Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και γιατι να το πληρωσεις?

Γιατί είναι κάτι που δεν μπορείς να το βρεις αλλού σε αντίστοιχη ποιότητα και γιατί μερικές φορές ο χρόνος που θα κάνεις να το βρεις και να το κατεβάσεις από αλλού κοστίζει περισσότερο από το να το αγοράσεις και να το έχεις μέσα σε ελάχιστα λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και γιατι να το πληρωσεις? δεν μπορω να το καταλαβω αυτο. παλια μας ελεγαν να αγοραζουμε τα cd και να μην κατεβαζουμε αρχεια απο p2p. αφου ειδαν οτι δεν τους επαιρνε αρχισαν να δινουν τα αρχεια και αυτοι, αλλα επρεπε να τα πληρωνουμε. το αλμπουμ σαν ολοκληρωμενο εργο κ προσπαθεια το ξεχασανε. πχ αγοραζεις ΕΝΑ τραγουδι των pink floyd απο το the wall? μεγαλη μ*****α!!!!

το συγκροτημα δεν παιρνει φραγκο απο αυτην την ιστορια,η παιρνει ψιχουλα και τελικα ποιος κανει μουσικη? οι εταιρειες η τα συκροτηματα?

τελος παντων, ο καλυτερος τροπος για να στηριξεις τη μουσικη, δηλ τα συκροτηματα, ειναι να πηγαινεις στις συναυλιες τους και να αγοραζεις merchandise απο το site τους. απο κει βγαζουν το σημαντικοτερο κερδος τους.

 

Albums σαν το The Wall, που να ακούγονται ολόκληρα σπανίζουν (προσωπικά και το "The Wall" hit-'n'-miss το βρίσκω, το "Dark Side of the Moon" όμως σίγουρα αξίζει να το πάρεις ολοκληρωμένο.)

Και πάλι έχεις τη δυνατότητα να το πάρεις ολόκληρο. Η επιπλέον επιλογή είναι πάντα ευπρόσδεκτη. Μην κατακρίνουμε ακόμα και όταν κάτι μας συμφέρει πια...

Π.χ. ακούω ένα τραγούδι το ραδιόφωνο και μου ψιλοαρέσει, δεν το σκέφτομαι πολύ πριν το αγοράσω από το iTunes για 1 ευρώ, σε αντίθεση με παλιά που θα έπαιρνα το single (αν είχε κυκλοφορήσει σε single ήδη) αντί 5-6 ευρώ, μαζί με κάτι b-sides & remixes που δεν άκουγα ποτέ. Μεγάλη βελτίωση κατά τη γνώμη μου.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Albums σαν το The Wall, που να ακούγονται ολόκληρα σπανίζουν (προσωπικά και το "The Wall" hit-'n'-miss το βρίσκω, το "Dark Side of the Moon" όμως σίγουρα αξίζει να το πάρεις ολοκληρωμένο.)

Και πάλι έχεις τη δυνατότητα να το πάρεις ολόκληρο. Η επιπλέον επιλογή είναι πάντα ευπρόσδεκτη. Μην κατακρίνουμε ακόμα και όταν κάτι μας συμφέρει πια...

Π.χ. ακούω ένα τραγούδι το ραδιόφωνο και μου ψιλοαρέσει, δεν το σκέφτομαι πολύ πριν το αγοράσω από το iTunes για 1 ευρώ, σε αντίθεση με παλιά που θα έπαιρνα το single (αν είχε κυκλοφορήσει σε single ήδη) αντί 5-6 ευρώ, μαζί με κάτι b-sides & remixes που δεν άκουγα ποτέ. Μεγάλη βελτίωση κατά τη γνώμη μου.

 

καταλαβαινω τι λες και εκει παιζεται ολο το παιχνιδι. σε μουσικη ραδιου. το θεμα ειναι οτι προκειται κυριως για μουσικη φτιαγμενη απο εταιρειες. σ'αυτο παω πασο.

αλλα μη μου πεις οτι ενα συγκροτημα δεν εκφραζεται με πολλους τροπους εκτος απο τη μουσικη του. οι pink floyd εχουν ενα ολοκληρο artwork στο cd τους και το καναν για καποιο λογο. καναν συναυλιες που ηταν με concept , ειχαν ενα θεμα, μια θεατρικη παρασταση. το ιδιο και οι tool που παρεπιμπτοντως απ' οτι ξερω αρνουνται να μπουν στο itunes.

