Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

εμένα μου ρθε πριν λίγο σμσ για αίτημα αρχικοποιησης κωδικών που δεν έκανα φυσικά, χρεωστική εθνικής, ότι να'ναι
Link to comment
Share on other sites

Ε, και; Τι έγινε;
Πρέπει να κανονίσω τις υποχρεώσεις μου προφανώς ..

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μια ερώτηση. Σε πιστωτική κάρτα γίνεται refund από online αγορά?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αίτημα για αύξηση πιστωτικού ορίου στην alpha bank γνωρίζει κάποιος πόσες μέρες κάνει;
Link to comment
Share on other sites

Αίτημα για αύξηση πιστωτικού ορίου στην alpha bank γνωρίζει κάποιος πόσες μέρες κάνει;

 

Λιγότερο από 5 εργάσιμες μου πήρε (λίγο πριν την τωρινή κατάσταση)

Στέλνεις εδώ "CustomerService@alpha.gr", το τελευταίο σου εκκαθαριστικό, σκαναρισμένη ταυτότητα και ότι αιτήσαι η αύξηση του ορίου να είναι μόνιμου χαρακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει στην εξυπηρέτηση πελατών τι να στείλω (ζήτησαν και τελευταία μισθοδοσία), δεν μου είπαν για αύξηση μόνιμου χαρακτήρα, υπάρχει και προσωρινή αύξηση?
Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει στην εξυπηρέτηση πελατών τι να στείλω (ζήτησαν και τελευταία μισθοδοσία), δεν μου είπαν για αύξηση μόνιμου χαρακτήρα, υπάρχει και προσωρινή αύξηση?

 

Είμαι μπλοκάκι, γι αυτό έστειλα περιοδική ΦΠΑ (χωρίς να μου τη ζητήσουν).

 

Από όσο έχω διαβάσει εδώ στο forum, νομίζω πως υπάρχει και προσωρινή αύξηση. Μου το είπαν και στην εξυπηρέτηση

28 Φεβρουαρίου είχα στείλει το mail. Αν θυμάμαι καλά, 4 Μαρτίου πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω σε ποια στάδιο είναι το άιτημα (μου το είχαν πει όταν είχα πάρει αρχικά πριν το mail μου) και μου απάντησαν ότι έχει εγκριθεί.

Αν είχα μπει στο ebanking θα το είχα δει και μόνος μου βέβαια..

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά λοιπόν, με το που έστειλα το mail μου ήρθε απαντητικο ότι αμέσως μετά την εξέταση του αιτήματος θα επικοινωνήσουν μαζί μου.

 

Βασικά μόλις μπήκα e-banking και είδα ότι αυξήθηκε, Πέμπτη μεσημέρι έστειλα τα δικαιολογητικά.

Edited by TypeRS
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά λοιπόν, με το που έστειλα το mail μου ήρθε απαντητικο ότι αμέσως μετά την εξέταση του αιτήματος θα επικοινωνήσουν μαζί μου.

 

Βασικά μόλις μπήκα e-banking και είδα ότι αυξήθηκε, Πέμπτη μεσημέρι έστειλα τα δικαιολογητικά.

Από ότι φαίνεται γίνεται αμέσως η αύξηση

 

Σε τι περίπου πόσο κάναν αύξηση?

 

Δε θα σου πω το τελικό, για διάφορους λόγους.

Αλλά, μάλλον λόγω λάθους, μου είχαν δώσει αρχικό 500 ευρώ. Ενώ όταν είχα κάνει το αίτημα για την κάρτα μου είχαν πει ότι το ελάχιστο που δίνουν είναι 1500.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα καρτα diners Alpha που η αίτηση είχε γίνει on-line, ενεργοποίησα σε ΑΤΜ, αλλά δεν με αφήνει να εγγράφω σε web banking γιατί στο τελευταίο βήμα με την ταυτοποίηση email βγάζει error ότι δεν μπορεί να γίνει αλλαγή στο κινητό αλλά πρέπει να πάω σε κατάστημα.

Πήρα το support και μου είπαν ότι πρέπει να πάω να κανω επικαιροποίηση σε κατάστημα (!) γιατί δεν έχει στην καρτέλα περασμένα κινητό και email ενώ η αίτηση και τα δικαιολογητικά μου είχαν σταλεί πριν 1 βδομάδα.

Έστειλα και μειλ και περιμενω γιατί λόγω του ότι ήρθα από εξωτερικό δεδομένης της κατάστασης δεν υπάρχει περίπτωση να πάω, επίσης το βρίσκω παράλογο.

