Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τότε γιατί δεν περνάτε την Αγγλική έκδοση και να ξεγνοιάσετε? ή παρουσιάζει άλλα bugs? :)

griniaris, καλή επιτυχία με το service!!!

για εορτολόγιο τπτ?? :P

 

Εορτολογιο κανε ενα search, εδω το θεμα του Xperia και θα βρεις ενα.

 

Εγω δεν περναω την αγγλικη γιατι στην ελληνικη εχει ετοιμο και software και hardware πληκτρολογιο και για ελληνικα 160 χαρακτηρες, αλλα και κανονικα που μπορεις να γραφεις με μικρα γραμματα. Οποτε δεν καθομαι να περναω μονος μου.

 

Ενα αυτο, και ενα ακομα οτι εβαλα αρχικα την ελληνικη και την εφερα στα μετρα μου με διαφορες συντομευσεις και πειραγματα στις ρυθμισεις και βαριειμαι παρα πολυ να το ξανακανω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το nfs πάω να το κάνω install και στα μισά περίπου με κόβει...με πετάει ''EA Games NFS Undercover'' cannot be installed.try installing again to a different location, choose a location. δεν μου το βάζει ουτε στο στη μνήμη ούτε στη κάρτα το ίδιο μου γράφει! και μετά απο soft reset τα ίδια! το κατέβασα το .cab απο το link του athanaso!μήπως ειναι καμιά άλλη έκδοση για αλλα ppc ?
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα bug για την Valkyrie...δυστυχώς σημαντικό...δεν μπορείς να στείλεις με το ΑΕΚΜap μηνύματα 160 χαρακτήρων! :(

Με βλέπω από αύριο πάλι με τα WM6.1!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

 

Εάν από την R1 eng πάω κατευθείαν στην R3 ελληνική χειροκίνητα, μετά το SEUS θα μου κάνει αναβαθμίσεις στα Ελληνικά?

- ΙΑΚΩΒΟΣ -
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα bug για την Valkyrie...δυστυχώς σημαντικό...δεν μπορείς να στείλεις με το ΑΕΚΜap μηνύματα 160 χαρακτήρων! :(

Με βλέπω από αύριο πάλι με τα WM6.1!

 

Εχω τη valkyrie 2.7 εδω και λιγες μερες. Στελνω ανετα μηνυματα με 160 χαρακτηρες και δεν θυμαμαι να εχω ουτε τα bug που αναφερεις πιο πισω. Mηπως δεν πηγε κατι καλα με το φλασαρισμα ή να δοκιμαζες και εσυ την 2.7 ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

 

Εάν από την R1 eng πάω κατευθείαν στην R3 ελληνική χειροκίνητα, μετά το SEUS θα μου κάνει αναβαθμίσεις στα Ελληνικά?

 

σωστά!

εφόσον βγει καινούρια έκδοση φυσικά γιατί η r3 είναι η τελευταία..

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

73 ευρώ για τι πράγμα;

δε σου άλλαξαν οθόνη υποθέτω...

 

Το παρέλαβα σήμερα τελικά

 

Display 3.00'' TFT -> 44 ευρώ

Επισκευή τηλεφώνου -> 30 ευρώ

 

Σύνολο αλλαγής οθόνης με νέα -> 74 ευρώ και 3 ημέρες

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

πριν μερικές μέρες έδωσα το κινητό μου ( xperia x1 ) να κοιτάξουν την ζημιά που έχει δημιουργηθεί...

 

έχει ραγίσει στο πίσω μέρος εκεί που είναι το κουμπί για την αυξομείωση της έντασης του ήχου...

( είναι από τα πρώτα κινητά που ήρθαν από το εξωτερικό την περίοδο που δεν είχε έρθει ακομη εδω )

 

το ερώτημα μου είναι αν κάποιος άλλος χρήστης είχε το ίδιο πρόβλημα και πως κατάφερε αν κατάφερε να το επισκευάσει σε κάποιο Ελληνικό service, μιας και εδώ μου λένε στο ένα ότι φτιάχνετε αν έχω την απόδειξη του εξωτερικού και όχι από το κατάστημα που το προμηθεύτηκα στο άλλο δεν σε καλύπτουμε και πάει λέγοντας...

