Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα αυτές της μέρες σε δύο από τα τρία δωμάτια θέρμανση με υπερύθρες (στο ταβάνι) δύο 600 watt στο σαλόνι και ένα 600 watt στο υπνοδωμάτιο, τα Δωκιμασα κανα δύο βραδιά όταν είχε κρύο πολύ καλά αποτελέσματα.

2 υποσιμειωσεις

1. Θερμοστάτης (ασύρματος) είναι μονόδρομος

2. Πρέπει ναντα έχεις μονημα ανοιχτά καθος δεν θερμαινοθν τον αέρα αλλά τα αντικείμενα (κάνουν μερικές ώρες να θερμανουν ολα.. Και μετά ανοίγουν κλείνουν ανάλογα με τον θερμοστάτη,)η αίσθηση ζέστης που παράγουν είναι ακρος ευχάριστη πάντως, κάτι σαν να κάθεσαι κάτω από τον ήλιο

Αυτό θα το πρότεινες αν δεν υπάρχει κλιματιστική μονάδα σε ένα δωμάτιο ή ανεξάρτητα από αυτήν;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γιατί ένα από τα 8 σώματα που υπάρχουν στο διαμέρισμα χρειάζεται εξαερωση σχεδόν κάθε δεύτερη μέρα; Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι τοποθετημένο λίγο ψηλότερα από τα υπόλοιπα;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι τοποθετημένο λίγο ψηλότερα από τα υπόλοιπα;

 

Οχι. Επιπεδο ειναι το σπιτι. Ουτε το πιο απομακρυσμενο ειναι

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η λύση είναι μόνο αντλίες θερμότητας και aircondition. Όλα τα υπόλοιπα είναι επικίνδυνα στην τσέπη μας ,στην υγεία μας και στην ασφάλεια μας. Αρκεί μόνο να ξέρεις να τα λειτουργείς με σωστό τρόπο για μέγιστη απόδοση.
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα στην ομάδα & χρόνια πολλά !

 

θέλω να βάλω ηλεκτρική πετσετοκρεμάστρα στο μπάνιο μου για θέρμανση & για στέγνωμα πετσετών ειδικά τώρα το χειμώνα. Γνωρίζει κάποιος επ αυτού ; Τα περισσότερα καταστήματα και προμηθευτές ειδών θέρμανσης έχουν άγνοια επ αυτου και δεν γνωρίζουν πολλά πράγματα. Είναι ένα είδος όχι γνωστό και με πέραση στην Ελλάδα (σε αντίθεση με την υπόλοιπη Ευρώπη). Ολες οι γνώμες & απόψεις δεκτές.

 

Eυχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα & χρόνια πολλά !

 

 

 

θέλω να βάλω ηλεκτρική πετσετοκρεμάστρα στο μπάνιο μου για θέρμανση & για στέγνωμα πετσετών ειδικά τώρα το χειμώνα. Γνωρίζει κάποιος επ αυτού ; Τα περισσότερα καταστήματα και προμηθευτές ειδών θέρμανσης έχουν άγνοια επ αυτου και δεν γνωρίζουν πολλά πράγματα. Είναι ένα είδος όχι γνωστό και με πέραση στην Ελλάδα (σε αντίθεση με την υπόλοιπη Ευρώπη). Ολες οι γνώμες & απόψεις δεκτές.

 

 

 

Eυχαριστώ εκ των προτέρων

 

Για θέρμανση δεν είναι σωστή λύση, το αντίθετο μάλιστα για δύο λόγους.

1.όταν κρέμονται πετσέτες επάνω δεν αφήνουν τον αέρα να κινείται και

2. Τα μπάνια καλό θα είναι να μη θερμαίνονται με ροή αέρα γιατί βοηθάει την γρήγορη εξάτμιση του νερού από το δέρμα και προκαλεί αίσθηση κρύου.

