Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Bayern θεωρούν τα 2.5k ως το ελάχιστο όριο, για να αποδοθεί δωρεάν η ετήσια συνδρομή. Αυτό συμβαίνει σε κάρτες Visa Gold/Classic και Mastercard.

Οι κάρτες αυτές συνήθως έχουν πολύ μεγαλύτερα όρια από μια φοιτητική πιστωτική(προσωπικά έχω 800 ευρώ).

Ζητάς λοιπόν να γίνει μεμονωμένη εξέταση του αιτήματος, καθώς η φοιτητική σου κάρτα δε διαφέρει πουθενά απο τις κλασικές πιστωτικές(δεν εχει κάποιο έξτρα προνόμιο), αλλά πέφτεις σε συνεχόμενο τοίχο.

Το αστείο της υπόθεσης είναι οτι καταλαβαίνουν και οι ίδιοι το λογικό του επιχειρήματος, για ελάχιστο ποσό συναλλαγών, ώστε να αντιλογιζεται η ετήσια συνδρομή. Αλλά δεν ψήνονται ιδιαίτερα να βοηθηθούν.

Προσωπικά αν είχα 500 ευρώ ετήσιες συναλλαγές, δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να ασχοληθώ. Αλλά εδώ υπάρχει το ****το της υπόθεσης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μένα ανένδοτη μια κυρία από τηλεφώνου που είχα μιλήσει. Πήγα σε κατάστημα για να υποβάλλω γραπτό αίτημα όπως και παλιότερα. Άλλαξε όμως η διαδικασία και κατέληξα να μιλάω με την ίδια από τηλ που μου έλεγε τα ίδια και ότι κερδίζω πολλά μέσω yellows σε σχέση με τη συνδρομή (πράγματι τους παίρνω ~100€/χρόνο αν θυμάμαι καλά). Ζήτησα να μιλήσω με τον προϊστάμενό της και με κάλεσε αργότερα. Ευγενέστατος και εξυπηρετικός, μου εξήγησε ότι το μόνο που μπορούσε να κάνει ήταν τα 10€ σε yellows. Σίγουρα πάνω από 2k κινήσεις μπορεί και 3k.

 

 

 

Προνόμια λέμε όχι αστεία... :D

 

Εγώ ένα θέλω: όπως στις άλλες visa να βάλουν όρο ότι αν κάνουμε πάνω από 2.500€/χρόνο αγορές δωρεάν συνδρομή.

 

Αλεξ λέω να το ξαναπροσπαθησω. Η διαδικασία γίνεται τηλεφωνικά, ή μπορούμε και γραπτά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι πολύ αισιόδοξος ότι θα πετύχεις κάτι... Ξέρω περίπτωση Visa Gold στην Πειραιώς που δεν έκαναν αντιλογισμό, και ο χρήστης τελικά έκοψε την κάρτα (παρ' όλο που πλήρωσε τη συνδρομή).
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι πολύ αισιόδοξος ότι θα πετύχεις κάτι... Ξέρω περίπτωση Visa Gold στην Πειραιώς που δεν έκαναν αντιλογισμό, και ο χρήστης τελικά έκοψε την κάρτα (παρ' όλο που πλήρωσε τη συνδρομή).

 

Προφανώς δεν ξεπέρασε ποτέ το ετήσιο όριο των 2.5 χιλιάδων.

Εκεί λογικό να μην αντιλογίσουν το ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Bayern θεωρούν τα 2.5k ως το ελάχιστο όριο, για να αποδοθεί δωρεάν η ετήσια συνδρομή. Αυτό συμβαίνει σε κάρτες Visa Gold/Classic και Mastercard.

Οι κάρτες αυτές συνήθως έχουν πολύ μεγαλύτερα όρια από μια φοιτητική πιστωτική(προσωπικά έχω 800 ευρώ).

Ζητάς λοιπόν να γίνει μεμονωμένη εξέταση του αιτήματος, καθώς η φοιτητική σου κάρτα δε διαφέρει πουθενά απο τις κλασικές πιστωτικές(δεν εχει κάποιο έξτρα προνόμιο), αλλά πέφτεις σε συνεχόμενο τοίχο.

Το αστείο της υπόθεσης είναι οτι καταλαβαίνουν και οι ίδιοι το λογικό του επιχειρήματος, για ελάχιστο ποσό συναλλαγών, ώστε να αντιλογιζεται η ετήσια συνδρομή. Αλλά δεν ψήνονται ιδιαίτερα να βοηθηθούν.

Προσωπικά αν είχα 500 ευρώ ετήσιες συναλλαγές, δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να ασχοληθώ. Αλλά εδώ υπάρχει το ****το της υπόθεσης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αλεξ λέω να το ξαναπροσπαθησω. Η διαδικασία γίνεται τηλεφωνικά, ή μπορούμε και γραπτά;

 

Παλιότερα γινόταν. Την τελευταία φορά που πήγα σε κατάστημα πάλι τηλέφωνο πήρα. Ζήτα να μιλήσεις με προϊστάμενο του τμήματος ΜΠΑΣ και βγάλεις καμία άκρη.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά προγραμμα μισθοδοσίας και παροχές για ένοπλες δυνάμεις ξέρουμε ποια τράπεζα έχει κάποιο καλό πακέτο;

Η Πειραιώς που είχε σύμβαση με το ΥΠ.ΕΘ.Α πλέον την διακόπτει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς που είχε σύμβαση με το ΥΠ.ΕΘ.Α πλέον την διακόπτει.

