Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, απολυτως δωρεαν..

 

και το garmin εχει ελληνικα! δοκιμασε τοι δεν εχεις να χασεις κατι :)

 

οπα ποτε εγινε αυτο το topic και μπηκα και πρωτος poster?hehe

Tο αξιζες τοσο κοπο εκανες :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρώτα πρώτα χρόνια πολλά σε όλους. :)

 

Mε μπερδέψατε λιγάκι !

 

Εχω βάλει τον χάρτη όλης της Ευρώπης. Δειχνει τέλεια Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα (δεν έψαξα για άλλες). ΔΕΝ δείχνει τίποτα στη Λάρισα, στο Αγρινιο και στα Γιάννενα.

 

Ειδικα για τα Γιάννενα μια που αναφέρθηκε πιο πάνω, τι εννοείτε λέγοντας ότι δείχνει λίγα. Εμενα μου δείχνει μέσα στην πόλη5-6 δρόμους όλους και όλους (Δωδώνης, Αβέρωφ, Ανεξαρτησίας και λίγες ακόμη). Και εσείς τόσους δρόμους βλέπετε ή πολυ περισσότερους?

 

Κι εμένα έτσι ήταν πριν ενεργοποιήσω μόνο τον Euro Euro GR.

 

Πήγα μέσα στο πρόγραμμα στις επιλογές για τους χάρτες αλλά δεν έχει πουθενά για ενεργοποίηση του τάδε χάρτη ή κάτι ανάλογο που αναφέρεται λίγο πιο πάνω.

 

Τέλος ο χάρτης των 54ΜΒ πάλι στα Γιάννενα έδειχνε 5-6 δρόμους. Κανω κάτι λάθος? Οσοι έχετε βάλει τον χάρτη των 54 ή των 9 ΜΒ μπορείτε να ρίξετε μια ματια στα Γιάννενα και να πείτε πόση λεπτομέρεια βλέπετε ?

 

Το πρόγραμμα της Νοκια για τα Γιάννενα είναι πολύ ενημερωμένο. Δειχνει τα πάντα...

 

Διάβασε πιο προσεκτικά: Πήγαινε > Tools > Manage my Data > Map Sets και επέλεξε με το αριστερό soft key κάτω αριστερά στην οθόνη > Map Source. Κι εγώ το προσπερνούσα χωρίς να το δω.

Στα Γιάννενα δείχνει όλους σχεδόν τους δρόμους κοντά στο κέντρο αλλά δεν έχει ονόματα. Δε φτάνει σε λεπτομέρεια όμως αυτόν της Νόκια. Για εντός πόλεως σου συστήνω αυτόν της Nokia.

 

Άρα για να καταλάβω: το Garmin δεν έχει ακρίβεια σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, αλλά έχει στην επαρχία? Μου είναι πολύ δύσκολο να το πιστέψω :worry::cool:

 

Εγώ αυτό βλέπω πάντως. Δεν έχω GPS γιατί δε βλέπω να αξίζει τα λεφτά του σε Symbian (αν πάρω θα πάρω Destinator μια και καλή) αλλά για την ώρα θέλω το πρόγραμμα μόνο για το χάρτη του.

Λοιπόν, όπως έγραψα κι αλλού αν κυκλοφορείς μόνο Αθήνα και μεγάλες πόλεις, ο Νόκια είναι ό,τι καλύτερο σε Symbian αυτή τη στιγμή. Αλλά πού θα πάει; Δε θα πας το καλοκαίρι σε καμιά παραλία στην επαρχία; Ή και τώρα το χειμώνα σε καμιά Αράχοβα ή στα Ζαγόρια; Ε! λοιπόν γι' αυτή τη δουλειά ο Νόκια θα σου δείξει ένα άσπρο κενό εκεί που θες να πας, το πολύ πολύ να σε πάει μέχρι την πρωτεύουσα του νομού αλλά θα περνάς πόλεις και χωριά και θα κοιτάς τις πινακίδες για να δεις πού βρίσκεσαι γιατί δε γράφει ούτε αυτά που είναι πάνω στην εθνική ενώ ο Garmin έχει όλα τα χωριουδάκια και τους δρόμους και θα φτάσεις πολύ κοντά στον προορισμό σου.

