Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Για την ώρα το χαζεύω και ετοιμάζομαι να βάλω με τη μία την Ελληνική cooked rom που αναφέρατε...

 

Frontise mono na enimerwtheis swsta prin prospathiseis na peraseis cooked ROM sti syskevi sou. Ta lathi edw den sygxwrountai.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημέρα απο άλλον ενα νέο χρήστη Χ1 (πρώτο windowsmobile, αλλά φανατικό της Ericsson & S-E τα τελευταία 10χρόνια....).

Το πήρα πρίν καμιά ώρα απο Cosmote Shop Βόλου (ένα απο τα δύο που ήρθαν χθές) και είναι με Αγγλικά μενού (φυσικά) και κατασκευή 03w09 (δεκαπέντε ημερών)

 

Για την ώρα το χαζεύω και ετοιμάζομαι να βάλω με τη μία την Ελληνική cooked rom που αναφέρατε...

Αν κάποιος θέλει κάποια στοιχεία απο πριν το φλασάρω ας το πεί.

Β.

Θα σου πρότεινα να περιμένεις τη νέα έκδοσή της, που θα βγάλει ο φίλος μας, που θα διορθώνει κάποια βασικά bugs.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δε δουλεύει;δε μπορείς να γράψεις ελληνικα με το AEKmap στον όπερα;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να περιμένεις τη νέα έκδοσή της, που θα βγάλει ο φίλος μας, που θα διορθώνει κάποια βασικά bugs.

 

Ευχαριστώ,

 

αυτό κοίταζα τώρα :rolleyes:

Αν έχω καταλάβει καλά, ο bsp98ht θα βγάλει νέα ROM πιθανά και μέσα στη βδομάδα...

Δεν με χαλάει να το κρατήσω έτσι για την ώρα απλά θα ξαναπερνάω customizations.

 

Ερώτηση:

 

1. εφαρμογές που θα εγκαταστήσω στην μSD θα δουλεύουν μετά απο αλλαγή ROM? Ναι καταλαβαίνω ότι δεν σβύνει η μSD, αλλά ως κλασσικά windoze δεν μεταφέρονται αρχεία στην εσωτερική μνήμη (και άρα καίγονται σε αλλαγή ROM?) Σκέφτομαι να δοκιμάσω κάνα δύο satnav προγράμματα...

 

2. είναι safe (και αξιόπιστο) να χρησιμοποιήσω Vista (32) για synch κ.α. ή να το συνδέσω κατευθείαν μόνο με το eeePC μου (XP Home)?

 

3. με το Flash lite δουλεύουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ flash (και σε ποιό browser)? Δεν με ενδιαφέρει youtube θέλω μία δικιά μου εφαρμογή σε apache + mysql + php με frontend flash να λειτουργεί σωστά (over GPRS ή κυρίως wifi)

 

ευχαριστώ

 

Β.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δε δουλεύει;δε μπορείς να γράψεις ελληνικα με το AEKmap στον όπερα;

 

Ναι, δεν αλλάζει layouts. Έκδοση Opera 2141. Έχω εγκαταστήσει και άλλες εκδόσεις, και σε κάποιες (π.χ. 15233) δουλεύει το AEKmap αλλά τότε δεν υπάρχει scroll με το μεσαίο οπτικό πλήκτρο. Έχω παιδευτεί πολύ, δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Στην original rom λειτουργεί κανονικά;

Μου φαίνεται οτι θα είναι πρόβλημα των -γενικότερα- (τριών) custom rom που έχω δοκιμάσει στη συσκευή μου. :wacko:

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1. εφαρμογές που θα εγκαταστήσω στην μSD θα δουλεύουν μετά απο αλλαγή ROM? Ναι καταλαβαίνω ότι δεν σβύνει η μSD, αλλά ως κλασσικά windoze δεν μεταφέρονται αρχεία στην εσωτερική μνήμη (και άρα καίγονται σε αλλαγή ROM?) Σκέφτομαι να δοκιμάσω κάνα δύο satnav προγράμματα...

 

Eksartatai tin efarmogi. Aftes pou grafoun kai sti registry den tha doulevoun swsta.

 

2. είναι safe (και αξιόπιστο) να χρησιμοποιήσω Vista (32) για synch κ.α. ή να το συνδέσω κατευθείαν μόνο με το eeePC μου (XP Home)?

 

Kai se vista kaneis aneta sync.

 

3. με το Flash lite δουλεύουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ flash (και σε ποιό browser)?