 

αυτο που λεω, ειναι αρκετα γενικη συζητηση, αλλα αυτη ειναι η βαση της συζητησης. τι μουσικη θελουμε? εναν τυπα να γραφει 25 παραλλαγες ενος τραγουδιου, να τα δινουν στους "καλλιτεχνες" και μετα marketing μεχρι να ξερασω με 15.000 πλαστικες εγχειρησεις για να βλεπετε η γκομενα? η μια προσπαθεια μηνων η και ετων ωστε να εκφραστει οπως γουσταρει ενα συγκροτημα και να σου ανοιξει νεους οριζοντες στον τροπο σκεψης σου και ακουστικης σου? το ξερω οτι ζηταω πολλα. αλλα ή ολα ή τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω τι λες και εκει παιζεται ολο το παιχνιδι. σε μουσικη ραδιου. το θεμα ειναι οτι προκειται κυριως για μουσικη φτιαγμενη απο εταιρειες. σ'αυτο παω πασο.

αλλα μη μου πεις οτι ενα συγκροτημα δεν εκφραζεται με πολλους τροπους εκτος απο τη μουσικη του. οι pink floyd εχουν ενα ολοκληρο artwork στο cd τους και το καναν για καποιο λογο. καναν συναυλιες που ηταν με concept , ειχαν ενα θεμα, μια θεατρικη παρασταση. το ιδιο και οι tool που παρεπιμπτοντως απ' οτι ξερω αρνουνται να μπουν στο itunes.

 

αυτο που λεω, ειναι αρκετα γενικη συζητηση, αλλα αυτη ειναι η βαση της συζητησης. τι μουσικη θελουμε? εναν τυπα να γραφει 25 παραλλαγες ενος τραγουδιου, να τα δινουν στους "καλλιτεχνες" και μετα marketing μεχρι να ξερασω με 15.000 πλαστικες εγχειρησεις για να βλεπετε η γκομενα? η μια προσπαθεια μηνων η και ετων ωστε να εκφραστει οπως γουσταρει ενα συγκροτημα και να σου ανοιξει νεους οριζοντες στον τροπο σκεψης σου και ακουστικης σου? το ξερω οτι ζηταω πολλα. αλλα ή ολα ή τιποτα!

 

Δε διαφωνώ εντελώς αλλά δεν είναι απολύτως έτσι τα πραγματα. Καταρχάς άλλο τρόπο να ανακαλύπτω νέα μουσική πέρα από το ραδιόφωνο δεν έχω, και δεν ακούω Radio DJ. :p

Δεύτερον, να σου δώσω ένα παράδειγμα: στις αρχές του καλοκαιριού πήρα το Stadium Arcadium των Red Hot Chili Peppers (διπλό CD, 29 τραγούδια) αντί 17 ευρώ. Μαζί μου ήρθε το artwork όπως είναι στο CD σε μορφή .pdf, ένα εικοσάλεπτο βίντεο με το making of του video clip του Dani California και τέλος ένα audio commentary του άλμπουμ από τα μέλη του συγκροτήματος διάρκειας μιας ώρας. To περιεχόμενο είναι ολόιδιο και καλύτερο σε σχέση με το CD, η τιμή είναι καλύτερη εφόσον δεν υπάρχουν κόστη συσκευασίας, μεταφοράς κλπ., οι καλλιτέχνες παίρνουν τα ίδια ακριβώς χρήματα, ειλικρινά δεν βλέπω το πρόβλημα.

Μελλοντικά θα αλλάξουν υποθέτω και οι κωδικοποιήσεις σε lossless ή ακόμα καλύτερα σε surround αρχεία με πολύ μεγαλύτερη ευκολία απ' ότι θα γινόταν με τα cd ή οποιοδήποτε άλλο υλικό μέσο αποθήκευσης μουσικής.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με το iTunes και αισιόδοξος για τα online stores.

