Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 αεροθερμα μικρά για να κατευθύνουν τη θερμότητα σε συγκεκριμένα σημεία.

Αξία 15€ το ένα. Το μεταφέρεις και στο μπάνιο. 2χ2kw=4kwhX0,15€=0,6€/ωρα

24ωρεςχ0,6€=14,4 max/ημέρα.

Χρειάζεσαι 4kw για να ζεστάνεις το χώρο γιατί προφανώς δεν υπάρχει μονωση και το σπίτι θα είναι παγωμένο όταν πας. Επίσης θέλεις 2 σωματα για να μεταφέρεις το ένα στο μπάνιο.

Οριακά με ένα θα κάνεις δουλειά.

Μακριά από λαδιου η θερμοπομπο.

Πεταμένα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , θα ήθελα μια συμβουλή της παρέας , τι να προτιμήσω για θέρμανση κρεβατοκάμαρας 13 με 14 τετραγωνικών, περιμένω νέο μέλος στην οικογένεια , η καλύτερη επιλογή από ότι διάβασα είναι το A/C αλλά θα ξεραίνει την ατμόσφαιρα για το μωρό και σαν δεύτερη ο θερμοπομπός

Η βασική θέρμανση του σπιτιού 65 τετραγωνικών είναι η ξύλο σόμπα το σπίτι είναι σαλοκουζίνα ενιαίος χώρος και κρεβατοκάμαρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , θα ήθελα μια συμβουλή της παρέας , τι να προτιμήσω για θέρμανση κρεβατοκάμαρας 13 με 14 τετραγωνικών, περιμένω νέο μέλος στην οικογένεια , η καλύτερη επιλογή από ότι διάβασα είναι το A/C αλλά θα ξεραίνει την ατμόσφαιρα για το μωρό και σαν δεύτερη ο θερμοπομπός

Η βασική θέρμανση του σπιτιού 65 τετραγωνικών είναι η ξύλο σόμπα το σπίτι είναι σαλοκουζίνα ενιαίος χώρος και κρεβατοκάμαρα.

 

Δεν ξηραινεται η ατμόσφαιρα τον χειμώνα στη θερμανση. Αν ξεραινοτανε θα έπρεπε να πήγαινε το νερό κάπου. Όπως Δλδ το καλοκαίρι.

Αν κρατάς τον ανεμιστήρα σε χαμηλό επίπεδο και αν αποφύγεις την άμεση ροή του αέρα, δεν θα έχεις πρόβλημα. Το παν είναι να κρατάς την ταχύτητα του αέρα σε χαμηλό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει αυτόνομη θέρμανση, θα σου πρότεινα να έβαζες πετρέλαιο μόνο για σένα. Να κλείσεις την θέρμανση για τους υπόλοιπους και να αλλάξεις την κλειδαριά του λεβητοστασιου.

Έτσι δεν θα υπάρχει πρόσβαση από τους άλλους. Τυπικά έχεις δικαίωμα να το κάνεις.

Η θέρμανση με τον τρόπο που σκέφτηκες, κοστίζει περισσότερο από το πετρέλαιο εκτός του ότι υπάρχει και περίπτωση επιδότησης.

 

