Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τον χαρτη της Αναβασης αν πας πανω σε ονομασια ενος χωριου και βαλεις τον κερσορα για μεταβαση παει η πρεπει να το βαλεις σε δρομο?Γιατι δοκιμαζοντας το δεν βρισκει δρομο κοντα λεει η κατι δεν κανω σωστα?
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά. Τώρα κατεβάζω το πρόγραμμα γα δόκιμη .Έχω το nokia 6110 navigator. Θέλω να ρωτήσω αν η πλοήγηση είναι δωρεάν με τις φωνητικές οδηγίες η αν πληρώνουμε κάτι για να χρησιμοποιήσουμε το πρόγραμμα. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά. Τώρα κατεβάζω το πρόγραμμα γα δόκιμη .Έχω το nokia 6110 navigator. Θέλω να ρωτήσω αν η πλοήγηση είναι δωρεάν με τις φωνητικές οδηγίες η αν πληρώνουμε κάτι για να χρησιμοποιήσουμε το πρόγραμμα. Ευχαριστώ.

 

Όλα τσάμπα φίλε!!!

Κι εγώ 6110 έχω και είμαι μια χαρά!!

 

 

Μονο που παρατήρησα οτι με στέλνει αντίθετα σε μονόδρομο...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Όλα τσάμπα φίλε!!!

Κι εγώ 6110 έχω και είμαι μια χαρά!!

 

 

Μονο που παρατήρησα οτι με στέλνει αντίθετα σε μονόδρομο...

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Όλα τσάμπα φίλε!!!

Κι εγώ 6110 έχω και είμαι μια χαρά!!

 

 

Μονο που παρατήρησα οτι με στέλνει αντίθετα σε μονόδρομο...

 

Και εμενα πολλες φορες με βαζει σε μονοδρομο :lol:

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Καποιος να με βοηθησει ρε παιδια γτ δεν μπορω να βγαλω ακρη...εχω εγκαταστησει τον χαρτη αναβαση σε ενα φακελο στο route t garmin στην καρτα μνημης αλλα οταν ανοιγω το προγραμμα λεει o map και δεν εχει επιλογη απο το Mapsource τι να κανω?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Καποιος να με βοηθησει ρε παιδια γτ δεν μπορω να βγαλω ακρη...εχω εγκαταστησει τον χαρτη αναβαση σε ενα φακελο στο route t garmin στην καρτα μνημης αλλα οταν ανοιγω το προγραμμα λεει o map και δεν εχει επιλογη απο το Mapsource τι να κανω?

 

Οι χάρτες μπαίνουν χύμα στο φάκελο Garmin της κάρτας και όχι σε υποφακέλους.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όσο αναφορά τα pois.

Υπενθυμίζω ότι δεν τα έχω εγκαταστήσει στο κινητό μου με τη μέθοδο του poi loader για τον απλούστατο λόγο ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό σαν mass storage λόγω του ότι η κάρτα χρησιμοποιείται συνεχώς. Έτσι με απλή μετονομασία από gdx σε gdi τα έβαλα χύμα μέσα μαζί με τα cvx αρχεία τους στο φάκελο POI.

Mου τα βγάζει κανονικά αν και στο poi plaza έχει το κανονικό εικονίδιο.

Τι θέλω να πω με αυτό. Πχ Starbucks στην παραλία Θεσσαλονίκης στη λεωφόρο Νίκης που ξέρουμε ότι υπάρχουν. Το κινητό το έχει καταχωρήσει το συγκεκριμένο ως μικρό καφέ και του βάζει για εικονίδιο ένα σαντουιτσάκι μικρό. Πηγαίνοντας από πάνω με το ποντίκι βγάζει κανονικά την επωνυμία απλά δεν έχει το κλασσικό πράσινο εικονίδιο που όλοι ξέρουμε.

Αλλο παράδειγμα, πχ τα lacoste αντί να μου βγάλει το κροκοδειλάκι, επειδή το κατατάσει μόνο του στην κατηγορία αγορά-ενδυμασία, μου βγάζει όλα τα lacoste ή και γενικά μαγαζιά ενδυμασίας με ένα φουτεράκι πορτοκαλί. Πηγαίνω κανονικά σε μέρος που ξέρω ότι έχει λακόστ και το έχει πράγματι απλά όχι με τον κροκόδειλο. Αν αφήσω όμως το ποντίκι επάνω θα μου βγάλει κανονικά ότι είναι lacoste.

Φυσικά το ίδιο γίνεται αν έχω λοκάρει σε σήμα και κάνω αναζήτηση είτε χρησιμοποιώντας κριτήρια από το μενού του τηλεφώνου είτε κάνοντας εγγραφή συγκεκριμένη αυτού που θέλω να ψάξω, όλα εμφανίζονται κανονικά.