 

μπορεί κάποιος να μου πει πως διορθώθηκε το πρόβλημα του???

 

 

παραθέτω εικόνες σε αντίστοιχες περιπτώσεις σαν την δικιά μου από το εξωτερικό

 

http://i35.tinypic.com/2vv7ubt.jpg

http://img389.imageshack.us/img389/1950/x1scheurwc9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα bug για την Valkyrie...δυστυχώς σημαντικό...δεν μπορείς να στείλεις με το ΑΕΚΜap μηνύματα 160 χαρακτήρων! :(

Με βλέπω από αύριο πάλι με τα WM6.1!

Φιλε μου γραφει στη Valkyrie 2.8 μηνυμα μεχρι 160 χαρακτηρες με το AEKmap, κατι αλλο που ειδα ειναι οτι κολλαει οταν πας να μπεις στα panels!!!

Link to comment
Share on other sites

κατέβασα το εορτολόγιο από εδώ.. http://www.turboirc.com/ppc/ αλλά έχω την εξής απορία..αυτό μπαίνει στη προβολή "σήμερα" αλλά επειδή τουλάχιστον προς το παρόν χρησιμοποιώ το spb που σε γενικές γραμμές με έχει βολέψει..υπάρχει τρόπος να "συνεργαστούν"? ή έστω να υπάρχει κάποια συντόμευση? δεν είδα να δημιουργείται κάποια συντόμευση στα προγράματα, οπότε να το θεωρήσω μάλλον απίθανο?
Link to comment
Share on other sites

κατέβασα το εορτολόγιο από εδώ.. http://www.turboirc.com/ppc/ αλλά έχω την εξής απορία..αυτό μπαίνει στη προβολή "σήμερα" αλλά επειδή τουλάχιστον προς το παρόν χρησιμοποιώ το spb που σε γενικές γραμμές με έχει βολέψει..υπάρχει τρόπος να "συνεργαστούν"? ή έστω να υπάρχει κάποια συντόμευση? δεν είδα να δημιουργείται κάποια συντόμευση στα προγράματα, οπότε να το θεωρήσω μάλλον απίθανο?

 

Κανε το εξης:

Κατεβασε το second today και βαλε σε αυτο οτι today plagins θες και φτιαξε μια συντομευση στο spb shell.

Εγω μαλιστα εχω βαλει με το AE button να τρεχει το second today καθε φορα που παταω δυο φορες το αριστερο κουμπι, οποτε μπορω να εχω και ολα τα today plagins μαζι με το tf3d και οτι αλλο θελω...!!!

Link to comment
Share on other sites

quom, εχουν αναφερθει, και φανταζομαι το ξερεις, οτι τα ασημι xperia που αγοραστηκαν στην αρχη ηταν προβληματικα, και παρουσιαζαν ραγισματα και τετοια.

 

Στους xda υπαρχει ενα thread που μπορεις να κανεις παραπονα. Μπες και κοιτα το.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=447211

 

Διαβασε τι ειπαν και αυτοι εκει.

Γενικα νομιζω οτι επειδη εχουν αναφερθει πολλα με τα κακης κατασκευης ασημι που αν πας και τους κανεις φασαρια σιγουρα θα στο φτιαξουν, και μαλιστα πρεπει να στο καλυψει η εγγυηση, φυσικα απο την στιγμη που δεν σου επεσε πουθενα.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Κανε το εξης:

Κατεβασε το second today και βαλε σε αυτο οτι today plagins θες και φτιαξε μια συντομευση στο spb shell.

Εγω μαλιστα εχω βαλει με το AE button να τρεχει το second today καθε φορα που παταω δυο φορες το αριστερο κουμπι, οποτε μπορω να εχω και ολα τα today plagins μαζι με το tf3d και οτι αλλο θελω...!!!

