Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατά καιρούς βάζει το LIDL σε προσφορά γύρω στα 8 ευρώ ένα τηλεχειριστήριο SilverCrest που μπορεί να του προγραμματίσεις καμιά δεκαριά διαφορετικές συσκευές. Εγώ του έχω βάλει δύο τηλεοράσεις, το στερεοφωνικό μου, τον υπολογιστή μου (media center), το δορυφορικό δέκτη και το DVD μου χωρίς πρόβλημα. Έχει φωτιζόμενη οθόνη και πλήκτρα και θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα στην τιμή αυτή. Επίσης είναι self-learning και μπορείς να προγραμματίσεις macro.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κ εγώ την είχα στημένη για το τηλεκοντρόλ του λιντλ μετά από σχόλια που είχα διαβάσει. Με παιδεψε λίγο στην αρχή αλλά τελικά βρίσκει τα πάντα.

Όμως ακόμα κ στη φιλιπς τηλεόραση δεν μπόρεσα να το αντιστοιχησω 100%(βαριέμαι να το βάλω να μάθει 1-1 όλα τα κουμπιά. Έχει κάτι κωδικούς για τις γνωστές μάρκες το τηλεκοντρόλ πως βρίσκω πιο ακριβώς θέλει η δικιά μου τιβί?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάτι κωδικούς για τις γνωστές μάρκες το τηλεκοντρόλ πως βρίσκω πιο ακριβώς θέλει η δικιά μου τιβί?
Για κάθε μάρκα έχει 4-5 κωδικούς. Δοκίμασέ τους όλους (δεν είναι και πολλοί) και δες ποιός ταιριάζει καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

νομιζω Philips εχει πολλους.. και δεν διακρινει αναμεσα σε ειδη συσκευων..

Όντως για Philips τηλεόραση έχει καμιά εκατοστή κωδικούς. Αλλά εγώ θυμάμαι ότι πέτυχα έναν που δούλευε σχετικά εύκολα στην τύχη. Δοκίμασε μερικούς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά γλυτώνεις με τα Logitech Harmony.

Το συνδέεις με το PC και ψάχνεις στο ίντερνετ σε μια τεράστια database που έχει για όλες τις συσκευές που υπάρχουν.

Οπότε βρίσκεις ακριβώς το μοντέλο της ΤV που έχεις και με 1 κλικ προγραμματίζεις ολόκληρο το τηλεκοντρόλ. Και φυσικά πάλι μέσα από το πρόγραμμα του Harmony μπορείς να αλλάξεις οποιοδήποτε κουμπί με οποιαδήποτε άλλη λειτουργία θες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αυτά γλυτώνεις με τα Logitech Harmony.

Το συνδέεις με το PC και ψάχνεις στο ίντερνετ σε μια τεράστια database που έχει για όλες τις συσκευές που υπάρχουν.

Οπότε βρίσκεις ακριβώς το μοντέλο της ΤV που έχεις και με 1 κλικ προγραμματίζεις ολόκληρο το τηλεκοντρόλ. Και φυσικά πάλι μέσα από το πρόγραμμα του Harmony μπορείς να αλλάξεις οποιοδήποτε κουμπί με οποιαδήποτε άλλη λειτουργία θες.

 

χαχα μονο που το 1 κανει 7 ευρω και το αλλο 350 (τρελη υπερβολη!)

και θα το χειριζεσαι και μονο εσυ κ αφου το μαθεις ...

Link to comment
Share on other sites

εχει και φτηνοτερες επιλογες από τα 350 ευρω, αλλά σίγουρα δεν αγγίζουν τα 7 ευρώ που λες.

 

σήμερα μου ήρθε το logitec, μόλις το σύνδεσα να κάνω τις ρυθμίσεις και το δοκιμάζω!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

χαχα μονο που το 1 κανει 7 ευρω και το αλλο 350 (τρελη υπερβολη!)

και θα το χειριζεσαι και μονο εσυ κ αφου το μαθεις ...