 

Για τα μπάνια καλύτερη λύση είναι οι θερμάστρες ακτινοβολίας όπως σόμπες αλογόνου κλπ ή ενδοδαπέδια θέρμανση.

Αγόρασε μία τέτοια σόμπα αλογόνου, που είναι φθηνή, ανάβει γρήγορα και δημιουργεί πολύ καλή ατμόσφαιρα στο μπάνιο χωρίς να καταναλώνει υπερβολική ενέργεια.

Υπόψιν ότι για να στεγνώσουν οι πετσέτες στο μπάνιο πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει τρόπος να απομακρυνθεί η υγρασία.

Μόλις τελειώσεις το μπάνιο αφήνεις τη σόμπα ανοικτή προς τις πετσέτες και ανοίγεις το παράθυρο να αεριστεί.

Μετά από μία ώρα κλείνεις την σόμπα και το παράθυρο και είσαι εντάξει.

 

Βάζουν πετσετοκρεμαστρες μόνο εάν συνδέονται με το καλοριφέρ αλλά η θέρμανση στο μπάνιο δεν είναι αποτέλεσμα της κρεμάστρας αλλά της γενικής θέρμανσής του όλου σπιτιού και της ενδοδαπέδια σωλήνωσης που πρέπει να υπάρχει στο μπάνιο.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Για θέρμανση δεν είναι σωστή λύση, το αντίθετο μάλιστα για δύο λόγους.

1.όταν κρέμονται πετσέτες επάνω δεν αφήνουν τον αέρα να κινείται και

2. Τα μπάνια καλό θα είναι να μη θερμαίνονται με ροή αέρα γιατί βοηθάει την γρήγορη εξάτμιση του νερού από το δέρμα και προκαλεί αίσθηση κρύου.

 

Για τα μπάνια καλύτερη λύση είναι οι θερμάστρες ακτινοβολίας όπως σόμπες αλογόνου κλπ ή ενδοδαπέδια θέρμανση.

Αγόρασε μία τέτοια σόμπα αλογόνου, που είναι φθηνή, ανάβει γρήγορα και δημιουργεί πολύ καλή ατμόσφαιρα στο μπάνιο χωρίς να καταναλώνει υπερβολική ενέργεια.

Υπόψιν ότι για να στεγνώσουν οι πετσέτες στο μπάνιο πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει τρόπος να απομακρυνθεί η υγρασία.

Μόλις τελειώσεις το μπάνιο αφήνεις τη σόμπα ανοικτή προς τις πετσέτες και ανοίγεις το παράθυρο να αεριστεί.

Μετά από μία ώρα κλείνεις την σόμπα και το παράθυρο και είσαι εντάξει.

 

Βάζουν πετσετοκρεμαστρες μόνο εάν συνδέονται με το καλοριφέρ αλλά η θέρμανση στο μπάνιο δεν είναι αποτέλεσμα της κρεμάστρας αλλά της γενικής θέρμανσής του όλου σπιτιού και της ενδοδαπέδια σωλήνωσης που πρέπει να υπάρχει στο μπάνιο.

 

Ευχαριστώ πολύ για την ολοκληρωμένη & εμπεριστατωμένη απάντηση. Απλά κάποιες επισυμάνσεις που θέλω να κάνω είναι οτι το μπάνιο μου είναι σχετικά μικρό (4 Τ.Μ) και πίο πολύ με ενδιαφέρει το στέγνωμα των πετσετών τις μέρες που δεν έχει ηλιο και μία ελαφριά θέρμανση του μπάνιου. Ετσι και αλλιως μιλάμε για Κρήτη που οι θερμοκρασίες είναι σχετικά υψηλές ακόμα και το χειμώνα. Οποτε με ενδιαφέρει μία μέση λύση και λόγω έλλειψης χώρου είχα σκεφτεί μία επιτόιχια πετσετοκρεμάστρα απο το να βάλω κάτι μπροστά στα πόδια μου και να κλείσω τον λιγοστό χώρο που υπάρχει ελέυθερος. Μέ μία έρευνα αγοράς και με λιγοστες επιλογές διαβασα για την εταιρία ATLANTIC που εχει και ποιοτικούς κονβεκτορες & πετσετοκρεμάστρες. Συγκεκριμένα αυτή εδώ

