Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα! Καταρχην μπραβο για την οργανωση του foroum και του συγκεκριμενου thread.

Επειδη εχει ερθει ο καιρος να αγορασω νεο κινητο ερχομαι στην επιλογη του experia.

Ηθελα ομως να κανω καποιες ερωτησεις....

Πρωτα απο ολα μου εχουν προτεινει να το παρω απο Αγγλια με 190λιρες δηλαδη γυρω στα 220ευρο μεταχειρισμενο και μετα το βρηκα στο ebay περι τα 350ευρο ολοκαινουργιο κλειστο στο κουτι του..Αξιζει αγορα απο το εξωτερικο; Θα μπορω να περασω Ελληνικα στο πληκτρολογιο;Ειδα οτι καποιοι εχουν μικροπροβληματα με την Ελληνικη εκδοση.

Στην Ελλαδα το βλεπω καινουργιο στα 600ευρο....ποσο που δεν ειμαι σε θεση αυτη τη στιγμη να δωσω.

θα εχει καποια διαφορα απο το Ελληνικο experia;

Αυτα για αρχη! ευχαριστω για τις απαντησεις σας εκ των προτερων!

Cheers , Ακης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια καλησπερα! Καταρχην μπραβο για την οργανωση του foroum και του συγκεκριμενου thread.

Επειδη εχει ερθει ο καιρος να αγορασω νεο κινητο ερχομαι στην επιλογη του experia.

Ηθελα ομως να κανω καποιες ερωτησεις....

Πρωτα απο ολα μου εχουν προτεινει να το παρω απο Αγγλια με 190λιρες δηλαδη γυρω στα 220ευρο μεταχειρισμενο και μετα το βρηκα στο ebay περι τα 350ευρο ολοκαινουργιο κλειστο στο κουτι του..Αξιζει αγορα απο το εξωτερικο; Θα μπορω να περασω Ελληνικα στο πληκτρολογιο;Ειδα οτι καποιοι εχουν μικροπροβληματα με την Ελληνικη εκδοση.

Στην Ελλαδα το βλεπω καινουργιο στα 600ευρο....ποσο που δεν ειμαι σε θεση αυτη τη στιγμη να δωσω.

θα εχει καποια διαφορα απο το Ελληνικο experia;

Αυτα για αρχη! ευχαριστω για τις απαντησεις σας εκ των προτερων!

Cheers , Ακης

 

Καταρχήν καλώς όρισες στο φόρουμ!!!!!!!!λοιπόν φίλε μου πάντα ανάλογα τι το θέλεις....κατά τη γνώμη μου δεν έχει καμία διαφορά από όπου και να το πάρεις..το μόνο που θα σου πρότεινα εγώ είναι να σιγουρευτείς για την πλακέτα του xperia(γιατί κοστίζει γύρω στα 200-250 ευρώ). Από εκεί και πέρα είται στα αγγλικά είναι είται στα ελληνικά είται στα κινέζικα εσύ το κάνεις ότι γλώσσα θες.Μπορείς να του βάλεις την επίσημη ελληνική ρομ μπορείς να του βάλεις αγγλική ρομ μπορείς όμως και τις custom και ειδικά την PCTech4u η οποία πετάει..όσο για το πληκτρολόγιο μην σε αγχώνει αυτό γιατί μπορείς να του βάλεις ελληνικά είται με το AEKMAP ή μπορεί να τα έχει από μόνο του το κινητό ανάλογα ποια ρομ θα φλασσάρεις..προσωπική μου γνώμη είναι ότι είναι ίσως το καλύτερο κινητό ή από τα καλύτερα που κυκλοφορούν.....αυτά και ότι άλλο θες ρώτα!!!!!!!!!

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα κάνει, το έκανα χθες βράδυ που μου το είπες και περιμένω τα αποτελέσματα:wacko:

Ευχαριστώ

 

Απ' ότι φαίνεται το θέμα με το ρολόι έφτιαξε μετά την ρύθμιση. Έχουμε όμως σοβαρό θέμα με το σήμα, υπάρχει λύση???

