Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

27 minutes ago, nikos_kallithea said:

Τα ελτα θέλουν πλέον κανένα μήνα για να διεκπεραιώσουν μια απλή αποστολή εντός Ελλάδας 

μη το λες, εξαρταται την περιοχη. Στην δικια μου λαμβανω ενα περιοδικο καθε μηνα (μη γελασετε) και συνηθως κανει 7-10 ημερολογιακες ημερες γιατι με ειδοποιουν οταν το στελνουν.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα 2 κάρτες, τη δική και της συζύγου.
Η επιστολή έχει ημερομηνία 08/04/2024.και οδηγίες για την ενεργοποίηση (μέσω e-banking και MyAlpha Mobile) και, μετά την ενεργοποίηση, διαδικασία αποστολής Pin.
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, makap said:
Παρέλαβα σήμερα 2 κάρτες, τη δική και της συζύγου.
Η επιστολή έχει ημερομηνία 08/04/2024.και οδηγίες για την ενεργοποίηση (μέσω e-banking και MyAlpha Mobile) και, μετά την ενεργοποίηση, διαδικασία αποστολής Pin.

Παρελαβα και εγω σημερα με ημ/νια επιστολης 02/04.
Σκεφτομαι να το καθυστερησω αλλο ενα μηνα για να γλιτωσω κανα παγιο.
Απο εκει και περα αν σας δωσουν τιποτα απο τα παραπονα πειτε μας 🤣

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stathis123 said:

Παρελαβα και εγω σημερα με ημ/νια επιστολης 02/04.
Σκεφτομαι να το καθυστερησω αλλο ενα μηνα για να γλιτωσω κανα παγιο.
Απο εκει και περα αν σας δωσουν τιποτα απο τα παραπονα πειτε μας 🤣

Λογικά ο πρώτος χρόνος είναι χωρίς συνδρομή, και η διάρκεια της σύμβασης και της κάρτας είναι ίδια ανεξάρτητα από το πότε θα κάνεις την ενεργοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, minast said:

Λογικά ο πρώτος χρόνος είναι χωρίς συνδρομή, και η διάρκεια της σύμβασης και της κάρτας είναι ίδια ανεξάρτητα από το πότε θα κάνεις την ενεργοποίηση.

Εννοεις οτι η συμβαση εχει ηδη ενεργοποιηθει στις 02/4?
Δεν παιζει ρολο ποτε θα ενεργοποιησω την καρτα; 

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει σημασία. Η σύμβαση που έλαβες προκύπτει ως τροποποίηση της προηγούμενης σας σύμβασης και ξεκινάει με την αποστολή της επιστολής σε σένα 

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφή μου τον Δεκέμβρη πλήρωσε συνδρομή στην Diners, και τώρα της έστειλαν την MC...πως υπολογίζουν τώρα αυτοί τον πρώτο δωρεάν χρόνο? Από Δεκέμβρη 24 έως Δεκέμβρη 25 ( που είναι και το σωστό) ή διαφορετικά, που σημαίνει πρέπει να πιστώσουν κομμάτι της συνδρομής?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, paanos said:

Όχι δεν έχει σημασία. Η σύμβαση που έλαβες προκύπτει ως τροποποίηση της προηγούμενης σας σύμβασης και ξεκινάει με την αποστολή της επιστολής σε σένα 

απο την στιγη που δεν εχεις ενεργοποησει την καρτα = εχεις αποδεκτει τους νεους ορους

δηλαδη την συνδρομη των 30 ευρω τον δευτερο χρονο

πως ενεργοποιειται η συμβαση;;; 

 

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, paanos said:

Όχι δεν έχει σημασία. Η σύμβαση που έλαβες προκύπτει ως τροποποίηση της προηγούμενης σας σύμβασης και ξεκινάει με την αποστολή της επιστολής σε σένα 

Στις 2 κάρτες που έλαβα δεν υπήρχε σύμβαση και ούτε είχα στο παρελθόν σύμβαση, όπως και συνδρομή/ες τόσο στις Diners όσο και στις λοιπές κάρτες.

Ίσως οφείλεται σε άλλους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, makap said:

Στις 2 κάρτες που έλαβα δεν υπήρχε σύμβαση και ούτε είχα στο παρελθόν σύμβαση, όπως και συνδρομή/ες τόσο στις Diners όσο και στις λοιπές κάρτες.

Ίσως οφείλεται σε άλλους λόγους.

