Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως πριν από 20 μέρες το έδωσα στην Omnitech (επίσημο Service της SE) στον Πειραιά για δύο ραγίσματα και μου το επισκευάσαν χωρίς να ρωτήσουν το παραμικρό.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θα περαστεί στο δευτερόλεπτο... :)

 

 

 

Ξέχασα να αναφέρω κι ένα Toshiba G910 :lol: (καλό, αλλά αργό, ακόμη και με την τελευταία ROM κι ένα πλαστικό καπάκι - ντροπή για made in Japan κατασκευή. Το σκοτώνω, αλλά δυστυχώς είναι μη εμπορική συσκευή).

Καλό το hero (παιδικό όμως android market - ο κυριότερος λόγος που το έδωσα, ενώ αναμένεται σημαντική βελτίωση του smoothness με επερχόμενη αναβάθμιση), εντυπωσιακότατο το samsung omnia hd (ένα μεγάλο μπράβο για μια ακόμη φορά στην εταιρία αυτή, που αποδεικνύει πως τεχνολογικά είναι μπροστά από όλους τους μεγάλους του χώρου - απορώ πως πουλάει περισσότερο το Nokia N97 που είναι δύο κλάσεις κάτω σαν συσκευή), αλλά πίσω στα WM και στο αγαπημένο xperia.

 

Κακά τα ψέματα, ένας σημαντικός λόγος που δε μπορώ να "ζήσω" με ένα άλλο λειτουργικό αυτή τη στιγμή, είναι η απόλυτη εξοικείωση με τα Windows Mobile. Γνωστές οι εφαρμογές που θέλω να χρησιμοποιήσω, γνωστά και τα τερτίπια που θα συναντήσω. Ο απόλυτος αυτοματισμός σε θέματα συγχρονισμού στο hero, κι όμως σε 30 λεπτά είχα περάσει στο xperia τη ROM που ήθελα και το είχα σετάρει ακριβώς όπως ήθελα, με τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις που "δουλεύουν" για μένα.

Και για μια ακόμη φορά θα πω, πως απλά το hardware keyboard δεν υποκαθίσταται με τίποτα. Απλά κουραστικό να χάνω τα 2/3 της οθόνης για να έχω ένα μεγάλο και βολικό software keyboard σε Touch HD, Omnia HD για να κάνω τη δουλειά μου.

 

Υ.Γ. Έπιασα και το touch pro 2 πριν επιστρέψω στο xperia, μήπως και με συγκινήσει. Να με συμπαθήσουν οι κάτοχοι της συσκευής, αλλά είναι τουλάχιστον κοροιδία τα 699 ευρώ που ζητά η HTC για να "στολίσει" τη ναυαρχίδα της με ένα πλαστικό κέλυφος, με ελάχιστο novelty...

v@gelis και εγω εδω για πρωτη φορα ! λες να μου αρεσει?

συμφωνω σε ολα που γραφεις και κυριως για το HD! εχει ξεφυγει η samsung βαγγελη

σε ολα! φτιαχνει τα κινητα!

επρεπε να ειναι πρωτη με διαφορα!

γελαω με κατι Ν97 mini , 5800 , 5230 κλπ.της ΝΟΚΙΑ , μη μιλησουμε για τα αλλα....

ασε η SE!

 

παιδια τιποτα ...καλα links και προγ/τα - θεματα προτεινετε για το xperia please γιατι

615 σελιδες δεν....διαβαζονται..

 

αυτο με τις ρωγμες και τα σπασιματα με ανησυχει....τι λες και εσυ βαγγελη?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορεις να διαπιστωσεις με σιγουρια αν δεν υπηρξε πτωση?

έλα ντε..μόνο αν ραγίσει σε σημείο που έχει καταγραφεί από πολλούς χρήστες ότι έχει ραγίσει..αλλά από την άλλη..ΔΕΝ δέχονται τη καταγεγραμμένη εμπειρία των forums ως μη αξιόπιστα..!! (για να διαφημιστούν όμως, είναι καλά κατά τα άλλα..)

 

30 ευρω εργατικα? Στη Volkswagen πηγες? :p

χαχα όχι στη proocrdia :P

 

Επιβεβαιώνω τις παραπάνω τιμές.

