Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια οταν ψαχνουμε μια οδο μετα την χωρα βαζουμε τον δημο?δηλαδη αν ψαχνω μια οδο στον δημο αλιμου αν βαλω γενικα αθηνα δεν την βρισκει.το καλαμακι στα νοτια προαστια δεν το εχει για δοκιμαστε και πειτε μου?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο Ε65 δουλευει κανονικοτατα με εξωτερικο gps. Για το Ν93 καποιος αλλος που το εχει μπορει να σου απαντησει...

 

στο δικο μου Ν93 δουλευει κανονικα αλλα με γλωσα τηλεφωνου τα αγγλικα γιατι με τα ελληνικα μου τα εβγαζε μπερδεμενα...

Link to comment
Share on other sites

ilka71, αφού το λές και από μόνο σου...Δήμο Αλίμου, τότε γιατί βάζεις Καλαμάκι στην ανεύρεση ?

 

N73 σε μένα δουλεύει κανονικότατα και με τα ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

ilka71, αφού το λές και από μόνο σου...Δήμο Αλίμου, τότε γιατί βάζεις Καλαμάκι στην ανεύρεση ?

 

N73 σε μένα δουλεύει κανονικότατα και με τα ελληνικά

οχι εννοω οτι αν θελουμε οδο στον δημο αλιμου πχ στην αναζητηση πρεπει να βαλουμε αλιμο εκει που ζηταει ΠΟΛΗ?

και 2ον--το καλαμακι δεν το εχει?το βαζω αλλα δεν το βρισκει!

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω. Τώρα στο Ν95 που έχω εγκαταστήσει το πρόγραμμα σύμφωνα με τις οδηγίες του Aisopos και είναι τσεκαρισμένοι όλοι οι χάρτες, δεν δουλεύουν ταυτόχρονα;

Κάτι ακόμα. Στις επιλογές για το τι μέσο χρησιμοποιούμε (αυτοκίνητο, ποδήλατο, πεζός) γιατί δεν έχει σκάφος; Το καλοκαίρι στη θάλασσα τι θα βάζουμε;

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.gr/files/00ytli5zfd758f9bt8fi_thumb.jpghttp://imageshack.gr/files/b6ats60xcio929cmz5iq_thumb.jpg

Επειδή ήθελα πιο ξεκάθαρο κέρσορα(vehicle) κατέβασα από εδώ το 3D arrow και νομίζω αισθητικά είναι καλύτερο από το arrow_blue που είχε μέσα στον φάκελο Garmin>Vehicle.

Κατεβάστε ότι κέρσορα θέλετε και κάντε απλώς copy/paste με συνδεδεμένο το κινητό μέσω USB,έχει και καινούργια vehicles που έχουν πλάκα.....:);)

Link to comment
Share on other sites

Garmin GPX Converter

Το προγραμματάκι αυτό μας επιτρέπει να μετατρέψουμε τα CSV αρχεία (να που εδώ τα χρειαζόμαστε) σε GPX και να προσθέσουμε ειδοποιήσεις (alerts).

Φυσικά, ειδοποιήσεις μπορούμε να προσθέσουμε και με τον POI Loader, αλλά υπάρχει μια διαφορά.

Με τον POI Loader είμαστε υποχρεωμένοι να ελέγχουμε όλα τα POI ανεξάρτητα από το αν θέλουμε ειδοποίηση μόνο σε κάποια από αυτά. Αυτό είναι ιδιαίτερα χρονοβόρο στην περίπτωση που έχουμε πολλά POI.

Με τον GPX Converter μπορούμε να επεξεργαστούμε επιλεκτικά τα αρχεία CSV που επιθυμούμε να έχουν ειδοποιήσεις και αφού τα μετατρέψουμε σε GPX μπορούμε πλέον να τα εγκαταστήσουμε με τα υπόλοιπα POI μέσω POI Loader στο κινητό, με την γνωστή διαδικασία που αναφέρεται στην πρώτη σελίδα.

Το πρόγραμμα έχει προκαθορισμένες ρυθμίσεις για τις ειδοποιήσεις και δεν μπορείτε να τις αλλάξετε. Είναι καλές όμως αυτές που έχει.

