Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρέπει να αλλάξεις το μέγεθος της γραμματοσειράς. Βάλε Tahoma, στο μέγεθος βάλε 30, τικάρισε το bold και το clear type και είσαι έτοιμος.

 

Το εχω δοκιμασει :(

Tahoma 25 bold & cleartype.Τα ιδια κανει.

Φαντασου τα γραμματα ολα μαζι μαζεμενα πανω αριστερα στο πληκτρολογειο και οχι στα κουμπιπα μεσα.

Δεν μπορω να το καταλαβω.Το εβαλα στο pda μου και δουλευει κανονικα.Στο Xperia ΔΕΝ :(

 

Το εβγαλα το ξαναεγκατεστησα στην μνημη του τηλεφωνου μηπως εφταιγε κατι απο εκει ακομα τα ιδια, με το iSkin εμφανιζονται ολτα γραματα πανω αριστερα στο πληκτρολογιο και οχι στα κουμπια μεσα, .Καμια ιδεα?

 

Τελικα εφταιγε το συγκεκριμενο που ειχα και στο XPeria δεν δουλευε σωστα.Κατεβασα απο το site το original και το εβαλα και δουλεψε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει στο trhead αλλα με εχει χαλασει απιστευτα η μακροστενη οθονη του. Σε σχεση με το N95 που εχω (και το αλλαζω μεσα στον μηνα για το HD) ειναι πολυ στριμοκωλο στο πλατος. Βεβαια γουστα ειναι αυτα αλλα προτιμω το HD στο οποιο τρεχουν ΚΑΙ τα xperia panels :-)

 

Το εχω αναρωτηθει κι εγω αυτο με τη μακροστενη οθονη, μου ειχ εκανει εντυπωση στα συγκριτικα τεστ που ειναι διπλα διπλα με αλλα αντιστοιχα κινητα, και ελεγα, σαν πολυ μακρουλη δεν ειναι η οθονη; Ελπιζω να μη με χαλασει οσο λες! (ευτυχως ειναι το πρωτο smartphone που παιρνω οποτε φανταζομαι πως οχι)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

AEKmap layouts update

 

Το SMS160 πλέον βγάζει ελληνικό ερωτηματικό στο Q.

Δύο νέα layouts για όσους έχουν την Γερμανική έκδοση QWERTZ με τα Y & Z ανάποδα.

Link to comment
Share on other sites

AEKmap layouts update

 

Το SMS160 πλέον βγάζει ελληνικό ερωτηματικό στο Q.

Δύο νέα layouts για όσους έχουν την Γερμανική έκδοση QWERTZ με τα Y & Z ανάποδα.

κ τα δυο μου γυριζει το μηνυμα στους 70 χαρακτηρες..κανω κατι λαθος?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το εχω αναρωτηθει κι εγω αυτο με τη μακροστενη οθονη, μου ειχ εκανει εντυπωση στα συγκριτικα τεστ που ειναι διπλα διπλα με αλλα αντιστοιχα κινητα, και ελεγα, σαν πολυ μακρουλη δεν ειναι η οθονη; Ελπιζω να μη με χαλασει οσο λες! (ευτυχως ειναι το πρωτο smartphone που παιρνω οποτε φανταζομαι πως οχι)

 

Ειναι η ιδανικη αναλυση για αναγνωση κειμενου, περιηγηση στις ιστοσελιδες. Αρκει να δεις τα 800Χ480 σε αυτη την οθονη, ειναι απολαυση... μη σε ανησυχει καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Με το software & hardware keyboard βρηκαμε λυση προς το παρον μεχρι την πολυποθυτη ελληνικη rom ή greek support program απο SE.

 

Καμια ιδεα πως θα κανουμε αναζητηση με ελληνικα στον καταλογο οταν θελουμε να παρουμε τηλεφωνο? Γιατι οταν ανοιγεις να παρεις τηλεφωνο αν αυτος που θες εχει αρχικο γραμμα Γ ή Π ή Φ ή Ψ φυσικα δεν μπορει να τον βρει.

 

:!:

 

Επισης κατι ακομα.Οσον αφορα την φορτιση της μπαταριας.Ρε παιδια κανονικα οταν φορτισει πληρως δεν πρεπει να σταματησουν να αναβοσβηνουν τα λαμπακια? ΓΙατι δεν βρισκω κατι να αναφερεται πουθενα και με προβλιματιζει πως καταλαβαινεις οτι η φορτιση της μπαταριας τελειωσε.......:S

Link to comment
Share on other sites

Καμια ιδεα πως θα κανουμε αναζητηση με ελληνικα στον καταλογο οταν θελουμε να παρουμε τηλεφωνο? Γιατι οταν ανοιγεις να παρεις τηλεφωνο αν αυτος που θες εχει αρχικο γραμμα Γ ή Π ή Φ ή Ψ φυσικα δεν μπορει να τον βρει.

