Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα. εχω Laptop με εξοδο HDMI και θελω να μου πειτε που μπορω να βρω καλωδιο/μετατροπεα η οτιδηποτε ωστε οτι βλεπω στο laptop να φαινεται κ στην τηλεοραση που εχω με εξοδο component. Με αλλα λογια ψαχνω για μετατροπεα HDMI σε Component!

 

Το μονο που εχω σκεφτει ειναι το εξης. Να παρω ενα καλωδιο που μετατρεπει απο HDMI σε DVI. Επειτα να παρω εναν ανταπτορα που να του βαζεις DVI και να σου βγαζει DVΙ κ να συνδεσω τη μια ακρη του στο καλωδιο που ειπα πριν. Και τελος να παρω ενα καλωδιο που να το συνδεω με την αλλη εξοδο DVI του ανταπτορα κ να μου βγαζει component. Δεν ξερω ομως τι ρολο βαρανε τα αρσενικα κ τα θηλυκα κ γιαυτο θελω τη γνωμη σας!

 

Περιμενω βοηθεια, ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και μετά θα βγεί αυτός που δημιούργησε το HDMI και θα τραβάει τα μαλλιά του.Δεν νομίζω να γίνεται γιατί το ένα είναι ψηφιακό και High Definition και το άλλο αναλογικό.
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Και μετά θα βγεί αυτός που δημιούργησε το HDMI και θα τραβάει τα μαλλιά του.Δεν νομίζω να γίνεται γιατί το ένα είναι ψηφιακό και High Definition και το άλλο αναλογικό.

 

Αν ηταν ετσι τοτε δε θα υπηρχαν καλωδια HDMI-->DVΙ αλλα ομως υπαρχουν! ;)

Link to comment
Share on other sites

επιτελους connection kit για το mac os x..

http://hpconnect.sourceforge.net/

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

To astak στις 9,7'' φαίνεται πολύ δελεαστικό. Βέβαια είναι και θέμα υποστήριξης PDF για μένα αλλιώς μου είναι άχρηστο και δεν αναφέρει τίποτα για το τι software ανάγνωσης χρησιμοποιεί..πάντως για μένα ήταν τέλειο μέχρι τώρα το CyBook έχω διαβάσει πολύ πράγμα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eixa agorasei ena Sony RDR-HX710 kai mi kserontas ebgala ton skliro tou apo mesa kai tou ekana diamorfosi 8elontas auta pou grafw ston skliro na ta pernaw sto pc, na ton bgazw na ton topo8etw sto pc kai etsi na exw auta pou egrapsa sto pc. Alla distixos ekana blakia. Fenete me tin diamorfosi pou ekana diegrapsa kapoio programa pou eixe mesa kai etsi twra ama ton sindeo pali me ton DvDplayer mou bgazei kapoio error kai etsi dn borw na grapsw pali. Auto pou 8elw einai na me help kai an kserei kapoios to "programataki" pou eixe mesa i ti prepei na kanw gia na litourgisi pali.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις αν υπαρχει κανενα προγραμμα για το izak ωστε να παιζει τους υποτιτλους που ειναι σε ξεχωριστο αρχειο????
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις αν υπαρχει κανενα προγραμμα για το izak ωστε να παιζει τους υποτιτλους που ειναι σε ξεχωριστο αρχειο????

 

Τι εννοεις; Το iZak απο μονο του παιζει τους υποτιτλους που ειναι σε εξωτερικο αρχειο. ;):)

 

Απλα οι υποτιτλοι πρεπει να εχουν κωδικοποιηση Unicode και φορματ .srt. Αν δεν ξερεις πως να μετατρεψεις την κωδικοποιηση του σε unicode, ανοιξε το αρχειο (με notepad), και κανε click File -> Save as -> Encoding: Unicode.

 

Αν δεν σου δουλεψει (ακρως απιθανο), δοκιμασε να κατεβασεις και να εγκαταστησεις το τελευταιο τους firmware, απο εδω

 

Υ.Γ: Αν και παλι δεν δουλεψει, δες αυτο το θεμα στο avclub.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;

Αν θέλεις να ακούς τον ήχο του pc, συνδέεις το line out της κάρτας ήχου με το line in του ενισχυτή.

Αν θέλεις κάτι τέτοιο, γίνεται με την πλειονότητα των μηχανημάτων.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οτι η τηλεόρασή σου δεν έχει HDMI.... όπότε πρακτικά δεν μπορείς να εκμεταλευτείς την digital έξοδο του λαπτοπ σου, μπορείς όμως να συνδέσεις αναλογικά, από την από έξοδο vga του λαπτοπ (βίσμα οθόνης) σε s-video ή RCAs - έχω δει τέτοιο καλώδιο συνοδευτικό σε προτζέκτορα.