- ΙΑΚΩΒΟΣ -
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει Java πλατφόρμα (εκτός από αυτή του κινητού) για να βάζω τις εφαρμογές στο Memory stick? (Επίσης να επισημάνω ότι οι εφαρμογές που απαιτούν Bluetooth ή σύνδεση στο Internet δεν δουλεύουν. Διορθώνεται αυτό?)
Link to comment
Share on other sites

Πήρες Windows Mobile και βάζεις Java? Επίσης τι εννοείς ότι εφαρμογές που απετούν Bluetooth και internet δεν δουλεύουν? Ποιες είναι αυτές?
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται το θέμα με το ρολόι έφτιαξε μετά την ρύθμιση. Έχουμε όμως σοβαρό θέμα με το σήμα, υπάρχει λύση???

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=532249&highlight=radio

 

Το εγκαθιστας με τον ιδιο τροπο που φλασαρεις μια ROM.

Το εχω δοκιμασει σε 3 διαφορετικες ROM και εχω δει βελτιωση στο σημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=532249&highlight=radio

 

Το εγκαθιστας με τον ιδιο τροπο που φλασαρεις μια ROM.

Το εχω δοκιμασει σε 3 διαφορετικες ROM και εχω δει βελτιωση στο σημα.

το έχεις περάσει και στην PCTech4u??

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=532249&highlight=radio

 

Το εγκαθιστας με τον ιδιο τροπο που φλασαρεις μια ROM.

Το εχω δοκιμασει σε 3 διαφορετικες ROM και εχω δει βελτιωση στο σημα.

 

Μόλις το κατέβασα, Radio_1_16_25_48, ευχαριστώ

 

Απότι διάβασα εννοείς φλασάρισμα με custom rom άρα χρειαζόμαστε hard spl, σωστά???:confused:

- ΙΑΚΩΒΟΣ -
Link to comment
Share on other sites

Πήρες Windows Mobile και βάζεις Java? Επίσης τι εννοείς ότι εφαρμογές που απετούν Bluetooth και internet δεν δουλεύουν? Ποιες είναι αυτές?

 

Εντάξει απλά ήθελα να βάλλω το tennis multiplay και το BT Info (bluetooth) ή το ebuddy (internet). Τέλος για να μην βαραίνω την μνήμη του τηλεφώνου ήθελα να εγκαταστήσω τις εφαρμογές java στη memory stick γιατί το τηλέφωνο τις εγκαθιστά μόνο στην μνήμη του τηλεφώνου. Είχε αναφερθεί ένα πρόγραμμα για java στο forum αλλά που να ψάχνεις...

Link to comment
Share on other sites

το έχεις περάσει και στην PCTech4u??

 

Θαρρώ πως η PCTech4U εχει ηδη βελτιωμενο Radio περασμενο από τη μάνα της γιατι δεν εχω αντιμετωπισει...σημα(ν)τικες ελλειψεις :p

 

Μόλις το κατέβασα, Radio_1_16_25_48, ευχαριστώ

 

Απότι διάβασα εννοείς φλασάρισμα με custom rom άρα χρειαζόμαστε hard spl, σωστά???:confused:

 

Ναι θελει Hard SPL. Δεν θα διαγραψει δεδομενα από πουθενά, οποτε δε χρειαζεσαι backup (αν και για παν ενδεχομενο κανεις πάντα 1 να βρισκεται).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς όρισες στο φόρουμ!!!!!!!!λοιπόν φίλε μου πάντα ανάλογα τι το θέλεις....κατά τη γνώμη μου δεν έχει καμία διαφορά από όπου και να το πάρεις..το μόνο που θα σου πρότεινα εγώ είναι να σιγουρευτείς για την πλακέτα του xperia(γιατί κοστίζει γύρω στα 200-250 ευρώ). Από εκεί και πέρα είται στα αγγλικά είναι είται στα ελληνικά είται στα κινέζικα εσύ το κάνεις ότι γλώσσα θες.Μπορείς να του βάλεις την επίσημη ελληνική ρομ μπορείς να του βάλεις αγγλική ρομ μπορείς όμως και τις custom και ειδικά την PCTech4u η οποία πετάει..όσο για το πληκτρολόγιο μην σε αγχώνει αυτό γιατί μπορείς να του βάλεις ελληνικά είται με το AEKMAP ή μπορεί να τα έχει από μόνο του το κινητό ανάλογα ποια ρομ θα φλασσάρεις..προσωπική μου γνώμη είναι ότι είναι ίσως το καλύτερο κινητό ή από τα καλύτερα που κυκλοφορούν.....αυτά και ότι άλλο θες ρώτα!!!!!!!!!

