Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή διαβάζω ένα σωρό posts που δεν είναι ξεκάθαρα,

πιστεύω ότι πρέπει να μας δώσουν τα παιδιά που το έχουν δοκιμάσει μια ξεκάθαρη απάντηση για τους χάρτες:

Υπάρχει αυτή τη στιγμή, χάρτης που υποστηρίζει το routing στην Αθήνα και σε άλλες μεγάλες πόλεις της Ελλάδας?

Αν ναι, ποιοι είναι αυτοί οι χάρτες και ας μας δωθούν και τα απευθείας link.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΟΚ δοκίμασα αυτό που γράφεις αλλά ζητάει πάλι τον κωδικό 25 χαρακτήρων... and now what?:(

 

Από Post #64 του giogio:

 

παιδια ανοιχτε το key generator βαλτε τι id της συσκευη σας να σας βγαλει το serial και μετα για ξεκελειδωμα χαρτη μην βαλετε το 198 βαλτε αυτο που λεει City Navigator Europa NT V9 και γραψτε τον 25ψηφιο κωδικο και θα ξεκλειδωσει.

Current Phones: Apple iPhone, Samsung U600 Gold Edition
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάφερα να ξεκλειδόσω τον χάρτη των 54ΜΒ μόνο με τον τρόπο που αναφέρει ο "christospr". Τα POI τα μετονομάζουμε απο "*.gpx" σε "*.gpi" για να τα βρεί το πρόγραμμα; Έτσι δεν τα βλέπει...
Link to comment
Share on other sites

gia na egkatastisete ta poi pou exei valei kapoios pio pano se link prepei prota na katevasete apo to site tis garmin http://www.garmin.com tin efarmogi poi loader i opoia vrisketai sto products on the go deksia kai einai free. Meta tin egkatastasi tou programatos kai tin aposimpiesi tou rar me ta poi sindeoume to tilefono mas me to pc me to kalodio se leitourgia mazikis apothikeysis kai trexoume to poi loader, perimenoume na to anagnorisei kai meta eykola akolouthontas tis odigies tou programatos egkathistoume ta poi kateythian sti siskeyi mas
Link to comment
Share on other sites

 

βαλτε αυτο τον χαρτη μεσα ειναι πληρης ολη η ελλαδα και ολα τα νησια ειναι μονο 54mb και εχει φουλ καλυψη βαλτε και αυτα τα καινουργια POI

xxxxxxxxxxxx

και δεν θα ξαναχρειαστειτε το νοκια maps εγω με αυτον εμαι υπερευχαριστημενος...το mapid του χαρτη ειναι 198 και κανει κανονικα πλοηγηση.

 

παιδια ανοιχτε το key generator βαλτε τι id της συσκευη σας να σας βγαλει το serial και μετα για ξεκελειδωμα χαρτη μην βαλετε το 198 βαλτε αυτο που λεει City Navigator Europa NT V9 και γραψτε τον 25ψηφιο κωδικο και θα ξεκλειδωσει.

 

αυτος υποστηριζει πλοηγηση να καταλαβω?

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

οκ θα το δοκιμασω.κανω και ενα edit στο πρωτο post μετα.

 

Δε μπορω να κανω edit το post μου.τλπ giogio μπορεις να ανεβασεις ενα screenshot με το πως ειναι ο ξεκλειδωμενος χαρτης για τη Θεσσαλονικη πχ?δεν ειμαι σιγουρος αν τον ξεκλειδωσα

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα το GarminPOIloader και τα POIs βέβαια στο Rapidshare για διευκόλυνση περαιτέρω,δοκιμασμένο και δουλεύει τέλεια.