 

Και κάτι τελευταίο: η έννοια του album είναι πολύ νεότερη από αυτήν του ξεχωριστού τραγουδιού/single. Ουσιαστικά δημιουργήθηκε τη δεκαετία του 60 από τη μουσική βιομηχανία με στόχο προφανώς την αύξηση των εσόδων της. Βασιζόμενες σε καλλιτέχνες όπως οι Beatles, ο Dylan & οι Stones που μπορούσαν πράγματι να γεμίσουν ένα album με καταπληκτικά τραγούδια, οι δισκογραφικές βρήκαν μια νέα μεγάλη πηγή εσόδων. Tα online stores συνδυάζουν τα καλύτερα στοιχεία των δύο εποχών αφού και το album ολόκληρο μπορείς να πάρεις αν θες, αλλά και μόνο όσα τραγούδια σου αρέσουν.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω τι λες και εκει παιζεται ολο το παιχνιδι. σε μουσικη ραδιου. το θεμα ειναι οτι προκειται κυριως για μουσικη φτιαγμενη απο εταιρειες. σ'αυτο παω πασο.

αλλα μη μου πεις οτι ενα συγκροτημα δεν εκφραζεται με πολλους τροπους εκτος απο τη μουσικη του. οι pink floyd εχουν ενα ολοκληρο artwork στο cd τους και το καναν για καποιο λογο. καναν συναυλιες που ηταν με concept , ειχαν ενα θεμα, μια θεατρικη παρασταση. το ιδιο και οι tool που παρεπιμπτοντως απ' οτι ξερω αρνουνται να μπουν στο itunes.

 

αυτο που λεω, ειναι αρκετα γενικη συζητηση, αλλα αυτη ειναι η βαση της συζητησης. τι μουσικη θελουμε? εναν τυπα να γραφει 25 παραλλαγες ενος τραγουδιου, να τα δινουν στους "καλλιτεχνες" και μετα marketing μεχρι να ξερασω με 15.000 πλαστικες εγχειρησεις για να βλεπετε η γκομενα? η μια προσπαθεια μηνων η και ετων ωστε να εκφραστει οπως γουσταρει ενα συγκροτημα και να σου ανοιξει νεους οριζοντες στον τροπο σκεψης σου και ακουστικης σου? το ξερω οτι ζηταω πολλα. αλλα ή ολα ή τιποτα!

 

Κάνεις λάθος γιατί παρουσιάζεις τα δύο άκρα. Δεν πάει να πει ότι online είναι μόνο τα σκουπίδια. Και στο iTunes αλλά και σε πολλά άλλα sites (βλ. eMusic, beatport, juno, bleep) βρίσκεις πραγματικά αξιόλογα πράγματα από σημαντικούς καλλιτέχνες και όχι δευτεράντζες. Συν του ότι έδωσαν τη δυνατότητα σε πολλούς καλλιτέχνες να προβάλουν τη μουσική τους πιο εύκολα απ'ότι στο παρελθόν.

 

Επίσης, δεν είναι μόνο τραγούδια ραδίου, είναι το single που έχει το ΕΝΑ καλό remix ή b-side και μπορώ να το βρω αμέσως, είναι το album που ακόμα και αν είναι όλο καλό εγώ θέλω κάποια κομμάτια μόνο (μη μου πεις ότι από όλα σου τα cd ανεξαιρέτως δεν υπάρχει ούτε ένα τραγούδι που να μην κάνεις skip), είναι πράγματα που αν δεν υπήρχε η ανάγκη να είναι online θα τα είχες μόνο σε δυσεύρετο βινύλιο. Είναι τα εξτρά που σου παρέχει πολλές φορές όπως booklets, ειδικά videos, acoustic versions κλπ κλπ κλπ, συνήθως σε τιμές φθηνότερες του σιντιού. Πολλά sites δε, σου δίνουν και wav ασυμπίεστα ή 320άρια mp3 (από 256 και πάνω ο αλγόριθμος mp3 και η δειγματοληψία ενός cd δεν έχουν καμμιά διαφορά) και DRM-free.

 

Και στο κάτω κάτω το μόνο που αλλάζει σε σχέση με τις διαφορετικές διεξόδους έκφρασης που έχει ο κάθε καλλιτέχνης είναι το μέσο το ίδιο. Δεν σε περιορίζει ούτε να πας να ακούσεις τη δουλειά τους όπως τη σκέφτηκαν (άλλωστε δεν είναι τόσο ακριβά ώστε αν ενθουσιαστείς με κάποιον καλλιτέχνη τόσο ώστε να θες και το cd να μην πας να το αγοράσεις), ούτε να δεις τις συναυλίες τους ή να αγοράσεις τα tshirts (oh so 90's), ούτε σε τίποτα άλλο. Είναι απλά άλλη μία μέθοδος διανομής και αγοράς.