Υπολογίζει τον χρόνο της ειδοποίησης με βάση την ταχύτητα και την απόσταση από το POI.

 

http://rapidshare.com/files/82815855/GarminGPXConverter112.rar

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

ο χαρης ο ενωμενος γιατι ειναι στα αγγλικα βρηκε κανεις?

 

Garmin GPX Converter

Το προγραμματάκι αυτό μας επιτρέπει να μετατρέψουμε τα CSV αρχεία (να που εδώ τα χρειαζόμαστε) σε GPX και να προσθέσουμε ειδοποιήσεις (alerts).

Φυσικά, ειδοποιήσεις μπορούμε να προσθέσουμε και με τον POI Loader, αλλά υπάρχει μια διαφορά.

Με τον POI Loader είμαστε υποχρεωμένοι να ελέγχουμε όλα τα POI ανεξάρτητα από το αν θέλουμε ειδοποίηση μόνο σε κάποια από αυτά. Αυτό είναι ιδιαίτερα χρονοβόρο στην περίπτωση που έχουμε πολλά POI.

Με τον GPX Converter μπορούμε να επεξεργαστούμε επιλεκτικά τα αρχεία CSV που επιθυμούμε να έχουν ειδοποιήσεις και αφού τα μετατρέψουμε σε GPX μπορούμε πλέον να τα εγκαταστήσουμε με τα υπόλοιπα POI μέσω POI Loader στο κινητό, με την γνωστή διαδικασία που αναφέρεται στην πρώτη σελίδα.

Το πρόγραμμα έχει προκαθορισμένες ρυθμίσεις για τις ειδοποιήσεις και δεν μπορείτε να τις αλλάξετε. Είναι καλές όμως αυτές που έχει.

Υπολογίζει τον χρόνο της ειδοποίησης με βάση την ταχύτητα και την απόσταση από το POI.

 

http://rapidshare.com/files/82815855/GarminGPXConverter112.rar

 

 

Μπορεις να αναφερεις λιγο αναλυτικα πως διαχειριζομαστε τις ειδοποιησεις με το poiloader?

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Χάρτες για Map Source (PC)

 

Autodrive Hellas 1.25 στα ελληνικά

 

 

Autodrive Hellas 1.25 στα αγγλικά

 

 

Τoponavigator 3.43 (με διορθωμένο routing)

 

 

City Navigator (για Ελλάδα. Βασικά Αθήνα)

 

 

Δηλαδη ο προηγουμενος χαρτης της ΑΝΑΒΑΣΗΣ δεν υποστηρζε routing? και βλεπω οτι σε μεγεθος ο καινουριος χαρτης ειναι αισθητα μικροτερος απο τον προηγουμενο της ΑΝΑΒΑΣΗΣ. Αυτο σημαινει λιγοτερη αναλυση και ισως λιγοτερη ακριβεια? καλυπτει λιγοτερες περιοχες της Ελλαδας απο τον προηγουμενο?

Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.gr/files/00ytli5zfd758f9bt8fi_thumb.jpghttp://imageshack.gr/files/b6ats60xcio929cmz5iq_thumb.jpg

Επειδή ήθελα πιο ξεκάθαρο κέρσορα(vehicle) κατέβασα από εδώ το 3D arrow και νομίζω αισθητικά είναι καλύτερο από το arrow_blue που είχε μέσα στον φάκελο Garmin>Vehicle.

Κατεβάστε ότι κέρσορα θέλετε και κάντε απλώς copy/paste με συνδεδεμένο το κινητό μέσω USB,έχει και καινούργια vehicles που έχουν πλάκα.....:);)

 

Για να καταλάβω λίγο τι παίζει με αυτό.Το όλο concept είναι να αλλάξουμε τη μπλε βούλα που αντιπροσωπεύει εμάς όταν κάνουμε πλοήγηση?

Και μπορούμε στη θέση της να βάλουμε οποιοδήποτε από τα εικονίδια που έχει το link που έδωσες?Είτε μπατσικό, είτε πυροσβεστικό?

Και πώς γίνεται αυτό?Γιατί κοίταξα στο κινητό και δεν έχω φάκελο Vehicle στο Garmin.

