Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδες επειδη σκεφτομαι να παρω το omnia...με τις rom τι παιζει??αμα βαλω custom rom και παθει κατι το κινητο δεν με καλυπτει η εγγυηση?κατα ποσο μπορουν να το δουν αυτο στο service οτι δηλαδη πειραξα την rom...?για να βαλω νεοτερη ελληνικη rom στο omnia πρεπει το κινητο να σταλει στο service η μπορει να γινει και απο μενα στο pc μου??θα εχω εγγυηση σε αυτη την περιπτωση??

 

thnx εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια πως γινεται να απενεργοποιησω το 3g απο το ομνια. και κατι ακομα το πηρα με δωρο χαρτες garmin απο γερμανο εγατεστησα το προγραμμα αλλα ζηταει κλειδη. δεν το βρισκω πουθενα....καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιηση 3g :

 

Ρυθμισεις, Τηλεφωνο, τελευταιο tab "Περισσοτερα", Επιλογη ζωνης, Ληψη ρυθμισεων, Ζωνη συχνοτητας GSM 900/1800

Link to comment
Share on other sites

paidia exo ena provlima otan pao na kano install ena file cab pou to perasa sto kinito mou vgazei auto to minima

 

''There is no application associated with ......run the application first then open this file from within the application...ti prepei na kano dld eksigiste mou sas parakalo an mporei kapoios..thx

Link to comment
Share on other sites

Eχω βαλει το nodata για να μην ανοιγει συνεχεια το gprs αλλα τωρα βλεπω οτι δεν μπορω ουτε να λαβω ουτε να στειλω mms ξερει κανεις τιποτα;
Link to comment
Share on other sites

- Και το πιο σπαστικο! Και στο Destinator kai sto iGO8.3... μετα απο 2 λεπτα σβηνει η συσκευη και μπαινει στο standby. Τοσο το εχω στις ρυθμισεις. Δεν υπαρχει τροπος να μενει ανοιχτη; Η πρεπει παλι να αλλαξω ρομ, η να βαλω καποιο αλλο ενδιαμεσο προγραμμα.

πρεπει να αλλαξεις στις ρυθμισεις να μην μλεινει ποτε ,δεν υπαρχει αλλος τροπος ,ρομ ή προγραμμα

παιδες επειδη σκεφτομαι να παρω το omnia...με τις rom τι παιζει??αμα βαλω custom rom και παθει κατι το κινητο δεν με καλυπτει η εγγυηση?κατα ποσο μπορουν να το δουν αυτο στο service οτι δηλαδη πειραξα την rom...?για να βαλω νεοτερη ελληνικη rom στο omnia πρεπει το κινητο να σταλει στο service η μπορει να γινει και απο μενα στο pc μου??θα εχω εγγυηση σε αυτη την περιπτωση??

thnx εκ των προτερων..

-με ανεπισημη ρομ δεν σε καλυπτει η εγγυηση , με επισημη μονο αν το πας στο service και στην βαλουν αυτοι

-το κατα ποσο μπορουν να το δουν ειναι αναλογα με το λογο που το εχεις παει(αν το πας γιατι καηκε το κινητο ή κολλησε δυσκολο να το δουν ,αν ομως το πας γιατι καηκε το μικροφωνο,μεγαφωνο,εσπασε η οθονη ή ειχες προβλημα με τη μπαταρια το βλεπουν αμεσως)

-απο το pc σου το κανεις αλλα δεν εχεις εγγυηση

Eχω βαλει το nodata για να μην ανοιγει συνεχεια το gprs αλλα τωρα βλεπω οτι δεν μπορω ουτε να λαβω ουτε να στειλω mms ξερει κανεις τιποτα;

πηγαινε στα προγραμματα ανοιξε το nodata και κανε enable το mms και disable internet,wap

 

paidia exo ena provlima otan pao na kano install ena file cab pou to perasa sto kinito mou vgazei auto to minima

 

''There is no application associated with ......run the application first then open this file from within the application...ti prepei na kano dld eksigiste mou sas parakalo an mporei kapoios..thx

ποιο προγραμμα πας να βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να αλλαξεις στις ρυθμισεις να μην μλεινει ποτε ,δεν υπαρχει αλλος τροπος ,ρομ ή προγραμμα

