Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Όχι, γιατί πάτησες να χρεωθειτε και οι δυο. Έπρεπε να επιλέξεις μεταφορά με χρέωση μόνο εντολέα.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί πάτησες να χρεωθειτε και οι δυο. Έπρεπε να επιλέξεις μεταφορά με χρέωση μόνο εντολέα.

 

 

Οκ,

Μηπως γνωριζεις πόση θα ηταν η επιβάρυνση μου σε αυτη την περιπτωση ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Οκ,

Μηπως γνωριζεις πόση θα ηταν η επιβάρυνση μου σε αυτη την περιπτωση ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

 

νομίζω 3 Γιώργο.

:)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Σε λογαριασμό μου στην εθνική τράπεζα έβαλα συνδικαιούχο την σύζυγο, και προς μεγάλη μου έκπληξη με ενημερώνει ο υπάλληλος ότι πλέον για άνοιγμα λογαριασμού ή προσθήκη συνδικαιούχου υπάρχει κόστος 33€, ενώ η ίδια η τράπεζα σου δίνει το δικαίωμα άνοιγμα νέου λογαριασμού on line εφόσον δεν λείπει κάποια από τα δικαιολογητικά που χρειάζεται εντελώς δωρεάν. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αυτόν τον διαχωρισμό; Ευχαριστώ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αυτο γινεται για να πουλήσουν υπηρεσία ασφάλισης της καρτας.

Αν πεις απο ποτε εχει κόστος η προσθήκη συνδικαιούχου και παρεις τηλεφωνο στα κεντρικά...

Εμενα μου εβαλαν με το ζόρι 1€ χρέωση και 5€ προπληρωμενη καρτα που δεν την χρειάζομαι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ρώτησα στον υπάλληλο, το κόστος είναι για το άνοιγμα ή προσθήκη συνδικαιούχο σε λογαριασμού, και όχι για την κάρτα, στην οποία όπως και φίλος πιο πάνω, μου δώσανε και μια prepaid έτσι για το ****το με κόστος 5€. Επίσης με στόμφο ο υπάλληλος υποστήριξε ότι είναι οι πιο φθηνοί της αγοράς σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό που ξεκινάει από τα 35€. Όσο αφορά την τηλεφωνική επικοινωνία με τα κεντρικά που ανέφερε επίσης φίλος πιο πάνω, δυστυχώς υπάρχει ελλιπή ενημέρωση, π.χ υποστήριξαν ότι υπάρχει η δυνατότητα ραντεβού στην τράπεζα μέσω του app, και όταν το ανέφερα στον υπάλληλο, γελούσε. Και τέλος στον φίλο που ανέφερε ότι το έκανε δωρεάν σε άλλη τράπεζα, φίλε μου μπορεί να είσαι καλός πελάτης της τράπεζας και να σου το έκαναν δωρεάν.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αν πας σε κατάστημα και δεν είσαι ενημερωμένος όλο και κάτι θα σου προωθήσουν
Link to comment
Share on other sites

Στο τιμολόγιο της τράπεζας δεν υπάρχει τίποτα τέτιο. Άρα προσπάθησαν να σου προσθέσουν κάπιο προϊόν. Ή κάπια υπηρεσία.

Όλες οι τράπεζες οφείλουν να έχουν το τιμολόγιο τους στην σελίδα τους.

Μοιάζει με κάτι αυθαίρετο.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ντροπή τους να ζητούν λεφτά για ανοίγματα λογαριασμών και προσθήκη συνδικαιούχων. Είναι από τις περιπτώσεις που το να κάνουμε χαμό απλώς για να κάνουμε τη δουλειά μας δεν αρκεί, πρέπει να γίνει και επώνυμη καταγγελία και να διωχθούν οι συγκεκριμένοι υπάλληλοι προς παραδειγματισμό και συμμόρφωση.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ντροπή τους να ζητούν λεφτά για ανοίγματα λογαριασμών και προσθήκη συνδικαιούχων. Είναι από τις περιπτώσεις που το να κάνουμε χαμό απλώς για να κάνουμε τη δουλειά μας δεν αρκεί, πρέπει να γίνει και επώνυμη καταγγελία και να διωχθούν οι συγκεκριμένοι υπάλληλοι προς παραδειγματισμό και συμμόρφωση.