 

 

 

δες εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=229809

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει στο trhead αλλα με εχει χαλασει απιστευτα η μακροστενη οθονη του. Σε σχεση με το N95 που εχω (και το αλλαζω μεσα στον μηνα για το HD) ειναι πολυ στριμοκωλο στο πλατος. Βεβαια γουστα ειναι αυτα αλλα προτιμω το HD στο οποιο τρεχουν ΚΑΙ τα xperia panels :-)

 

Σου φαίνεται μακρόστενη του XPERIA και όχι του Touch HD; Αφού έχουν την ίδια ανάλυση 800 * 480, το ίδιο μακρουλή (αναλογικά) είναι και του HD. Είναι σα να το έχεις τραβήξει από τη γωνία το HD στις 3,8 ίνστες, το ratio παραμένει το ίδιο άρα και το μακρόστενο της οθόνης είναι ακριβός το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

κ τα δυο μου γυριζει το μηνυμα στους 70 χαρακτηρες..κανω κατι λαθος?

 

Μόνο το SMS160 είναι για SMS με 160 χαρακτήρες.

Θέλεις να φτιάξω ένα SMS160 και για το Γερμανικό;

Link to comment
Share on other sites

γειας απο μενα ειμαι ενας υοψηφιος αγορα στης το Χ1ι επειδη ομως ειναι παραπολλεσ οι σελιδεσ δεν εχω χρονο να τισ διαβασω λογω εξεταστικης μηπως καποιος μπορει να με ενημερωσει για το κινητο? τι cpu εχει ram rom? τι προβληματα σασ εχει παρουσιασει?,το aGPS τι ειναι και γενικα χαρακτηριστικα ειναι ανθεκτικο η καμερα καλη?και μια τι μη αν μπορειτε ελπιζω να μην με βριζετε :D ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Αν σας έδιναν δωρεάν 1 από τις 2 συσκευές (Χperia και Omnia) ποια θα διαλέγατε και γιατί;

 

XPERIA, λόγο μεγαλύτερης ανάλυσης οθόνη, hardware πληκτρολόγιο, πενάκι που δεν κρέμεται :p... α και το xda forum. Είναι άλλο target group πάντως δεν πρέπει να τα συγκρίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν σας έδιναν δωρεάν 1 από τις 2 συσκευές (Χperia και Omnia) ποια θα διαλέγατε και γιατί;

 

XPERIA logo ths othonis tou kaliterou sxediazmou tou kalou kai grigorou gps tou :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το SMS160 είναι για SMS με 160 χαρακτήρες.

Θέλεις να φτιάξω ένα SMS160 και για το Γερμανικό;

φιλε μου αν δεν ειναι δυσκολο...μη σε βαζω κ σε κοπο....ευχαριστω παντως που εισαι κ διατεθειμενος...

οσο για το ερωτημα omnia η xperia φυσικα το 2ο.τι περιμενεις να σου πουμε εδω....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα μπορούσες να εξηγήσεις σε παρακαλώ τι είναι xda forum ή με τι ασχολείται;

 

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=470

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν σας έδιναν δωρεάν 1 από τις 2 συσκευές (Χperia και Omnia) ποια θα διαλέγατε και γιατί;

 

Σίγουρα xperia και από εμένα για τους προαναφερθείν λόγους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν σας έδιναν δωρεάν 1 από τις 2 συσκευές (Χperia και Omnia) ποια θα διαλέγατε και γιατί;

 

Όλες οι συσκευές έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Αυτό που ψάχνουμε λοιπόν σε γενικές γραμμές είναι μία συσκευή με όσο το δυνατόν περισσότερα πλεονεκτήματα. Για το Xperia λοιπόν έχουμε και λέμε:

-WVGA ανάλυση οθόνης

-Kορυφαία ποιότητα κατασκευής με πολλά μεταλικά μέρη

-Hardware πληκτρολόγιο (απαραίτητο για κάποιον που γράφει αρκετά)

-256 mb ram

-Και πάνελς και TF3D με cooked rom

-Την μεγαλύτερη μπαταρία αυτή τη στιγμή σε mAh

-Και dpad και optical joystick και πολλά hardware buttons

-Υποστήριξη από xda με μία καινούργια ρομ σχεδόν κάθε μέρα

 

Υπάρχει κάποια άλλη συσκευή αυτή τη στιγμή στην αγορά που να συγκεντρώνει περισσότερα υπέρ;

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις δοκιμασει βιντεοκληση βρε παιδια?

Εβαλα ενα πακετο της cu με τα 1000 λεπτα για κλησεις/βιντεοκλησεις αλλα οταν παταω στο Xperia απο τον καταλογο video call αλλα λεει 3g not available.

ξερει κανεις πως ενεργοποιω το 3g στο κινητο?

 

Ευχαριστω!!!

 

---

Τελικα ηθελε ενεργοποιηση και η γραμμη απο vodafone ....Σε 4 ωρες μου ειπαν θα ενεργοποιηθει.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ξερει κανεις πως ενεργοποιω το 3g στο κινητο?

