Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αν έπρεπε να έχεις μόνο το ποσό της δόσης, το πραγματικό πιστωτικό σου υπόλοιπο θα ήταν πολλαπλάσιο απο αυτό της κάρτας σου. Η τράπεζα έκρινε οτι μπορεί να σου δανείσει €1,000 κι εσύ θα μπορούσες να έχεις μόνο σε μηνιαίες δόσεις τόσα. Τα φέσια θα είχαν φτάσει στο θεό :lol:
Link to comment
Share on other sites

Πολύ δέσμευτικο αυτό. Πχ ένα ηλεκτρονικό είδος δεν μπορείς να το αγοράσεις

Το μόνο που είναι δεσμευτικό είναι όταν το όριο της πίστωσης είναι μικρό.

 

Αν έπρεπε να έχεις μόνο το ποσό της δόσης, το πραγματικό πιστωτικό σου υπόλοιπο θα ήταν πολλαπλάσιο απο αυτό της κάρτας σου. Η τράπεζα έκρινε οτι μπορεί να σου δανείσει €1,000 κι εσύ θα μπορούσες να έχεις μόνο σε μηνιαίες δόσεις τόσα. Τα φέσια θα είχαν φτάσει στο θεό :lol:

Ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Εχω μια ερώτηση για οποιον γνωρίζει. Οταν κανω αγορα με δοσεις , ειναι λογικο τη πρωτη δοση να την κρατάνε στις επόμενες 3 μέρες?

Δεν θα έπρεπε να χρεώνεται μαζι με τις άλλες καθε 4-5 του μήνα? Δηλαδή τώρα πήρα το πλυντήριο απο τα media στις 13 του μήνα και 17 έγινε η χρέωση της πρώτης δοσης. Τώρα αρχές του μήνα θα κρατήσουν και τη δευτερη δόση απο το υπόλοιπο ?(Εχω λεφτα μέσα αλλα απορώ) .

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Εχω μια ερώτηση για οποιον γνωρίζει. Οταν κανω αγορα με δοσεις , ειναι λογικο τη πρωτη δοση να την κρατάνε στις επόμενες 3 μέρες?

Δεν θα έπρεπε να χρεώνεται μαζι με τις άλλες καθε 4-5 του μήνα? Δηλαδή τώρα πήρα το πλυντήριο απο τα media στις 13 του μήνα και 17 έγινε η χρέωση της πρώτης δοσης. Τώρα αρχές του μήνα θα κρατήσουν και τη δευτερη δόση απο το υπόλοιπο ?(Εχω λεφτα μέσα αλλα απορώ) .

 

Η πρώτη δόση χρεώνεται την ίδια ημερομηνία που θα χρεωνόταν εφάπαξ πληρωμή. Η επόμενη δεν θα πέσει ποτέ μέσα στον ίδιο λογαριασμό πιστωτικής, επομένως θα έχεις τουλάχιστον έναν μήνα περιθώριο να την πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

3 ημερες είναι η επεξεργασία της συναλλαγής από την τράπεζα. Η επόμενη χρέωση της δεύτερης δόσης θα γίνει στις 17 Οκτωβρίου.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Εχω μια ερώτηση για οποιον γνωρίζει. Οταν κανω αγορα με δοσεις , ειναι λογικο τη πρωτη δοση να την κρατάνε στις επόμενες 3 μέρες?

Δεν θα έπρεπε να χρεώνεται μαζι με τις άλλες καθε 4-5 του μήνα? Δηλαδή τώρα πήρα το πλυντήριο απο τα media στις 13 του μήνα και 17 έγινε η χρέωση της πρώτης δοσης. Τώρα αρχές του μήνα θα κρατήσουν και τη δευτερη δόση απο το υπόλοιπο ?(Εχω λεφτα μέσα αλλα απορώ) .

Δεν θα κρατήσουν την επόμενη δόση αρχές του μήνα. Σε ένα μήνα από την πρώτη θα την κρατησουν

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Να έχεις στο μυαλό σου ότι όταν βάζεις άτοκες την 1η δόση να την πληρώνεις επιτόπου. Εγώ αυτό κάνω
Link to comment
Share on other sites

Να έχεις στο μυαλό σου ότι όταν βάζεις άτοκες την 1η δόση να την πληρώνεις επιτόπου. Εγώ αυτό κάνω
Για ποιο λόγο να το κάνει αυτό? Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πρόσφατα η Alpha Bank έβγαλε πρόγραμμα ανταμοιβής για τους συνεπείς δανειολήπτες στεγαστικών δανείων το οποίο δυστυχώς είναι αρκετά φτωχότερο από τις άλλες δύο που έβγαλαν αντίστοιχες ανακοινώσεις.

