Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Οι εν λόγω εταιρίες έχουν βγάλει τους χάρτες τους και για το συγκεκριμένο πρόγραμμα πλοήγησης. Ή κάποιος με καλές γνώσεις επί του θέματος έκανε τις απαραίτητες τροποποιήσεις. Αν και θεωρώ οτι το πρώτο έγινε.

 

Φυσικά το πρώτο έγινε! :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φυσικά το πρώτο έγινε! :rolleyes:

 

Ετσι σκεφτηκα και γω, αλλα επειδη δεν ξερω καλα τι γινεται με αυτα επειδη δεν εχω διαβασει αρκετα στα διαφορα φορα απο διαφορους γνωστες του ειδους, κρατησα μια «πισινή»...:shifty::shifty:

 

Παλι καλα δεν ειπα καμια πατατα να με παρετε με τις ντοματες...:lol::X:lol::cry:

Link to comment
Share on other sites

Και να ξαναρωτήσω και κάτι ακόμα..

έχει ασχοληθεί κανείς με σύνδεση winmo με θύρα obd αυτοκινήτου?

ρώτησα και μερικές σελίδες πιο πίσω, αλλά δεν σχολιάστηκε, ενδεδομένως επειδή δεν έχει απασχολήσει κάποιον? :)

Link to comment
Share on other sites

Και να ξαναρωτήσω και κάτι ακόμα..

έχει ασχοληθεί κανείς με σύνδεση winmo με θύρα obd αυτοκινήτου?

ρώτησα και μερικές σελίδες πιο πίσω, αλλά δεν σχολιάστηκε, ενδεδομένως επειδή δεν έχει απασχολήσει κάποιον? :)

 

Πότε ρώτησες αγαπητέ? Πρέφα δεν πήρα :p

Βλέπω την ψάχνεις τη δουλειά...:shifty:

Λοιπόν στο ψητό...Έχω χρησιμοποιήσει το OBD Gauge...Free ειναι νομιζω. Εσυ;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω τετοια στο αυτοκινητο. Ενα απλο CD-MP3 player εχω για να ακουω μουσικη απο CD και ραδιοφωνο!:rolleyes:

Αυτο που ξενερωσα ειανι με τα WinXPHome που δεν μπορω να παιζω με τον υπολογιστη απο οπου και να βρισκομαι...:(

 

Μηπως εχει ρε σεις, καποιος, καλες και μπολικες γνωσεις στα δικυα... Δεν γινεται να μην μπορουμε και να μπορουμε μονο στα pro.....:worry::shifty:

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω τετοια στο αυτοκινητο. Ενα απλο CD-MP3 player εχω για να ακουω μουσικη απο CD και ραδιοφωνο!:rolleyes:

Αυτο που ξενερωσα ειανι με τα WinXPHome που δεν μπορω να παιζω με τον υπολογιστη απο οπου και να βρισκομαι...:(

 

Μηπως εχει ρε σεις, καποιος, καλες και μπολικες γνωσεις στα δικυα... Δεν γινεται να μην μπορουμε και να μπορουμε μονο στα pro.....:worry::shifty:

 

Κι ομως εχεις κι εσυ θυρα OBD στο αμαξι σου ;)

...αν δηλαδη ειναι του '96 και μετα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κι ομως εχεις κι εσυ θυρα OBD στο αμαξι σου ;)

...αν δηλαδη ειναι του '96 και μετα!

 

τι ειναι αυτη η θυρα βρε παιδια και τι μπορεις να κανεις????:O

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτη η θυρα βρε παιδια και τι μπορεις να κανεις????:O

 

OBD = OnBoard Diagnostics, δηλαδη συνδεοντας σε αυτη τη θυρα την WM συσκευη σου και τρεχοντας καποιο προγραμμα οπως το OBD Gauge που ανεφερα παραπανω τσεκαρεις διαφορα μηχανικα στο αμαξι και υποτιθεται προλαβαινεις ετσι διαφορες βλαβες...

