Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Λογικά ο άνθρωπος εννοούσε προμήθεια χαρτονομισμάτων 100€ και 200€, αλλά ομολογώ ότι κι εγώ χαμογέλασα με την ερώτηση 😛

Link to comment
Share on other sites

Με τις νέες κάρτες Affinity MC που μας έστειλε η Alpha σε αντικατάσταση των Diners, αντιμετώπισα το εξής κουφό.

Ήρθαν μαζί οι φάκελοι με τη δική μου και της συζύγου τη Μεγάλη Εβδομάδα. Τηλεφώνησα στην Alpha, έγινε η ταυτοποίηση με την υπάλληλο και ενεργοποίησε.τη δική μου. Στη συνέχεια, έστειλε μήνυμα στο κινητό μου με 4ψήφιο PIN  Ζήτησα να ενεργοποιήσει και της συζύγου αλλά επειδή δεν ήταν δίπλα μου είπε ότι μπορεί να την ενεργοποιήσει μέσω του e-banking.

Μεσολάβησαν οι γιορτές του Πάσχα και την ΤΕ ξανατηλεφώνησα στην Alpha, άλλη κοπέλα ενεργοποίησε την κάρτα μετά την ταυτοποίηση και όταν ρώτησα για την αποστολή PIN απάντησε ότι ισχύει το παλιό (!) και όταν είπα το ιστορικό με τη συνάδελφό της και την αποστολή νέου PIN, απάντησε να πάει σε ένα ΑΤΜ και να δοκιμάσει τη νέα κάρτα με το παλιό PIN για να ρωτήσει για υπόλοιπο (!).

Μέχρι στιγμής, ούτε εγώ έχω δοκιμάσει την κάρτα με το νέο PIN (την πέρασα στο κινητό και πληρώνω με NFC), ούτε η σύζυγος έχει πάει σε ΑΤΜ.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω e-banking επιλέγετε από την κάρτα και μετά ρυθμίσεις αποστολή PIN και έρχεται σε μήνυμα. Πλέον δεν έχει φακέλους με σειρά αριθμών κλπ, απλά κανεις ανάκτηση μέσω της εφαρμογής. 
Στις αντικαταστάσεις παλιά θυμάμαι άλλαζε ο κωδικός. Δεν ξέρω τι ισχύει σήμερα 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, makap said:

Με τις νέες κάρτες Affinity MC που μας έστειλε η Alpha σε αντικατάσταση των Diners, αντιμετώπισα το εξής κουφό.

Ήρθαν μαζί οι φάκελοι με τη δική μου και της συζύγου τη Μεγάλη Εβδομάδα. Τηλεφώνησα στην Alpha, έγινε η ταυτοποίηση με την υπάλληλο και ενεργοποίησε.τη δική μου. Στη συνέχεια, έστειλε μήνυμα στο κινητό μου με 4ψήφιο PIN  Ζήτησα να ενεργοποιήσει και της συζύγου αλλά επειδή δεν ήταν δίπλα μου είπε ότι μπορεί να την ενεργοποιήσει μέσω του e-banking.

Μεσολάβησαν οι γιορτές του Πάσχα και την ΤΕ ξανατηλεφώνησα στην Alpha, άλλη κοπέλα ενεργοποίησε την κάρτα μετά την ταυτοποίηση και όταν ρώτησα για την αποστολή PIN απάντησε ότι ισχύει το παλιό (!) και όταν είπα το ιστορικό με τη συνάδελφό της και την αποστολή νέου PIN, απάντησε να πάει σε ένα ΑΤΜ και να δοκιμάσει τη νέα κάρτα με το παλιό PIN για να ρωτήσει για υπόλοιπο (!).

Μέχρι στιγμής, ούτε εγώ έχω δοκιμάσει την κάρτα με το νέο PIN (την πέρασα στο κινητό και πληρώνω με NFC), ούτε η σύζυγος έχει πάει σε ΑΤΜ.

Η δική μου χρυσή MasterCard είχε το ίδιο pin με τη diners.

