Jump to content

Η ανιστόρητη εθνικιστική "ιστορία" των Τούρκων


Stephania
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για να καταλαβαίνουμε τι λέμε,όχι τίποτα άλλο.

και κάτι τελευταίο ,καμία σχέση δεν έχει ο τόπος διαμονής,σπουδών,εργασίας ή οτιδήποτε άλλο με την παγκοσμιοποίηση.αυτα τα δικαιώματα υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντοτε.δεν άλλαξε τίποτα με την επικείμενη επικράτηση της παγκοσμιοποίησης.

εκτός κι αν τα έχεις ψιλομπερδέψει με την ε.ε. και την ελέυθερη μετακίνηση

Δεν έχω μπερδέψει τπτ. Γνωρίζω πολύ καλά τι εστί παγκοσμιοποίηση, κάνω χρήση κάποιων πτυχών της κάθε μέρα, και δεν προσποιούμαι ότι είμαι ενάντιά της. Μάλλον εσύ έχεις παρεξηγήσει την έννοια της παγκοσμιοποίησης, και την έχεις περιορίσει στα πλαίσια των διεθνών οικονομικών συναλλαγών και εμπορικών (παντός τύπου) δραστηριοτήτων των διεθνών επιχειρήσεων. Παγκοσμιοποίηση είναι από το που παραγγέλνεις τα cd μουσικής σου μέχρι και το που σπουδάζεις και εργάζεσαι. Είναι από το που φτιάχτηκαν τα παπούτσια που φοράς μέχρι και το που δραστηριοποιούνται οι μεγάλοι οικονομική όμιλοι στις διάφορες περιοχές του πλανήτη. Ακόμα και το γεγονός ότι ο Χριστόδουλος πήγε στη Florida να νοσηλευτεί αποτελεί πτυχή της παγκοσμιοποίησης.

Και δεν είναι καινούργιο φρούτο, συμβαίνει τα τελευταία 40-50 χρόνια. Αυτό ίσως σε μπερδεύει, και γι'αυτό λες ότι τα δικαιώματα αυτά (περί ελεύθερης μετακίνησης κλπ.) ίσχυαν πάντα.

Αυτά τα λίγα offtopic. :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχω μπερδέψει τπτ. Γνωρίζω πολύ καλά τι εστί παγκοσμιοποίηση, κάνω χρήση κάποιων πτυχών της κάθε μέρα, και δεν προσποιούμαι ότι είμαι ενάντιά της. Μάλλον εσύ έχεις παρεξηγήσει την έννοια της παγκοσμιοποίησης, και την έχεις περιορίσει στα πλαίσια των διεθνών οικονομικών συναλλαγών και εμπορικών (παντός τύπου) δραστηριοτήτων των διεθνών επιχειρήσεων. Παγκοσμιοποίηση είναι από το που παραγγέλνεις τα cd μουσικής σου μέχρι και το που σπουδάζεις και εργάζεσαι. Είναι από το που φτιάχτηκαν τα παπούτσια που φοράς μέχρι και το που δραστηριοποιούνται οι μεγάλοι οικονομική όμιλοι στις διάφορες περιοχές του πλανήτη. Ακόμα και το γεγονός ότι ο Χριστόδουλος πήγε στη Florida να νοσηλευτεί αποτελεί πτυχή της παγκοσμιοποίησης.

Και δεν είναι καινούργιο φρούτο, συμβαίνει τα τελευταία 40-50 χρόνια. Αυτό ίσως σε μπερδεύει, και γι'αυτό λες ότι τα δικαιώματα αυτά (περί ελεύθερης μετακίνησης κλπ.) ίσχυαν πάντα.

Αυτά τα λίγα offtopic. :p

 

+1

 

Η "παγκοσμιοποίηση" είναι η φυσιολογική εξέλιξη της κοινωνικοποίησης του ανθρώπου από την πρώτη μέρα που πάτησε το πόδι του στον πλανήτη. Το να μάχεται κανείς εναντίον της είναι τόσο βλακώδες όσο το να κάθεται σε ένα ποτάμι προσπαθώντας να σταματήσει το νερό με το χέρι του. Το να προσπαθεί να την κάνει καλύτερη είναι θεμιτό και απαραίτητο αλλά το να νομίζει ότι η χώρα του είναι ένα νησάκι στη μέση του ειρηνικού που δεν πρέπει να επηρεάζεται από τα τεκταινόμενα στον υπόλοιπο πλανήτη είναι απλά ανεδαφικό...

Όσο για τη σχολική ιστορία των Τούρκων, μια χαρά είναι σαν τη δική μας. :p

Έτσι δε λέγατε μερικοί όταν στην πρόσφατη προσπάθεια για ένα πιο μετριοπαθές βιβλίο καταγγέλλατε ότι ξεπουλιέται η ιστορία του έθνους; Αφού δεν μπορούμε να το κάνουμε εμείς - που όταν οι άλλοι έτρωγαν βελανίδια είχαμε χοληστερίνη - γιατί να μπορούν οι αγροίκοι και απολίτιστοι Τούρκοι;

ΥΓ. Πηγή : Πρώτο Θέμα :lol:

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Για μια ακόμη φορά βλέπουμε τα ίδια πράγματα:

 

1. Οι Τούρκοι, προκλητικοί όπως πάντα, συνεχίζουν την προπαγάνδα τους κατά της Ελλάδας. Λογικό μου φαίνεται, εκεί κάνει κουμάντο ο στρατός και όχι ασήμαντα ανθρωπάκια όπως οι πολιτικοί. Δεν τολμούν ούτε οι Η.Π.Α. να τους επιβάλουν κάτι, νομίζω ότι κάτι λέει αυτό. ;)

