόλαβαν και μου πήραν μόνο την πρώτη δόση. Τώρα κάθε μήνα μου επιστρέφουν αυτή τη δόση και την επόμενη ημέρα μου χρεώνουν την επόμενη. Αυτό θα γίνεται για 3 χρόνια όπου και θα τελειώσει. Όταν τελειώσει τότε θα πάρω πίσω αυτή την πρώτη δόση που πλήρωσα δηλαδή τον 37ο μήνα. Νομίζω το ίδιο πράγμα λέμε απλά εσύ είχες πληρώσει 3 δόσεις και ήταν για 6 μήνες και εγώ έχω πληρώσει 1 δόση και είναι για 36 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω κάποιο πρόβλημα με μια πιστωτική κάρτα της Alpha. Έκανα μια αγορά με δόσεις και επειδή το προιόν που αγόρασα δεν ήταν διαθέσιμο έγινε ακύρωση της παραγγελίας. Βέβαια η τράπεζα πρόλαβε και μου χρέωσε την πρώτη δόση την οποία πλήρωσα όπως μου είπαν τηλεφωνικά για να μην τοκιστεί. Τώρα σε κάθε λογαριασμό που μου έρχεται βλέπω μια δόση μπαίνει και μια μου αφαιρούν. Σε επικοινωνία με την τράπεζα μου λένε ότι έτσι γίνεται όταν γίνεται ακύρωση κάποιας παραγγελίας με δόσεις και ότι το ποσό της πρώτης δόση που έχει πληρωθεί θα το πάρω όταν θα τελειώσει αυτή η χρεωπίστωση που βλέπω στο λογαριασμό μου και αυτό θα είναι σε 3 χρόνια γιατί ήταν 36 δόσεις. Που μπορώ να απευθυνθώ για να κάνω κάποια καταγγελία κατά της τράπεζας, υπάρχει κάποια Υπηρεσία που ασχολείται με αυτά τα θέματα ή πρέπει να πληρώσεις δικηγόρο για να βρεις το δίκιο σου;

 

Καλησπέρα.Εννοείς ότι η εταιρεία ενώ δεν είχε το προϊόν διαθέσιμο,πήρε την έγκριση από την τράπεζα (καθώς το πρώτο βήμα μιας συναλλαγής είναι πάντα η έγκριση) και πέρασε το ποσό στην κάρτα,προχώρησε και σε είσπραξη του ποσού.Θα μπορούσε απλά να μην προχωρήσει σε είσπραξη του ποσού και να το αποδεσμεύσει.Τώρα που έγινε με την μέθοδο της χρεωπίστωσης,αν θέλεις για να μην βλέπεις για 36 μήνες χρεωπίστωση στους λογαριασμούς και για να μην σου μειώνει το διαθέσιμο ποσό στην κάρτα,κάλεσε στην εξυπηρέτηση πελατών και ζήτησε να ελεγχθεί με αίτημα η διόρθωση δόσεων.Θα στηριχθείς στο γεγονός ότι υπάρχει η εικόνα στον λογαριασμό της κάρτας που δείχνει χρέωση και πίστωση και θα αναμένεις 1-2 μέρες για το αποτέλεσμα :D .Αν δεν μπορεί να γίνει ( θεωρώ δύσκολο να μην μπορεί να γίνει,αλλά αφορά και τις διαδικασίες από πλευράς pos-e commerce εμπόρου,τράπεζας συνεργασίας κλπ ) μπορείς να αιτηθείς αύξηση ορίου για να μην δημιουργεί πρόβλημα το μειωμένο όριο.Καλή Επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εννοείς ότι η εταιρεία ενώ δεν είχε το προϊόν διαθέσιμο,πήρε την έγκριση από την τράπεζα (καθώς το πρώτο βήμα μιας συναλλαγής είναι πάντα η έγκριση) και πέρασε το ποσό στην κάρτα,προχώρησε και σε είσπραξη του ποσού.Θα μπορούσε απλά να μην προχωρήσει σε είσπραξη του ποσού και να το αποδεσμεύσει.Τώρα που έγινε με την μέθοδο της χρεωπίστωσης,αν θέλεις για να μην βλέπεις για 36 μήνες χρεωπίστωση στους λογαριασμούς και για να μην σου μειώνει το διαθέσιμο ποσό στην κάρτα,κάλεσε στην εξυπηρέτηση πελατών και ζήτησε να ελεγχθεί με αίτημα η διόρθωση δόσεων.Θα στηριχθείς στο γεγονός ότι υπάρχει η εικόνα στον λογαριασμό της κάρτας που δείχνει χρέωση και πίστωση και θα αναμένεις 1-2 μέρες για το αποτέλεσμα :D .Αν δεν μπορεί να γίνει ( θεωρώ δύσκολο να μην μπορεί να γίνει,αλλά αφορά και τις διαδικασίες από πλευράς pos-e commerce εμπόρου,τράπεζας συνεργασίας κλπ ) μπορείς να αιτηθείς αύξηση ορίου για να μην δημιουργεί πρόβλημα το μειωμένο όριο.Καλή Επιτυχία!