Η ερώτηση είναι γιατί σας έστειλαν την affinity. Κάνατε πολλές αγορές σε Zara;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, paanos said:

Μέσω e-banking επιλέγετε από την κάρτα και μετά ρυθμίσεις αποστολή PIN και έρχεται σε μήνυμα. Πλέον δεν έχει φακέλους με σειρά αριθμών κλπ, απλά κανεις ανάκτηση μέσω της εφαρμογής. 
Στις αντικαταστάσεις παλιά θυμάμαι άλλαζε ο κωδικός. Δεν ξέρω τι ισχύει σήμερα 

Όταν στέλνει η τράπεζα νέα κάρτα σε αντικατάσταση αυτής που έληξε, το PIN παραμένει το το ίδιο.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, που η Alpha αποφάσισε να διακόψει τη συνεργασία της με τη Diners, αν και αγόρασε μόνο αυτό το προϊόν από την Citi πριν από κάποια χρόνια, δεν έληξε η ισχύς της κάρτας, αλλά αναγκαστική (και υποχρεωτική για τους πελάτες) αλλαγή οργανισμού έκδοσης κάρτας.

1 hour ago, oregon said:

Η δική μου χρυσή MasterCard είχε το ίδιο pin με τη diners.

Η ερώτηση είναι γιατί σας έστειλαν την affinity. Κάνατε πολλές αγορές σε Zara;

Εξηγώ στο προηγούμενο τι ακριβώς έγινε με τη Diners. Καμία σχέση με είδος αγορών και ... Zara.

Απλά, η Alpha αποφάσισε να διακόψει τη συνεργασία της με τη Diners και να στείλει στους πελάτες της την Affinity της MC.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, makap said:

Εξηγώ στο προηγούμενο τι ακριβώς έγινε με τη Diners. Καμία σχέση με είδος αγορών και ... Zara.

Απλά, η Alpha αποφάσισε να διακόψει τη συνεργασία της με τη Diners και να στείλει στους πελάτες της την Affinity της MC.

Ρωτάω γιατί σε εμένα και σε άλλους έστειλε MasterCard (στις περισσότερες περιπτώσεις τη Χρυσή) που υπάγονται στο πρόγραμμα bonus.

Edited by oregon
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, makap said:

Όταν στέλνει η τράπεζα νέα κάρτα σε αντικατάσταση αυτής που έληξε, το PIN παραμένει το το ίδιο.

Όχι πάντα. Και ο αριθμός δεν μένει πάντα ίδιος: από παλιά enter visa χρεωστική (με την εγκοπή) σε νέα λόγω λήξης (χωρίς εγκοπή) άλλαξε ο αριθμός και το PIN. Όταν αλλάζεις προϊόν αλλάζουν και αυτά 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, oregon said:

Ρωτάω γιατί σε εμένα και σε άλλους έστειλε MasterCard (στις περισσότερες περιπτώσεις τη Χρυσή) που υπάγονται στο πρόγραμμα bonus.

 

19 ώρες πριν, makap said:

Ίσως υπάρχει διαφορετική σχέση με την τράπεζα

H affinity πηγαινει σε πρωην κατοχους notos plus visa.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, stathis123 said:

 

H affinity πηγαινει σε πρωην κατοχους notos plus visa.

Τόσο εγώ όσο και πολλοί άλλοι έχουμε γράψει εδώ ότι είχαμε Diners και η Alpha αποφάσισε να τις αλλάξει με MC Affinity.

Κάνε αναζήτηση με "Diners" για να δεις ότι από τις αρχές ΑΠΡ γράφουν πολλοί ότι πήραν ειδοποίηση για αντικατάσταση των καρτών τους Diners με τις Affinity MC.

Επειδή πήρες και εσύ μήνυμα (3/4/24) που έχεις Notos Plus δεν σημαίνει ότι "H affinity πηγαινει σε πρωην κατοχους notos plus visa", όπως ισχυρίζεσαι απόλυτα.

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2024 at 4:22 ΠΜ, ParafronGR said:

σόρρυ αν βγω off topic, αλλά ξέρει κανείς ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να μετατρέπουμε 50€ σε 100 ή 200€ για ευκολία??