 

Τους εχει ανοιξει η ορεξη λεμε

 

Οταν εδω μεσα αρχισα να λεω οτι ειναι απαραδεκτη η χρεωση για εκδοση-ανανεωση-απωλεια (αντε το τελευταιο να δεχθω οτι φταιει ο πελατης) χρεωστικης καρτας, ορισμενοι μιλαγανε για τους ποντους (εδω γελαμε) που παιρνουν απο τις καρτες τους!!!

 

Και που εισαι ακομα τι αλλο θα σκεφτουν για να εχεις προσβαση στα λεφτα σου!!!:X

 

ΥΓ

 

Αναληψη κατω απο 400 ευρω στα γκισε δεν μπορεις!!!:blink:

 

Με την υποστηριξη της κυβερνησης (οποια και αν ειναι):ninja:

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα επιτόκια της ΕυρωπαΙκής Κεντρικής τράπεζας είναι αρνητικά, αργά ή γρήγορα θα γίνουν αρνητικά και τα επιτόκια καταθέσεων.

Όσο και αν είναι απαράδεκτο , όπως και η χρέωση ανανέωσης των χρεωστικών -πιστωτικών καρτών , τρόπος αντίδρασης δεν υπάρχει.

Εκτός απο το να κρατήσουμε τα χρήματα κάτω από το στρώμα, το οποίο έχει ένα τεράστιο ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ρώτησα στον υπάλληλο, το κόστος είναι για το άνοιγμα ή προσθήκη συνδικαιούχο σε λογαριασμού, και όχι για την κάρτα, στην οποία όπως και φίλος πιο πάνω, μου δώσανε και μια prepaid έτσι για το ****το με κόστος 5€. Επίσης με στόμφο ο υπάλληλος υποστήριξε ότι είναι οι πιο φθηνοί της αγοράς σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό που ξεκινάει από τα 35€. Όσο αφορά την τηλεφωνική επικοινωνία με τα κεντρικά που ανέφερε επίσης φίλος πιο πάνω, δυστυχώς υπάρχει ελλιπή ενημέρωση, π.χ υποστήριξαν ότι υπάρχει η δυνατότητα ραντεβού στην τράπεζα μέσω του app, και όταν το ανέφερα στον υπάλληλο, γελούσε. Και τέλος στον φίλο που ανέφερε ότι το έκανε δωρεάν σε άλλη τράπεζα, φίλε μου μπορεί να είσαι καλός πελάτης της τράπεζας και να σου το έκαναν δωρεάν.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έχω και μισθοδοσία και πιστωτική αλλά μού έδωσαν την εντύπωση ότι ήταν δωρεάν γενικά.
:)
Link to comment
Share on other sites

Όταν τα επιτόκια της ΕυρωπαΙκής Κεντρικής τράπεζας είναι αρνητικά, αργά ή γρήγορα θα γίνουν αρνητικά και τα επιτόκια καταθέσεων.

Όσο και αν είναι απαράδεκτο , όπως και η χρέωση ανανέωσης των χρεωστικών -πιστωτικών καρτών , τρόπος αντίδρασης δεν υπάρχει.

Εκτός απο το να κρατήσουμε τα χρήματα κάτω από το στρώμα, το οποίο έχει ένα τεράστιο ρίσκο.

 

Aυτο γινεται γαι δυο λογους.

