Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηγα συστημα-απομ.gps και μεσα γραφει χρηση bt gps και κατο χρηση συνδεδεμενου και πανο πανο ενεργ. απεν. Εχο βαλει ολα τα νουμερα σοστα.
spis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο οτι διαβαζω μεχρι στιγμης το ποιο ενημερωμενο προγραμα για χαρτες ειναι το Garmin. Να ρωτησω απο καποιον που το εχει, την Πτολεμαιδα την εχει ?

 

Φανταζομαι αν οχι δεν υπαρχει καποιο αλλο που να την εχει (εκτως ισως απο Destinator ή nokia maps)?

 

Την έχει ο Auto Drive Hellas, με πάρα πολλούς δρόμους αλλά δεν την ξέρω την πόλη για να σου πω αν είναι ολόκληρη ή όχι αλλά σίγουρα καλύπτει ένα πάρα πολύ μεγάλο τμήμα της με πυκνό δίκτυο δρόμων και σχεδόν όλους με τα ονόματά τους..

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

παιδια πάω να κάνω αναζήτηση μιας διεύθηνσης αλλα μου ζητάει εγγραφή πολιτείας?? τι πρέπει να κάνω?
ck
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Aisopos, οι ονομασίες είναι έτσι από το σάιτ,έτσι ακριβώς κατέβηκαν δεν έχω πειράξει τίποτα παρά μόνο το να τα κάνω συμβατά ένα ένα για το garmin. Και ακριβώς επειδή το πήρα χαμπάρι μετά γιαυτό κάθομαι τώρα και τα φτιάχνω όλα για να τα ξαναποστάρω εδώ διορθωμένα όπως έγραψα και στην προηγούμενη σελίδα.

Το ξέρω φίλε μου. Τα εικονίδια που υπάρχουν εκεί είναι σε gif και κάπως μεγάλα σε διαστάσεις. Είναι φτιαγμένα για gps συσκευές τύπου Destinator.

Θέλουν μετατροπή σε BMP και διαστάσεις εώς 16Χ16 (έχω αναφέρει πριν μέχρι 20Χ20, αλλά βλέπω ότι είναι κάπως μεγάλα στον χάρτη για την οθόνη ενός κινητού). Και για να μην ξεχνιόμαστε, ίδιο όνομα με το αρχείο gpx.

Είναι ιστορία μπέρδεμα αν έχεις πολλά POI, αλλά το αποτέλεσμα από άποψη αισθητικής και ευκολίας αναγνώρισης στον χάρτη είναι σαφώς ικανοποιητικό.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Όπως σας είχα πει, έτοιμα όλα, συγχρονισμένα, με τα εικονίδιά τους, τώρα αν έχω κάνει κανένα λάθος να με συγχωρέσετε μου έχουν βγει τα μάτια 2 μέρες τώρα, έχω και το διάβασμα...

 

http://rapidshare.com/files/82469045/for_garmin_09-01-2008_by_Cypherth.rar.html

 

Το μόνο που μένει τώρα είναι οι ελληνικές επωνυμίες να μετατραπούν στα ελληνικά για να βοηθάει και εμάς καλύτερα στην αναζήτηση. Κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό πιστεύω.

cypherth
Link to comment
Share on other sites

Στις ριθμίσεις/συστημα/Επίπεδο αναγωγής εχει δύο επιλογές

1)WGS 84

2)Ζanderij

Τι είναι αυτές οι δύο ε[ιλογές

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Re paides emena giati den mou emfanizei auta ta eikonidia pou eftiaxe o filos cypherth??Mou bgazei kati alla.as poume gia to everest mou bgazei ena potiraki.ti kanw lathos??Episis esbisa ton fakelo poi stin karta kai pali ta emfanizei.Kamia boitheia??
Link to comment
Share on other sites

Δοθείσης ευκαιρίας παραθέτω screenshots από την πλοήγηση και τις λεπτομέρειες του τέλειου Garmin XT

 

http://imageshack.gr/files/qpyv7uc7v8f5gh4tklx1_thumb.jpghttp://imageshack.gr/files/yrpgte0azvxcq0ram3ws_thumb.jpghttp://imageshack.gr/files/p3w5woz7zc5w0f2u0b6n_thumb.jpghttp://imageshack.gr/files/0yfff72d5gloenrq4qzq_thumb.jpg

 

ti POIs exis gia tis kokkines tabelitses GR- ?