Είμαι κάτοχος της silver έκδοσης. Το προσέχω αρκετά καθότι ως slide κατασκευή είναι από μόνη της ευαίσθητη.

 

Δυστυχώς είχα την ατυχία να μου πέσει με αποτέλεσμα να κτυπήσει με την πάνω αριστερή γωνία σε άγρια τσιμεντένια επιφάνεια. Το αποτέλεσμα είναι εκδορά στο σημείο εκεί (δυστυχώς και στα 2 πλαστικά μέρη -keybord και οθόνης-).

 

Δεν είναι κάτι σοβαρό αλλά μια που η συσκευή είναι κυριολεκτικά "του κουτιού" αποτάθηκα σε κατάστημα που μου υπέδειξε η SE ως κεντρικό service καθώς και σε άλλο που έχω διαβάσει στις αμέσως προηγούμενες σελίδες.

 

Οι τιμές που άκουσα είναι εξωφρενικές: στο πρώτο μου μίλησαν για περίποτ 120€ + ΦΠΑ ενώ στο άλλο 84€.

Κατά τη γνώμη μου οι τιμές αυτές είναι ε ξ ω φ ρ ε ν ι κ έ ς, τη στιγμή που σε μια πολύ πρόχειρη έρευνα, τα 2 αυτά καλύματα στο ebay κοστολογούνται 55 - 60 € (με τα εργαλεία που χρειάζονται για την αντικατάσταση)!

27,95 front cover assy silver (πρόσοψη)

28,85 keypad cover silver (νίκελ πλαίσιο)

σύνολο <60ευρώ.. γνήσια από την εδώ αντιπροσωπεία, δεν ξέρω αν τα πουλάνε σκετα σαν κομμάτια, αλλά γιατί να μπλέξεις, με ebay όταν όλα έχουν προέλευση hong kong και δεν "εγγυώνται" τα περισσότερα τη γνησιότητα τους..το είχα ψάξει πριν προχωρήσω στην κίνηση και σχεδόν κανένας πωλητής δεν μου απάνταγε ευθέως..Μόνο κανα δυο από uk που ήταν όντως γνήσια αλλά refurbished οπότε και πάλι άκυρο γιατί να πάρεις refurbished όταν με τα ίδια λεφτά έπαιρνες εδώ τα γνήσια..!!

γιάυτό και κατέληξα να μου το φτιάξουν εδώ..οπότε θα διαφωνήσω ότι το κοστολογούν ακριβά..

Όμως είναι θέμα, το αν η μία αντιπροσωπεία σου είπε 120ευρώ και η άλλη 84 για τα ίδια πράγματα..εκεί κάτι παίζει..!!

Link to comment
Share on other sites

v@gelis και εγω εδω για πρωτη φορα ! λες να μου αρεσει?

συμφωνω σε ολα που γραφεις και κυριως για το HD! εχει ξεφυγει η samsung βαγγελη

σε ολα! φτιαχνει τα κινητα!

επρεπε να ειναι πρωτη με διαφορα!

γελαω με κατι Ν97 mini , 5800 , 5230 κλπ.της ΝΟΚΙΑ , μη μιλησουμε για τα αλλα....

ασε η SE!

 

παιδια τιποτα ...καλα links και προγ/τα - θεματα προτεινετε για το xperia please γιατι

615 σελιδες δεν....διαβαζονται..

 

αυτο με τις ρωγμες και τα σπασιματα με ανησυχει....τι λες και εσυ βαγγελη?

 

Ας αρχισουμε με τις ρωγμες. Λοιπον, στο συγκεκριμενο θεμα ειναι να μην σου κατσει φανταζομαι.

Και απο οσο εχω διαβασει, λεγεται οτι αφορα μονο τις πρωτες ασημι συσκευες που κυκλοφορησαν. Οχι τις μεταγενεστερες. Βεβαια, 4 μηνες το ειχα το κινητο, αγορασμενο μεσα Απριλιου και δεν ειναι το παραμικρο σημαδι. Του φερομουν βεβαια ευλάβεια.

 

Διαφωνώ κάθετα με το θέμα με το HD βεβαίως βεβαίως ως κάτοχος και των δυο συσκευών, αλλά δεν ειναι της παρούσης.

