Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

3 ώρες πριν, Hliasat said:

καλησπέρα σας.Σήμερα το πρωί πήγα στην λαική αγορά,και ψώνισα διαφορα λαχανικά κλπ αξίας 15 ευρώ.Λεω στον πωλητή άν μπορώ με κάρτα να πληρώσω και με  είπε ναι.Προς μεγάλη μου έκλπληξη αντί για pos ,ακουμπησα το κινητό μου στο κινητό του και πλήρωσα(google pay).Του λεω δεν έχεις pos κανονικό;και με λεει ασυμφωρο ειναι 450 ευρώ θέλει να βάλω.δεν το γνώριζα ειλικρινά ο΄τι υπάρχουν εφαρμογές που το κινητό σου γίνετε και pos.Και αναρρωτιέμαι γιατί δέν το κάνουν όλοι αυτό τότε και έχουν pos κανονικό;Ετσι απο περιέργεια σκαναρα την αποδειξη στο κινητό μου στο σπίτι.και με εεβγαλε τα παρακατω αποτελέσσματα σε εικονα σε σποιλερ. Αν αυτο που έγραψα είναι σε λάθος νήμα ,ας μεταφερθεί αλλού

  Hide contents

Screenshot_20240921_100440_Brave.thumb.jpg.6c43b00a10a0ae51be8cc9f5da377bcf.jpg

 

και σε μενα ειχε ερθει ενας κουριερ πριν μερες για ενα δεμα με αντικαταβολη της μικρης ανηψιας μου

ο τυπος εβγαλε το κινητο του οπου πληρωσα με καρτα

φαινεται καποιους τους βολευει αλλα οχι ολους καθοτι σε καποιες κατηγοριες επαγγελματιων το pos πρεπει να ειναι συνδεδεμενο με την ταμειακη μηχανη

+

και να προσθεσω μου εστειλε αυτοματα την αποδειξη με e-mail

 

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, HEO said:

το pos πρεπει να ειναι συνδεδεμενο με την ταμειακη μηχανη

Στην συγκεκριμένη περίπτωση το pos από κινητό,δεν φαίνεται στην ΑΑΔΕ τα έσοδα απευθείας; Πρέπει πχ να περάσει εργάσιμη ημέρα για να φαίνεται; Κάποιος με είχε πει κάποτε(δεν ξέρω αν ισχύει )ότι το pos από κινητό δεν είναι νόμιμο.Δεν νομίζω βέβαια να ισχύει αυτό,αφού η απόδειξη είναι δηλωμένη στην ΑΑΔΕ

Edited by Hliasat
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά νόμιμο και βολικό είναι το "soft" POS και κάνει και άμεση διαβίβαση στην ΑΑΔΕ.

Πράγματι περιπλέκεται εάν έχεις φυσική ταμειακή μηχανή ή ERP που θέλεις να είναι διασυνδεδεμένα με το POS.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας 

Θέλει να ανοίξει η κόρη μου λογαριασμό στην τράπεζα Πειραιώς . 

Γνωρίζετε ποιος λογαριασμός ( αποταμίευση , μισθοδοσία ) δεν χρεώνεται ?? 

Παίρνουν νομίζω γύρω στα 3€ το μήνα ως έξοδα τήρησης . 

Ψάχνω στην σελίδα της τράπεζας αλλά δεν βρίσκω κάτι. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλό μεσημέρι !!! 

Edited by Polson
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει χρειαστεί να τα κοιτάξω πρόσφατα, αλλά δεν έχω δει να έχει έξοδα τήρησης λογαριασμού σε ιδιωτικούς (όχι επαγγελματικούς/όψεως).

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Polson said:

Καλησπέρα σας 

Θέλει να ανοίξει η κόρη μου λογαριασμό στην τράπεζα Πειραιώς . 

Γνωρίζετε ποιος λογαριασμός ( αποταμίευση , μισθοδοσία ) δεν χρεώνεται ?? 