Αυτό που πρόσεξα είναι ότι θα δίνει 10.000 bonus πόντους σε κάρτα Alpha Bank. Οι χρεωστικές της Alpha που έχουν το πρόγραμμα αυτό έχουν συνδρομή 12Ε/έτος. Υπάρχει τρόπος να γλιτώσω αυτή τη χρέωση; Το πρόγραμμα αυτό αξίζει ως ανταμοιβή; Κάνω ψώνια κυρίως από το Βασιλόπουλο. Σε Εθνική και Eurobank οι πόντοι διαρκούν 1 έτος και μετά χάνονται, στην Alpha τι γίνεται; Ισχύει και επιπλέον χρέωση 5Ε για επανέκδοση/ανανέωση κάρτας ανά 5 χρόνια όπως γίνεται στις απλές χρεωστικές;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πρόσφατα η Alpha Bank έβγαλε πρόγραμμα ανταμοιβής για τους συνεπείς δανειολήπτες στεγαστικών δανείων το οποίο δυστυχώς είναι αρκετά φτωχότερο από τις άλλες δύο που έβγαλαν αντίστοιχες ανακοινώσεις.

Αυτό που πρόσεξα είναι ότι θα δίνει 10.000 bonus πόντους σε κάρτα Alpha Bank. Οι χρεωστικές της Alpha που έχουν το πρόγραμμα αυτό έχουν συνδρομή 12Ε/έτος. Υπάρχει τρόπος να γλιτώσω αυτή τη χρέωση; Το πρόγραμμα αυτό αξίζει ως ανταμοιβή; Κάνω ψώνια κυρίως από το Βασιλόπουλο. Σε Εθνική και Eurobank οι πόντοι διαρκούν 1 έτος και μετά χάνονται, στην Alpha τι γίνεται; Ισχύει και επιπλέον χρέωση 5Ε για επανέκδοση/ανανέωση κάρτας ανά 5 χρόνια όπως γίνεται στις απλές χρεωστικές;

 

Ευχαριστώ

 

Φίλε καλησπέρα, προφανώς παίζει ρόλο και το ύψος των αγορών σου καθώς και το είδος της εξαργύρωσης που σε ενδιαφέρει. Επίσης τα έξτρα μπένεφιτς τύπου διπλασιασμού εγγυήσεως για μένα δικαιολογούν και με το παραπάνω τα 12€/χρόνο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλησπέρα, προφανώς παίζει ρόλο και το ύψος των αγορών σου καθώς και το είδος της εξαργύρωσης που σε ενδιαφέρει. Επίσης τα έξτρα μπένεφιτς τύπου διπλασιασμού εγγυήσεως για μένα δικαιολογούν και με το παραπάνω τα 12€/χρόνο.

 

Κατάλαβα. Εμένα πάντως μου φαίνεται ακριβή η συνδρομή δεδομένου ότι πρόγραμμα με πόντους έχει και η Εθνική και η Eurobank χωρίς συνδρομή σε χρεωστική. Έξτρα μπένεφιτς δε με ενδιαφέρουν. Θα το ζυγίσω, θα ρωτήσω τις υπόλοιπες απορίες μου στο 2103260000 και θα δω αν θα κάνω την αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Εμένα πάντως μου φαίνεται ακριβή η συνδρομή δεδομένου ότι πρόγραμμα με πόντους έχει και η Εθνική και η Eurobank χωρίς συνδρομή σε χρεωστική. Έξτρα μπένεφιτς δε με ενδιαφέρουν. Θα το ζυγίσω, θα ρωτήσω τις υπόλοιπες απορίες μου στο 2103260000 και θα δω αν θα κάνω την αίτηση.

 

Είναι και η Πειραιώς με τα yellows και τις προσφορές σε yellowday χωρίς συνδρομή για χρεωστικές και πιστωτικές. Εμένα έχω δει ότι με συμφέρει περισσότερο το Go4More της Εθνικής βέβαια.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πρόσφατα η Alpha Bank έβγαλε πρόγραμμα ανταμοιβής για τους συνεπείς δανειολήπτες στεγαστικών δανείων το οποίο δυστυχώς είναι αρκετά φτωχότερο από τις άλλες δύο που έβγαλαν αντίστοιχες ανακοινώσεις.