Αν έχεις Destinator, δε χρειάζεται να αλλάζεις εφαρμογές και χάρτες, τα έχεις όλα σε ένα αλλά δυστυχώς δε βγαίνει για Symbian, αν βγει θα τα ξεχάσουμε όλα τα άλλα (για την Ελλάδα μόνο).

 

Μπορει καποιος να επαναλαβει την διαδικασια ξεκλειδωματος του χαρτη των 54mb διοτι δεν εχω καταφερει τπτ....??

Ευχαριστω!

 

Οι προηγούμενες εγκαταστάσεις χαρτών μπερδεύουν την κατάσταση. Κι εγώ δεν τα κατάφερα εύκολα γι' αυτό έσβησα όλο το φάκελο και τα ξανάκανα από την αρχή: Αφού έβαλα στη "γεννήτρια κωδικών" :p:p το Card id που σου δίνει το πρόγραμμα όπως αναφέρει ο Αριστοτέλης στον οδηγό του, στη συνέχεια έβαλα με τη σειρά τα id των χαρτών (ο 54 ΜΒ είναι τρεις χάρτες ενωμένοι): Πρώτα το μηδέν (0) μετά 197 και μετά 198 και από το καθένα κάθε φορά πατούσα generate και κρατούσα τους 25ψήφιους κωδικούς. Μετά έβαλα όλους τους κωδικούς (75 ψηφία στη σειρά χωρίς κενά) σε ένα αρχείο κειμένου, το ονόμασα GMAPSUPP.UNL, το πέταξα μέσα το φάκελο Garmin του κινητού, έβαλα και το χάρτη μέσα στο φάκελο και άνοιξα το πρόγραμμα.

Μετά από αυτό πήγαινε στο Map Sets όπως είπα παραπάνω και τσεκάρισε όποιον χάρτη θέλεις.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 2 απορίες:

 

Καταρχήν αν δεν έχεις ακριβή διεύθυνση, πώς βάζεις τα στοιχεία του μέρους για να σε πάει?π.χ. σήμερα έψαχνα να πάω σε ένα φίλο που ήξερα ακριβώς τη διεύθυνση.Βάζω την οδό, τη βρίσκει.Βάζω το νούμερο, τίποτα.Έλεγε ότι δεν μπορούσε να κάνει calculate.Δοκίμασα 4-5 διαφορετικά νούμερα, τίποτα.Πήγα στον χάρτη και έψαξα και τη βρήκα κανονικά την οδό.

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση που δεν παίρνει το νούμερο ή αν γνωρίζουμε μόνο την οδό?

 

Επίσης, πώς περνάω και 2ο διαφορετικό χάρτη?π.χ. της Eastern Europe.Τι πρέπει να κάνω με τα GMAPSUPP αρχεία?Πώς θα έχω τη δυνατότητα να επιλέγω αν θέλω να φορτώνει τον χάρτη της Ελλάδος ή τον 2ο?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Tι ειναι ο φακελος POI και που χρειαζεται στο προγραμμα? εγω που εχω των παλιο φακελο POI πιες ειναι οι διαφορες? :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

 

 

Οι προηγούμενες εγκαταστάσεις χαρτών μπερδεύουν την κατάσταση. Κι εγώ δεν τα κατάφερα εύκολα γι' αυτό έσβησα όλο το φάκελο και τα ξανάκανα από την αρχή: Αφού έβαλα στη "γεννήτρια κωδικών" :p:p το Card id που σου δίνει το πρόγραμμα όπως αναφέρει ο Αριστοτέλης στον οδηγό του, στη συνέχεια έβαλα με τη σειρά τα id των χαρτών (ο 54 ΜΒ είναι τρεις χάρτες ενωμένοι): Πρώτα το μηδέν (0) μετά 197 και μετά 198 και από το καθένα κάθε φορά πατούσα generate και κρατούσα τους 25ψήφιους κωδικούς. Μετά έβαλα όλους τους κωδικούς (75 ψηφία στη σειρά χωρίς κενά) σε ένα αρχείο κειμένου, το ονόμασα GMAPSUPP.UNL, το πέταξα μέσα το φάκελο Garmin του κινητού, έβαλα και το χάρτη μέσα στο φάκελο και άνοιξα το πρόγραμμα.

