Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρασα με πολύ κόπο το garmin XT mobile στο Ν95 αλλά δεν μου βγάζει χάρτη στη Θεσσαλονίκη

Μόνο Αθήνα έχει?

Η "μικρή" έκδοση του χάρτη Ελλάδας έχει μόνο Αθήνα. Υπάρχει μια άλλη έκδοση που έχει όλη την Ευρώπη, και όλη την Ελλάδα, αλλά πιάνει 1,38gb από την κάρτα μνήμης (είναι ενιαίο το αρχείο με όλη την Ευρώπη οπότε δεν μπορείς να βάλεις όποια χώρα θες χωριστά...)

Για το αρχείο αυτό δες εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2139353#post2139353

 

Εγώ πάντως δε χαλάω 1,38gb για όλη την Ευρώπη!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η "μικρή" έκδοση του χάρτη Ελλάδας έχει μόνο Αθήνα. Υπάρχει μια άλλη έκδοση που έχει όλη την Ευρώπη, και όλη την Ελλάδα, αλλά πιάνει 1,38gb από την κάρτα μνήμης (είναι ενιαίο το αρχείο με όλη την Ευρώπη οπότε δεν μπορείς να βάλεις όποια χώρα θες χωριστά...)

Για το αρχείο αυτό δες εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2139353#post2139353

 

Εγώ πάντως δε χαλάω 1,38gb για όλη την Ευρώπη!

 

Πιο πισω καποιος ειπε πως δεν λειτουργει αυτος ο χαρτης καλυτερα να δοκιμασει αυτον:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2141642#post2141642

 

Eπισης υπαρχει καποιος που να δοκιμασε το χαρτη που δινω πιο επανω για να μας πει εαν υποστηριζει πλοηγηση σε ολη την ελλαδα :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Πιο πισω καποιος ειπε πως δεν λειτουργει αυτος ο χαρτης καλυτερα να δοκιμασει αυτον:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2141642#post2141642

 

Eπισης υπαρχει καποιος που να δοκιμασε το χαρτη που δινω πιο επανω για να μας πει εαν υποστηριζει πλοηγηση σε ολη την ελλαδα :)

 

Ο νεος χαρτης Europe Navigator 2008 ALL που πιανει 1.38 GB και τον εχω περασει δουλευει αψογα.

Πληρης φωνητηκη πλοηγηση για ολες τις μεγαλεις πολεις στην Ελλαδα.

Πριν 2 Εβδομαδες ταξιδεψα και Βουλγαρια και ειχε τα παντα απο στενα και δρομακια μεσα στη Σοφια. (Καφετεριες,Βενζιναδικα,Εμπορικα κτλ.)

 

Θεσσαλονικη που μενω τα εχει ολα αναλυτικα ακομα και τα Βενζιναδικα στα στενα της Γειτονιας μου μου εμφανιζει.

 

Για εμενα αξιζει ο πληρης χαρτης Ευρωπης.

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

1. Αναφερόμουν στο smart2go και στην σωστή λειτουργία του τελευταίου update με το τελευταίο update του nokia map loader. Anyways..

 

2. Κι εγώ αυτό ακριβώς το πρόβλημα είχα. π.χ. έβλεπα τον χάρτη της Αθήνας ωραιότατα αλλά από gps τίποτα... όλο μου έμπλεκε την αναζήτηση μέσω bluetooth. Τελικά είχα κάνει ένα λάθος στη διαδικασία "κατασκευής" του κατάλληλου αρχείου...

(βλέπε εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2139353#post2139353)

 

3. Τελικά μετά από μια δοκιμή με το Garmin, δεν είναι άσχημο, αλλά δε με ενθουσίασε κιόλας.

Τα καλά:

- Κάποιες πληροφορίες όπως μέση ταχύτητα, ανώτερη κλπ.

- Εφετζίδικος χάρτης με αυτοκινητάκι:lol:

- Πολλές επιλογές διαμόρφωσης, π.χ. τι να εμφανίζεται στο χάρτη και τι όχι, σε τι μέγεθος, κ.ά.

 

Τα κακά:

- Πρώτο και κύριο, όποτε δέχτηκα κλήσεις, έκλεινε τελείως η εφαρμογή (δε συμβαίνει ποτέ στο smart2go, εκεί συνεχίζει και η πλοήγηση, απλά επανυπολογίζει)

 

- Αργεί πολύ να επανυπολογίσει (σε σχέση με smart2go τουλάχιστον), με αποτέλεσμα πολλές φορές να λέει ξαφνικά "στρίψτε δεξιά" τη στιγμή ακριβώς που έχεις περάσει από τη στροφη!

