Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

46 minutes ago, paanos said:

Οι πιστωτικοί τόκοι (αν έχει ο λογαριασμός) έχουν και φόρο. Η ΕΤΕ καμιά φορά το εμφανίζει ως χρεωστικοί τόκοι. 
 

Είναι μεγάλο ποσό; 

Η ετε το εμφανίζει πάντα "φόρος τόκων"

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, paanos said:

Οι πιστωτικοί τόκοι (αν έχει ο λογαριασμός) έχουν και φόρο. Η ΕΤΕ καμιά φορά το εμφανίζει ως χρεωστικοί τόκοι. 
 

Είναι μεγάλο ποσό; 

Όχι. Δεν είναι θέμα το ποσό αλλά να καταλάβω τι ειναι αυτή η χρέωση. Λογαριασμός ταμιευτηρίου είναι που βάζω χρήματα απο άλλη τράπεζα για να εξοφλώ την πιστωτική καθε μήνα

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα υπήρξαν χρεωστικοί τόκοι σε λογαριασμό που δεν έχει υπερανάληψη η κάτι για να εξηγεί τον τόκο.

4 ώρες πριν, Kipouros_tou_GAP said:

Όχι. Δεν είναι θέμα το ποσό αλλά να καταλάβω τι ειναι αυτή η χρέωση. Λογαριασμός ταμιευτηρίου είναι που βάζω χρήματα απο άλλη τράπεζα για να εξοφλώ την πιστωτική καθε μήνα

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Η ετε το εμφανίζει πάντα "φόρος τόκων"

Είναι δυο τύποι λογαριασμών τρεχούμενων που για κάποιο λόγο η χρέωση γίνεται έτσι. Και εγώ από την εργασία μου το έμαθα 

Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2024 at 12:05 ΜΜ, Kipouros_tou_GAP said:

Σε λογαριασμο ΕΤΕ μου ηρθε μια μελλοντική χρέωση "χρεωστικοί τόκοι". Απο την τηλεφωνική εξυπηρέτηση δηλώνουν άγνοια και λένε να πάτε σε κατάστημα. Τι είναι πάλι αυτό το φρούτο; Ο λογαριασμος κανονικά με υπόλοιπο μέσα, ούτε υπεραναλήψεις, τίποτα.

Εγώ την είχα πατήσει στην Εθνική μια φορά, είχα κάνει μεταφορά από άλλη τράπεζα ημέρα Σάββατο (με valeur Δευτέρας) και χρησιμοποίησα άμεσα το ποσό για να πληρώσω την πιστωτική κάρτα οπότε με χρέωσε στο τέλος του εξαμήνου χρεωστικούς τόκους για αυτές τις δύο ημέρες.

On 21/6/2024 at 2:45 ΜΜ, paanos said:

Έχει κάποιος ιδέα αν μπορώ κάπως να έχω εξερχόμενα IRIS από εθνική και εισερχόμενα σε άλλα; Το έχω κάνει έτσι στην Πειραιώς αλλά στην εθνική δε γίνεται, όταν αλλάζω τον εισερχόμενο σε άλλη τράπεζα κλείνει γενικά το IRIS στην εθνική. 

Μίλα με την εξυπηρέτηση πελατών της Εθνικής και πες τους πως: "όλες οι άλλες τράπεζες το κάνουν σωστά", μπας και το διορθώσουν.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, GraveDigger said:

Μίλα με την εξυπηρέτηση πελατών της Εθνικής και πες τους πως: "όλες οι άλλες τράπεζες το κάνουν σωστά", μπας και το διορθώσουν.

Το κατάφερα. Βέβαια νομίζω πως κάθε 1-2 μέρες αλλάζει πάλι μόνο του το εισερχόμενο στην εθνική, οπότε όταν θέλω να στείλω στην άλφα απλά πρώτα τσεκάρω να είναι εκεί τα εισερχόμενα 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, GraveDigger said:

Εγώ την είχα πατήσει στην Εθνική μια φορά, είχα κάνει μεταφορά από άλλη τράπεζα ημέρα Σάββατο (με valeur Δευτέρας) και χρησιμοποίησα άμεσα το ποσό για να πληρώσω την πιστωτική κάρτα οπότε με χρέωσε στο τέλος του εξαμήνου χρεωστικούς τόκους για αυτές τις δύο ημέρες.

Μίλα με την εξυπηρέτηση πελατών της Εθνικής και πες τους πως: "όλες οι άλλες τράπεζες το κάνουν σωστά", μπας και το διορθώσουν.