Παλιά είχε τραπεζογραμμάτια των €100 το ATM της Eurobank στην Βουκουρεστίου. Αν δίνει ακόμα κατοστάρικα θα μπορούσες να κάνει κατάθεση τα πενηντάρικα και ανάληψη σε κατοστάρικα. Αλλιώς πας σε ταμείο τράπεζας και κάνεις ανάληψη στην αξία που θέλεις (€100 ή €200) με ελάχιστο ποσό συνολικής ανάληψης τα €400.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα ανοιξω γραφειο 2ο που θα θεωρειται υποκαταστημα του 1ου μου ειπε ο λογιστης οτι πρεπει να εχω pos ειδικα για το 2ο υποκαταστημα.ελα που εχω την εφαρμογη της viva αρα τι πρεπει να κανω να αγορασω νεο κινητο και να εχω εγκαταστησει εκει την εφαρμογη της viva.η viva αυτο μου προτεινε.

η ερωτηση ειναι η εξης ...γινεται να εχω διπλοτυπη την εφαρμογη της viva στο υπαρχον κινητο σαν τις dual viber ,κλπ εφαρμογες για να μην αγοραζω νεο κινητο?

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2024 at 10:58 ΜΜ, ilka71 said:

Επειδη θα ανοιξω γραφειο 2ο που θα θεωρειται υποκαταστημα του 1ου μου ειπε ο λογιστης οτι πρεπει να εχω pos ειδικα για το 2ο υποκαταστημα.ελα που εχω την εφαρμογη της viva αρα τι πρεπει να κανω να αγορασω νεο κινητο και να εχω εγκαταστησει εκει την εφαρμογη της viva.η viva αυτο μου προτεινε.

η ερωτηση ειναι η εξης ...γινεται να εχω διπλοτυπη την εφαρμογη της viva στο υπαρχον κινητο σαν τις dual viber ,κλπ εφαρμογες για να μην αγοραζω νεο κινητο?

Δεν σου είπε ο λογιστής τι θα κάνεις με το pos;; 

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, katsiletra said:

Δεν σου είπε ο λογιστής τι θα κάνεις με το pos;; 

να πάρω 2ο pos αλλά όταν του είπα έχω εφαρμογή δεν ήξερε .η viva μου λέει να εγκαταστήσω την εφαρμογή σε 2ο κινητό με τον ίδιο επαγγελματικό λογαριασμό φυσικά.αλλά μου φαίνεται παράξενο.δηλαδή εάν είχα 4 υποκαταστηματα θα έπρεπε να πάρω 4 κινητά;πάνε καλά;

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ilka71 said:

να πάρω 2ο pos αλλά όταν του είπα έχω εφαρμογή δεν ήξερε .η viva μου λέει να εγκαταστήσω την εφαρμογή σε 2ο κινητό με τον ίδιο επαγγελματικό λογαριασμό φυσικά.αλλά μου φαίνεται παράξενο.δηλαδή εάν είχα 4 υποκαταστηματα θα έπρεπε να πάρω 4 κινητά;πάνε καλά;

Ναι εφοσον το καθε υποκαταστημα εχει διαφορετικη διευθυνση τοτε σε καθε ενα χρειαζεσαι pos, οποτε ξεχωριστο κινητο.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Να παραδεχθούμε πως είμαστε χώρα του παραλόγου ακόμα; Ευτυχώς οι πλανόδιοι πωλητές δεν υποχρεώνονται να έχουν διαφορετική διεύθυνση σε κάθε πανηγύρι και λαϊκή που πηγαίνουν! Ο παιδίατρος που έρχεται στο σπίτι περνάει τις συναλλαγές στο Viva και γράφει ως σχόλιο στην απόδειξη την διεύθυνση του ασθενούς που εξέτασε. Αντιθέτως ο γυναικολόγος της συζύγου μου αναγκάζεται να έχει ξεχωριστά POS σε καθένα από τα ιατρεία του (ένα στην Αθήνα και ένα στο νησί). Έτσι καταλαβαίνω πως είσαι και εσύ! Το κράτος θεωρεί πως στο δευτερο ιατρείο θα πρέπει να μπορεί να περάσει συναλλαγή πιθανόν η νοσοκόμα ή η γραμματέας σου εν τη απουσία σου!

