Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:ninja::ninja::ninja::ninja:

kalimera se olous

 

exo tin eliniki version tu omnia ke zitao voithia bima pros bima apo aftus pu kataferan na egatastisun to dest7--- s2u2 ke to SPB SHELL

(oso ginete pio analitika gia na apofevgonte oi peretero erotisis ke na min ginomaste ke enoxlitiki):X

efxaristo prokatavolika:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πιστεύω ότι αντί για βοήθεια θα λάβεις ορισμένες οργισμένες απαντήσεις... Ειδικά σε αυτό το νήμα τα βήμα προς βήμα έχουν αναλυθεί προ πολλού και επίσης από ότι κατάλαβα έχει βασικές ελλείψεις σε wm συσκευές οπότε σε περιμένει πολύ διάβασμα φίλε. Πρέπει να του αφιερώσεις λίγο χρόνο και του αξίζει...
Βασίλης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

ειναι η HJ1 η πιο προσφατη ρομ?

 

Ναι αυτη ειναι.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

1.για να ενεργοποιησω το αρχικο μενου του ομνια πως μπορω μετα απο απενεγκατασταση του mobile shell.

2.κ κατι ακομα παρκλω οταν ανοιγω το ομνια μου βαραει ενα χ κ λεει δεν ειναι δυνατο το ανοιγμα του αρχειου moblile shell

Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

μηπως την εχεισ δοκιμασει?

αξιζει τον κοπο?

 

Αυτην εχω στο κινητο μου. Σε σχεση με την HG1 που ειχα, ειναι καλυτερη.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

1.για να ενεργοποιησω το αρχικο μενου του ομνια πως μπορω μετα απο απενεγκατασταση του mobile shell.

2.κ κατι ακομα παρκλω οταν ανοιγω το ομνια μου βαραει ενα χ κ λεει δεν ειναι δυνατο το ανοιγμα του αρχειου moblile shell

 

Αν λες οτι σου βγαζει χ σημαινει οτι δεν εχει απεγκατασταθει εντελως. Παρα ταυτα, πηγαινε στο today και ενεργοποιησε παλι το samsung widget.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

οσοι θελουν καιρο με πολλες λεπτομερειες στο ομνια

ας εγκαταστησουν αυτο (μονο στη μνημη μου δουλεψε)

 

http://www.singerscreations.com/Weather-Watcher-Mobile.asp

 

(αν σας ανοιγει ο opera πηγενετε στις ρυθμισεις και απενεργοποιηστε το

ρυθμισεις/για προχωρημενους/χρηση του opera ως προεπιλ......)

Link to comment
Share on other sites

1.για να ενεργοποιησω το αρχικο μενου του ομνια πως μπορω μετα απο απενεγκατασταση του mobile shell.

2.κ κατι ακομα παρκλω οταν ανοιγω το ομνια μου βαραει ενα χ κ λεει δεν ειναι δυνατο το ανοιγμα του αρχειου moblile shell

 

Για να μην εχετε ποτε τετοιου ειδους προβλήματα καλό θα είναι πριν κανετε απεγκατασταση ενος προγραμματος να εχετε κάνει πρωτα "soft reset".

Οταν το εχετε λειτουργήσει κάποιοι πόροι δεν μπορουν να διαγραφουν.

 

Θα πρέπει λοιπόν να του ξανακάνεις εγκατασταση και να κάνεις πρωτα soft reset για να διαγραφτει τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην εχετε ποτε τετοιου ειδους προβλήματα καλό θα είναι πριν κανετε απεγκατασταση ενος προγραμματος να εχετε κάνει πρωτα "soft reset".

Οταν το εχετε λειτουργήσει κάποιοι πόροι δεν μπορουν να διαγραφουν.

 

Θα πρέπει λοιπόν να του ξανακάνεις εγκατασταση και να κάνεις πρωτα soft reset για να διαγραφτει τελείως.

 

εχω προβλημα με το mobile shell,τα διεγραψα ολα οσα ειναι για mobile shell αλλ στην εναρξη παταω το spb menou,k den anoigei tpt.για αυτο ρωταω πως θα ενεργοποιησω το μενου το αρχικο του ομνια .μηπως ξερεις εσυ η καποιος αλλος εδω?

Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

εχω προβλημα με το mobile shell,τα διεγραψα ολα οσα ειναι για mobile shell αλλ στην εναρξη παταω το spb menou,k den anoigei tpt.για αυτο ρωταω πως θα ενεργοποιησω το μενου το αρχικο του ομνια .μηπως ξερεις εσυ η καποιος αλλος εδω?

 

Μα αν διεγραψες τα παντα, γιατι να σου ανοιξει;

Οσο για το αρχικο μενου, σου απαντησα λιγο πιο πανω.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Μα αν διεγραψες τα παντα, γιατι να σου ανοιξει;

Οσο για το αρχικο μενου, σου απαντησα λιγο πιο πανω.

 

δεν το ειδα.σε ευχαριστω:ninja:

Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

1.για να ενεργοποιησω το αρχικο μενου του ομνια πως μπορω μετα απο απενεγκατασταση του mobile shell.

2.κ κατι ακομα παρκλω οταν ανοιγω το ομνια μου βαραει ενα χ κ λεει δεν ειναι δυνατο το ανοιγμα του αρχειου moblile shell

Θα πας μέσα στον φάκελο των Windows (κύρια μνήμη) - Start Menu και θα σβήσεις κάποιο αρχείο που πιθανόν υπάρχει εκεί του mobile shell (εκτελέσιμο αρχείο).

Επίσης θα πας και πάλι μεσα στον Windows - Startup και θα κάνεις το ίδιο.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

οσοι θελουν καιρο με πολλες λεπτομερειες στο ομνια

ας εγκαταστησουν αυτο (μονο στη μνημη μου δουλεψε)

 

http://www.singerscreations.com/Weather-Watcher-Mobile.asp

 

(αν σας ανοιγει ο opera πηγενετε στις ρυθμισεις και απενεργοποιηστε το

ρυθμισεις/για προχωρημενους/χρηση του opera ως προεπιλ......)

 

Πολύ καλό και χρηστικό πρόγραμμα, αν και στην ουσία είναι απλά μια συντόμευση για την ιστοσελίδα.

Εμένα μου δούλεψε με εγκατάσταση στην Αποθήκη μου, αλλά τη ρύθμιση που λες για να μην ανοίγει ο Οπερα, δεν την βρήκα. Που είναι;

 

 

 

Οκ το βρήκα, αλλά τώρα δεν μου εμφανίζονται τα εικονίδια...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θέλω να επισημάνω ότι η ιδέα για το omniacs μου ήρθε αποκλειστικά και μονο από το myphone.gr το οποιο θα παραμείνει ως βάση για το omnia.

Έχοντας διατελέσει σε αρκετά forum και σαν διαχειριστής αλλα και σαν moderator γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι να γίνει κατηγοριοποίηση του θέματος omnia,ότι ζητάμε εμείς για το omnia ζητάνε και τα άλλα μέλη του myphone για τις άλλες κατηγορίες,πράγμα που είναι πολύ δύσκολο έως απίθανο να πραγματοποιηθεί.

Προχώρησα λοιπόν στην δημιουργία μιας ελληνικής κοινότητας που αφορά αποκλειστικά και μόνο το samsung omnia.

Προσπάθησα να φτιάξω τις κατηγορίες που κατά την γνώμη μου πρέπει να υπάρχουν,φυσικά κάθε άποψη και γνώμη είναι καλοδεχούμενη.

Το μονο που μένει να κάνετε εσείς είναι απλός να κάνετε εγγραφή στο νέο σπίτι του samsung omnia.

Φυσικά και θα χρειαστώ και 2-3 άτομα (μπορείτε να μου στείλετε pm)για να πάρουν την θέση συντελεστών στην νέα αυτή κοινότητα.

Αύριο θα σας δώσω το link για να ξεκινήσουμε την νέα αυτή κοινότητα.

 

:)

 

τρομερή ιδέα , μπράβο παλικάρι :) θα αποτελέσει εξαιρετικό εργαλείο-βοήθημα στην προσπάθεια μας να κατανοήσουμε αυτό το σύνθετο τηλέφωνο και να εκμεταλλευτούμε στο έπακρο τις λειτουργίες του. Προχώρησε ακάθεκτος και ότι βοήθεια χρειαστείς εγώ τουλάχιστον δηλώνω πρόθυμος ;)

 

