Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Αγόρασα κάτι απο ebay στις 17/7. Βασικά αγόρασα πολλά πράγματα από Αμερική την ίδια ημερομηνία αλλά από διαφορετικούς πωλητές. Το συγκεκριμένο όμως στάλθηκε στις 18/7. Μου έδωσε αριθμό αποστολής. Το δέμα όμως δεν το έχω παραλάβει ακόμα. Ο αριθμός αποστολής δείχνει πως αυτό το έστειλε από την περιοχή του όντως και δείχνει να έχει φτάσει μέχρι άλλη πολιτεία από την οποία θα έφευγε αεροπορικώς. Η USPS (Αμερικάνικα Ταχυδρομεία) κατά τα δικά του λόγια, δεν αναγνωρίζει το δέμα εφόσον φύγει από Αμερική γιατί δεν είναι συστημένο λέει και δεν μπορεί να το παρακολουθήσει. Τα ΕΛΤΑ πάλι, δεν μπορούν να βρουν το δέμα. Και έχω φτάσει στο σημείο να αναρωτιέμαι τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση. Πιθανόν εγώ λέω ότι είναι κάπου Ευρώπη και έχει μπλοκάρει αλλά δεν μπορώ να μάθω. Είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει. Ούτε είναι κανένα αντικείμενο τεράστιο να πεις ότι κρατήθηκε στο τελωνείο γιατί ουτωσι άλλως ένα από τα αντικείμενα που πήρα εκείνο το διάστημα, ήταν παρόμοιο με αυτό. Κι όμως τα παρέλαβα όλα πλήν αυτού. Έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο σε άλλον; :confused::confused:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εντός 45 ημερών θα κάνεις dispute στο Paypal ώστε να κατοχυρώσεις τα συμφέροντα σου .

Μετά αυτός με τον αριθμό συστημένου θα κάνει αίτηση αναζήτησης στα Αμερικανικά ταχυδρομεία .

Αν δεν το έχεις πάρει θα αποζημιωθεί

Για το Paypal αρκεί που δεν το παρέλαβες εσύ ώστε να πάρεις πίσω τα χρήματα σου.

Προσοχή σήμερα είναι 40 ημέρες, άρα να το κάνεις γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αγόρασα κάτι απο ebay στις 17/7. Βασικά αγόρασα πολλά πράγματα από Αμερική την ίδια ημερομηνία αλλά από διαφορετικούς πωλητές. Το συγκεκριμένο όμως στάλθηκε στις 18/7. Μου έδωσε αριθμό αποστολής. Το δέμα όμως δεν το έχω παραλάβει ακόμα. Ο αριθμός αποστολής δείχνει πως αυτό το έστειλε από την περιοχή του όντως και δείχνει να έχει φτάσει μέχρι άλλη πολιτεία από την οποία θα έφευγε αεροπορικώς. Η USPS (Αμερικάνικα Ταχυδρομεία) κατά τα δικά του λόγια, δεν αναγνωρίζει το δέμα εφόσον φύγει από Αμερική γιατί δεν είναι συστημένο λέει και δεν μπορεί να το παρακολουθήσει. Τα ΕΛΤΑ πάλι, δεν μπορούν να βρουν το δέμα. Και έχω φτάσει στο σημείο να αναρωτιέμαι τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση. Πιθανόν εγώ λέω ότι είναι κάπου Ευρώπη και έχει μπλοκάρει αλλά δεν μπορώ να μάθω. Είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει. Ούτε είναι κανένα αντικείμενο τεράστιο να πεις ότι κρατήθηκε στο τελωνείο γιατί ουτωσι άλλως ένα από τα αντικείμενα που πήρα εκείνο το διάστημα, ήταν παρόμοιο με αυτό. Κι όμως τα παρέλαβα όλα πλήν αυτού. Έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο σε άλλον; :confused::confused:

Το tracking number τι μορφή έχει;

Σίγουρα στο site των ελτα δεν βγάζει κάτι;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάει με LK και τελειώνει σε US. Είχα πάρει στα Ελτά και μου είπαν οτι δέν παρακολουθούν τέτοια δέματα.. Αντε βγάλε άκρη τώρα και με αυτούς. Μόνο στο site των USPS μπορώ να το δώ... και μου το λέει έτσι..

