Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ καλό και χρηστικό πρόγραμμα, αν και στην ουσία είναι απλά μια συντόμευση για την ιστοσελίδα.

Εμένα μου δούλεψε με εγκατάσταση στην Αποθήκη μου, αλλά τη ρύθμιση που λες για να μην ανοίγει ο Οπερα, δεν την βρήκα. Που είναι;

 

 

 

Οκ το βρήκα, αλλά τώρα δεν μου εμφανίζονται τα εικονίδια...

 

εμ για να γραφω να γινει εγκατασταση μονο στην μνημη υπαρχει λογος :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εμ για να γραφω να γινει εγκατασταση μονο στην μνημη υπαρχει λογος :lol:

 

Αμ πεστο απ΄την αρχή ρε μάστορα...... :lol::lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πατρίδα, προσπάθησε να γράφεις με ελληνικά γράμματα και μικρά.

Ισως να μην έχει άδικο ο ηλεκτρονικός σου για αυτά που λέει, όμως η φόρτιση από τη usb παρατείνει τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, καθώς η φόρτιση γίνεται πιο αργά μεν, αλλά πιο ομαλά.

Οπωσδήποτε βέβαια για μια γρήγορη φόρτιση, προτείνεται ο φορτιστής.

 

 

Πως εξηγάς το γεγονός όμως ότι ενώ το φόρτισα 100% με usb δεν είχε καθόλου μπαταρία το πρωί????? (και το έκλεισα εντελώς)

Eram quod es, eris quod sum..
Link to comment
Share on other sites

Πως εξηγάς το γεγονός όμως ότι ενώ το φόρτισα 100% με usb δεν είχε καθόλου μπαταρία το πρωί????? (και το έκλεισα εντελώς)

 

Με δεδομενο οτι πολλεσ φορες ο μετρητησ μαλ..ζεται, μηπως ειχες βαλει το usb και ειχες σβησει την οθονη απο το κουμπι ?

Τοτε διακοπτεται η φορτιση

 

Τωρα ειδα οτι το ειχες κλεισει. Κλειστο δε φορτιζει

Link to comment
Share on other sites

Πως εξηγάς το γεγονός όμως ότι ενώ το φόρτισα 100% με usb δεν είχε καθόλου μπαταρία το πρωί????? (και το έκλεισα εντελώς)

 

Αυτό ίσως να επιβεβαιώνει τη θεωρία του ηλεκτρονικού περί "ανοίγματος" της μπαταρίας.

Ισως να πρέπει να του κάνεις μερικές αρχικές φοορτίσεις στο φορτιστή, αν και σε μένα δεν χρειάστηκε.

Επίσης, ίσως εσύ να είχες αφήσει κάτι ανοιχτό: προγράμματα, οθόνη, κανένα player....

 

 

Υποθέσεις κάνω κι εγώ.....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

PAIDES EMENA EINAI H PRWTH MOU PLIRIS FORTISH MOU EXEI KRATISEI PERIPOU 40 WRES. ME SKISIMO TIS PROTES 10.

KAI MOU MENOUN AKOMA ALLA 40%

KATA TIN EMPIRIA MOU:

EIXA ENA N95 OTAN TO FORTIZA ME FORTISTH MIKROTERO APO TOS MANAS TOU... DEILADH ME 350mA ENOS O MAMA EIXE 750mA OUTPUT.

TO THLEFONO DEN EBGAZE MERA. ENO ME TON MAMA 3 MERES...

TO OMNIA TO FORTISA 4 WRES ME TON FORTISH KAI EIMAI MIA XARA TO EXW 40 WRES KAI MOU APOMENEI ALLO ENA 40%.

RWTISA HLEKTRONIKO KAI MOU EIPE...

TA STIXIA TIS MPATARIAS DEN EXOUN ANOIXEI AKOMA GIA NA TO FORTISETE ME USB.

H USB DEN EXEI Watt GIA NA FORTISH TIN MPATARIA...

PROSPATHISTE NA ANOIXETE KALA TIN MPATARIA ME TON FORTISH KAI ME TA BALTE USB.