 

1. Ειναι οτι καλυτερο για τους λαικιστες πολιτικους που ετσι ξοδευουν αβερτα για να σαγηνευουν τις μαζες (ταζουν προεκλογικα και μοιραζουν λεφτα, για να εχουν λαο που θα τους ψηφιζει και στο μελλον)

 

2. Να μεταφερουμε τις καταθεσεις (απο τους παλιους καλους λογαριασμους ταμιευτηριου) σε επενδυτικα (υψηλου κινδυνου) προιοντα, τα οποια φυσικα εχουν προμηθειες, κρατησεις, κινδυνους απωλειας κ.λπ. Και ολα αυτα για να κερδιζουν οι χρηματιστες (και ασφαλιστες κ.ο.κ.), να ανεβαινουν τα χρηματιστηρια, οπου επισης βρισκονται ολατ τα λεφτα απο τα συνταξιοδοτικα ταμεια.

 

Ετσι σε κανουν θες δε θες τζογαδορο.

 

Αλλα ΗΔΗ με τριπλασιο χρεος σε σχεση με το παγκοσμιο ΑΕΠ, για ποσο θα αντεξει ακομα αυτη η φουσκα?

 

Ηδη Κινεζικες εταιρειες βαρανε μαζικες χρεοκοπιες. Οι ΗΠΑ, ΗΒ κ.λπ. εχουν φτασει το χρεος (δημοσιο) πανω απο το 100%του ΑΕΠ κ.ο.κ.

 

Μηπως τελικα ειχαν δικιο οι παλιοι που τα φυλαγαν στον ... κορφο τους! (η τα χωναν στη γη - χρυσο κ.λπ. κ.ο.κ.)

 

Εγω παντως ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να ανεχθω να πληρωνω σε τραπεζα fees για καρτες, λογαριασμους κ.λπ. Οταν τολμησουν να το κανουν εκλεισα το λογαριασμο με τη μια.

 

Για Ελλαδα π.χ. θα πηγαινα να ανοιξω στο Παρακαταθηκων και Δανειων και θα κινουμαι με μετρητα! Ουτως η αλλως η καρτα σε κανει να ξοδευεις περισσοτερα!!! (χανεις την αισθηση της καταναλωσης). Στο εξωτερικο αυτοι που χρεωκοπουν (φυσικα προσωπα) το πρωτο που τους ζητα ο ψυχολογος, υποστηρικτης κ.λπ. ειναι να αρχισουν να λειτουργουν με μετρητα και να αποφευγουν τις καρτες!!!

Link to comment
Share on other sites

Και στο εσωτερικό γιατί δεν το κάνουν οι ψυχολόγοι;

Το θέμα όμως δεν είναι να λέμε στα λόγια ότι κάτι είναι α-παράδεκτο , το θέμα είναι να το καταργούμε κιόλας αλλιώς δείχνει ότι είναι παραδεκτό ή μάλλον δεκτό.

Κοίτα με τις κάρτες και την χρέωση των 6 ευρώ. Αυτήν την στιγμή υπάρχειη χρέωση σε όλες τις συμβατικες και μή τράπεζες ακόμα και σε wallet

Αφού είναι α-παράδεκτο θα έπρεπε κάπιες χιλιάδες άτομα να είχαν καταργήσει τις καρτες τους. Αλλιώς απλά το αποδέχονται.

Εσύ θα τον κλείσεις τον λογαριασμό . Και μπράβο σου. Τελεία. Όχι η συντριπτική πλειοψηφία.

Να τονίσω ότι το ταμείο παρακαταθηκών δεν εκδίσει κάρτες, και θα έχεις πρόβλημα να χτίσεις αφορολόγητο. Ουτε είαι σίγουρο ότι θα έχει θετικά επιτόκια πάντα.

Τέλος μου είναι αδιάφορο το για πιό λόγο τα επιτόκια είναι αρνητικά.

Μου αρκεί η διαπίστωση ότι είναι.

Αφήνω τις θεωρίες συνομοσίας για άλλους.