 

Όσον αφορά αυτό που ζήτησες, ας ξεκινησουμε απο τα βασικά:

Έχεις ξαναδουλέψει σε WinMo συσκευή? Αν εχεις δουλέψει, οτι προγραμμα χρησιμοποιουσες σε καποια παλιοτερη, το πιθανοτερο ειναι να κανει αυτουσια και στο xperia. Αλλα και να μην κανει, θα κανει καποια παρομοια εκδοση της καταλληλη για την αναλυση της οθονης(480x800).

 

Στην εργοστασιακή επίσημη ρομ, θα χρειαστείς για βασικές λειτουργίες(πάντα κατ'εμε):

1)Finger Keyboard για software πληκτρολογιο κορυφαιο. Γραφει ελληνικα, αγγλικα, και ελληνικα για SMS 160 χαρακτηρων. Θα το βρεις εδω:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=242312

2)aekmap για να μπορεις να γραφεις ελληνικα με το hardware πληκτρολογιο. Κανε μια αναζητηση στο παρον θεμα και θα βρεις απαντησεις και οδηγιες. Αλλα να προτιμησεις 2-3 δικες μου απαντησεις γιατι ειμαι ιδιαιτερα αναλυτικος. Τροποποίηση:Για να σε βγαλω απο τον κοπο στο βρηκα:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2826448#post2826448.

Πρέπει να είχα κάνει αλλο ενα με φωτογραφιες κιολας αλλα δεν το βρισκω τωρα... Αν το βρω θα το προσθέσω.

3)Resco File Explorer. Καλυτερος απο τον official.

4)SPB Wireless Monitor αν θελεις να παρακολουθεις τα δεδομενα που κατεβαζεις αν εχεις καποιο προγραμμα δεδομενων απο την εταιρια-παροχο.

5)iLauncher. Ωραιο today plugin και γενικοτερα ωραιο προγραμματακι

6)Xtrakt. Ωραιο παιχνιδακι. Ιδιαιτερα εθιστικο. Το βρισκεις στους xda.

7)NFS Undercover. Το βρισκεις στους xda.

8)Spb Mobile Shell αν θελεις να μεταμορφώσεις ριζικα την εμφανιση του κινητου σου.

9)WkTASK ωραιος task manager, καλυτερος απο τον εργοστασιακο.

10)MyMobiler. Ειναι ενα ωραιοτατο προγραμματακι που οταν το συνδεσεις με τον υπολογιστει και κανει sync, τοτε μπορεις να το χειριστεις το κινητο απο τον υπολογιστη κανονικοτατα. Και μπορεις μαλιστα εκτος απο φωτογραφια την οθονη(screenshot) να τραβηξεις και βιντεο. Εξαιρετικα χρησιμο κατ'εμε.

11)Το βασικοτερο: ppc pim backup: κραταει backup επαφων, ημερολογιου, μηνυματων, κλησεων, και εργασιων. Νο1 αλλα το ξεχασα. Και θα σου ελεγα να μην ψαχτεις με αλλα πιο περιεργα προγραμματα για backup, που κρατανε και στοιχεια της ρομ, γιατι απο ρομ σε ρομ εχει αλλαγες. Οποτε, καλυτερα με αυτο και τα υπολοιπα τα στηνεις μονος σου.

 

Μεινει μακρυά απο οποιοδηποτε TF3D δινεται σαν *.cab ή σαν πανελ. Μακρυα.

Αν θελεις το μανιλα(tf3d), τοτε μονο με ρομ. ;)

 

Επισης, αν εισαι εξοικειωμένος με το θεμα φλασαρισματος και αλλαγης των ρομ τοτε θα σου φανουν ιδιαιτερα χρησιμα τα εξης:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=248079

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=246420

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=250451

 

Επισης, πολυ σημαντικο και ιδιαιτερα πλουσιο σε πασης φυσεως πληροφορια ειανι αυτο εδω:

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=470

 

Τελος, στα προγραμματα που προτεινω παραπανω, οσα δεν γραφω που τα βρισκεις, τα ψαχνεις στο google. Τα προγραμματα της Resco kai ths Sbp δεν ειναι δωρεαν. Αν δεν σε ενδιαφερει να τα αγορασεις, τοτε θα προτεινα τον μονοδρομο των «μαγαζακιων». Αν δεν ξερεις, στειλε μου πμ.:cool:

 

Γενικοτερα, αν δεν εισαι γνωστης των WM, ετοιμασου για διαβασμα. Αν και θα σου ελεγα να διαβασεις τις τελευταιες 150-200 σελιδες. Εκει θα βρεις απαντησεις για σχεδον ολα οσα θα θελησεις. Και σιγουρα το λινκ στους xda που εδωσα.