μπορείς να δώσεις μερικές πληροφορίες παραπάνω? :)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ..!! :) νόμιζα ότι είχε να κάνει με warez και τα συναφή γι'αυτό ήμουν διστακτικός στο να ζητήσω link :)

 

 

Συνεχίζεις να με εκπλήσεις!!! ασχολείσαι με φλασαρίσματα παίζεις NFS το μόνο που μου μένει τώρα, είναι να μου πεις ότι διοργανώνεις και τουρνουά pro :P ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ Ε?? (αν και δε παρεξηγιέσαι, οφείλω να το επισημάνω..!! :p )

 

Ωρες ωρες και γω απορω...

Πλακα θα μας κανει. Δεν ειναι γυναικα.:lol:

Αλλα ειναι η αληθεια οτι μετα απο τοσο καιρο που διαβαζω, εχει πολυ καλες γνωσεις επι του θεματος.

 

χαχαχα! ρε δεν πατε καλα! γυναικα ειμαι! ...και μαλιστα δε θα με περασετε για αντρα στο δρομο (επειδη κυκλοφορουν και τετοιες) :p

Τουρνουα προ αποκλειται...αν θελετε FIFA 1999-2000 να τα κανονισουμε!

Αν σας πω οτι εχω τερματισει και το NFS Most Wanted παιρνω κι άλλο credit? :happy:

 

Το παρέλαβα σήμερα τελικά

 

Display 3.00'' TFT -> 44 ευρώ

Επισκευή τηλεφώνου -> 30 ευρώ

 

Σύνολο αλλαγής οθόνης με νέα -> 74 ευρώ και 3 ημέρες

 

Οταν λεμε Display TFT ειναι ολη η οθονη; Μου φαινεται λιγο φτηνή ή απλα εχω συνηθισει να πληρωνουμε τον κούκο αηδόνι?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου γραφει στη Valkyrie 2.8 μηνυμα μεχρι 160 χαρακτηρες με το AEKmap, κατι αλλο που ειδα ειναι οτι κολλαει οταν πας να μπεις στα panels!!!

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί με την 2.8.5 με το ΑΕΚΜap ένα μήνυμα 80 χαρακτήρων μου το έστειλε σαν 2 μηνύματα! :(

Βέβαια, ήταν πολύ eye-candy η Βαλκυρία αλλά αργή οπότε και την έβγαλα. Την 2.8 δεν την έχω δοκιμάσει, παρά μόνο την τελευταία 2.8.5!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

H Valkyrie 2.8.5 πήρε πόδι μιας και δεν με ικανοποίησε, πολύ αργή και μνημοβόρα!

Σήμερα ήταν μέρα δοκιμής ROMs με WM6.5!

Δοκίμασα σχεδόν όλες τις τελευταίες ROMs με 23016 build. Η πιο σταθερή και η πιο γρήγορη είναι αυτή του Wild Child και συγκεκριμένα η Concept. Το μόνο ίσως αρνητικό είναι ότι δεν έχουν ενσωματωμένο το TF3D, αλλά και η Βαλκυρία που το είχε σερνόταν.

Οπότε μένουμε με την Concept και βλέπουμε. :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

H Valkyrie 2.8.5 πήρε πόδι μιας και δεν με ικανοποίησε, πολύ αργή και μνημοβόρα!

Σήμερα ήταν μέρα δοκιμής ROMs με WM6.5!

Δοκίμασα σχεδόν όλες τις τελευταίες ROMs με 23016 build. Η πιο σταθερή και η πιο γρήγορη είναι αυτή του Wild Child και συγκεκριμένα η Concept. Το μόνο ίσως αρνητικό είναι ότι δεν έχουν ενσωματωμένο το TF3D, αλλά και η Βαλκυρία που το είχε σερνόταν.