Ενημερωτικά και μόνο η παρέμβασή μου από όσο γνωρίζω σαν Μηχανικός που είμαι. Δεν υπάρχει "αποφασίσαμε να μη βάλουμε πετρέλαιο" σε πολυκατοικίες (κτίρια με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και κανονισμό). Ακόμα και ένας εκ των συνιδιοκτητών να θέλει να ζεσταίνεται, υποχρεωτικά από το Νοέμβρη και μετά, πρέπει να γίνει ανεφοδιασμός και να είναι το σύστημα ανά πάσα στιγμή λειτουργικό. Όποιος δε θέλει, δεν ανάβει στο δικό του διαμέρισμα, αλλά φυσικά έχει υποχρέωση πληρωμής του ποσού που προκύπτει ως "πάγιο" (και απορρέει από τον κανονισμό που αποδέχτηκε και υπέγραψε όταν αγόραζε το διαμέρισμά του). Τα μερικά "κλεισίματα" της παροχής δημιουργούν λειτουργικά προβλήματα στην εγκατάσταση και είναι και άδικα (υπάρχουν απώλειες εξαιτίας των "κρύων" τη στιγμή που ταυτόχρονα επωφελούνται και αυτοί σε κάποιο βαθμό). Η δε αλλαγή κλειδαριάς στο λεβητοστάσιο είναι παράνομη. Για την ακρίβεια το λεβητοστάσιο εκτός του ότι αποτελεί κοινόχρηστο χώρο και δε μπορεί να κλειδωθεί από τον οποιονδήποτε, δεν επιτρέπεται να είναι κλειδωμένο αλλά πρέπει να είναι ανά πάσα στιγμή προσβάσιμο και για λόγους ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά και μόνο η παρέμβασή μου από όσο γνωρίζω σαν Μηχανικός που είμαι. Δεν υπάρχει "αποφασίσαμε να μη βάλουμε πετρέλαιο" σε πολυκατοικίες (κτίρια με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και κανονισμό). Ακόμα και ένας εκ των συνιδιοκτητών να θέλει να ζεσταίνεται, υποχρεωτικά από το Νοέμβρη και μετά, πρέπει να γίνει ανεφοδιασμός και να είναι το σύστημα ανά πάσα στιγμή λειτουργικό. Όποιος δε θέλει, δεν ανάβει στο δικό του διαμέρισμα, αλλά φυσικά έχει υποχρέωση πληρωμής του ποσού που προκύπτει ως "πάγιο" (και απορρέει από τον κανονισμό που αποδέχτηκε και υπέγραψε όταν αγόραζε το διαμέρισμά του). Τα μερικά "κλεισίματα" της παροχής δημιουργούν λειτουργικά προβλήματα στην εγκατάσταση και είναι και άδικα (υπάρχουν απώλειες εξαιτίας των "κρύων" τη στιγμή που ταυτόχρονα επωφελούνται και αυτοί σε κάποιο βαθμό). Η δε αλλαγή κλειδαριάς στο λεβητοστάσιο είναι παράνομη. Για την ακρίβεια το λεβητοστάσιο εκτός του ότι αποτελεί κοινόχρηστο χώρο και δε μπορεί να κλειδωθεί από τον οποιονδήποτε, δεν επιτρέπεται να είναι κλειδωμένο αλλά πρέπει να είναι ανά πάσα στιγμή προσβάσιμο και για λόγους ασφαλείας.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο στο νομικό κομμάτι του ποστ.

Αλλά ο νόμος επιτρέπει επίσης μιας μορφής "αυτοδικιας", όταν δεν υπάρχει άλλος τρόπος αποφυγής κάποιας μεγαλύτερης παρανομίας.

Η δικαστική οδός είναι και χρονοβόρα και πολυεξοδη.

Ας βολευτεί έτσι και άσε τους άλλους να κινηθούν δικαστικά, που δεν θα το κάνουν.

Θεωρητικά μιλάμε πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το αναποδο προβλημα παλι.

Ενω περσι δεν εβσλαν πετρελαιο και υποχρεωθηκα να δωσω ενα καρο λεφτα για να αγορασω θερμαντικα σωματα με ηλεκτρισμο (πανελ υπερυθρων) φετος λενε να βαλουν πετρελαιο.! Και εγω τι θα τα κανω τα σωματα ρε παιδια?

Πετρελαιο δεν πληρωνω για κανενα λογω, ας κανουν οτι θελουν...:mad:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ποιες σομπες βρε παιδιά δεν έχουν μεγάλη κατανάλωσή ρεύματος?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα με ενδιαφερον ενα μεγαλο μερος του συγκεκριμενου θεματος αλλα ακομη νιωθω μπερδεμενη.

Κεντρικη θερμανηση γιοκ και φετος στην πολυκατοικια μας οποτε πρεπει να δουμε τι θα κανουμε με το μικροτερο δυνατο κοστος.

Περυσι τη βγαλαμε με μια ηλεκτρικη καρμπον στον κεντρικο χωρο και μια απλη αλογονου στο υπνοδωματιο. Η 1η εκαιγε απιστευστα ακομη και στη σκαλα των 500W (υποθετω οτι ειναι οικονομικοτερη απο τις απλες αλογονου γιατι βγαζει πολυ ζεστη με λιγοτερα W) αλλα χαλασε και γρηγορα.

Χρειαζομαστε ενα θερμαντικο μεσο για την κρεβατοκαμαρα των 10τμ.