Αν παλι εισαι, ειανι πολυ πιο ευκολα τα πραγματα.

 

Έλπιζω να σε κάλυψα οσο το δυνατον και να βοηθησα. Βεβαιως, οτι και να χρειαστεις, ρώτα ή στειλε και πμ. Εδώ ειμαστε για βοηθεια/γνωμη!:happy:

 

 

 

Νεφελη, δεν νομιζω να απορεις για το αν σταματησαν τα μεγαλα ποστ, ετσι...? Γιατι τωρα το ειδα που μου το εγραψες... Το ανακαλυψα στην αναζητηση για το ΑΕΚΜΑΡ...! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νεφελη, δεν νομιζω να απορεις για το αν σταματησαν τα μεγαλα ποστ, ετσι...? Γιατι τωρα το ειδα που μου το εγραψες... Το ανακαλυψα στην αναζητηση για το ΑΕΚΜΑΡ...! :lol:

 

Πιστεψε με δεν ειχα καμια ανησυχια, φλυαρε τυπε! :p

...επισης το ποστ σου ισως να επρεπε να αποτελεσει thread με τιτλο κατι σαν..."τα βασικα αρχικα του Xperia"...ατυχες το παραδειγμα αλλά αγαπητε η ωρα ειναι 6.30 το πρωι, ειμαι εξω απο τις 7 χθες το βραδυ και ειδα και το Χαρι Ποτερ, μην περιμενεις πολλα απο 'μενα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλε soom

ΤΕΛΕΙΟΣ! σε ευχαριστω πολυ!

ειμαι εξοικιωμενος με τα WM αλλα ηθελα ενα...δυνατο ξεκινημα με το XPERIA !

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

v@gelis και εγω εδω για πρωτη φορα ! λες να μου αρεσει?

συμφωνω σε ολα που γραφεις και κυριως για το HD! εχει ξεφυγει η samsung βαγγελη

σε ολα! φτιαχνει τα κινητα!

επρεπε να ειναι πρωτη με διαφορα!

γελαω με κατι Ν97 mini , 5800 , 5230 κλπ.της ΝΟΚΙΑ , μη μιλησουμε για τα αλλα....

ασε η SE!

 

παιδια τιποτα ...καλα links και προγ/τα - θεματα προτεινετε για το xperia please γιατι

615 σελιδες δεν....διαβαζονται..

 

αυτο με τις ρωγμες και τα σπασιματα με ανησυχει....τι λες και εσυ βαγγελη?

 

Καλως ηρθες και στο thread του xperia. Προσωπικα δεν ανησυχω για τις ρωγμες. Προσεχω σε κατασταση αρρωστιας τα κινητα μου και ποτε δεν ειχα προβλημα.

Αν παρολαυτα προκυψει το γνωστο θεμα, τοτε θα το περασουν στην εγγυηση, θελουν δε θελουν...:)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με δεν ειχα καμια ανησυχια, φλυαρε τυπε! :p

...επισης το ποστ σου ισως να επρεπε να αποτελεσει thread με τιτλο κατι σαν..."τα βασικα αρχικα του Xperia"...ατυχες το παραδειγμα αλλά αγαπητε η ωρα ειναι 6.30 το πρωι, ειμαι εξω απο τις 7 χθες το βραδυ και ειδα και το Χαρι Ποτερ, μην περιμενεις πολλα απο 'μενα...

:lol::lol::p

φιλε soom

ΤΕΛΕΙΟΣ! σε ευχαριστω πολυ!

ειμαι εξοικιωμενος με τα WM αλλα ηθελα ενα...δυνατο ξεκινημα με το XPERIA !

