Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Είμαι και εγώ ένας άτυχος κάτοχος Omnia 16 GB.

 

Το τηλέφωνο φοράει:

PDA: i900BDHH5/BYHH1

ΤΗΛΕΦΩΝΟ: i900XXHH9

 

Είναι ελληνικό και η μπαταρία κρατά 8 ώρες περίπου χωρίς χρήση!!!

 

Υπάρχει κάποια επίσημη ROM που να λύνει το πρόβλημα;

Αν αναβαθμίσω μόνος μου σε κάποια ανεπίσημη ROM χάνω την εγγύηση;

 

Παρακαλώ για τη βοήθειά σας!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Φιλε μου αν βαλει ανεπισημη ROM ναι χανεις την εγγυηση αλλα αν δεν βγηκε θα βγει νεα επισημη ελληνικη ROM. Ριξε μια ματια και στο site της Samsung.

Εισαι σιγουρος οτι χρισημοποιεις σωστα το τηλεφωνο? Μου κανει εντυπωση οτι η μπαταρια σου χωρις χρηση σου κραταει 8 ωρες. Εμενα το δικο μου με μια στοιχειωδης χρηση και σχεδον συνεχεια bluetooth ακουστικο συνδεδεμενο (το βραδυ κλεινω το ακουστικο αλλα οχι το bluetooth στο τηλεφωνο) κραταει 2 μερες περιπου.

Λοιπον φορτισε το μερικες μερες με τον φορτιστη του ρευματος και οχι με το pc, να κλεινεις με το task manager ολες τις εφαρμογες που μενουν ανοιχτες καθε φορα που κανεις κατι και επισης μπορεις οταν τελειωνεις με την χρηση να πατας το κουμπακι on\off ετσι ωστε να σβηνεις την οθονη εσυ και να μην χρειαζεται να περασει καποιος χρονος και να κλεισει μονη της. Επισης δοκιμασε να βαλεις τον φωτισμο στο μη αυτοματο να δεις αν θα υπαρχει διαφορα και τα ξαναλεμε

 

Καλά τα λέει ο φίλος μας….

και σε μένα το ίδιο συμβαίνει ενώ στην αρχή κρατούσε κανονικά 3-4 μέρες, μετά από ένα hardrest κρατά γύρο στης 8 με 12 ώρες….

το περίεργο είναι ότι ενώ δείχνει τέρμα γεμάτη την μπαταρία, ξαφνικά αδειάζει και σβήνει…..

Εγώ θα το πάω για σέρβις γιατί έχει ακόμα ένα πρόβλημα….. έσβηνε και σβήνει μόνο του μερικές φορές…

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλά τα λέει ο φίλος μας….

και σε μένα το ίδιο συμβαίνει ενώ στην αρχή κρατούσε κανονικά 3-4 μέρες, μετά από ένα hardrest κρατά γύρο στης 8 με 12 ώρες….

το περίεργο είναι ότι ενώ δείχνει τέρμα γεμάτη την μπαταρία, ξαφνικά αδειάζει και σβήνει…..

Εγώ θα το πάω για σέρβις γιατί έχει ακόμα ένα πρόβλημα….. έσβηνε και σβήνει μόνο του μερικές φορές…

 

Πριν τρεχεις για service δεν του περνας την νεα εκδοση μηπως κατι εχει "χτυπησει" και στα κανει αυτα??? Ειναι περιεργο να δουλευε κανονικα και μετα το hard reset να τα κανει αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για την πραγματικά ΑΜΕΣΗ ανταπόκριση!

Τελικώς το έδωσα για service και ελπίζω όλα να πάνε καλά!

 

Θα ενημερώσω για τη συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Πριν τρεχεις για service δεν του περνας την νεα εκδοση μηπως κατι εχει "χτυπησει" και στα κανει αυτα??? Ειναι περιεργο να δουλευε κανονικα και μετα το hard reset να τα κανει αυτα.

 

Θα το πάω ούτος ύαλος για σέρβις γιατί πχ. όταν πάω να το αφήσω στο τραπέζι σβήνει μόνο του, αν το έχω στο μπουφάν και τρέχω μπορεί να σβήσει, και τέτοια διάφορα….

Όποτε δεν το γλιτώνω το σέρβις

Αυτό το έκανε από τις πρώτες κιόλας μέρες….

:(:(

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις τις ρυθμισεις που πρεπει να βαλουμε στο ομνια για να συνεργαζεται καλα με το VITO Audio Notes Touch 1.02 διοτι εμενα μου ηχογραφει μονο τα πρωτα 10 sec
Link to comment
Share on other sites

Από τις ρυθμίσεις της οθόνης απενεργοποιώ το Clear Type

Μετά όμως από κάθε φορά που σβήνω και ανάβω το κινητό,

το ClearType είναι πάλι ενεργοποιημένο.