 

2. Οι Έλληνες, υποχωρητικοί όπως πάντα, προσπαθούν να κουκουλώσουν τις καταστάσεις και να πιστέψουν ότι δεν τρέχει τίποτα. Όλα γίνονται για καλό σκοπό, οι λίγοι και κακοί φταίνε για όλα. Τρώνε τη μια σφαλιάρα μετά την άλλη, χάνουν όλες τις μάχες που δίνουν (άμα σας πω ότι φαντάζομαι την κατάληξη με την ονομασία των Σκοπίων...). :(

 

3. Οι Έλληνες για μια ακόμη φορά τρώγονται μεταξύ τους για χάρη των κακόμοιρων και φιλειρηνικών Τούρκων...ξεχνάμε Κύπρο, Ίμβρο, Τένεδο, Ανατολική Θράκη, Μικρά Ασία και όλα αυτά...οι κακοί εθνικιστές φταίνε για όλα! Ξεχνάμε τη γενοκτονία των Αρμενίων και των Κούρδων, αυτά τα κάνουν κάποιοι άλλοι, κακοί Τούρκοι, σε άλλη σφαίρα και φτάνουμε να τρωγόμαστε για την παγκοσμιοποίηση!!

 

Καληνύχτα παιδιά! :whistle:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω που δεν ειμαι κι τοσο εξυπνη εξηγειστε μου πως συνδεεται η παγκοσμιοποιηση με το θεμα?Μην τρελαθουμε κι τελειως με αυτο το θεμα..

 

Ε ναι γιατι αλλο η αξιοπρεπεια κι αλλο να γινεσαι θυμα..Να φταινε κι να σε κατηγορουν κι απο πανω κι εσυ να το δεχεσαι.Αυτο δειχνει απλα αδυναμο χαρακτηρα που οποιος τον εχει τον κραταει για τον εαυτο του δεν χρειαζεται να το μεταδωσουμε κιολας..

 

Κι κατι αλλο πως γινεται αυτοι καθε φορα να κανουν πραξεις που δειχνουν φανατισμο πχ να χακαρουν sites μας καθε φορα που παιζουμε καποιον αγωνα μαζι κι σε ασχετα ελληνικα site?Αυτο δεν δειχνει απλα οτι τους εχουν φανατισει?Πολυ δεν ασχολουνται?

Link to comment
Share on other sites

+1

 

Η "παγκοσμιοποίηση" είναι η φυσιολογική εξέλιξη της κοινωνικοποίησης του ανθρώπου από την πρώτη μέρα που πάτησε το πόδι του στον πλανήτη. Το να μάχεται κανείς εναντίον της είναι τόσο βλακώδες όσο το να κάθεται σε ένα ποτάμι προσπαθώντας να σταματήσει το νερό με το χέρι του. Το να προσπαθεί να την κάνει καλύτερη είναι θεμιτό και απαραίτητο αλλά το να νομίζει ότι η χώρα του είναι ένα νησάκι στη μέση του ειρηνικού που δεν πρέπει να επηρεάζεται από τα τεκταινόμενα στον υπόλοιπο πλανήτη είναι απλά ανεδαφικό...

Όσο για τη σχολική ιστορία των Τούρκων, μια χαρά είναι σαν τη δική μας. :p

Έτσι δε λέγατε μερικοί όταν στην πρόσφατη προσπάθεια για ένα πιο μετριοπαθές βιβλίο καταγγέλλατε ότι ξεπουλιέται η ιστορία του έθνους; Αφού δεν μπορούμε να το κάνουμε εμείς - που όταν οι άλλοι έτρωγαν βελανίδια είχαμε χοληστερίνη - γιατί να μπορούν οι αγροίκοι και απολίτιστοι Τούρκοι;

ΥΓ. Πηγή : Πρώτο Θέμα :lol:

 

 

Μετριπαθες βιβλιο είναι ενα βιβλιο που χαρακτηριζει την καταστροφη και πυρποληση της Σμυρνης ως "συνωστισμο" ή κάτι άλλο είναι;

Μετριοπαθες είναι ένα βιβλίο που αγνοεί εντελως από το περειχόμενο του την εισβολή του Αττιλα στην Κύπρο; ή κάτι άλλο είναι;

Μετριοπαθές είναι ένα βιβλίο που υποβαθμίζει εθνικούς ηρωες με μηδαμινές αναφορές και ενίοτε καμία αναφορά σε πολλούς από αυτούς, και που επίσης η γενοκτονία των Ποντίων αγνοείται;

 

Μετριοπάθεια είναι αυτή ή λήθη της ιστορίας;

Link to comment
Share on other sites

Μετριπαθες βιβλιο είναι ενα βιβλιο που χαρακτηριζει την καταστροφη και πυρποληση της Σμυρνης ως "συνωστισμο" ή κάτι άλλο είναι;

Μετριοπαθες είναι ένα βιβλίο που αγνοεί εντελως από το περειχόμενο του την εισβολή του Αττιλα στην Κύπρο; ή κάτι άλλο είναι;

Μετριοπαθές είναι ένα βιβλίο που υποβαθμίζει εθνικούς ηρωες με μηδαμινές αναφορές και ενίοτε καμία αναφορά σε πολλούς από αυτούς, και που επίσης η γενοκτονία των Ποντίων αγνοείται;

 

Μετριοπάθεια είναι αυτή ή λήθη της ιστορίας;

 

Έχω γράψει τη γνώμη μου στο οικείο θέμα.

Η αντίδρασή σου όμως είναι χαρακτηριστική: αφού δεν βάζουμε εμείς νερό στα κρασί μας γιατί να έχουμε την απαίτηση να το κάνουν οι Τούρκοι; Μακάρι να το κάνουν βέβαια, αλλά δεν είμαστε σε θέση να τους ψέγουμε γι' αυτό.