Η φούσκα θα εξακολουθεί να μεγαλώνει όσο τροφοδοτείται από τις υψηλές καταθέσεις οι οποίες είναι πάνω από το τριπλάσιο του παγκόσμιου ΑΕΠ ( αν τα δάνεια είναι πράγματι τριπλάσια )

Link to comment
Share on other sites

Και στο εσωτερικό γιατί δεν το κάνουν οι ψυχολόγοι;

Το θέμα όμως δεν είναι να λέμε στα λόγια ότι κάτι είναι α-παράδεκτο , το θέμα είναι να το καταργούμε κιόλας αλλιώς δείχνει ότι είναι παραδεκτό ή μάλλον δεκτό.

Κοίτα με τις κάρτες και την χρέωση των 6 ευρώ. Αυτήν την στιγμή υπάρχειη χρέωση σε όλες τις συμβατικες και μή τράπεζες ακόμα και σε wallet

Αφού είναι α-παράδεκτο θα έπρεπε κάπιες χιλιάδες άτομα να είχαν καταργήσει τις καρτες τους. Αλλιώς απλά το αποδέχονται.

Εσύ θα τον κλείσεις τον λογαριασμό . Και μπράβο σου. Τελεία. Όχι η συντριπτική πλειοψηφία.

Να τονίσω ότι το ταμείο παρακαταθηκών δεν εκδίσει κάρτες, και θα έχεις πρόβλημα να χτίσεις αφορολόγητο. Ουτε είαι σίγουρο ότι θα έχει θετικά επιτόκια πάντα.

Τέλος μου είναι αδιάφορο το για πιό λόγο τα επιτόκια είναι αρνητικά.

Μου αρκεί η διαπίστωση ότι είναι.

Αφήνω τις θεωρίες συνομοσίας για άλλους.

Η φούσκα θα εξακολουθεί να μεγαλώνει όσο τροφοδοτείται από τις υψηλές καταθέσεις οι οποίες είναι πάνω από το τριπλάσιο του παγκόσμιου ΑΕΠ ( αν τα δάνεια είναι πράγματι τριπλάσια )

 

Η φούσκα θα εξακολουθεί να μεγαλώνει όσο τροφοδοτείται από τις υψηλές καταθέσεις οι οποίες είναι πάνω από το τριπλάσιο του παγκόσμιου ΑΕΠ

 

Δεν καταλαβες.

 

Το χρεος ειναι τριπλασιο (ΚΑΙ) του παγκοσμιου ΑΕΠ γιατι εκει ειναι οι υποσχετικες των ασφαλιστικων ταμειων (συνταξεις ασφαλειες κ.λπ.) που πηραν τα λεφτα του κοσμακη και τα ριξανε στα χρηματιστηρια!!!

 

Οσο για το αλλο με τις καρτες ΜΗΝ τσουβαλιαζεις ολες τις τραπεζες. Υπαρχουν ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ που δεν εχουν τετοιες χρεωσεις. Απλα οι ελληνικες ΤΑ ΒΡΗΚΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ (ολες μαζι σαν μονοπωλειο κατι που αντιβαινει στους ορους ανταγωνισμου της ΕΕ, αλλα οι κυβερνησεις στην Ελλαδα ειναι δουλοι των τραπεζων)

 

Ας αφησουν λοιπον το χτισιμο του αφορολογητου με καρτες αλλων τραπεζων ΕΝΤΟΣ ΕΕ (κατι που ειναι στη βαση δημιουργιας της ΕΕ free movement of services, money people etc) και μετα σου λεω τι θα κανουν οι ... ελληνικες τραπεζες.

 

Eκει ακριβως βασιζονται οι Ελληνικες Τραπεζες και τρομοκρατουν τον αλλο για να μη ψαξει αλλου. (scare tactics) Και ετσι τον απομυζουν στις προμηθειες!!!

 

Παντως το αφορολογητο υπαρχει τροπος να το χτισεις ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΟΔΕΥΕΙΣ ΜΙΑ!!!

 

Και φυσικα ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑ αν ημουν κατω!!!

 

ΥΓ

 

Οταν θα φτασει η μιση μισθοδοσια του καθενος να πηγαινει σε fees στις τραπεζες (maintenance, cards, transfers, payments etc) τοτε καποιοι θα ξυπνησουν!