Οπότε μένουμε με την Concept και βλέπουμε. :)

 

Δωσε μου τα φωτα σου...και προκαταβολικα συγγνωμη αν ρωτησω βλακεια :O

τι ρολο παιζει το build? τι είναι;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος πρεπει να ειναι η εκδοση του λογισμικου που εχουν. Δηλαδη, καθε τετοιος αριθμος σε σχεση με εναν αλλο πρεπει να διορθωνουν λαθακια, να βαζουν η να βγαζουν πραγματα, αλλα ολα αυτα προερχονται απο την μαμα Microsoft, οχι απο τους cookers. Αυτοι, απλα τα παιρνουν και τα ενσωματωνουν...

 

Με καθε επιφυλαξη, αυτο εχω καταλαβει εγω, και θα μπορουσα να ειμαι απολυτα λαθος. Οποτε, ας μας πει και καποιος που θα ξερει 100%.....:O:X:X:X

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μου τα φωτα σου...και προκαταβολικα συγγνωμη αν ρωτησω βλακεια :O

τι ρολο παιζει το build? τι είναι;

 

Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος πρεπει να ειναι η εκδοση του λογισμικου που εχουν. Δηλαδη, καθε τετοιος αριθμος σε σχεση με εναν αλλο πρεπει να διορθωνουν λαθακια, να βαζουν η να βγαζουν πραγματα, αλλα ολα αυτα προερχονται απο την μαμα Microsoft, οχι απο τους cookers. Αυτοι, απλα τα παιρνουν και τα ενσωματωνουν...

 

Με καθε επιφυλαξη, αυτο εχω καταλαβει εγω, και θα μπορουσα να ειμαι απολυτα λαθος. Οποτε, ας μας πει και καποιος που θα ξερει 100%.....:O:X:X:X

Καταρχήν καμία ερώτηση δεν είναι βλακεία. :)

Κατα δεύτερον όπως τα λέει ο soom είναι τα πράγματα σχετικά με το build του OS. Το 23016 είναι το τελευταίο build των WM6.5 από την Microsoft. Κάθε build περιέχει αναβαθμίσεις στον κώδικά του συγκρίνοντας το με κάποιο προηγούμενο. Τέλος, μεγαλύτερος αριθμός σημαίνει και πιο καινούριο build, άρα και καλύτερο.

 

Υ.Γ.: Όσον αφορά την Concept του Wild Child....καταναλώνει δυστυχώς αρκετή μπαταρία...που να είχε και TouchFLO! :P

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.θελω να ρωτησω κατι.το συγκεκριμενο τηλεφωνο απο οτι ξερω εχει wm 6.1) ειναι ελληνικα η αγγλικα?

2)αν θελω να μεταφερω απο τον υπολογιστη μου αρχειο wordpad excell και τετοια τα παιρνει ακριβως οπως ειναι ή πρπει να κανει αλλαγη στο αρχειο ετσι ωστε να το διαβαζει η συσκευη χ1 οπως γινοταν μετα παλια windows mobile 5???ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Να απαντήσω στον προηγούμενο λίγο...:

1) Από όσο γνωρίζω είναι στα αγγλικά και απλά υποστηρίζει τα ελληνικά σε εφαρμογές.

2) Εγώ που πέρασα παρόμοια αρχεία δεν έκανε καμία μετατροπή είτε προς το Xperia, είτε προς τον υπολογιστή. Συνεπώς μάλλον τα αφήνει ίδια!

 

Να κάνω και εγώ μερικές ερωτήσεις για μερικά πραγματάκια που μου έχουν σπάσει τα νεύρα:

1) Γιατί τον τελευταίο καιρό όταν συνδέω το bluetooth ακόγεται, όταν με καλούν, το ringtone μόνο μέσα από το BT και όχι από το ηχείο του κινητού. Υπάρχει κάποια ρύθμισει κάπου που να επιστρέφει το κουδούνισμα στο κινητό, ακόμα και όταν έχω BT handsfree?