Αλλά θελει Palm με Serial Port ή ανταπτορα USB - Serial, δηλαδη στο Xperia δεν τρεχει με τα υπαρχοντα καλωδια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πότε ρώτησες αγαπητέ? Πρέφα δεν πήρα :p

Βλέπω την ψάχνεις τη δουλειά...:shifty:

Λοιπόν στο ψητό...Έχω χρησιμοποιήσει το OBD Gauge...Free ειναι νομιζω. Εσυ;

Θα μας τρελάνεις εσύ..δε γίνεται..!! μία με το fifa..μία τώρα ασχολείσαι με obd..!!! υπογραφή από saab αν δε κάνω λάθος..

Αν δε σε δω δε θα πιστέψω ότι είσαι γυναίκα!! τέλος!! :lol::lol::lol:

OBD = OnBoard Diagnostics, δηλαδη συνδεοντας σε αυτη τη θυρα την WM συσκευη σου και τρεχοντας καποιο προγραμμα οπως το OBD Gauge που ανεφερα παραπανω τσεκαρεις διαφορα μηχανικα στο αμαξι και υποτιθεται προλαβαινεις ετσι διαφορες βλαβες...

Αλλά θελει Palm με Serial Port ή ανταπτορα USB - Serial, δηλαδη στο Xperia δεν τρεχει με τα υπαρχοντα καλωδια.

Όπως ακριβώς τα λέει η Νεφέλη είναι..

Για την ακρίβεια εγώ ακόμα δεν έχω βάλει γιατί αν και είμαι μετά το 96 η θύρα μου δεν ειναι obd2 αλλά eobd και δεν είμαι 100% σίγουρος ακόμα τι καλώδιο να πάρω που να υποστηρίζει το δικό μου πρωτόκολλο κάτι λένε για eml323 αλλά όχι σίγουρα..!! Τι αντάπτορα έχεις πάρει? και από που?απ'ότι έχω δει κυκλοφορούν και bluetooth αντάπτορες οπότε ενδεχομένως να συνδέεται άμεσα το xperia!!

 

και για του λόγου το αληθές (ότι είχα ξαναρωτήσει) :P .. post 6012

Link to comment
Share on other sites

:blink::confused::blink::confused::blink:

 

Ρε ειστε μηχανικοι αυτοκινητων!? Που ειανι αυτη η θύρα? Μετα του 96 ειναι? Μαλιστα για να ακριβολογουμε Citroen C2 VTR του 2006 νομιζω!

 

Ακου κατι πραγματα...

 

Και εστω οτι το συνεδεσες, μετα τι!? Με καταλληλο software κοιτας πραγματακια στο αυτοκινητο!? Στον εγκεφαλο? Διαγνωστικα???

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε, για πειτε γιατι εχω προβλημα με τους αεροσακους και αν γινεται να κανω μονος μου το διαγνωστικο ελεγχο..... μην πληρωνω και στη Citroen.....! Κοιτα να δεις που με το Xperia θα γινουμε και μαστορες.......!!!!

Αστειευομαι βεβαια!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ο καθένας έχει τους δικούς του λόγους που θέλει να το συνδέσει..!!

Άλλος απλά για το εφέ..άλλος για να παίρνει συγκεκριμένα στοιχεία από τον εγκέφαλο για να συγκρίνει κάποια πράγματα και να βγάλει κάποια συμπεράσματα (βελτίωσης κλπ) άλλος για να σβήσει κάποια βλάβη (αυτό εξαρτάται και από τον εξοπλισμό βέβαια) το πιο εύκολο είναι να δεις απλά ενδείξεις και δεδομένα..!!

Η θύρα είναι μέσα στη καμπίνα κατα 99.9% είναι σαν μια μεγάλη σειριακή θύρα..

Αλλά όπως έγραψε και η wildgirl χρειάζεσαι κατάλληλο εξοπλισμό ώστε να το συνδέσεις..!! Αν ψάξεις στο ebay θα βρεις..πολλές..αν θα δουλέψουν είναι άλλο θέμα.. :happy:

 

Για πειτε, για πειτε γιατι εχω προβλημα με τους αεροσακους και αν γινεται να κανω μονος μου το διαγνωστικο ελεγχο..... μην πληρωνω και στη Citroen.....! Κοιτα να δεις που με το Xperia θα γινουμε και μαστορες.......!!!!