 

Ως τοτε θα υπαρχουν πολλοι τραπεζικοι να υπερασπιζονται το ψωμακι τους!

 

Για το σχολιο περι ψυχολογων στην Ελλαδα, το πτωχευτικο δικαιο στην Ελλαδα ειναι παντελως διαφορετικο απο τον υπολοιπο κοσμο! Τωρα πανε να το κανουν να συμβαδιζει με τον υπολοιπο. Οπως εχει ως τωρα το πτωχευτικο της Ελλαδας ΑΠΑΞ και χρωστας μια ζωη θα εισαι ειλωτας (μη διαγραφη του χρεους και μεταφορα και στοςυ κληρονομους σου). Για αυτο το λογο ισως οι ψυχολογοι δεν ειχαν δουλεια (ουσιαστικη) στο αντικειμενο αυτο εως τωρα! (αφου η πηγη του προβληματος, το χρεος, δεν διαγραφοταν ΠΟΤΕ).

 

Αλλου επρεπε να ξεκινησει η θεραπεια στην Ελλαδα (διαγραφη χρεους πρωτα ΥΠΟ ΟΡΟΥΣ) και μετα να περασεις στο ψυχολογικο (για να μην ξαναγινει) ΟΠΩΣ ακριβως γινεται ΕΞΩ με αυτη τη σειρα!!!

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

Ας αφησουν λοιπον το χτισιμο του αφορολογητου με καρτες αλλων τραπεζων ΕΝΤΟΣ ΕΕ (κατι που ειναι στη βαση δημιουργιας της ΕΕ free movement of services, money people etc) και μετα σου λεω τι θα κανουν οι ... ελληνικες τραπεζες.

 

Τελικα ημουν λαθος σε αυτο.

 

Αλλαξε επιτελους με βαση μια κρυφη τροποποιηση στο τελευταιο φορολογικο νομοσχεδιο!!!

 

Άρθρο 07 Τροποποίηση του άρθρου 15 ΚΦΕ σχετικά με τις δαπάνες που αποδεικνύονται με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής

 

http://www.opengov.gr/minfin/wp-content/uploads/downloads/2019/11/%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%9A%CE%9F-%CE%9D%CE%9F%CE%9C%CE%9F%CE%A3%CE%A7%CE%95%CE%94%CE%99%CE%9F.pdf

 

Ως δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής για τους σκοπούς του παρόντος άρθρου, θεωρούνται δαπάνες απόκτησης αγαθών και λήψης υπηρεσιών στην ημεδαπή ή σε κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή του Ε.Ο.Χ., οι οποίες καταβάλλονται με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής, όπως, ενδεικτικά αλλά όχι περιοριστικά, κάρτες και μέσα πληρωμής με κάρτες, πληρωμή μέσω λογαριασμού πληρωμών Παρόχων Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 4537/2018 και χρήση ηλεκτρονικού πορτοφολιού.

...

Στις περιπτώσεις κοινών τραπεζικών λογαριασμών σε χρηματοπιστωτικά ιδρύματα (κάθε μορφής στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό) οι πραγματικοί δικαιούχοι, οι οποίοι καθορίζονται με βάση τις πραγματικές περιστάσεις, μπορούν να χρησιμοποιούν τους εν λόγω λογαριασμούς ανάλογα με τις πραγματοποιούμενες δαπάνες τους. Τα ίδια ισχύουν και για πιστωτικές κάρτες με δικαιούχους κύρια και πρόσθετα μέλη.

 

Αντε να τελειωνουμε λοιπον με τους ντα:Xδες στην Ελλαδα!

 

ΩΡΑΙΑ

 

Το μονο που μενει ειναι να πληρωνεσαι τη μισθοδοσια, συνταξη σου σε τραπεζα εντος ΕΕ χωρις προβλημα!!!

 

ΥΓ

 

Θυμαστε την καρτα αποδειξεων που ειχε βγει καποτε απο την εφορια? ΠΟΙΟΙ φαγωθηκαν αραγε να καταργηθει?