 

eine efkolo kapios na mou eksigisei pws doulevi aftos o xartis tis anavasis?

Molis pas offroad aspoume doulevei mono ktl ...?

simera vrethika panw stin Pedeli , den edikse kati to idietero ...

( exw epilegmenous 4 xartes)

 

Χρησιμοποιησε την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ,

ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ??

P1i - starsnav BT-74s && BT GPS Royaltek
Link to comment
Share on other sites

ti POIs exis gia tis kokkines tabelitses GR- ?

 

Δεν είχα βάλει κάποια νέα POIs το πρωϊ ακόμα,κατέληξα λοιπόν να κατεβάσω από poiplaza σχεδόν όλα τα έκανα extract όλα σε δικό μου φάκελο(πολύς ο κόπος) και τα έβαλα με το POIloader στο κινητό,σωστές διαστάσεις των εικονιδίων για να είναι και το αισθητικό αποτέλεσμα σωστό στον χάρτη αυτό,είναι πανεύκολο.

Σχετικά με άλλα POIs projects των χρηστών που τα ανέβασαν και εδώ ως rapidshare links,εκτιμώ ιδιαίτερα τον κόπο τους και τον χρόνο που διέθεσαν,αλλά αφού τα δοκίμασα είδα δύο πράγματα,1) το πρόγραμμα είχε μια κάποια καθυστέρηση στις επιμέρους εντολές αναζήτησης και σχεδίασης του χάρτη στα zoom in/out,2)αφνίδια διακοπή της εφαρμογής,κοινώς σε πέταγε έξω,γνωρίζω ότι αναφέρθηκε ότι ήδη παρατηρήθηκε από κάποιούς,όμως είναι αρκετά ενοχλητικό,αφου με τα pois που έβαλα πλέον εγώ και μετά από πολλές φορές δοκιμών ανοιγοκλεισίματος/πλοήγησης/αναζήτησης τοποθεσιών...κλπ. αυτό συνέβη 1 στις 10 μόνο.

 

Στις ριθμίσεις/συστημα/Επίπεδο αναγωγής εχει δύο επιλογές

1)WGS 84

2)Ζanderij

Τι είναι αυτές οι δύο ε[ιλογές

 

http://en.wikipedia.org/wiki/WGS84

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάθετε να χρησιμοποιείτε την πολλαπλή παράθεση και την τροποποίηση του μηνύματος, έχουμε φτάσει ήδη τις 37 σελίδες από διπλά και τριπλά πόστ χωρίς νόημα.

 

 

Φίλε rostropol σχετικά με αυτό που λες επάνω είχα ανεβάσει και τα pois από poiplaza αρκετές σελίδες πιο πριν, όποιος θέλει μπορεί να τα κατεβάσει, αλλά αν τα έχεις έτοιμα σωστά όπως λες και σου είναι εύκολο δώσε ένα λινκ να τα πάρουν και άλλα παιδιά. Επίσης κάτι άλλο, σε ποιο κινητό το έχεις βάλει το πρόγραμμα σε αυτό που έχει το avatar σου? Γιατί σε μένα πλέον σε n95 άντε να με πετάξει 1 στις 10 και ποτέ κατά η χρήση του παρά πριν καν βγάλει το μήνυμα αν συμφωνώ με τη χρήση του προγράμματος. Όσο για την απόκριση είναι λογικό με τόσα pois να καθυστερεί το τηλέφωνο, εγώ έδωσα τα pois πιο πάνω και ο καθένας διαλέγει ότι του κάνει και δεν είναι υποχρεωμένος να τα εγκαταστήσει όλα όπως τα έδωσα, απλά είναι συγκεντρωμένα και ανανεωμένα μέχρι και σήμερα προφανώς γιατί το σάιτ που τα βγάζει ασχολείται με αυτό το ζήτημα. Προσωπικά την καθυστέρηση στο ν95 που έχω εγώ τουλάχιστον την κρίνω υποφερτή, είναι υποκειμενικό βέβαια, και την παρατηρώ μόνο όταν κάνω zoom, στην αναζήτηση είναι ταχύτατο ακόμα και μετά το πέρασμα των σχεδόν 12000 σημείων ενδιαφερόντων.