 

https://www.atlantic-heating.gr/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%84%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CF%80%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CE%BF/

 

Το θέμα είναι αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά (235 €) και με τα παραπάνω δεδομένα που ανέφερα ή υπάρχει και κάποια άλλη λύση που θα μου λύσει τα χέρια και με το δεδομένο της ελλεψης χώρου

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει να δώσεις αυτά τα λεφτά με τίποτα.

Η διαφορά θα είναι το ρεύμα σου για 20 χρόνια αφού έχεις μικρό μπάνιο και Κρήτη, άσε που δεν θα έχεις ζέστη ακόμα και αν καίει μέρα νύχτα.

Η λύση που σου προτείνω είναι μια επιτοιχια θερμάστρα και θα δεις διαφορά.

Ζήτησε από ένα γνωστό σου που έχει μια τέτοια σόμπα και κάνε μια δοκιμή για να πειστείς.

Ξέρω ότι έχεις κολλήσει και στο τέλος θα πάρεις αυτό που έχεις αποφασίσει και εδώ ψάχνεις απλώς επιβεβαίωση της επιλογής σου, αλλά εγώ που θέλω να είμαι τίμιος με τον εαυτό μου (σαν ειδικός) δεν θα συμφωνήσω.

Εγώ σπίτι μου στο μπάνιο έχω τέτοια λύση και δεν χρησιμοποιώ την ενδοδαπέδια θέρμανση γιατί έχω καταργήσει την κεντρική θέρμανση και χρησιμοποιώ κεντρικό κλιματιστικό9b70db8702cb53a762a274844ab6e346.jpgfc5ea9d1620f99c392187ccaf8ef2384.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει να δώσεις αυτά τα λεφτά με τίποτα.

Η διαφορά θα είναι το ρεύμα σου για 20 χρόνια αφού έχεις μικρό μπάνιο και Κρήτη, άσε που δεν θα έχεις ζέστη ακόμα και αν καίει μέρα νύχτα.

Η λύση που σου προτείνω είναι μια επιτοιχια θερμάστρα και θα δεις διαφορά.

Ζήτησε από ένα γνωστό σου που έχει μια τέτοια σόμπα και κάνε μια δοκιμή για να πειστείς.

Ξέρω ότι έχεις κολλήσει και στο τέλος θα πάρεις αυτό που έχεις αποφασίσει και εδώ ψάχνεις απλώς επιβεβαίωση της επιλογής σου, αλλά εγώ που θέλω να είμαι τίμιος με τον εαυτό μου (σαν ειδικός) δεν θα συμφωνήσω.

Εγώ σπίτι μου στο μπάνιο έχω τέτοια λύση και δεν χρησιμοποιώ την ενδοδαπέδια θέρμανση γιατί έχω καταργήσει την κεντρική θέρμανση και χρησιμοποιώ κεντρικό κλιματιστικό9b70db8702cb53a762a274844ab6e346.jpgfc5ea9d1620f99c392187ccaf8ef2384.jpg

 

Ευχαριστω για την ενημερωση, θα κανω ενα test drive οπως είπες και θα επανέλθω, καλο απογευμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει να δώσεις αυτά τα λεφτά με τίποτα.

Η διαφορά θα είναι το ρεύμα σου για 20 χρόνια αφού έχεις μικρό μπάνιο και Κρήτη, άσε που δεν θα έχεις ζέστη ακόμα και αν καίει μέρα νύχτα.

Η λύση που σου προτείνω είναι μια επιτοιχια θερμάστρα και θα δεις διαφορά.