Τώρα που το λες κατι τέτοιο πρέπει να έπαιξε γιατι μετέφερα λεφτά με iris παρασκευή κι επιτόπου πλήρωσα κάρτα. Θα μπω να δω τι valeur έχουν οι κινησεις του iris

Link to comment
Share on other sites

Αν και off topic εν μέρη είναι και λίγο on .Με βγήκε η εφορία να πληρώσω ,και τέλος Ιουλίου είναι η πρώτη δόση.Θελω όμως 12 δόσεις μέσω πιστωτικής κάρτας της εθνικής τράπεζας.Μεσα από το ebanking πρέπει από τώρα να το καθορίσω για τις δόσεις,η λίγο πριν το τέλος Ιουλίου; Βοηθάτε λιγάκι αν θέλετε.Δεν γνωρίζω βέβαια αν αυτή η διαδικασία μπορεί να γίνει και από το taxisnet.

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Hliasat said:

Αν και off topic εν μέρη είναι και λίγο on .Με βγήκε η εφορία να πληρώσω ,και τέλος Ιουλίου είναι η πρώτη δόση.Θελω όμως 12 δόσεις μέσω πιστωτικής κάρτας της εθνικής τράπεζας.Μεσα από το ebanking πρέπει από τώρα να το καθορίσω για τις δόσεις,η λίγο πριν το τέλος Ιουλίου; Βοηθάτε λιγάκι αν θέλετε.Δεν γνωρίζω βέβαια αν αυτή η διαδικασία μπορεί να γίνει και από το taxisnet.

 

Στο ebamking θα επιλέξεις "Μεταφορές & Πληρωμές/ Πληρωμή λογαριασμών και άλλων/Δημοφιλείς/Βεβαιωμένων Οφειλών" και στο "Από" θα επιλέξεις την κάρτα σου, θα συμπληρώσεις όλα τα υπόλοιπα πεδία, θα ενεργοποιήσεις το "Θέλετε να ορίσετε δόσεις για την οφειλή αυτή" και θα ορίσεις τον αριθμό των δόσεων (μέχρι 12). Οι δόσεις είναι άτοκες.

Κάθε μήνα θα χρεώνεται η κάρτα σου με τη δόση που έχεις ορίσει. 

Link to comment
Share on other sites

Κάθε τρίτη με αγορές με τις πιστωτικές κάρτες (και την dual credit) της Εθνικής, στον Μασουτη παίρνεις το 6% της αγοράς σου πίσω σε πόντους G4M

Link to comment
Share on other sites

... και κάθε ΠΣΚ του Ιουλίου έχουμε επιστροφή 5% με πιστωτικές κάρτες της Εθνικής (και 3% με χρεωστικές) σε καύσιμα Shell, για αγορές πάνω από €30. 💯

https://www.nbg.gr/el/go4more/prosfores/shell

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, geoponer said:

... και κάθε ΠΣΚ του Ιουλίου έχουμε επιστροφή 5% με πιστωτικές κάρτες της Εθνικής (και 3% με χρεωστικές) σε καύσιμα Shell, για αγορές πάνω από €30. 💯

https://www.nbg.gr/el/go4more/prosfores/shell

1. Εξαργύρωση πόντων go4more γίνονται σε όλα τα πρατήρια Shell ή σε επιλεγμένα?

2. Στις επιλεγμένες ημερομηνίες της προσφοράς μπορώ να εξαργυρώσω και ταυτόχρονα να πάρω τους πόντους τηε προσφοράς?

Link to comment
Share on other sites

Το App της Πειραιως σας δουλευει? Απο χθες γραφει οτι δεν ειναι διαθεσιμη η υπηρεσια

Edit: Ειχε update που δεν ειχα κανει για αυτο.

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν στην alpha bank υπάρχει δυνατότητα έκδοσης πιστωτικής κάρτας με δέσμευση μετρητών, τύπου cash collateral? Μόνο εφόσον κάποιος γνωρίζει , οχι απαντήσεις τύπου ρώτα σε κατάστημα please.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σημερα ελαβα την νεα χρεωστικη καρτα visa debit II σε αντικατασταση της mastercard που ηδη ειχα και χρησιμοποιουσα καθημερινα . Εχω ηδη την visa ως δευτερη χρεωστικη back up να υπαρχει διοτι ποτε δεν ξερεις . Αλλα ενα μπαχαλο τωρα πρεπει να θυμασαι το χρωμα οτι το μπλε ειναι αυτη η καινουργια ενω πριν ειχανε ξεχωριστο χρωμα. 

Παντως οι τσιπηδες της πειραιως εστειλαν την νεα χρεωστικη καρτα με ιδια ημερομηνια ληξης με την mastercard 12/2025 δηλαδη ελεος , δεν μπορουσε να ληγει 2 ή 3 χρονια . Τι να πω.... 