Έχει τύχει σε κανέναν;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε μήνυμα στο N26 app ότι ξεκινά χρέωση 10 ευρώ για τη διάφανη κάρτα (έκδοση και ανανέωση αν θυμάμαι καλα).

 

Game changer για κάποιους κι εμένα, ανάλογα με τη χρήση που κάνουν.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα καρτα diners Alpha που η αίτηση είχε γίνει on-line, ενεργοποίησα σε ΑΤΜ, αλλά δεν με αφήνει να εγγράφω σε web banking γιατί στο τελευταίο βήμα με την ταυτοποίηση email βγάζει error ότι δεν μπορεί να γίνει αλλαγή στο κινητό αλλά πρέπει να πάω σε κατάστημα.

Πήρα το support και μου είπαν ότι πρέπει να πάω να κανω επικαιροποίηση σε κατάστημα (!) γιατί δεν έχει στην καρτέλα περασμένα κινητό και email ενώ η αίτηση και τα δικαιολογητικά μου είχαν σταλεί πριν 1 βδομάδα.

Έστειλα και μειλ και περιμενω γιατί λόγω του ότι ήρθα από εξωτερικό δεδομένης της κατάστασης δεν υπάρχει περίπτωση να πάω, επίσης το βρίσκω παράλογο.

Έχει τύχει σε κανέναν;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Κάνε μια δοκιμή στο site της Alpha (μέσω browser) στο πεδίο Online Ενημέρωση Εγγράφων και στην κατηγορία Είσοδος με στοιχεία κάρτας, να κάνεις login με τα στοιχεία της κάρτας σου,αν προχωρήσει στην είσοδο και στη συνέχεια εμφανίσει παλιό καταχωρημένο κινητό τηλέφωνο που δεν σε αφήνει να το αλλάξεις ή ακόμα και αν δεν προχωρήσει το login και σου εμφανίσει μήνυμα : Η υπηρεσία «Online ενημέρωση εγγράφων» είναι διαθέσιμη για Πελάτες που έχουν επικαιροποιημένα έγγραφα ταυτότητας. Παρακαλούμε μεταβείτε στο πλησιέστερο Κατάστημα Alpha Bank με την Ταυτότητά σας για να μπορέσουμε να επικαιροποιήσουμε τα στοιχεία σας , προτείνω να στείλεις email και να αναφέρεις λογω της κατάστασης και για την αποφυγή επίσκεψης σε κατάστημα, να ζητήσεις να ελεγχθεί κατ εξαίρεση (απο τις διαδικασίες της τράπεζας)όλα τα στοιχεία της online αίτησης για την κάρτα σου να περαστούν με κάποιο τρόπο στο customer id για να μπορείς να προχωρήσεις με την εγγραφή στο web.Τέλος,αν έχεις android τηλέφωνο,δοκίμασε αν θέλεις να προχωρήσεις σε εγγραφή και στο Alpha Wallet (υπάρχει ωστόσο το ενδεχόμενο να μην προχωρήσει και απο εκεί διότι οι τράπεζες αλλάζουν συχνά τις διαδικασίες αλλά το προτείνω διότι πάντα η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή).

Link to comment
Share on other sites

Αλλά, μάλλον λόγω λάθους, μου είχαν δώσει αρχικό 500 ευρώ. Ενώ όταν είχα κάνει το αίτημα για την κάρτα μου είχαν πει ότι το ελάχιστο που δίνουν είναι 1500.
Δεν ισχύει αυτό που είπαν ότι το ελάχιστο είναι 1500€. Κρίνουν σύμφωνα με την πιστοληπτική ικανότητα του καθενός και αναλόγως διαμορφώνεται το πιστωτικό όριο.
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια δοκιμή στο site της Alpha (μέσω browser) στο πεδίο Online Ενημέρωση Εγγράφων και στην κατηγορία Είσοδος με στοιχεία κάρτας, να κάνεις login με τα στοιχεία της κάρτας σου,αν προχωρήσει στην είσοδο και στη συνέχεια εμφανίσει παλιό καταχωρημένο κινητό τηλέφωνο που δεν σε αφήνει να το αλλάξεις ή ακόμα και αν δεν προχωρήσει το login και σου εμφανίσει μήνυμα : Η υπηρεσία «Online ενημέρωση εγγράφων» είναι διαθέσιμη για Πελάτες που έχουν επικαιροποιημένα έγγραφα ταυτότητας. Παρακαλούμε μεταβείτε στο πλησιέστερο Κατάστημα Alpha Bank με την Ταυτότητά σας για να μπορέσουμε να επικαιροποιήσουμε τα στοιχεία σας , προτείνω να στείλεις email και να αναφέρεις λογω της κατάστασης και για την αποφυγή επίσκεψης σε κατάστημα, να ζητήσεις να ελεγχθεί κατ εξαίρεση (απο τις διαδικασίες της τράπεζας)όλα τα στοιχεία της online αίτησης για την κάρτα σου να περαστούν με κάποιο τρόπο στο customer id για να μπορείς να προχωρήσεις με την εγγραφή στο web.Τέλος,αν έχεις android τηλέφωνο,δοκίμασε αν θέλεις να προχωρήσεις σε εγγραφή και στο Alpha Wallet (υπάρχει ωστόσο το ενδεχόμενο να μην προχωρήσει και απο εκεί διότι οι τράπεζες αλλάζουν συχνά τις διαδικασίες αλλά το προτείνω διότι πάντα η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή).