Παίρνουν νομίζω γύρω στα 3€ το μήνα ως έξοδα τήρησης . 

Ψάχνω στην σελίδα της τράπεζας αλλά δεν βρίσκω κάτι. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλό μεσημέρι !!! 

Έναν απλό ταμιευτηρίου θα ανοίξει μπορεί και μέσα από το κινητό.

Προσοχή μην την δούνε μικρή και την πουλήσουν καμία "Υποχρεωτική" Ασφάλεια

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, testatos said:

Έναν απλό ταμιευτηρίου θα ανοίξει μπορεί και μέσα από το κινητό.

Προσοχή μην την δούνε μικρή και την πουλήσουν καμία "Υποχρεωτική" Ασφάλεια

Ευχαριστώ για την απάντηση...... 

Απλός ταμιευτηρίου δεν έχει έξοδα τήρησης , σωστά ?? 

Ο μισθοδοσίας ?? 

Και πάλι ευχαριστώ !!! 

Link to comment
Share on other sites

Στην σύζυγό μου ζητήθηκε λογαριασμός Εθνικής Τράπεζας για να λαμβάνει εφεξής τον μισθό της. Έχει ένα απλό ταμιευτήριο το οποίο έδωσε στον εργοδότη της, αλλά προσπαθώ να καταλάβω αν υπάρχει κάτι καλύτερο που να μπορεί να εκμεταλλευτεί. Στο site της Εθνικής: https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/trapezikoi-logariasmoi/logariasmoi-misthodosias αναφέρει δύο (2) επιλογές: Μισθοδοτικός Reward και Μισθοδοτικός Value

Για το Value αναφέρει πως έχει κόστος €2/μήνα, αλλά για το Reward δεν βλέπω να υπάρχει κάτι. Εκτός από τον χρόνο που πρέπει να χάσει για να πάει με ραντεβού σε ένα κατάστημα, έχει να χάσει κάτι άλλο αν ζητήσει να μετατραπεί σε Reward?

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Υφιστάμενος μπορεί να γίνει reward, νέος να γίνει όχι. Όποτε πιθανότατα μπορεί με μια επίσκεψη στο κατάστημα να το γυρίσει. Βέβαια με value έχει περισσότερα προνόμια (πχ δωρεάν πιστωτική, ακόμα και από τις ακριβές).

Ακομα καλύτερα, μπορεί να τον κάνει e-value που δίνει δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα και εξερχόμενα (3 νομίζω; ) αντί για την άχρηστη παροχή εξετάσεων 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Έχω μετατρέψει απλό λογαριασμό σε reward.

Χρειάζεται επίσκεψη σε κατάστημα κατόπιν ραντεβού και τα σχετικά δικαιολογητικά 

Link to comment
Share on other sites

On 25/9/2024 at 8:02 ΠΜ, paanos said:

Υφιστάμενος μπορεί να γίνει reward, νέος να γίνει όχι. Όποτε πιθανότατα μπορεί με μια επίσκεψη στο κατάστημα να το γυρίσει. Βέβαια με value έχει περισσότερα προνόμια (πχ δωρεάν πιστωτική, ακόμα και από τις ακριβές).

Ακομα καλύτερα, μπορεί να τον κάνει e-value που δίνει δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα και εξερχόμενα (3 νομίζω; ) αντί για την άχρηστη παροχή εξετάσεων 

Έχω βγάλει στην σύζυγο πρόσθετες πιστωτικές που τις έχω χωρίς συνδρομή από παλιά, οπότε δεν μας απασχολεί να βγάλει κύρια κάρτα στο όνομά της.

