Jump to content

WIND Mobile Broadband / Web&Mail


chris_2005
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

περιπου 2 ευρω

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

περιπου 2 ευρω

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι ακριβώς 2 ευρώ + ΦΠΑ όπως τελικά διαπίστωσα εφόσον βέβαια δεν κάνεις επιπλέον των 300ΜΒ κίνηση και δεν αλλάζεις κλιμάκιο φόρου. Ποσό το οποίο επιμέλως, επιμένουν να αποκρύπτουν. Και για προλάβω τις δικαιολογίες κάποιων ότι "τον φόρο κινητής οι εταιρείες δεν τον βάζουν στην τσέπη αλλά τον αποδίδουν στο κράτος", θα πω ότι το ίδιο ακριβως συμβαίνει και με το ΦΠΑ (και αυτόν τον αποδίδουν στο κράτος δηλαδή) αλλά υποχρεούνται να τον συμπεριλαμβάνουν όταν αναφερόνται σε "τελικές τιμές". Τα 17 ευρώ του συγκεκριμένου πακέτου απλά δεν είναι τελική τιμή. Η τελική τίμή θα έπρεπε να αναφέρεται σαν 17Ε+(2Ε+φπα 19%)=19,38Ε.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως κανενας δεν το αναφερει.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το προπληρωμένο wind adsm των 2 ημερών (NS 2).

 

1.

Εάν ενεργοποιήσω το πακέτο των 2 gigabyte στέλνοντας ένα μήνυμα

στις 14:00 το μεσημέρι της Τρίτης ας πούμε, το πακέτο θα ισχύει μέχρι τις

14:00 το μεσημέρι της Πέμπτης ή μέχρι τις 23:59 το βράδυ της Πέμπτης;;;

Ζητάω τη διευκρίνηση γιατί έχω διαβάσει διάφορα αντικρουόμενα πράγματα στο internet.

 

2.

Σε περίπτωση που συνεχίσω να χρησιμοποιώ το προπληρωμένο wind adsm (NS 2)

και ΔΕΝ κάνω disconnect ΠΡΙΝ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΠΑΚΕΤΟΥ, τι θα συμβεί;

Θα υπάρχει χρέωση ή ΑΥΤΟΜΑΤΑ το σύστημα θα με αποσυνδέσει την κατάλληλη

ώρα (ακόμα κι αν είμαι συνδεδεμένος εκείνη τη στιγμή) και δεν θα χρεωθώ;;

 

Πρέπει δηλαδή να μην ξεχαστείς (και να αποσυνδεθείς εγκαίρως) για να μην χρεωθείς;;

 

Ευχαριστώ

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

1.

Εάν ενεργοποιήσω το πακέτο των 2 gigabyte στέλνοντας ένα μήνυμα

στις 14:00 το μεσημέρι της Τρίτης ας πούμε, το πακέτο θα ισχύει μέχρι τις

14:00 το μεσημέρι της Πέμπτης ή μέχρι τις 23:59 το βράδυ της Πέμπτης;;;

Ζητάω τη διευκρίνηση γιατί έχω διαβάσει διάφορα αντικρουόμενα πράγματα στο internet.

 

Δεν έχω διαβάσει τίποτα αντικρουόμενα γι' αυτό. Για την ακρίβεια δε θα λήξει στις 23:59 το βράδυ της Πέμπτης αλλά +1sec, στις 12 το βράδυ της Πέμπτης. :D

 

Συγκεριμένα, στις 7 το απόγευμα της Πέμπτης θα λάβεις το SMS: "WIND: H IΣXYΣ TOY ΠAKETOY "NS" ΣAΣ ΓIA AΠEPIOPIΣTO INTERNET ΛHΓEI ΣHMEPA ΣTIΣ 12 TO BPAΔY."

 

2.

Σε περίπτωση που συνεχίσω να χρησιμοποιώ το προπληρωμένο wind adsm (NS 2)

και ΔΕΝ κάνω disconnect ΠΡΙΝ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΠΑΚΕΤΟΥ, τι θα συμβεί;

Θα υπάρχει χρέωση ή ΑΥΤΟΜΑΤΑ το σύστημα θα με αποσυνδέσει την κατάλληλη

ώρα (ακόμα κι αν είμαι συνδεδεμένος εκείνη τη στιγμή) και δεν θα χρεωθώ;;

 