Αφού είσαι εξοικειωμένος με τα wm, τότε ακόμα καλύτερα! Δεν έχεις μπροστά σου πολύ διάβασμα, γιατί τα βασικά τα ξέρεις. Απλά είναι η προσαρμογή και η αλλαγή των δεδομένων στα μέτρα του Xperia.

Σαν συμβουλή. Δούλεψε το xperia με την τελευταία official αγγλική rom για λίγο καιρό. Βάλτου προγραμματάκια. Παίξε μαζί του έτσι. Εννοείται, πριν από εγκατάσταση κάποιου προγράμματος που θα αλλάξει διάφορα, κρατάμε backup. Just in case.

Και αφού το ευχαριστηθείς έτσι, μετά του πετάς και μια Custom ROM από τους xda. Όταν το άφησα το άθλημα του xperia, η καλύτερη που είχα βάλει ήταν η PCTech4U. Είτε η ελληνική είτε η αγγλική.

Και ό,τι άλλο, εδώ είμαστε εμείς!:shifty:

Link to comment
Share on other sites

v@gelis , soom σας ευχαριστω πολυ παιδια!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

v@gelis , soom σας ευχαριστω πολυ παιδια!

 

Να'σαι καλα φιλε μου!

Επισης, επειδη τωρα ειδα στην υπογραφη σου οτι γραφεις οτι εχεις το μαυρο. Δεν εχεις θεμα να αγχωνεσαι. Τα ραγισματα εχουν εμφανιστει μονο σε ασημι απο οσο ξερω. Κανενα μαυρο δεν εχει βγει λαθος.

Τονιζω οτι απο οσο ξερω. Μπορει να εχει προκυψει και στα μαυρα. Αλλα δεν εχω δει κατι εγω.:shifty::shifty:

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα φιλε μου!

Επισης, επειδη τωρα ειδα στην υπογραφη σου οτι γραφεις οτι εχεις το μαυρο. Δεν εχεις θεμα να αγχωνεσαι. Τα ραγισματα εχουν εμφανιστει μονο σε ασημι απο οσο ξερω. Κανενα μαυρο δεν εχει βγει λαθος.

Τονιζω οτι απο οσο ξερω. Μπορει να εχει προκυψει και στα μαυρα. Αλλα δεν εχω δει κατι εγω.:shifty::shifty:

Ωραιο νεο αυτο φιλε μου...δεν το ηξερα για τα μαυρα! thanks

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα φιλε μου!

Επισης, επειδη τωρα ειδα στην υπογραφη σου οτι γραφεις οτι εχεις το μαυρο. Δεν εχεις θεμα να αγχωνεσαι. Τα ραγισματα εχουν εμφανιστει μονο σε ασημι απο οσο ξερω. Κανενα μαυρο δεν εχει βγει λαθος.

Τονιζω οτι απο οσο ξερω. Μπορει να εχει προκυψει και στα μαυρα. Αλλα δεν εχω δει κατι εγω.:shifty::shifty:

 

Aληθεια??:blink: Δηλαδη, εγω ανοικω στους "τυχερους"?? :(

 

Μολις σημερα, παρατηρησα κι εγω ενα ραγισμα διπλα απο την υποδοχη Usb του κινητου...

Ρε γ***το μου...:(:(:mad::cry:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει κανεις πως γινετε να κανουμε μεταφορα εικονας και χειρισμο του pc απο το xperia? :wacko:

 

βλεπω οτι η PCTech4U εχει καποια προγραμματα στα networks που ειναι για αυτη τη δουλεια αλλα αν γνωριζει καποιος περισσοτερα ας μας πει..

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

ψάχνω να βρω προγράμματα GPS....

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?? από που μπορώ να κατεβάσω..

προσπάθησα να βάλω και το gps test αλλά δεν κάνει εγκατάσταση. Σημειώνω πως έχω την ελληνική official rom.

Και 2 ακόμα απλές ερωτήσεις:

1. Υπάρχει ρύθμιση να κλειδώνει το πληκτρολόγιο μετά από κάποιο χρόνο??

2. Πως μπορώνα ορίσω δικούς μου ήχους κλήσεις. Οι επιλογές στις επαφές είναι μόνο οι default του Χ1.

