Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά και σε αυτό. Στον τομέα της αυτονομίας τα πάει πολύ καλά και από design είναι άκρως εντυπωσιακό!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι μεν - κι ευχαριστώ για την πρόταση - αλλά ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ να 'χει δύο συσκευές (ακουστικά). Είναι ΑΚΡΩΣ ΠΡΩΤΟ πράγμα που θέλω να διαθέτει.
Link to comment
Share on other sites

Αν θες ρίξε μια ματιά και στο amazon.co.uk, κάνε αναζήτηση με όρο gigaset και δες αυτά που θα σου βγάλει. Μου έβγαλε κάποια που νομίζω θα σε ενδιαφέρουν πολύ.

 

Καλησπέρα

Link to comment
Share on other sites

Αν θες ρίξε μια ματιά και στο amazon.co.uk, κάνε αναζήτηση με όρο gigaset και δες αυτά που θα σου βγάλει. Μου έβγαλε κάποια που νομίζω θα σε ενδιαφέρουν πολύ.

 

Καλησπέρα

 

Έχω "τσακίσει" την πιστωτική, δεν μπορώ απ' έξω να πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά.

 

Έχω βαρεθεί να "καίω" ένα κάρο DVD για να βλέπω βίντεο στο DVD player, οπότε σκέφθηκα να τα βλέπω απ' ευθείας απ' το PC στην ΤV (του 2000, με μόνο σκαρτ θύρες από πίσω), άρα είτε πρέπει να πάρω ένα DVD BlueRay καινούργιο player (με USB)... είτε να πάρω (όπως με συμβούλεψαν) έναν μετατροπέα βίντεο από VGA σε σκαρτ...

 

Το θέμα είναι όμως, ότι έριξα μια ματιά, είδα κάτι "no-name πατέντες" μηχανηματάκια που τα δίνουν σε "σακούλα" με καλώδια... και το πιο φθηνό κάνει 50-60 ευρώ, ενώ ένα ΣΥΓΧΡΟΝΟ/ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ Sony BlueRay DVD player (με USB)... κοστίζει μόλις 75-85 ευρώ!

 

Yπάρχει τελικά μια ΦΘΗΝΗ ΛΥΣΗ (γύρω στα 30 ευρώ) για αυτό που θέλω;

Εν τέλει, πως μπορώ να βλέπω απ' ευθείας απ' το PC στην TV;

 

Ευχαριστώ κάθε απάντηση.

ΕDIT:

Έχω μια κάρτα γραφικών nVidia XFX 8800 GTS και είδα ότι έχει ΚΑΙ TV-Out θύρα...

Μήπως αυτό μου λύνει περισσότερο τα χέρια;

 

Πήρα ένα PRLINK S-VHS 4 pin/S-VHS 4 pin καλώδιο και τα σύνδεσα.

Βλέπω ένα... ΜΕΡΟΣ του desktop (το κέντρο του wallpaper), αλλά ενώ κουνώ κάποιο παράθυρο ή το ποντίκι εκεί πάνω και πηγαίνω στην TV να το δω κι εκεί, στην τηλεόραση παραμένει "παγωμένη" η εικόνα στο κέντρο του desktop...

 

Υποθέτω, πρέπει να πάω στο nVidia Center (το utility), να κάνω detect για να βρει την TV (το έκανα) και να κάνω "dublicate displays" την TV με το monitor, ώστε να βλέπω ό,τι δείχνει ακριβώς το monitor. Το ΚΑΝΩ (και αυτό και άλλες επιλογές)... αλλά όταν πατώ "Apply"... δεν το κρατάει και παραμένει ως "συνέχεια του μόνιτορ", αλλά ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ βλέπω πχ. το ποντίκι στην TV να κουνιέται, όταν το κάνω στο monitor...

Edited by andrewmaslim
Link to comment
Share on other sites

Να 'ναι θέμα nVidia drivers, να κατεβάσω τους τελευταίους;

Υπάρχουν τελευταίοι του Οκτώβρη, ενώ εγώ έχω του Μαίου.

 

EDIT:

Ντάξει, το κατάφερα!

Το πρόβλημα ήταν, ότι πήγαινα απ' το nVidia Center να αλλάξω τις ρυθμίσεις, ενώ στα λινκς που βρήκα (σχετικά με multi-monitoring) έγραφε να πάω στο CONTROL PANEL (των Windows) και ΕΚΕΙ να κάνω τις ρυθμίσεις...

Edited by andrewmaslim
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχει να δωσει καποιος πληροφοριες για την ακτινοβολια των ασυρματων τηλεφωνων;

 

υπαρχει καποια τιμη που την προσδιοριζει και πρεπει να την προσεξουμε;

Link to comment
Share on other sites

εχει να δωσει καποιος πληροφοριες για την ακτινοβολια των ασυρματων τηλεφωνων;

 

υπαρχει καποια τιμη που την προσδιοριζει και πρεπει να την προσεξουμε;

 

αυτα που λενε eco εκπεμπουν πολυ λιγο:)

τετοιο εχω,εχει καποια διαφορα,εμφανη απο το παλιο μου..

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά...

Έχω ένα Panasonic KX-TG7321GR με δύο ακουστικά και έχασα (το 'χα σε κουτί πρόχειρα και το πέταξε η κόπανος η Ρουμάνα που καθαρίζει) ΤΗΝ ΒΑΣΗ - που είναι και τηλεφωνητής. Πήρα την αντιπροσωπία και τους ζήτησα να ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΚ ΝΕΟΥ ΜΙΑ ΒΑΣΗ και μου είπα... ότι πρέπει να πάρω ΠΑΛΙ ΟΛΟ ΤΟ ΣΕΤ (μαζί ΚΑΙ με τα ακουστικά!).