Απορριπτω την λυση της θερμαστρας αλογονου καθως και του α/κ. Γιατι η ατμοσφαιρα γινεται πολυ ξηρη και πολυ δυσαρεστη. Εχω θεμα ασθματος και το ενιωσα στο πετσι μου το προβλημα.

 

Με τα πολλα εχω καταληξει σε δυο λυσεις, καλοριφερ λαδιου ή ηλεκτρικη κουβερτα.

Οσον αφορα το καλοριφερ, αναρωτιεμαι αν με χρηση στα 1200w θα θερμανει ικανοποιητικα το χωρο.

Οσον αφορα την κουβερτα, ειναι υγιεινο να εχεις ενα ζεστο.. υποστρωμα αλλα ο υπολοιπος χωρος να παραμενει κρυος? γιατι υποθετω οτι η χρηση της κουβερτας δε θα ζεστανει και τον περιβαλλοντα χωρο.

 

Any idea? :)

Link to comment
Share on other sites

Πανελ υπερυθρων απο εμενα. Με ενα 450αρι και ενα θερμοστατη κανεις τη δουλεια σου πολυ καλα και οικονομικα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Any idea? :)

 

Η ηλεκτρική κουβέρτα είναι κάτι άλλο από τη θέρμανση.

Όταν κοιμάσαι και την έχεις σε λειτουργία αδιαφορείς για την θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Βέβαια θα μου πεις τι θα γίνει αν θελήσω να σηκωθώ για πιπί?

Αν γίνει γρήγορα, το σώμα δεν προλαβαίνει να κρυώσει. Αλλά η ξεκούραση στο μεσοδιάστημα και η οικονομία από το κλείσιμο της θέρμανσης ίσως να υπερκαλύπτει το ζόρι της νυχτερινής ενουρησης.

Αλλά ανεξάρτητα από την θέρμανση, η ηλεκτρική κουβέρτα είναι απαραίτητος εξοπλισμός σε πρώτη επιλογή και μετά τα υπόλοιπα.

Απο δική μου χρήση, έχω κοιμηθεί συχνά σε βουνά με χιόνια και χωρίς θέρμανση, μόνο με κουβέρτα. Εντάξει το σήκωμα απ το κρεβάτι απαιτούσε ταχύτητα, αλλά πιο πριν στο 3 για να ζεσταθουμε όσο περισσότερο γινόταν.

Στα υπόλοιπα, για άλλη μια φορά επιμένω σε οικονομικές λύσεις αγοράς, καθότι η αποδιδόμενη θερμότητα είναι ευθέως ανάλογη της κατανάλωσης του ρεύματος σε απλές βατικες αντιστάσεις.

Θα σου πρότεινα την αγορά ενός κονβεκτορ απ το LM, γιατί έχει πολύ καλές τιμές και ποιότητα, απ ότι είδα στο φυλλάδιο του φίλου σε προηγούμενο ποστ.

Το θέμα της "ξηρανσης" της ατμόσφαιρας δε υπάρχει, γιατί η αίσθηση που νοιώθουμε τον χειμώνα, οφείλεται σε κακές ροές του αέρα στον χώρο.

Πράγμα που μπορεί εύκολα να διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε αγαπητε pavlitakis1, το να κοιμασαι με την σομπα αλογονου ειναι πολυ χειροτερο απο το να κοιμασαι στο κρυο, οσον αφορα την "ατμοσφαιρα", φοβερη ξηροτητα και "ασχημη" ζεστη, εμενα μου προκαλουσε σχετικη δυσφορια.

Τωρα για τα υπολοιπα που λες οσον αφορα τη ροη του αερα, δεν τα κατεω να σου πω και την αληθεια. Υπαρχει καποιο αρθρο online που να βοηθα τους αδαεις σαν κι εμας?

 

Γιατι πιστευεις οτι ενα κονβεκτορ ειναι καλυτερο απο το καλοριφερ λαδιου? Απο πλευρα καταναλωσης? Ενα καλοριφερ με θερμοστατη δεν κανει καλα τη δουλεια του?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριφέρ λαδιού χρησιμοποιώ εγώ. Κλειστή πόρτα, πρώτη σκάλα στη μέση και τέλος.

 

Από ό,τι φαίνεται, αυτή είναι η λύση που υιοθετούν όλο και περισσότεροι, καλώς ή κακώς. Περιορισμός της θέρμανσης σε λίγα δωμάτια του σπιτιού ή και ένα μόνο δωμάτιο. Σε όλα τα υπόλοιπα... μπουφάν και αλχημείες.