Έχω αρχίσει να πιστεύω δηλαδή ότι το ότι εγκαθίσταται με τη βοήθεια του poi loader σαν gdx είναι μόνο για τα εικονίδιά τους και για τίποτε περισσότερο, πιο πολύ για το αισθητικό αποτέλεσμα κατά την περιήγηση στο χάρτη, γιατί πχ αν θέλεις να βρεις κάτι γενικά σχεδόν ποτέ δε θα κάνεις περιήγηση παρά θα του πεις με κριτήρια πές μου από εδώ που είμαι τι έχει κοντά από μαγαζιά, ή από καφετέριες ή από οτιδήποτε, πράγμα που κάνει τελικά με τις ονομασίες και με απλή μεταφορά των poi σαν gdi.

cypherth
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ανακαλυψα γιατι σε μερικους (συμπεριλαμβανομενου και εμενα) δεν λειτουργει η αναζητηση στον Ελληνικο χαρτη. Ειναι γιατι εχουν το μενου στα Αγγλικα.

Εγω μολις το γυρισα στα Ελληνικα λειτουργουνε ολα μια χαρα.

Υπαρχει καμια ρυθμιση να κανω η καποιο αλλο κολπο?

Εχω Αγγλικο μενου σε ολα τα κινητα μου εδω και πανω απο 10 χρονια και δεν θελω να αλλαξω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ανακαλυψα γιατι σε μερικους (συμπεριλαμβανομενου και εμενα) δεν λειτουργει η αναζητηση στον Ελληνικο χαρτη. Ειναι γιατι εχουν το μενου στα Αγγλικα.

Εγω μολις το γυρισα στα Ελληνικα λειτουργουνε ολα μια χαρα.

Υπαρχει καμια ρυθμιση να κανω η καποιο αλλο κολπο?

Εχω Αγγλικο μενου σε ολα τα κινητα μου εδω και πανω απο 10 χρονια και δεν θελω να αλλαξω.

 

Ναι, το έχουμε ξαναπεί αυτό. Δεν νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος. Και 'γώ στα αγγλικά το έχω το τηλέφωνο και έχω κρατήσει τον χάρτη με τα greeklish.

http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ανακαλυψα γιατι σε μερικους (συμπεριλαμβανομενου και εμενα) δεν λειτουργει η αναζητηση στον Ελληνικο χαρτη. Ειναι γιατι εχουν το μενου στα Αγγλικα.

Εγω μολις το γυρισα στα Ελληνικα λειτουργουνε ολα μια χαρα.

Υπαρχει καμια ρυθμιση να κανω η καποιο αλλο κολπο?

Εχω Αγγλικο μενου σε ολα τα κινητα μου εδω και πανω απο 10 χρονια και δεν θελω να αλλαξω.

Βασικά η αναζήτηση έχει σχέση με την γλώσσα που χρησιμοποιούμε στα μηνύματα,δοκιμασμένα αν βάλεις ελληνικά στα μηνύματα και αγγλικά στο μενού τότε θα δουλεύει και η αναζήτηση στο Garmin στα ελληνικά;)

Link to comment
Share on other sites

Περασα κι εγω με τη σειρα μου τους χαρτες της Αναβασης και τους θαλασσιους χαρτες. κατα την αποψη μου το GARMIN πλεον ειναι πληρεστατο. βεβαια, αν και δειχνει οτι τους φορτωνει ολους κατα την εκκινηση του προγραμματος, στη συνεχεια ο χαρτης Auto Drive Hellas επικαλλυπτει τους θαλλασιουσ χαρτες. δηλαδη δεν γινεται συνεργασια των 2 διαφορετικων layers των χαρτων, αλλα ο ενας επικαλλυπτει τον αλλο. εχει καταφερει καποιος να τους κανει να εμφανιζονται και οι δυο?

 

μεχρι τώρα φίλε μου δεν γίνεται αυτό που λές!!

 

Απλά σε σημεία που ο autodrive δεν έχει χαρτογράφηση εκεί εμφανίζεται το layer του xarti της αναβασης..!

 

Ο χάρτης της ανάβασης περιέχει πολλές λεπτομέρειες για χωριουδάκια που είναι πολύ σημαντικό ενώ ο autodrive είναι πολύ καλός για τις πόλεις!!

 

Επίσης σε routing που έκανα με μόνο τον anabash ενεργοποιημένο με πήγαινε απο τρελά μέρη και με έβγαζε απο την εθνική οδό!!!

Με τον autodrive δεν είχα τέτοια προβλλήματα στην πλοήγηση!

 

Οπότε καλο είναι να έχουμε και τους δύο και όποιον θέλουμε ενεργοποιούμε!!

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

για τα img αρχεια που ειπα πριν...

http://filext.com/file-extension/img

εχει εγγραφη και για το garmin:

Extension: IMG

Program and/or Extension Function [What's This?] Company [What's This?]