 

Prowswpika me to Netfront den exw problima.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν αλλάζει layouts. Έκδοση Opera 2141. Έχω εγκαταστήσει και άλλες εκδόσεις, και σε κάποιες (π.χ. 15233) δουλεύει το AEKmap αλλά τότε δεν υπάρχει scroll με το μεσαίο οπτικό πλήκτρο. Έχω παιδευτεί πολύ, δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Στην original rom λειτουργεί κανονικά;

Μου φαίνεται οτι θα είναι πρόβλημα των -γενικότερα- (τριών) custom rom που έχω δοκιμάσει στη συσκευή μου. :wacko:

 

Όντως, το aekmap δεν δουλεύει μέσα στον opera, δηλαδή αν πας να γράψεις διεύθυνση όλα ok αλλά όταν πχ πας να ψάξεις στο google δεν αλλάζει με τίποτα γλώσσα.

 

Για το scrolling με το οπτικό πλήκτρο δες το αρχείο Application Data\Opera\input.ini εκεί άλλαξε τις καταχωρήσεις υπό το Browser Widget. Άλλαξε τα up down right left από navigate σε scroll.

Link to comment
Share on other sites

Με την 2141 scrolling έχω.

Και, πως γράφεις ελληνικά όταν είσαι στον Opera? (μάλλον δεν γράφεις καθόλου; ), χρησιμοποιείς ΙΕ; - για να γράψεις π.χ. ένα ποστ...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Και, πως γράφεις ελληνικά όταν είσαι στον Opera? (μάλλον δεν γράφεις καθόλου; )

 

Κάνε multitasking:

Επέστρεψε στην today screen (με το πλήκτρο κλεισίματος γραμμής), άλλαξε γλώσσα και επέστρεψε πάλι στον Opera μέσω του αγαπημένου σου task manager.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Προσπαθώ να αντιγράψω τα contact μου μαζικά απο συσκευή Κ850ι μέσω bluetooth στο XPERIA και στα 155k μου βγάζει ότι δεν μπορεί να τα αντιγράψει, γνωρίζει κανείς κάτι γι' αυτό?

 

Ενα προς ένα τα αντιγράφει όμως μέσω Bluetooth!!!!!!!!!!!!

 

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε multitasking:

Επέστρεψε στην today screen (με το πλήκτρο κλεισίματος γραμμής), άλλαξε γλώσσα και επέστρεψε πάλι στον Opera μέσω του αγαπημένου σου task manager.

Μακάρι να γινόταν αυτό, θα ήταν πολύ καλή λύση. Γυρνάω στο today, αλλάζω γλώσσα, πάω στον Opera και συνεχίζει να γράφει αγγλικά...

(φαντάζομαι "πλήκτρο κλεισίματος γραμμής" εννοείς το ok).

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.

Δοκίμασα στα γρήγορα να γράψω μόνο στην address bar και νόμιζα ότι δουλεύει και αλλού.

Οπότε μόνο με copy/paste από εκεί ή μέσω notepad γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως θα συμφωνείς, οτι δεν γίνεται δουλειά έτσι.

Επίσης, δεν έχω δει άλλη λύση για web browser.

Στον ΙΕ δουλεύουν κανονικά (και η αλλαγή layout και το scrolling), αλλά δεν έχω βρει ακόμα πως κάνεις ζουμ σε μέγεθος που να μπορείς να διαβάζεις μεγάλα γράμματα με fit στην οθόνη, όπως γίνεται στον Opera 9.5.

Είναι πολύ πιο αργός, αλλά είναι μια λύση.

Ή αλλιώς καμία άλλη ιδέα;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Προσπαθώ να αντιγράψω τα contact μου μαζικά απο συσκευή Κ850ι μέσω bluetooth στο XPERIA και στα 155k μου βγάζει ότι δεν μπορεί να τα αντιγράψει, γνωρίζει κανείς κάτι γι' αυτό?

 

Ενα προς ένα τα αντιγράφει όμως μέσω Bluetooth!!!!!!!!!!!!

 

Ευχαριστώ!!!!

 

Μόλις πριν απο λίγο έκανα κάτι αντίστοιχο (Ρ990 σε Χ1). Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να κάνεις συγχρονισμό στο PC σου (XP, Vista) και μετά με activesync, mobile device center να τα πας στο Χ1. Τελείωσα με 400+ επαφές, με διάφορα τηλ. πληροφορίες, φωτό που είχαν μέσα κοκ σε ένα λεπτό (κυριολεκτώ)

 

 

Ελαφρώς άσχετο,

 

το Mobile Outlook έχει νόημα (ή αλλιώς, τι είναι αυτό που έχουμε στο Χ1 τώρα, δλδ contacts, task, notes, messages)? Ειναι κάτι σαν Outlook Express και υπάρχει και η φούλ μορφή, ή είμαι εκτος?

 

Ευχαριστώ

 

Β.