Μετά από αυτό πήγαινε στο Map Sets όπως είπα παραπάνω και τσεκάρισε όποιον χάρτη θέλεις.

 

Μια χαρα φιλε τον ξεκλειδωσα τον χαρτη αλλα μου λεει no map οταν κανω περιηγηση στον χαρτη γιατι??

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα φιλε τον ξεκλειδωσα τον χαρτη αλλα μου λεει no map οταν κανω περιηγηση στον χαρτη γιατι??

 

:what: Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι. :(

Δεν πιστεύω με τις τόσες διαδικασίες να ξέχασες να βάλεις το χάρτη στο φάκελο! :p

Οκ, μη βαράς, μια σκέψη έκανα. :D

 

Κάτι τέτοια κουλά μου έκανε κι εμένα και έσβησα όλο το φάκελο Garmin, απεγκατέστησα την εφαρμογή και μόλις τα έκανα όλα από την αρχή, δούλεψε.

10 λεπτά υπόθεση είναι, δε χάνεις να δοκιμάσεις. (Εκτός αν το έκανες ήδη, οπότε σηκώνω τα χέρια ψηλά).

 

Πάντως δε μπορώ να πω ότι σκίζει και από εργονομία το πρόγραμμα. Κάτι ερωτήματα σαν τα παραπάνω έχω κι εγώ αρκετά.

Π.χ. Μιας και δεν έχω GPS, δεν παίρνει στίγμα της θέσης μου οπότε το σημείο εκκίνησης αρχίζει πάντα από Αγγλία κάπου στο Σαουθάμπτον. Προσπαθώ να του αλλάξω την default θέση αλλά δε βρίσκω πώς.

Τα POI δεν ξέρω πού είναι, αν και τα εγκατέστησα επιτυχώς. Όπως είπα και πριν, το πρόγραμμα εγκατάστασης των POI μου έδωσε και συγχαρητήρια για την επιτυχή εγκατάσταση. :lol::lol:

 

POI = Points Of Interest (Σημεία ενδιαφέροντος) π.χ. βενζινάδικα, φαγάδικα, μουσεία κτλ. - Κάποιος ρώτησε παραπάνω.

EDIT: Φίλε Giantpithio, τώρα είδα ότι είχες ρωτήσει εσύ.

Κι εγώ έχω φάκελο poi αλλά δεν έχω POI στο χάρτη. Ούτε και ξέρω πώς τα δουλεύουμε εδώ που τα λέμε.

 

EDIT2: Ρε παιδιά, μήπως έχω τα POI και ψάχνομαι τσάμπα; Βλέπω κάτι εκκλησίες, κάτι παραλίες κτλ. Είναι μέρος των πληροφοριών του χάρτη αυτά ή είναι πληροφορίες από τα POI;

Κάποιος που είναι σίγουρος, μπορεί να μου πει κάποιο συγκεκριμένο POI (που να βρίσκεται εύκολα) για να δω αν το έχω κι εγώ στο χάρτη μου;

Please...

 

 

Όσο ψάχνω το χάρτη, τόσο μου αρέσει. Μέχρι και το Πόρτο Κατσίκι έχει, με δρόμο κανονικότατα και σχεδόν όλες τις παραλίες!

Όπως και να 'χει είμαι αρκετά ευχαριστημένος με το πρόγραμμα. Έχω ανά πάσα στιγμή μαζί μου ένα χάρτη της Ελλάδας με πάρα πολύ καλή κάλυψη. Για δοκίμασε να βρεις το Πόρτο Κατσίκι με το Smat2Go: Μια ασπρίλα κενή και τίποτα άλλο. Λες να αρχίσω να το σκέφτομαι για GPS σε Symbian;

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα φιλε τον ξεκλειδωσα τον χαρτη αλλα μου λεει no map οταν κανω περιηγηση στον χαρτη γιατι??