 

- Λανθασμένη εκτίμηση στην απόσταση, π.χ. έχω σταματήσει 1 μέτρο, (άντε 2-3!) πριν τη Λεώφόρο Πεντέλης, σε φανάρι κάθετης οδού, και δείχνει απόσταση απο Λ. Πεντέλης 30 μέτρα!!!

 

- Για να έχεις πλήρη χάρτη Ελλάδας, πρέπει να γεμίσεις 1,38gb από την κάρτα σου, και θα έχεις και όλη την Ευρώπη. Αλλιώς μόνο Αθήνα.

(Τουλάχιστον έτσι κατάλαβα. Αν κάνω λάθος τα φώτα σας!)

 

Τεσπα θα επιμείνω στο smart2go, που πήγα και Λαμία και είδα ότι είχε αρκετά καλό χάρτη...

 

μαλλον εχεις βαλει τον παιδικο χαρτη που ειναι μονο 8mb και δεν ειναι πληρης κατεβασε αυτον τον χαρτη

που ειναι 54mb εχει ολη την ελλαδα και νησια τα παντα και βαλε και τα poi μεσα που εχει απο δεληολανη μεχρι lidl κτλ

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

εγω αυτον δουλευω και εχω στην ακρη το μαμα nokia maps εχει καταπληκτικη καλυψη το map id ειναι 198 για να τον ξεκλδωσεις.

:):)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ισχύει ότι δεν μπορείς να διαλέξεις μόνο την Ελλάδα για να βάλεις στην κάρτα μνήμης?
Link to comment
Share on other sites

βαλτε αυτο τον χαρτη μεσα ειναι πληρης ολη η ελλαδα και ολα τα νησια ειναι μονο 54mb και εχει φουλ καλυψη βαλτε και αυτα τα καινουργια POI

xxxxxxxxxxxx

και δεν θα ξαναχρειαστειτε το νοκια maps εγω με αυτον εμαι υπερευχαριστημενος...το mapid του χαρτη ειναι 198 και κανει κανονικα πλοηγηση.

 

παιδια ανοιχτε το key generator βαλτε τι id της συσκευη σας να σας βγαλει το serial και μετα για ξεκελειδωμα χαρτη μην βαλετε το 198 βαλτε αυτο που λεει City Navigator Europa NT V9 και γραψτε τον 25ψηφιο κωδικο και θα ξεκλειδωσει.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχεις βαλει τον παιδικο χαρτη που ειναι μονο 8mb και δεν ειναι πληρης κατεβασε αυτον τον χαρτη xxxxxxxxxxxx

που ειναι 54mb εχει ολη την ελλαδα και νησια τα παντα και βαλε και τα poi μεσα που εχει απο δεληολανη μεχρι lidl κτλ

xxxxxxxxxxxxxxxx

εγω αυτον δουλευω και εχω στην ακρη το μαμα nokia maps εχει καταπληκτικη καλυψη το map id ειναι 198 για να τον ξεκλδωσεις.

:):)

 

Είσαι σίγουρος για το map id;

198 είναι και το map id του μικρού χάρτη των 8 mb !

 

EDIT:

Μόλις το δοκίμασα. Πρέπει να είναι λάθος το ID. Μόλις ανοίγω το πρόγραμμα μου λέει "Can't unlock maps κτλ..."

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος για το map id;

198 είναι και το map id του μικρού χάρτη των 8 mb !

 

αφου τον εχω μεσα λες να σου λεω ψεμματα να τραβιεσαι??:(:(

 

παιδια ανοιχτε το key generator βαλτε τι id της συσκευη σας να σας βγαλει το serial και μετα για ξεκελειδωμα χαρτη μην βαλετε το 198 βαλτε αυτο που λεει City Navigator Europa NT V9 και γραψτε τον 25ψηφιο κωδικο και θα ξεκλειδωσει.