Όχι δε σε αποσυνδέει αυτόματα και θα χρεωθείς κανονικά και πανάκριβα (7.12€/ΜΒ). Οπότε προσοχή. Αυτό που κάνω εγώ είναι να αποσυνδέομαι το αργότερο 10 λεπτά πριν τις 12, σε περίπτωση που δεν έχουν ρυθμίσει σωστά τα ρολόγια τους εκεί στη Wind :D

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε σε αποσυνδέει αυτόματα και θα χρεωθείς κανονικά και πανάκριβα (7.12€/ΜΒ). Οπότε προσοχή. Αυτό που κάνω εγώ είναι να αποσυνδέομαι το αργότερο 10 λεπτά πριν τις 12, σε περίπτωση που δεν έχουν ρυθμίσει σωστά τα ρολόγια τους εκεί στη Wind :D

 

Λοιπόν, δώστε βάση παίδες. Το επιβεβαιώνω κι εγώ ότι ΔΕΝ σε αποσυνδέει αυτόματα. Ήταν να λήξει το πακέτο μου στις 12:00 το βράδυ, αλλά εγώ δεν έκανα disconnect (επίτηδες) και σέρφαρα για λίγο ακόμα (10 λεπτάκια) με αποτέλεσμα το υπόλοιπο του καρτοκινητού μου f2g όπου είχα ενεργοποιημένο το adsm ns2 να πάει στα -103.00 ευρώ !!!!

 

Το θέμα είναι ότι από τη στιγμή που πρόκειται για ανώνυμο καρτοκινητό, ποιός με υποχρεώνει πλέον να πληρώσω αυτό το υπόλοιπο; Έχει κανείς καμιά ιδέα; Δεν μπορώ κάλλιστα να πετάξω την κάρτα (με τα 100 ευρώ χρέος) και να πάρω μια άλλη;;

 

fxaristo

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι από τη στιγμή που πρόκειται για ανώνυμο καρτοκινητό, ποιός με υποχρεώνει πλέον να πληρώσω αυτό το υπόλοιπο; Έχει κανείς καμιά ιδέα; Δεν μπορώ κάλλιστα να πετάξω την κάρτα (με τα 100 ευρώ χρέος) και να πάρω μια άλλη;;

 

fxaristo

Δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα η Wind.Πέταξε την κάρτα με το αρνητικό υπόλοιπο και πάρε μια καινούργια.;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό θα κάνω, σωστός.
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δώστε βάση παίδες. Το επιβεβαιώνω κι εγώ ότι ΔΕΝ σε αποσυνδέει αυτόματα. Ήταν να λήξει το πακέτο μου στις 12:00 το βράδυ, αλλά εγώ δεν έκανα disconnect (επίτηδες) και σέρφαρα για λίγο ακόμα (10 λεπτάκια) με αποτέλεσμα το υπόλοιπο του καρτοκινητού μου f2g όπου είχα ενεργοποιημένο το adsm ns2 να πάει στα -103.00 ευρώ !!!!

 

Το θέμα είναι ότι από τη στιγμή που πρόκειται για ανώνυμο καρτοκινητό, ποιός με υποχρεώνει πλέον να πληρώσω αυτό το υπόλοιπο; Έχει κανείς καμιά ιδέα; Δεν μπορώ κάλλιστα να πετάξω την κάρτα (με τα 100 ευρώ χρέος) και να πάρω μια άλλη;;

 

Με την πανάκριβη χρέωση που ισχύει εκτός ADSM, τα 103€ αντιστοιχούν μόλις σε 14ΜΒ περίπου (δηλ. σε μερικά δευτερόλεπτα κατεβάσματος αρχείων ή μερικά λεπτά πλοήγησης).

 

Το καρτοκινητό φυσικά και μπορείς να το πετάξεις ή να ζητήσεις στην ΕΠ να στο πάνε από -103 σε 0€ αφού το γεγονός ότι δε σε κόβει όταν το υπόλοιπο πάει στο 0 (όπως γίνεται στην ομιλία) είναι λάθος του συστήματος της Wind.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει συμβεί και εμένα να παώ στα -80 ευρώ . Πήρα την εξυπηρέτηση πελατων (από άλλο νούμερο ) και μου τα πίστωσε μετά από 2 μέρες . Έτσι η κάρτα μου είχε ακριβώς 0 .