να πω και κάτι για τη μπαταρία: έπαιζα μαζί του από προχτές το βράδυ μέχρι χτες βράδυ δηλ σύνολο μια μέρα, χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ κλήσεις, λίγο wifi, καθόλου ιντερνετ, απενεργοποίηση τηλεφώνου, οθόνης κλπ μετά από 1 λεπτό μη λειτουργίας κλπ και το βράδυ το αφησα γύρω στο 40% και απενεργοποιημένο ως συσκευή (όχι εντελώς κλειστο δηλ) πατώντας στιγμιαία το κουμπί off. Σήμερα που πήγα να το ξαναπιάσω δεν ανταποκρινόταν καθόλου δηλαδη η μπαταρία είχε ψοφήσει:mad:

όταν λοιπον θέτουμε το σύστημα σε νάρκη δε θαπρεπε να καταναλώνει ελάχιστη μπαταρία; είναι φυσιολογικο να το αφήνω 40% και να το βρίσκω 0% ; ψιλοανησυχώ..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Θα πας μέσα στον φάκελο των Windows (κύρια μνήμη) - Start Menu και θα σβήσεις κάποιο αρχείο που πιθανόν υπάρχει εκεί του mobile shell (εκτελέσιμο αρχείο).

Επίσης θα πας και πάλι μεσα στον Windows - Startup και θα κάνεις το ίδιο.

 

σε ευχαριστω τα εκανα ολα αυτα αλλα δεν γινετε τπτ κ οταν παω να βαλω το αρχικο μενου ομνια γραφει οτι δεν ειναι δυνατο.....

γενικοτερα οταν θες να κανεις απεγτατασταση ενος προγραμματος πως γινετε χωρις να μπαινω σε φακελο κ παλι φακελο κ να σβηνω συνεχεια?

Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

Ακουστέ το ποιο κουλό που έπαθα σήμερα! … Ψές είχα αφήσει το Ομνια να φορτίσει από το Usb cable (γιατί μετάφερνα κάποια προγράμματα και είχε πάει στο 70% οπότε είπα να το αφήσω να φορτίσει 100%). Αφού λοιπόν πήγε στο 100% το έβγαλα και το έκλεισα… Σήμερα το πρωί το Ομνια ΔΕΝ άνοιγε γιατί ΔΕΝ είχε μπαταρία!… Συμπεράσματα Δικά σας.. (Όσο αφόρα την φόρτιση με Usb Cable)

 

p.s Με φόρτιση 220V η μπαταρία μου, με κανονική χρήση βγάζει 2~3 μέρες!

Eram quod es, eris quod sum..
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω τα εκανα ολα αυτα αλλα δεν γινετε τπτ κ οταν παω να βαλω το αρχικο μενου ομνια γραφει οτι δεν ειναι δυνατο.....

γενικοτερα οταν θες να κανεις απεγτατασταση ενος προγραμματος πως γινετε χωρις να μπαινω σε φακελο κ παλι φακελο κ να σβηνω συνεχεια?

 

πλακα μας κανει...τωρα παω να ανοιξω απο τα προγραμματα τα windows k den anoigoyn:worry:

Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

ενω μου κανει συχγρονισμο κανονικα επαφες οκ

στο calendar δεν μου περναει τιποτα καμια ιδεα ?εχω vista kai outlook 2003 τσεκαρισμενο εννοηται οτι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ακουστέ το ποιο κουλό που έπαθα σήμερα! … Ψές είχα αφήσει το Ομνια να φορτίσει από το Usb cable (γιατί μετάφερνα κάποια προγράμματα και είχε πάει στο 70% οπότε είπα να το αφήσω να φορτίσει 100%). Αφού λοιπόν πήγε στο 100% το έβγαλα και το έκλεισα… Σήμερα το πρωί το Ομνια ΔΕΝ άνοιγε γιατί ΔΕΝ είχε μπαταρία!… Συμπεράσματα Δικά σας.. (Όσο αφόρα την φόρτιση με Usb Cable)

 

p.s Με φόρτιση 220V η μπαταρία μου, με κανονική χρήση βγάζει 2~3 μέρες!

 

 

PAIDES EMENA EINAI H PRWTH MOU PLIRIS FORTISH MOU EXEI KRATISEI PERIPOU 40 WRES. ME SKISIMO TIS PROTES 10.

KAI MOU MENOUN AKOMA ALLA 40%

KATA TIN EMPIRIA MOU:

EIXA ENA N95 OTAN TO FORTIZA ME FORTISTH MIKROTERO APO TOS MANAS TOU... DEILADH ME 350mA ENOS O MAMA EIXE 750mA OUTPUT.