Link to comment
Share on other sites

@giogio να σε καλα σε ευχαριστω παρα πολυ :)

 

Aυτα τα PΟΙ που μπαινουν?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

το κάνω εγκατάσταση κανονικά το πρόγραμμά όπως λέει ο οδηγός κ με το που βάζω τον χάρτη στο ποστ #868 και κάνω unlock κανονικά μου βγάζει δεν είναι δ. και απο κάτω ενα ΝΑΙ και ενα ΟΧΙ όταν πατάω το ΝΑΙ μου λέει να βάλω έναν κωδικό 25 χαρακτήρων, τι είναι αυτό;
Current Phones: Apple iPhone, Samsung U600 Gold Edition
Link to comment
Share on other sites

το κάνω εγκατάσταση κανονικά το πρόγραμμά όπως λέει ο οδηγός κ με το που βάζω τον χάρτη στο ποστ #868 και κάνω unlock κανονικά μου βγάζει δεν είναι δ. και απο κάτω ενα ΝΑΙ και ενα ΟΧΙ όταν πατάω το ΝΑΙ μου λέει να βάλω έναν κωδικό 25 χαρακτήρων, τι είναι αυτό;

 

Το ιδιο πρόβλημα και σε μένα. Υποθέτω ότι κάποιο πρόβλημα πρέπει να υπαρχει με το id του χάρτη.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχεις βαλει τον παιδικο χαρτη που ειναι μονο 8mb και δεν ειναι πληρης κατεβασε αυτον τον χαρτη

που ειναι 54mb εχει ολη την ελλαδα και νησια τα παντα και βαλε και τα poi μεσα που εχει απο δεληολανη μεχρι lidl κτλ

xxxxxxxxxxxxxx

εγω αυτον δουλευω και εχω στην ακρη το μαμα nokia maps εχει καταπληκτικη καλυψη το map id ειναι 198 για να τον ξεκλδωσεις.

:):)

Hi giogio.Exo vrei ****** gia to kseklidoma tou garmin kai tou xarti alla mou vgazei sinexeia to minima otan pao na to anoikso:''Can't unlock Maps for Garmin Device witn Unit ld 2255790847, do you want to unlock now?''

apo oti katalava o xartis einai to provlima.Kses ti einai afto to noumero pou mou vgazei?

Burn the rubber, not your soul...
Link to comment
Share on other sites

αφου τον εχω μεσα λες να σου λεω ψεμματα να τραβιεσαι??:(:(

 

παιδια ανοιχτε το key generator βαλτε τι id της συσκευη σας να σας βγαλει το serial και μετα για ξεκελειδωμα χαρτη μην βαλετε το 198 βαλτε αυτο που λεει City Navigator Europa NT V9 και γραψτε τον 25ψηφιο κωδικο και θα ξεκλειδωσει.

Δεν μου λειτουργεί κανένας κωδικός... βγάζει ένα μήνυμα: "Δεν είναι δ" ΛΟΛ :( Δοκίμασα ξανά και ξανά generate, όλα στην επιλογή City Navigator Europe NT V9...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα unlock πάντως βάζοντας ως Card ID το Unit ID που σου λέει όταν ανοίγεις το πρόγραμμα και ως Map Product το "City Navigator Europe NT v9"
http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

το ίδιο και δεν μπορώ να το "ξεκλειδώσω" δεν με αφήνει να γράψω τους 25 χαρακτήρες :worry::rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

το κάνω εγκατάσταση κανονικά το πρόγραμμά όπως λέει ο οδηγός κ με το που βάζω τον χάρτη στο ποστ #868 και κάνω unlock κανονικά μου βγάζει δεν είναι δ. και απο κάτω ενα ΝΑΙ και ενα ΟΧΙ όταν πατάω το ΝΑΙ μου λέει να βάλω έναν κωδικό 25 χαρακτήρων, τι είναι αυτό;

 

παιδια ανοιχτε το key generator βαλτε τι id της συσκευη σας να σας βγαλει το serial και μετα για ξεκελειδωμα χαρτη μην βαλετε το 198 βαλτε αυτο που λεει City Navigator Europa NT V9 και γραψτε τον 25ψηφιο κωδικο και θα ξεκλειδωσει.

 

@giogio να σε καλα σε ευχαριστω παρα πολυ :)

 

Aυτα τα PΟΙ που μπαινουν?

 

θα αντικαταστησεις το φακελο poi που εχει το προγραμμα μεσα με αυτα που κατεβασες στο φακελο Ε/GARMIN

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λειτουργεί κανένας κωδικός... βγάζει ένα μήνυμα: "Δεν είναι δ" ΛΟΛ :( Δοκίμασα ξανά και ξανά generate, όλα στην επιλογή City Navigator Europe NT V9...