 

Καμία ιδέα?

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν και νέος στα wm έψαξα και βρήκα ότι η καλύτερη rom αυτή τη στιγμή για το θέμα της αυτονομίας είναι η BDHJ2 rom καλείται στο 210-3304550 εξουσιοδοτημένο service της SAMSUNG και σας τη βάζουν.Η αυτονομία αυξάνεται θεαματικά όλα αυτά από το omniacs.net.Eύχομαι να βοήθησα άσχετος είμαι αλλά το παλεύω να μαζέψω πληροφορίες.Φιλικά Τάσος.
Link to comment
Share on other sites

To *****σα και ψοφησε .....το gps εξαφανιστηκε απο το χαρτη...μαλλον το καψαμε ....δεν το βλεπει με καμμια rom...οποιος εχει καμμια ιδεα ας την δωσει......αλλιως γραφτε μου το ποστ με τα service της samsung....

 

γινε πιο αναλυτικος (για πως εφτασες εκει)?

τι προγραμματα εχεις βαλει?

δεν ανοιγει?ανοιγει και σου δειχνει το logo της samsung και μενει εκει ?

ανοιγει κανονικα αλλα δεν δουλευει το gps?

 

(για να σε βοηθησουμε πρεπει να μας πεις τι και πως εγινε)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις τις ρυθμισεις που πρεπει να βαλουμε στο ομνια για να συνεργαζεται καλα με το VITO Audio Notes Touch 1.02 διοτι εμενα μου ηχογραφει μονο τα πρωτα 10 sec

ρυθμησεις συστημα μπαταρια-κληση και ξετσεκαρησε την επιλογη απενεργοποιηση της οθονης...κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

...εχω μεινει ******ς......αυτο το τηλεφωνο θα με στειλει στον ταφο.....μετα απο 15 ωρες ξαναανοιγω το ΙGO και οχι μονο βλεπει το gps αλλα μου πεταει στα μουτρα και 8 δορυφορους μεσα στο σπιτι και σε 10 δεπτερολεπτα..... βοηθεια ,δεν ειμαι καλα....:wacko: :blink:

Sony Vaio P VGN-P31ZK/Q(still rocks ;) )

Nokia 700 Symbian belle FP2

Link to comment
Share on other sites

ρυθμησεις συστημα μπαταρια-κληση και ξετσεκαρησε την επιλογη απενεργοποιηση της οθονης...κλπ κλπ

 

σε ευχαριστω παρα πολυ mikegli απλα εγω δεν ειχα φτασει μεχρι την επιλογη μπαταρια-κληση νασαι καλα

παιδια οσο για την αυτονομια 2 24αρα με το ζορι ...μελανο σημειο με την παλια ρομ ελπιζω με την νεα να στρωσουνε τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

...εχω μεινει ******ς......αυτο το τηλεφωνο θα με στειλει στον ταφο.....μετα απο 15 ωρες ξαναανοιγω το ΙGO και οχι μονο βλεπει το gps αλλα μου πεταει στα μουτρα και 8 δορυφορους μεσα στο σπιτι και σε 10 δεπτερολεπτα..... βοηθεια ,δεν ειμαι καλα....:wacko: :blink:

 

κανε μια επανεκινηση και ξανα ανοιξε το :rolleyes::lol::D

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. με το Destinator 6.

Το μενού πλοήγησης (Oνομα οδού, home button κλπ) πάει και πέφτει πάνω στο χάρτη με την πλοήγηση και τον κρύβει.

Εχει να κάνει με το ότι η οθόνη του Omnia είναι μεγαλύτερη του κλασικού.

 

Γνωρίζω οτι υπάρχει ένα destinator omnia skin

Το έχει κανείς? Ή ξέρετε που μπορώ να το βρώ?

 

Χρησιμοποιώ το Destinator 6 γιατί το έχω original...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. με το Destinator 6.

Το μενού πλοήγησης (Oνομα οδού, home button κλπ) πάει και πέφτει πάνω στο χάρτη με την πλοήγηση και τον κρύβει.

Εχει να κάνει με το ότι η οθόνη του Omnia είναι μεγαλύτερη του κλασικού.

 

Γνωρίζω οτι υπάρχει ένα destinator omnia skin

Το έχει κανείς? Ή ξέρετε που μπορώ να το βρώ?

 

Χρησιμοποιώ το Destinator 6 γιατί το έχω original...