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Aληθεια??:blink: Δηλαδη, εγω ανοικω στους "τυχερους"?? :(

 

Μολις σημερα, παρατηρησα κι εγω ενα ραγισμα διπλα απο την υποδοχη Usb του κινητου...

Ρε γ***το μου...:(:(:mad::cry:

 

:blink::blink:

πήγαινέ το πάραυτα για σερβις! χριστε μου ολα ελαττωματικά θα βγουνε στο τελος;;;

 

2. Πως μπορώνα ορίσω δικούς μου ήχους κλήσεις. Οι επιλογές στις επαφές είναι μόνο οι default του Χ1.

Ευχαριστώ...

 

Φτιάξε ένα φάκελο My Documents στην Κάρτα Μνήμης και ρίξε εκεί μεσα οσους ηχους θελεις να αναγνωριζει το κινητό για Ringtones.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα το παω, οποτε προλαβω, λογω εξεταστικης... :(:(:(

Εντωμεταξυ, θα θελει να αλλαξουν μονο το εξωτερικο μερος... Αλλα χρειαζεται αναγκαστικα επαναφορα στην εργοστασιακη κατασταση εε?:X

 

Ξερεις κανενας καποιο εξουσιοδοτημενο σερβις στα Β.Προαστια??? Εγω μενω μενιδι...:shifty:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως και το δικο μου xperia εμφανισε ρωγμη. Ειναι στη δεξια πλευρα διπλα απο πληκτρο της εντασης, εκει στη γωνια με το καπακι. Εχω το μαυρο xperia....

Τωρα τι κανουμε; Service; Και αν δεν το καλυψει η εγγυηση, ποσο κοστιζει το πισω καλημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! σημερα το παρελαβα απο Αγγλια και ξεκινησα να του κανω hard spl..... μου εβγαλε κατευθειαν προβλημα......δλδ...... οταν πατησα για να δω τι εκδωση εχει πανω μου ελεγε 0.72.000. Αμεσως μετα ξεκιναω το x1_hard spl κλεινει μονο του ανοιγει η οθονη με τα 3 χρωματα και τοτε μου γραφει MFG 0.52olinex.

Βγαζω τη μπαταρια τη ξαναβαζω παταω το κουμπι κατω κ το power ανοιγει η οθονη και λεει παλι 0.72.000 ......

Δεν μπορω να κανω κατι....γνωριζει κανεις τιποτα να με βοηθησει;

ευχαριστω εκ των προταιρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! σημερα το παρελαβα απο Αγγλια και ξεκινησα να του κανω hard spl..... μου εβγαλε κατευθειαν προβλημα......δλδ...... οταν πατησα για να δω τι εκδωση εχει πανω μου ελεγε 0.72.000. Αμεσως μετα ξεκιναω το x1_hard spl κλεινει μονο του ανοιγει η οθονη με τα 3 χρωματα και τοτε μου γραφει MFG 0.52olinex.

Βγαζω τη μπαταρια τη ξαναβαζω παταω το κουμπι κατω κ το power ανοιγει η οθονη και λεει παλι 0.72.000 ......

Δεν μπορω να κανω κατι....γνωριζει κανεις τιποτα να με βοηθησει;

ευχαριστω εκ των προταιρων!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=246420

Διαβασε αυτο εδω και να εισια βεβαιος οτι ακολουθεις κατα γραμμα ολα τα βηματα. Γενικα, φαινεται να ξερεις απο WinMo και τα συναφη, οποτε ξερεις και τι γινεται. Οποτε δεν θα χρειαστεις και πολλα. Στην προηγουμενη σελιδα εγραψα παλι εναν «μινι-οδηγο» για τους αρχαριους του xperia. Εχω δωσει και κατι λινκς στους xda. Διαβασε και εκει ορισμενα πραγματα. Αλλα, να ξερεις οτι στο λινκ που εδωσα εδω, στον οδηγο που εχω γραψει, ειναι στην ουσια μεταφρασμενο αυτο που λεει στους xda και εμπλουτισμενο με μερικες λεπτομεριουλες δικες μου.;)

 

μηπως ξερει κανεις πως γινετε να κανουμε μεταφορα εικονας και χειρισμο του pc απο το xperia? :wacko:

 

βλεπω οτι η PCTech4U εχει καποια προγραμματα στα networks που ειναι για αυτη τη δουλεια αλλα αν γνωριζει καποιος περισσοτερα ας μας πει..