Πώς το βάζω?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να αναφερεις λιγο αναλυτικα πως διαχειριζομαστε τις ειδοποιησεις με το poiloader?

Κατά την εγκατάσταση των POI επιλέγεις Manual εγκατάσταση.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω λίγο τι παίζει με αυτό.Το όλο concept είναι να αλλάξουμε τη μπλε βούλα που αντιπροσωπεύει εμάς όταν κάνουμε πλοήγηση?

Και μπορούμε στη θέση της να βάλουμε οποιοδήποτε από τα εικονίδια που έχει το link που έδωσες?Είτε μπατσικό, είτε πυροσβεστικό?

Και πώς γίνεται αυτό?Γιατί κοίταξα στο κινητό και δεν έχω φάκελο Vehicle στο Garmin.

Πώς το βάζω?

 

 

αν δεν εχει φακελο venihle που πρεπει να εχει γιατι αλλιως δε θα σου εβγαζε <<εικονιδιο θεσης>> φτιαξε εσυ και βαλτα οσα θες εκει μεσα.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το προγραμματάκι θα έλεγα.

1.Υπάρχει ΡΟΙ για Θεσ/νικη για τις κάμερες και τα ρανταρ?αν ναι που μπορώ να βρώ?

2.Ο χάρτης 3 σε ένα χρειάζεται ξεκλείδωμα και αν ναι θα βάλω στη σειρά τα κλειδιά για τους 3χάρτες?Αν έχω κάποιους απο αυτούς μέσα να τους σβήσω?

Link to comment
Share on other sites

Aisopos, έχω τρελλαθεί πλέον. Πατάω: Για πού -> Διεύθυνση-> βάζω χώρα, πόλη και μια διεύθυνση, την εμφανίζει κατ'ευθείαν αλλά κλασσικά

κοντά στα 360 χλμ από Βέροια έως Αθήνα..... Μήπως φταίει η έκδοση? ¨εχω την 4.10.20.

Link to comment
Share on other sites

Αντιγραφή του αρχείου current.gpx του φακέλου GPX - βρίσκεται μέσα στο φάκελο Garmin- απο τοΝ95 και αποθηκευση στο PC.

Μπορείς να ανοίξεις το αρχείο με οποιο προγραμμα θελεις

Ozi Explorer, Google Earth κτλ

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά το cuttent.gpx έχει ημερομηνία 27/12/2006 και μου εμφανίζει στο Google Earth μόνο την Garmin Europe, USA και Taiwan. Πουθενά τα ίχνη που έχω αποθηκεύσει και φαίνονται από το Garmin στον χάρτη αλλά και στην Προβολή αποθηκευμ. ιχνών.

Link to comment
Share on other sites

σε πιο μερος μενεις?προφανως δεν εχει πιο κοντινα Pois.και απο οτι τσεκαρα δεν ειναι και απολυτα ενημερωμενα.
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απλά μπράβο.. Είναι πολύ χρήσιμο να υπάρχει ένας οδηγός στο πρώτου ποστ αυτόυ του ατέλειωτου πλέον thread, και να γίνεται και update.. Με βοηθήσατε πραγματικά, ελπίζω κ τους υπόλοιπους χρήστες!
Link to comment
Share on other sites

O μεγαλος χαρτης με ελληνικα! :)

http://rs99.rapidshare.com/files/82908273/Greece_Map_3in1_EL_IMG.7z

 

Τον δοκιμασε κανεις να μας πει αν δουλευει?

Θελει ξεκλειδωμα?

 

EDIT: Τελικα δουλευει μια χαρα! Και με τα poi απο τον Cypherth 09-01-2008 το προγραμμα πεταει!

Thanx!!!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω λίγο τι παίζει με αυτό.Το όλο concept είναι να αλλάξουμε τη μπλε βούλα που αντιπροσωπεύει εμάς όταν κάνουμε πλοήγηση?

Και μπορούμε στη θέση της να βάλουμε οποιοδήποτε από τα εικονίδια που έχει το link που έδωσες?Είτε μπατσικό, είτε πυροσβεστικό?

Και πώς γίνεται αυτό?Γιατί κοίταξα στο κινητό και δεν έχω φάκελο Vehicle στο Garmin.