Αστειευομαι βεβαια!!!

Όταν η βλάβη έχει να κάνει με φρένα τιμόνι και αερόσακους δεν παίζουμε..!!! Πρέπει να γίνεται έλεγχος από μηχανικό γιατί πρόκειται για κρίσιμα συστήματα του αυτοκινήτου...!!

Ο λόγος που το ψάχνω εγώ είναι καθαρά γιατί θέλω να πάρω παραπάνω realtime πληροφορίες για συγκεκριμένα πράγματα...Με τις βλάβες δεν θέλει παιχνίδια..!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν η βλάβη έχει να κάνει με φρένα τιμόνι και αερόσακους δεν παίζουμε..!!! Πρέπει να γίνεται έλεγχος από μηχανικό γιατί πρόκειται για κρίσιμα συστήματα του αυτοκινήτου...!!

Ο λόγος που το ψάχνω εγώ είναι καθαρά γιατί θέλω να πάρω παραπάνω realtime πληροφορίες για συγκεκριμένα πράγματα...Με τις βλάβες δεν θέλει παιχνίδια..!!

Φυσικα και αστειευομουν για το οτι θα κατσω να τσεκαρω βλαβη μονος μου εδω με δυσκολια κατανοω τα μηχανικα μερη του αυτοκινητου ποσο μαλλον κατι τετοιο. Παντως αν καταλαβαινω σωστα αυτες οι πληροφοριες ειναι για ιπποδυναμη και στροφες κτλ που συνιθως αφορουν αυτοκινητα με συμπιεστες που θελουν να κανονιζουν ποτε να παιρνει το TURBO και τετοια πραγματα...

Σιγουρα πιστευω πως αυτη η εφαρμογη ειναι μονο για καποιον που ξερει!

Link to comment
Share on other sites

Και υποψιάζομαι οτι για να ζηταει κατι τετοιο ο νικολας, και θα ξερει... ;)

 

Παντως, μονο κινητα δεν ειανι πλεον αυτα τα μηχανακια...

Οχι μονο μπαινουν στο ιντερνετ σαν κανονικοι η/υ, αλλα μπορουμε να «διαβασουμε» και τα αυτοκινητα!:rolleyes:

Οσο σκεφτομαι οτι καποτε το περασμα απο 3310 σε 6510 ήταν η μερα με την νυχτα.....

Πως αλλαζουν οι καιροι....:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελάνεις εσύ..δε γίνεται..!! μία με το fifa..μία τώρα ασχολείσαι με obd..!!! υπογραφή από saab αν δε κάνω λάθος..

Αν δε σε δω δε θα πιστέψω ότι είσαι γυναίκα!! τέλος!! :lol:

 

Όπως ακριβώς τα λέει η Νεφέλη είναι..

Για την ακρίβεια εγώ ακόμα δεν έχω βάλει γιατί αν και είμαι μετά το 96 η θύρα μου δεν ειναι obd2 αλλά eobd και δεν είμαι 100% σίγουρος ακόμα τι καλώδιο να πάρω που να υποστηρίζει το δικό μου πρωτόκολλο κάτι λένε για eml323 αλλά όχι σίγουρα..!! Τι αντάπτορα έχεις πάρει? και από που?απ'ότι έχω δει κυκλοφορούν και bluetooth αντάπτορες οπότε ενδεχομένως να συνδέεται άμεσα το xperia!!