 

-με ανεπισημη ρομ δεν σε καλυπτει η εγγυηση , με επισημη μονο αν το πας στο service και στην βαλουν αυτοι

-το κατα ποσο μπορουν να το δουν ειναι αναλογα με το λογο που το εχεις παει(αν το πας γιατι καηκε το κινητο ή κολλησε δυσκολο να το δουν ,αν ομως το πας γιατι καηκε το μικροφωνο,μεγαφωνο,εσπασε η οθονη ή ειχες προβλημα με τη μπαταρια το βλεπουν αμεσως)

-απο το pc σου το κανεις αλλα δεν εχεις εγγυηση

 

πηγαινε στα προγραμματα ανοιξε το nodata και κανε enable το mms και disable internet,wap

 

 

ποιο προγραμμα πας να βαλεις?

Το εχω κανει εγκατασταση αλλα δεν το βρισκω που μπορει να ειναι το nodata;

Ενταξει το βρηκα ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά 605 σελίδες είναι πολλές... γι αυτό σας παρακαλώ βοήθεια. 'Ελεγα να πάρω δώρο το ΟΜΝΙΑ για την γυναίκα μου. Πρέπει να περάσω rom ή δουλεύει κανονικά όταν το αγοράσεις ? Έχω iphone. Μπορώ να περάσω προγράμματα όπως στο δικό μου ? Διαβάζω διάφορα και γι αυτό ανησυχώ.

Επίσης μια πρόταση στους moderators : μήπως πρέπει να δημιουργηθούν sub forums όπως στο iphone για το ΟΜΝΙΑ ? Θα βοηθήσει όσους το έχουν και αυτούς που θέλουν να το αγοράσουν.

Life is a game
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις πριν προβω στην αγορα του ομνια.

1) Οντας συνηθισμενος με NOKIA>Symbian>s60 υπαρχει η ιδια ποικιλια για εγκατασταση προγραμματων?

 

2) Το φοντο στο μενου αλλαζει?? Παντου βλεπω το κλασικο λευκο χρωμα...

 

3) Υπαρχει δυνατοτητα προσθηκης Widgets???? Απο λοιπους developers???

 

4) Στην δημιουργια μηνυματος χρειαζεται η γραφιδα ή μπορεις ανετα να χρησιμοποιησεις το δαχτυλο χωρις να πατας τα διπλα γραμματα??

 

και τελος 5) Το led flash αποδιδει καθολου το βραδυ ή οι φωτο βγαινουν σκοτεινές

 

Λιγες χαζες αποριες, απλα πολλες αλλες πιο σοβαρες τις καλυψα διαβαζοντας τα posts

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να βαλω φωτο στο touch player σε καθε σιντι δηλαδη το εξωφυλλο? και κατι ακομα... επειδη διαβαζοντας το forum αγχωθηκα... προχθες πηρα το omnia. συνεχιζουν να εχουν ακομα προβλημα με την μπαταρια? νομιζω εχει 1000αρα μπαταρια. ποσο περιπου πρεπει να κραταει για να ειναι οκ? ελληνικη ρομ εχει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω το εξής: έχω ένα Omnia αγγλικό κλειδωμένο στην T-Mobile, καθώς ζώ στην Αγγλία. Τώρα που βρίσκομαι Ελλάδα για διακοπές θέλω να χρησιμοποιήσω την Ελληνική sim. Υπάρχει τρόπος να το ξεκλειδώσω? Από όσο έχω διαβάσει σε ξένα forum, είναι αλήθεια ότι χρειάζεται να αγοράσω κάποιο είδος κωδικού από εταιρείες μέσω ιντερνετ? Να σημειώσω ότι δεν θέλω να περάσω ελληνική rom. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περάσω rom ή δουλεύει κανονικά όταν το αγοράσεις ? Έχω iphone. Μπορώ να περάσω προγράμματα όπως στο δικό μου ? .

-το κινητο εχει ρομ που δουλευει κανονικα

-τα προγραμματα απο iphone δεν δουλευουν στο ομνια (δουλευουν ολα τα προγραμματα φτιαγμενα για windows mobile

 

Καλησπερα, θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις πριν προβω στην αγορα του ομνια.