 

 

Tracking #:LK*********US

Carrier:USPS

Status:ACCEPTEDIN TRANSITDELIVERED

Arrived at USPS Origin Facility

Jul-19-14, 14:23 PM, CHICAGO, IL 60666

 

Departed Post Office

Jul-18-14, 17:06 PM, SANDUSKY, MI 48471

 

Picked Up

Jul-18-14, 16:21 PM, SANDUSKY, MI 48471

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αντιμετωπίζω το εξής θέμα με μια αγορά απο το eBay. Παραλαμβάνω ένα αντικείμενο το οποίο έχει πρόβλημα. Ανοίγω case και συμφωνούμε με τον πωλητή να το πάρει πίσω, να το επισκευάσει και να το στείλει. Το στέλνω συστημένο πίσω στην Κίνα, το παραλαμβάνει και απ' οτι λεέι το επισκευάσει και το στέλνει πίσω σε 'μενα. Το έστειλε απ' ότι λέει 15 Ιουλίου. Τα θέματα είναι τα εξής:

 

α)Δεν το έχω παραλάβει ακόμα

 

β) Εδώ και καιρό έχει κλείσει αυτόματα το case στο eBay καθώς όπως είναι προφανές πέρασαν οι 30 μέρες που δίνει το σύστημα.

 

Το θέμα είναι τι κάνω; Μπορώ να διεκδικήσω το χρήματα πίσω; Παίζει ο Κινέζος να μην το έστειλε καν πίσω. Τι πρέπει να κάνω σε αυτήν την περίπτωση; Επικοινωνώ με το eBay και τους λέω να κοιτάξουν το case; Γίνεται αυτό απο την στιγμή που έχει κλείσει;

 

Μήπως να επικοινωνήσω με το PayPal για την συγκεκριμένη πληρωμή; Γίνεται αυτό απο την στιγμή που πλήρωσα πριν απο τόσο καιρό και έχουν παρέλθει οι 45 ημέρες που δίνει σαν όριο;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αντιμετωπίζω το εξής θέμα με μια αγορά απο το eBay. Παραλαμβάνω ένα αντικείμενο το οποίο έχει πρόβλημα. Ανοίγω case και συμφωνούμε με τον πωλητή να το πάρει πίσω, να το επισκευάσει και να το στείλει. Το στέλνω συστημένο πίσω στην Κίνα, το παραλαμβάνει και απ' οτι λεέι το επισκευάσει και το στέλνει πίσω σε 'μενα. Το έστειλε απ' ότι λέει 15 Ιουλίου. Τα θέματα είναι τα εξής:

 

α)Δεν το έχω παραλάβει ακόμα

 

β) Εδώ και καιρό έχει κλείσει αυτόματα το case στο eBay καθώς όπως είναι προφανές πέρασαν οι 30 μέρες που δίνει το σύστημα.

 

Το θέμα είναι τι κάνω; Μπορώ να διεκδικήσω το χρήματα πίσω; Παίζει ο Κινέζος να μην το έστειλε καν πίσω. Τι πρέπει να κάνω σε αυτήν την περίπτωση; Επικοινωνώ με το eBay και τους λέω να κοιτάξουν το case; Γίνεται αυτό απο την στιγμή που έχει κλείσει;

 

Μήπως να επικοινωνήσω με το PayPal για την συγκεκριμένη πληρωμή; Γίνεται αυτό απο την στιγμή που πλήρωσα πριν απο τόσο καιρό και έχουν παρέλθει οι 45 ημέρες που δίνει σαν όριο;

Βασικά να σου πω τι έπρεπε να έχεις κάνει

Όταν δημιουργήθηκε το πρόβλημα, έπρεπε να το στείλεις πίσω και να πάρεις refund. Εκεί θα έκλεινε και το θέμα.