Το άρθρο αυτό του Πρώτου Θέματος άλλωστε αυτό το σκοπό έχει: η εφημερίδα αυτή συγκεντρώνει μερικές από τις πιο αντιδραστικές και υπερπατριωτικές πένες του ελληνικού τύπου και είχε κάνει σταυροφορία κατά του περίφημου πλέον βιβλίου ιστορίας της έκτης δημοτικού. Το ρεπορτάζ αυτό εντάσσεται στη λογική "αφού δεν το κάνουν αυτοί γιατί να το κάνουμε εμείς;"

Η ειρωνία της υπόθεσης είναι το πόσο αγαστά και πετυχημένα συνεργάζονται, έστω και ακούσια, οι φανατικοί των δύο πλευρών του Αιγαίου. :rolleyes: "Εγώ Χριστό εσύ Αλλάχ κι οι δυο μας αχ και βαχ" που λέει και ο ακατανόμαστος εθνικός τραγουδιστής :p

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Μαρβιν πω προτεινεις να βαλουμε νερο στο κρασι μας ?Γιατι αυτο που λες ειναι ασχημο για μενα.Παιθνε κοσμος εκει κι δεν εχει πολλα χρονια..
Link to comment
Share on other sites

Μαρβιν πω προτεινεις να βαλουμε νερο στο κρασι μας ?Γιατι αυτο που λες ειναι ασχημο για μενα.Παιθνε κοσμος εκει κι δεν εχει πολλα χρονια..

 

Όχι, προτείνει να βάλουμε κι εμείς κι αυτοί νερό στο κρασί μας.

 

Αυτό που αντιπαραθέτεις εσύ είναι οτί οι "κακοί" Τούρκοι είναι εθνικιστές και ανιστόρητοι, άρα πρέπει κι εμείς να είμαστε το ίδιο (απο την άλλη πλευρά). Αν επιμένεις, κάνε αυτό που πιστεύεις και ψήφισε αυτούς που σ'εκφράζουν σε αυτό το θέμα. Εγώ προσωπικά βλέπω ότι όσους Τούρκους έχω γνωρίσει είναι κατα 99% σαν εμάς στην κουλτούρα (ποιοί Ιταλοί :p). Δεν θα αφήσω κανέναν ανιστόρητο (ή ιστορικό) να μου αλλάξει την γνώμη για τους γείτονες.

 

Και by the way, αν δεν υπήρχε ο Κεμάλ, η Τουρκία θα μπορούσε τώρα να είναι ένα ακόμα Ιράν ή Πακιστάν με εξτρεμιστές μουσουλμάνους. Εκεί να δεις φανατικούς και ανιστόρητους... (αυτό πάει σε όποιον είπε ότι οι Τούρκοι έχουν ψύχωση με τον Κεμάλ, ενώ εμείς είμαστε διαφορετικοί (!!!) με τους ήρωές μας!!!).

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

ποτε βρε χιονομπαλα αποκαλεσα εγω οποιονδηποτε κακό?Μηπώς εσυ είσαι ο προκατειλημένος εδω?Κι βλεπεις στο προσωπο μου την ρατσιστρια που θεωρεί τους Τουρκους κακους?θα εκανα παρεα ανετα με Τουρκο δεν εχω προβλημα μαζι τους

 

Οχι η Τουρκια ηταν ήδη δύναμη μεγαλύτερη απο ίραν .Αυτο που κάνουν είναι απλά για να αλλαξουν τα μυαλά του κοσμου .Εσυ δεν θες να δεις την διαφορα μεταξυ κατι φυσιολογικου κι κατι αρρωστημενου..ενταξει τιμουμε τον Κολοκοτρωνη πχ αλλα δεν τον θεωρουμε ηγετη μας ως τ'ωρα..

 

Εγω το θυμάμμαι γιατί η γιαγια μου μου τα λεγε εχουν καταγωγη απο εκει εσυ πως τα ξεχασες?

Link to comment
Share on other sites

ποτε βρε χιονομπαλα αποκαλεσα εγω οποιονδηποτε κακό?Μηπώς εσυ είσαι ο προκατειλημένος εδω?Κι βλεπεις στο προσωπο μου την ρατσιστρια που θεωρεί τους Τουρκους κακους?θα εκανα παρεα ανετα με Τουρκο δεν εχω προβλημα μαζι τους

 

Είπα εγώ οτι είσαι ρατσίστρια;;; Ότι θεωρείς ότι οι Τούρκοι είναι οι "κακοί" της ιστορίας είναι πασιφανές απο τα ποστ σου.

 

Οχι η Τουρκια ηταν ήδη δύναμη μεγαλύτερη απο ίραν .Αυτο που κάνουν είναι απλά για να αλλαξουν τα μυαλά του κοσμου .Εσυ δεν θες να δεις την διαφορα μεταξυ κατι φυσιολογικου κι κατι αρρωστημενου..ενταξει τιμουμε τον Κολοκοτρωνη πχ αλλα δεν τον θεωρουμε ηγετη μας ως τ'ωρα..

 

Ποιός μιλάει για δύναμη;! Η Τουρκία σήμερα είναι ένα secular state και χάρη στον Κεμάλ δεν σήκωσαν κεφάλι οι φανατικοί ισλαμιστές. Ε Υ Τ Υ Χ Ω Σ. Γιατί άλλο να θεωρείς δικά σου κάποια νησάκια στο Αιγαίο και άλλο να πιστεύεις ότι ο θεός θέλει να κυρήξεις τζιχάντ εναντία στους άπιστους. Μπερδεύεσαι πάντως αν πιστεύεις πως εμείς δεν έχουμε τους ήρωες μας τόσο ψηλά. Το αντίθετο μάλιστα. Τους βλέπουμε σαν αψεγάδιαστους, ρομαντικούς freedom fighters (που θα 'λεγε και ο σύμμαχος Μπους). Αυτό άλλωστε φαίνεται σε κάθε εθνική εορτή...