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ημουν λαθος σε αυτο.

 

Αλλαξε επιτελους με βαση μια κρυφη τροποποιηση στο τελευταιο φορολογικο νομοσχεδιο!!!

 

Άρθρο 07 Τροποποίηση του άρθρου 15 ΚΦΕ σχετικά με τις δαπάνες που αποδεικνύονται με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής

 

http://www.opengov.gr/minfin/wp-content/uploads/downloads/2019/11/%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%9A%CE%9F-%CE%9D%CE%9F%CE%9C%CE%9F%CE%A3%CE%A7%CE%95%CE%94%CE%99%CE%9F.pdf

 

Ως δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής για τους σκοπούς του παρόντος άρθρου, θεωρούνται δαπάνες απόκτησης αγαθών και λήψης υπηρεσιών στην ημεδαπή ή σε κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή του Ε.Ο.Χ., οι οποίες καταβάλλονται με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής, όπως, ενδεικτικά αλλά όχι περιοριστικά, κάρτες και μέσα πληρωμής με κάρτες, πληρωμή μέσω λογαριασμού πληρωμών Παρόχων Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 4537/2018 και χρήση ηλεκτρονικού πορτοφολιού.

...

Στις περιπτώσεις κοινών τραπεζικών λογαριασμών σε χρηματοπιστωτικά ιδρύματα (κάθε μορφής στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό) οι πραγματικοί δικαιούχοι, οι οποίοι καθορίζονται με βάση τις πραγματικές περιστάσεις, μπορούν να χρησιμοποιούν τους εν λόγω λογαριασμούς ανάλογα με τις πραγματοποιούμενες δαπάνες τους. Τα ίδια ισχύουν και για πιστωτικές κάρτες με δικαιούχους κύρια και πρόσθετα μέλη.

 

Αντε να τελειωνουμε λοιπον με τους ντα:Xδες στην Ελλαδα!

 

ΩΡΑΙΑ

 

Το μονο που μενει ειναι να πληρωνεσαι τη μισθοδοσια, συνταξη σου σε τραπεζα εντος ΕΕ χωρις προβλημα!!!

 

ΥΓ

 

Θυμαστε την καρτα αποδειξεων που ειχε βγει καποτε απο την εφορια? ΠΟΙΟΙ φαγωθηκαν αραγε να καταργηθει?

 

Κατά τη γνώμη μου το συγκεκριμένο αποτελεί διευκρίνηση, υπό το πρίσμα του ότι δεν εννοεί ότι πχ οι πληρωμές μέσω ιδρυμάτων εκτός Ελλάδος θα ισχύουν για το Αφορολόγητο (δεν λέει αυτό), αλλά ότι ουσιαστικά πρέπει να μετρούν οι πληρωμές με wallets, *pay και μπορούν να πραγματοποιηθούν και εκτός Ελλάδας. Ομως το processing πρέπει να γίνει εντός Ελλάδας (ώστε να γίνει και η διαδικασία της προσμέτρηση στο Αφορολόγητο).

Κοινώς , οι κάρτες που χρησιμοποιούνται στα wallets πρέπει να είναι ελληνικές.

 

Θα φανεί.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ημουν λαθος σε αυτο.

 

Αλλαξε επιτελους με βαση μια κρυφη τροποποιηση στο τελευταιο φορολογικο νομοσχεδιο!!!

 

Άρθρο 07 Τροποποίηση του άρθρου 15 ΚΦΕ σχετικά με τις δαπάνες που αποδεικνύονται με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής

 

http://www.opengov.gr/minfin/wp-content/uploads/downloads/2019/11/%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%9A%CE%9F-%CE%9D%CE%9F%CE%9C%CE%9F%CE%A3%CE%A7%CE%95%CE%94%CE%99%CE%9F.pdf

 

Ως δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής για τους σκοπούς του παρόντος άρθρου, θεωρούνται δαπάνες απόκτησης αγαθών και λήψης υπηρεσιών στην ημεδαπή ή σε κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή του Ε.Ο.Χ., οι οποίες καταβάλλονται με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής, όπως, ενδεικτικά αλλά όχι περιοριστικά, κάρτες και μέσα πληρωμής με κάρτες, πληρωμή μέσω λογαριασμού πληρωμών Παρόχων Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 4537/2018 και χρήση ηλεκτρονικού πορτοφολιού.