Πάντα υπάρχει σύμβαση, κάτι κάποτε υπέγραψες για να την αποκτήσεις 

1 hour ago, HEO said:

απο την στιγη που δεν εχεις ενεργοποησει την καρτα = εχεις αποδεκτει τους νεους ορους

δηλαδη την συνδρομη των 30 ευρω τον δευτερο χρονο

πως ενεργοποιειται η συμβαση;;; 

 

Επειδη ακυρώνουν την κάρτα, σου δίνουν τη νέα. Η νέα έχει καινούργια σύμβαση. Επειδή θεωρείται μονομερής τροποποίηση σε προϊόν δανείου, αν διαφωνείς μπορείς απλά να ακυρώσεις την κάρτα εφόσον δεν έχεις οφειλές. 
Δεν μπορείς να κανεις κάτι για να μην έχεις συνδρομή πχ. Αν δεν ενεργοποιήσεις την κάρτα, απλά 2 μήνες μετά την αποστολή της θα ακυρωθεί η παλιά και το χρεωστικό σου υπόλοιπο θα μεταφερθεί στη νέα. Αν δεν χρωστάς, θα έχεις μόνο τη νέα εκτός αν την ακυρώσεις. 
 

Η αυτόματη αποδοχή της σύμβασης γίνεται για τον απλό λόγο του ότι αν χρωστάς πχ στην παλιά κάρτα, τι θα γίνει μόλις ακυρωθεί; Κάπου πρέπει να γίνει η μετάπτωση του χρέους σου. 

Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2024 at 4:27 ΜΜ, enterhere said:


Απο Δευτέρα θα πάρω τηλεφωνο να ακυρώσω την Mastercard. 

Πήρα σήμερα τηλέφωνο να ακυρώσω την κάρτα bonus mastercard. Παραπονέθηκα για το ότι χάνω τους διπλούς πόντους και για την ετήσια συνδρομή, αφού στην diners δεν έχω συνδρομή εφ' όρου ζωής.

Η εκπρόσωπος μου είπε ότι δέχονται πολλά παράπονα για τους πόντους και ότι γίνονται πολλές ακυρώσεις καρτών, από όσους έχουν παραπάνω από μία κάρτες

Επειδή έχω λογαριασμό μισθοδοσίας στην τράπεζα, μού πρότεινε να κάνουμε αίτηση για να μην έχω συνδρομή στην mastercard και ότι θα ειδοποιηθώ για την πορεία της αίτησης.

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, enterhere said:

Πήρα σήμερα τηλέφωνο να ακυρώσω την κάρτα bonus mastercard. Παραπονέθηκα για το ότι χάνω τους διπλούς πόντους και για την ετήσια συνδρομή, αφού στην diners δεν έχω συνδρομή εφ' όρου ζωής.

Η εκπρόσωπος μου είπε ότι δέχονται πολλά παράπονα για τους πόντους και ότι γίνονται πολλές ακυρώσεις καρτών, από όσους έχουν παραπάνω από μία κάρτες

Επειδή έχω λογαριασμό μισθοδοσίας στην τράπεζα, μού πρότεινε να κάνουμε αίτηση για να μην έχω συνδρομή στην mastercard και ότι θα ειδοποιηθώ για την πορεία της αίτησης.

 

Πάντως δε σου κάνουν και χάρη, γιατί η Bonus Visa ή Mastercard δίνεται έτσι κι αλλιώς χωρίς συνδρομή σε όσους εχουν μισθοδοσία στην Άλφα

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ αφού κάλεσα στο ταχυδρομείο.

50 ευρώ μετά το πρώτο έτος και φανταστείτε ότι μοιράζεται κοινό πιστωτικό όριο με την κοινή visa που έχω 😂

Link to comment
Share on other sites

εγω την ενεργοποιησα και βλεπω. 
το bonus x2 για εμενα εχει τα καλυτερα ποσοστα ολη τη χρονια. 

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, stathis123 said:

εγω την ενεργοποιησα και βλεπω. 
το bonus x2 για εμενα εχει τα καλυτερα ποσοστα ολη τη χρονια. 

Εγώ χρησιμοποιούσα κάρτες alpha για τις αγορές εκτός αν υπήρχε προσφορά από την επιστροφή της eurobank.

Μετά άνοιξα μια payzy που επισης συμφέρει σε σχέση με το απλό σχήμα bonus της alpha.

Είχα σκοπό να χρησιμοποιήσω τη Χρυσή MasterCard για τις καθημερινές συναλλαγές μου λόγω των διπλάσιων πόντων, αλλά το 50αρικο μου κάθεται πολύ στραβά. Ειδικά από τη στιγμή που αντικαθιστά κάρτα που είχα δωρεάν.

