Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτά που ψάχνεις δεν λέγονται DVD RW αλλά recorders και υπαρχουν αρκετά πράγματα αν χρησιμοποιούσες την αναζήτηση

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=134384

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=151860

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

έχω το casio fx-570ms, το οποίο κάνει παπάδες (αν κάτσεις να διαβάσεις τις οδηγίες :D) και τώρα πρέπει να χει πέσει η τιμή του καθώς βγήκαν τα ES με καλύτερη οθόνη!

Γενικώς όλη η σειρά Fx (aka scientific) της casio αξίζει τα λεφτά της για τον μέσο χρήστη, και κάποια μοντέλα για τον advanced!

 

απ τα λίγα καλά προϊόντα που έχει πλέον η casio :(

Link to comment
Share on other sites

οντως αξιζει να το διαβασεις....

να πω κι εγω δυο πραγματα αν και αρκετα 'καθυστερημενα'

 

Οταν μια δουλεια μ' αρεσει, χωρις απαραιτητα να λατρευω ολα τα κομματια θελω να εχω το CD, με το εξωφυλλο του, το book κτλ

Εκτος του οτι μ' αρεσει να το βλεπω στην δισκοθηκη μου (ασχετα αν μπορει να μην το παιξω ποτε) και οτι η ποιοτητα 'κατασκευης' θα ειναι απειρως καλυτερη απο αυτη που θα μπορουσα να πετυχω ποτε μονη μου το βλεπω και σαν μια επιβραβευση στον καλλιτεχνη

Εκατσες, δουλεψες, εβγαλες κατι καλο ετσι και εγω σε ανταμοιβω οικονομικα και ηθικα και ακουω ολο το album σου κι οχι μονο αυτα που προωθησε η εταιρια. Πολλα album πηγα και τα αγορασα εστω κι αν υπηρχαν ηδη στον σκληρο μου

 

Απο την αλλη βρισκω τα online δισκοπωλεία μια παρα πολυ καλη και βολικη ιδεα που ομως ακομα δεν εχει την μορφη που με εξυπηρετει

Υπαρχουν διαφορα 'τραγουδακια' που ναι μεν θα εδινα 1-2 ευρω για να τα κατεβασω και να τ' ακουσω (μεχρι να τα βαρεθω) αλλα με τιποτα δεν θα αγοραζα το album η το single

Επισης υπαρχουν απειρα τραγουδια που πλεον ειναι σχεδον αδυνατον να τα βρεις σε δισκοπωλειο ειται επειδη ειναι πολυ παλια, σπανια, η επειδη δεν ηταν πολυ εμπορικα. Εκει το μια online υπηρεσια σου λυνει τα χερια

Το μεγαλο ΑΛΛΑ... συμφωνω με τον φιλο muck... γιατι να πληρωσω για κατι που εχει περιορισμους και δεν μπορω να το χειριστω ΟΠΩΣ θελω οταν σε αντιστοιχη περιπτωση αγορας του CD γινεται (δεν υπαρχουν και πολλα κλειδωμενα albums)

Ανουμαι λοιπον για την ωρα να μπω σε μια τετοια λογικη δηθες δισκοπωλιου γιατι απλα δεν σου πουλαει ουσιατικα το ιδιο πραγμα με τα πραγματικα, την ανευ ορων δυνατοτητα διαχειρισης του προιοντος (για προσωπικη χρηση παντα)

Οταν και αν αλλαξουν λογικη βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι ηθική ανταμοιβή για τον καλλιτέχνη είναι το να αγοράσεις όλο το album του, ούτε οικονομικά τον βοηθάμε ιδιαίτερα, ούτε η αγορά ενός CD είναι άνευ όρων ούτε τίποτα.