...

Στις περιπτώσεις κοινών τραπεζικών λογαριασμών σε χρηματοπιστωτικά ιδρύματα (κάθε μορφής στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό) οι πραγματικοί δικαιούχοι, οι οποίοι καθορίζονται με βάση τις πραγματικές περιστάσεις, μπορούν να χρησιμοποιούν τους εν λόγω λογαριασμούς ανάλογα με τις πραγματοποιούμενες δαπάνες τους. Τα ίδια ισχύουν και για πιστωτικές κάρτες με δικαιούχους κύρια και πρόσθετα μέλη.

 

Αντε να τελειωνουμε λοιπον με τους ντα:Xδες στην Ελλαδα!

 

ΩΡΑΙΑ

 

Το μονο που μενει ειναι να πληρωνεσαι τη μισθοδοσια, συνταξη σου σε τραπεζα εντος ΕΕ χωρις προβλημα!!!

 

ΥΓ

 

Θυμαστε την καρτα αποδειξεων που ειχε βγει καποτε απο την εφορια? ΠΟΙΟΙ φαγωθηκαν αραγε να καταργηθει?

 

Δεν νομίζω να αναφέρεται σε αυτό που εννοείς. Απλά αναφέρει ότι μπορούν να χρησιμοποιούν λογαριασμούς και κάρτες εξωτερικού άτομα που ειναι συνδικαιουχοι. Όχι ότι μετρούν στο αφορολόγητο. Θα είχε πολλές διευκρινήσεις αυτό που αναφέρεις, όχι απλά μια πρόταση γιατί το θέμα είναι πιο περίπλοκο.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό από την οικονομική θεωρία ότι οι καταθέσεις είναι πάντα 10 τα εκατό πάνω από τα δάνεια . Καθότι ένα δέκα τα εκατό κρατείται πάντα ως εγγύηση στην κεντρική τράπεζα.

Το αν οι καταθέσεις είναι ιδιωτών ή ασφαλιστικών ταμείων, μου είναι εντελώς αδιάφορο. Το παγκόσμιο χρέος θα συνεχίσει να αυξάνεται στον βαθμό που αυξάνονται οι καταθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να αναφέρεται σε αυτό που εννοείς. Απλά αναφέρει ότι μπορούν να χρησιμοποιούν λογαριασμούς και κάρτες εξωτερικού άτομα που ειναι συνδικαιουχοι. Όχι ότι μετρούν στο αφορολόγητο. Θα είχε πολλές διευκρινήσεις αυτό που αναφέρεις, όχι απλά μια πρόταση γιατί το θέμα είναι πιο περίπλοκο.

 

Δεν ειμαι και πολυ εξοικιωμενος με τα νομικα φορολογικα θεματα στην Ελλαδα, αλλα βασει του νομου πληρωμων που αναφερει η τροποποιηση

Παρόχων Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 4537/2018
νομιζω οτι ΠΛΕΟΝ περιλαμβανει τα ιδρυματα εξωτερικου εντος ΕΕ

 

https://www.bankofgreece.gr/RelatedDocuments/%CE%9D_4537_2018_%CE%9184.pdf

 

Καποιος πιο ειδικος στο θεμα ισως ειναι καλυτερα να το διασαφηνισει. Εως τωρα νομιζω πως μεγαλυτερο εμποδιο στο ολο εγχειρημα (παρακαμψης των αιμοβορων Ελ. τραπεζων) ειναι η πληρωμη της μισθοδοσιας - συνταξης σου σε τραπεζικο ιδρυμα εκτος Ελλαδας, εντος ΕΕ!