Ευχαριστώ άλλη μια φορά τον Αριστοτέλη για την πολύ χρήσιμη και πολύτιμη συνεισφορά του:)

http://rapidshare.com/files/78520821/GARMIN_POI_app.rar.html

Link to comment
Share on other sites

Ο χάρτης αυτός αποτελείται από 3 τμήματα; Δηλαδή το τμήμα της Αθήνας είναι πανομοιότυπο με τον χάρτη των 8ΜΒ και το ενώσανε με τα υπόλοιπα τμήματα ή είναι καλύτερος (για ΑΘΗΝΑ);
Link to comment
Share on other sites

παντως αν τον ξεκλειδωσα σωστα (μου λεει detailed map στο μεγαλο zoom κανονικα) τοτε ακομα και για Θεσσαλονικη ο χαρτης ειναι ελλιπεστατος σε σχεση με το Nokia Maps. Oδους εκτος απο τισ κυριες δε βλεπω..
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ο μόνος τρόπος να δουλέψει ο χάρτης των 54mb είναι στο αρχείο gmapupp.unl να βάλουμε στη σειρά χωρίς κενά τα unlock codes για map id 0,197,198 αντίστοιχα. Αυτό συμβαίνει γιατί ο χάρτης αυτός είναι ένωση τριών χαρτών με τα παραπάνω map id's. Για να το δούμε αυτό αρκεί να χρησιμοποιήσουμε το πρόγραμμα που έχει ποσταρεί παραπάνω ο alex το map parser

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και ΜΠΡΑΒΟ στον aristotelhs2060 για τον πολύ καλό και αναλυτικό οδηγό!:)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα.η μονη μας ελπιδα να ανταγωνιστουν τα symbian τα pdas σαυτο το τομεα των προγραμματων gps εφοσον απο οσο εχουμε δει ολα αυτο το καιρο ειναι οτι δε θα βγει symbian destinator

ειναι να βγαλει η nokia δικο της προγραμμα απο την νεα χρονια που να εχει φυσικα free navigation και να ειναι ανταξιο του destinator.η αποψη μου μπορουν να το κανουν αρκει να το θελουν.

 

Επιτέλους τα κατάφερα κι εγώ με την εγκατάσταση του Garmin και των POI. Η μόνη διαφορά (εκτός Αθηνών) είναι ότι έχει υψομετρικές διαφορές του εδάφους σημειωμένες - ποσώς με ενδιαφέρουν.

 

Αποτέλεσμα;

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα παραπάνω.

 

Σε ό,τι αφορά την Ευρώπη ίσως να βρει κάποιος πάνω από μια δεκάδα σχεδόν ισάξιων προγραμμάτων.

 

Σε ό, τι αφορά την Αθήνα, πιθανώς να είναι μια πεντάδα αυτά που συγκρίνονται (στο περίπου).

 

Αν θελήσεις όμως να βγεις λίγο παραέξω από την πρωτεύουσα, μόνο οι χάρτες της NGI (Destinator) μετράνε. Οι υπόλοιποι είναι για κλάματα. Είναι σαν να συγκρίνεις μια κάμερα ανάλυσης 320*240 με μία των 10 megapixels, και δε φαίνεται κάποια έτοιμη λύση στον ορίζοντα (αν υπήρχε, θα είχε φανεί κάτι). Άρα αν αρχίσουν τώρα να φτιάχνουν τους χάρτες τους.... κλάφτα. :cry:

 

Συμπέρασμα δικό μου: Αν έχεις Symbian κινητό, μην πληρώνεις τσάμπα λεφτά για GPS, πάρε ένα ξεχωριστό (εκτός αν μένεις Αθήνα).

 

Έχω λάθος; :confused: Please ας με διαψεύσει κάποιος. Θα το 'θελα πολύ, πραγματικά.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ο μόνος τρόπος να δουλέψει ο χάρτης των 54mb είναι στο αρχείο gmapupp.unl να βάλουμε στη σειρά χωρίς κενά τα unlock codes για map id 0,197,198 αντίστοιχα. Αυτό συμβαίνει γιατί ο χάρτης αυτός είναι ένωση τριών χαρτών με τα παραπάνω map id's. Για να το δούμε αυτό αρκεί να χρησιμοποιήσουμε το πρόγραμμα που έχει ποσταρεί παραπάνω ο alex το map parser

 