 

Εγω το θυμάμμαι γιατί η γιαγια μου μου τα λεγε εχουν καταγωγη απο εκει εσυ πως τα ξεχασες?

 

Έγω θυμάμαι τον πατέρα μου να μου λέει πως ο παππούς του του μιλούσε για τον πόλεμο (1919-1922) και του έλεγε πως έμπαιναν σε τούρκικα* χωριά, σφάζοντας κόσμο και βιαζοντας γυναίκες. Ή μηπως έχεις την εντύπωση πως μόνο οι Τούρκοι τα έκαναν αυτά (και ειδικά εκείνη την εποχή...); :p

 

* Τα τουρκικά χωριά για τα οποία μιλούσε δεν βρίσκονταν στα παράλια, αλλά στον Ελλαδικό χώρο...!

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Kι βεβαια το λες ,οχι δεν θεωρω οτι ειναι οι κακοι της ιστοριας ειναι οι κακοι του παροντος ομως.Την Κυπρο απο καλοσυνη την αιματοκυλισαν?Τον Σωλωμο σωλωμου τον εκτελεσαν στα 10 μετρα επειδη κατεβασε μια σημαια?Τον αντρα που σκοτωσε περσι ενας φανατικος περσι επειδη υποστηριζε την γενοκτονια των Αρμενιων τον θυμασαι?Κι οχι δεν ειναι το ιδιο αλλο να κανεις κατι σε ενα χωριο κι αλλο να αιματοκιλυσεις ολοκληρη Σμυρνη ,θελει μερες κι δουλεια για να γινει αυτο κι υ[ποτιθεται οτι ειχαμε υπογραψει συμφωνια για αμοιβαια ανταλλαγη πληθυσμων.εμεις εδω γιατι δεν τους σφαξαμε?

 

Ναι ευτυχως που η Τουρκια ειναι ενα μιλιταριστικο κρατος μεσα στην φτωχια που πουλαει στον φτωχο λαο Κεμαλ για να μην καταλαβει οτι τον χειραγωγουν..μπορουσαν τα πραγματα να ταν χειροτερα στην Τουρκια?Ουτε αμαξια εχουν να μετακινουνται.Αδειοι οι δρομοι της πολης..οσο για τους δικους ηρωες μας ναι οσο κι να μην το θες κι να εχεις μια αρνητικη μηδενιστικη διαθεση ηταν γεναιοι ξεραν οτι θα παιθεναν αν τους πιανανε..Δεν ειναι αγιοι αλλα γεναιοι ηταν.

 

καλα κανανε καλε μου αυτος ειναι ο πολεμος σφαγες κι βιασμοι.Τωρα το καταλαβες τι γινεται στον πολεμο?Ναι σφαζουν κοσμο..Επισης δεν υπαρχει αγιο Βασιλης.το θεμα ειναι το πως τους χειριζεσαι οταν τελειωσει ο πολεμος κι εμεις εδω τουςβγαζουμε βουλευτες κι τους κρατησαμε στον Κομοτηνη..Εκει μας κατασφαξανε κι ησυχασανε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μπερδέψει τπτ. Γνωρίζω πολύ καλά τι εστί παγκοσμιοποίηση, κάνω χρήση κάποιων πτυχών της κάθε μέρα, και δεν προσποιούμαι ότι είμαι ενάντιά της. Μάλλον εσύ έχεις παρεξηγήσει την έννοια της παγκοσμιοποίησης, και την έχεις περιορίσει στα πλαίσια των διεθνών οικονομικών συναλλαγών και εμπορικών (παντός τύπου) δραστηριοτήτων των διεθνών επιχειρήσεων. Παγκοσμιοποίηση είναι από το που παραγγέλνεις τα cd μουσικής σου μέχρι και το που σπουδάζεις και εργάζεσαι. Είναι από το που φτιάχτηκαν τα παπούτσια που φοράς μέχρι και το που δραστηριοποιούνται οι μεγάλοι οικονομική όμιλοι στις διάφορες περιοχές του πλανήτη. Ακόμα και το γεγονός ότι ο Χριστόδουλος πήγε στη Florida να νοσηλευτεί αποτελεί πτυχή της παγκοσμιοποίησης.

Και δεν είναι καινούργιο φρούτο, συμβαίνει τα τελευταία 40-50 χρόνια. Αυτό ίσως σε μπερδεύει, και γι'αυτό λες ότι τα δικαιώματα αυτά (περί ελεύθερης μετακίνησης κλπ.) ίσχυαν πάντα.

Αυτά τα λίγα offtopic. :p

είπα εγώ τίποτα διαφορετικό?εγώ είπα οτι παγκοσμιοποίηση = αμερικανοποίηση.

και εξακολουθώ να λέω οτι δεν έχει σχέση ο τόπος διαμονής,σπουδών και οποιασδήποτε άλλης ενέργειας.κι εσύ το είπες απο μόνος σου.

και εξακολουθώ να υποστηρίζω οτι δεν έχει σχέση με τους τούρκους η αμερικανοποίηση.

όλα αυτά τα εγκλήματα πολέμου που διέπραξαν,οι γενοκτονίες,οι΄επεκτατικοί πόλεμοι εντάσσονται στα πλαίσια της παγκοσμιοποίησης δηλαδή?

