Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα ελληνικο ειναι ρε φιλε. αλλα εδω διαβαζω αρκετα προβληματα ειναι ετσι ; ποια ειναι τα ποιο συχνα προβληματα ;

 

Ε,βρε Θέμη άμα δεν τα άκουγες και εδώ,που θα τα άκουγες... :p

Στα Ελληνικά λοιπόν έχουν παρατηρηθεί έντονα προβλήματα αυτονομίας ειδικά κατά την αναμονή της συσκευής...δες και τα σχετικά μηνύματα μου,λήψη wi-fi ,κάτι περίεργα με το Gps,και σε κάποιες συσκευές κατά την παραλαβή είχαν χαλασμένα pixel οι οθόνες. Γενικά πάντως τα περισσότερα δεν είναι προβλήματα όπως τα λες,αλλά πράγματα που δεν μας αρέσουν,είτε δεν λειτουργούν όπως θα θέλαμε, στις υπάρχουσες λειτουργίες της συσκευής και τα οποία λύνονται πολύ απλά με τη χρήση προγραμμάτων που ευρέως θα έλεγα κυκλοφορούν στο διαδίκτυο και στα φόρουμ.Οπότε δοκιμάζεις με τον τρόπο που σου είχα γράψει την άλλη φορά μέχρι να τη "φέρεις" στα μέτρα σου! Σε πρόβλημα πάντως καθαρά Hardware μόνο τα καμμένα pixel θυμάμαι να έχουν αναφέρει αρκετοί!!! Τα υπόλοιπα είναι software και η ψάχνεις τη λύση εσύ,ή περιμένεις νέες αναβαθμίσεις της εταιρίας... :X:X:ninja:

Με το wi-fi όμως δεν μου είπες λεπτομέρειες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χθες έπαιξα με ένα όμνια ενώς φίλου και παρατήρησα ότι έχει 5 dead pixels. Αυτός είναι λίγο άσχετος και ούτε που τα είχε προσέξει. Το έχει πάρει από wind πριν από ένα μήνα, τον καλύπτει η εγγύηση? Θα του το αλλάξουν?

 

Το ξαναγράφω για πολλοστή φορά λοιπόν! Αγορά συσκευής από Wind (με τους όρους και προϋποθέσεις που σαφώς υπάρχουν στην ιστοσελίδα τους) σημαίνει:

Α.Δέσμευση τιμής

Β.Δέσμευση επισκευής (επισκευή εντός 7 εργάσιμων ημερών,ή αντικατάσταση με καινούργια συσκευή!!!)

Γ.Επέκταση εγγύησης εφ'όρου ζωής (!!!)

Καθότι πριν από ένα μήνα δεν είναι DOA δεν θα του το αλλάξουν άμεσα λοιπόν,αλλά μέσα σε 7 εργάσιμες ημέρες θα πρέπει να το έχει άψογο,ή θα του το αντικαταστήσουν με ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ από το κατάστημα αγοράς!

Σημ: ΔΕΝ κάνω διαφήμιση,απλά πιστεύω ειλικρινά ότι για το διάστημα αυτό ΔΕΝ υπάρχει καλύτερη και ποιο ολοκληρωμένη προσφορά για αγορά συσκευής!!!

:X:X:X:cool:

Link to comment
Share on other sites

μια πληροφοριας της στιγμης στο site που δινουν για download τις ρομ μπηκαν και αλλες χωρες σαν επιλογη (και η αγγλια)

http://www.samsungmobile.com/support/omnia/index.jsp

αντε και η ελλαδα με επισημες ρομ σιγα σιγα

 

αυτό δηλαδή είναι απλά αναβάθμηση της ρόμ της οποίας έχουμε? :confused:

Eram quod es, eris quod sum..
Link to comment
Share on other sites

αυτό δηλαδή είναι απλά αναβάθμηση της ρόμ της οποίας έχουμε? :confused:

 

απο οτι ξερω πλεον τα κινητα εχουν ρομ την BDHJ2 (επισημη πλεον)

οσοι εχουν αλλη ρομ μπορουν να πανε στο service και να αναβαθμισουν τη συσκευη τους με την BDHJ2

αυτο λοιπον μπορει να γινει και απο το site της samsung αρκει να υπαρχει και η ελλαδα στις χωρες (που τωρα δεν υπαρχει ακομη) που μπορει να κατεβασουμε τη ρομ

