Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,

Θα ήθελα να μου πείτε από πού θα μπορούσε να αγοράσει ένας φίλος μια ασύρματη web camera ή τι άλλο (αν έχετε κάποια πρόταση) για να την συνδέσει με τον υπολογιστή του…. έτσι ώστε να μπορεί να παρακολουθεί το σπίτι του…. μιας και έχει γυναίκα που προσέχει το νεογέννητο παιδί του.

Την θέλει ασύρματη διότι το pc είναι μακριά από το δωμάτιο που υπάρχει η νταντά.

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ασυρματη καμερα για να την συνδεση με τον Η/Υ θελει

η δυκτιακη για να ''βλεπει'' απο μακρια (αλλη περιοχη)

 

δες εδω

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

Έχω ένα Digital Jukebox/HDD 1.8''

 

όταν το ανοίγω μου ζητάει firmware update..

 

Το μοντέλο είναι στον τίτλο του μηνύματος, ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε το firmware ?;)

 

Thanks,

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές/οι διαβάζωμε απεγνωσμένος και ...ειμαι!

Οι ηλικιωμένοι γονείς μου περνούν πολύ χρόνο σε ένα απόμερο βουνό. Σε οχι πολύ μακρινή απόσταση κάτω απο ένα δένδρο, δίπλα σε ένα βράχο υπάρχει λίγο και πολύ ασθενές σήμα της vodafone. Απο το σημείο αυτό και μόνο μπορούν να πραγματοποιήσουν κλήσεις. Ερωτώ τα εξής:

 

1.Υπάρχει στην αγορά κεραία που μπορώ να εγκαταστήσω

2.Υπάρχει άνθρωπος που μπορεί να μου φτιάξει τέτοια κεραία

 

Δέν με πειράζει καθόλου αν το κινητό τους΄γίνει σταθερό αρκεί να έρθει το σήμα με καλώδιο μέσα στο σπιτι τους. Δεν υπάρχει πιθανότητα άλλης λύσης αφου δορυφορικά τηλέφωνα (απ' οτι μου είπαν στον Γερμανο) δεν υπάρχουν και φυσικά δεν υπάρχει δύκτιο σταθερών τηλεφώνων εκει που βρίσκωντε, το μονο που έχουν είναι NOVA TV δορυφορική.

 

Σας ευχαριστω εκ των πρωτέρων.

Link to comment
Share on other sites

kalispera, file mou iparxoun lisis sto provlima sou...

rikse mia matia paradigmatos xari pio kato, kai pros apofigi pareksigiseon den exo kapia sxesi me to en logo magazi apla sou dino to link mipos se voithisi...

elpizo na voithisa...

 

http://multistore.gr/shop/index.php?cPath=45_66_389&osCsid=76cbe613624e79733184bde0cd106871

:)
Link to comment
Share on other sites

Γενικά αρκετά κινητά έχουν είσοδο για εξωτερική κεραία. Ρώτα και σε καταστήματα με ηχοσυστήματα αυτοκινήτου.
People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καταλαβαίνω την ανάγκη που υπάρχει, αλλά δεν νομίζω οτι είναι λύση να επενδύσεις τόσα χρήματα για repeater, για μια λύση που δεν ξέρεις αν και πόσο θα αποδώσει...

 

Εγώ θα σου πρότεινα 1. να μιλήσεις με voda για το αν υπάρχει πλάνο ενίσχυσης του σήματος (έτσι για να πεις οτι ρώτησες δηλαδή, μην περιμένεις κάτι συγκεκριμένο), και 2. εάν κάποιος φίλος σου έχει πάρει το fct της ericsson με την εξωτερική κεραία που δίνει η Βοντα για την σταθερή της, θα μπορούσες να το δοκιμάσεις σε διάφορα (ψηλα) σημεία του σπιτιού μήπως και πιάσεις. Έχω δει υλοποίηση fct με σύνδεση εξωτερικής κεραίας σε απόσταση καμμιά 10αριά μέτρων, αλλά φαντάζομαι πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικό μαγαζί που να φτιάχνει τέτοια συστήματα...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τισ συμβουλές σας, περιμένω και άλλες αν υπάρξουν μέχρι να βρω μια λύση.