επειδή κάποια στιγμή θα γίνουμε αμερικανάκια πρέπει να τυα ξεχάσουμε όλα,να μην γίνεται καμία αναφορά απο μέρους μας,και να είμαστε αγαπημένοι γείτονες σα να μη συνέβη τίποτα ποτέ?

εμείς μονίμως θα ξεχνάμε και οι αγαπητοί γείτονες θα προκαλούν και θα διεκδικούν συνεχώς?

φοβερή εξωτερική πολιτική ,όπως με τα σκόπια και το όνομα (ασήμαντο θα πούνε οι απανταχού προοδευτικοί) ,τα ίμια, κτλ κτλ.

δε μπορώ να κατανοήσω τη λογική αυτή.ο λαός αυτός είναι απολίτιστος.ποτέ δεν θα έρθει στα ίδια επίπεδα με εμάς.όσα χρόνια και να περάσουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

ο λαός αυτός είναι απολίτιστος.ποτέ δεν θα έρθει στα ίδια επίπεδα με εμάς.όσα χρόνια και να περάσουν.

 

Ναι, επειδή εμείς ως χωρα και ως λαός προχωράμε με 1000 προς το μέλλον δε μπορεί να μας φτάσει κανένας. :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, επειδή εμείς ως χωρα και ως λαός προχωράμε με 1000 προς το μέλλον δε μπορεί να μας φτάσει κανένας. :lol: :lol:

δεν έχει σημασία αν προχωράμε με 1000 προς το μέλλον,αλλά όσο κι αν προσπαθείς να μειώσεις την προσπάθεια που γίνεται, (δικαίωμα σου βέβαια) με τους τούρκους δεν έχουμε καμία σχέση ,και δεν πρόκειται να έχουμε κιόλας (γνώμη μου).

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει σημασία αν προχωράμε με 1000 προς το μέλλον,αλλά όσο κι αν προσπαθείς να μειώσεις την προσπάθεια που γίνεται, (δικαίωμα σου βέβαια) με τους τούρκους δεν έχουμε καμία σχέση ,και δεν πρόκειται να έχουμε κιόλας (γνώμη μου).

 

Δεν κάνω καμια προσπάθεια να μειώσω τίποτα. Απλά λέω ότι δεν προχωράμε μπροστά (σε όλους τους τομείς: οικονομία, τεχνολογία, κοινωνια) παρα μονο με μικρά βήματα χελώνας.

 

Επίσης αν νομίζεις ότι με τους Τούρκους "δεν έχουμε καμια σχέση" σίγουρα δεν έχεις πάει στην Τουρκια ποτε και δεν ξέρω κιόλας αν έχεις γνωρίσει ποτε σου Τούρκο.

Link to comment
Share on other sites

δε συμφωνω με αυτα που γραφουν τα τουρκικα βιβλια ιστοριας ομως το βρισκω πολυ λογικο ο καθε λαος να χρωματιζει την ιστορια η να την παρουσιαζει απο τη δικη του οπτικη γωνια. τωρα εμεις σαν ελληνες με τα βιβλιαρακια που αποσυρθηκαν απλα βγαζαμε τα ματια μας αντι να κανουμε κατι αντιστοιχο με τους τουρκους. απο ποτε εγιναν οι τουρκοι καλυτεροι ιστορικοι? ποια χωρα γεννησε την επιστημη της ιστοριας... θεωρω λογικο αυτο που κανουν οι τουρκοι απλα το παρακανουν...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω καμια προσπάθεια να μειώσω τίποτα. Απλά λέω ότι δεν προχωράμε μπροστά (σε όλους τους τομείς: οικονομία, τεχνολογία, κοινωνια) παρα μονο με μικρά βήματα χελώνας.

 

Επίσης αν νομίζεις ότι με τους Τούρκους "δεν έχουμε καμια σχέση" σίγουρα δεν έχεις πάει στην Τουρκια ποτε και δεν ξέρω κιόλας αν έχεις γνωρίσει ποτε σου Τούρκο.

πολύ εγωιστικό αυτό που λες.

ποιός είσαι εσύ καταρχήν που θα κρίνεις τα όποια βήματα προόδου έχουν γίνει και πάνε να γίνουν,και κατα δεύτερον τι προσπάθεια έκανες εσύ για αυτά τα βήματα προόδου ,που κατακρίνεις με καυστικό και ειρωνικό τρόπο τόσο ευκολα.

και τρίτον ,δική μου απορία ..αυτή η απαξίωση που τόσο εύκολα δείχνεις με τα γραφόμενα σου,που ακριβώς αποσκοπεί ,αν δεχτούμε οτι προχωράμε με βήματα χελώνας? (που εγώ δεν το δέχομαι).έτσι θα γίνουμε καλύτεροι δηλαδή?

και για να σε βγάλω απο την απορία και στην τουρκία έχω πάει,και τούρκους έχω γνωρίσει.η βρωμιά ,ο φανατισμός ,η μισαλλοδοξία που επικρατεί σε αυτή τη χώα (αν μπορεί να ονομαστεί έτσι) δεν περιγράφεται.

όσο για την συμπεριφορά και τη νοοτροπία των τούρκων (όχι μόνο ως προς τους έλληνες) αστα να πάνε.αν δεν κάνω λάθος και η tv τα έδειχνε στα περιστατικά με τον πατριάρχη,τους γκρίζους λύκους,τον εορτασμό της σμύρνης και το, πως το έγραφε το βιβλίο της ιστορίας ?δεν το θυμάμαι ,την κοσμοσυρροή στο λιμάνι της σμύρνης.