αμδε μακαρι να ηταν ετσι κανε το εξης αφου εχεις βαλει και εσυ τον μεγαλο οπως και εγω 54mb κανε περιηγηση και πηγαινε θεσσαλονικη, θα δεις μονο τους κεντρικους δρομους,αν βαλεις αυτον εδω http://rapidshare.com/files/78551402/GMAPSUPP.rar.html που ειναι μονο 5,4,mb και κανεις περιηγηση ολη η ελλαδα ειναι πληρης και θα δεις οτι στην θεσσαλονικη εχει μεχρι και το τελευταιο στενο!!!το προβλημα ειναι ομως οτι λεει οτι το mapid ειναι 0 αλλα κατα περιεργο τροπο δεν μπορεις να κανεις πλοηγηση γιατι δεν ξεκλειδωνει με το mapid 0 ο χαρτης αυτος για μενα ειναι οτι πρεπει για ολη την ελλαδα..aristotelhs2060 αυτο ακριβως λεω και εγω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

το garmin(η εκδοση που υπηρχε στο rar που ανεβασατε) δημιουργησε ενα bug στο Ν82 με το πληκτρο # και το ΟΚ ξεχωριστα. οταν παταγες το # ηταν σαν να ηταν μονιμα πατημενο, ειτε ως επιλογη, ειτε ως εξαιρεση, αφου χρησιμοποιειται σαν το μολυβακι. δηλαδη το παταγες και το αφηνες και μετα επελεγες οπου πηγαινες την επιλογη. επισης σε μερικες εφαρμογες δε δουλευε το πληκτρο οκ του dpad και επρεπε να πατησεις επιλογη(αριστερο soft key).

 

επισης δε μπορουσα να στειλω φωτος με bt απο το pc στο κινητο. θα μου πειτε τι σχεση εχει, τωρα παντως στελνει και οταν ανοιγε το garmin εψαχνε για bt gps.

 

ελπιζω να εγινε μονο σε μενα. :O

Link to comment
Share on other sites

το garmin(η εκδοση που υπηρχε στο rar που ανεβασατε) δημιουργησε ενα bug στο Ν82 με το πληκτρο # και το ΟΚ ξεχωριστα. οταν παταγες το # ηταν σαν να ηταν μονιμα πατημενο, ειτε ως επιλογη, ειτε ως εξαιρεση, αφου χρησιμοποιειται σαν το μολυβακι. δηλαδη το παταγες και το αφηνες και μετα επελεγες οπου πηγαινες την επιλογη. επισης σε μερικες εφαρμογες δε δουλευε το πληκτρο οκ του dpad και επρεπε να πατησεις επιλογη(αριστερο soft key).

 

επισης δε μπορουσα να στειλω φωτος με bt απο το pc στο κινητο. θα μου πειτε τι σχεση εχει, τωρα παντως στελνει και οταν ανοιγε το garmin εψαχνε για bt gps.

 

ελπιζω να εγινε μονο σε μενα. :O

 

Εμενα ενω υπαρχει κανονικα το εικονιδιο του garmin δεν ανοιγει καθολου.Επισης μου ανοιγε το bt.

Link to comment
Share on other sites

πως φαινετε το κλειδωμα του χαρτη στο map parser?πχ μου δινει μονο:

C:\Garmin\PeterP\RR_Griechenland\11900020.img

MPS section not found

επισηε το mapedit το εχετε κανει register?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

αμδε μακαρι να ηταν ετσι κανε το εξης αφου εχεις βαλει και εσυ τον μεγαλο οπως και εγω 54mb κανε περιηγηση και πηγαινε θεσσαλονικη, θα δεις μονο τους κεντρικους δρομους,αν βαλεις αυτον εδω που ειναι μονο 5,4,mb και κανεις περιηγηση ολη η ελλαδα ειναι πληρης και θα δεις οτι στην θεσσαλονικη εχει μεχρι και το τελευταιο στενο!!!το προβλημα ειναι ομως οτι λεει οτι το mapid ειναι 0 αλλα κατα περιεργο τροπο δεν μπορεις να κανεις πλοηγηση γιατι δεν ξεκλειδωνει με το mapid 0 ο χαρτης αυτος για μενα ειναι οτι πρεπει για ολη την ελλαδα..aristotelhs2060 αυτο ακριβως λεω και εγω τωρα.