 

Start -> Settings -> Phone -> Band

 

και εκεί η πρώτη επιλογή φρόντισε να είναι στο Auto. Με αυτό είσαι εντάξει αρκεί εκεί που βρίσκεσαι να έχεις κάλυψη 3G από τον provider σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι συσκευές έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Αυτό που ψάχνουμε λοιπόν σε γενικές γραμμές είναι μία συσκευή με όσο το δυνατόν περισσότερα πλεονεκτήματα. Για το Xperia λοιπόν έχουμε και λέμε:

-WVGA ανάλυση οθόνης

-Kορυφαία ποιότητα κατασκευής με πολλά μεταλικά μέρη

-Hardware πληκτρολόγιο (απαραίτητο για κάποιον που γράφει αρκετά)

-256 mb ram

-Και πάνελς και TF3D με cooked rom

-Την μεγαλύτερη μπαταρία αυτή τη στιγμή σε mAh

-Και dpad και optical joystick και πολλά hardware buttons

-Υποστήριξη από xda με μία καινούργια ρομ σχεδόν κάθε μέρα

 

Υπάρχει κάποια άλλη συσκευή αυτή τη στιγμή στην αγορά που να συγκεντρώνει περισσότερα υπέρ;

 

-WVGA εχει και το Touch HD,

-ποιοτητα κατασκευης καλη(αν και οχι εξισου ) εχει και το omnia,

-το ποσο της ram ειναι μαλλον αδιαφορο σε απολυτα νουμερα αν γινεται καλη διαχειριση(ουτως η αλλως το memory leakage παραμονευει κι εδω) Αλλο πολλη κι αλλο αρκετη,

-TF3D και Χpanels μπορεις να περασεις σε πολλες συσκευες,

- ομοιως η χωρητικοτητα της μπαταριας δεν συνεπαγεται απαραιτητα μεγαλυτερη αναμονη-ειναι σαν να συγκρινεις χωρητικοτητες ρεζερβουαρ σε αμαξια

-και το omnia εχει touchpad/πολυπληκτρο

 

οπως βλεπεις αν πεσεις στην παγιδα να συγκρινεις τα specs παντα θα αποκαλυπτεται η μιση αληθεια.

επισης για το xperia π.x καποιος θα γκρινιαξει για το μεγεθος βαρος,καποιος θα θελει μεγαλυτερη οθονη και accelerometer,καποιος θα θελει να τραβαει βιντεο σε VGA@30fps και να σωζει σε mp4,καποιος θα θελει 16gb ενσωματωμενη flash μνημη & καρτα μνημης,καποιος θα θελει ισχυροτερα στερεο ηχειακια κτλ

 

τελεια συσκευη ΔΕΝ υπαρχει προς το παρον κι αν υπαρξει συντομα μαλλον θα φοραει Android OS αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση.

 

το Xperia παντως για μενα ξεχωριζει και αξιζει για την πρωτογνωρη ποιοτητα κατασκευης/συναρμολογησης/επιλογης υλικων,για το ιδιοφυες arc slider,αλλα και για το μη παντοφλοειδες σχημα του.Ειναι καλη πρωτη προσπαθεια (αν και με ξενες πλατες) και περιμενουμε περισσοτερα στη συνεχεια.Κι αν προσπαθησουμε να το συγκρινουμε βαζοντας το σε αυστηρα πλαισια τοτε μαλλον επικρατει του αντιπαλου του Touch pro(για μενα παντα)Δεν ξερω τι θα παιχτει με το Ν97 βεβαια και τα μελλοντικα G's.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

..."μυστήριο" ραδιόφωνο έχει...:blink:

 

...μόλις 6 θέσεις για αποθήκευση συχνοτήτων...

 

...δεν σου προσφέρει δυνατότητα να "δώσεις" μια συγκεκριμένη συχνότητα ενός σταθμού και πατώντας ok να συντονιστεί σε αυτήν...

 

...το ραδιόφωνο επιλέγεται μόνο μέσω του panel που έχουν δημιουργήσει...θα μπορούσε να περιλαμβάνεται στα programms και να το βάλεις στα launchers κάποιου άλλου panel...

 

Θεωρώ ότι είναι κουτοί περιορισμοί...

 

Προφανώς δεν είναι ανασταλτικό για την έπιλογή και αγορά του...απλά, είναι...παράξενο...

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι θα παιχτει με το Ν97 βεβαια και τα μελλοντικα G's.

 

To N97 λογικά θα είναι αρκετά καλύτερο (αν και δεν θα έχει την ανάλυση του XPERIA. Αλίμονο αν μετά από τόσο καιρό δεν είναι καλύτερη συσκευή (τουλάχιστον στα specs). Είναι και αυτά τα ρημαδιασμένα 32GB εσωτερικής μνήμης που μετράνε.... (όπως και στο omnia αλλά το συγκεκριμένο έχει άλλα κακά).

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
To N97 λογικά θα είναι αρκετά καλύτερο (αν και δεν θα έχει την ανάλυση του XPERIA. Αλίμονο αν μετά από τόσο καιρό δεν είναι καλύτερη συσκευή (τουλάχιστον στα specs).

 

Τι σχέση έχει το Symbian με τα WM; :confused:

 

Εντελώς διαφορετικές συσκευές!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...