αρα αναμονη ή αναβαθμιση στο service

(για να εχουμε εγγυηση )

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ξερω πλεον τα κινητα εχουν ρομ την BDHJ2 (επισημη πλεον)

οσοι εχουν αλλη ρομ μπορουν να πανε στο service και να αναβαθμισουν τη συσκευη τους με την BDHJ2

αυτο λοιπον μπορει να γινει και απο το site της samsung αρκει να υπαρχει και η ελλαδα στις χωρες (που τωρα δεν υπαρχει ακομη) που μπορει να κατεβασουμε τη ρομ

αρα αναμονη ή αναβαθμιση στο service

(για να εχουμε εγγυηση )

 

Uk εχω εγω.. :)

Eram quod es, eris quod sum..
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον λυση για οσους θελουν αγγλικη Ρομ και ελληνικο πληκτρολογιο απλα διαβαστε εδω πως εγκαθισταται...

http://www.modaco.com/content/i900-omnia-http-omnia-modaco-com/276148/samsung-keyboard-keypad-phonepad-multilanguage-with-9-and-160characters/

Το κανάλι μου στο Youtube για unboxings & reviews και το blog μου για deals.
Link to comment
Share on other sites

Uk εχω εγω.. :)

νομιζω οτι

αφου εχεις αγγλικη κατεβαζεις τη νεα ρομ (αγγλιας) τη βαζεις

και εχεις εγγυηση κανονικα

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι

αφου εχεις αγγλικη κατεβαζεις τη νεα ρομ (αγγλιας) τη βαζεις

και εχεις εγγυηση κανονικα

 

Για πες για το "service" που πάμε? (σίγουρα πράγματα) :p

Eram quod es, eris quod sum..
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πας στο windows\start menu και φτιαχνεις οτι φακελο θες.

Μεσα στο φακελο πετας συντομευση του προγραμματος που θες.

 

Οσο για το spb mobile shell κατι λαθος κανεις μαλλον στην εγκατασταση. Θα σου προτεινα να ξαναδοκιμασεις γιατι ουτε κολλαει και αξιζει τον κοπο

Το εκανα αυτο που μου ειπες, αλλα αυτο εμφαφνιζει στο start τους φακελους που κανω. Εγω τους θελω στο main menu να τους δειχνει, ή στο shortcuts. Γινεται αυτο;

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος, επειδη το gps του ομνια απαιτει και καρτα sim, δουλευει κανονικα και σε περιοχες που δεν υπαρχει σημα κινητης τηλεφωνιας, η θα υπαρχει προβλημα?

επεισης εχω περασει το spb weather, θυμαμαι σε καποια εκδοση, υπηρχαν ολες οι ελληνικες πολεις. σε αυτο οχι. εχω δοκιμασει και την 1.7 1.7.2 1.7.4 γνωριζει καποιος γιατι, η τι πρεπει να κανω?

ευχαριστω. :D

Link to comment
Share on other sites

Cities -> Add -> Custom γράφουμε το όνομα της πόλης που θέλουμε. Στο πεδίο Forecasts επιλέγουμε το meteoGR και στο πεδίο City Code γράφουμε τον κωδικό της εκάστοτε πόλης. Τον κωδικό τον βρίσκουμε από την αντίστοιχη ιστοσελίδα, για παράδειγμα η Αθήνα στο meteo.gr έχει κωδικό 12 (city_id=12)
Link to comment
Share on other sites

Cities -> Add -> Custom γράφουμε το όνομα της πόλης που θέλουμε. Στο πεδίο Forecasts επιλέγουμε το meteoGR και στο πεδίο City Code γράφουμε τον κωδικό της εκάστοτε πόλης. Τον κωδικό τον βρίσκουμε από την αντίστοιχη ιστοσελίδα, για παράδειγμα η Αθήνα στο meteo.gr έχει κωδικό 12 (city_id=12)

 

Μηπως μπορεις να γραψεις λιγο αναλυτικοτερα τα βηματα??

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ εώς τις 10 περίπου διάβαζα την 563 σελίδα... Σήμερα τελευταία είναι 555! Μήπως μας κλείνουν το "μαγαζί";;; Και εγώ που έλεγα θα τα χιλιάσουμε...