 

Μπες απο το tools και browse map απο εκει τα δειχνει κανονικά

Current Phones: Apple iPhone, Samsung U600 Gold Edition
Link to comment
Share on other sites

Μπες απο το tools και browse map απο εκει τα δειχνει κανονικά

 

το ιδιο λεει κ απο εκει φιλε μου :(

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο λεει κ απο εκει φιλε μου :(

 

Πως το έχεις ξεκλειδώσει;

Current Phones: Apple iPhone, Samsung U600 Gold Edition
Link to comment
Share on other sites

Πως το έχεις ξεκλειδώσει;

 

Oπως μου ειπε πιο πριν ο φιλος leftezi ...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Χρόνια Πολλά σε όλους! Για όποιον ενδιαφέρεται για το πως βρίσκουμε τα καινούργια POI το βρήκα σήμερα και κάνεις τα παρακάτω: Για που; -> Πρόσθετα -> Προσαρμοζμένα POI.Απο εκεί και πέρα επιλέγεις ότι θές.Ελπίζω να βοήθησα...!
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Χρόνια Πολλά σε όλους! Για όποιον ενδιαφέρεται για το πως βρίσκουμε τα καινούργια POI το βρήκα σήμερα και κάνεις τα παρακάτω: Για που; -> Πρόσθετα -> Προσαρμοζμένα POI.Απο εκεί και πέρα επιλέγεις ότι θές.Ελπίζω να βοήθησα...!

 

Χρόνια πολλά επίσης.

Το είχα δοκιμάσει. Το ξαναδοκίμασα μόλις τώρα αλλά μου λέει "No extras loaded" κτλ. Αυτό δηλ. σημαίνει ότι δε τα εγκατέστησα τα POI.

Εσύ πώς τα εγκατέστησες; Με το POI Loader;

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι απο τον μεγαλο χαρτη 50mb και εχει κλικαρισμενο μονο το euro gr.

 

μπορεις λιγο να μου ξαναπεις πως το κλικαρεις μονο αυτο?το mapid ειναι σιγουρα 198?εγω βλεπω οτι εβλεπα και πριν σε αλλους χαρτες για Θεσσαλονικη δηλαδη κατι ευοσμους και κυριες περιοχες.Δε βλεπω οδους..

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

μπορεις λιγο να μου ξαναπεις πως το κλικαρεις μονο αυτο?το mapid ειναι σιγουρα 198?εγω βλεπω οτι εβλεπα και πριν σε αλλους χαρτες για Θεσσαλονικη δηλαδη κατι ευοσμους και κυριες περιοχες.Δε βλεπω οδους..

 

tha pas ergalia/diax.dedom.-/syn.xartwn,kai kato aristera tha patisis to mapsource opou einai kai i xartes,egw prosopika exo epileksi ta 2 eurogr.:)

CAR MULTIMEDIA- Built in GPS for VOLKSWAGEN-

WIN CE 5-KINGSTON SDHC 4GB-IGO V 8.3,- AMIGO,

MIOMAP 8,DESTINATOR 8-7-6.1,SYGIC MOBILE,DRIVE ME,POLNAV,ROUTE 66,GARMIN ,TOMTOM V 7,NAVIMATE XTREME,GINIUS DRIVE,NDRIVE,AUTOMAPA,NAVIGON V 7.4.2(BUILD 802),POCKET NAVIGATOR 9

http://i432.photobucket.com/albums/qq41/vwgolfi5/th_Multi-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες έχω πρόβλημα με τη γραμματοσειρά των POI.

Τα πέρασα όλα κανονικά και δουλεύουν.

Ωστόσο οι τίτλοι βγαίνουν ακαταλαβίστικα, προφανώς επειδή είναι ελληνικά.