TO THLEFONO DEN EBGAZE MERA. ENO ME TON MAMA 3 MERES...

TO OMNIA TO FORTISA 4 WRES ME TON FORTISH KAI EIMAI MIA XARA TO EXW 40 WRES KAI MOU APOMENEI ALLO ENA 40%.

RWTISA HLEKTRONIKO KAI MOU EIPE...

TA STIXIA TIS MPATARIAS DEN EXOUN ANOIXEI AKOMA GIA NA TO FORTISETE ME USB.

H USB DEN EXEI Watt GIA NA FORTISH TIN MPATARIA...

PROSPATHISTE NA ANOIXETE KALA TIN MPATARIA ME TON FORTISH KAI ME TA BALTE USB.

ALLA AP' OTI XERW KAI APO ALLA KINITA H USB DEN EINAI KALI GIA FORTISH EINAI GIA EKTAKTI ANAGI...!

My SmartPhones history

Nokia: Nokia 6600 / Nokia N70 / Nokia N73 / Nokia N95 / Nokia N95 Black / Nokia N97

Win Mobile: HTC P3300 / HTC P3350 / Omnia / Omnia II

Apple: iPhone 3G / iPhone 3GS / iPhone 4G / iPhone 4S / iPhone 5 16GB / iPhone 5s 16GB / iPhone 6 64GB

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω τα εκανα ολα αυτα αλλα δεν γινετε τπτ κ οταν παω να βαλω το αρχικο μενου ομνια γραφει οτι δεν ειναι δυνατο.....

γενικοτερα οταν θες να κανεις απεγτατασταση ενος προγραμματος πως γινετε χωρις να μπαινω σε φακελο κ παλι φακελο κ να σβηνω συνεχεια?

Γενικά, όπως σου έγραψε ο Makinas, ξεκινάς με ένα soft reset για να μην τρέχει τίποτα σχετικό με αυτό που θα απεγκαταστήσεις και σου αφήσει υπολείμματα, κάνεις την απεγκατάσταση απο: Ρυθμίσεις - σύστημα - απεγκατάσταση προγραμμάτων, και μετά, βλέπεις και τους φακέλους που σου έγραψα (κυρίως τον Start Menu - προγράμματα) γιατί στον Startup υπάρχουν συντομεύσεις μόνο για οτι τρέχει με το ξεκίνημα της συσκευής. Οπότε, κοιτάς ανάλογα με την λειτουργία του προγράμματος (αν ξεκινάει με το μπουτάρισμα ή το τρέχεις εσύ). Τώρα, υπάρχουν και μερικές μικρές λεπτομέρειες κατά περίπτωση, που θα τις μάθεις με την ενασχόλησή σου με το σπορ (π.χ. για το που μπορεί να έχει μείνει κάτι απο το πρόγραμμα αλλού, κλπ.). Πάντως, κατά πλειοψηφία, τα προγράμματα απεγκαθίστανται πλήρως απο την αφαίρεση προγραμμάτων.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω τα εκανα ολα αυτα αλλα δεν γινετε τπτ κ οταν παω να βαλω το αρχικο μενου ομνια γραφει οτι δεν ειναι δυνατο.....

γενικοτερα οταν θες να κανεις απεγτατασταση ενος προγραμματος πως γινετε χωρις να μπαινω σε φακελο κ παλι φακελο κ να σβηνω συνεχεια?

 

Μισο για να καταλαβω. Δεν εκανες απεγκατασταση του προγραμματος; Απλα εσβησες φακελους;

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

@yiannisv2000

Πηγαινε ρυθμισεις, σημερα, στοιχεια, ξετικαρε το spb mobile shell και τικαρε το samsung today 1 η 2

 

@SAXOVTS

Και κανονισε ε.. οτι ετοιμασεις να ειναι με σημα τον νιντζα !! :ninja::ninja::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πατρίδα, προσπάθησε να γράφεις με ελληνικά γράμματα και μικρά.

Ισως να μην έχει άδικο ο ηλεκτρονικός σου για αυτά που λέει, όμως η φόρτιση από τη usb παρατείνει τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, καθώς η φόρτιση γίνεται πιο αργά μεν, αλλά πιο ομαλά.

Οπωσδήποτε βέβαια για μια γρήγορη φόρτιση, προτείνεται ο φορτιστής.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...