ALLA AP' OTI XERW KAI APO ALLA KINITA H USB DEN EINAI KALI GIA FORTISH EINAI GIA EKTAKTI ANAGI...!

 

 

Στην αρχή επειδή διάβασα ότι είναι καλά να φορτίζεις με Usb το φόρτιζα έτσι και μου έβγαζε 1,5 μέρα με το ζόρι.. εδώ και 1 μήνα το φορτίζω μόνο με 220V βγάζει 2~3 μέρες! :cool: (εννοείται πάντα με την δική μου χρήση)

Eram quod es, eris quod sum..
Link to comment
Share on other sites

να πω και κάτι για τη μπαταρία: έπαιζα μαζί του από προχτές το βράδυ μέχρι χτες βράδυ δηλ σύνολο μια μέρα, χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ κλήσεις, λίγο wifi, καθόλου ιντερνετ, απενεργοποίηση τηλεφώνου, οθόνης κλπ μετά από 1 λεπτό μη λειτουργίας κλπ και το βράδυ το αφησα γύρω στο 40% και απενεργοποιημένο ως συσκευή (όχι εντελώς κλειστο δηλ) πατώντας στιγμιαία το κουμπί off. Σήμερα που πήγα να το ξαναπιάσω δεν ανταποκρινόταν καθόλου δηλαδη η μπαταρία είχε ψοφήσει:mad:

όταν λοιπον θέτουμε το σύστημα σε νάρκη δε θαπρεπε να καταναλώνει ελάχιστη μπαταρία; είναι φυσιολογικο να το αφήνω 40% και να το βρίσκω 0% ; ψιλοανησυχώ..

Εγώ χθες το φόρτιζα μέσω usb για πολλές ώρες, κάποτε αγανάκτησα γιατί είχε ανέβει μόνο 20% και το φόρτισα πλήρως από τον φορτιστή. 11.30 το βράδυ το έβγαλα από τη φόρτιση, δεν το πείραξα καθόλου και μετά έπεσα για ύπνο. Σήμερα 9 το πρωί, με 0 χρήση πήγε 80%. Μπαίνω λίγο στα μενού για να δω το διάγραμμα της μπαταρίας και όταν βγαίνω, βλέπω μπαταρία 50% :worry: ΦΡΙΚΑΡΑ!! ΜΕ 0 ΧΡΗΣΗ!!! Τι προτείνετε ρε παιδιά, ν'αρχίσω να ψάχνω για σέρβις ή αντικατάσταση? Έσκασα 555€ γιατι δεν είχα και επιδότηση και όταν βλέπεις τέτοια πράγματα πονάει ρε ****το, θα βάλω τα κλάματα!

 

Ακουστέ το ποιο κουλό που έπαθα σήμερα! … Ψές είχα αφήσει το Ομνια να φορτίσει από το Usb cable (γιατί μετάφερνα κάποια προγράμματα και είχε πάει στο 70% οπότε είπα να το αφήσω να φορτίσει 100%). Αφού λοιπόν πήγε στο 100% το έβγαλα και το έκλεισα… Σήμερα το πρωί το Ομνια ΔΕΝ άνοιγε γιατί ΔΕΝ είχε μπαταρία!… Συμπεράσματα Δικά σας.. (Όσο αφόρα την φόρτιση με Usb Cable)

 

p.s Με φόρτιση 220V η μπαταρία μου, με κανονική χρήση βγάζει 2~3 μέρες!

 

Φίλε πες μας το μυστικό για μεγάλη διάρκεια! Όπως έγραψα και πριν, με 0 χρήση, η μπαταρία ξεφορτίζει σε χρόνο 0!

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα wm ppc, η διάρκεια της μπαταρίας βελτιώνεται έπειτα από μερικές εβδομάδες χρήσης.

Θα το παρατειρήσετε και μόνοι σας. Δεν χρειάζονται ούτε κλάμματα, ούτε υστερίες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ίσως να επιβεβαιώνει τη θεωρία του ηλεκτρονικού περί "ανοίγματος" της μπαταρίας.

Ισως να πρέπει να του κάνεις μερικές αρχικές φοορτίσεις στο φορτιστή, αν και σε μένα δεν χρειάστηκε.