Σε εσάς βγάινουν κανονικά τα Ελληνικά ή το κάνει σε όλους, οπότε να μην αγχώνομαι?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες έχω πρόβλημα με τη γραμματοσειρά των POI.

Τα πέρασα όλα κανονικά και δουλεύουν.

Ωστόσο οι τίτλοι βγαίνουν ακαταλαβίστικα, προφανώς επειδή είναι ελληνικά.

Σε εσάς βγάινουν κανονικά τα Ελληνικά ή το κάνει σε όλους, οπότε να μην αγχώνομαι?

 

Κάποια βγαίνουν ακαταλαβίστικα(πχ. κάποια βενζινάδικά κλπ. με προφανώς ελληνικό τίτλο...),μην αγχώνεσαι,στο σύνολο τους όλα σχεδόν τα προγράμματα πλοήγησης(πλήν ίσως του Destinator-δεν γνωρίζω σχετικά,αλλά από άλλους έχω ακούσει τέτοια) έχουν τις μικροατέλειες τους σε ότι αφορά το ελληνικό localization αλλά εγώ προσωπικά βάζω 10(με άριστο το 10 εννοείται) στο Garmin ειδικά στην φωνητική πλοήγηση και στα γραφικά του.

ΥΓ. Σε τελική ανάλυση τζάμπα το πήραμε,για φαντάσου κάποιος που το πλήρωσε και τον ενοχλούν το ίδιο τα κάποια λίγα ακαταλαβίστικά:confused:;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάθισα το εγκατέστησα και το δοκίμασα (με τον μεγάλο χάρτη των 54mb αλλά και τον μικρό των 8,2mb ) στο 6110 και ετοίμασα ένα mini συγκριτικό με το route 66. Σε κάποια σημεία υπερέχει το route 66, σε άλλα το garmin.

 

Καταρχήν θα δώσω ένα απλό μέτρο σύγκρισης.

 

Βγαίνω στο μπαλκόνι του σπιτιού μου (στην Αθήνα) και ανοίγω το gps:

 

To route66 κάνει 1,5 λεπτό να βρει το στίγμα, αλλά το βρίσκει με ακρίβεια και με δείχνει Τροίας 1 , ενώ βρίσκει σωστά και τον ταχ.κώδικα της περιοχής. Δίνει 3/5 ισχύ σήματος. Μου υπολογίζει και το υψόμετρο και μου δίνει στοιχεία για δορυφόρους.

 

Ηard reset και ξανά gps:

 

Το Garmin κάνει λιγότερο από 1 λεπτό να βρει το στίγμα, το βρίσκει όμως με μεγάλη απόκλιση με δείχνει Τροίας 7 περίπου (10-15 μέτρα δίπλα), ενώ βρίσκει σωστά το ταχ.κώδικα της περιοχής. Δίνει 4/5 ισχύ σήματος. Δεν υπολογίζει το υψόμετρο αλλά έχει ένα ενδεικτικό και δεν δίνει στοιχεία για δορυφόρους.

 

Και ένα μέτρο σύγκρισης με ένα mio που είχα: συνδυασμός sirfiii/destinator pn ή 6 (δεν θυμάμαι γιατί πάει καιρός) βρίσκει όλα τα προηγούμενα + το χρώμα εσώρουχο που φοράς!

 

Βέβαια ακόμα τα symbian είναι εκτός συναγωνισμού, γιατί μην ξεχνάμε πως πριν λίγο καιρό μπήκαν στο παιχνίδι.

 

Σύγκριση τώρα Garmin με Route 66:

 

Το route έχει ελληνικά ονόματα αλλά χωρίς τελικό σίγμα. Το Garmin έχει greeklish σε όλους τους δρόμους.

 

Στο route η αναζήτηση ενός δρόμου είναι πανεύκολη. Πληκτρολογώντας τα πρώτα γράμματα του δρόμου, σου εμφανίζει όλα τα πιθανά αποτελέσματα και διαλέγεις. Προσοχή μην γράψετε τελικό σίγμα …

Έχει επίσης αναζήτηση κοντινών σημείων ενδιαφέροντος(βενζινάδικα, νοσοκομεία κτλ) αλλά και χρήση ελεύθερου κειμένου (πχ ΤΕΙ).