Οσοι εχετε webbuy προπληρωμενη χρεωστικη mastercard τι γινεται; βλεπω οτι υπαρχει κανονικα η υπαρχουσα. Αλλα στο site τους γραφει για visa webbuy. Θα χρειαστει να βγαλουμε ξανα νεα καρτα; .

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, JOHNMEGARYTHMOS said:

καλησπερα σημερα ελαβα την νεα χρεωστικη καρτα visa debit II σε αντικατασταση της mastercard που ηδη ειχα και χρησιμοποιουσα καθημερινα . Εχω ηδη την visa ως δευτερη χρεωστικη back up να υπαρχει διοτι ποτε δεν ξερεις . Αλλα ενα μπαχαλο τωρα πρεπει να θυμασαι το χρωμα οτι το μπλε ειναι αυτη η καινουργια ενω πριν ειχανε ξεχωριστο χρωμα. 

Παντως οι τσιπηδες της πειραιως εστειλαν την νεα χρεωστικη καρτα με ιδια ημερομηνια ληξης με την mastercard 12/2025 δηλαδη ελεος , δεν μπορουσε να ληγει 2 ή 3 χρονια . Τι να πω.... 

Οσοι εχετε webbuy προπληρωμενη χρεωστικη mastercard τι γινεται; βλεπω οτι υπαρχει κανονικα η υπαρχουσα. Αλλα στο site τους γραφει για visa webbuy. Θα χρειαστει να βγαλουμε ξανα νεα καρτα; .

Συνήθως όταν εκδίδεται νέα κάρτα σε αντικατάσταση υπάρχουσας, διατηρεί συντομότερη ημερομηνία λήξης. Τουλάχιστον δεν χρεώνουν για την έκδοση 😉

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2024 at 8:49 ΠΜ, minast said:

Συνήθως όταν εκδίδεται νέα κάρτα σε αντικατάσταση υπάρχουσας, διατηρεί συντομότερη ημερομηνία λήξης. Τουλάχιστον δεν χρεώνουν για την έκδοση 😉

μην χρεωθει η τραπεζα αλλα ο πελατης.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς πως μπορώ να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού εντός ΕΕ για μεταφορά κεφαλαίων; Ποιες τράπεζες προτείνετε και ποια η διαδικασία; Χρειάζεται φυσική παρουσία ή υπάρχουν υποκαταστήματα που μπορώ να ανοίξω λογαριασμό;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.Λιγάκι την βοήθειά σας.Εχει κάποιος απο εσάς στην Εθνική τράπεζα ebanking;θέλω ανάληψη απο πιστωτική κάρτα της εθνικής να κάνω,και να τα μεταφέρω σε λογαριασμό,δέν έχει ομως επιλογή τέτοια.Πρέπει στο ΑΤΜ να παω να το κάνω.Εχετε κάτι υπόψη;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Hliasat said:

καλημέρα.Λιγάκι την βοήθειά σας.Εχει κάποιος απο εσάς στην Εθνική τράπεζα ebanking;θέλω ανάληψη απο πιστωτική κάρτα της εθνικής να κάνω,και να τα μεταφέρω σε λογαριασμό,δέν έχει ομως επιλογή τέτοια.Πρέπει στο ΑΤΜ να παω να το κάνω.Εχετε κάτι υπόψη;

Δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο ebanking καμίας τράπεζας.

Η δυνατότητα υπάρχει στο ΑΤΜ, αλλά το κόστος είναι μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, makap said:

Δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο ebanking καμίας τράπεζας.

Η δυνατότητα υπάρχει στο ΑΤΜ, αλλά το κόστος είναι μεγάλο.

Στην alpha γίνεται. Και στην εθνική έχω την αίσθηση ότι γίνεται 

Link to comment
Share on other sites

 eurobank υπαρχει 1000% εχει φιλος μου.εχετε υποψη στον δικο μου λογαριασμο της εθνικης θελω να τα μεταφερω.Αναληψη απο την πιστωτικη μου της εθνικης και μεταφορα στον λογαριασμο μου της εθνικης

update: μόλις στο live chat με ενημέρωσαν ότι δέν γίνετε ,μόνο σε ΑΤΜ

Edited by Hliasat
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, paanos said:

Στην alpha γίνεται. Και στην εθνική έχω την αίσθηση ότι γίνεται 

Μεταφορά από πιστωτική σε λογαριασμό, μέσω ebanking, ΔΕΝ γίνεται σε ΕΤΕ και Alpha.

Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Δεν ξέρω πως ενοοείς τη μεταφορά μέσω ebanking.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...