 

Στο ειπα και σε πμ, το λεω και εδω για οποιον αλλο θελει. Θα το εφαρμοσω και γω σημερα, που αγορασα νεο WiFi Modem Router και θα το εγκαταστησω οποτε και θα το δοκιμασω και θα επανελθω με περισσοτερα!

Λοιπον, υπαρχει ενα ωραιοτατο site, με κατι πολυ καλα παιδακια, που οτι κινητο βγει, ιδιαιτερα smartphone και πιο επαγγελματικα, το παιρνουν, το δοκιμαζουν και βγαζουν ωραια βιντεακια, ορισμενα και HD κιολας. Το site αν δεν το ξερετε ειναι το http://pocketnow.com/.

Ψαξτε το και σαν chanel στο uTube!. Και μετα εκει καντε ενα search στο chanel για xperia. Και θα εχει μεταξυ πολλων ακομα, και αυτο που ζητας.;)

 

Γενικα να το εχετε και εσεις υπόψιν σας, ειναι, κατ'εμε, εγκυρο και σωστο. Και κανουν και ωραιες συγκρισεις.

Το κοιταζα παρα πολυ πριν παρω το Xperia. ;)

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=246420

Διαβασε αυτο εδω και να εισια βεβαιος οτι ακολουθεις κατα γραμμα ολα τα βηματα. Γενικα, φαινεται να ξερεις απο WinMo και τα συναφη, οποτε ξερεις και τι γινεται. Οποτε δεν θα χρειαστεις και πολλα. Στην προηγουμενη σελιδα εγραψα παλι εναν «μινι-οδηγο» για τους αρχαριους του xperia. Εχω δωσει και κατι λινκς στους xda. Διαβασε και εκει ορισμενα πραγματα. Αλλα, να ξερεις οτι στο λινκ που εδωσα εδω, στον οδηγο που εχω γραψει, ειναι στην ουσια μεταφρασμενο αυτο που λεει στους xda και εμπλουτισμενο με μερικες λεπτομεριουλες δικες μου.;)

Καταρχην σε ευχαριστω πολυ για τη γρηγορη απαντηση σου!Απο wm δεν γνωριζω και παρα πολλα αλλα γνωριζω απο κανονικους υπολογιστες. Το προβλημα μου ειναι το εξης..... Ακολουθησα κατα γραμμα αυτα που βρηκα στο λινκ που μου εδωσες και εχουμε και λεμε :

http://www.imageshack.gr/view.php?file=29wewf693s7fzp9id5v6.jpg

Πριν ξεκινησω τη διαδικασια εκανα το εξης : εκλεισα κανονικα το κινητο και μετα power k volume down μου ανοιξε και εγραψε 0.72.000(shot απο το κινητο δεν μπορω να βγαλω γιατι η ψηφιακη μας αφησε χρονιους....)

Το συνδεω ακολουθω οτι λες και φτανουμε εδω :

http://www.imageshack.gr/view.php?file=2qeyvi848nyszgp6k53f.jpg

αμεσως μετα εδω http://www.imageshack.gr/view.php?file=xzpmak7ujvt7dqavy14c.jpg οπου και κολαμε.....

Το αποτελεσμα ειναι αυτο .... http://www.imageshack.gr/view.php?file=3yig2pi2m5viysu0zxpf.jpg

Δοκιμασα αλλα port usb δοκιμασα να το κανω σε αλλο pc τα ιδια.....

δυστηχως δεν γνωριζω τι αλλο πρεπει να αναφερω για να σας βοηθησω

Το κινητο λεει πισω vodafone. Δεν γνωριζω αν υπαρχει καποιο lock.....

Κλεινω το κινητο παλι το ανοιγω πατωντας volume down και παλι τα ιδια..... 0.72.0000 ........

Το παλευω καπου στο 2 ωρο και δεν εχω κανει κατι...