 

Εγώ ξέρω ότι τα 80s άκουγα μανιωδώς τον Πετρίδη με τις ώρες με χαρτί και μολύβι δίπλα και το ραδιόφωνο στο Rec/Pause μπας και πετύχω αυτά που μου άρεσαν, στα 90s τα ίδια μόνο που το cd έκανε λίγο πιο εύκολη τη δουλειά, με τα napster και τα p2p έβρισκα αυτά που ήθελα αλλά με αρκετό κόπο και περίμενε (αχ κακόμοιρο audiogalaxy) και πολλές φορές κόστος μεγαλύτερο μια που η σύνδεση έπρεπε να είναι ανοικτή συνεχώς. Τώρα θέλω δύο ώρες τη βδομάδα και αυτό για μένα τα λέει όλα, η μουσική που θέλω είναι πλέον διαθέσιμη σε μένα με τον πιο εύκολο τρόπο ever.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

@marvin

 

αναφερεις ενα στοιχειο το οποιο δεν ηξερα για το τι σου δινει το online store. κ παλι ομως θα μπορουσα να πω οτι εχω μια πιο "ρομαντικη" σχεση, πραγμα που με κανει να μην ενθουσιαζομαι και παλι. ειναι αλλη αισθηση του να χεις το cd, απο ενα pdf. για να το παω και λιγο στο ακρο, αλλο να χεις μια φωτο στον υπολογιστη και αλλο να στην τυπωσει ο φωτογραφος. ειναι θεμα γουστου και δεν σε κατηγορω γι'αυτο.

για να σου δωσω και ενα παραδειγμα, πριν λιγους μηνες εβγαλαν cd οι tool, και μην μπορωντας να περιμενω να βγει, το κατεβασα παρανομα. αλλα δεν μπορεσα να το ευχαριστηθω μεχρι που πηρα το cd. δε μπορω να το εξηγησω, αλλα ετσι μπηκα κανονικα στη φαση. εξαλλου αυτο που προσφεραν ηταν και κατι ξεχωριστο

http://www.fourtheye.net/images/german-cd-pic.jpg

εχουν βαλει stereoscopic γυαλια για να βλεπεις τις εικονες 3d.

 

ακομη προσωπικα δεν τρεφω και πολυ σεβασμο σε αλμπουμ τα οποια εχουν ενα καλο τραγουδι, δεν αξιζει καν να δωσω ενα ευρω. ας εκαναν μεγαλυτερη προσπαθεια. πολλα συγκροτηματα γραφαν ενα σινγλακι κια μετα γεμιζαν το αλμπουμ με μπουρδες. και ετσι πολλα τιμωρηθηκαν γι'αυτο, μεχρι που ρθαν τα online stores για να σωσουν την κατασταση. ειναι αυτο που λεω για το που παει η μουσικη. σε ενα τραγουδακι και μετα αντε γεια? ειναι κριμα.

 

@stereo

 

ποιος αναφερεται σε ακρα οταν συγκρινεις 80's με σημερα σε θεματα διαθεσιμοτητας και προσβασης στη μουσικη?

βασικα, το μονο το οποιο αναφερεις ειναι η ευκολια του online store και τιποτε αλλο.

περι μουσικης τιποτα. πιστευω οτι βλεπεις πολυ επιφανειακα το θεμα. η μουσικη δεν ειναι μια επιχειρηση προωθησης ηχου.

Link to comment
Share on other sites

Για να χρησιμοποιήσω το δικό σου παράδειγμα (tool), προτιμώ χίλιες φορές το γεγονός ότι μπορώ με δύο click να βρω τα εκπληκτικά videos που είχανε φτιάξει γι'αυτούς (και τους His Name Is Alive) οι Brothers Quay παρά να ξημεροβραδιάζομαι στην τηλεόραση μπας και. Αυτό για μένα την προωθεί τη μουσική.

 

Αυτό που είπα τέλος πάντων είναι, κατά τη γνώμη μου, ότι η μεγαλύτερη ευκολία στη διακίνηση της μουσικής δεν συνεπάγεται αυτόματα και μείωση της ποιότητάς της. Και στο κάτω κάτω, δε νομίζω ότι κάποιος καλλιτέχνης κάνει κάτι για να το ακούσει μόνο ο ίδιος. Οπότε και ο τρόπος που φτάνει στο κοινό είναι σημαντικός.