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Χρειάζομαι να ανοίξω ένα λογαριασμό μόνο και μόνο για να φύγει η φορολογική δήλωση, λόγω του νέου νόμου που χρειάζεται υποχρεωτικά IBAN. Για τη μητέρα μου θα είναι η οποία στην ουσία δεν χρειάζεται λογαριασμό. Έχει έναν κοινό ο οποίος όμως δεν περνάει γιατί είναι η 2η συνδικαιούχος. Πού είναι η πιο απλή διαδικασία και χωρίς χρεώσεις ακινησίας (αν υπάρχει τέτοιο πράγμα). Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, fantomas_ktm said:

Καλησπέρα παιδιά. Χρειάζομαι να ανοίξω ένα λογαριασμό μόνο και μόνο για να φύγει η φορολογική δήλωση, λόγω του νέου νόμου που χρειάζεται υποχρεωτικά IBAN. Για τη μητέρα μου θα είναι η οποία στην ουσία δεν χρειάζεται λογαριασμό. Έχει έναν κοινό ο οποίος όμως δεν περνάει γιατί είναι η 2η συνδικαιούχος. Πού είναι η πιο απλή διαδικασία και χωρίς χρεώσεις ακινησίας (αν υπάρχει τέτοιο πράγμα). Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Στην τράπεζα που είναι ο κοινός δεν μας κανει; 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, fantomas_ktm said:

Καλησπέρα παιδιά. Χρειάζομαι να ανοίξω ένα λογαριασμό μόνο και μόνο για να φύγει η φορολογική δήλωση, λόγω του νέου νόμου που χρειάζεται υποχρεωτικά IBAN. Για τη μητέρα μου θα είναι η οποία στην ουσία δεν χρειάζεται λογαριασμό. Έχει έναν κοινό ο οποίος όμως δεν περνάει γιατί είναι η 2η συνδικαιούχος. Πού είναι η πιο απλή διαδικασία και χωρίς χρεώσεις ακινησίας (αν υπάρχει τέτοιο πράγμα). Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει, αλλά η payzy σου δίνει IBAN και η διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού μπορεί να γίνει χωρίς να βγεις από το σπίτι σου. Επιπλέον δεν έχει κρυφές χρεώσεις όπως έξοδα ακινησίας.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Και στην Εθνική πάντως το άνοιγμα λογαριασμού και το onboarding γίνεται 100% online και μπαίνεις άμεσα στο e-banking που φαίνεται το ΙΒΑΝ. 

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος να μου πει πως μπορώ να ακυρώσω μια πιστωτική κάρτα της Πειραιώς; Ευχαριστώ.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Epicouros said:

Γνωρίζει κάποιος να μου πει πως μπορώ να ακυρώσω μια πιστωτική κάρτα της Πειραιώς; Ευχαριστώ.

με επισκεψη σε καταστημα

 

Καρτα της Alpha εχω ακυρωσει και με αλλον τροπο αλλα δεν ξερω πώς λειτουργει η Πειραιώς

Στο ebanking ζητησα ακυρωση λόγω απώλειας και παραλληλα ζητησα να μην εκδοθει νεα αντικαταστασης

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, paanos said:

Στην τράπεζα που είναι ο κοινός δεν μας κανει; 

Όχι γιατί είναι 2η συνδικαιούχος και δεν το δέχτηκε το σύστημα. Θα δοκιμάσω τις προτάσεις σας. Μένω εξωτερικό χρόνια και δεν ασχολούμαι με ελληνικές τράπεζες ή τα φορολογικά 

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω άτοκες δόσεις μπορώ να το εξοφλήσω πρόωρα το υπόλοιπο? 

Η αναγκαστικά η πληρωμή πρέπει να γίνεται κάθε μήνα έως ότου συμπληρωθούν οι μήνες?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, fantomas_ktm said:

Όχι γιατί είναι 2η συνδικαιούχος και δεν το δέχτηκε το σύστημα. Θα δοκιμάσω τις προτάσεις σας. Μένω εξωτερικό χρόνια και δεν ασχολούμαι με ελληνικές τράπεζες ή τα φορολογικά 

Όχι να δηλώσεις τον λογαριασμό αυτό, αλλά να φτιάξεις ένα λογαριασμό δικό της σε αυτήν την τράπεζα. Πλέον όλες οι τράπεζες επιτρέπουν ηλεκτρονική δημιουργία λογαριασμού, εκτός από την alpha που δεν υποστηρίζει καταθεσεων online. Αν έχει ήδη χρεωστική η πιστωτική κάρτα σε αυτή την τράπεζα, και δεν έχει κωδικούς ηλεκτρονικής τραπεζικής μπορείς να βγάλεις εσυ σχετικά ευκολα και μετά να της ανοίξεις τον λογαριασμό με πρώτο όνομα αυτήν.  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...