cypherth
Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω αν γινεται να ανοιγω το garmin και να μου κανει πλοήγηση δείχνοντας που είμαι??? χωρις όμως να βάζουμε κάποια διαδρομή

απλα να δείχνει που είμαι όσο κινούμε

υπάρχει αυτή η δυνατότητα??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ο Επιμένων Νικά
Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω αν γινεται να ανοιγω το garmin και να μου κανει πλοήγηση δείχνοντας που είμαι??? χωρις όμως να βάζουμε κάποια διαδρομή

απλα να δείχνει που είμαι όσο κινούμε

υπάρχει αυτή η δυνατότητα??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

και γω αυτη την απορια εχω.ας μας πει καποιος:wacko:

nokia n73-nokia 6120c(sold)-nokia n82 black
Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο δεν εχω καταφερει ακομα να ενεργοποιησω την ειδοποιηση για καμερες. Καποια βοηθεια. ?

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το ανοίγεις, ψάχνει κατευθείαν να βρεί τη θέση σου και την απεικονίζει στην οθόνη. Πιστεύω οτι όσο κινείσαι, και ας μην έχεις ορίσει διαδρομή, θα σου δείχνει την τρέχουσα θέση σου στον χάρτη. Εξαλλου, όλ ατα προγράμματα πλοήγησης, έτσι λειτουργούν.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρέπει να μπει στην πρώτη σελίδα ένας οδηγός για τα POI.

 

Εγώ πάντως χρησιμοποιώντας το POILOADER μου βγάζει error σε μερικά και στο τέλος μου βγάζει μύνημα του τύπου an error has occured

μετά παρατηρώ ότι το poi.gpi γίνεται μεγάλο σε μέγεθος αλλά το πρόγραμμα πλέον δεν λειτουργεί - χρειάζεται επανεγκατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Όπως σας είχα πει, έτοιμα όλα, συγχρονισμένα, με τα εικονίδιά τους, τώρα αν έχω κάνει κανένα λάθος να με συγχωρέσετε μου έχουν βγει τα μάτια 2 μέρες τώρα, έχω και το διάβασμα...

 

http://rapidshare.com/files/82469045/for_garmin_09-01-2008_by_Cypherth.rar.html

 

Το μόνο που μένει τώρα είναι οι ελληνικές επωνυμίες να μετατραπούν στα ελληνικά για να βοηθάει και εμάς καλύτερα στην αναζήτηση. Κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό πιστεύω.

Σε ευχαριστουμε πολυ!!

 

Λογικα βγαζουμε ολα τα προηγουμενα ΡΟΙs μα το ΡΟΙ loader και μετα περναμε αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάθετε να χρησιμοποιείτε την πολλαπλή παράθεση και την τροποποίηση του μηνύματος, έχουμε φτάσει ήδη τις 37 σελίδες από διπλά και τριπλά πόστ χωρίς νόημα.

 

 

Φίλε rostropol σχετικά με αυτό που λες επάνω είχα ανεβάσει και τα pois από poiplaza αρκετές σελίδες πιο πριν, όποιος θέλει μπορεί να τα κατεβάσει, αλλά αν τα έχεις έτοιμα σωστά όπως λες και σου είναι εύκολο δώσε ένα λινκ να τα πάρουν και άλλα παιδιά. Επίσης κάτι άλλο, σε ποιο κινητό το έχεις βάλει το πρόγραμμα σε αυτό που έχει το avatar σου? Γιατί σε μένα πλέον σε n95 άντε να με πετάξει 1 στις 10 και ποτέ κατά η χρήση του παρά πριν καν βγάλει το μήνυμα αν συμφωνώ με τη χρήση του προγράμματος. Όσο για την απόκριση είναι λογικό με τόσα pois να καθυστερεί το τηλέφωνο, εγώ έδωσα τα pois πιο πάνω και ο καθένας διαλέγει ότι του κάνει και δεν είναι υποχρεωμένος να τα εγκαταστήσει όλα όπως τα έδωσα, απλά είναι συγκεντρωμένα και ανανεωμένα μέχρι και σήμερα προφανώς γιατί το σάιτ που τα βγάζει ασχολείται με αυτό το ζήτημα. Προσωπικά την καθυστέρηση στο ν95 που έχω εγώ τουλάχιστον την κρίνω υποφερτή, είναι υποκειμενικό βέβαια, και την παρατηρώ μόνο όταν κάνω zoom, στην αναζήτηση είναι ταχύτατο ακόμα και μετά το πέρασμα των σχεδόν 12000 σημείων ενδιαφερόντων.