Για παράδειγμα, αγοράζοντας ένα CD, το μόνο που αγοράζεις είναι το μέσο πάνω στο οποίο είναι το έργο του καλλιτέχνη, η μουσική δηλαδή, η άδεια να ακούσεις αυτό το έργο και η άδεια να μεταφέρεις τα τραγούδια του σε mp3players που ανήκουν σε σένα. Τίποτα άλλο απολύτως. Αν πουλήσεις το CD μετά στο ebay πχ, είσαι (και καλά) υποχρεωμένος να καταστρέψεις τα τραγούδια που έκανες rip. Ούτε καν να το δανείσεις σε ένα φίλο σου δεν μπορείς καλά καλά. Το ότι δεν τα προσέχουμε αυτά (επειδή είναι δύσκολο γι'αυτούς να τα ελέγξουν) ή ότι είναι τελείως παράλογοι ως κανόνες δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ή ότι δεν είμαστε 'παράνομοι' όταν δεν τους ακολουθούμε.

 

Το πρόβλημα λοιπόν για μένα δεν είναι το να με περιορίσουν στο πως χρησιμοποιώ τη μουσική που ακούω γιατί, ή είσαι νόμιμος και τους ακολουθείς σε ό,τι βλακεία σκεφτούν (οπότε είσαι περιορισμένος ό,τι και αν αγοράσεις), ή δεν είσαι (και βγάζεις και το DRM από τα τραγούδια που αγοράζεις online). Δεν έχει λίγο νόμιμος ή πολύ. Το πρόβλημα έχει να κάνει με το ότι όλες οι δισκογραφικές βλέπουν τη μουσική ως εμπόρευμα, είτε την πουλάνε online είτε την πουλάνε σε CD. Ρομαντικές πλευρές στην ιστορία αυτή δεν υπάρχουν.

 

Και για όσους εξακολουθούν να νομίζουν ότι αγοράζοντας ένα CD ο καλλιτέχνης βγάζει περισσότερα, δείτε το εξαιρετικό (αν και λίγο παλιό) άρθρο της Courtney Love (ναι, αυτής) στο Salon.

Link to comment
Share on other sites

έχω το casio fx-570ms, το οποίο κάνει παπάδες (αν κάτσεις να διαβάσεις τις οδηγίες :D) και τώρα πρέπει να χει πέσει η τιμή του καθώς βγήκαν τα ES με καλύτερη οθόνη!

Γενικώς όλη η σειρά Fx (aka scientific) της casio αξίζει τα λεφτά της για τον μέσο χρήστη, και κάποια μοντέλα για τον advanced!

 

απ τα λίγα καλά προϊόντα που έχει πλέον η casio :(

εμένα μου άρεσε ένα κάσιο,σειρά fx νομίζω ήταν αλλά δεν ήξερα που θα το βρώ και έτσι κατέληξα στο texas instruments.Το έχει κανείς ρε παιδιά?Που θα βρώ τις οδηγίες?Κάποιος να με βοηθήσει παρακαλώ!:)

Link to comment
Share on other sites

google is your friend!

δες κι αυτό:

http://education.ti.com/guidebooks/scientific/40/40qrg-eng.pdf

στα ελληνικά πάντως λιγό εως πολύυυυυυ δύσκολο να βρεις!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το Tivoli Pal http://www.tivoliaudio.com/product.php?productid=151&cat=266&page=1 αλλά δεν το έχει κανείς γνωστός μου να μου πει εντυπώσεις. Είναι λίγο ακριβούτσικο και φοβάμαι μην πετάξω τα λεφτά μου. Πάντως με αυτά που έχω διαβάσει στο ιντερνετ φαίνεται πολύ καλό.
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο ακριβό, αλλά πιστεύω θα τα αξίζει τα λεφτά του σε ποιότητα κατασκεύης!Αυτό που μένει είναι εάν το χρειάζεσαι πραγματικά ή όχι!!!Από εσένα εξαρτάται!!!:)
Link to comment
Share on other sites

google is your friend!

δες κι αυτό:

http://education.ti.com/guidebooks/scientific/40/40qrg-eng.pdf

στα ελληνικά πάντως λιγό εως πολύυυυυυ δύσκολο να βρεις!