τότε που τους έσφαζαν εννοεί και είχε γίνει το νερό κόκκινο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Μα που κολλάει ο εγωισμός;; :wacko:

 

Και τι θα πει ποιος είμαι εγώ να κρίνω, δεν είμαι πολίτης αυτής της χώρας, δεν έχω δικαίωμα άποψης; Ως προς την πρόοδο της χώρας δε θα επεκταθώ γιατί θα βγούμε εκτος, πάντως θα αντέστρεφα το ερώτημα (τι βήματα έχουμε κάνει) αλλα θα είμαστε off topic.

 

και για να σε βγάλω απο την απορία και στην τουρκία έχω πάει,και τούρκους έχω γνωρίσει.η βρωμιά ,ο φανατισμός ,η μισαλλοδοξία που επικρατεί σε αυτή τη χώα (αν μπορεί να ονομαστεί έτσι) δεν περιγράφεται.

 

Να υποθέσω λοιπόν ότι στην Ελλάδα δεν έχεις δει ούτε βρωμιά, ούτε φανατισμό, ούτε μισαλλοδοξία ε;

 

όσο για την συμπεριφορά και τη νοοτροπία των τούρκων (όχι μόνο ως προς τους έλληνες) αστα να πάνε.αν δεν κάνω λάθος και η tv τα έδειχνε στα περιστατικά με τον πατριάρχη,τους γκρίζους λύκους,τον εορτασμό της σμύρνης και το, πως το έγραφε το βιβλίο της ιστορίας ?δεν το θυμάμαι ,την κοσμοσυρροή στο λιμάνι της σμύρνης.

τότε που τους έσφαζαν εννοεί και είχε γίνει το νερό κόκκινο.

 

Όπως δε θα κρίνω ολόκληρη την Ελλάδα από έναν Καρατζαφέρη η μια Χρυσή Αυγή, έτσι δε θα κρίνω και μια ολόκληρη Τουρκια από τους Γκρίζους Λύκους.

 

Για τη Σμύρνη είναι χιλιοειπωμένα... αν είχαμε αρκεστεί στα παραλια της Μικράς Ασίας και δε θέλαμε να φτάσουμε μέχρι την Aγκυρα, ούτε σφαγές θα είχαμε ούτε θα χρειαζόμασταν σήμερα διαβατήριο για να δούμε πχ την αρχαία Έφεσο...

 

PS: Και για να σε προλάβω, σίγουρα θεωρώ την Τουρκια τριτοκοσμική χωρα, αλλα στην τελική δεν είμαστε και τόσο miles apart όσο θα θέλαμε να νομίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μα που κολλάει ο εγωισμός;; :wacko:

 

Και τι θα πει ποιος είμαι εγώ να κρίνω, δεν είμαι πολίτης αυτής της χώρας, δεν έχω δικαίωμα άποψης; Ως προς την πρόοδο της χώρας δε θα επεκταθώ γιατί θα βγούμε εκτος, πάντως θα αντέστρεφα το ερώτημα (τι βήματα έχουμε κάνει) αλλα θα είμαστε off topic.

 

 

 

Να υποθέσω λοιπόν ότι στην Ελλάδα δεν έχεις δει ούτε βρωμιά, ούτε φανατισμό, ούτε μισαλλοδοξία ε;

 

 

 

Όπως δε θα κρίνω ολόκληρη την Ελλάδα από έναν Καρατζαφέρη η μια Χρυσή Αυγή, έτσι δε θα κρίνω και μια ολόκληρη Τουρκια από τους Γκρίζους Λύκους.

 

Για τη Σμύρνη είναι χιλιοειπωμένα... αν είχαμε αρκεστεί στα παραλια της Μικράς Ασίας και δε θέλαμε να φτάσουμε μέχρι την Aγκυρα, ούτε σφαγές θα είχαμε ούτε θα χρειαζόμασταν σήμερα διαβατήριο για να δούμε πχ την αρχαία Έφεσο...

 

PS: Και για να σε προλάβω, σίγουρα θεωρώ την Τουρκια τριτοκοσμική χωρα, αλλα στην τελική δεν είμαστε και τόσο miles apart όσο θα θέλαμε να νομίζουμε.

οχι,στην ελλάδα δεν υπάρχει ούτε φανατισμός,ούτε παραπληροφόρηση ακριβώς για τον λόγο οτι ο καθένας μπορεί να λέει,να γράφει και να υποστηρίζει οτι θέλει-έστω κι αν είναι ανθελληνικά.δικαίωμα που κανείς δεν το έχει στην τουρκία.

ήθελα να ήξερα τι θα γινόταν στην γείτονα χώρα όταν κάποιος θα έγραφε ένα βιβλίο όπου θα υποστήριζε την ελληνοτουρκική φιλία και θα στρεφόταν εναντίον της χώρας του.

ο καρατζαφέρης,η χρυσή αυγή και οτιδήποτε άλλο είναι στην κρίση σου αν θα τα υποστηρίξεις ή όχι.στην τουρκία δυστυχώς δεν έχουν αυτό το δικαίωμα.

κι όσο για την σ΄μύρνη και την έφεσσο που αναφέρεις είναι σχεδόν γελοίο το επιχείρημα.

κι εγώ πιστεύω οτι τώρα θα είμασταν πολύ καλύτερα αν οι τούρκοι δεν είχαν επεκτατικές τάσεις και δεν μας είχαν σκλαβωμένους 400 χρόνια.

η τουρκία είναι όντως τριτοκοσμική χώρα και οποιαδήποτε προσπάθεια σύγκρισης με την ελλάδα είναι αβάσιμη.δεν έχει ιστορία,κουλτούρα,πολιτισμό.όλα είναι κλεμμένα και προσπαθούν μέσω της προπαγάνδας να στηρίξουν ανυπόστατες κατηγορίες και διεκδικήσεις εις βάρος της ελλάδας.