Link to comment
Share on other sites

αναφερεις ενα στοιχειο το οποιο δεν ηξερα για το τι σου δινει το online store. κ παλι ομως θα μπορουσα να πω οτι εχω μια πιο "ρομαντικη" σχεση, πραγμα που με κανει να μην ενθουσιαζομαι και παλι. ειναι αλλη αισθηση του να χεις το cd, απο ενα pdf. για να το παω και λιγο στο ακρο, αλλο να χεις μια φωτο στον υπολογιστη και αλλο να στην τυπωσει ο φωτογραφος. ειναι θεμα γουστου και δεν σε κατηγορω γι'αυτο.

 

Πράγματι είναι πιο ρομαντικό, όπως και το βινύλιο ήταν σε σχέση με το CD. Αλλά είναι λιγότερο πρακτικό. Η ευκολία βλέπεις συνηθίζεται και μετά είναι δύσκολο να γυρίσεις στις παλιές συνήθειες (CD ακούω πια μόνο στο αμάξι και αυτό επειδή δεν μπορώ να συνδέσω ικανοποιητικά το iPod στο ράδιο/CD).

 

 

ακομη προσωπικα δεν τρεφω και πολυ σεβασμο σε αλμπουμ τα οποια εχουν ενα καλο τραγουδι, δεν αξιζει καν να δωσω ενα ευρω. ας εκαναν μεγαλυτερη προσπαθεια. πολλα συγκροτηματα γραφαν ενα σινγλακι κια μετα γεμιζαν το αλμπουμ με μπουρδες. και ετσι πολλα τιμωρηθηκαν γι'αυτο, μεχρι που ρθαν τα online stores για να σωσουν την κατασταση. ειναι αυτο που λεω για το που παει η μουσικη. σε ενα τραγουδακι και μετα αντε γεια? ειναι κριμα.

 

Συμφωνώ, αλλά σκέψου πόσο μπορεί να βελτιώσει το internet αυτήν την κατάσταση, σκέψου πόση δύναμη προβολής δίνει στον καλλιτέχνη αφαιρώντας την ταυτόχρονα από τις δισκογραφικές. Π.χ. θα ξέραμε τους Arctic Monkeys

εάν δεν είχαν διοχετεύσει τη μουσική τους σε p2p δίκτυα πριν υπογράψουν συμβόλαιο; Ή ακόμα με τα διάφορα social interaction sites τύπου MySpace πόσο φτηνό και εύκολο είναι να προωθήσει κάποιος τον εαυτό του;

Τέλος σκέψου και κάτι άλλο: αν σταματήσει ο κόσμος να αγοράζει albums με 2 καλά τραγούδια και δέκα παραγέμισμα αφού θα έχει τη δυνατότητα να αγοράσει μόνο τα τραγούδια που τον ενδιαφέρουν, δεν είναι αυτό μέσο πίεσης στις δισκογραφικές να στηρίξουν ικανούς καλλιτέχνες και συγκροτήματα που μπορούν να δώσουν πραγματικά αξιόλογα albums; Εγώ παλιότερα όταν αγόραζα album με 4-5 καλά τραγούδια το θεωρούσα επιτυχημένη αγορά. Σήμερα το βρίσκω γελοίο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι έχει ξεφύγει το θέμα λίγο, κανένας δεν είπε οτι πρέπει να σταματήσουν τα cd που αγοράζουμε από τα δισκάδικα και να αγοράζουμε όλοι mp3. Απλά είναι μια νεα δυνατότητα που βολεύει πολλούς (μετράμε και 'μένα με το itunes), είναι όπως και το steam για τα παιχνίδια της valve, έχεις τον λογαριασμό σου με τα παιχνίδια σου και σε όποιο Pc και εαν είσαι με internet μπορείς να παίξεις κατεβάζοντας τα αρχεία του παιχνιδιού στο Pc που είσαι τώρα, επίσης μπορείς να αγοράσεις κάποιο παιχνίδι οτι ώρα θέλεις με την πιστωτική σου και ας είναι 03:00 και Πάσχα που λέει ο λόγος. Αλλοί πάλι θέλουν πάνε στο μαγαζί να πάρουν το κουτί με το βιβλίο οδηγιών τυπομένο με τα cd/dvd τους και είναι ευχαριστημένοι. Δεν είναι κάποιο σωστό και κάποιο λάθος, αλλά εγω π.χ. που έχω 3 pc σε διαφορετικά γραφεία και φορητό έχω παντού τα παιχνίδια μου και την μουσική μου.