 

Καλημέρα επικοινώνησα μαζί τους πολλές φορές, συμπλήρωσα και τη φόρμα παραπόνων από το site τους από τον Αύγουστο και πήρα απάντηση μετά από 3 μήνες. Το μόνο που κατάφερα ήταν να αποδεσμεύσω το πιστωτικό όριο, αλλά όχι να πάρω πίσω την δόση που πλήρωσα. Ήταν κατηγορηματικοί ότι αυτή τη δόση που πλήρωσα θα την πάρω όταν τελειώσει η χρεωπίστωση και αυτή τελειώνει το έτος 2023. Αυτό είναι που βρίσκω απαράδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ένα μας τα λες. Εντάξει ρε συ, αφού σου αποδέσμευσαν το πιστωτικό υπόλοιπο ουσιαστικά ειναι σαν να πήρες όλο το ποσό πίσω εκτός από τη μια δόση.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Σε λογαριασμό μου στην εθνική τράπεζα έβαλα συνδικαιούχο την σύζυγο, και προς μεγάλη μου έκπληξη με ενημερώνει ο υπάλληλος ότι πλέον για άνοιγμα λογαριασμού ή προσθήκη συνδικαιούχου υπάρχει κόστος 33€, ενώ η ίδια η τράπεζα σου δίνει το δικαίωμα άνοιγμα νέου λογαριασμού on line εφόσον δεν λείπει κάποια από τα δικαιολογητικά που χρειάζεται εντελώς δωρεάν. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αυτόν τον διαχωρισμό; Ευχαριστώ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο κατάστημα υπάρχουν χρεώσεις ώστε να μην προτιμάει το κατάστημα ο κόσμος και σταδιακά να τα κλείσουν. Πάντα γινόταν αυτο, το ebanking είχε μικρότερες προμήθειες (συνήθως είναι ebanking < τηλεφωνικά < ΑΤΜ < Κατάστημα).
Link to comment
Share on other sites

Ένα ένα μας τα λες. Εντάξει ρε συ, αφού σου αποδέσμευσαν το πιστωτικό υπόλοιπο ουσιαστικά ειναι σαν να πήρες όλο το ποσό πίσω εκτός από τη μια δόση.

 

Αυτό ακριβώς λέω. Το πιστωτικό όριο δεν με νοιάζει, να μου επιστρέψουν τη δόση πίσω. Γιατί να μου κρατάνε λεφτά για κάτι που δεν έχω αγοράσει. Αυτό είναι το πρόβλημά μου. Το διευκρίνησα νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς λέω. Το πιστωτικό όριο δεν με νοιάζει, να μου επιστρέψουν τη δόση πίσω. Γιατί να μου κρατάνε λεφτά για κάτι που δεν έχω αγοράσει. Αυτό είναι το πρόβλημά μου. Το διευκρίνησα νομίζω.
Η Alpha Bank δεν μπορεί να κάνει κάτι αν η συναλλαγή έγινε με έμπορο που εκκαθαρίζει τις συναλλαγές του από άλλη τράπεζα. Αν τυχόν ο έμπορος συνεργαζόταν με την Alpha Bank, τότε θα μπορούσες να ζητήσεις την ωρίμανση των συγκεκριμένων δόσεων.
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Σε λογαριασμό μου στην εθνική τράπεζα έβαλα συνδικαιούχο την σύζυγο, και προς μεγάλη μου έκπληξη με ενημερώνει ο υπάλληλος ότι πλέον για άνοιγμα λογαριασμού ή προσθήκη συνδικαιούχου υπάρχει κόστος 33€, ενώ η ίδια η τράπεζα σου δίνει το δικαίωμα άνοιγμα νέου λογαριασμού on line εφόσον δεν λείπει κάποια από τα δικαιολογητικά που χρειάζεται εντελώς δωρεάν. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αυτόν τον διαχωρισμό; Ευχαριστώ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

ποσο ; ποσο ; 33 ευρω; για καθε συνδικαιουχο; πανε καλα;

και πως θα βαλουμε συνδικαιουχο σε καποιον λογαριασμο απο το internet banking ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα στο τιμολόγιο της τράπεζας αλλά δεν βρήκα κάτι τέτιο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Σε λογαριασμό μου στην εθνική τράπεζα έβαλα συνδικαιούχο την σύζυγο, και προς μεγάλη μου έκπληξη με ενημερώνει ο υπάλληλος ότι πλέον για άνοιγμα λογαριασμού ή προσθήκη συνδικαιούχου υπάρχει κόστος 33€, ενώ η ίδια η τράπεζα σου δίνει το δικαίωμα άνοιγμα νέου λογαριασμού on line εφόσον δεν λείπει κάποια από τα δικαιολογητικά που χρειάζεται εντελώς δωρεάν. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αυτόν τον διαχωρισμό; Ευχαριστώ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μήπως θα κάνει ασφάλιση 1 έτος για την κάρτα ??

Link to comment
Share on other sites

Αρχές Οκτώβρη, έβαλα συνδικαιουχο την κόρη μου σε eurobank λογαριασμό μεγάλου ταμιευτήριου και δεν χρέωσαν κάποιο ποσό.
:)
Link to comment
Share on other sites

Μετέφερα καποια χρηματα απο άλφα σε εθνική, επιβαρύνομενος με 1€ εξοδα αποστολής.

Ο παραλήπτης με ενημέρωσε οτι του παρακρατήθηκαν και 3€ σαν προμηθεια απο την εθνική.

Ετσι θα επρεπε να συμβει ;

Αφου πλήρωσα εγω προμηθεια για μεταφορα σε αλλη τραπεζα, δεν θα επρεπε να του αποδοθούν τα χρηματα χωρις αλλη παρακράτηση ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...