Επίσης, ίσως εσύ να είχες αφήσει κάτι ανοιχτό: προγράμματα, οθόνη, κανένα player....

 

 

Υποθέσεις κάνω κι εγώ.....

 

Εδώ και 1 μήνα το φορτίζω μόνο με 220V αν ήταν να "ανοίξει" η μπαταρία θα "άνοιγε" :lol: (ανοιχτό ήταν μόνο το ActiveSync) :)

Eram quod es, eris quod sum..
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 1 μήνα το φορτίζω μόνο με 220V αν ήταν να "ανοίξει" η μπαταρία θα "άνοιγε" :lol: (ανοιχτό ήταν μόνο το ActiveSync) :)

 

Ειναι οπως οι παρθενες ρε συ.. αλλες ανοιγουν γρηγοροτερα, αλλες αργουν και ειναι σφιχτες για καιρο :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οπως οι παρθενες ρε συ.. αλλες ανοιγουν γρηγοροτερα, αλλες αργουν και ειναι σφιχτες για καιρο :lol::lol::lol::lol:

 

Σωστός! :lol:

Eram quod es, eris quod sum..
Link to comment
Share on other sites

Ειναι οπως οι παρθενες ρε συ.. αλλες ανοιγουν γρηγοροτερα, αλλες αργουν και ειναι σφιχτες για καιρο :lol::lol:

 

Μόνο Πατρινός θα μπορούσε να κάνει τέτοιο συνδυασμό

 

 

:lol::lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακουστέ το ποιο κουλό που έπαθα σήμερα! … Ψές είχα αφήσει το Ομνια να φορτίσει από το Usb cable (γιατί μετάφερνα κάποια προγράμματα και είχε πάει στο 70% οπότε είπα να το αφήσω να φορτίσει 100%). Αφού λοιπόν πήγε στο 100% το έβγαλα και το έκλεισα… Σήμερα το πρωί το Ομνια ΔΕΝ άνοιγε γιατί ΔΕΝ είχε μπαταρία!… Συμπεράσματα Δικά σας.. (Όσο αφόρα την φόρτιση με Usb Cable)

 

p.s Με φόρτιση 220V η μπαταρία μου, με κανονική χρήση βγάζει 2~3 μέρες!

 

:whistle:ΜΗΝ ΦΟΡΤΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ USB !!!!!!!!:whistle:

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

λοιπον δεν γινετε τπτ me to mobile shell ...παω για το πρωτο μου hard reset ....τις επαφες μου δεν τις βλεπω οταν ειναι συνδεδεμενο με το pc γιατι ρε παιδια?θελω να τις αποθηκευσω κ να τις ξαναπερασω μετα...παρακαλω μια λυση
Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

ΜΟνο και μόνο από το πρόβλημα αυτονομίας που λες πρέπει να επιστρεψεις το κινητό ή να το πας στο Service της Samsung ...

Ήθελα πρώτα να δω αν θα στρώσει η μπαταρία μετά από μερικές μέρες.

Αυτή τη στιγμή το κινητό κλείνει 24 ώρες, μισή ώρα wifi, κάνα 20λεπτο κλήσεις, 5-6 μηνύματα και ελαφρύ σκάλισμα και είναι στο 70%. Καθόλου άσχημα!

 

Πάντως το gps και το wifi είναι απογοήτευση. Κατά τα άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οπως οι παρθενες ρε συ.. αλλες ανοιγουν γρηγοροτερα, αλλες αργουν και ειναι σφιχτες για καιρο :lol::lol::lol::lol:

 

οπως οι κινεζες...:lol:

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ... ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ... το έχουμε γράψει άπηρες φορές ... όσοι έχετε πρόβλημα με την μπαταρία σας επιστροφή το τηλέφωνο ... δεν είναι φυσιολογικό .... μια κανονική μπαταρία πρεέπει να κρατάει 36-44 ώρες με χρήση ...