Ζήτησε από ένα γνωστό σου που έχει μια τέτοια σόμπα και κάνε μια δοκιμή για να πειστείς.

Ξέρω ότι έχεις κολλήσει και στο τέλος θα πάρεις αυτό που έχεις αποφασίσει και εδώ ψάχνεις απλώς επιβεβαίωση της επιλογής σου, αλλά εγώ που θέλω να είμαι τίμιος με τον εαυτό μου (σαν ειδικός) δεν θα συμφωνήσω.

Εγώ σπίτι μου στο μπάνιο έχω τέτοια λύση και δεν χρησιμοποιώ την ενδοδαπέδια θέρμανση γιατί έχω καταργήσει την κεντρική θέρμανση και χρησιμοποιώ κεντρικό κλιματιστικό9b70db8702cb53a762a274844ab6e346.jpgfc5ea9d1620f99c392187ccaf8ef2384.jpg

 

είδα στο διαδίκτυο κυκλοφορούν πολλές απο 10 ευρω και ανεβαινουν οι τιμές ανάλογα την ποιοτητα κατασκευης να υποθεσω. Τι διαφορά έχει η θερμάστρα χαλαζία και η θερμάστρα Carbon ; Nα υποθέσω η ποιότητα κατασκευής και η οικονομία ρευματος (καλύτερες oι Carbon). Mόνη ένσταση μου ηταν οι υδρατμοί και η υγρασια αφου μιλάμε για μπανιο αλλα βλέπω αναφέρεται ότι είναι αδιαβροχες.... Σίγουρα αν έπαιρνα δεν θα έπαιρνα μία κινεζικη των 10 ευρω αλλά κάτι σε Ευρωπιακή μάρκα....

Link to comment
Share on other sites

είδα στο διαδίκτυο κυκλοφορούν πολλές απο 10 ευρω και ανεβαινουν οι τιμές ανάλογα την ποιοτητα κατασκευης να υποθεσω. Τι διαφορά έχει η θερμάστρα χαλαζία και η θερμάστρα Carbon ; Nα υποθέσω η ποιότητα κατασκευής και η οικονομία ρευματος (καλύτερες oι Carbon). Mόνη ένσταση μου ηταν οι υδρατμοί και η υγρασια αφου μιλάμε για μπανιο αλλα βλέπω αναφέρεται ότι είναι αδιαβροχες.... Σίγουρα αν έπαιρνα δεν θα έπαιρνα μία κινεζικη των 10 ευρω αλλά κάτι σε Ευρωπιακή μάρκα....

 

Όλες είναι το ίδιο από οικονομία. 1:1

Δηλαδή ότι ρεύμα καταναλώνουν το ίδιο αποδίδουν, που σε σχέση με τα κλιματιστικά είναι 1: 3, 1:4 ή και 1:5 καμιά φορά.

Δηλαδή καίνε 1 kWh και αποδίδουν ανάλογα.

Οι απλές χαλαζία είναι οι καλύτερες. Στο μπάνιο δεν υπάρχει πρόβλημα ηλεκτροπληξίας με τίποτα.

Αυτά που ακούγονταν παλιά ήταν μύθος.

 

Απλώς οι φτηνότερες έχουν ένα θέμα με τις λάμπες που αν καούν δεν βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικό (λόγω διαστάσεων), αλλά όταν βρήκα προσφορά 6€ αγόρασα 3 για ανταλλακτικά.

Τελικά μετά από 4 χρόνια δεν κάηκε τίποτα και έχω 2 ρεζέρβα και την μία την έπαιρνα μαζί μου όταν πήγαινα χειμώνα διακοπές και την έβαζα στα μπάνια των ξενοδοχείων γιατί ήταν ψυγεία.:lol:

 

Υπόψιν ότι όλες κινέζικες είναι, δεν υπάρχουν ευρωπαϊκές και η μόνη διαφορά που έχουν είναι στην τιμή.