 

 

για την ακριβεια ο μικρος χαρτης που ελεγα εγω ειναι 8.20 mb αζιπαριστος και νομιζω οτι το mapid ειναι το 198.δοκιμασε το.απορω παντως απο ποιο χαρτη βγηκε γιατι λογικα ειναι τμημα καποιου χαρτη.η μονη ελπιδα για καλυτερο χαρτη ειναι καποιος να κοψει ισως το τμημα της Ελλαδας απο το Garmin City Navigator Europe NT 2008 αν γινεται αυτο.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω διαβάσει αρκετά από τα posts του thread αυτού και μου έχει δημιουργηθεί μια απορία. :confused:

 

Από ό,τι διαβάζω, την πλειοψηφία των φίλων τους απασχολούν οι "μικροί" χάρτες.

Να υποθέσω ότι οι περισσότεροι αποφεύγουν το μεγάλο χάρτη των ~1,4GB λόγω μεγέθους και μόνο???

Φωνητική πλοήγηση υποστηρίζει κανονικά??? Έχει ικανοποιητική λεπτομέρεια για όλη την Ελλάδα???

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω διαβάσει αρκετά από τα posts του thread αυτού και μου έχει δημιουργηθεί μια απορία. :confused:

 

Από ό,τι διαβάζω, την πλειοψηφία των φίλων τους απασχολούν οι "μικροί" χάρτες.

Να υποθέσω ότι οι περισσότεροι αποφεύγουν το μεγάλο χάρτη των ~1,4GB λόγω μεγέθους και μόνο???

Φωνητική πλοήγηση υποστηρίζει κανονικά??? Έχει ικανοποιητική λεπτομέρεια για όλη την Ελλάδα???

 

αμα εχεις χωρο βαλτον και βγαλε screenshot στo overzoom την Θεσσαλονικη να δουμε λεπτομερειες

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Τον μεγάλο τον χάρτη πως τον κανουμε εγκατάσταση;

Τόν έβαλα αλλά δεν δείχνει τίποτα για Ρόδο

Current Phones: Apple iPhone, Samsung U600 Gold Edition
Link to comment
Share on other sites

ο μεγαλος απο οσο ειδα ειναι ικανοποιητικος για την ευρωπη,για ελλαδα (επαρχια)οποιον και να βαλουμε ειναι το ιδιο...

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Πως τον κάνουμε εγκατάσταση; Κάνω οτι λένε οδηγίες αλλά μου βγάζει το base map μόνο..εσύ πώς τον έβαλες;
Current Phones: Apple iPhone, Samsung U600 Gold Edition
Link to comment
Share on other sites

για την ακριβεια ο μικρος χαρτης που ελεγα εγω ειναι 8.20 mb αζιπαριστος και νομιζω οτι το mapid ειναι το 198.δοκιμασε το.απορω παντως απο ποιο χαρτη βγηκε γιατι λογικα ειναι τμημα καποιου χαρτη.η μονη ελπιδα για καλυτερο χαρτη ειναι καποιος να κοψει ισως το τμημα της Ελλαδας απο το Garmin City Navigator Europe NT 2008 αν γινεται αυτο.

 

αυτον που λες τον εχω βαλει και παλι θεσσαλονικη ειναι ελειπης ενω αυτος που εχω ανεβασει ειναι πληρης!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια έχω βάλει τον χάρτη των 54MB και παρατήρησα ότι δεν μου κάνει σωστή πλοήγηση δηλαδή όταν φτάνω να στρίψω κάπου αντι να με προειδοποιήσει ότι πρέπεί να στρίψω μου το έχει πεί μια φορά ΠΡΙΝ την στροφή καμια 300αριά μέτρα και ΔΕΝ μου το ξαναλέει όταν πλησιάζω.Ο χάρτης αντίστοιχα των 8.2 MB δεν μου το έκανε αυτό ποτέ.Ολα normal.Έχει κανείς παρατηρήσει το ίδιο πρόβλημα και αν ναι τι έκανε;
Link to comment
Share on other sites

με τον οδηγο του aristotehs δεν εκανα κατι αλλο,

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...