Επίσης όσοι το έχετε πάρει από το ΠΛΑΙΣΙΟ σας συνιστώ να το πάτε στο service στην Ζαιμη στα Εξάρχεια

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

:whistle:ΜΗΝ ΦΟΡΤΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ USB !!!!!!!!:whistle:

 

Γιατί το λες αυτό;

Εγώ μόνο από usb το φορτίζω και μου κρατάει 2 μέρες με αρκετή χρήση χαλαρά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό;

Εγώ μόνο από usb το φορτίζω και μου κρατάει 2 μέρες με αρκετή χρήση χαλαρά.

 

το αφηνεις και εσυ 8 ωρες να φορτιζει ?

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

παω για το πρωτο μου hard reset ....τις επαφες μου δεν τις βλεπω οταν ειναι συνδεδεμενο με το pc γιατι ρε παιδια?θελω να τις αποθηκευσω κ να τις ξαναπερασω μετα...παρακαλω μια λυση
Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

το αφηνεις και εσυ 8 ωρες να φορτιζει ?

Οσο είμαι σπίτι το έχω σχεδόν μόνιμα στο usb.

8 ώρες όμως δεν το έχω αφήσει ποτέ. Μέγιστο γύρω στις 4 με 5.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω προβλημα με το mobile shell,τα διεγραψα ολα οσα ειναι για mobile shell αλλ στην εναρξη παταω το spb menou,k den anoigei tpt.για αυτο ρωταω πως θα ενεργοποιησω το μενου το αρχικο του ομνια .μηπως ξερεις εσυ η καποιος αλλος εδω?

 

 

Πρεπει να εγκαταστησεις το spb mobile shell.

Θα κανεις soft reset. Θα του κανεις ξανα απεγκατασταση και θα σβήσει όλα τα αρχεια από μέσα. Δεν χρειαζεται να σβησεις κανεναν φακελο πριν.

Οταν θα γίνει απεγκατασταση διαγραφεις απλά τους φακελους που εχουν μεινει οι ρυθμίσεις.

 

Το αρχικό μενου του omnia κατω δεξια θα εμφανιστει και παλι απο μονο του.

Το Samsung widget θα πρεπει να το επιλεξεις απο το today.

Link to comment
Share on other sites

http://omniacs.net/images/ca_evo2/misc/logo.gif

 

http://www.omniacs.net

 

έτοιμο το φορουμ που αφορά αποκλειστικά και μόνο το ομνια,επαναλαμβάνω η βάση μας είναι το myphone.gr.

ακόμα δεν έχουμε ολοκλήρωση τα θέματα,σιγά σίγα εντός της ημέρας θα γίνουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εγκαταστησεις το spb mobile shell.

Θα κανεις soft reset. Θα του κανεις ξανα απεγκατασταση και θα σβήσει όλα τα αρχεια από μέσα. Δεν χρειαζεται να σβησεις κανεναν φακελο πριν.

Οταν θα γίνει απεγκατασταση διαγραφεις απλά τους φακελους που εχουν μεινει οι ρυθμίσεις.

 

Το αρχικό μενου του omnia κατω δεξια θα εμφανιστει και παλι απο μονο του.

Το Samsung widget θα πρεπει να το επιλεξεις απο το today.

 

σε ευχαριστω πολυ.τις επαφες μου δεν τις βλεπω οταν ειναι συνδεδεμενο με το pc γιατι?θελω να τις αποθηκευσω κ να τις ξαναπερασω μετα...παρακαλω μια λυση

Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ... ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ... το έχουμε γράψει άπηρες φορές ... όσοι έχετε πρόβλημα με την μπαταρία σας επιστροφή το τηλέφωνο ... δεν είναι φυσιολογικό .... μια κανονική μπαταρία πρεέπει να κρατάει 36-44 ώρες με χρήση ...

Επίσης όσοι το έχετε πάρει από το ΠΛΑΙΣΙΟ σας συνιστώ να το πάτε στο service στην Ζαιμη στα Εξάρχεια

 

:mad::mad::mad:

1. Άμα διάβαζες το ποστ μου θα έβλεπες ότι ΔΕΝ έχω πρόβλημα μπαταρίας (2~3 μέρες)

2. Απλά έκανα ποστ για να θίξω το θέμα με την φόρτιση usb.

3. Απο pda4u το αγόρασα…

Eram quod es, eris quod sum..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...