 

για βαλε αυτο ....

Link to comment
Share on other sites

παιδια ανοιχτε το key generator βαλτε τι id της συσκευη σας να σας βγαλει το serial και μετα για ξεκελειδωμα χαρτη μην βαλετε το 198 βαλτε αυτο που λεει City Navigator Europa NT V9 και γραψτε τον 25ψηφιο κωδικο και θα ξεκλειδωσει.

 

Ωραίοςς..Δουλεύει τζάμι ο χάρτης και thanks στον aristotelhs2060 για τον οδηγό!!

Current Phones: Apple iPhone, Samsung U600 Gold Edition
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, θα πω κάτι σχετικό-άσχετο τώρα.

 

Επειδή το thread αυτό αφορά το smart2go, μήπως πρέπει να ανοίξει εξειδικευμένο thread για το Garmin, όπως υπάρχει για τις υπόλοιπες εφαρμογές για GPS navigation (όπως για τα Route66 και Tom-Tom)????

 

Μη με παρεξηγήσετε. Την επισήμασνή μου αυτή την κάνω για 2 λόγους:

1. Είναι πολύ δύσκολο να ψάχνεις κάτι για το smart2go και να βλέπεις posts που αφορούν το Garmin.

2. Λόγω του ότι η εφαρμογή Garmin φαίνεται ότι είναι μεγάλης σημασίας και εξαιρετικά δημοφιλής, πιστεύω ότι αξίζει να έχει το δικό της thread.

 

Γι' αυτό θα έλεγα να επιληφθεί του θέματος κάποιος moderator (για πιθανή μεταφορά των posts κλπ).

 

Πάντα φιλικά. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, θα πω κάτι σχετικό-άσχετο τώρα.

 

Επειδή το thread αυτό αφορά το smart2go, μήπως πρέπει να ανοίξει εξειδικευμένο thread για το Garmin, όπως υπάρχει για τις υπόλοιπες εφαρμογές για GPS navigation (όπως για τα Route66 και Tom-Tom)????

 

Μη με παρεξηγήσετε. Την επισήμασνή μου αυτή την κάνω για 2 λόγους:

1. Είναι πολύ δύσκολο να ψάχνεις κάτι για το smart2go και να βλέπεις posts που αφορούν το Garmin.

2. Λόγω του ότι η εφαρμογή Garmin φαίνεται ότι είναι μεγάλης σημασίας και εξαιρετικά δημοφιλής, πιστεύω ότι αξίζει να έχει το δικό της thread.

 

Γι' αυτό θα έλεγα να επιληφθεί του θέματος κάποιος moderator (για πιθανή μεταφορά των posts κλπ).

 

Πάντα φιλικά. :)

Έχεις δίκαιο φίλε μου. Κι εγώ σκεφτόμουν να ποστάρω μια τέτοια πρόταση:)

 

@giogio: Thanks mate (και για τον χάρτη)... θα δοκιμάσω και θα ποστάρω!

edit: Πάλι το ίδιο :( βγάζει μήνυμα "Δεν είναι δ" :(

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο και δεν μπορώ να το "ξεκλειδώσω" δεν με αφήνει να γράψω τους 25 χαρακτήρες :worry::rolleyes:

 

Πάτα πρώτα το κεντρικό πλήκτρο για να σου ανοίξει το παράθυρο εισαγωγής κειμένου..

http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Πάτα πρώτα το κεντρικό πλήκτρο για να σου ανοίξει το παράθυρο εισαγωγής κειμένου..

Vasika allakse ti glossa se english gia na vlepeis ti akrivos sou leei sto minima pou sou vgazei.Den ksero giati alla kati pathainei me ta ellinika.

Y.P.giogio ti kodiko exeis esy gia to map id 198?

 

Loipon apo oti eida mporoume na allaksoume Card Id an sti thesi tou SW.UNL valoume ton kodiko pou thekoume i afton pou mas emfanizeis sto minima.Ara an mas pei o giogio ton card id tou mporoume oloi na to kanoume unlock.

(mia idea einai)

 

Sorry akuro!!!!!

Burn the rubber, not your soul...
Link to comment
Share on other sites

Ωραίοςς..Δουλεύει τζάμι ο χάρτης και thanks στον aristotelhs2060 για τον οδηγό!!

 

Έχει μέσα τη Ροδο χάρτης αυτός?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...