 

 

Χθες δοκίμασα την ενημέρωση online αλλά έβγαλε το μνμ για την επικαιροποίηση, σήμερα στο my aloha wallet πλάι στο email γράφει ότι ο κωδικός που βάζω είναι λάθος, άρα αναμένω απάντηση στο email

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

θέλω να αντικαταστήσω τη νέα mastercard (τη διάφανη) που δίνει η Alpha καθώς έχει υποστεί μεγάλη φθορά αν και δεν την έχω πολύ καιρό... Έχω παρατηρήσει το ίδιο με την ίδια κάρτα και σε άλλους, οπότε ίσως πρέπει να το δουν εκεί στην Alpha για την ποιότητά της.

Στο δια ταύτα τώρα, η αντικατάσταση λόγω φθοράς έχει κόστος; Αν ναι, πόσο;

Επίσης βλέπω ότι μπορώ να το ζητήσω μέσω ebanking αλλά μου γράφει ότι η ακύρωση της κάρτας πραγματοποιείται άμεσα. Δηλαδή αν το αιτηθώ από εκεί αυτόματα με την αίτηση θα ακυρωθεί και η κάρτα και θα μείνω χωρίς κάρτα, μέχρι να στείλουν την καινούργια;

Τέλος επειδή απο δική μου εμπειρία η Alpha είναι μακράν η πιο αργή, η όλη διαδικασία θέλει κάνα μήνα μέχρι να φτάσει η καινούργια στα χέρια μου;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που είπαν ότι το ελάχιστο είναι 1500€. Κρίνουν σύμφωνα με την πιστοληπτική ικανότητα του καθενός και αναλόγως διαμορφώνεται το πιστωτικό όριο.

 

Δε γνωρίζω αν ισχύει ή όχι. Μπορεί να μου είχε πει και "συνήθως", πάει καιρός και δε θυμάμαι σίγουρα.

 

Στην προηγούμενη μου είχαν δώσει 1500. Την ακύρωσα και έβγαλα νεα/διαφορετική.

Το 500 σίγουρα ήταν λάθος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

θέλω να αντικαταστήσω τη νέα mastercard (τη διάφανη) που δίνει η Alpha καθώς έχει υποστεί μεγάλη φθορά αν και δεν την έχω πολύ καιρό... Έχω παρατηρήσει το ίδιο με την ίδια κάρτα και σε άλλους, οπότε ίσως πρέπει να το δουν εκεί στην Alpha για την ποιότητά της.

Στο δια ταύτα τώρα, η αντικατάσταση λόγω φθοράς έχει κόστος; Αν ναι, πόσο;

Επίσης βλέπω ότι μπορώ να το ζητήσω μέσω ebanking αλλά μου γράφει ότι η ακύρωση της κάρτας πραγματοποιείται άμεσα. Δηλαδή αν το αιτηθώ από εκεί αυτόματα με την αίτηση θα ακυρωθεί και η κάρτα και θα μείνω χωρίς κάρτα, μέχρι να στείλουν την καινούργια;

Τέλος επειδή απο δική μου εμπειρία η Alpha είναι μακράν η πιο αργή, η όλη διαδικασία θέλει κάνα μήνα μέχρι να φτάσει η καινούργια στα χέρια μου;

Ευχαριστώ.

 

Γιατί δεν βγάζεις και μια απλή μπλε χρεωστική enter? Να την έχεις καβαντζα ? Άμα έχεις πρόβλημα τώρα με την διάφανη χρεωστική κάρτα bonus να χρησιμοποιήσεις την κανονική και μετά μπαίνεις στο internet banking επιλέγεις την δήλωση απώλειας και επιλέγεις να σου σταλεί η κάρτα με ταχυδρομείο και τελειώνει το θέμα. Όσο για τον χρόνο υποθέτω δυο εβδομάδες να κάνει όσο και στην εθνική τράπεζα. Πρόσεχε να είναι σωστή η διεύθυνση σου αλλιώς θα χρειαστεί να κάνεις πρώτα online επίκαιροποιηση και μετά.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Τέλος επειδή απο δική μου εμπειρία η Alpha είναι μακράν η πιο αργή, η όλη διαδικασία θέλει κάνα μήνα μέχρι να φτάσει η καινούργια στα χέρια μου;

Ευχαριστώ.