Garmin Basemap Garmin Ltd.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το εκανα και εγω εγκατασταση συμφωνα με τις οδηγιες.Ειναι τελειο και για μενα στην επαρχια , εχει παρα πολυ περισσοτερα απο smart2go.Μια ερωτηση οταν το βαζεις για προορισμο και πρεπει να βαλεις διευθυνση , πως το κανεις? Δεν μου βγαζει καμια
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έχουμε ξαναπεί αυτό. Δεν νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος. Και 'γώ στα αγγλικά το έχω το τηλέφωνο και έχω κρατήσει τον χάρτη με τα greeklish.

ο χαρτης με τα greeklish ποιος ειναι?

 

Υπαρχει περιπτωση να μπορεσουμε να ενσωματωσουμε τον χαρτη των 54ΜΒ,με τους υπολοιπους τρεις?
ποια η διαφορα του auto drive με αυτον των 54mb?

 

Βασικά η αναζήτηση έχει σχέση με την γλώσσα που χρησιμοποιούμε στα μηνύματα,δοκιμασμένα αν βάλεις ελληνικά στα μηνύματα και αγγλικά στο μενού τότε θα δουλεύει και η αναζήτηση στο Garmin στα ελληνικά;)

μενου νοκια το εχω αγγλικα,μηνυματα γλωσσα γραφης ελληνικα αλλα garmin βγαζει ιερογλυφικα αντι ελληνικων!το garmin το δοκιμασα και αγγλικο μενου και ελληνικο.νοκια εχω

Link to comment
Share on other sites

ο χαρτης με τα greeklish ποιος ειναι?

 

ποια η διαφορα του auto drive με αυτον των 54mb?

 

 

μενου νοκια το εχω αγγλικα,μηνυματα γλωσσα γραφης ελληνικα αλλα garmin βγαζει ιερογλυφικα αντι ελληνικων!το garmin το δοκιμασα και αγγλικο μενου και ελληνικο.νοκια εχω

 

Δεν μπορει παντως. Καποιος τροπος θα υπαρχει για να δουλευει στα Ελληνικα. Ολα τα αλλα προγραμματα δεν εχουν προβλημα. Γιατι να εχει αυτο? Το sygic ας πουμε με Αγγλικο μενου και γλωσσα δουλευει μια χαρα

 

Τι υποπτευομαι παντως? Οταν εχουμε το μενου στα αγγλικα και ερθει ενα μυνημα στα ελληνικα το διαβαζει. Οταν ομως παμε να κανουμε εισαγωγη κειμενου στο Garmin βγαζει ιεριγλυφικα. Αρα κατι πρεπει να παιζει με την γραματοσειρα του προγραμμτος δλδ δεν ειναι unicode η κατι τετοιο. Μπορει κανεις να δοκιμασει να αλλαξει γραματοσειρα? Εμενα οι γνωσεις μου ειναι λιγο περιορισμενες σε τετοια θεματα

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτήσω κάτι...υπάρχει κάτι που να σου εξηγεί τα σύμβολα των ειδοποιήσεων του garmin?

 

δλδ πότε είναι μπλόκο, πότε επικίνδυνη στροφή, κτλ.

Γιατί βγάζει κάτι κωδικούς π.χ. RM21 και δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι?

 

thanks

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει μια πολύ καλή ελληνική σελίδα με πρόσφατα ενημερωμένα ελληνικά POI.

http://poi.gpspocketpc.gr/index.asp

 

Το πρόβλημα είναι ότι αυτά τα POI (για την ακρίβεια τα CSV) είναι φτιαγμένα για Destinator (εμφανίζει περισσότερες λεπτομέρειες) και δεν είναι πλήρως συμβατά με Garmin.

 

Η λύση που έχω βρει για να δουλέψουν κανονικά στο Garmin, είναι η εξής:

 

1. Κατεβάζουμε το PoiEdit (δωρεάν)

http://www.poiedit.com/

 

2. Από την σελίδα με τα POI, κατεβάζουμε 2 αρχεία από την στήλη που υπάρχει δεξιά. Το αρχείο gpx που προορίζεται για http://poi.gpspocketpc.gr/images/Garmin.png και το CSV αρχείο http://poi.gpspocketpc.gr/images/xl_down.jpg

Αν υπάρχει εικονίδιο στην περιγραφή το κατεβάζουμε και αυτό, ή (προαιρετικά) δημιουργούμε ή βρίσκουμε ένα μόνοι μας με προτεινόμενες διαστάσεις εώς 20X20 (αν είναι μεγαλύτερο θα το πάρει, αλλά θα το κάνει crop).

 

3. Τα βάζουμε όλα σε έναν φάκελο και τους δίνουμε (αν δεν έχουν) τις ίδιες ονομασίες.