 

ΥΓ: κάτι τέτοιο εννοώ (το συγκεκριμένο είναι από τα high quality προφανώς μπορείς να βρειςφθηνότερο)

**tp://www.ramelectronics.net/audio-video/video-cables/hdtv-projector-cables/vga-to-rgb-component/rgb2vga/prodRGB2VGA.html

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους...! Όπως φαίνεται και στον τίτλο του topic ψάχνω για το συγκεκριμένο καλώδιο γιατί έχω χάσει το δικό μου........:(Πήγα στο γερμανό, απ' όπου και το είχα αγοράσει, αλλά μετά από πολλά, δεν μπόρεσαν να με βοηθήσουν...Έκανα και μία αναζήτηση στο e-shop και plaisio, αλλά άκαρπη...Τα φώτα σας.... Ευχαριστώ εκ των προτέρων....!
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερόμουν κι εγώ για το 685ip απο DE(88+shipping) αλλά δε βλέπει Ελληνικά και τα DE έχουν άλλη κωδικοποίηση στο caller id και μερικές φορές δε φαίνεται ο αριθμός...

Θεώρησα καλύτερο να περιμένω τον Οτε να το εισάγει εξελληνισμένο...

sfasfs
Link to comment
Share on other sites

το 675ip που έχω γερμανικό είναι αλλά δουλεύει κανονικά το caller-id

 

δεν έχει όμως ελληνικό menu

 

επίσης μπορείς να στείλεις sms μόνο με λατινικούς χαρακτήρες (μπορεί όμως να διαβάσει εισερχόμενα ελληνικά sms)

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

το 675ip που έχω γερμανικό είναι αλλά δουλεύει κανονικά το caller-id

 

δεν έχει όμως ελληνικό menu

 

επίσης μπορείς να στείλεις sms μόνο με λατινικούς χαρακτήρες (μπορεί όμως να διαβάσει εισερχόμενα ελληνικά sms)

Μιας που το έχεις, αν μπορείς δώσε μερικές απαντήσεις(μπορεί να πάρω αυτό):

Μήπως γνωρίζεις ποιες είναι οι διαφορές απο το 685;

Εσύ το έχεις με Αγγλικό μενού,σωστά; δεν έχει Ελληνικά greeklish;

Πως είναι η λειτουργία μέσω sip provider(ποιον έχεις);

Βλέπεις τον καιρό στην οθόνη και αν ναι πως ανανεώνεται;

Απλά το βάζεις στην ethernet και οι ρυθμίσεις είναι απλές μετά;

Ποιότητα ήχου σε σχέση με Οτε;

Με το συγχρονισμό τι γίνεται, γιατί όπως βλέπεις παρακάτω ο τύπος έχει προβλήματα...

Thanks.

http://i35.tinypic.com/wbpcgn.jpg

sfasfs
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεις ποιες είναι οι διαφορές απο το 685;

Εσύ το έχεις με Αγγλικό μενού,σωστά; δεν έχει Ελληνικά greeklish;

Πως είναι η λειτουργία μέσω sip provider(ποιον έχεις);

Βλέπεις τον καιρό στην οθόνη και αν ναι πως ανανεώνεται;

Απλά το βάζεις στην ethernet και οι ρυθμίσεις είναι απλές μετά;

Ποιότητα ήχου σε σχέση με Οτε;

Με το συγχρονισμό τι γίνεται, γιατί όπως βλέπεις παρακάτω ο τύπος έχει ροβλήματα...

δεν το γνωρίζω το 685

έχω αγγλικό μενού, δεν έχει greeklish

έχω i-call και παίζει μια χαρά

βλέπεις τον καιρό και ανανεώνεται αυτόματα μέσω Internet

ορίζεις IP από το ακουστικό (νομίζω όμως υποστηρίζει και DHCP), βάζεις το καλώδιο ethernet και μετά έχει wεb interface που μπορείς να το δεις από το pc σου για τις υπόλοιπες ρυθμίσεις

ποιότητα ήχου άριστη και από ΟΤΕ και από VOIP

δε ξέρω αν μπορεί να γίνει sync με το outlook στο 675, δε το έχω ψάξει

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

το χει κανείς το μηχανάκι;

με ενδιαφέρει..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...