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου! Προς το παρων ειμαι καλυμενος και θα προβω στην αγορα απο Αγγλια!

θα τα ξαναπουμε σε 10-15μερες που θα σας πω τη γνωμη μου για το κινητο και θα ζητησω συμβουλες! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Έχετε υπόψη σας προβλήματα λήψης, ποιότητας ήχου κλήσεων;

 

Τις τελευταίες ημέρες μου διαμαρτύρονται αρκετές κλήσεις για κακό ήχο.

 

Δοκίμασα και με άλλες συσκευές W810i, P1i και υπάρχει σαφής διαφορά.

 

Απο την άλλη παρόμοια προβλήματα εμφάνισε συνάδελφος στην δουλειά με W810i.

 

Ίσως να φταίει το δίκτυο?! (cosmo έχουμε και οι 2), δεν ξέρω τι να πω. Περιοχή Πάτρα.

 

Είναι σαφές πάντως ότι υπάρχουν στιγμές που είναι σαν να μικροφωνίζει, ελαφρείς 'βόμβους' αν με καταλαβαίνετε, σαν παλιά τηλέφωνα, σαν παρεμβολές, δεν ξέρω.

 

Εννοείται δεν έχει την παραμικρή φθορά/χτύπημα κτλ, αλλιώς δεν έμπαινα στον κόπο να ρωτήσω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Έχετε υπόψη σας προβλήματα λήψης, ποιότητας ήχου κλήσεων;

 

Τις τελευταίες ημέρες μου διαμαρτύρονται αρκετές κλήσεις για κακό ήχο.

 

Δοκίμασα και με άλλες συσκευές W810i, P1i και υπάρχει σαφής διαφορά.

 

Απο την άλλη παρόμοια προβλήματα εμφάνισε συνάδελφος στην δουλειά με W810i.

 

Ίσως να φταίει το δίκτυο?! (cosmo έχουμε και οι 2), δεν ξέρω τι να πω. Περιοχή Πάτρα.

 

Είναι σαφές πάντως ότι υπάρχουν στιγμές που είναι σαν να μικροφωνίζει, ελαφρείς 'βόμβους' αν με καταλαβαίνετε, σαν παλιά τηλέφωνα, σαν παρεμβολές, δεν ξέρω.

 

Εννοείται δεν έχει την παραμικρή φθορά/χτύπημα κτλ, αλλιώς δεν έμπαινα στον κόπο να ρωτήσω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Για το σήμα τα έχουμε πει ουκ ολίγες φορές...δεν έχει πολύ καλό αλλά μπορείς να φλασάρεις άλλο.

Για ήχο δεν μου εχει παραπονεθεί κανένας συνομιλητής...εγώ προσωπικά εχω παραπονο από την απαράδεκτα χαμηλή ένταση της ανοιχτής συνομιλίας και από την απαράδεκτα υψηλή ένταση στο αφτί, όταν το έχεις στο πιο χαμηλό.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για το σήμα τα έχουμε πει ουκ ολίγες φορές...δεν έχει πολύ καλό αλλά μπορείς να φλασάρεις άλλο.

Για ήχο δεν μου εχει παραπονεθεί κανένας συνομιλητής...εγώ προσωπικά εχω παραπονο από την απαράδεκτα χαμηλή ένταση της ανοιχτής συνομιλίας και από την απαράδεκτα υψηλή ένταση στο αφτί, όταν το έχεις στο πιο χαμηλό.

 

Για τον ήχο είναι γεγονός αλλά δεν πρέπει να επιδέχεται πολλά λόγω σχεδιασμού και θέσης ηχείου.