Σε κανενα αλλο δεν εχει τυχει αυτο;

Επισης δοκιμασα να κανω Hard reset μπας και δεηθει αλλα τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σε ευχαριστω πολυ για τη γρηγορη απαντηση σου!Απο wm δεν γνωριζω και παρα πολλα αλλα γνωριζω απο κανονικους υπολογιστες. Το προβλημα μου ειναι το εξης..... Ακολουθησα κατα γραμμα αυτα που βρηκα στο λινκ που μου εδωσες και εχουμε και λεμε :

http://www.imageshack.gr/view.php?file=29wewf693s7fzp9id5v6.jpg

Πριν ξεκινησω τη διαδικασια εκανα το εξης : εκλεισα κανονικα το κινητο και μετα power k volume down μου ανοιξε και εγραψε 0.72.000(shot απο το κινητο δεν μπορω να βγαλω γιατι η ψηφιακη μας αφησε χρονιους....)

Το συνδεω ακολουθω οτι λες και φτανουμε εδω :

http://www.imageshack.gr/view.php?file=2qeyvi848nyszgp6k53f.jpg

αμεσως μετα εδω http://www.imageshack.gr/view.php?file=xzpmak7ujvt7dqavy14c.jpg οπου και κολαμε.....

Το αποτελεσμα ειναι αυτο .... http://www.imageshack.gr/view.php?file=3yig2pi2m5viysu0zxpf.jpg

Δοκιμασα αλλα port usb δοκιμασα να το κανω σε αλλο pc τα ιδια.....

δυστηχως δεν γνωριζω τι αλλο πρεπει να αναφερω για να σας βοηθησω

Το κινητο λεει πισω vodafone. Δεν γνωριζω αν υπαρχει καποιο lock.....

Κλεινω το κινητο παλι το ανοιγω πατωντας volume down και παλι τα ιδια..... 0.72.0000 ........

Το παλευω καπου στο 2 ωρο και δεν εχω κανει κατι...

Σε κανενα αλλο δεν εχει τυχει αυτο;

Επισης δοκιμασα να κανω Hard reset μπας και δεηθει αλλα τιποτα....

Να σου θυμισω πως οταν κανεις την διαδικασια HardSPL δεν πρεπει να ειναι μεσα η καρτα που εχεις αντιγραψει το αρχειο kovsmig. Και εμενα μου κολαγε σε εκεινο το σημειο γιατι πρωτα ειχα αντιγραψει το αρχειο και μετα εκανα την διαδικασια. Επομενως αν ειναι ετσι τα πραγματα απλα βγαλτην και ξαναπροσπαθησε.

 

P.S (Δε σημαινει πως αυτο ειναι το προβλημα σου απλως μια ιδεα λεω, εξαλου και εγω δεν ειμαι κανενας expert...)

Link to comment
Share on other sites

Να σου θυμισω πως οταν κανεις την διαδικασια HardSPL δεν πρεπει να ειναι μεσα η καρτα που εχεις αντιγραψει το αρχειο kovsmig. Και εμενα μου κολαγε σε εκεινο το σημειο γιατι πρωτα ειχα αντιγραψει το αρχειο και μετα εκανα την διαδικασια. Επομενως αν ειναι ετσι τα πραγματα απλα βγαλτην και ξαναπροσπαθησε.

 

P.S (Δε σημαινει πως αυτο ειναι το προβλημα σου απλως μια ιδεα λεω, εξαλου και εγω δεν ειμαι κανενας expert...)

 

Οχι δεν το εχω μεσα στη μνημη... ουτως η αλλως την εκανα format και την εβαλα αδεια.

Απο πλευρα εγκαταστασης τιποτα νεο.Δοκιμασα το update service της SE το περασε κανονικα και τωρα μου βγαζει spl 0.78.0000!!!!!

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=431218

Εδω πηγαινε και δες και ακολουθησε τις οδηγιες. Τα ιδια γραφω και γω, αλλα εδω έχει και ακριβως τα αρχεια που θα χρειαστεις.

Και την καρτα μνημης καλου κακου αστην εξω. Ετσι για να ειμαιστε βεβαιοι. Αλλα επειδη στα screenshots προσεξα οτι εχεις βιστα.... Εισαι σιγουρος οτι εχεις κανει συνδεση με το WMDC, σιγουρα ομως.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...