Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και εγω Sony ελεγα. Ειχα βρει ενα αλλα μολις πηγα να το παρω ειχε τελειωσει...:( τωρα βρηκα ενα απο την σελιδα που εστειλες (αν και εγω ειχα μπει και εκανα αναζητηση και δ βρηκε) και μαλλον αυτο θα παρω. Thanx!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

γράφω εδώ γιατί μάλλον περί hardware ο λόγος, λοιπόν... η ερώτηση είναι η εξής: υπάρχει κάποιο σύστημα με το οποίο μέσω της γραμμής του ΟΤΕ (ISDN) και μιας κάμερας (έστω και internet camera) να έχω εικόνα ενός χώρου πχ ενός δωματίου, στον υπολογιστή μου ο οποίος θα βρίσκεται 150 χλμ μακριά;

Και εξηγούμαι!! Το εξοχικό μου έχει δεχτεί αρκετές επιθέσεις διαρρηκτών τον τελευταίο καιρό και θα ήθελα να βάλω ένα ερασιτεχνικό σύστημα παρακολούθησης, επίσης πρέπει να αναφέρω πως ρεύμα έχω μόνο από γεννήτρια η οποία όταν δεν είμαι εκεί είναι σβηστή (προφανώς). Άρα το ρεύμα είναι ένα σημείο που πρέπει να προσέξουμε και για αυτό ρωτάω μήπως τα χαμηλά volts του ΟΤΕ κάνουν δουλειά... Αν κάποιος ξέρει κάτι για το θέμα μου και θέλει να βοηθήσει ή να ρωτήσει κάτι που δεν διευκρίνισα ας απαντήσει.

:O

Apomakrysmeno? Akoma & stin alli akri toy planiti mporeis na pas..kai na eisai on-line , me zwntani metadosi eikonas-ixoy (real time audio-video) MONO me to 3G kinito soy ! http://livevideobox.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται κάτι τέτοιο?Επειδη έχω μια κάρτα micro sd 1gb,ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει adaptor που να την κάνει σε mini sd έτσι ώστε να μπορω να την χρησιμοποιήσω στο κινητό μου.

thanks:)

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται κάτι τέτοιο?Επειδη έχω μια κάρτα micro sd 1gb,ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει adaptor που να την κάνει σε mini sd έτσι ώστε να μπορω να την χρησιμοποιήσω στο κινητό μου.

thanks:)

 

Aν βρείς κατάλληλο adaptorάκι γίνεται.

Αλλά συνήθως οι αντάπτορες είναι από micro ή mini σε κανονική sd:worry:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό έχω δει και εγώ.

Δεν εχω δει όμως πουθενά adaptor απο micro σε mini.

Υπάρχει όμως?ας δώσει κανα λινκ οποιος βρει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εγώ ψάχνω κάτι ανάλογο (adaptor) αλλά από memory stick micro σε duo.

Από ms micro σε κανονικό εννοείται πως υπάρχει και πωλούνται μαζί.

Εχω την εντύπωση ότι ηθελημένα δεν βγάζουν.:mad:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλά , μη θυμώνεις.:)

Και που υπάρχουν μερικοί αντάπτορες πολύ είναι.Δεν έχουν και υποχρέωση να σου βγάζουν αντάπτορες για να σε γλιτώνουν από έξοδα.;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ειναι το καλο με το πρότυπο sd.

Οτι υπάρχουν sd,min sd,micro sd,mmc,που μετατρέπονται και τα χρησιμοποιεις σε πολλές συσκευες.

Αυτο με το memory stick είναι απαράδεκτο,γιατι ταιριάζει μονο στα sony κινητα,και στις συσκευες τις sony.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το memory stick είναι απαράδεκτο,γιατι ταιριάζει μονο στα sony κινητα,και στις συσκευες τις sony.

 

Δεν φταίει η sony γι αυτό.

Θα την συνέφερε να υποστηρίζουν ms όλες οι συσκευές.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει η sony γι αυτό.

Θα την συνέφερε να υποστηρίζουν ms όλες οι συσκευές.

Σιγουρα,αλλα οι καρτες μνημες sd είναι αυτες που εχουν επικρατησει στις περισσοτερες συσκευες.Αυτη για σπασιμο και για τα κερδη,δημιουργησε το δικο της προτυπο και δεν ακολουθησε οπως άλλες εταιρίες το προτυπο sd.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μέρες με βασανίζει μία ερώτηση και σήμερα συνειδητοποίησα ότι αυτό εδώ το forum είναι το καλύτερο μέρος για να πάρω απάντηση :)

 

Επειδή δεν έχω βρει κανένα ενσύρματο HandsFree που να με ικανοποιεί, σκέφτηκα να το γυρίσω στα σύρματα. Υπάρχει λοιπόν σταθερό ασύρματο τηλέφωνο με BlueTooth?

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολλές πιθανότητες έχεις να βρεις ασύρματο ακουστικό που να δουλεύει με το σταθερό τηλέφωνο παρά αυτό που ψάχνεις.