Υπάρχουν και ενδιάμεσες λύσεις

Εγώ το 650 το πήρα μεταχείρα με 45€.

http://i.i.com.com/cnwk.1d/sc/33981226-2-440-OVR-1.gif

Ανάλογα τι τι ψάχνεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.. ειναι πολυ καλο όπως δείχνει. Το θέμα είναι ότι θέλει πολύ σετάρισμα για το τι θέλω να κάνω, εγώ τα έχω και μπερδεμένα λίγο όλα, οπότε θα πρέπει να περιμένω να μου έρθει ένα HDMI splitter που χρειάζομαι, να κάνω όλες τις συνδεσμολογίες από την αρχή και να δω τι γίνεται.

 

Πάντως ανοίγουν όλες οι συσκευές με ένα κουμπί, κλείνουν με το ίδιο, ένα volume για όλα, γενικά... πολύ μπροστά! Το μόνο μείον είναι η οθόνη του, η οποία έχει πολύ καλό touch αλλά πλέον με τις οθόνες του καινούργιο iPad, Galaxy Note κτλ.. έχουμε μάθει σε άλλες ποιότητες και άλλες ευκρίνειες.. αφού να φανταστείτε μου πήρε 20 λεπτά να καταλάβω ότι είναι έγχρωμη! :D :D :D (joke!)

 

Επίσης έχω το HiMidia 900B της Futeco και δυστυχώς δε το αναγνωρίζει. Διάβασα στο manual ότι αν δεν υπάρχει η συσκευή σου μέσα στις επιλογές μπορείς να προγραμματίσεις εσύ ότι θες, να του πεις τι να κάνει κτλ κτλ. Ενδιαφέρον και αυτό.

 

Τέλος ναι πιάνει κανονικά και για το aircondition χωρίς κανένα πρόβλημα. Μέχρι και για την καφετιέρα μου κάνει, για το στέρεο του αυτοκινήτου, την φωτεινή πινακίδα του mini market απέναντι και άλλα τέτοια.. ότι έχει υπέρυθρες το βλέπει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.. η συσκευή ΣΠΑΕΙ ΚΟΚΚΑΛΑ! έχω πάθει, φοβόμουν μήπως και δεν είναι καλό αλλά.. το αντίθετο ακριβώς. Εχω πάθει με τα προγράμματα που έχει.. δλδ με ρωτάει "πως βλέπεις TV?" του λεω τι ειναι συνδεδεμενο και πως ειναι, σε ποια HDMI δλδ κτλ κτλ, ποιο master volume και αλλα τετοια, μια ολιγολεπτη ρυθμιση και μετα ολα ειναι απλα. ρυθμιζει ολες τις συσκευες εκει που πρεπει να ειναι οταν θες να κανει κατι (αφου το εχεις προγραμματισει απο πριν).

 

Εντυπωσιασμενος, δε το περιμενα με τιποτα αυτο. Το μόνο πρόβλημα μου είναι ότι έχω σαν Media Player το HiMedia 900B της FUTECO και δυστυχώς δε μπορώ να βρω τηλεκοντρόλ γι αυτό. Από την άλλη δε κατάλαβα πως μπορώ εγώ να του πω τι να κάνει, δλδ ποιες ρυθμίσεις να έχει. Ούτως ή αλλως δε θέλω όλες τις λειτουργίες του τηλεκοντρόλ του, τα βασικά θέλω, βελάκια δεξια αριστερά και ένα enter.

 

Μήπως κάποιος που έχει ασχοληθεί με τα μοντέλα της Logitec μπορεί να με κατατοπίσει πως το κάνεις αυτό?

 

Χτες παντως συγκινήθηκα... :cry: :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ηθελα λιγη βοηθεια, εθεσα το ιδο ερωτημα κι αλλου αλλα απαντηση δε πηρα :p οποτε δοκιμαζω κι εδω :p

 

Εχω ενα ηχοσυστημα το sony hcd-gt111 & θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποιο εξαρτημα bluetooth ωστε , κυριως, να μπορω να ακουω μουσικη μεσω αυτου, με ακουστικα bluetooth. (δηλ. να παιζει ενα τραγουδι στο ηχοσυστημα & να το ακουω με wireless headphones) Δευτερευοντως θα ηθελα να μπορει να συνδεθει με αλλες bluetooth συσκευες, πχ το κινητο και τον imac ωστε να ακουω τη μουσικη μου στο hifi...