Πώς το βάζω?

 

Αν πάς όπως σου δείχνω στα screenshots θα το βρεις;)

Στον τελευταίο φάκελο λοιπόν κάνεις επικόλληση του αρχείου .srf που θέλεις να προσθέσεις είτε μέσω εφαρμογής file manager(πχ. Y-Browser) ή μέσω σύνδεσης USB μαζικής αποθήκευσης.

http://imageshack.gr/files/40t5shy1bfxw9ndd1hcl_thumb.jpghttp://imageshack.gr/files/rx3koetcsgrc4g5dt1uf_thumb.jpghttp://imageshack.gr/files/kkn6zliarno46r89d2qq_thumb.jpghttp://imageshack.gr/files/6gi7kxba02nbz7g4gqp2_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω με την σειρα μου ενα μπραβο σε ολους μας που καθομαστε και ασχολουμαστε με αυτο το θεμα.

Επιτελους εχουμε ενα Navigator για S60 το οποιο δουλευει αψογα και εχουμε και αψογη καλυψη.

 

Εγω προς το παρον δουλευω τον Χαρτη 3σε1 με τα Αγγλικα και δεν εχω κανενα προβλημα :D

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Garmin ελληνικοί χάρτες 3 σε 1

 

Περιλαμβάνει

Autodrive Hellas 1.25 (στα ελληνικά)

Topo Navigator Anavasi 3.4.3 (τοπογραφικός, με διορθωμένο routing)

Marine BlueChart Atlantic v9.5 (υδατογραφικός, για Ελλάδα)

 

Οδηγίες εγκατάστασης:

Δημιουργήστε ένα αρχείο με όνομα GMAPSUPP.UNL (με το Notepad).

Ανοίξτε τα ήδη υπάρχοντα αρχεία gmapprom.UNL και gmapsup2.UNL

Πάρτε τους κωδικούς κι από τα 2 και επικολλήστε μέσα στο αρχείο GMAPSUPP.UNL τον έναν μετά τον άλλον, στην ίδια σειρά (χωρίς κενά και Enter).

Αποθηκεύστε το αρχείο.

Διαγράψτε τα παλιά IMG και UNL αρχεία που αντιστοιχούσαν στους προηγούμενους χάρτες (ή αντιγράψτε τα κάπου σε περίπτωση που δεν πάει κάτι καλά).

Προσοχή! Μην διαγράψετε τον βασικό χάρτη GMAPBMAP.IMG και το SW.UNL!

Αν κάνετε για πρώτη φορά εγκατάσταση, ισχύει η διαδικασία με τα maps ID, μόνο που τώρα τα βάζετε όλα στο αρχείο GMAPSUPP.UNL

 

Σε σχέση με τον χάρτη του Topo Navigator που υπάρχει ήδη, έχει πρόβλημα στην πλοήγηση (διαγράψτε τον, είναι άχρηστος).

Ο χάρτης που περιέχεται εδώ είναι διορθωμένος. Αν τον θέλετε ξεχωριστά, κατεβάστε τον από δω.

 

 

 

Όλοι οι χάρτες 3 σε 1.

 

 

Αν έχετε πρόβλημα με την αποσυμπίεση, κατεβάστε το 7-Zip

 

 

Επιπλέον:

Garmin Mapsource (PC)

Κάντε εγκατάσταση πρώτα αυτή την έκδοση, για νέα εγκατάσταση

 

και μετά κατεβάστε από την τελευταία έκδοση για να κάνετε ενημέρωση.

 

 

Garmin 4 σε 1

Στους παραπάνω χάρτες προστίθεται κι ο City Navigator 9 (ουσιαστικά αφορά την Αθήνα κι όπως μου είπαν προσφέρει καλύτερη πλοήγηση από τον Autodrive Hellas. Δεν ζω Αθήνα και δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω. Αν θέλετε δοκιμάστε το. Το map ID βρίσκεται μέσα).

 

Αν θέλετε ξεχωριστά τον City Navigator

 

 

 

Όλο το υλικό συγκεντρωμένο εδώ (δεν είναι δική μου η σελίδα).

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...