Μόνο στην Εθνική μας αρνήθηκαν να υποβάλουμε αίτηση για πρόσθετη διότι εκείνη την περίοδο ήταν άνεργη και η υπεύθυνη του καταστήματος επέμενε πως δεν επιτρέπει το σύστημα να υποβάλει καν αίτημα, παρόλο που έχει ένα μικρό εισόδημα από ενοίκια. Θεωρώ πως μου έλεγε ανοησίες, αλλά δεν κάθισα να ασχοληθώ διότι είχα βρει άλλη λύση. Εκτός αυτού, έχω εγγράψει την κάρτα μου και στο wallet της συζύγου για να μπορεί να την χρησιμοποιεί.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει πάντως αυτό.. αν και για πρόσθετη δε θα έπρεπε να έχει θέμα 

Link to comment
Share on other sites

Σιγά που ισχύει! Δηλαδή αν πάει στην Εθνική ένας άεργος εισοδηματίας για να ζητησει πιστωτική κάρτα, δεν θα τον εξυπηρετήσουν; Είμαι βέβαιος πως θα του κάνουν τεμενάδες! (για να μην πω κάτι πρόστυχο)

Απλώς σε αίτημα για πρόσθετη κάρτα το κατάστημα δεν κερδίζει κάτι, μόνο χρόνο χάνει διότι δεν θεωρείται πώληση και δεν μετράει στους στόχους του καταστήματος.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Και γενικά σα να τις αποθαρρύνουν τις πρόσθετες κάρτες. Πήγαμε να βγάλουμε για τη σύντροφο μου (δεν είμαστε παντρεμένοι), με καλό εκκαθαριστικό κι η ίδια και η υπάλληλος σχεδόν μας το απέκλεισε. "Θα απορριφθεί σίγουρα, αν θέλετε να βγάλουμε χρεωστική για τον κοινό σας λογαριασμό". Από δική μας επιμονή, της είπαμε να κάνει την αίτηση κι αν απορριφθεί απορρίφθηκε. Μέχρι να γυρίσουμε σπίτι, της ήρθε ειδοποίηση οτι η κάρτα εγκρίθηκε. 

Edited by Kipouros_tou_GAP
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, GraveDigger said:

Σιγά που ισχύει! Δηλαδή αν πάει στην Εθνική ένας άεργος εισοδηματίας για να ζητησει πιστωτική κάρτα, δεν θα τον εξυπηρετήσουν; Είμαι βέβαιος πως θα του κάνουν τεμενάδες! (για να μην πω κάτι πρόστυχο)

Απλώς σε αίτημα για πρόσθετη κάρτα το κατάστημα δεν κερδίζει κάτι, μόνο χρόνο χάνει διότι δεν θεωρείται πώληση και δεν μετράει στους στόχους του καταστήματος.

Τα ίδια και σε εμένα εισοδηματίας με ατομική και επειδή φαινόταν η ατομική ότι δεν έχει αρκετά κέρδη ( ενώ από άλλες πηγές υπάρχουν) μου έκαναν τον δύσκολο αν θα εγκριθεί και τέτοια.

Σε 3 μέρες αφού έστειλα κάποια επιπλέον έγγραφα εγκρίθηκε. 

Online που δοκίμαζα σε Εθνική και Eurobank έπαιρνε λάθος πεδίο εισοδημάτων και δεν εμφανιζόταν η πραγματική εικόνα με αποτέλεσμα να μην εγκρίνονται. 

Edited by testatos
Link to comment
Share on other sites

εχει κανενας επαγγελματιας  εδω viva?σας εχουν χρεωσει εκτος του νεου παγιου 4.99 το 10ευρω μονο και μονο επειδη εχεις iban?(που ειναι απαραιτητο για το iris!) δηλαδη απο εκει που ηταν δωρεαν τωρα ζητανε 15 ευρω το μηνα για το pos?

