Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολυ Ωραίος.Δώσε αν θέλεις και τους MapId codes. sorry δεν ειδα στο φάκελο το αρχειο txt. THANKS

Πρώτη σελίδα.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Garmin ελληνικοί χάρτες 3 σε 1

 

Περιλαμβάνει

Autodrive Hellas 1.25 (στα ελληνικά)

Topo Navigator Anavasi 3.4.3 (τοπογραφικός, με διορθωμένο routing)

Marine BlueChart Atlantic v9.5 (υδατογραφικός, για Ελλάδα)

 

Οδηγίες εγκατάστασης:

Προσοχή! Μην διαγράψετε τον βασικό χάρτη GMAPBMAP.IMG και το SN.UNL!

Αν κάνετε για πρώτη φορά εγκατάσταση, ισχύει η διαδικασία με τα maps ID, μόνο που τώρα τα βάζετε όλα στο αρχείο GMAPSUPP.UNL

 

 

 

Μήπως εννοείς SW.UNL

Link to comment
Share on other sites

Garmin ελληνικοί χάρτες 3 σε 1

 

Περιλαμβάνει

Autodrive Hellas 1.25 (στα ελληνικά)

Topo Navigator Anavasi 3.4.3 (τοπογραφικός, με διορθωμένο routing)

Marine BlueChart Atlantic v9.5 (υδατογραφικός, για Ελλάδα)

 

Οδηγίες εγκατάστασης:

Δημιουργήστε ένα αρχείο με όνομα GMAPSUPP.UNL

Ανοίξτε τα ήδη υπάρχοντα αρχεία gmapprom.UNL και gmapsup2.UNL

Πάρτε τους κωδικούς κι από τα 2 και επικολλήστε μέσα στο αρχείο GMAPSUPP.UNL τον έναν μετά τον άλλον, στην ίδια σειρά (χωρίς κενά και Enter).

Αποθηκεύστε το αρχείο.

Διαγράψτε τα παλιά IMG και UNL αρχεία που αντιστοιχούσαν στους προηγούμενους χάρτες (ή αντιγράψτε τα κάπου σε περίπτωση που δεν πάει κάτι καλά).

Προσοχή! Μην διαγράψετε τον βασικό χάρτη GMAPBMAP.IMG και το SW.UNL!

Αν κάνετε για πρώτη φορά εγκατάσταση, ισχύει η διαδικασία με τα maps ID, μόνο που τώρα τα βάζετε όλα στο αρχείο GMAPSUPP.UNL

 

Σε σχέση με τον χάρτη του Topo Navigator που υπάρχει ήδη, έχει πρόβλημα στην πλοήγηση (διαγράψτε τον, είναι άχρηστος).

Ο χάρτης που περιέχεται εδώ είναι διορθωμένος. Αν τον θέλετε ξεχωριστά, κατεβάστε τον από δω.

 

 

 

Όλοι οι χάρτες 3 σε 1.

 

 

Αν έχετε πρόβλημα με την αποσυμπίεση, κατεβάστε το 7-Zip

 

Ωραιος παικτη.

Μολις τον περασα και δουλευει αψογα.

 

Μπραβο για τον κοπο σου και την δουλεια σου.

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Garmin ελληνικοί χάρτες 3 σε 1

 

Περιλαμβάνει

Autodrive Hellas 1.25 (στα ελληνικά)

Topo Navigator Anavasi 3.4.3 (τοπογραφικός, με διορθωμένο routing)

Marine BlueChart Atlantic v9.5 (υδατογραφικός, για Ελλάδα)

 

Οδηγίες εγκατάστασης:

Δημιουργήστε ένα αρχείο με όνομα GMAPSUPP.UNL

Ανοίξτε τα ήδη υπάρχοντα αρχεία gmapprom.UNL και gmapsup2.UNL

Πάρτε τους κωδικούς κι από τα 2 και επικολλήστε μέσα στο αρχείο GMAPSUPP.UNL τον έναν μετά τον άλλον, στην ίδια σειρά (χωρίς κενά και Enter).

Αποθηκεύστε το αρχείο.

Διαγράψτε τα παλιά IMG και UNL αρχεία που αντιστοιχούσαν στους προηγούμενους χάρτες (ή αντιγράψτε τα κάπου σε περίπτωση που δεν πάει κάτι καλά).

Προσοχή! Μην διαγράψετε τον βασικό χάρτη GMAPBMAP.IMG και το SW.UNL!