1) Οντας συνηθισμενος με NOKIA>Symbian>s60 υπαρχει η ιδια ποικιλια για εγκατασταση προγραμματων?

 

2) Το φοντο στο μενου αλλαζει?? Παντου βλεπω το κλασικο λευκο χρωμα...

 

3) Υπαρχει δυνατοτητα προσθηκης Widgets???? Απο λοιπους developers???

 

4) Στην δημιουργια μηνυματος χρειαζεται η γραφιδα ή μπορεις ανετα να χρησιμοποιησεις το δαχτυλο χωρις να πατας τα διπλα γραμματα??

 

και τελος 5) Το led flash αποδιδει καθολου το βραδυ ή οι φωτο βγαινουν σκοτεινές

 

Λιγες χαζες αποριες, απλα πολλες αλλες πιο σοβαρες τις καλυψα διαβαζοντας τα posts

1.ισως μεγαλυτερη

2.τα παντα αλλαζουν

3.υπαρχουν στη ρομ και φτιαχνονται και αλλα

4.μπορεις να βαλεις πληκτρολογιο που μεγεθυνει τα γραμματα για finger touch

5.μια χαρα φωτο βγαζει

και κατι ακομα... επειδη διαβαζοντας το forum αγχωθηκα... προχθες πηρα το omnia. συνεχιζουν να εχουν ακομα προβλημα με την μπαταρια? νομιζω εχει 1000αρα μπαταρια. ποσο περιπου πρεπει να κραταει για να ειναι οκ? ελληνικη ρομ εχει.

η μπαταρια ειναι 1440 και με μετρια χρηση 2-3 μερες με λιγο απο ολα(πχ. αν ανοιξεις gps 3 ωρες και τελειωσε η μπαταρια ,παντως ολα τα windows mobile τοσο κρατανε)

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω το εξής: έχω ένα Omnia αγγλικό κλειδωμένο στην T-Mobile, καθώς ζώ στην Αγγλία. Τώρα που βρίσκομαι Ελλάδα για διακοπές θέλω να χρησιμοποιήσω την Ελληνική sim. Υπάρχει τρόπος να το ξεκλειδώσω? Από όσο έχω διαβάσει σε ξένα forum, είναι αλήθεια ότι χρειάζεται να αγοράσω κάποιο είδος κωδικού από εταιρείες μέσω ιντερνετ? Να σημειώσω ότι δεν θέλω να περάσω ελληνική rom. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

δοκιμασε αυτο

* Press the 'dial' k.e.y to the left of the optical pad to bring up the dialer

* With the onscreen keypad input *#1546792*#

* Select 'Preconfiguration'

* Enter code *#81230*# and select OK

* Select 'greece', with the default Operator

* Accept this, DEVICE WILL HARD RESET

* Run update, and all should be well.

αν και καλυτερη λυση ειναι να αγορασεις μια καρτα ξεκλειδωματος

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.13480

Link to comment
Share on other sites

Thanks ''hellas200''. Μια ακομα απορια. Επειδη θελω να εχω αγγλικη εκδοση μπορω να αγορασω το omnia με ελληνικη εκδοση και να περασω την αγγλικη χωρις να χαθει η εγγυηση και αν γινει αυτο, στα μηνυματα και τις επαφες θα μπορω να χρησιμοποιω ελληνικους χαρακτηρες (αναγνωση και εισαγωγη ελληνικων χαρακτηρψν)
Link to comment
Share on other sites

Thanks ''hellas200''. Μια ακομα απορια. Επειδη θελω να εχω αγγλικη εκδοση μπορω να αγορασω το omnia με ελληνικη εκδοση και να περασω την αγγλικη χωρις να χαθει η εγγυηση και αν γινει αυτο, στα μηνυματα και τις επαφες θα μπορω να χρησιμοποιω ελληνικους χαρακτηρες (αναγνωση και εισαγωγη ελληνικων χαρακτηρψν)

 

-οχι ,αν αγορασεις ελληνικο τοτε η εγγυηση ισχυει μονο για ελληνικο

-αν αγορασεις αγγλικο μπορεις να βαλεις πληκτρολογιο ελληνικο και να κανεις αυτα που θελεις

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις που θα βρω οδηγιες για να εγκαταστησω το Destinator 7;
Link to comment
Share on other sites

Περνας το αρχειο στην καρτα. Επειτα με εναν explorer πας και βρισκεις το αρχειο destinator.exe και απο το μενου το κανεις copy. Στη συνεχεια πας στη διαδρομη windows->start menu->programs και εκει απο το μενου, πατας edit και στη συνεχεια paste shortcut για να το εμφανιζει στο μενου των προγραμματων. Ισως χρειαστει και μια μετονομασια.