 

Στο garmin διαλέγεις αρχικά χώρα, μετά πόλη και μετά πρέπει να πληκτρολογήσεις την ακριβή ονομασία σε greeklish. Πρέπει να μαντέψεις ποια είναι η greeklish ονομασία με αστεία αποτελέσματα.

Πχ πλοήγηση προς λεωφόρο Παπάγου στον Άγιο Δημήτριο. Ότι και αν δοκίμασα δεν έβγαζε τίποτα. Τελικά έκανα έρευνα σε όλη την περιοχή για να διαπιστώσω πως ο δρόμος λεγόταν Stratarchou Papagou Alex. Άντε να βρεις αντίστοιχες ονομασίες….

Έχει επίσης πλησιέστερα σημεία ενδιαφέροντος και διασταυρώσεις που το route 66 δεν έχει.

 

Για μένα ένα από τα πλέον σημαντικά πλεονεκτήματα ενός προγράμματος πλοήγησης, είναι να μπορεί να δουλέψει απλά και γρήγορα!

Εδώ λοιπόν κερδίζει κατά κράτος το route.

 

Εμφάνιση χάρτη: ίδια γεύση. Τι να σου κάνουν οι 2,2 ίντσες? Και τα δύο έχουν 3d/2d απεικόνιση. Πάντως αρκετά όμορφα δείχνουν και τα δύο.

 

Και τα δύο μου βρίσκουν σήμα/δορυφόρους μέσα στο σπίτι! Το route 4-5 δορυφόρους, το garmin δεν δίνει πληροφορίες για δορυφόρους μόνο σήμα.

 

Η γυναικεία φωνή στη πλοήγηση του Garmin είναι ποιο καθαρή και μιλάει καλύτερα ελληνικά. Στο route o Πέτρος μιλάει σαν robotaki και όχι τόσο καλά ελληνικά.

 

Υπολογισμός διαδρομής/διαδρομή:

Οδήγησα 4-5 χιλιόμετρα με το αμάξι και μετά κατέβηκα και περπάτησα κάπου 5 λεπτά να το τεστάρω:

 

Route66:

Μετακίνηση: Αυτοκ/μηχαν, πεζοί

Διαδρομή: Μικρότερη, γρηγορότερη, πεζή.

Ακρίβεια υπολογισμού: Πολύ καλή ως άριστη.

Ρυθμίσεις αποφυγής: Ναι

Ενδιάμεσοι σταθμοί: Ναι

Ταχύτητα: Πάρα πολύ γρήγορα, ακόμα και σε νέο υπολογισμό διαδρομής.

 

Garmin:

Μετακίνηση: Αυτοκ/Μοτ, Φορτηγό, Λεωφορείο!!, Επείγ.ανάγκη, ταξί, παράδοση, ποδήλατο, πεζοί.(εδώ υπερέχει κατά κράτος το garmin, αν και δεν γνωρίζω την αποτελεσματικότητα τους στην πράξη)

Διαδρομή: Ταχυτερ.χρόνος, συντομότερη απόσταση, Εκτός δρόμου

Ρυθμίσεις αποφυγής: Ναι

Ενδιάμεσοι σταθμοί: Όχι (?) (δεν είμαι σίγουρος, δεν το βρήκα)

Ακρίβεια υπολογισμού: Από καλή ως πολύ καλή. Υπάρχει όμως πολλές φορές μια απόκλιση 5-15 μέτρα στο στίγμα.

Ταχύτητα: Μέτρια προς αργά.

Το garmin δίνει πληροφορίες για τις πλησιέστερες διασταυρώσεις, το route όχι.

 

Γενικά πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα καθενός:

 

Πληροφορίες ταξιδιού έχουν και τα δύο.

 

Πληροφορίες δορυφόρων και σήματος δορυφόρων μόνο το route.