Μήπως υπάρχει ελληνική αντιπροσωπία?

Link to comment
Share on other sites

Το άκουσα σήμερα στο MediaMarkt, πολύ καλός ήχος αλλά και πολύ χαμηλή ένταση. Σκέφτομαι τώρα το ModelOne που ακουγόταν πολύ πιο δυνατά και είχε και πολύ καλό μπασάκι!
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με ψηφιακό πολύμετρο και τη χρήση του.

Εχω ένα ( http://home.earthlink.net/~kaito/digital/dt830b.jpg ) που έχει τις εξής ενδείξεις:

DCV (με επιλογή 1000, 200, 20, 2000m, 200m)

ACV (750, 200)

DCA (200μ, 2000μ, 20m, 200m)

10A

hFE

->|-

Ω (2000K, 200K, 20K, 2000, 200)

 

Τα καλώδια μπορείς να τα τοποθετήσεις το μεν μαύρο στην ένδειξη COM και το δε κόκκινο είτε στην ένδειξη 10ADC (10 Amax unfused) είτε στην VΩmA (750VAC 1000VDC 200mA max)

 

 

Μπορεί κάποιος εν συντομία να εξηγήσει τι είναι όλα αυτά και πως στο καλό μετράω την φόρτιση μιας μπαταρίας;;

 

Αυτή τη στιγμή έχω φορτίσει μια D 4000mAh.

Προσπαθώ να την μετρήσω και έχοντας το κόκκινο καλώδιο τοποθετημένο στη θέση 10ADC του πολυμέτρου παίρνω: με το διακόπτη στο ADC 20m ένδειξη 4,94

 

Με το κόκκινο καλώδιο στη θέση VΩmA παίρνω: με το διακόπτη στο ADC ένδειξη -1

με το διακόπτη στο DCV 20 ένδειξη 1,35

 

Έχει τελικά φορτιστεί ΟΚ; Πως πρέπει να μετράω;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες την φορτησή μιας μπαταρίας εννοείς το κατα πόσο έχει φορτιστεί, έτσι?

Λοιπόν το μαύρο καλώδιο το βάζεις στο com, το κόκκινο στο ακριβώς πάνω από το μαύρο (για τις περισσότερες περιπτώσεις).

 

Στο DCV μετράς συνεχή ρεύματα (μπαταρίες, τηλεφωνικό σήμα κ.τ.λ.)

Στο ACV μετράς εναλασόμενα ρεύματα (την τάση της πρίζας του ρεύματος)

Στο Ω μετράς την ωμική αντίσταση ενός αγωγού

Στο ->|- βλέπεις εάν "κλέινει" ένα κύκλώμα

Το hFE είναι για να μετράς κάτι με τα τρανζίστορ (δεν θα το χρησιμοποιήσεις ποτέ)

Και το DCA είναι για να μετρήσεις πόσα Αμπέρ συνεχούς ρεύματος διαρέουν ένα κύκλωμα.

 

Για να μετρήσεις μία τάση μπαταρίας που είναι π.χ. 12 volt θα βάλεις τον μετρητή στο 20 DCV (την αμέσως επόμενη σκάλα μεγέθους από αυτό που θέλεις να μετρήσεις) κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω φορτίσει μια D 4000mAh.