Btw δεδομένου ότι η κάρτα λήγει 12/28 καθώς η diners είχε εκδοθεί Δεκέμβριο, αν την ενεργοποιήσω θα μπορώ να τη διακόψω μέχρι του χρόνου τον Απρίλιο για να μην πέσει η χρέωση;

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, oregon said:

Btw δεδομένου ότι η κάρτα λήγει 12/28 καθώς η diners είχε εκδοθεί Δεκέμβριο, αν την ενεργοποιήσω θα μπορώ να τη διακόψω μέχρι του χρόνου τον Απρίλιο για να μην πέσει η χρέωση;

θεωρω πως ναι.
να προσθεσω οτι με την πρωτη συναλλαγη δεν παιρνουμε 5κ ποντους.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2024 at 1:27 ΜΜ, stathis123 said:

ουτε εγω, απο το τηλεφωνο δεν βρισκω ακρη 
επαιρνα μια φορα την εβδομαδα: η πρωτη μου ειπε οτι δεν ειχαν εκδοθει ακομα οι καρτες και θα τις εστελναν συντομα, η δευτερη οτι επρεπε να ειχε φτασει ηδη και οτι εκανε επανεκδοση (δεν εκανε γιατι το cvv στο ebanking δεν αλλαξε), ο τριτος μου ειπε οτι θα την λαμβανα μεχρι την Παρασκευη χαχαχα
απο τη στιγμη που ξερουμε τι γινεται σκεφτομαι να την ενεργοποιησω πιο μετα για να γλιτωσω κανα παγιο 😅
ΥΓ: δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο δυσκολο να τη στειλουν συστημενη, η επανεκδοση περισσοτερο κοστιζει αν χαθει (και στο περιβαλλον), καθως επισης γιατι η αποστολη δεν ηρθε ηλεκτρονικα και πρεπει να ερθει ντε και καλα στο ταχυδρομειο

Αν όντως είχαν προβεί σε επανέκδοση προτίστως θα άλλαζε ο 16ψήφιος αριθμός της κάρτας.

Αν η αποστολή γινόταν με συστημένη αλληλογραφία, δεν θα έβρισκαν κανέναν και θα τρέχαμε στα γραφεία των εταιρειών courier services για να παραλάβουμε.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, stathis123 said:

να προσθεσω οτι με την πρωτη συναλλαγη δεν παιρνουμε 5κ ποντους.

Τραγικοί.

Link to comment
Share on other sites

aloha! Η ΕΤΕ σε συναλλαγές σε άλλο νόμισμα χρεώνει την ισοτιμία της Mastercard; Ή κάποια άλλη δική της;

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Kipouros_tou_GAP said:

aloha! Η ΕΤΕ σε συναλλαγές σε άλλο νόμισμα χρεώνει την ισοτιμία της Mastercard; Ή κάποια άλλη δική της;

Συν 2% με ελάχιστη χρεωση το 1 ευρώ 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, oregon said:

Συν 2% με ελάχιστη χρεωση το 1 ευρώ 

Έχω την black οπότε δεν έχει προμήθεια. Απλά με ενδιαφέρει αν η ισοτιμία που δίνει είναι της MC ή κάποια άλλη

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kipouros_tou_GAP said:

Έχω την black οπότε δεν έχει προμήθεια. Απλά με ενδιαφέρει αν η ισοτιμία που δίνει είναι της MC ή κάποια άλλη

Στις αγορές με κάρτα σε άλλο νόμισμα,. κάθε τράπεζα χρησιμοποιεί την ισοτιμία του οργανισμού που εκδίδει την κάρτα. Άλλες τράπεζες προσθέτουν και προμήθεια και άλλες όχι.

Link to comment
Share on other sites

σόρρυ αν βγω off topic, αλλά ξέρει κανείς ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να μετατρέπουμε 50€ σε 100 ή 200€ για ευκολία??

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ParafronGR said:

σόρρυ αν βγω off topic, αλλά ξέρει κανείς ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να μετατρέπουμε 50€ σε 100 ή 200€ για ευκολία??

Αν υπήρχε τροπος να μετατρέψουμε 50€ σε 100€ ή 200€ θα ήμασταν ολοι εκατομμυρίουχοι😁

.

Κατι άλλο μάλλον θέλεις να πεις 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ParafronGR said:

σόρρυ αν βγω off topic, αλλά ξέρει κανείς ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να μετατρέπουμε 50€ σε 100 ή 200€ για ευκολία??

Με ενδιαφέρει και ο δυσκολότερος; τρόπος, αν γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...