Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρειάζομαι κάποια βοήθεια.

Κέρδισα ένα κινητό από Ebay Γερμανίας, που κανονικά δεν το στέλνει εκτός Γερμανίας.

 

Μίλησα όμως με τον πωλητή και συμφώνησε για έξτρα 15€ να μου το στείλει.

 

Για να τον πληρώσω, μου έδωσε PayPal account. Πήγα να βάλω το ποσό και βγάζει έξτρα προμήθεια 6.72€.

 

Μπορώ κάπως να την αποφύγω;

Όταν είναι μέσω εβαυ δεν έχει προμήθεια. Δεν μπορεί να αλλάξει αυτός το συνολικό ποσό στο ebay, ώστε να το κάνουμε χωρίς προμήθεια;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

Πας να πληρώσεις με κάρτα? Μου φαίνεται μεγάλη η προμήθεια για 15€. Μέσω PayPal balance η μεταφορά χρημάτων από balance σε balance είναι δωρεάν εντός Ευρώπης. Οπότε αν έχεις συνδεδεμένο λογαριασμό τραπέζης μεταφέρεις το ποσό στο PayPal balance σου Με προμήθεια από την Τράπεζα 1€ και μεταφέρεις τα χρήματα χωρίς χρέωση στο balance του πωλητή.

Εναλλακτικά, για να γλιτώσεις την προμήθεια, μπορείς να επιλέξεις μία εταιρία να σου κάνει forward το δέμα από Γερμανία στη χώρα που θες. Δηλαδή πληρώνεις τον πωλητή στο eBay, στο στέλνει σε γερμανική διεύθυνση που θα σου δώσει η εταιρία η οποία μετά θα στο κάνει forward στη χώρα που θες. Αν το κόστος δεν ξεπερνά τα 15€ που ζητάει ο πωλητής, σε συμφέρει.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πας να πληρώσεις με κάρτα? Μου φαίνεται μεγάλη η προμήθεια για 15€. Μέσω PayPal balance η μεταφορά χρημάτων από balance σε balance είναι δωρεάν εντός Ευρώπης. Οπότε αν έχεις συνδεδεμένο λογαριασμό τραπέζης μεταφέρεις το ποσό στο PayPal balance σου Με προμήθεια από την Τράπεζα 1€ και μεταφέρεις τα χρήματα χωρίς χρέωση στο balance του πωλητή.

Εναλλακτικά, για να γλιτώσεις την προμήθεια, μπορείς να επιλέξεις μία εταιρία να σου κάνει forward το δέμα από Γερμανία στη χώρα που θες. Δηλαδή πληρώνεις τον πωλητή στο eBay, στο στέλνει σε γερμανική διεύθυνση που θα σου δώσει η εταιρία η οποία μετά θα στο κάνει forward στη χώρα που θες. Αν το κόστος δεν ξεπερνά τα 15€ που ζητάει ο πωλητής, σε συμφέρει.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Δεν είναι η προμήθεια 15€.

15€ έξτρα είναι για την αποστολή του κινητού.

Το σύνολο είναι 335€.

 

Η προμήθεια έβγαινε 6.72€, όπως ανέφερα νωρίτερα.

Επίσης δεν σε αφήνει να επιλέξεις balance, bank account ή κάτι άλλο. Το δοκίμασα και μόνο μέσω κάρτας γίνεται.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η προμήθεια 15€.

15€ έξτρα είναι για την αποστολή του κινητού.

Το σύνολο είναι 335€.

 

Η προμήθεια έβγαινε 6.72€, όπως ανέφερα νωρίτερα.

Επίσης δεν σε αφήνει να επιλέξεις balance, bank account ή κάτι άλλο. Το δοκίμασα και μόνο μέσω κάρτας γίνεται.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

Α οκ, τώρα εξηγείται το ποσό της προμήθειας. Στο balance σου έχεις χρήματα? Αν δεν έχεις πρέπει να μεταφέρεις πρώτα μέσω τραπεζικού λογαριασμού τον οποίο έχεις συνδέσει στο PayPal ώστε να στη δώσει την επιλογή. Αν δεν βγάζεις άκρη κοίτα και τη λύση με forward package, ειδάλλως πλήρωσε τα 6.72€ να τελειώνεις μία ώρα νωρίτερα χωρις κόπο και μην πας για 2 καφέδες να τα βγάλεις.