Τα υπόλοιπα χρήματα που είχα μέσα τα έχασα ,μια και η WIND αναγνωρίζει ότι το λάθος του συστήματος είναι που σε πήγε κάτω από 0 ευρώ . Τα υπόλοιπα είναι δική μου ευθήνη που τα χρησιμοποίησα χωρίς πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε γμτ, δηλαδη μπορούσα να σώσω την κάρτα sim κι εγώ την κατέστρεψα (με μίσος :lol: ). Τζάμπα τα 5 ευρώ για νέα sim. Δεν ήξερα ότι αν τους πάρεις τηλέφωνο σου μηδενίζουν το υπόλοιπο και όλα είναι καλά...
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

[...]

1.

Εάν ενεργοποιήσω το πακέτο των 2 gigabyte στέλνοντας ένα μήνυμα

στις 14:00 το μεσημέρι της Τρίτης ας πούμε, το πακέτο θα ισχύει μέχρι τις

14:00 το μεσημέρι της Πέμπτης ή μέχρι τις 23:59 το βράδυ της Πέμπτης;;;

Ζητάω τη διευκρίνηση γιατί έχω διαβάσει διάφορα αντικρουόμενα πράγματα στο internet.

[...]

 

Μισό λεπτό, δεν είναι τρεις οι μέρες που αναφέρεις; (Τρίτη-Τετάρτη-Πέμπτη)

Δε θα έπρεπε να λήγει την Τετάρτη τα μεσάνυχτα; (προς Πέμπτη)

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό, δεν είναι τρεις οι μέρες που αναφέρεις; (Τρίτη-Τετάρτη-Πέμπτη)

Δε θα έπρεπε να λήγει την Τετάρτη τα μεσάνυχτα; (προς Πέμπτη)

 

Απ' ότι έχω καταλάβει το διήμερο αρχίζει να μετράει από την επόμενη (της ενεργοποίησης) ημέρα [δηλαδή εάν το ενεργοποιήσεις την Τρίτη στις 14:00 το μεσημέρι, το πακέτο αρχίζει από Τετάρτη 00:01 τα ξημερώματα] και επομένως λήγει την Πέμπτη το βράδυ στις 23:59. Δηλαδή η μέρα της ενεργοποίησης είναι δώρο και δεν μετράει στις δύο ημέρες του πακέτου και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κανονικά.

 

ΝΟΜΙΖΩ.

:lol:

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Σωστά νομίζεις αν και δεν είναι ακριβώς "δώρο". Απλά αντί το NS2 των δύο ημερών αντί να ισχύει για δύο πλήρη 24ωρα, ισχύει και για λίγο παραπάνω ως τις 12 τα μεσάνυχτα του δεύτερου 24ώρου. Έτσι δίνει ουσιαστικά 3 μέρες ενώ το NS7 δίνει 8 ;)
Link to comment
Share on other sites

 

Το θέμα είναι ότι από τη στιγμή που πρόκειται για ανώνυμο καρτοκινητό, ποιός με υποχρεώνει πλέον να πληρώσω αυτό το υπόλοιπο; Έχει κανείς καμιά ιδέα; Δεν μπορώ κάλλιστα να πετάξω την κάρτα (με τα 100 ευρώ χρέος) και να πάρω μια άλλη;;

 

fxaristo

 

Και "επώνυμο" να ήταν το καρτοκινητό, πάλι κανένα πρόβλημα δεν είχες. Δεν έχουμε καμιά υποχρέωση στα καρτοκινητά. Απλά δε θα μπορούσες πάλι να το ξαναχρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν λειτουργεί το zte mf636 με adsm;

 

 

 

 

Ναι λειτουργεί κανονικά ( αν εννοείς το cosmote το έχω δοκιμάσει )

φυσικά πρέπει να αλάξεις τις ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι λειτουργεί κανονικά ( αν εννοείς το cosmote το έχω δοκιμάσει )

φυσικά πρέπει να αλάξεις τις ρυθμίσεις

 

Όταν το συνδέω και ανοίγω το internet on the go connect, βγαίνει ενα μήνυμα που λέει πως η κάρτα sim δεν έγινε δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Άλαξες τις ρυθμίσεις ?

πρέπει να βάλεις APN gint.b-online.gr

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Έχω έναν υπολογιστή ο οποίος έχει ενσωματωμένο 3g modem το οποίο λειτουργεί χωρίς κανένα πρόβλημα με το wind adsm. Δοκίμασα το προπληρωμένο πακέτο για 2 μέρες και έτρεχε μια χαρά.