 

Για το σήμα και την βελτίωση του, που περίπου να ψάξω (θυμάσαι χοντρά σελίδα thread +/- 20-30;) :O

 

Ευχαριστώ και πάλι

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Είμαι WinMo Χρήστης απο εποχής Casiopia, μετά qtek και τα τελευταία χρόνια HTC, και λέω να αλλάξω λίγο (τι να αλλάξω δλδ, πάλι σε htc παω) και να ανταλλάξω το htc touch hd μου με το sony-ericsson x1, υπάρχει κάποιος φίλος εδω μέσα που έχει κάνει παρόμοια αλλαγή να μου πει τις εντυπώσεις του;

αξίζει να κάνω αυτην την αλλαγή;

 

σας ευχαριστώ.

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Αν το θες το πληκτρολόγιο κάνε το. Έτυχε να χειριστώ για αρκετή ώρα και τα δύο αλλά το HD κερδίζει λόγω μεγαλύτερης οθόνης. Δοκίμασε το αν θες δεν χάνεις τίποτα, μια χαρά συσκευή είναι. ;) ;)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Είμαι WinMo Χρήστης απο εποχής Casiopia, μετά qtek και τα τελευταία χρόνια HTC, και λέω να αλλάξω λίγο (τι να αλλάξω δλδ, πάλι σε htc παω) και να ανταλλάξω το htc touch hd μου με το sony-ericsson x1, υπάρχει κάποιος φίλος εδω μέσα που έχει κάνει παρόμοια αλλαγή να μου πει τις εντυπώσεις του;

αξίζει να κάνω αυτην την αλλαγή;

 

σας ευχαριστώ.

 

Θα συμφωνησω οτι κερδιζει το HD λογω οθονης.

Να σου πω, χωρις να θελω να σε επηρεάσω οτι εκανα το αναποδο. Εδωσα το Xperia για HD.

Να σου πω οτι απο τοτε που την εκανα την αλλαγη εχω παψει να σκεφτομαι να παω σε καποιο καταστημα να δω τι παιζει με τα νεα μοντελα, δεν με ενδιαφερει να διαβασω για αλλα κινητα, δεν σκεφτομαι τιποτα. Ειμαι εξαιρετικα ευχαριστημενος με το HD. Οχι οτι δεν ημουν με το Xperia, αλλα με το Xperia με ετρωγε κατι. ;)

Η οθονη ειναι απιστευτη. ;)

 

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε ενα καταστημα κινητης(Πλαισιο, fnac, κλπ) και να το πιασεις το Xperia, να παιξεις λιγο μαζι του. Γραψε λιγο κανα SMS να δεις πως ειναι το πληκτρολογιο, πλοηγησου στα μενου με τα πληκτρα για να εχεις μια πιο ολοκληρωμενη εικονα.;)

Link to comment
Share on other sites

Για τον ήχο είναι γεγονός αλλά δεν πρέπει να επιδέχεται πολλά λόγω σχεδιασμού και θέσης ηχείου.

 

Για το σήμα και την βελτίωση του, που περίπου να ψάξω (θυμάσαι χοντρά σελίδα thread +/- 20-30;) :O

 

Ευχαριστώ και πάλι

 

Μια-δυο σελιδουλες πριν το ειπαμε :)

Το λινκ ειναι αυτό, το εχω πάντα πρόχειρο για να μην ψαχνω κ εγώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=532249&highlight=radio

 

Να επαναλάβω πως είναι τεσταρισμένο το συγκεκριμενο Radio (από εμενα τουλαχιστον) και δίνει 1-2 γραμμές παραπάνω σημα. Ουσιαστικά σου λύνει το πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μήνες χρήσης θα πω τη γνώμη μου που έχει πλέον κατασταλάξει.

Τώρα πλέον δεν αξίζει να πάρει κανείς το xperia. ΜΗΝ κάνετε το λάθος αφού υπάρχουν πολύ καλύτερες εναλλακτικές.