 

Στάλθηκε από το ONDA A9 Core4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Α οκ, τώρα εξηγείται το ποσό της προμήθειας. Στο balance σου έχεις χρήματα? Αν δεν έχεις πρέπει να μεταφέρεις πρώτα μέσω τραπεζικού λογαριασμού τον οποίο έχεις συνδέσει στο PayPal ώστε να στη δώσει την επιλογή. Αν δεν βγάζεις άκρη κοίτα και τη λύση με forward package, ειδάλλως πλήρωσε τα 6.72€ να τελειώνεις μία ώρα νωρίτερα χωρις κόπο και μην πας για 2 καφέδες να τα βγάλεις.

 

Στάλθηκε από το ONDA A9 Core4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελικά το έφτιαξε ο πωλητής.

Προσαρμοσε το invoice μέσα από το ΕΒΑΥ και όλα έγιναν χωρίς προμήθεια.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έφτιαξε ο πωλητής.

Προσαρμοσε το invoice μέσα από το ΕΒΑΥ και όλα έγιναν χωρίς προμήθεια.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

Κομπλέ! Άντε μεγεια το κινητό! Ελπίζω να πήρες τίποτα καλό :cool:

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Κομπλέ! Άντε μεγεια το κινητό! Ελπίζω να πήρες τίποτα καλό :cool:

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Oneplus 3T μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση!

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά θέλω την γνώμη σας...

 

Εκανα παραγγελία από ebay UK και ενώ το αντικείμενο έκανε 15 λίρες και 1,8 λίρες μεταφορικά ο λογαριασμός μου χρεώθηκε 18 ευρώ για το αντικείμενο και 5 ολόκληρα ευρώ για τα μεταφορικά... Τι κάνω λάθος;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την γνώμη σας...

 

Εκανα παραγγελία από ebay UK και ενώ το αντικείμενο έκανε 15 λίρες και 1,8 λίρες μεταφορικά ο λογαριασμός μου χρεώθηκε 18 ευρώ για το αντικείμενο και 5 ολόκληρα ευρώ για τα μεταφορικά... Τι κάνω λάθος;;

 

Βάλε λινκ από το αντικείμενο

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την γνώμη σας...

 

Εκανα παραγγελία από ebay UK και ενώ το αντικείμενο έκανε 15 λίρες και 1,8 λίρες μεταφορικά ο λογαριασμός μου χρεώθηκε 18 ευρώ για το αντικείμενο και 5 ολόκληρα ευρώ για τα μεταφορικά... Τι κάνω λάθος;;

Ανέβασε και μια εικόνα από το Order details του Ebay, που αναφέρει τις χρεώσεις.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την γνώμη σας...

 

Εκανα παραγγελία από ebay UK και ενώ το αντικείμενο έκανε 15 λίρες και 1,8 λίρες μεταφορικά ο λογαριασμός μου χρεώθηκε 18 ευρώ για το αντικείμενο και 5 ολόκληρα ευρώ για τα μεταφορικά... Τι κάνω λάθος;;

Πρώτον εχεις βάλει να κανει την μετατροπή του νομίσματος το παυπαλ, δεύτερον πρεπει να ξέρουμε με ποια κάρτα πληρωσες

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον εχεις βάλει να κανει την μετατροπή του νομίσματος το παυπαλ, δεύτερον πρεπει να ξέρουμε με ποια κάρτα πληρωσες
Και πάλι δεν γίνεται το 1.8£ να μετατράπηκε σε 5€'

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο πιθανό είναι ότι 1.8 είναι τα ταχυδρομικά για U.K. Ενώ 5 τα ταχυδρομικά για Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους..