Link to comment
Share on other sites

Πανελ υπερυθρων απο εμενα. Με ενα 450αρι και ενα θερμοστατη κανεις τη δουλεια σου πολυ καλα και οικονομικα.

 

βρισκει και με λιγωτερα πανελ υπερυθρων. 600w με 300Ε

Link to comment
Share on other sites

Καλοριφέρ λαδιού χρησιμοποιώ εγώ. Κλειστή πόρτα, πρώτη σκάλα στη μέση και τέλος.

 

Βγαίνει πιο οικονομικά στο ρεύμα?σε σχέση με θερμόπομπό?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει πιο οικονομικά στο ρεύμα?σε σχέση με θερμόπομπό?

 

αν ο θερμοπομπος ειναι 2000W kai to καλοριφερ λαδιου 2000W καινε το ιδιο.

το θεμα ειναι τι θελεις να ζεστανεις. υπνοδωματιο ? ποσα τμ? ειναι καλα μονωμενο?

τι χρηματα διαθετεις?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε αγαπητε pavlitakis1, το να κοιμασαι με την σομπα αλογονου ειναι πολυ χειροτερο απο το να κοιμασαι στο κρυο, οσον αφορα την "ατμοσφαιρα", φοβερη ξηροτητα και "ασχημη" ζεστη, εμενα μου προκαλουσε σχετικη δυσφορια.

Τωρα για τα υπολοιπα που λες οσον αφορα τη ροη του αερα, δεν τα κατεω να σου πω και την αληθεια. Υπαρχει καποιο αρθρο online που να βοηθα τους αδαεις σαν κι εμας?

 

Γιατι πιστευεις οτι ενα κονβεκτορ ειναι καλυτερο απο το καλοριφερ λαδιου? Απο πλευρα καταναλωσης? Ενα καλοριφερ με θερμοστατη δεν κανει καλα τη δουλεια του?

 

Ευχαριστω.

Η κακή αίσθηση που δίνει η σόμπα αλογόνου οφείλεται στην αρχή λειτουργίας της, που είναι η ακτινοβολία.

Ζεσταίνει δλδ το σώμα μας χωρίς να ζεσταίνει τον αέρα, με αποτέλεσμα να στεγνώνει το δέρμα μας, την ίδια στιγμή το σώμα μας να ακτινοβολεί θερμότητα απ την άλλη πλευρά, κοκ. Αυτή είναι μια δυσάρεστη αίσθηση, ανεξάρτητα άσθματος.

Γι αυτό η θέρμανση δι ακτινοβολίας (όπως και πάνελ υπερύθρων) συνιστάται μόνο στο μπάνιο που είμαστε γυμνοί και υγροί και το ρεύμα αέρος μας "παγώνει".

Οπουδήποτε αλλού, αντενδικνυται, εκτός από ανοικτούς χώρους.

Όσο για οικονομική λύση, είναι ΟΛΑ ΙΔΙΑ.

ΟΙ κονβεκτορς είναι καλύτεροι λόγω κόστους, γρήγορης απόκρισης, ογκου/βάρους, μεγαλύτερης διάρκειας ζωής, ασφάλειας στο άγγιγμα και καλύτερης αρχής λειτουργίας σε σχέση με τα καλοριφέρ λαδιού, που το μόνο χαρακτηριστικο τους είναι ότι μοιάζουν με τα παραδοσιακά παλιά σώματα και για ψυχολογικούς λόγους, τα επέλεξαν καποιοι.

Λινκ δεν έχω να προτείνω, γιατί η πλειοψηφία των άρθρων γράφονται από τους εμπόρους με αποτέλεσμα το ότι κι ότι.

Φυσικά και σκέψη χρειάζεται.

Επίσης θερμοστάτη έχουν όλες οι συσκευές θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ κονβεκτορς είναι καλύτεροι λόγω κόστους, γρήγορης απόκρισης, ογκου/βάρους, μεγαλύτερης διάρκειας ζωής, ασφάλειας στο άγγιγμα και καλύτερης αρχής λειτουργίας σε σχέση με τα καλοριφέρ λαδιού, που το μόνο χαρακτηριστικο τους είναι ότι μοιάζουν με τα παραδοσιακά παλιά σώματα και για ψυχολογικούς λόγους, τα επέλεξαν καποιοι.