 

δυστυχως δεν υπαρχει skin για το omnia . μονο για 7αρι destinator υπαρχει :)

Link to comment
Share on other sites

...εχω μεινει ******ς......αυτο το τηλεφωνο θα με στειλει στον ταφο.....μετα απο 15 ωρες ξαναανοιγω το ΙGO και οχι μονο βλεπει το gps αλλα μου πεταει στα μουτρα και 8 δορυφορους μεσα στο σπιτι και σε 10 δεπτερολεπτα..... βοηθεια ,δεν ειμαι καλα....:wacko: :blink:

 

:lol::lol::lol::rotfl: ξαναπεθανα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, μολις αγορασα απο Αγγλια ενα OMNIA White 16GB απο Vodafone και θελω να το χρησιμοποιω με την Ελληνικη μου καρτα sim. Αν και η ελληνικη μου sim ειναι απο Vodafone απο οτι φενεται δεν την δεχεται, οποτε μποριτε να μου πειτε πως μπορω να το ξεκλειδωσω ?

Ρωτησα και στην Vodafone πως μπορω να το ξεκλειδωσω, και μου απαντησαν οτι με 180 λιρες (δλδ. 250 ευρω) θα μου δωσουν τον κωδικο...αλλα φανταζεστε τι τους απαντησα στα Ελληνικα....:cool:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες είμαι καινούργιος στο forum και για να πω την αλήθεια έκανα register επειδή ήθελα να βρω πληροφορίες για το όμνια,οπότε και άρχισα να διαβάζω τα ποστ αλλά γύρω στο 200οστό βαρέθηκα οπότε soz αν έχει ξαναφερθεί....παίζει κανένα ρόλο η μνήμη με την κατανάλωση της μπαταρίας?Δλδ άμα πάρω το 8gb θα κρατάει περισσότερο η μπαταρία?Ρωτάω γτ έχω σκοπό να το παραγγείλω σε καμία βδομαδούλα :) Ευχαριστώ :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, μολις αγορασα απο Αγγλια ενα OMNIA White 16GB απο Vodafone και θελω να το χρησιμοποιω με την Ελληνικη μου καρτα sim. Αν και η ελληνικη μου sim ειναι απο Vodafone απο οτι φενεται δεν την δεχεται, οποτε μποριτε να μου πειτε πως μπορω να το ξεκλειδωσω ?

Ρωτησα και στην Vodafone πως μπορω να το ξεκλειδωσω, και μου απαντησαν οτι με 180 λιρες (δλδ. 250 ευρω) θα μου δωσουν τον κωδικο...αλλα φανταζεστε τι τους απαντησα στα Ελληνικα....:cool:

δοκιμασε αυτο και πες μας

 

Press the 'dial' key to the left of the optical pad to bring up the dialer

With the onscreen keypad input *#1546792*#

Select 'Preconfiguration'

Enter code *#81230*# and select OK

Select 'greece', with the default Operator

Accept this, DEVICE WILL HARD RESET

Run update, and all should be well.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες είμαι καινούργιος στο forum και για να πω την αλήθεια έκανα register επειδή ήθελα να βρω πληροφορίες για το όμνια,οπότε και άρχισα να διαβάζω τα ποστ αλλά γύρω στο 200οστό βαρέθηκα οπότε soz αν έχει ξαναφερθεί....παίζει κανένα ρόλο η μνήμη με την κατανάλωση της μπαταρίας?Δλδ άμα πάρω το 8gb θα κρατάει περισσότερο η μπαταρία?Ρωτάω γτ έχω σκοπό να το παραγγείλω σε καμία βδομαδούλα :) Ευχαριστώ :rolleyes:

 

δεν παιζει ρολο η χωρητικοτητα της μνημης

(πιθανον οι πρωτες ελληνικες ρομ να φταινε)

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω μια εμπειρια με την μπαταρια μου... Απο χθες που το φορτισα, σημερα εμεινα με 20%, αλλα, εχω βαλει gps για 2 ωρες, wifi για 20 λεπτα, κανα 3ωρο κλησεων, αφθονο παιχνιδι(πανω απο 2 ωρες). Ολα αυτα την πρωτη μερα. Σημερα, ξεκινησα με 30% και μεχρι τωρα, ειναι στο 20, με δοκιμες στο gps για αρκετη ωρα, αφθονο παλι παιχνιδι και κλησεις για κανα 2ωρακι...

Τα συμπερασματα δικα σας...

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Ελληνική ROM;

Οχι. Αγγλικη. Και το κινητο με αγγλικη rom ηταν οταν το πηρα.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απαντηση...με την γλωσσα τι παιζει ? μπορω να βαλω Ελληνικα ?

 

-σου δουλεψε με τη sim της vodafone?

-ελληνικα με ρυθμισεις δε μπαινουν πρεπει να βαλεις ρομ ελληνικη (αλλα ετσι χανεις την εγγυηση)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...