Μετά θα έκανες νέα αγορά από τον ίδιο ή άλλον πωλητή και θα είχες νέο case να ανοίξεις αν χρειαζόταν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Αμερική μέσω Global Shipping Policy και το προϊόν που φτάνει δεν είναι αυτό της καταχώρησης. Στην αρχή τσίνισε ο πωλητής αλλά με τα πολλά συμφώνησε για επιστροφή και αποζημίωση. Και εδώ ξεκινούν οι απορίες μιας κ πρωτάρης:

 

Είχαμε επικοινωνία μέσα από ebay case

 

Α) Ζήτησε επιστροφή με tracking number, και μόλις παραλάβουν θα κάνει το refund. Το δέχομαι;

Β) Θα κάνει refund μονο το αντίτιμο του αντικειμένου, μιας και τα μεταφορικά πήγαν σε ιδιωτική εταιρία που ανέλαβε κ εκτελώνισμούς κλπ; Τον ρώτησα αλλά δεν απάντησε. Τι να περιμένω/δικαιούμαι;

Γ) Να ανοίξω και Paypal case, just in case, ή δεν μπορώ ακόμα;

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Αμερική μέσω Global Shipping Policy και το προϊόν που φτάνει δεν είναι αυτό της καταχώρησης. Στην αρχή τσίνισε ο πωλητής αλλά με τα πολλά συμφώνησε για επιστροφή και αποζημίωση. Και εδώ ξεκινούν οι απορίες μιας κ πρωτάρης:

 

Είχαμε επικοινωνία μέσα από ebay case

 

Α) Ζήτησε επιστροφή με tracking number, και μόλις παραλάβουν θα κάνει το refund. Το δέχομαι;

Β) Θα κάνει refund μονο το αντίτιμο του αντικειμένου, μιας και τα μεταφορικά πήγαν σε ιδιωτική εταιρία που ανέλαβε κ εκτελώνισμούς κλπ; Τον ρώτησα αλλά δεν απάντησε. Τι να περιμένω/δικαιούμαι;

Γ) Να ανοίξω και Paypal case, just in case, ή δεν μπορώ ακόμα;

 

θα ανοίξεις case στο παυπαλ και αφου το στείλεις με αριθμο καταδίωξης και το παραλάβει θε σου επιτρέψει οσα ακριβως πλήρωσες οταν το αγόρασες μαζι με τα τοτε ταχυδρομικά

 

Τα τωρινά ταχυδρομικά ειναι δικα σου οπως και οτι έξτρα εχεις πληρώσει δλδ τελωνεία κλπ.

Link to comment
Share on other sites

θα ανοίξεις case στο παυπαλ και αφου το στείλεις με αριθμο καταδίωξης και το παραλάβει θε σου επιτρέψει οσα ακριβως πλήρωσες οταν το αγόρασες μαζι με τα τοτε ταχυδρομικά

 

Τα τωρινά ταχυδρομικά ειναι δικα σου οπως και οτι έξτρα εχεις πληρώσει δλδ τελωνεία κλπ.

 

Ευχαριστώ Νίκο! :)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να παραγγείλω αυτή τη τσάντα. Όπως βλέπεται είναι στο ebay Αμερικής. Δεν έχω παραγγείλει ποτέ από το ebay εκεί και θέλω κάποιες βασικές πληροφορίες. Τι λέτε να παιχτεί με το τελωνείο; Γενικά, ζητάω πληροφορίες απ' τους πιο μυημένους!

Αν μπορεί κάποιος και ξέρει, ας απαντήσει άμεσα γιατί η προσφορά για τη τσάντα τελειώνει αύριο. Ευχαριστώ πολύ.