εμενα ηδη 2 μηνες με εχουν χρεωσει τα 4.99 αλλα οχι το 10ευρω παροτι εχω ενεργο το iris στον επαγγελματικο(αλλα δεν εχω δεχτει καμια εισερχομενη πιστωση απο πελατη)

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ilka71 said:

εχει κανενας επαγγελματιας  εδω viva?σας εχουν χρεωσει εκτος του νεου παγιου 4.99 το 10ευρω μονο και μονο επειδη εχεις iban?(που ειναι απαραιτητο για το iris!) δηλαδη απο εκει που ηταν δωρεαν τωρα ζητανε 15 ευρω το μηνα για το pos?

εμενα ηδη 2 μηνες με εχουν χρεωσει τα 4.99 αλλα οχι το 10ευρω παροτι εχω ενεργο το iris στον επαγγελματικο(αλλα δεν εχω δεχτει καμια εισερχομενη πιστωση απο πελατη)

κανονικοτατα χρεωνουν

Στις λεπτομερειες του λογαριασμου σου φαινεται αν εχεις ενεργο ΙΒΑΝ.

image.thumb.png.6fa8ec9aef6700e9b2f2bcd32552d6d4.png

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, stathis123 said:

κανονικοτατα χρεωνουν

Στις λεπτομερειες του λογαριασμου σου φαινεται αν εχεις ενεργο ΙΒΑΝ.

image.thumb.png.6fa8ec9aef6700e9b2f2bcd32552d6d4.png

εμενα δεν εχουν χρεωσει 10ευρω .εχω ενεργο iban και καθε ποσο που δεχομαι με καρτα το μεταφερω μεσω iris σε λογαριασμο κανονικης τραπεζας και απο εκει το κανω οτι θελω.

9 minutes ago, ilka71 said:

εμενα δεν εχουν χρεωσει 10ευρω .εχω ενεργο iban και καθε ποσο που δεχομαι με καρτα το μεταφερω μεσω iris σε λογαριασμο κανονικης τραπεζας και απο εκει το κανω οτι θελω.

 

20 minutes ago, stathis123 said:

κανονικοτατα χρεωνουν

Στις λεπτομερειες του λογαριασμου σου φαινεται αν εχεις ενεργο ΙΒΑΝ.

image.thumb.png.6fa8ec9aef6700e9b2f2bcd32552d6d4.png

πως εβγαλες αυτο το screenshot?απο το πισι?τετοια χρωματα δεν εχει σε εμενα

Link to comment
Share on other sites

 Αναφορες -> μηνιαια τιμολογια 
τα δινεις και στο λογιστη για να στα περναει στα εξοδα

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να δω από το web banking της Εθνικής τι τύπου λογαριασμό έχω;

Υποτίθεται ότι εδώ και καιρό έχω μετατρέψει σε Μισθοδοτικό Reward έναν ταμιευτηρίου που είχα ανοίξει παλιότερα αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω πουθενά.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Στο internet banking πάτα πάνω στον λογαριασμό και το λέει στο πάνω μέρος.

Από σήμερα έχουν και στην εθνική λογαριασμό που δίνει 4 δωρεάν πληρωμές, 4 πάγιες, 1 εισερχόμενο κ 1 εξερχόμενο μέχρι 5000€ έμβασμα με 1€. Σταδιακά φαντάζομαι θα γίνει σε όλους υποχρεωτικό. Για την ώρα μπορείς να ενεργοποιήσεις και να απενεργοποιήσεις όποτε θες τον λογαριασμό 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, stathis123 said:

 Αναφορες -> μηνιαια τιμολογια 
τα δινεις και στο λογιστη για να στα περναει στα εξοδα

εγω τα μονα εξοδα που εχω ειναι το ενοικιο ,το ρευμα και τις εισφορες  μεσα .απο την viva δεν πληρωνω-και δεν χρειαζεται για την ατομικη επιχειρηση που εχω- να πληρωνω τιποτα.δεν εχω καν φπα.και οτι στελνω σε αλλη τραπεζα σε δικο μου λογαριασμο μεσω iris δεν μου κρατει τιποτα που μου ειπαν θα κραταει 30 λεπτα του ευρω

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...