 

Χθες εστειλα ενα sms, και σημερα μου ηρθε αναφορα οτι δεν παραδοθηκε. Εψαξα στο μενου των μηνυματων να βρω την επιλογη να το κρατα περισσοτερο το sms οταν το στελνει, οπως κανουν τα αλλα κινητα, αλλα δεν εχει κατι τετοιο. Δεν υπαρχει;

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

-οχι ,αν αγορασεις ελληνικο τοτε η εγγυηση ισχυει μονο για ελληνικο

-αν αγορασεις αγγλικο μπορεις να βαλεις πληκτρολογιο ελληνικο και να κανεις αυτα που θελεις

 

που μπορούμε να το βρούμε το ελληνικό πληκτρολόγιο ??

 

 

 

επίσης πως να μεγεθυνθούμε το πληκτρολόγιο για να μην πατιούνται διπλά τα γράμματα?

tex
Link to comment
Share on other sites

-Ελληνικο πληκτρολογιο βρισκεις. Υπαρχουν πολλα.

-Οταν λες να μεγενθυνεις το πληκτρολογιο, εννοεις μεγαλυτερα κουμπια ωστε να μην πατιουνται τα διπλανα γραμματα;

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

-Ελληνικο πληκτρολογιο βρισκεις. Υπαρχουν πολλα.

-Οταν λες να μεγενθυνεις το πληκτρολογιο, εννοεις μεγαλυτερα κουμπια ωστε να μην πατιουνται τα διπλανα γραμματα;

 

1. μπορείς να μου υποδείξεις κάποιο που να είναι συμβατό για το ομνια?

2. ναι αυτό ακριβός εννοώ

tex
Link to comment
Share on other sites

Ενα που να τα κανει και τα 2 μαζι ειναι το blimkeys. Σα να εχεις πληκτρολογιο κανονικου κινητου.

Οριστε και ενα βιντεακι για να παρεις μια ιδεα του.

Δε θυμαμαι ποιος το εχει κανει, αλλα οφειλω να πω συγχαρητηρια!

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

εχω gps garmin. μου το εδωσαν απο τον γερμανο μαζι με το omnia. εχω ενα προβλημα ομως. ενω εκανα κανονικα εγκατασταση οταν το ανοιγω εχει 3 επιλογες 1. αγορα και ξεκλειδωμα χαρτη. 2. εισαγωγη κλειδιου 3. συνεχεια, οταν παταω συνεσεια ανοιγει αλλα ζηταει πιο λεπτομερεστερους χαρτες. εσαγωγη κλειδιου δεν εβαλα γιατι δεν το βριακω. τι πρεπει να κανω
Link to comment
Share on other sites

κλειδωμα πληκτρολογιου

καλησπερα

παιδες εχω προβλημα,,,παταω το κουμπι κατω δεξια,,που ειναι η απορριψη της κλισης,,κ δεν κλειδωνει το πληκτρολογιο με τιποταααααααα,,,

το ομνια μου μεσαααα:cry:

τι κανω ομοιδεατες μου?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ή δεν το πατας αρκετη ωρα ή εχεις ενεργοποιησεις το αυτοματο κλειδωμα με κωδικο, και ετσι δεν κλειδωνει απο εκει που θες...
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

που μπορούμε να το βρούμε το ελληνικό πληκτρολόγιο ??

 

Απλα τρεξε το αρχειο και θα εχεις κανονικα και ελληνικα. Αν δεν στο εγκαθιστα θα χρειαστεις το resco registry. Αν εχεις το resco explorer πας options, add-ins και επιλεγεις να στο κατεβασει δωρεαν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...