 

και για του λόγου το αληθές (ότι είχα ξαναρωτήσει) .. post 6012

 

Ανταπτορες έχει εδώ http://www.obdkey.com/obd_usb_info.asp

Αλλά εμένα μου είχε δανείσει ένας φίλος...η πλάκα είναι ότι ηθελα να τεστάρω το δικό μου αμάξι, αλλά είναι του '94 οπότε no obd! Και έτσι τσέκαρα της μάνας μου που είναι 2005 :happy: Καλα, ολα αυτα βεβαια που δειχνει μλκιες ειναι...αμα δεν τα καταλαβαινεις τι να τα κανεις; Εγω απλά είχα μια εντύπωση ότι δε μου τα έλεγαν καλά στο συνεργείο...και είπα να ψαχτώ λιγάκι...και να μη ρωταω καθε φορα σαν περιεργη γκομενα "τι ειναι αυτόόό?"!

Εντωμεταξυ η φάση ξεκίνησε εντελώς άσχετα...θέλαμε να τεστάρουμε το polo μιας φίλης αλλά δε βρίσκαμε σπασμένο VAG-COM (αντίστοιχο του OBD αλλά για τον ομιλο VAG) και έψαξα αλλού την άκρη...και λέω μιας και το βρήκα θα τα τσεκάρω όλα :lol:

 

Αυτά με τα πρωτόκολλα που λες δεν είχε χρειαστεί να τα ψάξω γιατι και το polo της φίλης μου και το αμάξι της μάνας μου έχουν OBD2 πάνω.

Πάντως αν θες ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.obdii.com/connector.html#dates

 

:blink::confused:

 

Ρε ειστε μηχανικοι αυτοκινητων!? Που ειανι αυτη η θύρα? Μετα του 96 ειναι? Μαλιστα για να ακριβολογουμε Citroen C2 VTR του 2006 νομιζω!

 

Ακου κατι πραγματα...

 

Και εστω οτι το συνεδεσες, μετα τι!? Με καταλληλο software κοιτας πραγματακια στο αυτοκινητο!? Στον εγκεφαλο? Διαγνωστικα???

 

Ντροπή! Πήρες VTR και δεν ηξερες για το OBD??? ...αστειευομαι :p

Εμένα το OBD είναι κάτω από το τιμόνι...αλλά εξαρτάται από το μοντέλο. Μπορεί να είναι και κάτω από το καπό σε άλλο.

Δες εδώ για το δικό σου...http://www.exhaust-center.gr/data/pdf/c2_project.pdf

Αντε ψήσου να κάνεις και τη βελτίωση που λέει!

 

Και υποψιάζομαι οτι για να ζηταει κατι τετοιο ο νικολας, και θα ξερει... ;)

 

Παντως, μονο κινητα δεν ειανι πλεον αυτα τα μηχανακια...

Οχι μονο μπαινουν στο ιντερνετ σαν κανονικοι η/υ, αλλα μπορουμε να «διαβασουμε» και τα αυτοκινητα!

Οσο σκεφτομαι οτι καποτε το περασμα απο 3310 σε 6510 ήταν η μερα με την νυχτα.....

Πως αλλαζουν οι καιροι....

 

Καλά, τι λες τωρα...Εγω είχα βάλει μια πρόσοψη γαλάζια με ψαράκια στο 3310 και θεωρούσα ότι έχω την επιτομή του στυλ και της τεχνολογίας :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρήκα σε ένα site κάτι που δε μ'άρεσε..(ενώ αναφέρει διάφορα πρωτόκολα στη δική μου περίπτωση έχει την ένδειξη proprietary :cry::cry::cry::cry: ) αλλά συνεχίζω να ψάχνω..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρήκα σε ένα site κάτι που δε μ'άρεσε..(ενώ αναφέρει διάφορα πρωτόκολα στη δική μου περίπτωση έχει την ένδειξη proprietary :cry::cry::cry::cry: ) αλλά συνεχίζω να ψάχνω..

 

Τι θες να ρυθμισεις στο αμαξι και εχεις φαγωθει??? :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδιά βοήθεια!!!.

έχω την ελληνική official ρομ. Μετά από update μεσώ του site της se, δεν παίζει mp3, παρά μόνο αν ανοίξω πρώτα τον media player και από εκεί επιλέξω το mp3.

Ξέρει κάποιος τι μπορώ να κάνω??