 

Δεν υπάρχει τρόπος, από κάπου, να βρω και να αγοράσω την βάση; Τι διάολο να κάνω ΤΕΣΣΕΡΑ ακουστικά,... τηλεφωνικό κέντρο θ' ανοίξω;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θέλω να αγοράσω το home cinema Phillips HTS3115 με μια τηλεόραση.

Θα ήθελα να μάθω εάν συνδέσω το audio out της τηλεόρασης με το audio in του home cinema θα έχω κανονικά ήχο σε όλα τα ηχεία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θέλω να αγοράσω το home cinema Phillips HTS3115 με μια τηλεόραση.

Θα ήθελα να μάθω εάν συνδέσω το audio out της τηλεόρασης με το audio in του home cinema θα έχω κανονικά ήχο σε όλα τα ηχεία?

Συνδεεις την εξοδο ηχου της τηλεορασης με την εισοδο του home cinema με το διπλο κοκκινο-ασπρο καλωδιο(εκτος αμα εχεις optical).Απο κει και περα το πως θα διαμοιραστει ο ηχος στα ηχεια το ρυθμιζεις απο το τηλεχειρηστηριο του home cinema.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη ποιότητα επιτυγχάνεται μέσω optical η coaxial σύνδεσης.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν είστε από εκείνους που διατηρούν αρχεία από προηγούμενες δουλειές κλειδωμένα μέσα σε κάποιο φορητό σκληρό δίσκο, τότε η Rocstor, έχει κάτι για σας.

 

Η εταιρεία ανήγγειλε στην CES 2012 το λανσάρισμα του Amphibious, ενός σκληρού δίσκου ικανού για κρυπτογράφηση σε πραγματικό χρόνο και με δύο επίπεδα ελέγχου ταυτότητας, ενός μέσω Smart Card και ενός μέσω εισαγωγής κωδικού στο keypad. Μιλάμε δηλαδή για πραγματική ασφάλεια!

 

Ενσωματώνοντας έναν σκληρό δίσκο SATA (μέχρι 1TB) ή έναν SSD, η συσκευή συνδέεται μέσω USB 2.0 ή Firewire 800 και προστατεύει τα δεδομένα με ένα κλειδί ασφαλείας AES-256 bit, καθώς και ένα FIPS 140-2 validated crypto module.

 

Όσον αφορά την αντοχή, το μέγεθος τσέπης Amphibious, περικλείεται από μία θήκη κράματος αλουμινίου υψηλής ποιότητας.

 

http://www.vivanews.gr/article.php?id=2439

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται για ένα φθηνό media player για απροβλημάτιστη θέαση ταινιών πέτυχα αυτό.

http://www.ebay.com/itm/Mini-SD-USB-HDMI-1080P-HD-Media-Player-MKV-RMVB-RM-Blue-/220860191991?pt=PCC_Drives_Storage_Internal&hash=item336c4b14f7

Οι κριτικές που το συνοδεύουν είναι άριστες, φοράει το ίδιο chip με το crystal audio pico, κάνει downmix το dts σε στέρεο κι εννοείται ότι παίζει ελληνικούς υπότιτλους. Κάνει όσο περίπου το καλώδιο mhl για το samsung galaxy sii και το μικρό του μέγεθος το κάνει εύκολα φορητό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

αγορασα απο ηλεκτρονικο μαγαζι ενα home cinema schaub lorenz HC-22347 το οποιο

υποτιθεται εχει υποστηριξη usb.

εχω δοκιμασει να συνδεσει 100 flashakia και σκληρους δισκους , φορμαρισμενους και μη αλλα

δεν αναγνωριζει τπτ. ξερω οτι καποιες μαρκες αναγνωριζουν συγκεκριμενα φλασακια

αλλα για την schaub lorenz δεν εχω βρει τπτ. καθε βοηθεια δεκτη

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως καποιος μπορει να κρυπτογραφησει τον δισκο του, ειτε μεσω του Bitlocker των windows, ειτε με προγραμματα αλλων εταιρειων ευκολα και φτηνα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Αν τον συνδέσεις σε pc με linux τι γίνεται;;;Γιατί αν π.χ. έχω ένα αρχείο το οποίο το έχω "κλειδώσει" με ένα πρόγραμμα αν το βάλω σε pc με linux το βλέπει μια χαρά χωρίς κωδικό.

 

 

Tώρα αν δεν θες να στο βρουν, το κλειδώνεις κάπου και όταν τον χρησιμοποιείες έχε για τον φόβο των Ιουδαίων κλειστό το net :p

Link to comment
Share on other sites

Αν τον συνδέσεις σε pc με linux τι γίνεται;;;Γιατί αν π.χ. έχω ένα αρχείο το οποίο το έχω "κλειδώσει" με ένα πρόγραμμα αν το βάλω σε pc με linux το βλέπει μια χαρά χωρίς κωδικό.

 

 

Tώρα αν δεν θες να στο βρουν, το κλειδώνεις κάπου και όταν τον χρησιμοποιείες έχε για τον φόβο των Ιουδαίων κλειστό το net :p

 

Θες να μου πεις οτι εχει κανει WDE με το PGP της Symantec και το διαβασε στο Linux? Πες μου οτι απλα κανεις πλακα! Ουτε το bitlocker δεν σπαει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.770637

 

αυτο ειναι το συστημα, αλλα το προβλημα ειναι το φλασακι γιατι οτι εχω γραψει σε dvd απο αποψη μορφης αρχειων τα παιζει

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...