κι ακόμα κι εκεί φαίνεται ο πολιτισμός και η κουλτούρα που διακατέχει το ελληνικό έθνος με τις υποχωρήσεις που κάνει τόσα και τόσα χρόνια (ανεξαρτήτως λόγων) εν αντιθέσει με τους τούρκους.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εχω παει Τουρκια προσφατα ειναι πανεμορφη αλλα η κατασταση ειναι δυσκολη..Ελλαδα κι Γερμανια πχ μπορεις να συγκρινεις Τουρκια με Γερμανια με τπτ.Σαν να συγκρινεις ανατολη με Ευρωπη..Κι Βουλγαρια,Ρουμανια που πηγα παλι κι ας ηταν φτωχες χωρες δεν ητν τοσο δυσκολα τα πραγματα..
Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει τη γνώμη μου στο οικείο θέμα.

Η αντίδρασή σου όμως είναι χαρακτηριστική: αφού δεν βάζουμε εμείς νερό στα κρασί μας γιατί να έχουμε την απαίτηση να το κάνουν οι Τούρκοι; Μακάρι να το κάνουν βέβαια, αλλά δεν είμαστε σε θέση να τους ψέγουμε γι' αυτό.

Το άρθρο αυτό του Πρώτου Θέματος άλλωστε αυτό το σκοπό έχει: η εφημερίδα αυτή συγκεντρώνει μερικές από τις πιο αντιδραστικές και υπερπατριωτικές πένες του ελληνικού τύπου και είχε κάνει σταυροφορία κατά του περίφημου πλέον βιβλίου ιστορίας της έκτης δημοτικού. Το ρεπορτάζ αυτό εντάσσεται στη λογική "αφού δεν το κάνουν αυτοί γιατί να το κάνουμε εμείς;"

Η ειρωνία της υπόθεσης είναι το πόσο αγαστά και πετυχημένα συνεργάζονται, έστω και ακούσια, οι φανατικοί των δύο πλευρών του Αιγαίου. :rolleyes: "Εγώ Χριστό εσύ Αλλάχ κι οι δυο μας αχ και βαχ" που λέει και ο ακατανόμαστος εθνικός τραγουδιστής :p

 

 

 

Το Πρωτο Θέμα έχει υπερπατριώτες αρθρογράφους;

Κύριε μου αν μη τι άλλο έχετε παντελη αγνοια

Για ψαξτε το λιγο περισσοτερο και πεστε μας ποσο υπερπατριωτης ειναι ο κος Χατζηστεφανου και πληθος αλλων που αρθρογραφουν εκει

Αν δεν τα καταφερετε μπορω να σας βοηθησω

 

όσο για τα υπολοιπα που γραφετε, εχω απαντησει ήδη ,και δεν θα μονοπωλησω με επαναληψη των ιδιων λεγομενων μου

 

Αλλωστε ποτε δεν πιστεψα πως με το να παραφραζει καποιος τα λεγομενα του αλλου επανηλημενως, έχει καποιο νοημα ο αλλος να τον διαψευδει.

ι

Οι αναγνωστες εχουν αρτια κριση και δεν χρειαζεται να τους κουραζουμε

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να ήξερα τι θα γινόταν στην γείτονα χώρα όταν κάποιος θα έγραφε ένα βιβλίο όπου θα υποστήριζε την ελληνοτουρκική φιλία και θα στρεφόταν εναντίον της χώρας του.

 

Φαντάζομαι θα γινόταν χαμός και στο τέλος θα το απέσυραν. Με λίγα λόγια, τελικό αποτέλεσμα το ίδιο. ;)

 

ο καρατζαφέρης,η χρυσή αυγή και οτιδήποτε άλλο είναι στην κρίση σου αν θα τα υποστηρίξεις ή όχι.στην τουρκία δυστυχώς δεν έχουν αυτό το δικαίωμα.

 

Δηλαδή στην Τουρκια είναι υποχρεωτικό να είσαι με τους Γκρίζους Λύκους ας πούμε; :worry:

 

κι όσο για την σ΄μύρνη και την έφεσσο που αναφέρεις είναι σχεδόν γελοίο το επιχείρημα.

 

Ίσως να μην εκφράστηκα σωστά. Αναφέρθηκες στη σφαγή στο λιμάνι της Σμύρνης και είπα ότι αν είχαμε αρκεστεί τότε στα παραλια της M. Ασίας και δεν είχαμε γυρίσει τον απελευθερωτικό πόλεμο σε επεκτατικό, δε θα είχαμε προκαλέσει μια τέτοια αντίδραση. Μονοι μας βγάλαμε τα ματια μας ως συνήθως.

 

 

κοιτα εχω παει Τουρκια προσφατα ειναι πανεμορφη αλλα η κατασταση ειναι δυσκολη..Ελλαδα κι Γερμανια πχ μπορεις να συγκρινεις Τουρκια με Γερμανια με τπτ.Σαν να συγκρινεις ανατολη με Ευρωπη..Κι Βουλγαρια,Ρουμανια που πηγα παλι κι ας ηταν φτωχες χωρες δεν ητν τοσο δυσκολα τα πραγματα..

 

 

Μα δε συγκρίνει κανεις την πολιτική κατάσταση ας πούμε. Εγώ ξεκίνησα με αφορμή το "με τους τούρκους δεν έχουμε καμία σχέση ,και δεν πρόκειται να έχουμε κιόλας " και λέω απλά ότι ως λαοί έχουμε πολλά κοινά σημεία. Nothing more, nothing less.