 

Ο πρωταρχικός λόγος που αγόρασα το xperia ήταν το πληκτρολόγιο. Δυστυχώς έχει μακράν το χειρότερο πληκτρολόγιο qwerty σε smartphone. Τα κουμπιά είναι άθλια και η αίσθηση του πατήματος των πλήκτρων μπερδεύει το χρήστη. Το feedback του πληκτρολογίου γενικότερα είναι προβληματικό και η θέση των πλήκτρων αντι-εργονομική αν έχεις μεγάλα δάχτυλα.

 

Όμως το χειρότερο από όλα είναι ότι μετά από μέτρια χρήση το πληκτρολόγιο ουσιαστικά χαλάει. Πολλά κουμπιά δεν καταχωρούνται ακόμα και αν αισθάνεσαι το "κλικ" του πλήκτρου και αρκετές φορές το πάτημα καταχωρείται δύο ή και τρεις φορές. Όπως καταλαβαίνετε με τέτοιο πληκτρολόγιο είναι πολύ εκνευριστικό να γράφει κανείς και πολλοί χρήστες ουσιαστικά δεν το χρησιμοποιούν καθόλου. Τα προβλήματα αυτά περιγράφονται σε διάφορα threads του xda και τα αντιμετωπίζουν αρκετοί χρήστες.

 

Γενικότερα από όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του κινητού είμαι ευχαριστημένος αλλά το πληκτρολόγιο είναι επιεικώς "για τον π**τσο". Επειδή όμως για εμένα, είναι πολύ βασικό, θεωρώ το xperia ως κακή επιλογή κινητού. Θέλω να το αλλάξω με το Touch Pro 2 αλλά τα λεφτά είναι πολλά και αν δεν βρω να το πουλήσω, δυστυχώς θα μείνω με αυτό το απαίσιο πληκτρολόγιο.

 

Συνοψίζοντας, αν σας ενδιαφέρει το πληκτρολόγιο ΜΗΝ αγοράσετε το xperia. Αν πάλι δεν σας ενδιαφέρει το πληκτρολόγιο τότε δεν έχει νόημα να ασχοληθείτε μαζί του, αφού υπάρχουν πολύ καλύτερες λύσεις (Touch HD).

Link to comment
Share on other sites

Να επαναλάβω πως είναι τεσταρισμένο το συγκεκριμενο Radio (από εμενα τουλαχιστον) και δίνει 1-2 γραμμές παραπάνω σημα. Ουσιαστικά σου λύνει το πρόβλημα.

Έχουν κατεβάσει την κεραία εδώ και παίζω από 0-2 μπάρες :cry: ..έκανα επιτέλους hardspl και έβαλα το radio έχοντας μια κρυφη ελπίδα ότι θα πάρει τα πάνω του..αλλά πάλι δυο γραμμές βλέπω!!:cry::cry::cry: Βέβαια θα μου πεις τι περίμενες..σου βελτιώνει το σήμα..δεν κάνει θαύματα!! :P Στο μόνο που ελπίζω τώρα, είναι τουλάχιστον να μην μειωθούν αλλά να είναι οι 2 το minimum που έχω..! :O:O

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μήνες χρήσης θα πω τη γνώμη μου που έχει πλέον κατασταλάξει.

Τώρα πλέον δεν αξίζει να πάρει κανείς το xperia. ΜΗΝ κάνετε το λάθος αφού υπάρχουν πολύ καλύτερες εναλλακτικές.

 

Ο πρωταρχικός λόγος που αγόρασα το xperia ήταν το πληκτρολόγιο. Δυστυχώς έχει μακράν το χειρότερο πληκτρολόγιο qwerty σε smartphone. Τα κουμπιά είναι άθλια και η αίσθηση του πατήματος των πλήκτρων μπερδεύει το χρήστη. Το feedback του πληκτρολογίου γενικότερα είναι προβληματικό και η θέση των πλήκτρων αντι-εργονομική αν έχεις μεγάλα δάχτυλα.