 

2) Έχω κατεβάσει και δοκιμάσει όλα τα καινούρια greek keyboards και μπορώ να πω ότι τελικά κάποια με βόλεψα. ΜΗΠΩΣ όμως υπάρχει επιτέλους κάποιο ελληνικό NON-QWERTY keyboard που μπορώ να βάλω στο xperia.... κάτι σαν του viewty ή σαν την αναζήτηση επαφών του spb mobile shell?

 

3) Η ώρα έχει αλλάξει λόγω και εγώ αναγκάζομαι και την αλλάζω κάθε βραδυ στο κινητό, γιατί αυτό της αλλάζει τα φώτα την επόμενη ημέρα. Μήπως γνωρίζει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό και πως μπορώ να ρυθμίσω την ώρα μια και καλή... πέρα των βασικών ρυθμίσεων? Μου διαφεύγει κάτι?

 

Ευχαριστώ!

I am NOT crazy.... me neither..... shut up both of you!
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μερικές ερωτήσεις για μερικά πραγματάκια που μου έχουν σπάσει τα νεύρα:

1) Γιατί τον τελευταίο καιρό όταν συνδέω το bluetooth ακόγεται, όταν με καλούν, το ringtone μόνο μέσα από το BT και όχι από το ηχείο του κινητού. Υπάρχει κάποια ρύθμισει κάπου που να επιστρέφει το κουδούνισμα στο κινητό, ακόμα και όταν έχω BT handsfree?

 

Εγώ αυτό με τον ήχο το έχω μόνο στον ήχο των εισερχομένων μνμ, περνάει μόνο μέσα στο BT handsfree

 

 

3) Η ώρα έχει αλλάξει λόγω και εγώ αναγκάζομαι και την αλλάζω κάθε βραδυ στο κινητό, γιατί αυτό της αλλάζει τα φώτα την επόμενη ημέρα. Μήπως γνωρίζει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό και πως μπορώ να ρυθμίσω την ώρα μια και καλή... πέρα των βασικών ρυθμίσεων? Μου διαφεύγει κάτι?

 

Ευχαριστώ!

 

Εάν έχεις Destinator δες τις ρυθμίσεις του για την ώρα...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να βρουμε καπου σε cab το πληκτρολογιο που δινει η sonyericcson στην Ελληνικη rom. μιλαω για το εικονικο που μπορει να κανει την αλλαγη απο Ελληνικα σε Αγγλικα ???:cry:
jzand
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, για software keyboards βαλτε αυτο.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=242312

οτι καλυτερο πραγματικα. Και εχει και 3 επιλογες:

Αγγλικα

Ελληνικα για sms 160 χαρακτηρων

Ελληνικα μικρα αλλα γραφουν 70 χαρακτηρες.

 

Επισης εχει πολλες ρυθμισεις μεσα για να παιζετε.

 

Για την ωρα:

Θα πρεπει να τσεκαρετε το daylight saving στις ρυθμισεις. Που ακριβως δεν θυμαμαι, γιατι δεν εχω official ρομ πανω στο κινητο.

Καντε τον κοπο να διαβασετε τις 2-3 τελευταιες σελιδες, εκει δινεται ακριβως η λυση για το προβλημα αυτο.:shifty:

 

mihalis19 To κινητο θεωρικτικα το αγοραζεις με αγγλικα windows. Η διαδικασια να βαλεις ελληνικα ειναι αστεια ευκολη, και το κανεις μονος σου. Υπαρχει και ο οδηγος που εχει γραψει η wildgirl που λεει ακριβως αυτος, και υπαρχει και ο οδηγος που εχω γραψει εγω και ειναι λιγο πιο γενικος.

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=102

εδω θα τα βρεις και τα δυο.

Επισης σε κανενα αρχειο Office δεν αλλαζει κατι ουτε απο ουτε προς το κινητο. Ολα παραμενουν ως εχουν.

Μπορεις να τα δουλεψεις ολα κανονικοτατα απο το κινητο.

Microsoft:

Word

Excel

Powerpoint

;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...