 

Σόρυ για το τεράστιο και ανούσιο ποστ, αλλά...

Link to comment
Share on other sites

ειμαι αρκετα καχυποπτος απεναντι στις δισκογραφικες εταιρειες. τωρα πανε να σωσουν τα σπασμενα κατα την αποψη μου. δεν ξερω αν ξερουν πραγματικα απο μουσικη. ολα μαρκετινκ ειναι πια.

 

τελος παντων, επειδη πλατιασαμε αρκετα, αυτο που φοβαμαι ειναι για το κερδος μην καταντησουμε να χουμε μονο αρχεια στον υπολογιστη μας και τα cd πανε περιπατο καθως και στην "αναλωσιμοτητα" της μουσικης.

 

να κανω και μια ερωτηση τωρα επειδη δεν ξερω. αν αγορασεις ενα αλμπουμ online, μπορεις να το γραψεις σε cd? αν καει ο υπολογιστης, το ξανακατεβαζω και πληρωνω? και δε μιλαω για 1βδ, σε δεκα χρονια ας πουμε, θα τα χω ολα που πληρωσα?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείτε να συζητάτε για τις αριθμομηχανές(τα γνωστά σε όλους μας κομπιουτεράκια!)!Γνωστές και μή!Πληροφορίες για αυτά!Διάφορες λειτουργίες,προβλήματα και ερωτήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα πρόσφατα μία :Texas instruments TI40 college!Αλλά δυσζστηχώς δεν υπάρχουν οδηγίες στα ελληνικά και επίσης οι οδηγίες στα αγγλικά είναι δυσνόητες!Το έχει κανείς?!Θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιος?:)Πχ πως χρησιμοποιύμε τις μνήμες?ή το πλήκτρο math?

Link to comment
Share on other sites

...επειδή από δικό μου ποστ ξεκίνησε όλη αυτή η φιλολογία, θα προσπαθήσω

να το μαζέψω -λέμε τώρα :yawn:

 

Θεωρώ απαράδεκτο οποιοδήποτε κλείδωμα/περιορισμός υπάρχει σε

οτιδήποτε έχει αγοραστεί. Και σε αυτό ακριβώς αναφερόταν το ποστ μου που έδωσε τροφή για 2 offtopic σελίδες :wacko:

Οταν αγοράζω κάτι θέλω να μπορώ να το κάνω ό,τι θέλω, να μπορώ να το

παίξω όπου θέλω, να το γράψω, να το μετατρέψω, να το χρησιμοποιήσω όπως με βολεύει. Δυστυχώς, μέχρι σήμερα το μόνο μέσο που προσφέρει αυτό, και παράλληλα παρέχει και κάποια ασφάλεια μη απώλειας, είναι το cd -εξαιρουμένων των copy controlled.

Υπάρχουν και ελάχιστα online sites -τα έχει αναφέρει αρκετές φορές ο stereo- που διαθέτουν mp3 χωρίς περιορισμούς.

 

Τα online "δισκοπωλεία" -"μουσικοπωλεία" ίσως είναι ορθότερος όρος- είναι μιαυπηρεσία, κι όπως όλες οι υπηρεσίες έχουν θετικά κι αρνητικά. Αναμφισβήτητα έχουν παράσχει πρόσβαση σε καλλιτέχνες που δύσκολα θα έβρισκαν "ράφι" σε μαγαζί. Και συνήθως πρόκειται για τους ίδιους καλλιτέχνες που δεν έχουν και air time στο ραδιόφωνο ή στα μουσικά κανάλια, με λίγα λόγια εκτός κυκλώματος. Θυμάστε το mp3.com?

Σίγουρα παρέχουν την ευκολία απόκτησης μουσικής για όσους το ψάξιμο δίσκων δεν ηταν ποτέ το χόμπυ τους -θα το αναλύσω πιο κάτω- και την ευκολία απόκτησης συγκεκριμένου υλικού, όπως περιέγραψα στο πρώτο ποστ, άσχετα αν το αποτέλεσμα ήταν καταστροφικό

 

Σίγουρα όμως αυτές οι υπηρεσίες δεν στήθηκαν για το καλό της τέχνης. Εξυπηρετούν κάποιες ανάγκες και αποφέρουν κέρδος. Η ίδια ακριβώς όμως κατηγορία είχε διατυπωθεί στα 90's και για τα μεγάλα δισκοπωλεία-βιτρίνες των δισκογραφικών κυκλωμάτων...