Edited by alkis_7
Link to comment
Share on other sites

Είναι φτηνή, επομένως δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα. Έχω αγοράσει πολύ πιο ακριβά προϊόντα και δεν είχα πρόβλημα. Απαραίτητη προϋπόθεση να την στείλει με USPS. είναι τα αμερικάνικα ΕΛΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί βλέπω ότι είναι από Taiwan το αντικείμενο? Συνήθως ότι είναι όντως από Αμερική σου βάζουν μέσα στα έξοδα και κόστος εκτελωνισμού
Link to comment
Share on other sites

Η τσαντα μπορει να ειναι στο com αυτο δεν σημαίνει οτι είναι στην αμερικη απο Ταϊβάν ειναι η τσαντουλα
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν είναι από Ταϊβάν;

 

κανένα.. ίσα ίσα το πιθανότερο (99%) δεν θα περάσει από τελωνείο.. επειδή είναι σχετικά ακριβό αντικείμενο ζήτα tracking number

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια ερώτηση:

 

Έχω παραγγείλει από eBay εδώ και μέρες ένα ακουστικό ΒΤ, φτάνουν σιγά-σιγά οι μέρες για την παράδοση (τη στιγμή που το παρήγγειλα έλεγε "Estimated delivery Thursday, Sept. 11 - Saturday, Sept. 20"). Εντωμεταξύ ο πωλητής έχει ανανεώσει την καταχώρηση, κι ενώ το προϊόν που παρήγγειλα έλεγε ότι έρχεται Ελλάδα, η ανανεωμένη καταχώρηση λέει "may not ship to Greece". Το δικό μου προϊόν όμως το δείχνει "item has shiped". Θα μου έρθει κανονικά το ακουστικό ή θα έχω θέμα; :worry:

 

Thank you. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.νεος και εγω στο ebay. Θελω να κανω μια ερωτηση. Εκανα καταλαθος μια αγορα στο ebay χωρις να προχωρησω στη πληρωμη με paypal και μου το εμφανιζει στο προφιλ μου στο eBay στο πεδιο <buing> οτι εχω δευσμευτει να πληρωσω. Ζητησα ακύρωση απο τον πωλητή την έκανε την δέχτηκα και όλα καλά. Θέλω να ρωτήσω γιατί το προϊόν αυτό υπάρχει ακόμα στο προφίλ μου στο πεδίο buing με τιτλο payment pending?? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.νεος και εγω στο ebay. Θελω να κανω μια ερωτηση. Εκανα καταλαθος μια αγορα στο ebay χωρις να προχωρησω στη πληρωμη με paypal και μου το εμφανιζει στο προφιλ μου στο eBay στο πεδιο <buing> οτι εχω δευσμευτει να πληρωσω. Ζητησα ακύρωση απο τον πωλητή την έκανε την δέχτηκα και όλα καλά. Θέλω να ρωτήσω γιατί το προϊόν αυτό υπάρχει ακόμα στο προφίλ μου στο πεδίο buing με τιτλο payment pending?? Ευχαριστω

Μήπως ο πωλητής ξέχασε από την πλευρά του να το ακυρώσει;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω να εχει να κανει με τον πωλητη αλλα με το ιδιο το ebay διοτι οπως ανέφερα μου ήρθε mail κανονικα απο το ebay όπου αναφερει οτι ο πωλητης εκανε ακυρωση και αν το αποδεχομαι να το επιβεβαιωσω. Δεν ξερω τι να πω
Link to comment
Share on other sites

Έχεις σιγουρετει ότι έχει γίνει ακύρωση συναλλαγής; Πρέπει στις υποθέσεις σου να υπάρχει μια υπόθεση ακύρωσης συναλλαγής και να έχεις απαντήσει με ναι. Η άλλη περίπτωση ειναι να έχεις αγοράσει 2 φορές το ιδιο αντικείμενο, συμβαίνει μερικές φορές κατα λάθος.
Link to comment
Share on other sites

Έχει πέσει το ebay; Δεν μπορώ να συνδεθώ από πουθενά.

 

Φαίνεται πως έχει προβλήματα http://sitedown.co/ebay

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...