 

Ολα δεκτά και αν κατάλαβες και από το ύφος μου στο προηγούμενο post μου δεν ήταν επικριτικό ή οτιδήποτε άλλο,απεναντίας θεωρώ αξιέπαινη την προσπάθεια και τον κόπο σου για την συνεισφορά σου όμως εγώ επέλεξα λιγότερα pois με μικρότερες εικόνες(αυτές που δίνει στο zip στο poiplaza) και έτσι το Ν82 δουλεύει στρωτά χωρίς μικροπροβληματάκια ενίοτε,αυτό με ενδιέφερε μόνο.

Για όποιον θέλει να το δοκιμάσει το ανεβάζω εδώ,είναι όλα τα pois του poiplaza.com + τα αρχικά pois που μπήκαν στην 1η σελίδα αυτού του καυτού θέματος:)

 

http://rapidshare.com/files/82513349/GARMIN_pois_9.1.2008_rostropol_updated.rar.html

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησεις και απο εμενα :)

 

1. Που ειναι η ρύθμιση μεσα στο Garmin η οποια μπορουμε να επιλεξουμε ποιους χαρτες θα βλεπουμε και πιους οχι?

 

2. Το Garmin oταν το κατεβαζουμε μεσα στο φακελο Garmin εχει ενα χαρτη ενσωματωμενο 10ΜΒ με το ονομα gmapbmap.img μπορουμε να σβησουμε αυτον τον χαρτη και στην θεση του να βαλουμε καποιον αλλο η δεν θα λειτουργει το προγραμμα?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο ρε παιδιά...

Προσέξατε ότι στο folder Garmin υπάρχει και ένας φάκελος που ονομάζεται GPX;

Τι να σημαίνει αυτό άραγε;

Link to comment
Share on other sites

εαν εχω συνδεδεμενο το κινητο με ακουστικο bt και αρχισει το gps την φωνητικη πλοηγηση,θα ακουγεται απο το bt ακουστικο η απο το ηχειο του κινητου?μιλαω για εξωτερικο gps.
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησεις και απο εμενα :)

 

1. Που ειναι η ρύθμιση μεσα στο Garmin η οποια μπορουμε να επιλεξουμε ποιους χαρτες θα βλεπουμε και πιους οχι?

εργαλεία -> διαχ/ση δεδομένων -> σύνολα χαρτών -> mapsource και βάζεις τικ σε όσους χάρτες θέλεις να δουλέψεις. Για να καταλάβεις ποιός είναι ποιός, πριν επιλέξεις mapsource, πατάς πάνω στον καθένα και σου βγάζει τις πληροφορίες τους.

 

2. Το Garmin oταν το κατεβαζουμε μεσα στο φακελο Garmin εχει ενα χαρτη ενσωματωμενο 10ΜΒ με το ονομα gmapbmap.img μπορουμε να σβησουμε αυτον τον χαρτη και στην θεση του να βαλουμε καποιον αλλο η δεν θα λειτουργει το προγραμμα?

 

Αυτό δεν το ξέρω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει. Αλλά δεν το έχει κάνει και κανένας άλλος απ'όσο γνωρίζω. Μερικά παιδιά μάλιστα το έχουν ξαναρωτήσει αλλά δεν έχει δβθεί κάποια απάντηση.

 

Πάντως αν κάποια στιγμή το δοκιμάσεις, ενημέωσέ μας για το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...