Η μουσική κινδυνεύει από την έλλειψη έμπνευσης κι όχι από τον τρόπο διανομής. Κατά καιρούς έχει "κινδύνεψει" από πανηγυρτζίδες, κασετάδες, ραδιοφωνο χωρίς σχόλια!, p2p, blackman recordz κοινώς μαύρους...

Καμία δισκογραφική μέχρι τώρα δεν έκλεισε, όλο παρουσιάζονται καινούρια συγκροτήματα και συνέχεια βγαίνουν καινούριες μουσικές.

 

Εχετε αναρωτηθεί για πιο λόγο θέλουμε να έχουμε τα cd, τους δίσκους, τα βιβλία κτλ σε ράφια με οπτική πρόσβαση σε αυτά κι όχι μέσα σε κούτες? Ακόμα κι αν δεν ακούμε προφανώς όλα τα cd μας, θέλουμε να τα βλέπουμε εκεί. Σίγουρα υπάρχουν cd που μπορέι να μην έχουν παιχτεί εδώ και κάποια χρόνια αλλά κατέχουν τη θέση τους. Μάλλον η υλιστική ικανοποίηση δεν εξηγεί επαρκώς αυτή την ανάγκη. Κάτι άλλο συμβαίνει και κυρίως συμβαίνει στα ίδια άτομα που περνούν κάποιες ώρες της ζωής τους στα δισκοπωλεία, στα αληθινά, όχι στα ηλεκτρονικά. Ακόμα και αν το cd θα ακολουθήσει την προδιαγεγραμμένη πορεία να γίνει mp3 στο player, η ικανοποίηση που αφήνει ο παροδοσιακός τρόπος αγοράς δεν αντικαθίσταται. Και σαν μέσο/υλικό δεν συγκρίνεται με οποιοδήποτε αρχείο απλά προσθέτει mb στο σκληρό μας δίσκο. Το άλλο θα έχει τη θέση του στο ράφι της δισκοθήκης μας...

Παρεμπιπτόντως διάβασα πρόσφατα μια έρευνα σύμφωνα με την οποία ένα εξωφρενικό ποσοστό εφήβων στην αμερική αγνοεί ότι η μουσική βγαίνει ...και σε cd.

 

Κάθε φορά που παρουσιάζεται ένα μηχάνημα αναπαραγωγής ακολουθεί και η καταστροφολογία της μουσικής. Στα 80's καταρριώντουσαν τα διπλά κασετόφωνα τα οποία επέτρεπαν την αντιγραφή κασετών και μάλιστα σε διπλή ταχύτητα! Λίγο αργότερα ήρθε η εφήμερη DCC, το DAT και το MD. 'Ολα θα συντελούσαν στο μουσικό τέλος. Και τώρα καλείται το mp3 να πετύχει ό,τι δεν κατάφεραν οι πρόγονοί του.

 

Το σίγουρο είναι ότι ο καθένας έχει ένα προϋπολογισμό για όλα τα ππράγματα. Στα 80's ξοδεύαμε ένα Χ ποσό το χρόνο για δίσκους και βιβλία. Σήμερα το ίδιο ποσό διαιρείται για cd, βιβλία, dvd, games κτλ. Ό,τι κι αν γίνει το ποσό δεν μεγαλώνει ;)

 

Και θα κλείσω με τη φράση του Manu Chao από μία πρόσφατη συνέντευξή του

ερωτηθεις σχετικά με το p2p και mp3: ....θα κάνουμε περισσότερες συναυλίες, εκεί είναι η δύναμη της μουσικής.

 

:music:

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα Texas instruments αλλα τωρα τελευταια παταω αριθμους και δεν κανει τιποτα ή βγαζει αλλους αριθμους!

Τι μπορει να εχει παθει??