 

Εγώ πάλι προτιμώ τις λαδιού, σε σύγκριση με τους Convectors

Οι λαδιού από την εμπειρία μου, έχουν πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Έχω ένα λαδιού εδώ και 15 χρόνια και λειτουργεί άψογα. Πέρσι πήρα από το Lidl κονβέκτορα, ο οποίος κάηκε φέτος.:wacko: (Από τις 3 αλογόνου που έχω πάρει, καμία δεν μου έβγαλε 2 χειμώνες, χωρίς να καούν οι λάμπες) Πέραν αυτού όμως, το μεγαλύτερο μείον που έχει ο κονβέκτορας για μένα είναι ότι, από το άνοιγμα πάνω, πέφτει σκόνη πάνω στην αντίσταση και βγάζει άσχημες μυρωδιές όταν λειτουργεί. Επίσης δεν μπορείς να στεγνώσεις ρούχα πάνω τους.:p

 

Στις λαδιού συνιστώ να αγοράσετε όσο το δυνατόν με περισσότερες φέτες, 13-15.

 

Υπάρχει και αυτός ο τρόπος, τον οποίο θελω να δοκιμάσω από περιέργεια και μόνο.

Edited by siciliano

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι προτιμώ τις λαδιού, σε σύγκριση με τους Convectors

Οι λαδιού από την εμπειρία μου, έχουν πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Έχω ένα λαδιού εδώ και 15 χρόνια και λειτουργεί άψογα. Πέρσι πήρα από το Lidl κονβέκτορα, ο οποίος κάηκε φέτος.:wacko: (Από τις 3 αλογόνου που έχω πάρει, καμία δεν μου έβγαλε 2 χειμώνες, χωρίς να καούν οι λάμπες) Πέραν αυτού όμως, το μεγαλύτερο μείον που έχει ο κονβέκτορας για μένα είναι ότι, από το άνοιγμα πάνω, πέφτει σκόνη πάνω στην αντίσταση και βγάζει άσχημες μυρωδιές όταν λειτουργεί. Επίσης δεν μπορείς να στεγνώσεις ρούχα πάνω τους.:p

 

Στις λαδιού συνιστώ να αγοράσετε όσο το δυνατόν με περισσότερες φέτες, 13-15.

 

Υπάρχει και αυτός ο τρόπος, τον οποίο θελω να δοκιμάσω από περιέργεια και μόνο.

To lidl δίνει 3 έτη εγγύηση. Άρα δεν υπάρχει πρόβλημα.

Η μυρωδιά ισχύει αν μένει πολύ καιρό σε σκονισμένο χώρο και ισχύει για τα πρώτα 2 λεπτα.

Κατα τη διάρκεια λειτουργίας δεν πέφτει σκόνη, εκτός βέβαια αν είναι σε χώρο ξυλουργείου. :lol:

Το έχεις 15 χρόνια το λαδιού, αλλά αν σκεφτείς πόσο σου έχει κοστίσει σε ρεύμα σε σχέση με ένα κλιματιστικό, θα στεναχωρηθεις.

Εννοείται ότι ο κονβέκτορας με την ελαφριά ροή που δημιουργεί, στεγνώνει τα ρούχα καλύτερα αν κρεμαστουν στο 1μ και αποφεύγεις το ρίξιμο πάνω στο σώμα λαδιου, που μπλοκάρει την λειτουργία του και λερώνει τα ρούχα.

Φυσική είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η ηλεκτρική κουβέρτα είναι κάτι άλλο από τη θέρμανση.

Όταν κοιμάσαι και την έχεις σε λειτουργία αδιαφορείς για την θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Βέβαια θα μου πεις τι θα γίνει αν θελήσω να σηκωθώ για πιπί?

Αν γίνει γρήγορα, το σώμα δεν προλαβαίνει να κρυώσει. Αλλά η ξεκούραση στο μεσοδιάστημα και η οικονομία από το κλείσιμο της θέρμανσης ίσως να υπερκαλύπτει το ζόρι της νυχτερινής ενουρησης.

Αλλά ανεξάρτητα από την θέρμανση, η ηλεκτρική κουβέρτα είναι απαραίτητος εξοπλισμός σε πρώτη επιλογή και μετά τα υπόλοιπα.