Link to comment
Share on other sites

1) To resco keyboard ειναι 7 days trial! :wacko:

 

2) Το xperia συγχρονιζεται με το MyPhone Explorer...ή ρωτησα μ@λ@κία; :X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1) To resco keyboard ειναι 7 days trial! :wacko:

 

Mpes sto... ipmart-forum.com

 

2) Το xperia συγχρονιζεται με το MyPhone Explorer...ή ρωτησα μ@λ@κία; :X

 

Gia sygxronismo i epilogi einai mia. Des ti egrapse akribws pio panw o filos.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το πάρω και εγώ αυτό το τηλ. μιας και το νοκια 5800 έχει βγαλει αρκετά προβληματα σε δίαφορους τομείς .

Θα μπορουσατε να μου πείτε αφού δεν εχει ελληνικο μενου η συσκευες που πωλούνται στο πλαισιο και άλλα μαγαζια είναι απο την Ελληνικη Αντιπρωσοπία???

(ρωτάω για να μην έχω προβλήματα με εγγύηση)

γενικός πρέπει να προσέξω κατι στο τηλ οταν το παρω, εχει προβλήματα?

βασικα μια δυο γνώμες 8ελω και εντυπώσεις

 

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός ή αν έχουν ξανα απατήθει οι ερωτήσεις μου αλλα ειναι δισκολο να διαβασει κανεις 100 + σελιδες

 

 

Ευχαριστώ

Σίμος
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεσαι το Flash Lite.

Flash Lite 3.1 for X1 - play YouTube and other Flash content natively in the Opera browser .

 

Κατεβασε το απο εδω : http://www.modaco.com/content/xperia-x1-x1-modaco-com/274005/pauls-must-have-free-xperia-x1-software/

 

Τωρα για να ειμαι ειλικρινης δοκιμασα πριν λιγο γιατι δεν ειχε τυχει με youtube.Ανοιξα απλα τον Opera πηγα youtube και εκανα search ενα βιντεακι .Πατησα watch video και απλα επαιξε.Δεν εχω βαλει ακομα flash Lite .Οποτε λογικα επρεπε να παιξει και εσενα....

Link to comment
Share on other sites

Οσο αστειο και αν ακουστει, οταν ειχα το diamond ειχα συνηθησει να βαζω ξυπνητηρι τον κοκορα (ενα ωραιο κικιρικου :lol: ).

Δεν μπορω να το βρω πουθενα.Ενω βρηκα ολα τα ringtones/alarms του Diamond αυτο οχι.Νομιζα οτι το ειχαν τα mobile windows και δεν κρατησα τιποτα απο diamond.

ΜΗΠΩΣ κατα τυχη το εχει κανεις να μου το στειλει?

 

Επισης κατι ακομα.Εχει καταφερει να αλλαξει κανεις τα background στα SE panels?

Σε ενα που προσπαθησα εγω αλλαζοντας το 10h.jpg και το 10v.jpg (Program Files\Panels\SonyEricssonPanel\Images) με δικα μου δεν επηρεαστηκε.Και restart εκανα τιποτα βγαζει παλι τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες να κανω μια ερωτηση!!

 

Ανοιγω το QuickGPS για πρωτη φορα μου λεει να κανω download (προφανως την εφαρμογη?)!! Αφου ολοκληρωνει το dowload μετα δεν κανει τιποτα εχει παλι την ιδια οθονη που ειχε και πριν και μου εχει και δυο "ενδειξεις" download time και Valid time.

 

Πως στο καλο χρησιμοποιουμε το GPS σε αυτο το τηλεφωνο?? Πρεπει να κατεβασουμε κανενα προγραμμα για να παιξει???

 

Το destinator ειναι free???

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Το quick gps κάνει ενημέρωση από το internet για τους δορυφόρους με σκοπό το γρηγορότερο κλείδωμα του GPS της συσκευής. Δεν έχει κάτι άλλο να κατεβάσει.

 

Το GPS ενεργοποιείται αυτόματα όταν χρησιμοποιηθεί κάποια εφαρμογή που το ανοίγει όπως για παράδειγμα ένα πρόγραμμα πλοήγησης. Τέτοιο είναι το Destinator και δεν είναι free όπως κανένα πρόγραμμα πλοήγησης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το quick gps κάνει ενημέρωση από το internet για τους δορυφόρους με σκοπό το γρηγορότερο κλείδωμα του GPS της συσκευής. Δεν έχει κάτι άλλο να κατεβάσει.

 

Το GPS ενεργοποιείται αυτόματα όταν χρησιμοποιηθεί κάποια εφαρμογή που το ανοίγει όπως για παράδειγμα ένα πρόγραμμα πλοήγησης. Τέτοιο είναι το Destinator.

 

Ααα μαλιστα ευχαριστω πολυ για την απαντηση!! :)

 

Αρα με λιγα λογια λοιπον πρεπει να βρω ενα προγραμμα πλοηγησης (πχ destinator) για να κανω δουλεια. Το destinator απο που μπορω να το κατεβασω? Νομιζω δεν ειναι free ομως...

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...