 

4. Ανοίγουμε με το PoiEdit το αρχείο CSV. Αν μας βγάλει μήνυμα ασυμβατότητας αρχείου, επιλέγουμε από το drop down μενού την επιλογή για Garmin. Στην συνέχεια, αφού ανοίξει το αρχείο, επιλέγουμε File-Save as->Save as type->Garmin Comma Seperated (*csv) και κάνουμε αντικατάσταση το παλιό αρχείο.

 

5. Περνάμε τα POI στην συσκευή με την γνωστή διαδικασία του POI Loader.

 

Σημειώσεις: Αν επιχειρήσετε να εγκαταστήσετε μόνο το gpx ή το csv αρχείο, τότε οι εγγραφές θα μπουν χύμα (και όχι σε κατηγορία-φάκελο) στα Προσαρμοσμένα POI. Αν βάλετε μόνο ένα POI δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν όμως βάλετε περισσότερα θα γίνει χαμός από τις χύμα εγγραφές. Γι' αυτό συνίσταται να κάνετε εγκατάσταση και με τα 2 αρχεία (gpx, csv και προαιρετικά το bmp).

 

Για ένα άγνωστο λόγο, το Garmin εμφανίζει 2 φορές τον κάθε φάκελο με τα προσαρμοσμένα POI. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Το κάθε POI έχει εγκατασταθεί μόνο μια φορά και λειτουργεί κανονικά.

 

Η πρώτη σελιδα δεν ανοιγει και τα 2 αρχεία που λες που βρίσκονται;

μήπως γίνεται να "ανεβασεις" το φάκελό σου POI ώστε να τον κάνουμε copy στο δικό μας φάκελο.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις γιατι με το Ν93 χωρις την εκδοση .20 δεν λειτουργει η .60 αλλα η .20 ειναι 1-2 km μακρια ενω η .60 το εχει το στιγμα σωστα αλλα στα ελληνικα δεν το βγαζει καλα και στα αγγλικα μπερδεμενα(μενου κτλ)?
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτήσω κάτι...υπάρχει κάτι που να σου εξηγεί τα σύμβολα των ειδοποιήσεων του garmin?

 

δλδ πότε είναι μπλόκο, πότε επικίνδυνη στροφή, κτλ.

Γιατί βγάζει κάτι κωδικούς π.χ. RM21 και δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι?

 

thanks

Εάν περάσεις τα POI με POI Loader έχεις την δυνατότητα να ενεργοποιείς ηχητική ειδοποίηση σε απόσταση που καθορίζεις εσύ.

Δεν το έχω δοκιμάσει στην πράξη.

 

Η πρώτη σελιδα δεν ανοιγει και τα 2 αρχεία που λες που βρίσκονται;

μήπως γίνεται να "ανεβασεις" το φάκελό σου POI ώστε να τον κάνουμε copy στο δικό μας φάκελο.

Δυστυχώς δεν πρόλαβα μιας κι εχθές ανακάλυψα τη σελίδα.

Έπεσε σήμερα το μεσημέρι. Πιστεύω όμως ότι θα επανέλθει, καθώς πρόκειται για σοβαρό φόρουμ (αυτή την εντύπωση μου έδωσε).

Προφανώς θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Εάν περάσεις τα POI με POI Loader έχεις την δυνατότητα να ενεργοποιείς ηχητική ειδοποίηση σε απόσταση που καθορίζεις εσύ.

Δεν το έχω δοκιμάσει στην πράξη./QUOTE]

 

το έχω κάνει αυτό απλά οι ειδοποιίσεις είναι σε μορφή κάποιων κωδικών τους οποίους δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνουν...

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

το έχω κάνει αυτό απλά οι ειδοποιίσεις είναι σε μορφή κάποιων κωδικών τους οποίους δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνουν...

Αυτό είναι θέμα του δημιουργού του POI, προτίμησε να δώσει κωδικές ονομασίες στα σημεία παρά ονομασία τοποθεσίας.

Αυτό αλλάζει αν ανοίξεις το CSV, αλλά είναι βάσανο αν είναι πολλά τα σημεία και συν τοις άλλοις θα πρέπει να τα γνωρίζεις κιόλας.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Εάν περάσεις τα POI με POI Loader έχεις την δυνατότητα να ενεργοποιείς ηχητική ειδοποίηση σε απόσταση που καθορίζεις εσύ.

Δεν το έχω δοκιμάσει στην πράξη./QUOTE]

 

το έχω κάνει αυτό απλά οι ειδοποιίσεις είναι σε μορφή κάποιων κωδικών τους οποίους δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνουν...

 

Με το POI Loader το αρχείο στο φάκελο POI poi.gpi από 609kb γίνεται περίπου 353kb. Γιατί;

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...