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να γινεις λιγο πιο σαφης ? η να με παραπεμψεις εσυ γιατι δεν ξερω πως να το βρω..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

πήγα να πάρω ένα κομπιουτεράκι ,και το θελω βασικα για να υπολογιζει cos,sin,tan, και ^-1. Δηλαδή εις την μειον ένα,δεν μπορώ να το γράψω αλλιώς. Είδα και ένα της Texas instruments ,δεν θυμαμαι το μοντελο,το 40 ή το 36,που υπολόγιζε και δυαδικά,μετατροπές,δεκαεξαδικά,προσθέσεις κτλ.

 

αλλά δεν έλεγε σίγουρα να υπολογίζει και τριγωνομετρικά,αυτά που θέλω δηλαδή.Και πήρα το casio fx82ms. Που ήταν ίδιο με ένα Texas instruments ,το 30 μου φαίνεται.

 

 

Υπάρχει κάποιο που να υπολογίζει cos,sin,tan ^-1, αλλά και δυαδικά,δεκαεξαδικά κτλ?? αν είναι να πάω να το αλλάξω. Οποιος ξερει σιγουρα θα με βοηθουσε,thanks.. :!:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους...Θα ηθελα σας παρακαλω να μου πειτε την γνωμη σας για τα παρακατω 2 DVD και ποιο θα μου προτεινατε να αγορασω...

 

1. SONY RDR-HX-920 (http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=RDR-HX920&site=odw_el_GR&pageType=Overview&category=DVD+Recorder)

 

2. PANASONIC DMR-EH65 (http://panasonic.co.jp/pavc/global/diga/europe/eh65_eh55/index.html)

 

Ευχαριστω :)

http://www.paok-hellas.gr/logo.jpg

ΟΕΟ ΟΕΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕ ΤΕΟ :shoot: :kill: :rocket:

Link to comment
Share on other sites

πήγα να πάρω ένα κομπιουτεράκι ,και το θελω βασικα για να υπολογιζει cos,sin,tan, και ^-1. Δηλαδή εις την μειον ένα,δεν μπορώ να το γράψω αλλιώς. Είδα και ένα της Texas instruments ,δεν θυμαμαι το μοντελο,το 40 ή το 36,που υπολόγιζε και δυαδικά,μετατροπές,δεκαεξαδικά,προσθέσεις κτλ.

 

αλλά δεν έλεγε σίγουρα να υπολογίζει και τριγωνομετρικά,αυτά που θέλω δηλαδή.Και πήρα το casio fx82ms. Που ήταν ίδιο με ένα Texas instruments ,το 30 μου φαίνεται.

 

 

Υπάρχει κάποιο που να υπολογίζει cos,sin,tan ^-1, αλλά και δυαδικά,δεκαεξαδικά κτλ?? αν είναι να πάω να το αλλάξω. Οποιος ξερει σιγουρα θα με βοηθουσε,thanks.. :!:

 

Το δικό μου πάντως κάνει^-1αλλά για τα άλλα δε ξέρω!Κάνει συναρτήσεις,υπερβολικές,κανονικές,απλοποίηση κλασμάτων,παραστάσεις με κλάσματα,τριγωνομετρικές πράξεις που επίσης δε ξέρω πως,έχει 5 μνήμες που δε ξέρω πως τις χρησιμοποιώ,αλλά νομίζω ότι κάνει και μετατροπή σε δυαδικό΄σύστημα,αλλά δε ξέρω πως!Μήπως ξέρει κανείς?Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο κάτι τέτοιο γηιατί έχω αρχίσει να κάνω πράξεις μετατροπής στο σχολείο απο κανονικο σε δυαδικό.Επίσης οι μνήμες πως χρησιμοποιούνται?Πως θα μπορούσα να μάθω τις λειτουργίες του?Οδηγίες στα ελληνικά που θα μπορούσα να βρώ,ποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει?Αυτά τι είναι:O?

Link to comment
Share on other sites

Εάν την θες και για εσενα, τότε πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο!!!Τώρα αυτό είναι θέμα δικό σου και όσο αφορά την χρήση που θα της κάνεις!!!:)
Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο είναι πολύ καλά!Είναι το ίδιο αξιόπιστα και θα έλεγα εξίσου καλά λόγια και για τα δύο!Όμως για λόγους ελληνικού service θα διάλεγα το sony!!!Τέλος, δεν ξέρω εαν σε αφορά η τιμή του καθένα, αλλά πιστεύω ότι έχουν περίπου την ίδια τιμή!!!:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...