Αν κάνετε για πρώτη φορά εγκατάσταση, ισχύει η διαδικασία με τα maps ID, μόνο που τώρα τα βάζετε όλα στο αρχείο GMAPSUPP.UNL

 

Σε σχέση με τον χάρτη του Topo Navigator που υπάρχει ήδη, έχει πρόβλημα στην πλοήγηση (διαγράψτε τον, είναι άχρηστος).

Ο χάρτης που περιέχεται εδώ είναι διορθωμένος. Αν τον θέλετε ξεχωριστά, κατεβάστε τον από δω.

http://rapidshare.com/files/82675535/Greece_Anavasi343_Garmin_IMG.zip

 

 

Όλοι οι χάρτες 3 σε 1.

http://rapidshare.com/files/82908273/Greece_Map_3in1_EL_IMG.7z

 

Αν έχετε πρόβλημα με την αποσυμπίεση, κατεβάστε το 7-Zip

 

Περιττό να σου πω πόσο πολύτιμη είναι η συμβολή σου και αφού εγκατέστησα και τον νέο χάρτη που δουλεύει άψογα,τι να πω χίλια ευχαριστώ φίλε μου:):)

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώθηκε το αρχικό μήνυμα με την προσθήκη του Mapsource, του City Navigator 9 και ένας νέος χάρτης 4 σε 1 με την προσθήκη του City Navigator στους υπάρχοντες 3.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2188850#post2188850

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις για τον τριπλό χάρτη:

1. Είναι πολύ "βαρύς" έτσι ο χάρτης και κάνει το πρόγραμμα να αργεί;

2. Τους δείχνει όλους μαζί το πρόγραμμα;

3. Υπάρχει η δυνατότητα ξεχωριστής επιλογής από το Map Source (της εφαρμογής Garmin του κινητού) ή παρουσιάζονται σαν ένας ενιαίος χάρτης;

4. Βάζοντας αυτόν τον τριπλό χάρτη που έχει το όνομα GMAPSUPP.IMG, "απελευθερώνονται" και δύο ονομασίες για δύο επιπλέον χάρτες (GMAPROM και GMAPSUP2) ;

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις για τον τριπλό χάρτη:

1. Είναι πολύ "βαρύς" έτσι ο χάρτης και κάνει το πρόγραμμα να αργεί;

2. Τους δείχνει όλους μαζί το πρόγραμμα;

3. Υπάρχει η δυνατότητα ξεχωριστής επιλογής από το Map Source (της εφαρμογής Garmin του κινητού) ή παρουσιάζονται σαν ένας ενιαίος χάρτης;

4. Βάζοντας αυτόν τον τριπλό χάρτη που έχει το όνομα GMAPSUPP.IMG, "απελευθερώνονται" και δύο ονομασίες για δύο επιπλέον χάρτες (GMAPROM και GMAPSUP2) ;

1. Δεν διαπίστωσα κάποια αξιοσημείωτη διαφορά (ελάχιστα πιο βαρύς θα έλεγα).

2. Ναι. Φαίνονται ξεχωριστά στο mapsource.

3. Ναι.

4. Ε, γι' αυτό δεν γίνεται όλη η ιστορία; :rolleyes:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

και γω τον πέρασα και δουλέυει άψογα..

 

ευχαριστούμε πολύ!

 

:)

 

Βάζοντας τον ενιαίο χάρτη φαίνονται ταυτόχρονα στοιχεία και από τους τρεις χάρτες ή τους βλέπουμε όπως ακριβώς όταν τους είχαμε ξεχωριστά όπου τα στοιχεία του Ναυτικού δεν φαίνονται όταν είναι τσεκαρισμένος ο Auto drive?

Link to comment
Share on other sites

Aisopos, έχω τρελλαθεί πλέον. Πατάω: Για πού -> Διεύθυνση-> βάζω χώρα, πόλη και μια διεύθυνση, την εμφανίζει κατ'ευθείαν αλλά κλασσικά

κοντά στα 360 χλμ από Βέροια έως Αθήνα..... Μήπως φταίει η έκδοση? ¨εχω την 4.10.20.

Εργαλεία->Διαχείριση δεδομένων->Πορείες->Δημιουργία νέας αποθηκευμένης πορείας->Επιλογή σημείου έναρξης: Εύρεση στον χάρτη ή Χρήσης τρέχουσας τοποθεσίας (αν είναι ενεργό το GPS)->Επιλογή τελικού προορισμού: Εύρεση στον χάρτη->Προσθήκη ενδιάμεσου προορισμού: Κανένα->Επιλογή προτίμησης πορείας: Ταχύτερος χρόνος->Αποθήκευση (προαιρετικά).