 

Μετατροπή έχω βάλει να μην κάνει το PayPal. Το μεσημέρι που θα σας δώσω περισσότερες λεπτομέρειες για την παραγγελία.. Πληρωμή έγινε με χρεωστική κάρτα visa Πειραιώς συνδεδεμένη με το paypal

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπορει ενας seller, να ζητησει -με τη συγκαταθεση μου-, αλλαγη (αρνητικης προφανως) κριτικης;

Εγω ως αγοραστης, γιατι να το κανω αυτο, ακομη κι αν μου κανει refund?

Μηπως υπαρχει καμια 'μπανανοφλουδα';;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει ενας seller, να ζητησει -με τη συγκαταθεση μου-, αλλαγη (αρνητικης προφανως) κριτικης;

Εγω ως αγοραστης, γιατι να το κανω αυτο, ακομη κι αν μου κανει refund?

Μηπως υπαρχει καμια 'μπανανοφλουδα';;;

Ναι μπορει. Για παραδειγμα να του έβαλες κακή κριτική για κάτι που δεν παρέλαβες και ξαφνικά παραλαμβάνεις και εκεινος σου ζητάει να αλλάξεις το feedback. Δεν υπαάρχει καμιά μπανανόφλουδα σε αυτή ή σε παρόμοια περίπτωση. Το σωστό είναι αν υπάρχει αδικία να αλλάζει η κριτική.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,ειχα αγορασει ενα usb fan απο ebay τον ιουλιο και θελω να κανω ενα feedback για το προιον αλλα δεν βρισκω πουθενα αυτην την επιλογη. Μηπως μπορειται να με βοηθησετε? Στο Purchase History μονο τις επιλογες follow kai contact seller δειχνει..
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,ειχα αγορασει ενα usb fan απο ebay τον ιουλιο και θελω να κανω ενα feedback για το προιον αλλα δεν βρισκω πουθενα αυτην την επιλογη. Μηπως μπορειται να με βοηθησετε? Στο Purchase History μονο τις επιλογες follow kai contact seller δειχνει..
Μάλλον έληξε η περίοδος που ήταν ανοιχτό το feedback.

Δεν μένει για πολλούς μήνες.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

Από σήμερα το ebay, παντού μου βγάζει τις τιμές μόνο σε ευρώ...! Και φυσικά μιλάω και για το γενικό ebay.com

Συμβαίνει και σε εσάς? Βρήκες τρόπο το ebay να μας τα πάρει και από εκεί? ( currency exchange ).

Σας παρακαλώ δείτε κι εσείς και απαντήστε μου.

 

Υ.Γ. Μέχρι χθες έβλεπα τις τιμές όπως τις έβαζε ο πωλητής π.χ. από Κίνα σχεδόν πάντα σε δολάρια Αμερική.

Link to comment
Share on other sites

Όχι , σε δολάρια τα βλέπω όσο είμαι στο ebay.com
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ebay πόσες μέρες σου δίνει περιθώριο να ανοίξεις case σε περιπτώσει που δεν παραλάβεις;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ebay πόσες μέρες σου δίνει περιθώριο να ανοίξεις case σε περιπτώσει που δεν παραλάβεις;;
Μέσα σε 30 ημέρες από τη στιγμή που περάσει το estimated delivery date.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε 30 ημέρες από τη στιγμή που περάσει το estimated delivery date.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

Από σήμερα το ebay, παντού μου βγάζει τις τιμές μόνο σε ευρώ...! Και φυσικά μιλάω και για το γενικό ebay.com

Συμβαίνει και σε εσάς? Βρήκες τρόπο το ebay να μας τα πάρει και από εκεί? ( currency exchange ).

Σας παρακαλώ δείτε κι εσείς και απαντήστε μου.

 

Υ.Γ. Μέχρι χθες έβλεπα τις τιμές όπως τις έβαζε ο πωλητής π.χ. από Κίνα σχεδόν πάντα σε δολάρια Αμερική.

 

Όχι , σε δολάρια τα βλέπω όσο είμαι στο ebay.com

 

δολλαρια βλεπω και γω, ακριβως απο κατω τιμη σε ευρω δειχνει, οπως παντα :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...