Προσομοίωση πορείας αν κι έχουν και τα δύο, μόνο στο route λειτουργεί.Για κάποιο λόγο του garmin δεν λειτουργεί στο 6110.

 

Ταχύτητα εφαρμογής σε ξεκίνημα, υπολογισμός διαδρομών κτλ: Το route 66 είναι πολύ ποιο γρήγορο.

 

Το garmin έχει λειτουργία καταγραφής πορείας, αλλά και περισσότερες δυνατότητες στις ρυθμίσεις του όπως περιγράμματα, γεωγραφικό πλέγμα, θάμπωμα δρόμων, χαρακτηριστικά χάρτη κτλ Αμέτρητες επιλογές στις ρυθμίσεις!

 

Κάλυψη: Το garmin θεωρητικά υπερέχει. Και λέω θεωρητικά γιατί σε αρκετές πόλεις που έψαξα δεν είχε τίποτα άλλο από τις εισόδους στην πόλη πχ στην Τρίπολή, Σπάρτη κτλ Άλλες όμως, τις είχε ποιο αναλυτικά πχ Βέροια, Σέρρες, Θεσσαλονίκη. Ακόμα και την Θεσσαλονίκη όμως δεν την είχε με την ακρίβεια που είχε στην Αθήνα. Πάρα πολλοί δρόμοι λείπουν και απλά τους αναφέρει ως «δρόμος».Άρα εν κατακλείδι έχει περισσότερες πόλεις μεν, αλλά μόνο βασικές αρτηρίες, λεωφόρους κι όχι μικρά σοκάκια, πλην της Αθήνας.

 

Αν τα ονόματα των δρόμων ήταν στα ελληνικά και η εύρεση ενός δρόμου ήταν ποιο απλή, η πλάστιγγα θα έγερνε υπέρ του garmin. Προς το παρόν, ψηφίζω route 66 για Αθήνα και εναλλακτικά να υπάρχει στο κινητό και το garmin για κάποια κομμάτια στην υπόλοιπη Ελλάδα που καλύπτονται.

 

Αν όμως λόγω δουλειάς κάποιος θέλει gps για επαρχία, τότε ένα pda/ppc είναι μονόδρομος.

 

Για τυχόν λάθη μου ή παραλείψεις, ευχαρίστως να δεχτώ τις υποδείξεις/διορθώσεις σας. Γράφοντας αυτό το συγκριτικό δεν είχα πρόθεση να πάρω το μέρος κάποιας εταιρείας καθώς δεν έχω και συμφέρον. Αυτά.

Στάθης
Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική δουλειά, φίλε μου. Εύγε. :):)

 

Επ' ευκαιρίας, κατάφερα να εγκαταστήσω τα POI με το POI Loader.

Η μοναδική διαφορά σ' αυτή την προσπάθεια (δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο) είναι ότι ονόμασα το φάκελο Garminpoi που είχα στο PC σε "POI" σκέτο και τον έβαλα σε μητρικό φάκελο που δεν είχε ελληνικά στην ονομασία του (μερικές φορές έχει παίξει ρόλο στο παρελθόν και γι' αυτό το δοκίμασα) μετά έτρεξα το POI Loader και τώρα δουλεύουν κανονικά!

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Έχει επίσης αναζήτηση κοντινών σημείων ενδιαφέροντος(βενζινάδικα, νοσοκομεία κτλ) αλλά και χρήση ελεύθερου κειμένου (πχ ΤΕΙ).

 

Εμφάνιση χάρτη: ίδια γεύση. Τι να σου κάνουν οι 2,2 ίντσες? Και τα δύο έχουν 3d/2d απεικόνιση. Πάντως αρκετά όμορφα δείχνουν και τα δύο.

 

Το garmin έχει λειτουργία καταγραφής πορείας, αλλά και περισσότερες δυνατότητες στις ρυθμίσεις του όπως περιγράμματα, γεωγραφικό πλέγμα, θάμπωμα δρόμων, χαρακτηριστικά χάρτη κτλ Αμέτρητες επιλογές στις ρυθμίσεις!