Αυτό που πρόσεξα είναι ότι θα δίνει 10.000 bonus πόντους σε κάρτα Alpha Bank. Οι χρεωστικές της Alpha που έχουν το πρόγραμμα αυτό έχουν συνδρομή 12Ε/έτος. Υπάρχει τρόπος να γλιτώσω αυτή τη χρέωση; Το πρόγραμμα αυτό αξίζει ως ανταμοιβή; Κάνω ψώνια κυρίως από το Βασιλόπουλο. Σε Εθνική και Eurobank οι πόντοι διαρκούν 1 έτος και μετά χάνονται, στην Alpha τι γίνεται; Ισχύει και επιπλέον χρέωση 5Ε για επανέκδοση/ανανέωση κάρτας ανά 5 χρόνια όπως γίνεται στις απλές χρεωστικές;

 

Ευχαριστώ

οχι δεν υπαρχει χρεωση επανεδοσης στις χρεωστικες καρτες που πληρωνεις 12 ευρω τον χρονο της bonus της alpha bank

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη δόση χρεώνεται την ίδια ημερομηνία που θα χρεωνόταν εφάπαξ πληρωμή. Η επόμενη δεν θα πέσει ποτέ μέσα στον ίδιο λογαριασμό πιστωτικής, επομένως θα έχεις τουλάχιστον έναν μήνα περιθώριο να την πληρώσεις.

Εάν τυχόν η συναλλαγή γίνει πάνω στον κύκλο της κάρτας, τότε υπάρχει πιθανότητα να χρεωθούν 2 δόσεις στον ίδιο λογαριασμό.

Μου έτυχε η δεύτερη δόση να είναι στον ίδιο λογαριασμό με την πρώτη δόση.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Στην alpha δε παίζει 2 δόσεις στο ίδιο billing cycle παρα μονο στη προαναφερόμενη περίπτωση αλλά είναι λαχείο.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λαχείο. Μου συμβαίνει συνέχεια , όπως και σε έναν φίλο μου να χρεώνει τον ένα μήνα δύο δόσεις και τον άλλο κανένα.

Η χρέωση γίνεται στις 23 του μήνα (ημερομηνία επεξεργασίας 24 )ή στις 24 και ο λογαριασμός βγαίνει στις 24. Στον τρέχοντα λογαριασμό έχω δύο χρεώσεις 24/7 και 23/8 με έκδοση 24 Αυγούστου

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λαχείο. Μου συμβαίνει συνέχεια , όπως και σε έναν φίλο μου να χρεώνει τον ένα μήνα δύο δόσεις και τον άλλο κανένα.

Η χρέωση γίνεται στις 23 του μήνα (ημερομηνία επεξεργασίας 24 )ή στις 24 και ο λογαριασμός βγαίνει στις 24. Στον τρέχοντα λογαριασμό έχω δύο χρεώσεις 24/7 και 23/8 με έκδοση 24 Αυγούστου

 

Αν έχεις τέτοια περίπτωση πρέπει κατά τη γνώμη μου να μιλήσεις με τη εξυπηρέτηση πελατών για να σου μετακινήσουν τη κάρτα σε άλλο billing cycle και να σταματήσει να συμβαίνει το συγκεκριμένο φαινόμενο.

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τέτοια περίπτωση πρέπει κατά τη γνώμη μου να μιλήσεις με τη εξυπηρέτηση πελατών για να σου μετακινήσουν τη κάρτα σε άλλο billing cycle και να σταματήσει να συμβαίνει το συγκεκριμένο φαινόμενο.

 

Είχα μιλήσει με την εξυπηρέτηση πελατών τότε διότι τα ποσά ήταν μεγάλα (νοσοκομειακά έξοδα) και ο μηνιαίος λογαριασμός έβγαινε πάνω από το πιστωτικό όριό μου. Δεν μου έδωσαν καμία λύση, ούτε καν να αντιλογίσουν τα έξοδα που χρέωσαν για την υπέρβαση του πιστωτικού ορίου στον συγκεκριμένο λογαριασμό εξαιτίας της δεύτερης δόσης.

 

Μπορείς να ζητήσεις συγκεκριμένη ημερομηνία ή σου προτείνουν τις διαθέσιμες ημερομηνίες για να διαλέξεις;

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αλλα λογικα μπορείς να ζητήσεις κάποια ημερομηνία .

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Για πιστωτική κάρτα που έχω χρόνια από Εθνική, μπορώ να ζητήσω να αλλάξει η μηνιαία ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού? Ξέρει κανείς?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μου ρθε και το 15ρι για την ετησια συνδρομη (με αγορες πανω απο 2000 συνολο )
I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Μου ρθε και το 15ρι για την ετησια συνδρομη (με αγορες πανω απο 2000 συνολο )

 

Για ποια κάρτα; Από ποια τράπεζα;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα μου έλεγε γνωστός ότι του χρέωσαν στην Πειραιώς 15€ συνδρομή με > 5.000€ χρεώσεις, και δεν δέχονταν με τίποτα αντιλογισμό...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα μου έλεγε γνωστός ότι του χρέωσαν στην Πειραιώς 15€ συνδρομή με > 5.000€ χρεώσεις, και δεν δέχονταν με τίποτα αντιλογισμό...

 

ποια καρτα εχει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...