:X:(:X

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος, επειδη το gps του ομνια απαιτει και καρτα sim, δουλευει κανονικα και σε περιοχες που δεν υπαρχει σημα κινητης τηλεφωνιας, η θα υπαρχει προβλημα?

ευχαριστω. :D

 

τσεκαρισμενο με καρτα σιμ που ηταν ληγμενη

(μονο επηγουσες κλσεις ,χωρις να δειχνει σημα)

εβρισκε το gps μια χαρα .

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ εώς τις 10 περίπου διάβαζα την 563 σελίδα... Σήμερα τελευταία είναι 555! Μήπως μας κλείνουν το "μαγαζί";;; Και εγώ που έλεγα θα τα χιλιάσουμε...

:X:(:X

 

και εγω το προσεξα ! μαλλον διεγραφτηκαν καποια(η ολα) απο τα ποστ του nectons ?

η κανω λαθος ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα. Μερικές φορές όταν πατάω το κουμπί on/off για να ανοίξει η οθόνη δεν ανοίγει και άμα πατήσω κάποιο κουμπί από τα μπροστά ακούω τον αντίστοιχο ήχο που κάνει όταν πατάω αυτά τα κουμπιά που σημαίνει ότι το κινητό είναι ανοιχτό.

Επίσης εχτές με πήρε κάποιος τηλ και ενώ χτύπαγε κανονικά, η οθόνη ήταν κλειστή. Απάντησα στο τηλέφωνο και συνέχισε να είναι κλειστή. Τι μπορεί να παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Τα off-topic μηνύματα και οι διαξιφισμοί μεταφέρθηκαν στο κλειδωμένο θέμα μετά

από παρέμβαση του Admin MsK[/member]

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=224101

Όσοι θέλετε να συνεχίσετε τη συζήτηση περί GPS, χωρίς ωστόσο να παρεβαίνετε τους ΟΠΧ, μπορείτε να το κάνετε είτε σε ξεχωριστό θέμα,

είτε στους διαξιφισμούς

 

Ελπίζω τα παραπάνω να ειναι κατανοητά για όλους .....................

Για τυχόν ερωτήσεις,απορίες, προτάσεις κλπ ,ενημερώνετε με προσωπικό μήνυμα στους αρμόδιους

moderators της ενότητας

 

Καλή συνέχεια ....εντός θέματος .............:)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

και εγω το προσεξα ! μαλλον διεγραφτηκαν καποια(η ολα) απο τα ποστ του nectons ?

η κανω λαθος ?

 

Δεν γνωρίζω... αλλά γιατί πάλι να συνέβει αυτό;;; Ίσα-ίσα που ο φουκαράς μας έχει χιλιοβοηθήσει.Θα είναι πολύ κακό αν έγινε κάτι τέτοιο!!! :worry:

Μπορεί να είμαστε εκτός θέματος,αλλά είναι όντως πολύ περίεργο!

Link to comment
Share on other sites

καλα κανανε τα παιδια (Moderator) και σβησανε τα μυνηματα με τους διαξιφισμους ! δεν βοηθανε νομιζω εδω ! πιστευω σε μια καινουργια αρχη φυσικα με ολα τα παιδια ...
Link to comment
Share on other sites

Ας μαζευτούμε λίγο όλοι οι τυχεροί ιδιοκτήτες αυτής της συσκευής να δούμε τι επιλογές έχουμε και τι μπορεί να κάνει το κινητό μας καθώς και να λύσουμε ότι απορίες έχουμε. Ας συμβάλει ο καθένας ότι μπορεί απο γνώσεις, προγράμματα και τα σχετικά.

 

Προσωπικά πάει λίγη ώρα που το έθεσα σε λειτουργία και τώρα ψάχνω να δω πως θα καταφέρω να περάσω το office outlook στην συσκευή μου.

Χαζή απορία το ξέρω, αλλά μόλις ξεψαρώσω λίγο θα βοηθίσω και εγώ με την σειρά μου σε βαρβάτα θέματα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους συμμετασχουν.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε παίδες, μόλις έφτιαξα ένα θέμα για το Omnia, σκοπεύω να το κρατήσω καθαρό και οργανωμένο, καθένας που θα προσφέρει μία συμβουλή θα προστίθεται στο πρώτο post για να το βρίσκουνε όλοι εύκολα, για περάστε.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2586659#post2586659

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...