 

Έχεις κάποιο link για αυτό? Είναι σημαντική αλλαγή και θα επηρεάσει πολύ κόσμο (και έμενα).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο link για αυτό? Είναι σημαντική αλλαγή και θα επηρεάσει πολύ κόσμο (και έμενα).

 

https://www.enoplos.gr/2020/02/blog-post_13.html?m=1

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η eurobank έχει πρόγραμμα για ένστολους

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το εξής θέμα πριν ένα χρόνο έβγαλα cosmote world MasterCard από την eurobank. Υποτίθεται ότι αν έκανα πάνω από 2000 δεν θα πλήρωνα συνδρομή. Παρόλα αυτά μου χρεώθηκαν 30 ευρώ τι ισχύει ρε παιδιά ξέρει κανείς; Να μπω στη διαδικασία να απευθυνθώ στην τράπεζα;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το εξής θέμα πριν ένα χρόνο έβγαλα cosmote world MasterCard από την eurobank. Υποτίθεται ότι αν έκανα πάνω από 2000 δεν θα πλήρωνα συνδρομή. Παρόλα αυτά μου χρεώθηκαν 30 ευρώ τι ισχύει ρε παιδιά ξέρει κανείς; Να μπω στη διαδικασία να απευθυνθώ στην τράπεζα;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Εννοείται θα απευθυνθείς στην τράπεζα.Δεν ξέρεις βέβαια που θα βγάλει, εξαρτάται από την κάθε τράπεζα αλλά νομίζω πως θα βγάλεις άκρη.Ετσι κάνω εγώ τουλάχιστον με την miles and more κάθε καλοκαίρι.Φετος ήταν λίγο πιο δύσκολο βέβαια να γλυτώσω την ετήσια συνδρομή γιατί ήταν κατηγορηματική για τα 30 ευρώ,τους απάντησα οκ,υπάρχουν άλλες κάρτες από άλλες τράπεζες που μπορώ να της έχω με δωρεάν συνδρομή και ότι θα την κόψω (είναι στην κατοχή μου από το 2007),τσουπ μια πρόταση για κάτι μίλια σαν αντιλογισμο(αστεία βέβαια) αλλά τους ενημερωσα ότι αυτά τα μαζεύω για πλάκα και ότι όντως θέλω να την ακυρώσω.Στο τέλος μου το έκαναν το χατίρι

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται θα απευθυνθείς στην τράπεζα.Δεν ξέρεις βέβαια που θα βγάλει, εξαρτάται από την κάθε τράπεζα αλλά νομίζω πως θα βγάλεις άκρη.Ετσι κάνω εγώ τουλάχιστον με την miles and more κάθε καλοκαίρι.Φετος ήταν λίγο πιο δύσκολο βέβαια να γλυτώσω την ετήσια συνδρομή γιατί ήταν κατηγορηματική για τα 30 ευρώ,τους απάντησα οκ,υπάρχουν άλλες κάρτες από άλλες τράπεζες που μπορώ να της έχω με δωρεάν συνδρομή και ότι θα την κόψω (είναι στην κατοχή μου από το 2007),τσουπ μια πρόταση για κάτι μίλια σαν αντιλογισμο(αστεία βέβαια) αλλά τους ενημερωσα ότι αυτά τα μαζεύω για πλάκα και ότι όντως θέλω να την ακυρώσω.Στο τέλος μου το έκαναν το χατίρι
Μάλιστα ευχαριστώ θα πρότεινες να το κάνω τηλεφωνικά ή κατά πρόσωπο; Έχει σημασία λες;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ευχαριστώ θα πρότεινες να το κάνω τηλεφωνικά ή κατά πρόσωπο; Έχει σημασία λες;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Εγώ το κάνω πάντα τηλεφωνικά και νομίζω είναι η καλύτερη προσέγγιση

Link to comment
Share on other sites

Χρεώθηκα 6€ για την επανέκδοση της χρεωστικής της μισθοδοσίας μου επειδή λήγει. Μας τα παίρνουν όπως τους καπνίσει. Πάω για ένσταση και θα το τραβήξω μέχρι και με μεταφορά της μισθοδοσίας σε άλλη τράπεζα αν δεν αντιλογίσουν 996448294cf98990a53e5335aa3c7801.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας σε όποια τραπεζα θες την μισθοδοσία σου. Και εκεί 6 ευρώ θα σε χρεώνουν για ανανέωση χρεωστικής. Τουλάχιστον στις 4 μεγάλες.
Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να δω τις αγορές του 2019 της πιστωτικής της Πειραιώς ; Υπάρχουν κάπου συγκεντρωτικά; Γιατί αν ψάχνω έναν έναν λογαριασμό καηκαμε . Δεν μιλάω για το μηνιαίο ποσό δόσεων συνολικά . Αυτό υπερβαίνει τα 4.000€ για το 2019 αλλά έχει να κάνει και με αγορές του 2018 που συνέχισαν οι δόσεις το 2019.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας σε όποια τραπεζα θες την μισθοδοσία σου. Και εκεί 6 ευρώ θα σε χρεώνουν για ανανέωση χρεωστικής. Τουλάχιστον στις 4 μεγάλες.
Ναι μόλις το έμαθα. Κάθε τρία χρόνια σε κάθε τράπεζα. Ελληνική κανονικότητα....