 

Πολύ καλό το συγκριτικό και μπράβο για το χρόνο που αφιέρωσες.:)

 

-Τα κοντινά σημεία ενδιαφέροντος είαι φοβερή πατέντα που δεν έχει ούτε το Route ούτε το Nokia Maps.Εδώ το GARMIN φεύγει πολύ μπροστά.

 

-Σχετικά με την εμφάνιση του χάρτη θα διαφωνήσω.Έχουν και τα 2 προγράμματα 2d/3d εμφάνιση, αλλά καμία σχέση τα χρώματα και η σχεδίαση του 3D του GARMIN.Σου δείχνει στο βάθος πολύ μεγάλο μέρος της περιοχής που είσαι ,άσε που το Autozoom είναι καταπληκτικό.

 

-Πέρα από την καταγραφή πορείας, το GARMIN κρατάει μέγιστη ταχύτητα, πόση ώρα κινείσαι, καθώς και χρόνο που πέρασε σε στάσεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το Garmin εμένα δεν μου μετράει τις οδούς σαν "δρόμους" τα δείχνει απλά σαν ενας χάρτης, πλοήγηση δεν μπορώ να κάνω(Ρόδος), αυτό είναι πρόβλημα του Garmin ή λάθος στην εγκατάσταση έχω κάνει;
Current Phones: Apple iPhone, Samsung U600 Gold Edition
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να βοηθησει με το poi loader? Βαζω την καρτα μνημης στον card reader και το αναγνωριζει κανονικα αλλα λεει οτι υπαρχει προβλημα οταν παει να τα βαλει στην καρτα.

Επισης λεει οτι μπορει να βαλει μεχρι 32. Υπαρχει κανενας τροπος να τα βαλουμε ολα? Ειναι 100++. Μηπως καποιος μπορει να τα συνδυασει ολα σε ενα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα και χρόνια πολλά σε όλους.

Εγώ θα μπω κατευθείαν στην ερώτηση:O

ΠΟΙΟΣ από όλους τους χάρτες, που διατίθενται για το πρόγραμμα έχει την καλύτερη κάλυψη για Θεσσαλονίκη?

Εγώ χρησιμοποιώ τον 1.3gb και δε λέω είναι καλός αλλά, δεν περιλαμβάνει ούτε το ρετζίκι,ωραιόκαστρο,ασβεστοχώρι , χορτιάτη , Φίλλυρο κτλ.μόνο τους κεντρικούς δήμους. Πάνω από περιφερειακό το πράγματα είναι τραγικά.Επίσης ο χάρτης των 50mb είναι χειρότερος.Αυτά ....Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Το Garmin εμένα δεν μου μετράει τις οδούς σαν "δρόμους" τα δείχνει απλά σαν ενας χάρτης, πλοήγηση δεν μπορώ να κάνω(Ρόδος), αυτό είναι πρόβλημα του Garmin ή λάθος στην εγκατάσταση έχω κάνει;

 

Φίλε rodin το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ στη Ρόδο . Δεν αναγνωρίζει καθόλου τους δρόμους , σαν δρόμους.΄Εχω την εντύπωση ότι πρόκειται για κομμάτι του χάρτη των 30ΜΒ ο οποίος δεν υποστηρίζει πλοήγηση , με αποτέλεσμα , να μην βλέπει τους δρόμους όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε rodin το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ στη Ρόδο . Δεν αναγνωρίζει καθόλου τους δρόμους , σαν δρόμους.΄Εχω την εντύπωση ότι πρόκειται για κομμάτι του χάρτη των 30ΜΒ ο οποίος δεν υποστηρίζει πλοήγηση , με αποτέλεσμα , να μην βλέπει τους δρόμους όπως πρέπει.

 

Δεν έχω δοκιμάσει τον 30μβ ακόμα, έχω βάλει τον 50μβ που λένε οτι υποστηρίζει πλοήγηση..

Current Phones: Apple iPhone, Samsung U600 Gold Edition
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...