Θέλω να εγγραφώ στο Διόδος student adsm (αυτό που σου δίνει 3gb το μήνα για πρωινές ώρες και 30gb από τις 20:00 μέχρι τις 08:00. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να μου δώσουν το 3g modem που περιλαμβάνεται στο πακέτο, αλλά να μου μετρατρέψουν την "επιδότηση για τον εξοπλισμό" σε έκπτωση επί του μηνιαίου παγίου που θα πληρώνω (28 euro).

 

Η ερώτηση είναι, εάν κάποιος επιλέξει diodos student wind adsm και αρνηθεί να του παρασχεθεί ο εξοπλισμός τότε πόσο έκπτωση λαμβάνει στο μηνιαίο πάγιο;;; Εννοείται ότι αφού δεν υπάρχει επιδότηση το πρόγραμμα μπορεί να διακοπεί ανά πάσα στιγμή χωρίς ανάγκη για 12μηνη δέσμευση. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ;;;

 

Ευχαριστώ

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να διαβασω ολο το ποστ αλλα κουραστηκα!

 

Ο αδερφος μου μετακομισε σε αλλο σπιτι στην Θεσσαλονικη και απο την Forthnet του ειπανε οτι για 1 μηνα δεν θα εχει ιντερνετ γιατι τοσο καιρο παιρνει η μεταφορα της γραμμης. Απο κινητη τηλεφωνια εχουμε οικογενειακο προγραμμα στην Vodafone που δεν εχει κατι αξιολογο απο ιντερνετ. Μου ειπε ενας φιλος οτι η Wind εχει προγραμμα για λιγες μερες που δεν χρειαζεται συμβολαιο. Τι παιζει?

 

Συγκεκριμενα θα ηθελα καμμια προσφορα για 1 μηνα ας πουμε (ή και λιγοτερο αν γινεται μιας και δεν ξερω ποσο καιρο θα παρει) που να σου δινει καποιο usb modem ή pcmcia modem για να μπαινει απο το λαπτοπ στο ιντερνετ. Τα ΜΒ δεν τον ενδιαφερουν και τοσο πολυ (καλοδεχουμενα βεβαια!) οσο το να μπορει να σερφαρει στο ιντερνετ ολη μερα μιας και ειχε ενα ατυχηματακι και δεν μπορει να βγει εξω απο το σπιτι.

 

Συγνωμη αν εχουν απαντηθει αλλα ειναι πολυ μεγαλο το ποστ και το μονο που βρηκα ητανε ενα πακετο για 7 μερες με 14€ αλλα δεν λεει ουτε για στικακι ουτε τιποτα. Μεσω κινητου δεν ξερω αν μπορει να μπει (εχει ΝΟΚΙΑ Ν95). Α ξεχασα να πω οτι εχει και ενα F2G νομιζω που μιλαει δωρεαν με την γυναικα του (αυτο που μιλανε 500 λεπτα τον μηνα με 5€).

 

Μια βοηθεια παιδες γιατι ειναι λιγο αναγκη...

Link to comment
Share on other sites

Να κάνει wind adsm προπληρωμένο:

14 ευρώ ανά 8 ημέρες internet, μέχρι να βάλει το ιντερνετ η forthnet

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Να κάνει wind adsm προπληρωμένο:

14 ευρώ ανά 8 ημέρες internet, μέχρι να βάλει το ιντερνετ η forthnet

 

Και πως το συνδεω αυτο με το λαπτοπ? Εννοω πρεπει να ειναι συνδεδεμενο ενα κινητο που να λειτουργει σαν μοντεμ? Με το ΝΟΚΙΑ Ν95 βασικα την κανει την δουλεια?

 

Και πως το ενεργοποιω? Κατι ειδα με μηνυμα απο το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Και πως το συνδεω αυτο με το λαπτοπ? Εννοω πρεπει να ειναι συνδεδεμενο ενα κινητο που να λειτουργει σαν μοντεμ? Με το ΝΟΚΙΑ Ν95 βασικα την κανει την δουλεια?

 

Και πως το ενεργοποιω? Κατι ειδα με μηνυμα απο το κινητο?

 

Ακριβως ετσι, για πληροφοριες δες εδω http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1443

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν θεωρειτε πως ειναι πολυ ακριβο 7 ευρω για 2 μερες και 14 για μια εβδομαδα, με οριο κιολας 2 και 7 GB αντιστοιχα. Ποσο μαλλον και οταν ληξει η προσφορα και παει στα 10 και 30 αντιστοιχα.

 

Γιατι εχουμε τοσο ακριβο mobile internet στην Ελλαδα?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...