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

Να διαχωρίσουμε δύο πράγματα

Άλλο το χτίσιμο του αφορολογήτου , και άλλο πράγμα το τι εμφανίζεται στην πληροφόρηση στους κωδικους 049 και 050 που εν πάσει περιπτώσει δεν είναι προσυμπληρωμένοι.

Σύμφωνα με τον νόμο και τις οδηγίες , οποιαδήποτε πληρωμή με ηλεκτρονικό χρήμα ή τραπεζικό λογαριασμό μετράει στο αφορολόγητο και επιπλέον ακόμα και οι πληρωμές με ταχυδρομικές επιταγές.

Εφόσον όλα αυτά δεν περιλαμβάνονται στην ενημέρωση των τραπεζών απλά τα συμπληρώνει κανείς μόνος του φτάνει να μπορει να τα αποδείξει αν γίνει έλεγχος.

Αυτά λένε οι οδηγίες. Και είναι σαφέστατες.

Πέραν τούτου όλς οι ευρωπαϊκές κάρτες που διατίθενται στην Ελλάδα ελέγχονται από ατην τράπεζα της Ελλάδος έχοντας γνωστοποιήσει την δραστηριότητα τους στην Ελλάδα.. Για αυτό τον λόγο εξάλου έχουν την δυνατότητα να εκδίδουν ηλεκτρονικό χρήμα και στην Ελλάδα.

https://www.bankofgreece.gr/RelatedDocuments/13_%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%91%CE%A3_%CE%99%CE%94%CE%A1%CE%A5%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%A9%CE%9D_%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%A5_%CE%A7%CE%A1%CE%97%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%9F%CE%A3__%CE%9A%CE%A1%CE%91%CE%A4%CE%A9%CE%9D-%CE%9C%CE%95%CE%9B%CE%A9%CE%9D_%CE%A4%CE%9F%CE%A5_%CE%95%CE%9F%CE%A7.xls

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Πέραν τούτου όλς οι ευρωπαϊκές κάρτες που διατίθενται στην Ελλάδα

 

Tι εννοειται με αυτο?

 

Π.χ. αν καποιος εχει τραπεζικο λογαριασμο σε τραπεζα εντος ΕΕ και διευθυνση κατοικιας στην Ελλαδα, η καρτα του περιλαμβανεται στο απο πανω?

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοειται με αυτο?

 

Π.χ. αν καποιος εχει τραπεζικο λογαριασμο σε τραπεζα εντος ΕΕ και διευθυνση κατοικιας στην Ελλαδα, η καρτα του περιλαμβανεται στο απο πανω?

 

Ευρωπαικές τράπεζες με παρουσία εντός Ελλάδας.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να δειτε εδω https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32018R0389&from=EN που εχει βγει το 2018.

 

166.png

για τις συναλλαγες με καρτα αναγραφει στο τελευταιο αρθρο αυτο που ειχα αναφερει οτι μπορουμε να πληρωσουμε εως 30 ευρω ποσο χωρις εξτρα ταυτοποιηση αλλα γραφει οτι δεν ειναι απαραιτητο να το εφαρμοσουνε , παλι καλα!.

 

165.png

αυτο το οριο των 90 ημερων που δεν ζηταει ταυτοποιηση δεν το καλαβαινω.

Αλλα για αγορες ανεπαφα με καρτα αναγραφει οτι ισχυει.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοειται με αυτο?

 

Π.χ. αν καποιος εχει τραπεζικο λογαριασμο σε τραπεζα εντος ΕΕ και διευθυνση κατοικιας στην Ελλαδα, η καρτα του περιλαμβανεται στο απο πανω?

έδωσα παραπομπή με όλες τις πιστοπποημένες στην Ελλάδα κάρτες.

Αρκεί να ρίξετε μία ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια μεταφορά online από Πειραιώς σε Eurobank εχθές και ακόμα δεν φάνηκαν τα λεφτά. Είναι φυσιολογικό;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...