 

Αν δεν σου δουλέψει και τώρα, το μόνο που μπορώ να σου προτείνω, είναι να αλλάξεις πόλη. :p

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Τα unlock codes του 3 σε 1 χάρτη πως μπαίνουν ακριβώς?

Τι όνομα θα έχει το αρχείο?

Ενα παράδειγμα μπορει να δώσει κάποιος??

Δεν μπορώ να καταλάβω...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν μπορώ να γίνω πιο σαφής. Τα έγραψα όσο πιο κατανοητά γίνεται.

Ξαναδιάβασε τις οδηγίες και θα δεις ότι υπάρχει η απάντηση σε αυτό που ρωτάς.

 

Επίσης μην ρωτάτε κάθε λίγο και λιγάκι «πως φαίνεται, τι δεν φαίνεται, που φαίνεται, γιατί φαίνεται» κ.τ.λ.

Απλώς δοκιμάστε το και πειραματιστείτε λίγο και θα σας λυθούν οι απορίες.

Δεν θα χάσετε κάτι αν κάνετε μια δοκιμή. Δεν είναι ούτε 5' δουλειά.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Τα unlock codes του 3 σε 1 χάρτη πως μπαίνουν ακριβώς?

Τι όνομα θα έχει το αρχείο?

Ενα παράδειγμα μπορει να δώσει κάποιος??

Δεν μπορώ να καταλάβω...

 

Το αρχείο θα έχει το όνομα "GMAPSUPP.UNL"

Τους κωδικούς θα τους βάλεις μέσα σε αυτό το αρχείο (άνοιξέ το με το σημειωματάριο) τον έναν μετά τον άλλον, στην ίδια σειρά (χωρίς κενά και Enter). Όπως αναφέρει και ο Αίσωπος παραπάνω.

Δηλ. το αρχείο θα περιέχει μόνο τα unlock codes στη σειρά (2*25 = 50 ψηφία, αν είναι π.χ. για τρεις χάρτες) μιας και αυτός της ανάβασης δε χρειάζεται unlock code.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Απορία : Για την εφαρμογή Mapsource για το PC χωρίς gps συσκευή γίνεται να ξεκλειδώσει ο χάρτης? Το λέω γιατί στο keυ**n όταν βάζω το Mapid χωρίς το card id δεν βγάζει τον 25ψήφιο κωδικό.

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Απορία : Για την εφαρμογή Mapsource για το PC χωρίς gps συσκευή γίνεται να ξεκλειδώσει ο χάρτης? Το λέω γιατί στο keυ**n όταν βάζω το Mapid χωρίς το card id δεν βγάζει τον 25ψήφιο κωδικό.

 

Πως και ποιον χαρτη μπορω να ανοιξω με το mapsource?

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα ένα bug στο Garmin Mobile XT 4.10.60.

 

Έχει να κάνει με ένα πρόβλημα στο πλήκτρο #.

πχ στις επαφές, πατήστε # και πηγαίνετε μερικές επαφές πάνω και μετά πάλι κάτω και θα δείτε.

Έχω 6110 και δεν ξέρω αν είναι μόνο η συγκεκριμένη συσκευή που το κάνει αυτό.

Βρήκα το σχετικό ποστ κάπου και το παραθέτω:

 

Garmin Mobile XT 4.10.60 SMS write-bug not yet fixed (you have to shut down the TSRAutostart.exe to be able to write SMS without having problems with the #-button.

i have no bluetooth car-kit to try that bug.

Surname, name -> name, surname - problems in phnone book got fixed.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα ένα bug στο Garmin Mobile XT 4.10.60.

 

Έχει να κάνει με ένα πρόβλημα στο πλήκτρο #.

πχ στις επαφές, πατήστε # και πηγαίνετε μερικές επαφές πάνω και μετά πάλι κάτω και θα δείτε.

Έχω 6110 και δεν ξέρω αν είναι μόνο η συγκεκριμένη συσκευή που το κάνει αυτό.

Βρήκα το σχετικό ποστ κάπου και το παραθέτω:

το εχουμε αναφερει εδω και καιρο, σοβαρο bug, εγω προσωπικα περιμενω να λυθει για να το βαλω.

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα ένα bug στο Garmin Mobile XT 4.10.60.

 

Έχει να κάνει με ένα πρόβλημα στο πλήκτρο #.

πχ στις επαφές, πατήστε # και πηγαίνετε μερικές επαφές πάνω και μετά πάλι κάτω και θα δείτε.