Ο κόσμος νομίζει ότι το ακριβότερο είναι καλύτερο και αγοράζουν από κωτσοβολο κάτι που ο Σκρουτζ το έχει στην μισή τιμή.

 

Μην σε κουράζω. Πάρε μία από φίλο σου, κάνε δοκιμή, μία στο πάτωμα, μετά στο ύψος του θώρακα και μία στο ύψος του κεφαλιού για να καταλάβεις τι λέω.

 

Υπόψιν ότι όλες έχουν αντίσταση που θερμαίνεται απλώς οι "χαλαζία" έχουν γυαλί απ έξω (χαλαζιακη άμμος είναι το γυαλί:lol:) και μέσα η αντίσταση.

Μάρκετινγκ δηλαδή και αυτές που έχουν γυαλί η αντίσταση μπορεί να είναι πιο λεπτή γιατί οξειδωνεται δυσκολότερα αφού δεν έρχεται σε άμεση επαφή με το οξυγόνο του αέρα.

 

Κάτι μικρές με 6€ έχω δει στον Σκλαβενίτη.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Τι έχετε να μου προτείνετε σχετικά με σόμπες υγραερίου ?
Μακριά εκτός αν υπάρχει καμινάδα, αλλά σαν καύσιμα καλύτερο το πελετ.

Για οικονομία και υγεία 1 κλιματιστικό στο κέντρο του σπιτιού με R32 ψυκτικό υγρό, όχι ινβερτερ στα 18.000-24.000 btu ανάλογα με τα τετραγωνικά.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Για οικονομία και υγεία 1 κλιματιστικό στο κέντρο του σπιτιού με R32 ψυκτικό υγρό, όχι ινβερτερ στα 18.000-24.000 btu ανάλογα με τα τετραγωνικά.

Γιατί όχι inverter;

Έχω στο σαλόνι μου ένα παλιό 18αρι hitachi (περίπου 12 ετών) που δεν είναι inverter και σκεφτόμουν κάποια στιγμή να το ξηλώσω και πάω σε νέο inverter.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι inverter;

Έχω στο σαλόνι μου ένα παλιό 18αρι hitachi (περίπου 12 ετών) που δεν είναι inverter και σκεφτόμουν κάποια στιγμή να το ξηλώσω και πάω σε νέο inverter.

Γιατί τα ινβερτερ δεν έχουν γραμμική απόδοση όταν πέφτουν οι στροφές.

Τα χρησιμοποιούμε μόνο σε μικρούς χώρους, όπως κρεβατοκάμαρες για να μην έχουμε "σκαλοπάτια" στην θερμοκρασία.

Ένα 900αρι είναι 1000 βατ, ένα 18αρι είναι 1600 βατ, άρα καλύτερη απόδοση ανά βατ.

Οπότε σε κεντρικό χώρο με μόνωση στους εξωτερικούς τοίχους μία κεντρική μονάδα θερμαίνει ομοιόμορφα όλο το σπίτι.

Επίσης κάθε θέρμανση πρέπει να συνοδεύεται από ηλεκτρικές κουβέρτες τον χειμώνα και από ανεμιστήρες το καλοκαίρι.

Αυτά λέει η επιστήμη.

Ο καθένας βέβαια κάνει ότι θέλει.

 

Μείνε με το χιτατσι αν αποδίδει σωστά.

Αγόρασε ηλεκτρικές κουβέρτες και ανεμιστήρα για το καλοκαίρι.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Έχω λίγο "δύσκολο" διαμέρισμα λόγω πλάκας από πάνω!

Η βασική θέρμανση είναι αντλία θερμότητας και όταν ο καιρός είναι ζεστός δουλεύω το κλιματιστικό. Αν και στη βόρεια Ελλάδα δεν είναι πολλές οι ζεστές ημέρες το χειμώνα.

Το καλοκαίρι δουλεύει σχεδόν κάθε μέρα το κλιματιστικό συν ανεμιστήρες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Έχω λίγο "δύσκολο" διαμέρισμα λόγω πλάκας από πάνω!