Προσπαθώ να την μετρήσω και έχοντας το κόκκινο καλώδιο τοποθετημένο στη θέση 10ADC του πολυμέτρου παίρνω: με το διακόπτη στο ADC 20m ένδειξη 4,94

 

Με το κόκκινο καλώδιο στη θέση VΩmA παίρνω: με το διακόπτη στο ADC ένδειξη -1

με το διακόπτη στο DCV 20 ένδειξη 1,35

 

Έχει τελικά φορτιστεί ΟΚ; Πως πρέπει να μετράω;

Καταρχάς ADC δεν βλέπω να υπάρχει και δεν το έχω ξανακούσει κιόλας, οπότε τα 4.94 δεν καταλαβαίνω που αντιστοιχούν. Βέβαια 20m έχει στο DCA μόνο, που είναι ρεύμα συνεχόμενης (Direct Current Amperage). Κανονικά δεν θα έπρεπε να μετράς κάτι εκεί... :worry:

 

Το σωστό είναι ο διακόπτης DCV που σου δείχνει 1.35V η οποία είναι μια χαρά τάση για 1.5V μπαταρία (δεν ξέρω τι είναι η D). Οι επαναφορτιζόμενες από την πείρα μου δείχνουν πάντα λιγότερα από τις μιας χρήσης.

 

Αυτά με τις λίγες γνώσεις που έχω και εμπειρικά.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικό και αξιόπιστο πολύμετρο.

 

Συνδέεις ως εξής:

1. Η κάτω κάτω υποδοχή είναι η "ΓΗ" για γείωση. Βάζεις το μαύρο καλώδιο.

2. Στη μεσαία υποδοχή βάζεις το κόκκινο καλώδιο και μετράς:

α. Τάση

β. Μικρά ρεύματα

γ. Διόδους

3. Στην πάνω πάνω υποδοχή βάζεις το κόκκινο καλώδιο όταν θες να μετρήσεις μεγάλα ρεύματα. Πρόσεξε όμως μήπως το καλώδιο που έχεις είναι λεπτό και λιώσει αν μετρήσεις πχ 10Α

 

Οι κλίμακες χρησιμεύουν για να μετράς διαφορετικές τιμές. Οι συμβολισμοί είναι οι εξής:

ACV: Εναλλασσόμενη τάση, μετράς ενεργό τιμή (Vrms), δηλάδη το ημίτονο έχει μέγιστη τιμή 1,4*Vrms

DCA: Συνεχές ρεύμα.

DCV: Συνεχής τάση

10Α: Μεγάλα ρεύματα

hFE: Μετράς τρανζίστορ (npn και pnp) και βλέπεις τις παραμέτρους τους (β), θέλει λίγο διάβασμα για να δεις τι μπορεί να μετρήσει. Ουσιαστικά βλέπεις αν δουλεύει ή όχι το τρανζίστορ ανάλογα με τις τάσεις που βλέπεις

->|-: Μετράει διόδους, ΟΧΙ συνδεδεμένες σε κύκλωμα. Το πολύμετρο δίνει δική του τάση. Δίοδοι πυριτίου (Si) αν είναι ορθά πολωμένη βλέπεις περίπου 0,6. Δίοδος γερμανίου (Ge) αν είναι ορθά πολωμένη βλέπεις περίπου 0,3. Αν είναι ανάστροφα πολωμένες (και για τις δύο ισχύει) δεν βλέπεις τίποτε ή βλέπεις ένα "1

Ω: Μετράς αντιστάσεις τις οποίες συνδέεις με το πολύμετρο.

 

Για να μετρήσεις τάση μπαταρίας, γυρνάς την κλίματα στο DCV και επιλέγεις το 20 DCV ή το 2 DCV αν η μπαταρία είναι του 1,5 V

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πληροφοριακά να πω, μήπως βοηθήσω κάποιον, ότι χρησιμοποίησα παλιό orbit ni-cd only φορτιστή με μπαταρίες φτηνές από το lidl ni-mh και φυσικά σε χρόνο που να αντιστοιχεί στις νέες χωρητικότητες (πχ έκανε περίπου 20 ώρες για την μπαταρία που περιέγραψα παραπάνω).

 

Δεν δείχνει να δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα (πέρα βέβαια από τον πολύ μεγάλο χρόνο φόρτισης...)

 

Oi D είναι οι μεγάλες στρογγυλές.

 

Ευχαριστώ όλους!