Έχω 6110 και δεν ξέρω αν είναι μόνο η συγκεκριμένη συσκευή που το κάνει αυτό.

Αυτό το πρόβλημα εμφανίζεται σε όλα τα 3rd edition που δεν έχουν το πλήκτρο με το μολυβάκι (Ν82, 6110, 6120, Ε90, Ε51 κτλ). Το πρόβλημα λύνεται εγκαθιστώντας το best taskman και κλείνοντας το αρχείο TSRAutostart.exe

 

Το θέμα είναι οτι το αρχείο αυτό επανεκκινείται μόνο του. Οπότε το πρόβλημα δεν μπορεί να εξαληφθεί οριστικά. Απλά θα πρέπει όποτε βλέπεις και σου κολλάει το πλήκτρο με την δίεση, να πηγαίνεις στον best taskman και να κλείνεις το TSRAutostart.exe

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, με σωζεις!!!

Αντε να βγει καινούρια έκδοση του Garmin Maps Mobile™ XT μπας και λυθεί!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τον 4σε1 χαρτη και οταν παω στην αναζητηση για που?>διευθυνσεις>εγγραφη χωρας μου βγαζει ετοιμες 4 χωρες B"Lgarija,ellada italia και ελλαδα.το τελευταιο ειναι ελληνικα τα αλλα greeklish!ετσι ειναι και σε σας?

οταν ξε-τσεκαρα τον autodrive εμφανιστηκε ο city navigator ο οποιος ομως ενω κανει αναζητηση οδου στα ελληνικα τα ονοματα στις οδους στον χαρτη πανω ειναι greeklish!οταν ειναι τσεκαρισμενοι και οι δυο υπερισχυει ο autodrive αλλα στην αναζητηση στις χωρες βγαζει τις greeklish ονομασιες λογω και του city navigator μαλλον!

 

οταν ξε-τσεκαρω τον autodrive στον ναυτικο μεσα στο αιγαιο μου βγαζει ιερογλυφικα οχι ελληνικα!

 

εγω εχω το Ε61ι ,δεν εχει μολυβακι και δεν μου κανει κανενα προβλημα στις επαφες αν πατησω διεση.μου βγαζει δεν βρεθηκε αντιστοιχια

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις για τον τριπλό χάρτη:

1. Είναι πολύ "βαρύς" έτσι ο χάρτης και κάνει το πρόγραμμα να αργεί;

Χμμμ...με μια δεύτερη ματιά παρατηρώ ότι όταν είναι επιλεγμένοι όλοι οι χάρτες, αργεί ή κολλάει στην σχεδίαση χάρτη όταν είναι σε υψηλό zoom out (πάνω από 50χλμ ύψος).

Μπορεί να παίζει ρόλο η μνήμη.

Πάντως όσο γίνεται zoom in η σχεδίαση γίνεται πιο γρήγορα και εξομαλύνεται.

Δεν υπάρχει πρόβλημα στην πλοήγηση.

 

Όταν είναι επιλεγμένοι ο καθένας ξεχωριστά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με την σχεδίαση σε υψηλό zoom out.

 

 

Υ.Γ. Έβαλα ξανά τους 3 χάρτες ξεχωριστά (με τον καινούργιο Topo Navigator) και πάει σφαίρα!

Κάτι παίζει με την ένωση των χαρτών.

Να ξαναπω και πάλι όμως, ότι κατά τ' άλλα ο 3 σε 1 δουλεύει κανονικά.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...με μια δεύτερη ματιά παρατηρώ ότι όταν είναι επιλεγμένοι όλοι οι χάρτες, αργεί ή κολλάει στην σχεδίαση χάρτη όταν είναι σε υψηλό zoom out (πάνω από 50χλμ ύψος).

Μπορεί να παίζει ρόλο η μνήμη.

Πάντως όσο γίνεται zoom in η σχεδίαση γίνεται πιο γρήγορα και εξομαλύνεται.

Δεν υπάρχει πρόβλημα στην πλοήγηση.

 

τελικα εβαλα τον 3 σε 1 ο city navigator δεν εχει ελληνικα.οντως ακομα και σε υπερζουμ αργει χαρακτηριστικα σε σχεση με τους ξεχωριστους χαρτες τοσο που σκεφτομαι να τους ξανασπασω σε 3!

 

το καλαμακι στην αθηνα το εχει?γνωστη περιοχη και δεν την εχει?εχετε παρατηρησει αλλες ελλειψεις?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...