 

Όμως το χειρότερο από όλα είναι ότι μετά από μέτρια χρήση το πληκτρολόγιο ουσιαστικά χαλάει. Πολλά κουμπιά δεν καταχωρούνται ακόμα και αν αισθάνεσαι το "κλικ" του πλήκτρου και αρκετές φορές το πάτημα καταχωρείται δύο ή και τρεις φορές. Όπως καταλαβαίνετε με τέτοιο πληκτρολόγιο είναι πολύ εκνευριστικό να γράφει κανείς και πολλοί χρήστες ουσιαστικά δεν το χρησιμοποιούν καθόλου. Τα προβλήματα αυτά περιγράφονται σε διάφορα threads του xda και τα αντιμετωπίζουν αρκετοί χρήστες.

 

Γενικότερα από όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του κινητού είμαι ευχαριστημένος αλλά το πληκτρολόγιο είναι επιεικώς "για τον π**τσο". Επειδή όμως για εμένα, είναι πολύ βασικό, θεωρώ το xperia ως κακή επιλογή κινητού. Θέλω να το αλλάξω με το Touch Pro 2 αλλά τα λεφτά είναι πολλά και αν δεν βρω να το πουλήσω, δυστυχώς θα μείνω με αυτό το απαίσιο πληκτρολόγιο.

 

Συνοψίζοντας, αν σας ενδιαφέρει το πληκτρολόγιο ΜΗΝ αγοράσετε το xperia. Αν πάλι δεν σας ενδιαφέρει το πληκτρολόγιο τότε δεν έχει νόημα να ασχοληθείτε μαζί του, αφού υπάρχουν πολύ καλύτερες λύσεις (Touch HD).

 

Θα διαφωνησω κατηγορηματικα με αυτα που λες.

Το πληκτρολογιο του Xperia μπορει να μην ειναι ο,τι καλυτερο (η Nokia απλα κατεχει τα πρωτεια στον τομεα πληκτρολογιο, απο καταβολης κινητων - ακομα και στα qwerty οπως π.χ. το Ε71 απλα διαπρεπει), μπορει τα πληκτρα να ειναι πραγματι σκληρα χωρις ικανοποιητικη αναδραση, αλλα η ποιοτητα κατασκευης αυτου, οπως και της συσκευης γενικοτερα ειναι πολυ μπροστα απο τις περισσοτερες υλοποιησεις της κατηγοριας. Σιγουρα δεν παθαινει τιποτα, με μετρια -οπως υποστηριζεις- χρηση, κι αν κατι τετοιο συνεβη στην περιπτωση σου, αυτο προκειται για μεμονωμενη περιπτωση.

Οταν βρισκεις το Xperia σημερα στα 430 ευρω καινουριο, απλα δεν υπαρχει ανταγωνισμος. Τοσο απλα...

Υ.Γ. Οσο για το touch pro 2, ειναι η πρωτη φορα που δεν θα παρω ενα καινουριο WM κινητο, γιατι απλα προκειται για μια υπερτιμημενη συσκευη, με μετριοτατη ποιοτητα κατασκευης, χωρις ουσιαστικα να μου προσφερει κατι νεο.

Link to comment
Share on other sites

Μονο λίγες ώρες με το x1, και απλά θα σας πω οτι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την αλλαγή που έκανα με το HD... μιλάμε οτι πραγματικά έχουν κάνει δουλειά οι ανθρώποι της SE (δεν ξέρω γιατί... αφου και το X1 της HTC είναι...:confused:) αν ακούσετε μουσική απο τα ακουστικά του HD και απο το X1, απλά θα βάλετε τα γέλια.

Eίναι σαν να κάνεις σύγκριση γραμόφωνου με blu-ray disk.

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μήνες χρήσης θα πω τη γνώμη μου που έχει πλέον κατασταλάξει.

Τώρα πλέον δεν αξίζει να πάρει κανείς το xperia. ΜΗΝ κάνετε το λάθος αφού υπάρχουν πολύ καλύτερες εναλλακτικές.

 

Ο πρωταρχικός λόγος που αγόρασα το xperia ήταν το πληκτρολόγιο. Δυστυχώς έχει μακράν το χειρότερο πληκτρολόγιο qwerty σε smartphone. Τα κουμπιά είναι άθλια και η αίσθηση του πατήματος των πλήκτρων μπερδεύει το χρήστη. Το feedback του πληκτρολογίου γενικότερα είναι προβληματικό και η θέση των πλήκτρων αντι-εργονομική αν έχεις μεγάλα δάχτυλα.