 

Ερώτηση: σε τί μπορεί να χρησιμεύει ένα ασύρματο με bluetooth;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολλές πιθανότητες έχεις να βρεις ασύρματο ακουστικό που να δουλεύει με το σταθερό τηλέφωνο παρά αυτό που ψάχνεις.

 

Ερώτηση: σε τί μπορεί να χρησιμεύει ένα ασύρματο με bluetooth;

 

Σε ότι χρησιμεύει και στο κινητό.Δηλαδή να μιλάς με τα χέρια ελεύθερα.

Μακάρι να υπήρχε, αλλά δεν ...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πρίν από λίγα χρόνια θυμάμαι ένα siemens ασύρματο σταθερό τηλέφωνο που είχε Bluetooth!Επίσης, η siemens έχει βγάλει ασύρματο τηλέφωνο με κάμερα!Από τιμές και τα δύο ήταν λίγο τσιμπημένα!:D
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολλές πιθανότητες έχεις να βρεις ασύρματο ακουστικό που να δουλεύει με το σταθερό τηλέφωνο παρά αυτό που ψάχνεις.

 

 

Μα..αυτό ψάχνει,ασύρματο ακουστικό (=bluetooth handsfree) για να μπορεί να μιλάει με τα χέρια ελεύθερα με το σταθερό του ασύρματο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως εντελώς τυχαία σ' ένα από τα διαφημιστικά έντυπα μίας κυριακάτικης εφημερίδας κοιτάξτε τι βρήκα :)

 

http://gigaset.siemens.com/shc/0,1935,hq_en_0_127436_rArNrNrNrN,00.html

Link to comment
Share on other sites

παιδια για σας. αυτο ειναι το πρωτο μου post στο foroum.

θα ηθελα να σας ρωτησω εαν υπαρχει καποια συσκευη για απεργοποιηση κινητων (να μην ποιανουν σημα δηλαδη) για κληστους εσωτερικους χωρους.....

 

θελουμε βασικα στην εταιρια να μην χρησιμοποιουν οι εργαζομενοι τα κινητα τους και αυτο μοιαζει σαν η καλυτερη λυση...

HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Οποιος το πήρε ας πει εντυπώσεις...

 

Σαφώς αν το χτυπήσει κάποιος πριν από 'μένα ας κάνει μία ενημέρωση :)

 

EDIT: Κι ένα link που να δουλεύει: Siemens SL560

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει μια λύση υψηλών προδιαγραφών και όχι κάποιο gadget για να κάνεις την πλάκα σου, τότε θα πάς εδώ http://www.seben.com και ψάξε για Extreme Bug Detector.

 

Η seben είναι μια πολύ σοβαρή εταιρεία και το on-line κατάστημά της, πουλά τα προϊόντα της σε πολύ χαμηλές τιμές, ίσως και κάτω από 50% σε σχέση με τις άλλες μάρκες. Στέλνουν στην Ελλάδα από Γερμανία με ταχυδρομείο με πολύ χαμηλό κόστος.

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε δυστηχως ομως δεν ξερω αγγλικα και η σελιδα που μου προτεινες δεν υποστηριζει ελληνικα.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

 

Ενδιαφέρον θα έλεγα. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν Dect HandsFree! Όμως το "Βάρος: 27 γραμμάρια (με την μπαταρία)" είναι ένα πρόβλημα, θα στραβολεμιάσουμε :P

Link to comment
Share on other sites

βγηκε το νεο calc της hp..

το πηρε κανεις;;

http://www.shopping.hp.com/webapp/shopping/product_detail.do?storeName=storefronts&landing=handhelds&category=calculators&orderflow=1&a1=Price+after+rebate&v1=Over+%24100&product_code=F2229AA%23ABA&catLevel=2

http://en.wikipedia.org/wiki/HP-49G#HP_50G

The HP 50G is the latest calculator in the "49" series. The most apparent change is a revised color scheme, returning the unit to a more traditional HP calculator appearance. Using dark black plastic for the entire body, white, orange and yellow are used for function shift keys. The back shell, unlike the 49G+, is textured to provide a more secure grip.

 

The form and size of the calculator shell is identical to the current 49G+ series, but four AAA batteries are used as opposed to three in previous models. In addition to all the features of the 49G+, the 50G also includes the full equation library found in the 48G series (also available for the 49G+ with ROM 2.06 and above) and has an asynchronous serial port in addition to IrDA and USB ports of the 49G+.

 

http://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=139834

215 euro..

rom is: 2.09

Description: Flash update file to update the ROM of the HP 49G+ and HP 50 to version C-2.09, build 92. This is the official HP release.

 

και ενα φοβερο blog για ολα τα calc:

http://junkparts.cocolog-nifty.com/blog/2006/08/index.html

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/CoreRedirect.jsp?redirectReason=DocIndexPDF&prodSeriesId=3235173&targetPage=http%3A%2F%2Fh20000.www2.hp.com%2Fbc%2Fdocs%2Fsupport%2FSupportManual%2Fc00748646%2Fc00748646.pdf

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...