Link to comment
Share on other sites

Το Πρωτο Θέμα έχει υπερπατριώτες αρθρογράφους;

Κύριε μου αν μη τι άλλο έχετε παντελη αγνοια

Για ψαξτε το λιγο περισσοτερο και πεστε μας ποσο υπερπατριωτης ειναι ο κος Χατζηστεφανου και πληθος αλλων που αρθρογραφουν εκει

Αν δεν τα καταφερετε μπορω να σας βοηθησω

 

όσο για τα υπολοιπα που γραφετε, εχω απαντησει ήδη ,και δεν θα μονοπωλησω με επαναληψη των ιδιων λεγομενων μου

 

Αλλωστε ποτε δεν πιστεψα πως με το να παραφραζει καποιος τα λεγομενα του αλλου επανηλημενως, έχει καποιο νοημα ο αλλος να τον διαψευδει.

ι

Οι αναγνωστες εχουν αρτια κριση και δεν χρειαζεται να τους κουραζουμε

 

:lol: Προς στιγμήν κοίταξα τη μπάρα διευθύνσεων να βεβαιωθώ ότι είμαι ακόμα στο MyPhone.

 

Το έχω διαβάσει το Θέμα, ευχαριστώ...

Η εφημερίδα είναι ένας αχταρμάς αφού Θέμος και Μάκης έχουν βάλει όλους τους κολλητούς τους να γράφουν ό,τι γουστάρουν.

Αλλά η βασική γραμμή είναι λαϊκοδεξιά του '60 με μια εσάνς από παρωχημένα αριστερά συνθήματα. Σκάνδαλα, κουτσομπολιό και κραυγές υπεράσπισης του έθνους για να χαίρεται ο αμόρφωτος κόσμος...

Τα ξέρω επειδή τη διαβάζω κι εγώ πότε πότε :O γιατί μου αρέσει το Big Fish και ο Πανούτσος αλλά αυτό δε σημαίνει ότι συνολικά δεν είναι για πέταμα. Να χρησιμοποιείται ως αξιόπιστη πηγή σε συζήτηση για σοβαρό θέμα είναι επιεικώς γελοίο.

 

Τέσπα, ας μη βγαίνουμε τόσο εκτός Θέματος (pun intended :p): αν το αντίστοιχο τούρκικο Πρώτο Θέμα γράψει ένα ρεπορτάζ για τα ελληνικά σχολικά βιβλία ιστορίας τί ακριβώς θα λέει; Τα ίδια από άλλη σκοπιά, αφού και οι δύο λαοί κάνουμε το άσπρο-μαύρο ανάλογα με το τί μας βολεύει. Και η Λεϊλά, η Τουρκάλα Στεφανία θα έβγαινε στην πλατεία Ταξίμ να αυτοπυρποληθεί.

Δύο αδέρφια κοιτούν στον καθρέφτη και λέει ο ένας για τον άλλο τί άσχημος που είναι.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι η Τουρκία είναι όντως πολύ πιο πίσω από εμάς σε αρκετά θέματα. Αν συγκρίνουμε την Ελλάδα με τα δυτικά παράλια οι διαφορές είναι μάλλον μικρές αλλά αν πάμε πιο μέσα η ψαλίδα ανοίγει πολύ. Γι' αυτό και έχω από τη χώρα μου την απαίτηση να είναι σε τέτοια θέματα πιο φωτισμένη και προοδευτική από την Τουρκία και ενοχλούμαι όταν πολλοί παίρνουν τη συμπεριφορά της Τουρκίας ως πρότυπο και μέτρο σύγκρισης για εμάς.

Εν τέλει αν η τουρκική ηγεσία όντως θέλει να κρατά το λαό της αμόρφωτο και φανατισμένο εμείς δεν έχουμε λόγο να τους ακολουθούμε σαν άβουλοι ηλίθιοι.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Απλά σκεφτείτε όλοι τι τύχη θα είχε ένα οποιοδήποτε thread σαν κι αυτό εδώ στη γείτονα.

 

Το ότι έχουμε το δημοκρατικό δικαίωμα όλοι να λέμε τη γνώμη μας, όσο μειοψηφική και αν είναι, όσο ακραία και αν είναι, αυτό μας διαφοροποιεί από οποιουσδήποτε δεν απολαμβάνουν αυτό το δικαιώμα και μας καθιστά πολιτισμένη χώρα. Αυτό εμένα με κάνει περήφανο. Κι αυτό παρόλα τα παρατράγουδα που συνοδεύουν συνήθως τέτοιες συζητήσεις. ;)

 

Απλά όπως σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο, έτσι κι εδώ, ό,τι θεωρούμε αυτονόητο για μας πιστεύουμε ότι συμβαίνει παντού. ;)

 

Edit:

[...]

αν το αντίστοιχο τούρκικο Πρώτο Θέμα γράψει ένα ρεπορτάζ για τα ελληνικά σχολικά βιβλία ιστορίας τί ακριβώς θα λέει; Τα ίδια από άλλη σκοπιά, αφού και οι δύο λαοί κάνουμε το άσπρο-μαύρο ανάλογα με το τί μας βολεύει. Και η Λεϊλά, η Τουρκάλα Στεφανία θα έβγαινε στην πλατεία Ταξίμ να αυτοπυρποληθεί.

[...]

 

Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο φίλε μου. Ούτε αντίστοιχες εφημερίδες υπάρχουν ούτε αντίστοιχα δικαιώματα.

Πόσο θα στρουθοκαμηλίζουμε επιτέλους...

Αυτό το φρικιαστικό που εμείς είχαμε για 7 μαρτυρικά χρόνια, αυτοί το έχουν για δεκαετίες, και το έχουν συνηθίσει τόσο που τους έχει γίνει τρόπος ζωής. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...