 

Υπαρχει καποια συσκευη που να συνδυαζει και τα δυο, ή εστω το πρωτο? Εχετε να προτεινεται κατι συγκεκριμενο? Ευχαριστω

 

Edit: ας διορθωσει καποιος το "bleu" στο τιλτο :p

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
:cool:
Link to comment
Share on other sites

ωντας ασχετος παρακαλω οι γνωστες αν μπορουν να μου εξηγησουν τι δυνατοτιτες σου δινει μια τετοια συσκευη!ευχαριστω πολυ!!:)
Link to comment
Share on other sites

Αν η εταιρεία δεν βγάζει για το συγκεκριμένο μηχάνημα τέτοιο ανταπτοράκι δύσκολο το βλέπω να βρεις κάτι στην αγορά. Κάνε ένα τηλέφωνο στην sony μήπως σε βοηθήσουν.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εχω δει καποια στο amazon αλλα αναρρωτιομουν αν κανουν δουλεια.. Για το συγκεκριμενο μοντελο, δεν εχω βρει εξαρτημα της ιδιας της sony, ειναι και παλιουτσικο του '08 αν θυμαμαι καλα... Νομιζω οτι αν τους παρω παιζει και να μη ξερουν καν να μου πουν :/

 

Αυτα που εχω δει ειναι τα εξης

 

http://www.amazon.co.uk/Decrescent-Bluetooth-Receiver-Speaker-Systems/dp/B00A25WBLO/ref=sr_1_7?s=electronics&ie=UTF8&qid=1355827705&sr=1-7

 

http://www.amazon.co.uk/Logitech-Wireless-Speaker-Adaptor-Bluetooth/dp/B0057BAB60/ref=pd_cp_ce_2

 

http://www.amazon.co.uk/Belkin-F8Z492CW-Bluetooth-Music-Receiver/dp/B007N5YR54/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1355827705&sr=1-1

 

Απ αυτα που γραφουν, καταλαβαινω οτι μπορω να τα συνδεσω στην 3.5mm εισοδο του ηχοσυστηματος & να streamαρω μουσικη σ αυτο, απο ipad λογικα κι απο τον imac σωστα;;

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Να διαχειρίζεσαι ψηφιακό περιεχόμενο , όπως μουσική και video με προβολή στη tv ή ήχο από το hifi.

Ότι θα μπορέσεις να κάνεις δηλαδή και με οποιοδήποτε κινητό smartphone ή ταμπλετ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά. Η μουσική αναπαράγεται στον υπολογιστή σου ή στο κινητό και η συσκευή μεταφέρει τον ήχο μέσω bluetooth στα ηχεία του ηχοσυστήματος. Αν βρεις κάτι ανάλογο με line in τότε ίσως κάνεις τη δουλειά σου και ως προς το πρώτο σκέλος της.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την περιγραφή ισχύει ο,τι σου εξηγεί ο zxr.

Λογικά πρέπει να δουλεύει.

 

ο τίτλος διορθώθηκε ; -)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ! :)

 

Θα μπορουσα απ ο,τι μου παν να συνδεσω μακ με sony, μεσω jack καλωδιου, σωστα?

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Χρονια Πολλα

Εχω ενα προβλημα καπως περιεργο.Εχω ενα transmitter/reciever για να μεταφερω το σημα απο τον δορυφορικο μου δεκτη που ειναι στην μεγαλη tv στο σαλονι για να μεταφερω το σημα σε μια αλλη μεσα στο υπνοδοματιο.Ολα τελεια.....βλεπω τελεια....αλλαζω καναλια.....αλλα μηδενιζει το wifi.Με το που βγαζω πριζα απο αναμεταδοτη wifi τερμα σημα.Μηπως ξερει κανεις λυση?Στην ιδια συχνοτητα εχει κατσει λογικα και γινεται αυτο και λογικα στο 2.4....υπαρχει κατι να το παω αλλου το wifi?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι στην ιδια συχνοτητα και το ενα σημα καβαλαει το αλλο.Πρεπει να βαλεις το wifi στα 5 Ghz
Link to comment
Share on other sites

Αυτο φανταζομε και εγω αλλα γινεται αυτο?????εχω ενα zte που δινει ο οτε στο connx,αλλαζει συχνοτητα απο τα settings αυτο?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...