Το σημείο που "περνάει" το σήμα είναι σε απόσταση 100μ απο το σπίτι και σε κανονικό επίπεδο ύψους. Το ζητούμενο είναι να ληφθεί με κεραία και με καλώδιο να μεταφερθεί στο σπίτιοπου εκεί μπορεί ή να συνδεθεί πάνω στο κινητό (μετατρέποντας το σε σταθερό) ή να τροφοδοτήσει ένα sugnal booster ο οποίος και θα το ενισχύσει και θα τό "απλώσει" ουτος ωστε να παραμαίνει "κινητό. Η πρώτη λύση είναι η πιο απλή και οικονομική. Το ζητούμενο λοιπόν είναι η κεραία λήψης και το ερώτημα είναι υπάρχουν στην αγορά έτοιμες κεραίες λήψης της συχνότητας της VODAFONE σταθερές ή υπάρχει κάποιος που βορεί να κατασκευάσει? Στην τελική μια απλη κεραία λήψης Mhz είναι.

Οποιος μπορεί να βοηθήσει με συμβουλή τον/την ευχαριστώ θερμά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το δοκίμασα και είναι μια χαρά....

Φοβερή ακρίβεια.

Αν στο φάνε το αμάξι και το εχεις κρυμένο (το itrack) θα το βρείς γιατί θα έχει δώσει το σήμα του και πριν το χωσεις ο άλλος στο γκαράζ..... (Τελευταία φορά που υπήρχε κίνηση) του αμαξιού.

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τισ συμβουλές σας, περιμένω και άλλες αν υπάρξουν μέχρι να βρω μια λύση.

Το σημείο που "περνάει" το σήμα είναι σε απόσταση 100μ απο το σπίτι και σε κανονικό επίπεδο ύψους. Το ζητούμενο είναι να ληφθεί με κεραία και με καλώδιο να μεταφερθεί στο σπίτιοπου εκεί μπορεί ή να συνδεθεί πάνω στο κινητό (μετατρέποντας το σε σταθερό) ή να τροφοδοτήσει ένα sugnal booster ο οποίος και θα το ενισχύσει και θα τό "απλώσει" ουτος ωστε να παραμαίνει "κινητό. Η πρώτη λύση είναι η πιο απλή και οικονομική. Το ζητούμενο λοιπόν είναι η κεραία λήψης και το ερώτημα είναι υπάρχουν στην αγορά έτοιμες κεραίες λήψης της συχνότητας της VODAFONE σταθερές ή υπάρχει κάποιος που βορεί να κατασκευάσει? Στην τελική μια απλη κεραία λήψης Mhz είναι.

Οποιος μπορεί να βοηθήσει με συμβουλή τον/την ευχαριστώ θερμά.

 

φίλε μου μην ψάξεις για signal booster και repeaters, θα χαθείς σε ακριβές λύσεις. εγώ προτείνω να βρεις ειδικό μαγαζί και να ψάξεις για υλοποίηση με fixed cellular terminal (fct) και εξωτερική κεραία συνδεδεμένη στο fct, το έχω δει να δουλεύει παλαιότερα πιστεύω είναι απλούστερο και μάλλον φθηνότερο.

Link to comment
Share on other sites

....κι εγώ το ψάχνω γιατί δε φαίνονται ελληνικοί χαρακτήρες στα sms

τελικά υπάρχει τρόπος να εμφανιστούν οι Ελληνικοί χαρακτήρες σε εισερχόμενα sms.. έχει μια επιλογή character set -> greek

αλλά η επιλογή αυτή δεν είναι μόνιμη (πρέπει να την επιλέγεις κάθε φορά που διαβάζεις το sms) και επίσης δεν υπάρχει για τα εξερχόμενα οπότε εκεί παραμένουμε στα greeklish! :)

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε!

 

Κι εγώ έχω πάρει eReader για τους ίδιους pdf λόγους.

 

Έχω πάρει το Sony PRS-505, το οποίο όμως θέλω να το αλλάξω με το iLiad.

 

Πράγματι το iLiad είναι πολύ ακριβό, αλλά έχει touchscreen (και μπορείς να κάνεις διάφορα ευχάριστα όταν έχεις παλιά άρθρα με δύο στύλες κλπ κλπ), και με το wlan μπορείς να σερφάρεις ουσιαστικά κατευθείαν από το iLiad.

 

Βέβαια είναι γεγονός ότι εμφανίζει διάφορα μικροπροβληματάκια και για αυτό δεν έχο προβεί στην αγορά του ακόμα (για αυτό και για το ότι δεν έχει βρεθεί ακόμα κανείς να μου δώσει 200 eyro για το Sony...).