Επίσης έχω 2in1 cosmote αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιον τρόπο να δείχνει στην αρχική οθόνη ποια γραμμή έχω ενεργοποιημένη. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Guest Dream1976chaser
Τι θες να ρυθμισεις στο αμαξι και εχεις φαγωθει??? :p

 

Βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον το θέμα της σύνδεσης με την OBD για on time παρακολούθηση των λειτουργιών του αυτοκινήτου.

 

Σκέφτομαι να το τολμήσω με ένα BT ανταπτοράκι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έφτιαξα το πληκτρολόγιο. Μπορώ για άλλη μια φορά να χαρώ το κινητό μου. Τώρα πλέον δεν σκέφτομαι να το πουλήσω και να αγοράσω το Touch Pro 2. :D
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς προστέθηκε και το δικό μου ασημί Xperia στη λίστα με τα ραγισμένα. Και μάλιστα, όχι μόνο σε ένα σημείο, αλλά σε 3 διαφορετικά σημεία εσωτερικά και σε ένα σημείο πάνω στο "νικελ". Και δεν έχει γρατζουνιά αφού το έχω συνεχώς με θήκη...:mad::mad::mad:

 

Τί λέει η εμπειρία μέχρι τώρα; Πόσοι το έχουν δώσει για σέρβις και τί έκαναν για να το καλύψει (αν...) η εγγύηση; Ή πόσο τους χρέωσαν;

 

(Απογοήτευση.......:()

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη παιδια που χαθηκα! Τελικα τα καταφερα και περασα την Pctech4u πανω στο xperia και τρεχει σφαιρα! ειμαι υπερευχαριστημενος....οποτε χαζευα για gps. του περασα το destinator 8 pro που εχω αυθεντικο στο παλιο μου το htc touch pro αλλα δεν ταιριαξε καθολου! η οθονη κολησε και αναγκαστικα να βγαλω τη μπαταρια κ να τη ξαναβαλω....εσεις τ μ προτεινετε; να δοκιμασω το 7;υπαρχει καποιο add on που να το κανει συμβατο ( το desti 8 ) με το xperia?

ευχαριστω για τις απαντησεις σας εκ των προταιρων! :D

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη παιδια που χαθηκα! Τελικα τα καταφερα και περασα την Pctech4u πανω στο xperia και τρεχει σφαιρα! ειμαι υπερευχαριστημενος....οποτε χαζευα για gps. του περασα το destinator 8 pro που εχω αυθεντικο στο παλιο μου το htc touch pro αλλα δεν ταιριαξε καθολου! η οθονη κολησε και αναγκαστικα να βγαλω τη μπαταρια κ να τη ξαναβαλω....εσεις τ μ προτεινετε; να δοκιμασω το 7;υπαρχει καποιο add on που να το κανει συμβατο ( το desti 8 ) με το xperia?

ευχαριστω για τις απαντησεις σας εκ των προταιρων! :D

 

Να βαλεις το σκιν που εχει φτιαξει ο φιλος katt και θα βρεις εδώ. Αφου το εχεις ξερεις που πρεπει να πας για να το επιλεξεις! Μετα θα δουλευει καλα. Αν και νομιζω οτι Dest7 παραμενει καλυτερο του 8... Χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια ομως... ;):O

Τελικά το έφτιαξα το πληκτρολόγιο. Μπορώ για άλλη μια φορά να χαρώ το κινητό μου. Τώρα πλέον δεν σκέφτομαι να το πουλήσω και να αγοράσω το Touch Pro 2. :D

 

Ετσι μόνος σου το εκανες ρε τσακαλι!?!? :blink: Μπραβο! Αν και λογικα, την εχασες την εγγυηση....!:O:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έφτιαξα το πληκτρολόγιο. Μπορώ για άλλη μια φορά να χαρώ το κινητό μου. Τώρα πλέον δεν σκέφτομαι να το πουλήσω και να αγοράσω το Touch Pro 2. :D

 

:blink: Έχεις κότσια φίλε μου! Τρομάζω και μόνο που το βλέπω! :X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...