Πέρα από την ταχύτητα έκδοσης της κάρτας από τη μεριά της Alpha Bank, μεγάλο ρόλο παίζει και το πόσο γρήγορα τα ΕΛΤΑ διανέμουν τους φακέλους στην περιοχή σου, γιατί υπάρχουν περιοχές/γειτονιές που για να γίνει η διανομή της απλής αλληλογραφίας μπορεί να περάσει ακόμη και 1 μήνας. Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την ταχύτητα έκδοσης της κάρτας από τη μεριά της Alpha Bank, μεγάλο ρόλο παίζει και το πόσο γρήγορα τα ΕΛΤΑ διανέμουν τους φακέλους στην περιοχή σου, γιατί υπάρχουν περιοχές/γειτονιές που για να γίνει η διανομή της απλής αλληλογραφίας μπορεί να περάσει ακόμη και 1 μήνας.

 

Ναι σωστά, απλά την τελευταία φορά που χρειάστηκα, η Alpha δεν είχε την άμεση έκδοση/αντικατάσταση σε κατάστημα όπως η Πειραιώς πχ που είχα βγάλει κάρτα σε 5 λεπτά... Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό, απλά αυτό έχω στο μυαλό μου και κάνω τη σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

θέλω να αντικαταστήσω τη νέα mastercard (τη διάφανη) που δίνει η Alpha καθώς έχει υποστεί μεγάλη φθορά αν και δεν την έχω πολύ καιρό... Έχω παρατηρήσει το ίδιο με την ίδια κάρτα και σε άλλους, οπότε ίσως πρέπει να το δουν εκεί στην Alpha για την ποιότητά της.

Στο δια ταύτα τώρα, η αντικατάσταση λόγω φθοράς έχει κόστος; Αν ναι, πόσο;

Επίσης βλέπω ότι μπορώ να το ζητήσω μέσω ebanking αλλά μου γράφει ότι η ακύρωση της κάρτας πραγματοποιείται άμεσα. Δηλαδή αν το αιτηθώ από εκεί αυτόματα με την αίτηση θα ακυρωθεί και η κάρτα και θα μείνω χωρίς κάρτα, μέχρι να στείλουν την καινούργια;

Τέλος επειδή απο δική μου εμπειρία η Alpha είναι μακράν η πιο αργή, η όλη διαδικασία θέλει κάνα μήνα μέχρι να φτάσει η καινούργια στα χέρια μου;

Ευχαριστώ.

Η Alpha Bank Enter Bonus Mastercard δεν έχει έξοδα διαχείρισης(μέχρι σήμερα τουλάχιστον),οπότε δεν υπάρχει χρέωση στην επανέκδοση λόγω φθοράς.Δεν θα γίνει ακύρωση και επανέκδοση και ας γράφει ακύρωση,αν σε προβληματίζει το λεκτικό μπορείς να προβείς στην επανέκδοση λόγω φθοράς και απο την 'παλιά' έκδοση web banking μέσω browser,εκεί θα δείς να αναφέρει επιπλέον : Η παραλαβή της νέας κάρτας θα πραγματοποιηθεί σε 5-8 εργάσιμες ημέρες. Η κάρτα που έχεις ήδη θα συνεχίσει να λειτουργεί όπου λειτουργεί με την φυσική παρουσία και μέχρι να ενεργοποιηθεί η νέα όπου και τότε θα ακυρωθεί αλλά (απο την επόμενη μέρα της αίτησης που θα προχωρήσει η επανέκδοση) δεν θα 'παίζει' online μέχρι να παραλάβεις και να ενεργοποιήσεις την νέα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για όσους χρησιμοποιούν τις δωρεάν e-συναλλαγές της eurobank, γνωρίζετε εάν καταργήθηκαν; Δε μπορώ να βρω καμία πληροφορία στο site της τράπεζας

 

https://www.eurobank.gr/-/media/eurobank/rates/timologio-trapezikon-ergasion.pdf

1.1 Πακέτο e-συναλλαγών

Το πακέτο διατίθεται Δωρεάν για Μέση Μηνιαία Καταθετική ή/και Επενδυτική ή/και Ασφαλιστική Θέση: (α) Ιδιώτη Πελάτη > ή =

€ 10.000,00 (β)Επαγγελµατία Πελάτη >ή = € 10.000,00 (γ) Group Sale Πελάτη > ή = € 3.000,00

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...