Η βασική θέρμανση είναι αντλία θερμότητας και όταν ο καιρός είναι ζεστός δουλεύω το κλιματιστικό. Αν και στη βόρεια Ελλάδα δεν είναι πολλές οι ζεστές ημέρες το χειμώνα.

Το καλοκαίρι δουλεύει σχεδόν κάθε μέρα το κλιματιστικό συν ανεμιστήρες.

Βόρεια Ελλάδα υπάρχει όντως θεματάκι.

Γι αυτό πολλοί δουλεύουν πελετ για οικονομία.

Δοκίμασε ηλεκτρική κουβέρτα για το βράδυ.

Μία μονή σε διπλό κρεβάτι είναι οκ.

10€ κοστίζει και ανεβαίνει η ποιότητα ύπνου.

Αν έχεις σκέτη πλάκα χωρίς μόνωση δοκίμασε να κολλήσεις από μέσα φελιζολ 1εκ. και βαψτο.

Παμφθηνη λύση με πολύ καλό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι inverter;

Έχω στο σαλόνι μου ένα παλιό 18αρι hitachi (περίπου 12 ετών) που δεν είναι inverter και σκεφτόμουν κάποια στιγμή να το ξηλώσω και πάω σε νέο inverter.

Εδω η "επιστημη" αναφερε R32 ,στο συμβατικο εναντι inverter κολλησες;
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

εχω πετρελαιο,θεσσαλονικη,σπιτι 80 μετρα,πρωτο πατωμα ,πυλωτη κατω και διπλα τζαμια.δικαιουμαι επιδοτηση καθε χρονο.περσυ με την επιδοτηση μαζι εκαψα 500 ευρω απο νεομβριο μεχρι μαιο.καλοκαιρι θερμοσιφωνο αλλα μπορει και κρυο μπανιο ειδικα οπως ηταν φετος με καυσωνα.

με συμφερει να ναλω αεριο? ποσο οφελος θα εχω? ακομα και αν ειναι μεγαλο το οφελος,εχω ακουσει οτι το αεριο δεν εχει την ιδια ζεστη με το πετρελαιο.οποτε μηπως θα καψω παραπανω με το αεριο και η διαφορα θα ειναι μικρη?

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω εναν θερμοπομπο καλο για μια φιλη μου, δυστυχως δεν εχω γνωσεις ουτε εμπειρια στο θεμα για να την βοηθησω. Τον θελει για να ζεσταινει ενα κλασικο υπνοδωματιο, ας εχει και παραπανω αποδοση δεν την ενοχλει.

Ηδη εχει εναν παλιο δεκαετιας σχεδον, για το σαλονι που κανει καλη δουλεια παρολο που δεν τους ειχα σε εκτιμηση.

Αν ειναι και “οικονομικος” (οσο μπορει, δεν περιμενουμε θαυματα) ακομα καλυτερα. Στην ουσια αυτο που θελει να κανει ειναι να σταματησει να λειτουργει το air condition γιατι και οταν κλεινει παγωνει αμεσως και καιει πολυ ρευμα. 
Υπαρχει κατι αξιολογο;

Edited by manolog3

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω εναν θερμοπομπο καλο για μια φιλη μου, δυστυχως δεν εχω γνωσεις ουτε εμπειρια στο θεμα για να την βοηθησω. Τον θελει για να ζεσταινει ενα κλασικο υπνοδωματιο, ας εχει και παραπανω αποδοση δεν την ενοχλει.
Ηδη εχει εναν παλιο δεκαετιας σχεδον, για το σαλονι που κανει καλη δουλεια παρολο που δεν τους ειχα σε εκτιμηση.
Αν ειναι και “οικονομικος” (οσο μπορει, δεν περιμενουμε θαυματα) ακομα καλυτερα. Στην ουσια αυτο που θελει να κανει ειναι να σταματησει να λειτουργει το air condition γιατι και οταν κλεινει παγωνει αμεσως και καιει πολυ ρευμα. 
Υπαρχει κατι αξιολογο;
Ότι και να πάρει χειρότερο από το air condition θα είναι. Θα καίει περισσότερο και θα ζεσταίνει λιγότερο. Ένα ινβερτερ με R32 είναι η τέλεια λύση. Μήπως είναι χαλασμένο το κλιματιστικό?
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, pavlitakis1 said:

Ότι και να πάρει χειρότερο από το air condition θα είναι. Θα καίει περισσότερο και θα ζεσταίνει λιγότερο. Ένα ινβερτερ με R32 είναι η τέλεια λύση. Μήπως είναι χαλασμένο το κλιματιστικό?

Μια χαρα δουλευει το κλιματιστικο της, απλα ειναι 18αρι δεν ξερω αν παιζει ρολο που ειναι μεγαλο, σε σχεση με το μικρο δωματιο, δηλαδη αν συμφερει ή οχι. Γι’ αυτο ρωτησα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα δουλευει το κλιματιστικο της, απλα ειναι 18αρι δεν ξερω αν παιζει ρολο που ειναι μεγαλο, σε σχεση με το μικρο δωματιο, δηλαδη αν συμφερει ή οχι. Γι’ αυτο ρωτησα.
Αν δεν είναι inverter τότε είναι πολύ μεγάλο για ένα μικρό δωμάτιο και προκαλεί μεγάλα σκαλοπάτια στη θερμοκρασία. Για υπνοδωμάτια συνιστάται 9 btu και inverter ώστε κατά τη διάρκεια της νύχτας να μπορεί να πέφτει και άλλο η ισχύς ή να βάλει αυτό το σώμα στο σαλόνι και να ζεσταίνει όλο το σπίτι.
Πάντα το χειμώνα τη νύχτα χρησιμοποιούμε μία ηλεκτρική κουβέρτα και δεν έχουμε θέρμανση στο δωμάτιο και για οικονομία αλλά και για καλύτερη αίσθηση.
Μεγάλη σημασία έχουν και άλλες παράμετροι όπως πόσοι μένουν στο σπίτι, ποιες ώρες το σπίτι είναι άδειο, πότε επιστρέφουν από τη δουλειά και άλλες λεπτομέρειες, που είναι πολύ σημαντικές για την επιλογή της θέρμανσης.
Σε περίπτωση που το βάλει σε άλλο δωμάτιο να βάλει την εσωτερική μονάδα σε ύψος ενός μέτρου.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι inverter τότε είναι πολύ μεγάλο για ένα μικρό δωμάτιο και προκαλεί μεγάλα σκαλοπάτια στη θερμοκρασία. Για υπνοδωμάτια συνιστάται 9 btu και inverter ώστε κατά τη διάρκεια της νύχτας να μπορεί να πέφτει και άλλο η ισχύς ή να βάλει αυτό το σώμα στο σαλόνι και να ζεσταίνει όλο το σπίτι.
Πάντα το χειμώνα τη νύχτα χρησιμοποιούμε μία ηλεκτρική κουβέρτα και δεν έχουμε θέρμανση στο δωμάτιο και για οικονομία αλλά και για καλύτερη αίσθηση.
Μεγάλη σημασία έχουν και άλλες παράμετροι όπως πόσοι μένουν στο σπίτι, ποιες ώρες το σπίτι είναι άδειο, πότε επιστρέφουν από τη δουλειά και άλλες λεπτομέρειες, που είναι πολύ σημαντικές για την επιλογή της θέρμανσης.
Σε περίπτωση που το βάλει σε άλλο δωμάτιο να βάλει την εσωτερική μονάδα σε ύψος ενός μέτρου.

την εσωτερική μονάδα στο ένα μέτρο ύψος; δεν είναι πολύ χαμηλά για κλιματιστικό;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...