Απο δική μου χρήση, έχω κοιμηθεί συχνά σε βουνά με χιόνια και χωρίς θέρμανση, μόνο με κουβέρτα. Εντάξει το σήκωμα απ το κρεβάτι απαιτούσε ταχύτητα, αλλά πιο πριν στο 3 για να ζεσταθουμε όσο περισσότερο γινόταν.

Τουλαχιστον οταν πας για πιπι σηκωνεσαι γρηγορα,κανεις στα γρηγορα την δουλεια και επιστρεφεις αμεσως στο κρεβατι και κουκουλωνεσαι κατω απ'την κουβερτα.Το χειροτερο ειναι οταν θα πρεπει να σηκωθεις το πρωι απ'το κρεβατι.Αμα εχεις κλεισει την θερμανση,σε συνθηκες εντονου χειμωνα, μεχρι το πρωι το δωματιο θα εχει γινει ψυγειο και το σωμα θα εχει καλομαθει ολη την νυχτα μεσα στην ζεστασια της κουβερτας οποτε πραγματικα δεν θα θες καθολου να φυγεις απ'το κρεβατι και να αποχωριστεις την κουβερτα.Μεχρι να αναψεις την θερμανση και να ξαναζεσταθει το δωματιο,θα πρεπει να σηκωθεις τυλιγμενος με την κουβερτα.

Πιστεψε αγαπητε pavlitakis1, το να κοιμασαι με την σομπα αλογονου ειναι πολυ χειροτερο απο το να κοιμασαι στο κρυο, οσον αφορα την "ατμοσφαιρα", φοβερη ξηροτητα και "ασχημη" ζεστη, εμενα μου προκαλουσε σχετικη δυσφορια.

 

 

Ευχαριστω.

Θα συμφωνησω απολυτα για την κακιστη ποιοτητα θερμανσης της θερμαστρας αλογονου.Ο αερας δεν ζεσταινεται καθολου, δεν υπαρχει καθολου καλη διαδοση της θερμοτητας στον χωρο και η εμβελεια θερμανσης ειναι πολυ μικρη.Για να ζεσταθεις πρεπει να εχεις συνεχεια την σομπα στραμμενη πανω στο σωμα σου.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον οταν πας για πιπι σηκωνεσαι γρηγορα,κανεις στα γρηγορα την δουλεια και επιστρεφεις αμεσως στο κρεβατι και κουκουλωνεσαι κατω απ'την κουβερτα.Το χειροτερο ειναι οταν θα πρεπει να σηκωθεις το πρωι απ'το κρεβατι.Αμα εχεις κλεισει την θερμανση,σε συνθηκες εντονου χειμωνα, μεχρι το πρωι το δωματιο θα εχει γινει ψυγειο και το σωμα θα εχει καλομαθει ολη την νυχτα μεσα στην ζεστασια της κουβερτας οποτε πραγματικα δεν θα θες καθολου να φυγεις απ'το κρεβατι και να αποχωριστεις την κουβερτα.Μεχρι να αναψεις την θερμανση και να ξαναζεσταθει το δωματιο,θα πρεπει να σηκωθεις τυλιγμενος με την κουβερτα.

 

Θα συμφωνησω απολυτα για την κακιστη ποιοτητα θερμανσης της θερμαστρας αλογονου.Ο αερας δεν ζεσταινεται καθολου, δεν υπαρχει καθολου καλη διαδοση της θερμοτητας στον χωρο και η εμβελεια θερμανσης ειναι πολυ μικρη.Για να ζεσταθεις πρεπει να εχεις συνεχεια την σομπα στραμμενη πανω στο σωμα σου.

Βιάστηκες να εκφερεις γνώμη.

Λοιπόν, ανοίγεις την θέρμανση μισή ώρα πριν σηκωθείς και βάζεις την κουβέρτα στο μέγιστο.

Η συσσώρευση της θερμότητας χρειάζεται περίπου 15' να χαθεί, χρόνος αρκετός, αφού σηκωθείς για να έλθει το σπίτι σε υποφερτή θερμοκρασία και να ανέβει ο μεταβολισμός του σώματος.

Είπαμε.... λύσεις ανάγκης για οικονομια είναι αλλά και προστασίας του περιβάλλοντος.

Link to comment
Share on other sites

To lidl δίνει 3 έτη εγγύηση. Άρα δεν υπάρχει πρόβλημα.
Είναι πρόβλημα και μόνο η διαδικασία ανταλλαγής ή επισκευής.