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι χρεοκοπημένες Ελληνικές τράπεζες αναζητούν έσοδα, και φυσικά τα ρίχνουν εκεί που είναι σίγουρα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι μόλις το έμαθα. Κάθε τρία χρόνια σε κάθε τράπεζα. Ελληνική κανονικότητα....

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Παλιά που τις δίνανε τζάμπα τις εξέδιδαν για 5 χρόνια...

 

Πώς μπορώ να δω τις αγορές του 2019 της πιστωτικής της Πειραιώς ; Υπάρχουν κάπου συγκεντρωτικά; Γιατί αν ψάχνω έναν έναν λογαριασμό καηκαμε . Δεν μιλάω για το μηνιαίο ποσό δόσεων συνολικά . Αυτό υπερβαίνει τα 4.000€ για το 2019 αλλά έχει να κάνει και με αγορές του 2018 που συνέχισαν οι δόσεις το 2019.

 

Δυστυχώς ζήτω που καήκαμε ή αν μπορέσεις να βγάλεις άκρη δοκίμασε με τον υπολογιστή αφορολογήτου.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση όσο πάει και χειροτερευει: Έχω χρεωστική κάρτα της Εθνικης που λήγει 3/2020. Χτες 14/2 είδα χρέωση 6 ευρώ στο λογαριασμό μου για ανανέωση της κάρτας, την οποία προφανώς δεν έχω πάρει ακόμα στα χέρια μου.

 

Η κάρτα που εχω δεν ισχύει κανονικά μέχρι 31/3; Τι στο καλό βιάζονται να την αντικαταστήσουν 1.5 μήνα νωρίτερα;

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να έρθει με τα ΕΛΤΑ..... Μπορεί να περάσει ο μήνας και να μείνεις χωρίς κάρτα.

 

Σε φίλο έκανε 20 ημέρες να φτάσει. Οριακά πρόλαβε την ημερομηνία λήξης

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ για τα ΕΛΤΑ, η κατάσταση είναι τραγική. Αν θυμάμαι καλά όμως, οι τράπεζες είναι πλέον υποχρεωμένες να στέλνουν τις κάρτες με συστημένη επιστολή.

 

Όπως και να εχει πάντως, θεωρώ ότι η χρέωση θα έπρεπε να γίνεται με την ενεργοποίηση της νέας κάρτας. Αν γίνεται προκαταβολικά, υπάρχει περίπτωση να χρεωνομαστε για κάτι που είτε δεν έχουμε στα χέρια μας (π.χ. αν χάθηκε η κάρτα πριν την παραλαβή), είτε δεν χρησιμοποιούμε.

 

Τα ίδια έκανε και η Πειραιώς πριν κάτι μήνες...καρτέλ.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να κανει μια κάρτα στην Ελλάδα 20 μέρες να φτάσει ,η οποία πρέπει να είναι και συστημένη , όταν από Γερμανία μου ήρθε κάρτα σε 10 μέρες ; Τραγικοί .

Χτες πάντως μια κυρία στη δουλειά έλεγε πως στην Πειραιώς πήγε στο κατάστημα για νέα κάρτα λόγω κλοπής και την χρεωσανε 15€ . Ίσως να την χρεωσανε και για κάτι άλλο αλλά δεν αμφιβάλλω να χρεώνουν ότι να ναι σε αφελείς .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Η επανέκδοση κάρτας λόγω λήξης προηγούμενης είναι 5 ευρώ στην alpha bank όχι 6 που είναι στην Πειραιώς

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος πριν λήξει η χρεωστική εθνικής η πειραιως να κάνει διακοπή και μετά από κάνα δυο μήνες να κάνει αίτηση για χρεωστική? Θα πληρώσει τη νέα? Πληροφοριακά κουβέντα να γίνεται γιατί για 5 ευρώ τόση φασαρία δεν αξίζει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος πριν λήξει η χρεωστική εθνικής η πειραιως να κάνει διακοπή και μετά από κάνα δυο μήνες να κάνει αίτηση για χρεωστική? Θα πληρώσει τη νέα? Πληροφοριακά κουβέντα να γίνεται γιατί για 5 ευρώ τόση φασαρία δεν αξίζει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φυσικά και θα πληρώσει . Δεν πληρώνεις μόνο την ανανέωση . Πληρωνεις αντικατάσταση, ανανέωση , έκδοση . Δηλαδή αν σου στείλουν κάρτα και την ενεργοποιήσεις θα πληρώσεις . Αν την χάσεις σε 1 μήνα θα πληρώσεις πάλι .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...