 

Όμως το χειρότερο από όλα είναι ότι μετά από μέτρια χρήση το πληκτρολόγιο ουσιαστικά χαλάει. Πολλά κουμπιά δεν καταχωρούνται ακόμα και αν αισθάνεσαι το "κλικ" του πλήκτρου και αρκετές φορές το πάτημα καταχωρείται δύο ή και τρεις φορές. Όπως καταλαβαίνετε με τέτοιο πληκτρολόγιο είναι πολύ εκνευριστικό να γράφει κανείς και πολλοί χρήστες ουσιαστικά δεν το χρησιμοποιούν καθόλου. Τα προβλήματα αυτά περιγράφονται σε διάφορα threads του xda και τα αντιμετωπίζουν αρκετοί χρήστες.

 

Γενικότερα από όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του κινητού είμαι ευχαριστημένος αλλά το πληκτρολόγιο είναι επιεικώς "για τον π**τσο". Επειδή όμως για εμένα, είναι πολύ βασικό, θεωρώ το xperia ως κακή επιλογή κινητού. Θέλω να το αλλάξω με το Touch Pro 2 αλλά τα λεφτά είναι πολλά και αν δεν βρω να το πουλήσω, δυστυχώς θα μείνω με αυτό το απαίσιο πληκτρολόγιο.

 

Συνοψίζοντας, αν σας ενδιαφέρει το πληκτρολόγιο ΜΗΝ αγοράσετε το xperia. Αν πάλι δεν σας ενδιαφέρει το πληκτρολόγιο τότε δεν έχει νόημα να ασχοληθείτε μαζί του, αφού υπάρχουν πολύ καλύτερες λύσεις (Touch HD).

 

 

και γώ θα διαφωνίσω!!...το έχω σχεδόν 5 μίνες και σχετικά με τα sms έχω λιώσει...έχω στελει καμια 700αρια sms+ χωρίς κανενα προβλημα .. πραγματικα το qwerty του με έχει βολέψει ουτε ενα κόλημα τπτ.. :-)

 

touch pro 2?? mpliax... μεγάλη παντόφλα καλύτερα xperia...!

Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα ειναι υποκειμενικα.το δικο μου το χω στο σερβις με προβλημα στο πληκτρολογιο αλλα δε μετανιωνω για την επιλογη μου.με ειχε βολεψει το πληκτρολογιο του αλλα οφειλω να ομολογησω πως του προ 2 ειναι κλασεις ανωτερο κ βολικο.κ εννοειται πως καποιος σημερα που εχει σκοπο να δωσει τα λεφτα του σε μια τετοια συσκευη να προτιμησει το htc αρκει να εχει συμβιβαστει με το μεγεθος του....
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχουν κατεβάσει την κεραία εδώ και παίζω από 0-2 μπάρες :cry: ..έκανα επιτέλους hardspl και έβαλα το radio έχοντας μια κρυφη ελπίδα ότι θα πάρει τα πάνω του..αλλά πάλι δυο γραμμές βλέπω!!:cry::cry::cry: Βέβαια θα μου πεις τι περίμενες..σου βελτιώνει το σήμα..δεν κάνει θαύματα!! :P Στο μόνο που ελπίζω τώρα, είναι τουλάχιστον να μην μειωθούν αλλά να είναι οι 2 το minimum που έχω..! :O:O

 

:worry: Ουτε μια τοση δα γραμμουλα δεν ανεβηκε...? :(

Εμενα πχ στο δωματιο μου ειχα παντα 1 γραμμη, άντε στα καλυτερα 2...με το Radio ειχα στη χειροτερη 2 γραμμες και τις περισσοτερες φορες 3. Γενικοτερα σε περιχοες που μου ανεβαινε το αιμα στο κεφαλι απο την ελλειψη σηματος και μου 'ρχοταν να το σπασω, απεκτησα ικανοποιητικη καλυψη!

 

Τι εννοεις εχουν κατεβασει την κεραια..?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...