Η μυρωδιά ισχύει αν μένει πολύ καιρό σε σκονισμένο χώρο και ισχύει για τα πρώτα 2 λεπτα.

Κατα τη διάρκεια λειτουργίας δεν πέφτει σκόνη, εκτός βέβαια αν είναι σε χώρο ξυλουργείου. :lol:

Όχι, για χωρο κατοικημένου σπιτιού αναφέρομαι. Το σπίτι έχει πάντα σκόνη, ιδιαίτερα σε μικρό ύψος από το πάτωμα, ακόμα και να περάσει από δίπλα ένα άτομο σηκώνεται σκόνη. Αν υπάρχει και χαλί κάτω,τότε δεν το συζητώ.

Το έχεις 15 χρόνια το λαδιού, αλλά αν σκεφτείς πόσο σου έχει κοστίσει σε ρεύμα σε σχέση με ένα κλιματιστικό, θα στεναχωρηθεις.
Όχι, σε σχέση με τον κονβέκτορα την συγκρίνω.

Εννοείται ότι ο κονβέκτορας με την ελαφριά ροή που δημιουργεί, στεγνώνει τα ρούχα καλύτερα αν κρεμαστουν στο 1μ και αποφεύγεις το ρίξιμο πάνω στο σώμα λαδιου, που μπλοκάρει την λειτουργία του και λερώνει τα ρούχα.

Φυσική είναι αυτό.

Είναι πιο πρακτικό το να βάλει κανείς ένα ζευγάρι κάλτσες ή ένα παντελόνι πάνω στην λαδιού, από το να μετακινεί έπιπλα στο δωμάτιο ή την θερμάστρα, για κάνει αυτό που περιγράφεις. Από την άλλη και να μπλοκάρει η λειτουργία και να στεγνώνει χειρότερα, είναι αντιφατικό.

Και δεν μου έχουν λερωθεί ποτέ τα ρούχα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Και θέλω να κάνω μια ερώτηση για τα πάνελ υπερύθρων. Κοιτάζουμε το καλοκαίρι να αποφύγουμε πώς και πώς την συγκεκριμένη μορφή ακτινοβολίας, με διάφορους τρόπους. Είναι συνετό να βάλουμε μια τέτοια πηγή σπίτι μας;

Μήπως ξεκινήσουν ιστορίες πολύ πιο άσχημες με την ακτινοβολία;

Link to comment
Share on other sites

Και θέλω να κάνω μια ερώτηση για τα πάνελ υπερύθρων. Κοιτάζουμε το καλοκαίρι να αποφύγουμε πώς και πώς την συγκεκριμένη μορφή ακτινοβολίας, με διάφορους τρόπους. Είναι συνετό να βάλουμε μια τέτοια πηγή σπίτι μας;

Μήπως ξεκινήσουν ιστορίες πολύ πιο άσχημες με την ακτινοβολία;

 

Άλλο υπεριώδης κι άλλο υπέρυθρη. Το καλοκαίρι αποφεύγουμε την υπεριώδη, που προκαλεί το μαύρισμα.

Η υπέρυθρη είναι αυτή που απλώς μας ζεσταίνει.

Ο ήλιος δίνει απλόχερα και τα δύο.

Ψαχτο λίγο στο γκουγκλ.

Από την άλλη και να μπλοκάρει η λειτουργία και να στεγνώνει χειρότερα, είναι αντιφατικό.

Και δεν μου έχουν λερωθεί ποτέ τα ρούχα.

Όχι δεν είναι αντιφατικό.

Ο αέρας απομακρύνει τους κεκορεσμενους υδρατμούς από την επιφάνεια του υφάσματος και επιταχύνει την εξάτμιση.

Όπως το αεράκι στα απλωμένα ρούχα η το σεσουάρ.

Σε αντίθεση, ένα βρεγμένο ρούχο δρα σαν μονωτικό (όπως η στολή του δυτη) με αποτέλεσμα το σώμα που έχει ενσωματωμένο τον θερμοστάτη, να ανεβάζει θερμοκρασία και να κάνει διακοπή.

Βέβαια κάνουμε οικονομία έτσι :lol: αλλά, αργεί το παντελόνι να στεγνώσει και το δωμάτιο να ζεσταθεί. Ενα από τα πολλά λάθη που κάνουμε στην καθημερινή μας ζωή.

Είπαμε.... Φυσική είναι.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...