 

Έχει και μεγαλύτερη οθόνη το iLiad.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται εδώ θα βρει μια αναλυτική λίστα σύγκρισης χαρακτηριστικών όλων των διαθέσημων (και μη...) ereader:

 

http://wiki.mobileread.com/wiki/E-book_Reader_Matrix

Link to comment
Share on other sites

άλλη λύση είναι να βρείς ένα κινητό αυτοκινήτου απο ebay μπορεί να τα βρείς σε χαμηλές τιμές...

τo nokia 6090 έχει ισχύ 8Watt (τα δικά μας κινητά έχουν το πολύ 0.5Watt). Με αυτό θα έχεις σίγουρα σήμα επίσης έχει και υποδοχη για κεραια.

 

δες εδώ π.χ:

http://cgi.ebay.co.uk/Nokia-6090-Festeinbau-Autotelefon-mit-Antenne_W0QQitemZ130225478789QQihZ003QQcategoryZ119604QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

άλλο πράκτωρας και άλλο εισπράκτωρας... ΘΟΥΒΟΥ 000
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω Hifi με ασύρματο Subwoofer (πχ Philips MCD289).

Ποια η εμπειρία σας με την απόδοση ενός ασύρματου Subwoofer?

Xρειάζεται οπτική επαφή με την κεντρική μονάδα?

Γενικά ποια είναι η μέγιστη επιτρεπόμενη απόσταση ενός ασύρματου Subwoofer από την κεντρική μονάδα?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε δωμάτιο κανονικού μεγέθους δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με την απόσταση.
Buy, Sell or Rent Properties Around The World! - Real Estate Listings
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , θέλω να αγοράσω ένα projector ,για εξωτερικό χώρο κύριος ,αλλά δεν έχω ιδέα από χαρακτηριστικά projectoron,και γενικότερα δεν ξέρω τι πρέπει να κοιτάξω, Θέλω να διαθέσω το πολύ μέχρι 500-600 ευρώ. Θα ήμουν υπόχρεος σε οποίων θα μπορούσε να βοηθήσει. Επίσης θέλω να ρωτήσω τι παίζει με την διάρκεια ζωης των λαμπών ,και αν κοστίζει ακριβά η αντικατάσταση τους ? και τέλος αν θα μπορούσε κάποιος να προτείνει και κάποια συγκριμένα μοντέλα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , θέλω να αγοράσω ένα projector ,για εξωτερικό χώρο κύριος ,αλλά δεν έχω ιδέα από χαρακτηριστικά projectoron,και γενικότερα δεν ξέρω τι πρέπει να κοιτάξω, Θέλω να διαθέσω το πολύ μέχρι 500-600 ευρώ. Θα ήμουν υπόχρεος σε οποίων θα μπορούσε να βοηθήσει. Επίσης θέλω να ρωτήσω τι παίζει με την διάρκεια ζωης των λαμπών ,και αν κοστίζει ακριβά η αντικατάσταση τους ? και τέλος αν θα μπορούσε κάποιος να προτείνει και κάποια συγκριμένα μοντέλα.

 

Σου απάντησα στο άλλο ποστ σου για το ίδιο θέμα. Είναι καλύτερα να μη κάνεις την ίδια ερώτηση σε διαφορετικά θέματα...;)

Link to comment
Share on other sites

μου φάνηκε λίγο σαν αστείο στην αρχή η ερώτησή σας.Με τα χρήματα που λέτε 2000 ευρώ για κάθε ένα, παίρνετε καταπληκτικά μηχανήματα!!!Δε νομίζω οτι χρειάζεται να ξοδέψετε κάν τόσα. Πιστεύω ότι ακόμα και με 3000 προυπολογισμό και για τους τρείς θα είστε μια χαρά, αν και δε διευκρινήσατε ακριβώς για τι χρήση τους θέλετε. Πάντως αν όντως δώσετε τόσα χρήματα ό,τι και να πάρετε θα σας αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο,οπότε δε πρόκειται να κάνετε λάθος...Οταν μιλάμε για 2000 ευρώ έκαστος θέτετε αρκετά ψηλά τον πήχη έτσι κι αλλιώς!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέρει κάποιος πόσο κοστίζει η έκδοση των 4GB?Είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο NWZ-S615F,αλλά αυτό δεν έχει bluetooth...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η τιμή του "kindle" ακόμα να πέσει...bravo...
Φίλιππος, πρώτος δέυτερος καλύτερος και πιο πιστός οπαδός του http://www.iphonehellas.gr.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...