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω τα συγκεκριμμενα ακουστικα στην α8ηνα.Τα εχει αγορασει κανεις για να μπορει να βοη8ησει.?.τα εχω βρει μονο στο εξωτερικο.

 

 

ευχαριστω

http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω τα συγκεκριμμενα ακουστικα στην α8ηνα.Τα εχει αγορασει κανεις για να μπορει να βοη8ησει.?.τα εχω βρει μονο στο εξωτερικο.

 

Στην Αθήνα δεν τα έχω δει.

Ψάχνοντας όμως στο Skroutz, βλέπω ότι τα έχει το Pixmania στα € 116 (μαζί με έξοδα αποστολής).

 

Επίσης τα βρίσκω στο e-bay με τιμή 40 λίρες (= 60 ευρώ) + έξοδα αποστολής (πολύ καλή τιμή) [Link]

Βέβαια ψάξε και στο e-bay.co.uk για άλλους πωλητές χρησιμοποιώντας το Search.

 

Πιθανον να σε βοηθήσει και το Froogle (είναι το Αγγλικό skroutz).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για την ανταπόκρισή σας! Για ελέξτε το κι εσείς...

 

Τσέκαρετε όμως πρώτα ότι τα δικά σας dvd recorder διαθέτουν αυτό το feature... Γιατί μερικές φορές μόνο η Sony κάνει κάτι τέτοιες μ...... με τα copyrights... Θυμάμαι τα πρώτα cd players της Sony δεν έπαιζαν αντεγραμένα cds!!!

 

Κι εμενα παντως το lg τον εγραψε κανονικα τον Θεμο.

Και τα βιντεο. Οχι δεν διαθέτει αυτό το feature.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ρωτας στην ιδια την Shure?

 

N. Ευθυμιαδης

Μεσογειων 322 και Σολωμου 2 (απεναντι απο το Νομισματοκοπειο), Αγ Παρασκευη.

Τηλ. 210 65.47.730

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου...θα ήθελα να μου πουν όσοι γνωρίζουν τι ακριβώς πρέπει να κάνω ούτως ώστε να έχω ένα επιπλέον "μέτρο ασφαλείας"σε περίπτωση κλοπής του αυτοκινήτου!Κοινώς θα ήθελα μια συσκευή μόνιμα τοποθετημένη στο αυτοκίνητο,ώστε να μου δίνει το στίγμα του,όποτε το θέλω κι αυτό να συμβεί με την πιο συμφέρουσα αγορά.

 

1.Προφανώς αυτός ο μηχανισμός θα πρέπει να βρίσκεται σε σημείο του αυτοκινήτου,μη ορατό για κάποιον υποτιθέμενο διαρρήκτη και 2ον να είναι αυτόνομος(τουτέστιν να μπορώ να το φορτίζω όταν χρειάζεται και να το ξανατοποθετώ πάλι μέσα)

2.Η παρακολούθηση του αυτοκινήτου μου μπορεί να γίνει μέσω pc ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο,αλλά όχι με μηνιαία συνδρομή!Όποιος γνωρίζει οτιδήποτε ας το γράψει εδώ,αρκεί να ολοκληρώνει την σκέψη του!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα γράφω κανονικά όλα!Έχεις διαβάσει πουθενά κάτι τέτοιο ή μόνος σου το σκέφτηκες;;;Μήπως δεν έπιανε καλά το καλώδιο σύνδεσης;;;:D
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το δικό μου LG γράφει κανονικά οποιαδήποτε εκπομπή, συμπεριλαμβανομένου και του ΟΛΑ Seven. Αναφέρει στο manual ότι ορισμένα προγράμματα με copyrights μπορεί να μην γράφονται, αλλά δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα μέχρι τώρα.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Kalispera exo dei kapoies eteries pou exoun kapoio programa kai meso pc mporoun na entopoisoyn pou breiskonte ta aytokinita tis eterias.

 

Endiaferonai gia kati tetoio mporite na me boithisete!!!

 

EYXARISTO.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...